'Een beetje publiek bezit zijn, dat vind ik wel leuk' Agrarische studenten willen beter imago voor landbouw Bezwaren tegen uitbreiding pand Kamer van Koophandel Aat de Jongede nieuwe burgemeester van Nieuwleusen: 'Niet op LVC bezuinigen' Onderzoek uitbreiding kabelnet Inruilfestival voor auto's PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 4 JUNI 1986 LEIDEN - "Ik ben de jongste burgemeester van Overijssel", meldt hij met hetzelfde ietwat voldane stemgeluid als waar mee hij memoreert dat hij vijf jaar geleden het jongste CDA- kamerlid was. Leidenaar Aat de Jonge (33), thans werkzaam als juridisch beleidsmedewer ker op het ministerie van justi tie, keert half juni het westen des lands de rug toe om in Nieuwleusen de post van bur gemeester te bezetten. door Simorie van Driel "Ik ben geboren en getogen Leide naar en ik vind het een hele mooie stad, maar Nieuwleusen is mooi er", beweert hij op basis van twee bezoekjes aan zijn nieuwe woon plaats, een 8000 zielen tellend plat telandsdorp maar qua oppervlakte twee keer zo groot als Leiden. "Vierduizend hectare. In dat op zicht overtref ik Goekoop". Waarom een door hem zelf als 'prachtig' omschreven baan opge geven voor een burgemeesterspost en waarom juist Nieuwleusen? "Allereerst ben ik veel meer gene ralist dan specialist. Hier op het ministerie heb ik heel specialis tisch werk, heel mooi ook. Ik houd me bezig met vraagstukken met betrekking tot het strafrecht, hand having van de rechtsorde, staats recht. Zo helpen we de minister en de staatssecretaris van justitie in hun politieke contacten met de Tweede Kamer en is het onze taak het openbaar ministerie te sturen. We letten er bijvoorbeeld op dat overal voor dezelfde vergrijpen, onder dezelfde omstandigheden, dezelfde straffen worden uitge deeld. Maar er is natuurlijk ook nog de onafhankelijke rechter. Een mooi spanningsveld". "Maar er is veel meer aan de hand in de samenleving dan straf recht. Er zijn ouderen en jongeren, bejaarden en gehandicapten. Ik zit hier voor de burgers, maar ik zie ze nooit. Dat kun je compenseren, en dat heb ik ook gedaan, met activi teiten in de kerk of in ziekenhui zen, maar ik wil dat contact met mensen professioneel hebben. Er. de andere redenen om weg te wil len zijn dat politiek me nu eenmaal in het bloed zit en ik iemand ben die graag wil besturen". "Waarom Nieuwleusen? Toen eenmaal voor mij vaststond dat ik bij het ministerie weg wilde en een gooi wilde doen naar het burge meesterschap, besefte ik ter dege dat ik niet meteen naar pakweg Leiden kon solliciteren, nog afge zien van de vraag of ik dat zou wil len. Omdat ik tamelijk jong ben, is een startgemeente voor mij een ge meente met minder dan tiendui zend inwoners. Andere voorwaar den die ik aan een gemeente heb gesteld zijn dat die CDA-gezind moet zijn en een plaats waar mijn gezin zich kan thuisvoelen. Verder wilde ik wel eens weg uit het wes ten. Nieuwleusen was de eerste ge meente waar een burgemeester spost vrij kwam en die aan die voorwaarden voldeed. Voor Heino en Zwartsluis ben ik ook kandi daat geweest maar het is dus Nieuwleusen geworden". Over Nieuwleusen weet hij te vertellen dat het qua religie een centrumgemeente is. Hij is daar heel blij mee; was hij benoemd in Zwartsluis, gelegen onder de rook van Kampen, dan was hij midden in de daar nog immer niet beslech te godsdienststrijd terechtgeko- men. "Verschrikkelijk is dat. en het leidt bovendien ontzettend af van alle andere zaken". De Jonge meldt verder met overduidelijk ge noegen te melden dat Nieuwleusen een "fantastisch" verenigingsleven rijk is. "Je zou denken dat iedereen overal lid van is". Vanwege -zijn wens om met zoveel mogelijk men sen contact te hebben, hoopt hij dan ook in elk geval de portefeuil les sport en welzijn toebedeeld te krijgen. "Welke taken ik krijg, daarover wordt gepraat zodra ik ben geïnstalleerd. De wethouders (twee in totaal, een CDA'er en een VVD'er) heb ik duidelijk gemaakt dat ik in gelijke mate tegen elke portefeuille op zie. Ik heb tenslotte geen ervaring op gemeentelijk ni- Maar ook economische zaken zou hij graag tot zijn takenpakket zien behoren. Dit vooral met het oog op de moeilijkheden waarin de in zijn gemeente zetelende fietsen- gigant Union verkeert, wat tevens zijn antwoord is op de vraag met welke specifieke problemen Nieuwleusen heeft te maken. "Die fabriek is een groot probleem, maakt moeilijke tijden door. Er werken nu nog 250 mensen, de af gelopen jaren is het bedrijf al be hoorlijk afgeslankt. Sluiting zou voor de bevolking echt rampzalig zijn. Dat is dus een probleem dat ik snel op me af krijg". Lubbers Hij heeft dan geen bestuurlijke ervaring op gemeentelijk niveau. zoals in de door de gemeenteraad van Nieuwleusen opgestelde pro fielschets stond. De Jonge kan wel bogen op ervaringen in en met 'Den Haag': hij zat immers in 1981 een jaar voor het CDA in de Twee de Kamer en nog een paar weken vindt hij zijn werk op het ministe rie van justitie. En daar kan Nieuw leusen volgens hem heel wat scho ne vruchten van plukken. "Ik ken politiek Den Haag op mijn duimpje en weet de weg door de rijksoverheid een beetje. En dat is wat ik miste in de profielschets: er varing op gemeentelijk niveau werd gevraagd, ervaring bij de lan delijk overheid niet. Terwijl als een burgemeester daar goed de weg weet, dat voor een gemeente heel nuttig kan zijn". Hij noemt de noodlijdende fiet- senfabriek als voorbeeld. De Jonge zou precies weten aan wie in Den Haag, als het bij voorbeeld om fi nanciële steun gaat, hij dat pro bleem zou moeten voorleggen. "Als je die persoon dan ook nog zelf kent, heeft dat zeker voorde len. Van dat soort contacten moet je gepast gebruik maken". Koperen koets "Maar die contacten hebben be halve voor bestuursinhoudelijke zaken ook voor iets heel anders nut: pr. Het is toch mooi als we in Nieuwleusen bij voorbeeld een project voor langdurig werklozen beginnen en je kunt door je contac ten Ruud Lubbers hier krijgen om het te openen?" En, al helemaal in de rol van Nieuwleuseh-promotor: "Waarom weet iedereen wel dat Philips in Eindhoven staat en niet dat we in Nieuwleusen Union heb- De familie De Jonge, die straks per koperen koets een tocht door Nieuwleusen zal maken, ook al zegt de (burger)vader dat niet echt leuk te vinden. "Maar je kunt niet meer anoniem achterover leunen". (foto Holvast» ben? Dat is gek, 't is een prima fiets". De Jonge heeft een uitgesproken mening over de status die een bur gemeester heeft. Een ja en amen knikkende burgervader krijgen ze in Nieuwleusen in geen geval: hij is bij voorbeeld geenszins van plan om, zoals het een burgemeester schijnt te betamen, boven de par tijen te gaan staan. "Van die uit drukking houd ik niet. Een burge meester staat niet boven de partij en, hij staat er tussen. Hij hoeft denk ik niet politiek kleurloos te handelen. Een burgemeester heeft toch ook zijn overtuiging en stand punten? Die kun je niet zomaar van tafel vegen. Kijk, een burge meester is een gemeentelijk or gaan, maar ook meer dan dat. Hij is een verlengstuk naar andere over heden toe, heeft een antenne-func tie voor zowel de gemeenteraad als de bevolking en daar moet hij ge past en bescheiden gebruik van maken. In het college zal ik zeker mijn overtuiging laten klinken". Anderzijds vindt De Jonge dat aan de publieke status van een bur gemeester niet al te veel waarde moet worden gehecht. Als het aan hem ligt, mag in Nieuwleusen elke VIP-behandeling ontbreken. "Ik hoop dat de mensen me zullen be naderen zoals ze alle mensen bena deren: met respect. Maar niet op een afstand. Niet als notabele nee, dat hoop ik echt niet". Dat lijkt ij- dele hoop, getuige de volstrekt te genstrijdige manier waarop ener zijds De Jonge en anderzijds de be volking van Nieuwleusen vindt dat zijn installatie zich moet voltrek ken. De Jonge wilde met zijn gezin rustig per auto arriveren, de ket ting om en de hamer in handen krijgen, een glaasje drinken en weer huiswaarts keren. "De bevol king dacht dat het wel leuk zou zijn als dat jonge paar met die lieftalli ge kinderen in een koperen koets een rit door het dorp zou maken". Hetgeen, hoewel De Jonge "ik zie dat helemaal niet voor me" mom pelt, dan ook gebeurt: "Je moet geen misbruik van je laten maken, maar je kunt het je ook niet meer 'Toer de boer trekt door Zuid-Holland LEIDEN - Een melkwedstrijd met kunstuiers, plantjes winnen bij het bedienen van een vei- lingklok en gratis patat eten, dat waren gisteren de lokkers bij de op het Leidse Stadhuisplein ge houden informatieve tentoon stelling over het landbouwbe drijf en de daarmee samenhan gende industrieën. Ongeveer dertig studenten van de Hogere Agrarische School uit Dordrecht trekken een week met deze ten toonstelling door Zuid-Holland. De bedoeling van de 'Tour de boer' is het imago van de land bouw op te peppen. Winkelende mensen keken wat vreemd op toen in het begin van de middag de vijftien tracto ren met wagens het plein opre den. "Is dit een demonstratie", vroeg een voorbij gangster zich af. Menno Krijger, een van de or ganisatoren: "Die reactie krijgen we wel vaker te horen. Zo van, "wat willen die boeren nu weer. maar over het algemeen zijn de mensen toch wel enthousiast en geïnteresseerd in wat wij laten zien en vertellen". Op een dichtbijzijnde trap ge zeten scholieren keken brood- kauwend en minzaam toe hoe met passen en meten de tracto ren op het plein werden neerge- 2et. Binnen een half uur was de mobiele tentoonstelling gereed. Wat aarzelend werden door het publiek de eerste passen langs de wagens gezet maar dit veran derde al snel. Vooral een wagen uitgerust met veilingklok trok veel belangstelling. Door een weldoordachte druk op de knop kon men de bezitter worden van een begonia. "Dat is mijn tweede al", aldus een triomfantelijke winnaar van zo'n plantje. Suikerbiet Op het plein waren elf thema wagens te zien. Met behulp van tekstborden, materialen uit de praktijk en videofilmpjes werd geprobeerd de toeschouwer dui delijk te maken wat akkerbouw, veeteelt en tuinbouw inhoudt. Zo demonstreerde een student in drie uur hoe kaas en karnemelk wordt gemaakt. Ook werd het verwerkingsproces van suiker biet tot suiker getoond. Voor sommige belangstellenden was het uiterlijk van een suikerbiet niet zo bekend. "Veel mensen denken dat dit suikerbietplantje wat hier staat spinazie is", aldus een student die informatie gaf bij de 'suikerbietwagen'. De tentoonstelling was het idee van zes eindexamenstuden ten. Krijger: "Ieder examenjaar worden er door studenten pro jecten georganiseerd. Vorig jaar hebben bijvoorbeeld een stel leerlingen een export-promotie- reis naar Hongarije gemaakt. Wij zyn met z'n zessen bij elkaar gaan zitten en kwamen toen met dit op te proppen. De school heeft voor dit project een lening van zeshonderd gulden en tijd beschikbaar gesteld. Wij mogen nu wat later examen doen". Krijger benadrukte dat de school niet verantwoordelijk is voor de tocht. De studenten heb ben alles zelf geregeld. "Vanaf oktober zijn we bezig geweest al lerlei zaken te organiseren, zoals bedrijven aanschrijven. In drie weken tijd hebben we de ten toonstelling in elkaar gezet", al dus Krijger. De studenten ontvangen steun van 21 bedrijven. Daarnaast ver leent ook de politie haar mede werking om de stoet overal veilig door heen te loodsen. Krijger: "Tot nu toe zijn we begeleid door motoragenten, dat is wel specta culair". Terwijl de belangstelling voor de wagens op het plein op gang Tractoren er vreemd komt, begint de lucht te betrek ken. "Het is wel jammer dat het weer niet zo mooi is maar als het droog blijft, ben ik ook tevre den", volgens de optimistische andere agrarische wagens, gistermiddag op het Stadhuisplein. Het winkelend publiek keek (foto Wim Dijkman) student. Het publiek - hoofdza kelijk bestaande uit kinderen - bij de melkwedstrijd is echter niet klein te krijgen. Hartstochte lijk blijven de deelnemers aan de kunstuiers trekken veel mogelijk melk binnen één minuut te verzamelen. De eerste regendruppels laten intussen niet lang op zich wachten. Archeologische vondst: boerderij LEIDEN - De archeologische vondst maandag in De Stevenshof, een wandje van vlechtwerk, blijkt onderdeel te zijn van een boerderij uit de Ijzertijd (500 voor Christus - 100 na Christus). Verder graven heeft twee brandhaarden en wat scherven aan het licht gebracht. Amateur-archeoloog Van der Most van de Archeologische Werkge meenschap Nederland heeft dit be kendgemaakt. LEIDEN - Wethouder De La Mar (sociale zaken en maatschappelijke aangelegenheden) heeft gisteren beloofd zich sterk te maken voor het LVC. Hij deed die toezegging bij de opening van een fototen toonstelling over tien jaar Leids Vrijetijdscentrum. Een jubileum dat deze maand wordt gevierd. Als B en W binnenkort onder handelen over bezuinigingen, moet het LVC beslist ontzien wor den, aldus De La Mar. Het centrum aan de Breestraat kampt de laatste jaren al met financiële problemen. De wethouder onderstreepte het belang van het LVC. "Niet alleen voor de jongerencultuur, maar voor de hele cultuur in de stad. Verdwijnt het LVC, dan scheelt dat zeker de helft", zei De La Mar op de receptie voor (oud-)mede- werkers van het Leids Vrijetijds centrum. Petrusschool De Petrusschool aan de Lo- rentzkade viert deze week het 25- jarig bestaan. De festiviteiten be ginnen donderdag met een heili ge mis in de Petruskerk. Dezelfde ochtend staan er oude kinderspe len op het schoolplein en 's mid dags een vossejacht op het pro-> gramma. Vrijdagochtend is erop het plein en in de school een ker mis en worden er ballonnen opge laten. 's Middags maken de scho lieren een boottocht door Leiden. Zaterdag is er op school van vier tot half zes een receptie voor ge nodigden, ouders en oud-leerlin gen. Hengelsport De LHC '80 hield de eerste wed- strijd voor korpsen in de Ring vaart. Uitslag: 1 en 2 DVS en Hengelsport 17 punten-20 stuks, 3 en 4 DSB 1 en Zuid-West 2 22-17,5 de Vliet 27-16, 6 Zuid-West 1 29- 13, 7 VIT 30-15, 8 DSB 2 32-11, 9 Ruisvoorn 35-11, 10 Sust 37-8, 11 Leiden 38-8. De individuele stand: 1 en 2 G. Duivenstein (VIT) en B. Heemskerk (DVS) 7 stuks-1 punt. 3, 4 en 5 H. Boelee (Hengelsport), C. v.d. Voorst (Vliet) en F. Zandbergen (DVS) 6-1. 6 en 7 C. Kaffa (Leiden) en H. Rijsbergen (Zuid-West 2) 4-1. 8. N. Verhoef (Hengelsport) 6-2.9 A. Rijgersberg (Vliet) 5-2. 10.11 en 12 J. Boef (Zuid-West 1). P. v.d. Heijden (DSB 1) en W. Verhoef (Hengelsport) 4-2. VOP '74 hield een wedstrijd in het Amsterdam-Rijnkanaal. Uit slag: 1 F. Reijken 20 stuks-15.820 gram, 2 J. Boot 15-13.4803 S. Kokkedee 15-5900, 4 J. Kokkedee 15-5500, 5 H. Plug 14-10.720. 6 H. van Tongeren 8-6040. 7 G.J. Kok kedee 11-4900. 8 C. Meier 11-3240. 9 F. Keereweer 7-4400. 10 A. Se- gijn 4-2300. Rommelmarkt In clubhuis In de Vroolijcke Ar- ke aan de Pieterskerkchoorsteeg houden kinderen donderdag avond een rommelmarkt. Er is vooral speelgoed te koop, maar ook voor volwassenen zijn er spullen. De markt is van zes uur tot half negen open. Duivensport Vervolg uitslagen wedvluchten uit Chartres. Het Oosten: 1, 4 R. v.d. Nieu- wendijk; 2 T. van As en zn3, 6, 8, 9 B. van Putten; 5 G. Hendrik- se; 7 P. Juffermans; 10 comb. S en G. De Reisduif: 1.3,7 N. de Groot en zn.; 2, 6, 9 W. Kop; 4 W. Tol boom; 5, 8 W. v.d. Hoogt; 10 F. Penseel. Nadelen gevreesd voor complex Stationsplein LEIDEN - Het Philips Pensioen fonds, eigenaar van het complex Stationsplein 10 tot en met 22, heeft een bezwaarschrift ingediend tegen de uitbreiding van het ge bouw van de Kamer van Koophan del aan de Stationsweg. Het kantoorgebouw van de Ka mer van Koophandel, dat in 1965 werd gebouwd, is al geruime tijd te klein voor de personele bezetting en de toenemende taken en werk zaamheden van de Kamer. Een uit breiding van circa tien meter aan de achterzijde van het het huidige gebouw moet daarom uitkomst bieden voor de ruimtenood. Naast de uitbreiding van de kantoor ruimte ter hoogte van de begane grond wordt ook de parkeeracco- modatie vergroot door middel van een parkeerkelder en een met een autolift te bereiken parkeerdak. Bezwaar wordt gemaakt omdat door de uitvoering van het bouw plan de daglichttoetreding en de bereikbaarheid van het complex Stationsplein 10 tot en met 22, waarvan het Philips Pensioen fonds eigenaar is, ernstig zou wor den belemmerd. Naar aanleiding van het bezwaarschrift merkt het college van burgemeester en wet houders op dat al in het onlangs ge deeltelijk goedgekeurde bestem mingsplan voor de Stationsbuurt is voorzien in de door de Kamer ge wenste uitbreiding. Het gemeentebestuur erkent dat het uitzicht en de daglichttoetre ding voor een gedeelte van het bouwblok waarvan het Philips Pensioenfonds eigenaar is inder daad minder wordt. De architect heeft, volgens het gemeentebe stuur, bij de ontwikkeling van het bouwplan evenwel zoveel mogelijk rekening gehouden met het flatge bouw aan het Stationsplein. Zo heeft de uitbreiding een ronde hoek gekregen om het uitzicht zo optimaal mogelijk te houden en is ook nog enige afstand in acht geno men tot de bestaande achtergevel. Het gebouw aan het Stationsplein blijft in elk geval voldoende be reikbaar. Het gemeentebestuur wijst er op dat al in het wederopbouwplan voor de Stationsbuurt met de nu voorgestelde bebouwingsmoge lijkheid rekening was gehouden. Volgens dat plan was het zelfs he lemaal niet nodig nog een open ruimte te houden tussen de aan bouw van de Kamer en de flat van het Pensioenfonds. Gelet op een en ander meent het college van B en W dat het be zwaarschrift van het Philips Pen sioensfonds tegen het uitbrei dingsplan van de Kamer van Koophandel ongegrond moet wor den verklaard. Het bezwaarschrift zal aanstaande donderdag eerst nog aan de orde komen in de raads commissie voor ruimtelijke orde ning en verkeer. permitteren om anoniem achter over te leunen. Je bent toch een beetje publiek bezit. En dat vind ik juist wel leuk. Daar had ik het hier op het ministerie eerlijk gezegd wel eens moeilijk mee: je zit hier zo in de anonimiteit. Je bent maar een radertje in het geheel". Volbloed De Jonge heeft, gelukkig, vindt hij zelf, nog geen idee wat hq na Nieuwleusen wil. Dat er nog iets is na Nieuwleusen, staat in elk geval vast. "De kans is klein dat ik hier 32 jaar kan blijven". Een terugkeer naar de Tweede Kamer zit er wat hem betreft niet in. "Kamerlid zijn is een prachtig vak maar het heeft ook veel bezwaren. Ik ben een vol bloed christen-democraat maar niet zo'n partijganger". En: "Partij leider, partijkader, partijbureau. Aan dat soort woorden heb ik een hekel. Klinkt me te Moskou-achtig. Ik had ook veel moeite om binnen het gareel van zo'n fractie te lopen. Het was best lastig. Nee, ik sta niet te popelen om terug te keren". In Merenwijk LEIDEN - De Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM) zal onder haar abonnees een enquête uitvoeren om na te gaan of de aangesloten kijkers prijs stellen op uitbreiding van het aantal kanalen van 13 naar 18 en toevoeging van abonnee-tv aan het aanbod. Onlangs nog heeft de SKM de stap genomen om ook Europa TV, zonder tariefsverho ging, door te geven naar de abon- Op de Merenwijkse kabel zijn nu vijftien zenders te ontvangen: twee Nederlandse, drie Belgische, drie Duitse, drie Engelse, Sky Channel, Music Box en TV5 beurtelings op één kanaal en nu ook Europa TV en een informatiekanaal om de beurt. De abonnees zal worden ge vraagd of dit aanbod voldoende is of dat later abonnee-tv (ATN/Film- Net) er nog bq moet, of dat ten kos te mag gaan van een zender en zo ja welke. Het bestuur van de SKM stelt zich terughoudend op. De ervarin gen elders in het landen leren dat ongeveer vijf procent van de kabel- kijkers een abonnement op abon nee-tv nemen. De stichting zou zich verplichten om negen jaar lang een kanaal voor ATN vrij te houden, dat in het belang van een gering aantal abonnees en ten kos te van mogelijk een kanaal. John van Gelder, voorzitter van de SKM, zegt dat het huidige bestand niet verder hoeft te worden uitgebreid, als het aan hem ligt. Van Gelder verwacht dat om streeks de maand november van dit jaar de resultaten van de enquê te bekend zullen zijn. Dan moet vervolgens worden beslist of de SKM aan de uitbreiding tot 18 ka nalen, zoals die in 1987 in de rest van Leiden en de omliggende ge meenten zal gebeuren, zal mee doen. PIRAAT - Het illegale radiostation Freewave is gisteren voor de zo veelste keer uit de lucht gehaald. De Leidse politie zegt de tel inmid dels te zijn kwijt geraakt maar bij benadering is de zender met toebe horen nu meer dan twintig keer in beslag genomen. Gisterochtend gebeurde dat met de spullen die stonden opgesteld op het dak van een flat in de Arendshorst. LEIDEN - Vier Opeldealers uit o.a. Leiden en Katwijk organiseren don derdag tot en met zaterdag een inruilfestival voor auto's in de Groenoord- hallen. De bedrijven behoren tot de Motorhuis-groep. Ook vorig jaar ok tober was er zo'n manifestatie. Ditmaal wordt de gehele oppervlakte van de Groenoordhallen benut, hetgeen neerkomt op meer dan tweehonderd gebruikte auto's op achtduizend vierkante meter. Bezoekers kunnen informatie inwinnen over de mogelijkheid hun auto in te ruilen en over de staat waarin deze verkeert. Eventueel kan dé wa gen gratis worden gekeurd. Voor elke auto die rijdend naar de Groenoordhallen komt, wordt minimaal 1500 gulden geboden, beloven de organisatoren. Klanten die een auto kopen, kunnen meedoen aan een wedstrijd waaraan diverse prijzen zijn verbonden. Voor kinderen is er n de Groenoordhallen een videohoek gemaakt, waar tekenfilms worden gedraaid. De openingstijden zijn donderdag van twee tot tien uur, vrijdag van tien tot tien en zaterdag van tien tot vijf uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4