LAATSTE NIEUWS Justitie wil een miljard gulden extra Jongen (15) bekent moord op bejaarde Simpel dieet kan psychoten helpen Edese gooit elke nacht ruiten in bij gemeentehuis Bestrijding criminaliteit ABP-affaire: 'Onzin', uit de duim gezogen' Dolman herkozen, Kamer beëdigd Gemeente wil Haagse woontorens renoveren WOENSDAG 4 JUNI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 EDE (GPD) - Een 43-jarige Edese vrouw brengt de politie en de gemeente tot wanhoop. Elke nacht gooit ze een aantal ruiten in van het raadhuis en de officier van justitie zegt dat de vergrijpen te licht zijn om haar in te sluiten. Zelfs het RIAGG, het regio naal instituut voor ambulante geestelijke gezondheidszorg ziet geen oplossing. "De psy chiater is van mening dat ze een anarchistische inslag heeft en dat er geen aanleiding is tot gedwongen opname", aldus de politie. De dakloze vrouw voert al ja ren actie voor een bepaalde wo ning. Alle andere woningen weigert ze. Ze heeft jarenlang in haar auto voor het huis van de burgemeester gebivakkeerd en vorig jaar moest de rechter er aan te pas komen om haar van een bouwplaats weg te krij gen. Overdag zit ze in het raad huis waar ze aan de leestafel haar krantjes kan lezen. BREDA (GPD/ANP) - De twee jongens uit Breda, die zaterdagavond een treinconduc teur zo ernstig bedreigden dat deze van de trein sprong, hebben bekend vorige week vrijdag in Breda de 77-jarige oud-hoofdon derwijzer Cornelis in koelen bloede te heb ben vermoord. Het tweetal, 15 en 18 jaar oud, had de auto van de bejaarde man no dig om een overval te plegen. De Bredanaars wilden volgens een poli tiewoordvoerder ook de conducteur ver moorden, nadat die van een van hen het bij de moord gebruikte luchtdrukpistool had afgepakt. De conducteur wist door uit de rijdende trein te springen aan zijn belagers te ontkomen. De 15-jarige jongen heeft bekend zijn slachtoffer, dat geboeid aan een boom stond, met een mes te hebben doodgesto ken. Zijn vriend was daar getuige van, maar heeft volgens de politie geen hand uitgesto ken om de bejaarde man te redden. De ver dachten hebben gezegd uit angst voor her kenning de man te hebben gedood. In de auto van de vermoorde bejaarde terugge vonden kogeltjes voor een luchtdrukpi stool, zette de politie maandag op het spoor van de zaterdagavond aangehouden jon gens. x Overval Het tweetal wilde volgens de politie vori ge week vrijdag een overval plegen op een benzinepompstation langs de rijksweg Oos- terhout-Gorinchem. Om vervoer te regelen besloten ze, gewapend met messen en luchtdrukpistolen, een willekeurige auto mobilist zijn wagen afhandig te maken, 's Avonds om half negen stapte Cornelis, die een kennis had weggebracht, vlakbij het station in Breda in zijn auto. Een van de jongens trok het portier open en dwong de bejaarde man het andere portier te openen. Ze dwongen de man naar een afgelegen terrein in Breda te rijden. Onderweg pakten ze hem 4 cheques en 100 gulden af. Dfe che ques hebben ze later op de avond aan een kennis gegeven, die ze uit angst voor ont dekking heeft verbrand. Om te voorkomen dat Cornelis weg zou lopen en de politie zou waarschuwen bonden zijn moordenaars hem met een speciaal voor een overval aan geschaft stel handboeien aan een boom vast. De man heeft zich volgens de politie woordvoerder niet verzet, omdat de moor denaar en zijn vriend hem hadden gezegd dat het alleen om zijn auto te doen was. Na kort overleg tussen de verdachten stak de jongste zijn slachtoffer enkele malen in de rug. Zonder zich om de stervende man te bekommeren, werden de handboeien los gemaakt en reden de jongens met de auto van Cornelis naar het benzinestation. Mislukt De overval mislukte, omdat het station al dicht was. Om sporen van de moord uit te wissen duwden de verdachten na een be zoek aan de kennis en een snackbar tegen middernacht de auto van Cornelis in het water van een singel in Breda, waar die ia- ter door de politie drijvend werd aangetrof fen. Familieleden van de man hadden toen al aangifte van vermissing gedaan. Het tweetal bracht de nacht door in een hotel en ging zaterdagavond met de trein naar Ber gen op Zoom, om daar volgens de politie woordvoerder de bloemetjes buiten te zet ten. De Bredase politie heeft met 30 recher cheurs aan deze moordzaak gewerkt. Twee rechercheurs hielden zich voortdurend be zig met de familie van het slachtoffer. Door een onderzoek in de buurt van het station was de politie al achter de namen van de twee jongens gekomen. Getuigen hadden het tweetal op de avond van de moord met messen en luchtdrukpistolen bezig gezien. Door de bedreiging van conducteur Ans- sems en de aanhouding van de jongens kwam het onderzoek in een stroomversnel ling terecht. Volgens de politie hebben de twee een 'gering strafblad'. Ze wilden naar eigen zeggen de overval plegen om zo geld te krijgen 'om eens flink uit te kunnen gaan'. De twee verdachten worden vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. ROTTERPAM (ANP) - Een een voudig dieet kan voor honderden psychiatrische patiënten het ge neesmiddel zijn voor de waanvoor stellingen waaraan ze lijden. Zij hebben een bepaalde, op LSD lij kende stof in hun bloed die waan voorstellingen kan veroorzaken. Een simpele bloedproef is vol doende om die stof vast te stellen. Al vele jaren zoekt de weten schap naar stoffen die psychoti sche patiënten in hun lichaam heb ben en gezonde mensen niet. De biochemicus Schouten, die vrijdag aan de Erusmusuniversiteit op zijn onderzoek promoveert, heeft nu als eerste zo'n stof aangetoond. Al is volgens Schouten nader onder zoek wel noodzakelijk. Schouten vond, eerst bij proef dieren en later bij mensen, dat de stof Norharman waarschijnlijk in verband staat met een psychose die wordt gekenmerkt hallicuna- ties en hevige angsten. De patiën ten die eraan lijden zien en horen dingen die er niet zijn, of die in werkelijkheid anders zijn. Volgens Schouten is de oorzaak van zulke verschijnselen echter lang niet al tijd lichamelijk: "In Rotterdam bleek ongeveer 5 procent van de onderzochte patiënten Norharman in het bloed te hebben. In het hele land zijn er waarschijnlijk een paar honderd die aan deze specifieke af wijking lijden". Het lichaam maakt deze stof bij de omzetting van het aminozuur serine in glycine, een proces dat bij gezonde mensen niet plaatsvindt. Uit Schoutens onder zoek is gebleken dat toediening van serine bij sommige psychoti sche patiënten binnen enkele uren een aanval te weeg kan brengen. Door aanpassing van de eetge woonten kan de opname van seri ne beperkt worden. Een koolhy draatrijk en eiwit- en vetarm dieet is in zulke gevallen de oplossing. Medicijn "De patiënten die bij het onder zoek betrokken waren, waren dol blij dat ze met een eenvoudige me thode iets aan hun problemen ble ken te kunnen doen. Deze mensen worden vaak al jarenlang psychia trisch behandeld. Medicijnen hel pen bij hen niet", aldus Schouten. Volgens hem is het belangrijk dat artsen en anderen in de geeste lijke gezondheidszorg zich ervan bewust zijn dat achter psychische afwijkingen ook lichamelijke oor zaken kunnen zitten: "De ontdek king van Norharman is geen ver klaring voor alle geestesziekten, maar toont in ieder geval aan dat we onze ogen niet moeten sluiten voor de organische oorzaken van psychische afwijkingen. Maar ik geef direct toe dat de menselijke geest zo ingewikkeld in elkaar zit, dat een simpele verklaring nooit helemaal afdoende is. Ook bij pa tiënten die Norharman in hun bloed hebben kunnen invloeden van buiten, zoals stress, op hun ziekte van invloed zijn", aldus de promovendus. ROST VAN TONNINGEN (ANP) - De rechtbank in Arnhem heeft gis teren een 24-jarige Nijmegenaar veroordeeld tot drie weken voor waardelijke gevangenisstraf en 500 gulden boete. De rechtbank achtte bewezen dat de man vorig jaar on der meer neo-nazistische lectuur, cassettebandjes met toespraken van Hitier, een ring met een haken kruis, foto's en correspondentie heeft weggenomen uit het huis van de weduwe van NSB-voorman Rost van Tonningen in Velp. De rechtbank ging niet in op het ver haal van de man dat hij in opdracht van de BVD als klusjesman in de organisatie van de 77-jarige wedu we was geïnfiltreerd. MAASTRICHT (ANP) - Ir. J. van Zon liet zich gisteren in Maas tricht, op de eerste zittingsdag van zijn proces, niet uit het veld slaan door de tientallen verklaringen die hem door rechtbankpresident mr. J. C. E. Wortmann werden voorge houden. Talloze getuigen van binnen en buiten het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP), zo bleek uit deze verklaringen, zijn het er over eens dat hij nooit enige tegenpres tatie heeft geleverd voor de 'be- middelingsnota's' waarmee hij de zakenrelaties van het ABP bom bardeerde. De verklaringen waren even zo vele pijlen op de boog van officier van justitie mr. H.J. Laumen, die in dit monsterproces voor de taak staat te bewijzen dat de ingenieur steekpenningen incasseerde, die via slinkse wegen werden terugge sluisd naar zijn vriend mr. drs. A. J. M. Masson, toenmalig directeur be leggingen van het grootste ambte- narenpensioenfonds van Neder land. Van Zon bleef er gisteren monter onder en ontkende all be schuldigingen: „Onzin. Uit de duim gezogen". Het dossier dat de officier van justitie in de afgelopen twee jaar tegen Van Zon heeft opgebouwd, beslaat 33 ordners, zodat hij zich in de rechtszaal moest laten assiste ren door een lid van het recherche team om nog uit de papierwinkel wys te kunnen worden. Juwelier gedood bij roofoverval AMSTERDAM (ANP) - Bij een ge wapende overval op een juweliers- zaak in Amsterdam is gistermid dag de 40-jarige H. Wijnschenk ge wond geraakt en later in een zie kenhuis overleden. Dit heeft de Amsterdamse politie bekendge maakt. Drie gewapende overvallers kwamen verkleed als vrouwen en met pruiken op de juwelierszaak op de hoek van de Sumatrastraat en Molukkenstraat binnen en los ten een schot op de zoon van de eigenaar, die enige tijd later aan zijn verwonding bezweek. De vier overvallers vluchtten met een auto. Van hen ontbreekt nog elk spoor. De omvang van de buit is de politie nog niet bekend. SPIJT (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft zijn spijt betuigd over de behande ling die de Zuidafrikaanse vak bondsman Ngwane eind vorige week op Schiphol te beurt viel. Ngwane moest een verklaring on dertekenen waarin hij beloofde zich in Nederland te zullen onthou den van activiteiten of uitlatingen die schadelijk voor de betrekkin gen met Zuid-Afrika kunnen zijn. De eerste procesdag ging heen met de behandeling van de kwes tie-Poot, die de ABP-affaire inder tijd aan het rollen bracht. Deze ondernemer uit Nuenen wilde in de late jaren zeventig een keten van tennishallen bouwen en poogde daarvoor het ABP als geld schieter aan te trekken. Poot bena derde langs omwegen Masson, die zelf niet thuis gaf maar hem wel in contact bracht met een andere po tentiële belegger: Van Zon. Bij de onderhandelingen die volgden kreeg Poot tot zijn verba zing te horen dat Van Zon 'niet per soonlijk geïnteresseerd was, maar wel mogelijkheden zag het project bij het ABP binnen te loodsen'. Na dat langs deze omweg de financie ring door het ABP rond was geko men en het tennishallenproject in gang was gezet, begon het bij Poot provisienota's voor 'tussenkomst en adviezen inzake tennishallen' te regenen; by elke nieuwe tennishal eentje. De facturen waren gesteld op naam van een Belgisch advies bureau, genaamd Perdaen, maar de inhoud maakte duidelijk dat Van Zon erachter zat. Poot betaalde alleen de eerste re kening van 14 januari 1979, groot 37.700 gulden. Daarna kwam hij gaandeweg tot de overtuiging dat hem steekpenningen werden ont futseld, en in juli 1980 verzocht hij Van Zon verschoond te blijven van rekeningen waarvoor geen enkele dienst was verricht. Faillissement Van Zon ontkende gisteren voor de rechtbank met Idem dat hij Poot daarop 'problemen met de af wikkeling van de projecten in het vooruitzicht zou hebben gesteld', zoals Poot verklaart. Hoe dan ook, het ABP staakte prompt de finan ciering en Systar bv., zoals de ten nishallenonderneming was gaan heten, ging failliet. „Onzin", zei Van Zon daarover gisteren. „Systar was in die tyd al failliet en Poot had trouwens al veel eerder dan in juli 1980 gewei gerd te betalen". Van Zon ontken de ook in alle toonaarden dat hij zich ooit tegenover Poot zou heb ben laten ontvallen dat het geld niet voor hemzelf bestemd was „maar voor Heerlen (lees: Mas son)". „Dat zuigt Poot uit zijn duim", verzekerde hij de recht bank. Van Zon liet zich evenmin van zijn stuk brengen door een opsom ming van de rechtbankpresident waaruit bleek dat, behalve Masson, niemand iets wist van zijn 'bemid delingsrol' in het project. Zelfs het toenmalige hoofd van de afdeling onroerend goed van het ABP ver klaarde dat Van Zon bij zijn weten nooit enige activiteit heeft ont plooid die het sturen van provisie nota's kon rechtvaardigen. Vandaag zouden er getuigen worden gehoord. Daarna worden er nog zittingsdagen gehouden op 6,11,13,16,17,18 en 20 juni. DEN HAAG (ANP) - Prof.dr. Diepenhorst is gisteren bij zijn afscheid als algemeen voorzitter van de Onderwijsraad benoemd Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw, de hoogste koninlijke onderscheiding. Op 18 juli legt hij zijn functie officieel neer, omdat hij dan 70 jaar wordt. Demissionair minister Deetman (onderwijs) prees Diepenhorst als ie mand die zich 'niet eenzijdig en doorgaans evenwichting' over onderwijs vraagstukken heeft uitgelaten. Diepenhorst was onder meer rector-mag- nificus van de Amsterdamse VU en lid van zowel de Eerste als de Tweede Kamer. Ook was hij minister van onderwijs in twee kabinetten. Geduren de 23 jaar is Diepenhorst als lid en later als voorzitter betrokken geweest bij de Onderwijsraad. In zijn slotwoord wees Diepenhorst erop dat zijn raad af en toe met het departement in Zoetermeer overhoop ligt. Hij sprak echter ook van een ruime waardering van de raad voor de mensen die op het ministerie werken. Op de foto minister Deetman in gesprek met de zojuist onderschieden Diepenhorst. (fotoGPD) Vanafvandaag(4juni) i gaat alle Albert Heijn huismerk koffie in prijs omlaag Bijvoorbeeld onze koffie f*ï Rabat fcU koffie, 7QQ &SÊMgm pak 500 gram NÜ/.77 - "..ÜImw 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ken gisteren over het financieel- economische kader voor het te voeren beleid. Zij werden verge zeld door hun deskundigen De Korte (VVD) en Gerritse (CDA). De verkennende fase is op dit punt zo goed als afgerond. Eind deze week zouden de daadwerkelijke onder handelingen kunnen beginnen. De Emancipatieraad.heeft gister ochtend bij monde van zijn voor zitter, mevrouw D. van Leeuwen- Schut, tegenover De Koning een pleidooi gehouden voor uitbrei ding van de kinderopvangvoorzie ningen. Dat zou moeten gebeuren via de aanvullende arbeidstoeslag voor tweeverdieners, die nu be doeld is als fiscale tegemoetko ming in de kosten van kinderop vang. Volgens de raad zou het geld daarvoor moeten worden overge heveld naar de begroting van wel zijn, volksgezondheid en cultuur. De kosten van kinderopvang zou den voor een deel fiscaal aftrek baar moeten worden. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het ministerie van justitie heeft in de komende kabinetsperiode een miljard gulden extra nodig voor een effectieve bestrijding van de criminaliteit. Ongeveer de helft van dat bedrag zal ten goede moeten komen aan de rijkspolitie. Demissionair minister Korthals Altes (justitie) schrijft dat in zijn 'politiek testament', dat gisteren is aangeboden aan informateur De Koning. Het ministerie van justitie zou vol gend jaar 37,3 miljoen gulden moe ten inleveren, waarvan 15 miljoen gulden door de rijkspolitie. Vol gens Korthals Altes is dat onver antwoord en onmogelijk. Als de plannen toch doorgaan, betekent dat een blijvende vacaturestop bij de politie, oplopend tot 650 perso nen. In zijn 'testament' pleit de be windsman ervoor dat de bezuini gingsplannen worden terugge draaid. Justitie zal zijn taken an ders niet meer geloofwaardig kun nen vervullen. De demissionaire minister vindt dat zijn departement in de afgelo pen jaren meer dan voldoende heeft ingeleverd. Er is bezuinigd op het gevangeniswezen, de kin derbescherming, de reclassering en - in strijd met het regeerakkoord - de politie. Korthals Altes noemt het verkeerd dat er eerst is bezui nigd en later weer extra geld be schikbaar is gesteld voor onder meer de uitbreiding van de rech terlijke macht en het bouwen van nieuwe cellen. „Het systeem van blijven ombuigen en weer bijspij keren blijkt grote problemen te veroorzaken", aldus de minister. Smart Topambtenaar Rutten (economi sche zaken) heeft gisteren in een gesprek met informateur De Ko ning een beeld van de economie geschetst dat minder rooskleurig is dan in de verkiezingsprogramma's van CDA en WD wordt weerge ven. Volgens de woordvoerder van de informateur zal Ruttens betoog 'grote invloed' hebben op de on derhandelingen tussen CDA en WD. Hij illustreerde dit door een opmerking van De Koning te cite ren na afloop van Ruttens relaas: „Wie kennis vermeerdert, vermeer dert smart". En: „We staan weer met beide benen op de grond". Uit wat de woordvoerder zei viel op te maken dat er nauwelijks arm slag zal zijn voor de wensen die de nu demissionaire ministers in hun 'politieke testamenten' hebben geuit. Vrijwel zonder uitzondering hebben zij meer geld gevraagd voor de komende kabinetsperiode. De twee onderhandelaars De Vries (CDA) en Nypels (WD) spra- PvdA-fractieleider Den Uyl (rechts) legde gisteren een rode roos op de lessenaar van D66-fractievoorzitter Van Mierlo, op wie hij als mede-opposant straks ongetwijfeld nog dikwijls een beroep zal doen. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - De PvdA'er Dolman is gisteren met een riante meerderheid herkozen als voorzit ter van de Tweede Kamer. Van de 150 even daarvoor beëdigde nieu we kamerleden kreeg Dolman 125 van de 149 uitgebrachte stemmen. Daarmee behoudt de PvdA on danks het feit dat zij sinds de ka merverkiezingen met 52 leden niet langer de grootste fractie vormt (het CDA heeft twee zetels meer) het kamervoorzitterschap. In de Eerste Kamer werd giste ren de CDA'er Steenkamp met 65 van de 69 uitgebrachte stemmen herkozen als voorzitter, zodat het kamervoorzitterschap in beide Ka mers der Staten-Generaal politiek in evenwicht blijft. Bij de verkiezing van de voorzit ter der Tweede Kamer voor de pe riode tot de volgende kamerverkie zingenverkiezingen kreeg de CDA'er Van der Sanden 13 stem men, de PvdA'er De Vries 2. Eén stem werd uitgebracht op respec tievelijk de leden Kok, Meijer, Da- les, Stoffelen en Tazelaar (allen PvdA) Van Dijk en Eversdijk (bei den CDA) alsmede op de VVD'er Joekes. Van de 149 uitgebrachte stemmen was er één blanco. Het presidium van de Tweede Kamer bestaat sinds gisteren afge zien van Dolman uit de leden Eversdijk (eerste vice-voorzitter, CDA), Joekes (tweede vice-voorzit ter, VVD), Van der Sanden (CDA), Castricum (PvdA), Nypels (D66) en Dees (WD). De nieuw beëdigde Tweede Ka mer heeft nu negen fracties, zes minder dan de maandag onbonden oude Kamer. Dat zijn in volgorde van grootte: CDA (fractievoorzitter Lubbers), PvdA (Den Uyl), VVD (Nijpels), D66 (Van Mierlo), SGP (Van der Vlies), PPR (Beckers), PSP (Van Es), GPV (Schutte) en RPF (Leerling). Van de nieuwe kamerleden zijn er 51 nieuwelingen. Van hen ma ken 23 leden deel uit van de demis sionaire regering, van de overige zaten 22 leden nog niet eerder in de Tweede Kamer. Het aantal vrou welijke kamerleden is ten opzichte van de oude Kamer verminderd met zes (van 31 naar 25). De PvdA- fractie heeft wat het aantal vrou wen betreft de grootste inbreng (tien afgevaardigden), het CDA heeft er acht, de WD tekent voor vier, terwijl D66, PSP en PPR elk één vrouwelijke volksvertegen woordiger in de gelederen hebben. tern worden de flats grondig ver bouwd. Tussen de torens moeten verder laagbouwwoningen voor ouderen worden gebouwd. Hier door zal het aantal woningen in de nieuwe situatie op 310 komen. Nu zijn er 284 woningen in de vier to rens. Het voorstel komt op 23 juni in de Haagse gemeenteraad. Het pro ject zou dan in 1988 gereed moeten zijn. DELFT - In aanwezigheid van onder meer prins Bernhard en een groot aantal hoge militairen is gisteren in Delft het koninklijk Nederlands le ger- en wapenmuseum generaal Hoefer heropend. De collecties van leger museums uit Leiden en Delft zijn hierin samengevoegd. De ongeveer 5000 museumstukken variëren van prehistorische voorwer pen tot hedendaags materieel opgesteld, zoals een pantserwagen van het Unifil-bataljon en een 52 ton zware centuriontank. Bij een rondgang door het museum kon prins Bernhard nog eens een blik werpen op het uniform dat hij droeg tijdens de ondertekening van de Duitse capitulatie in hotel De Wereld in Wageningen in mei 1945. (foto anp> DEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag wil proberen de sloop van de vier ontruimde woontorens aan de Dedemsvaartweg te voorko men. Het Haagse college wil de to rens voor een gulden van de wo ningbouwvereniging 's-Gravenha- ge overnemen en deze vervolgens renoveren. Deze corporatie zelf dacht tot voor kort dat sloop de enige oplossing was. Den Haag denkt de 24 miljoen gulden geschatte opknapbeurt te betalen via een lening van het ABP en rijkssubsidies voor isolatie en na-oorlogse woningverbeterin- goverheid. De ex-bewoners van de flats zullen als eersten in aanmer king komen voor een woning in de torens. In 1984 bleek dat de buitenwan den van de flats losscheurden van de binnenwanden. De buitenkant zal worden geïsoleerd en ook in-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5