Diensten bibliotheek zijn vaak onbekend eegenomen: sola 'Meer geld nodig voor middelgrote steden' Conclusie na onderzoek: NÜ 14.95 Vier miljoen voor stadsvernieuwing WOENSDAG 4 JUNI 1986 LEIDEN - Een groot aantal diensten van de Leidse biblio theek is nauwelijks bekend bij gebruikers van de biblio theek. Dat de bibliotheek allerlei activiteiten voor kinde ren organiseert, een knipselkrant maakt, rondleidingen or ganiseert en boeken bij ouderen thuis bezorgt, weten veel mensen niet. Te denken geeft in dit verband ook dat acht tien procent van de gebruikers meent dat de bibliotheek grammofoonplaten en muziekcassettes uitleent. Dat is na melijk niet het geval. Alle diensten worden overigens wel hoog gewaardeerd "en dat geldt ook voor de werkwijze, de in richting, de openingstijden en de bejegening door het personeel". Dit zijn een paar bevindingen van de Dienst Sociaal Wetenschap pelijk Onderzoek van de Leidse universiteit die in opdracht van de Leidse bibliotheek een onderzoek deed. Vraag en aanbod moeten be ter op elkaar worden afgestemd - dat is de achtergrond van het on derzoek. Met evenveel, of misschien min der geld wil de bibliotheek meer gaan doen. "De eerste fase is nu af gerond", aldus Van der Kloes na mens de bibliotheek. "Het onder zoek wordt nu verdiept". Uiteinde lijk zal dat moeten resulteren in een aantal veranderingen. Noord-Hofland Uit het bevolkingsregister van de gemeente Leiden zijn willekeu rig 6000 personen getrokken van 12 jaar en ouder. Aanvullend zijn uit de bewoners van de Voorschoten- se wijk Noord-Hofland eveneens 534 personen willekeurig geselec teerd. "Dit laatste vanwege de veron derstelling dat de bewoners van Noord-Hofland veelvuldig gebruik maken van het bibliotheekfiliaal Zuid-West". Wat dus niet het geval is, zo bleek. In de laatste week van mei '85 was de vragenlijst klaar; een maand later konden de formulie ren verzonden worden. Van de aangeschrevenen retourneerden in totaal 3522 personen (54 procent) de geheel of gedeeltelijk ingevulde vragenlijst. De bewoners van de districten Binnenstad-noord, Roo- denburg en het Bos- en Gasthuis district hebben verhoudingsgewijs meer gereageerd, de bewoners van de Kooi minder. Is 54 procent niet wat laag? Ja. aldus de onderzoekers. "Maar we hebben de mensen drie keer een herinnering gestuurd en daarna zijn we begonnen. 54 procent is overigens niet tè laag". Meren wijk Wat leeftijd betreft treden er vol gens de onderzoekers opvallende afwijkingen op: de leeftijdscatego- riën 20-30 en 63-64 zijn oververte genwoordigd en vergeleken met de gemeentelijke gegevens retour neerden veel meer vrouwen dan mannen de vragenlijst. Van de vijf vestigingen van de bi bliotheek (de centrale aan de Nieuwstraat en de filialen Meren- wijk. 't Spoortje, Morskwartier en Zuidwest) scoort het filiaal Meren- wijk het hoogst wat betreft het per centage leden onder de onder vraagden (52 procent) en het Noor derkwartier en de Kooi het laagst (33 procent). In de Merenwijk bevinden zich ook tamelijk veel leden die hoog zijn opgeleid. Verder telt deze wijk veel leden onder opgroeiende jon geren en in de leeftijdsklasse van 36-45 jaar. "In de andere gebieden is de leef tijd gemiddeld vrij hoog en het op leidingsniveau relatief laag. Het vergrijsde karakter van Morskwar tier en Zuidwest komt tot uiting in de betrekkelijk grote aantallen ge pensioneerden uit deze gebieden die gereageerd hebben". Wat betreft de diensten die de bi bliotheek aanbiedt blijkt dat de mensen uit het gebied van 'l Spoortje het slechtst zijn geïnfor- Over één ding zijn de de meeste invullers van de formulieren niet te spreken: parkeermogelijkheden, met name, "en dat is niet zo ver wonderlijk", bij de centrale aan de Nieuwstraat. Opvallend is volgens de onder zoekers dat er zoveel niet-leden zijn die boeken lenen. Het betreft de zogenaamde grijze leners: men sen die met de kaart van iemand anders een boek lenen. In totaal nemen zij tussen 12 en 17 procent van de totale boekenuitleen voor hun rekening. De mensen die aan de enquête meededen lezen naar eigen zeggen veel volgens de onderzoekers: "In het gebied van de centrale en in de Merenwijk zégt ongeveer drie kwart van de ondervraagden in de afgelopen twee weken een boek geheel of gedeeltelijk te hebben ge lezen. In het Morskwartier en Zuidwest is dat ongeveer tweeder de van de ondervraagden en in Lei- den-Noord iets meer dan de helft". Ongeveer een kwart van de deel nemers zegt ongeveer elke maand minstens één boek te kopen. "In het gebied van de centrale ligt dat hoger (ruim eenderde), in Leiden- Noord lager (nog geen 20 procent.) Romans Ontspanningslectuur (avontu ren-, oorlogs- en spionageromans, detectives, familie-, liefdes-, dok ters- en meisjesromans en strip boeken) is bij de gebruikers duide lijk favoriet. "Dat geldt het sterkst voor de Merenwijk en alleen in het gebied van de centrale doen literai re romans het beter". Voor cursussen op video, diacol lecties, geluidscassettes, Franse en Duitse romans en specialistische studieboeken is in de filialen wei nig belangstelling. Ook Turkse en Marokkaanse boeken scoren laag. "Maar gegeven het feit dat deze minderheden waarschijnlijk niet of nauwelijks in de respons zullen zijn vertegenwoordigd moet men erg voorzichtig zijn hieruit conclu sies te trekken". Lift vertoont geen gebreken LEIDEN - Aan de lift in de Peli kaanhof, waarin maandag een 54- jarige man door een ongeval met een mini-container om het leven kwam, zijn geen gebreken gecon stateerd. Dat heeft de arbeidsin spectie gisteren bekend gemaakt. Een woordvoerder van de inspec tie meldde ook dat liften in het al gemeen stoppen wanneer iets klem komt te zitten tussen lift schacht en cabine of wanneer zij een grotere weerstand ondervin den. "Dat is hier ook gebeurd, maar toen was het al te laat". Het slachtoffer werd door de mi- nicontainer doodgedrukt, nadat deze langwerpige bak was gaan kantelen toen de onderkant bleef steken achter een richeltje in de liftschacht. Ongelukken op rijkswegen LEIDEN - Een 30-jarige vrouw uit Leiderdorp is gisterochtend met haar auto in een sloot naast rijks weg 4 beland. De vrouw reed over de rijksweg, ter hoogte van de Europaweg, toen zij in een slip raakte en in de berm terecht kwam. Haar auto sloeg ver volgens twee keer over de kop en belandde in de sloot naast het ta lud. De Leiderdorpse kwam er goed vanaf maar haar auto werd to taal vernield. Een 22-jarige Oegstgeestse raak te gisteravond omstreeks zes uur met haar auto in een slip op rijks weg 44. Haar auto sloeg eerst tegen de linker en vervolgens tegen de rechter vangrail. De vrouw moest met een hoofdwond naar het Dia- conessehuis worden overgebracht. Ook haar auto werd totaal vernield. ADVERTENTIE Tip voor vaderdag: Kunststof draagbak. vooral uw gereedschap. Met 8 laden. Nu met gratis bolkop schroevedraaier. Krediet voor de stadgevraagd aan kabinetsformateur LEIDEN - In een noodkreet aan de kabinetsformateur hebben Leiden en 21 andere, middelgrote gemeen ten, laten weten dat zij voor een slagvaardig bestuur op het gebied van stadsvernieuwing en volks huisvesting veel meer geld en meer bevoegdheden nodig hebben. Op tal van gebieden doen zich knel punten voor, vinden deze gemeen ten, op grond waarvan het niet ge rechtvaardigd is dat alleen de vier grote steden Amsterdam, Rotter- dan, Den Haag en Utrecht de ko mende kabinetsperiode extra aan- Middelstegracht, Hogewoerd, Schelpenkade, Andries Schotkade LEIDEN - Vier miljoen gulden geeft de gemeente de komende tijd uit aan vernieuwing en verbetering van bestrating, riolering en be- Inbraak in kantine LEIDEN - Bij een inbraak gister middag in de kantine van de voet balvereniging Roodenburg is voor ruim driehonderd gulden aan geld en goederen (ijs en snoep) buitge maakt. Ook werd de kassa uit de kantine meegenomen die een waarde heeft van 5500 gulden. De inbrekers konden het clubgebouw binnenkomen door een ruit in te slaan. schoeiingen. Deze stadsvernieu wingoperatie betreft de bestrating van de Uiterstegracht en Middel stegracht en omgeving, Hoge woerd en omgeving, Schelpenkade en Andries Schotkade. Aan de Uiterstegracht/Middel stegracht zal de hele straat over hoop worden gehaald. Na de klus moet dit stadsdeel zijn voorzien van brede trottoirs, straten die doorgaand verkeer afschrikken en parkeerplaatsen. In totaal is drie kwart miljoen gulden nodig. De Hogewoerd en omgeving wordt van een fatsoenlijk riool voorzien. Momenteel loost een déél van de panden direct of indirect op open water. Na de aanleg van het riool wordt de bestrating verbe terd, heringedeeld en heringericht. De kosten: 1,3 miljoen gulden. Volgens plan begint in septem ber van dit jaar met het rijk de aan leg en vernieuwing van riolering aan de Schelpenkade en de And ries Schotkade. De woonboten krijgen daar mogelijkheid tot aan sluiting op het gemeenteriool. Daarna volgt de aanpak van het wegdek: verkeersdrempels en an dere maatregelen worden getrof fen om doorgaand verkeer te we ren. Deze klus kost in totaal bijna twee miljoen gulden. Deze plannen, een voorstel van burgemeester en wethouders, ko men morgenavond ter tafel in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, openbare werken, ver keer en milieu. dacht krijgen. In een rapport getiteld 'Krediet voor de stad' brengen de 22 steden hun meest nijpende problematiek onder de aandacht van de forma teur. Zij menen dat het rijk de mid delgrote steden in Nederland meer geld en andere mogelijkheden moet bieden om de werkgelegen heid te vergroten. Een verder be perking van de huursubsidie zal desastreuze gevolgen hebben voor de volkshuisvesting en stadsver nieuwing. Meer geld moet beschikbaar ko men voor de verbetering van huur- en na-oorlogse woningen. De ver vanging van de bestaande riolering hangt als een molensteen om de nek van deze gemeenten: jaarlijks is daarvoor 250 tot 300 miljoen gul den nodig, geld dat niet is op te brengen zonder hulp van het rijk. Verder komen de steden veel geld tekort voor het onderhoud van wegen, een gevolg van bezuini gingen door het rijk opgelegd. In de stadsvernieuwing dient zich de reiniging van vervuilde grond als knelpunt aan. De hiervoor be schikbare budgetten zijn ontoerei kend. De steden maken zich ernstig zorgen over de door het (demissio naire) kabinet voorgestane bezui nigingen op de volkshuisvesting en de subsidies in deze sector. Als te veel wordt gekort zal wonen in stadsvernieuwingsgebieden .en nieuwe buitenwijken onbetaalbaar worden. Minder vergaande bezui nigingen leveren het risico dat 'ghetto-vorming' ontstaat, menen de gemeenten. Er ontstaan twee groepen woningen: voor hoge en lage inkomens. Alles wat de laatste tientallen jaren is gedaan aan ver betering van goedkope woningen is dan voor niets geweest. De steden spreken zich dan ook krachtig uit tegen de bezuinigin gen op de individuele huursubsi die. Vooral omdat deze subsidies terecht komen bij de lagere inko mens. Deze huishoudens kunnen dientengevolge geen nieuwe huur woningen meer betalen. Hetzelfde geldt voor jongeren die zich op de woningmarkt melden. De woning nood zal alleen maar toenemen. Een levensgroot probleem is de vervanging en ónderhoud van het rioolstelsel. Het achterstallig on derhoud daaraan beloopt, citeren de gemeenten een onderzoeksrap port, 8,4 miljard gulden. Gemeen ten hebben daarvoor niet of onvol doende geld opzy kunnen leggen. Wel zijn zij op de eerste plaats ver antwoordelijk en, concluderen zij, dan moet daarvoor het geld be schikbaar worden gesteld. Wegen Het onderhoud en beheer van wegen dreigt de steden ook nog eens bijna de das om te doen. Zij hebben becijferd dat 84 procent (ruim 400 miljoen gulden) in 1980 hebben moeten bijdragen. Dat is een bedrag waarvan de gemeenten vinden buiten alle proporties. Het rijk moet de ontoereikende uitke ring voor wegenonderhoud verho gen. De 22 gemeenten vinden dat zij als lokaal bestuur onvoldoende ruimte en geld krijgen om fatsoen lijk te kunnen besturen. "Wij wil len ons gaarne aansluiten bij een onderstreping van de sterke eigen schappen van lokaal bestuur. Wij willen nadrukkelijk 'mede-over- heid' zijn', aldus de gemeenten Lei den, Groningen, Leeuwarden En schede, Almelo, Hengelo, Deven ter, Arnhem, Nijmegen, Dordrecht, Delft, Schiedam, Hilversum, Haar lem, Alkmaar, Zaanstad, Breda, Tilburg, Eindhoven, Maastricht, Heerlen en Apeldoorn. ADVERTENTIE De Sola-fabriek komt naar u toe. U profiteert bij deze recht streekse fabrieksverkoop van ongekend lage prijzen. Sola kwa liteit nü met kortingen tot 70%. Tevens extra laag geprijsde fabrieksrestanten, beursgoederen en showroommodellen. Bestekartikelen Diverse bestek- - orr artikelen vanaf f 1,25 6 theelepels of taartvorkjes Komplete cassettes In edelstaal en zwaar verzilverd. 25 tot 50% korting vanaf f 3.- 39-delige cassette vanaf f89.- Geschenkartikelen Zwaar verzilverde theelepels, taart vorkjes. suikerschepjes, bloem- vaasjes. kandelaars, enz Bezoek onze Verkoop show: Kookpannen tot 70% korting Keukengerei Praktische keukenhulpen in roestvrij edelstaal. o.a. opscheplepels, maat bekers. lepelrekken, enz. Servieswerk Roestvrijstalen dekschalen, saus kommen. vleesschotels, botervloten. soepkommen, koffie- en theepotten, melkkannen, suikerpotjes, enz. Nü extra laag geprijsd Speciale verkoopdagen (Koopavond geopend) donderdag 5 juni 13.00-21.00 ui vrijdag 6 juni 13.00-17.00 ui zaterdag 7 juni 11.00-16.00 ui Holiday Inn Leiden Haagse Schouwweg 10 2 Bent u verhinderd. Naam: lo vraag vrijblijvend Adres: o CQ dokumentatie aan: Plaats: Telefoon: 071-769310 LO V^Bon zenden aan: Sola Fabriek. Antwoordnummer 105 3700VB Zeist, (postzegel is niet nodig) VBY <A Cursus Maija Kroef volgt al twee jaar een cursus bij de Volksuniversi teit van K O. Tot nu toe tot haar tevredenheid. Maar die te vredenheid is onlangs omgesla gen. Hoe dat komt? In een brief naar deze krant schrijft zij: "Al twee jaar volg ik de cursus Rus sisch. In de lange vakantieperio des die K O kent gaat onze le rares gewoonlijk - tegen betaling - door met de lessen. Zo kon het gebeuren, dat we een aantal weken geleden in de les kwamen te praten over Zuid- Afrika. Want zulke gesprekken vindt onze docente een goede oe fening. In het Russisch dus. Wat ik van Zuid-Afrika vond. Nou, zei ik, het komt mij als nogal on eerlijk voor dat de meerderheid van het volk daar niets heeft te vertellen over hoe het land be stuurd wordt. Daarmee was de lerares het absoluut oneens. "Dat is demagogie", riep ze uit. Discussie wat mij betreft ge sloten. Zo gesloten zelfs, dat ik van deze dame - notabene een Russische jodin die zegt zelf zo veel onderdrukking te hebben meegemaakt - geen les meer wil hebben. Dus schrijf ik een brief aan de directie van K O waarin ik het gebeuren schets en om-maatre gelen vraag. Maar helaas, die worden niet genomen. De direc teur verschuilt zich achter het formele argument dat deze les niets met K O te maken had: het was een privé-les. Jammer, jammer. Die smoes had ik al voorzien en ik had in mijn brief aan K O al gevraagd er niet mee aan te komen, gesprekken over politieke zaken zijn immers normaal bij deze docente, en de discussie over Zuid-Afrika had net zo goed weken geleden, toen het nog wèl een officiële K O- les was, kunnen plaats vinden. Ik had graag gezien dat K O afstand van een dergelijke schandelijke verdediging van het apartheidsregime had geno men. Blijkbaar wil K O dat n iet. Dat wekt het vermoeden dat K O de apartheid verdedigt". Cursus (2) Een forse aantijging. Directeur Tjitte Weber van K «Sc O reageert dan ook geschokt: "Ik wil poli tieke toestanden tijdens onze cursussen absoluut niet hebben. Dat weet de lerares ook. Ik heb meteen met haar gesproken, na dat ik die brief van Marja Kroef had ontvangen. De lerares rea geerde verbaasd, want het ging inderdaad om een privéles bij haar thuis. Ik wist niet eens van die lessen af. De lerares was ei genlijk een beetje gepikeerd, want K O heeft met die privé- lessen inderdaad niets te maken. Overigens vertelde ze mij dat tij dens conversatielessen inder daad discussie-onderwerpen aan de orde komen. Maar het gaat toch om volwassen mensen on der elkaar die over dit soort on derwerpen van gedachten moe ten kunnen wisselen. Maar het was kennelijk een onderwerp dat haar niet aanstond". Weber heeft de boze cursiste nog gebeld, maar naar zijn zeg gen stond zij erop een brief van hem te ontvangen. Dat is ook ge beurd. Weber, nog steeds aange slagen: "Die lerares is echt een allerliefste vrouw, zij wil nie mand kwetsen. Ik heb nog nooit een klacht over haar gehoord. En nogmaals: politieke toestanden wil ik op K O per se niet heb ben". Wrijving Wanneer veel groeperingen één gebouw gebruiken, dan kan er wel eens wrijving onstaan. In het gebouw van de gemeentelijke di rectie sport en recreatie is dat hét geval. Behalve sportverenigin- i Dongen: "Drank- aatregel móet de gen als zwemvereniging de Leid se Watervrienden en sportschool Van der Luit, is hier sinds een tijdje ook een club- en buurthuis gevestigd. Daar worden vaak dis co-avonden georganiseerd en dat brengt voor de overige 'bewo ners' onaanvaardbare overlast met zich mee. In een bezorgde brief aan wet houder Van Dongen (onderwijs en samenlevingsopbouw) klaag de het bestuur van de Leidse Wa tervrienden onlangs over de toe standen: "Zeer jeugdige meisjes en jongens gaan zich te buiten aan bier en dergelijke. Sommi gen lopen stomdronken en schreeuwend door de gang, ver nielen sanitair, brandslangen. (-) Op onze kaartavond liep het on langs totaal de spuigaten uit. In ae gang vond een forse vechtpar tij plaats en wel zo ernstig dat po litie en GGD eraan te pas moes ten komen". Hoofd van de afdeling sport en recreatie, Jan Duyvestein, be aamt dat het inderdaad de spui gaten uitliep: "Niemand wil die jongelui eruit hebben, maar zo langzamerhand hebben we onze buik ervan vol. Vandsar dat we met wethouder Van Dongen, die Tjitte Weber: Ik wil hier per se geen politieke toestanden heb ben (archieffoto) verantwoordelijk is voor het club- en buurthuiswerk, om de tafel zijn gaan zitten. Zij bezint zich nu op maatregelen om de boel beter in de hand te kunnen houden. Inmiddels is er al een drankbeperking ingesteld en ik moet zeggen: ik ben onlangs 's nachts eens langs geweest en het was aanmerkelijk rustiger". Henriëtte van Dongen heeft er vertrouwen in dat door de drank- beperkende maatregel de ge moederen inderdaad tot bedaren komen. "Ik heb veel bewonde ring voor de jongerenwerkers die met deze jongeren omgaan. Want dat is niet gemakkelijk. Maar niet voor niets heeft de gemeente in het Mostertcomplex ruimte gereserveerd voor een club- en buurthuis. Ik zeg niet dat de jon geren uit het gebouw aan de Groenesteeg zullen worden ge weerd, maar een deel van de acti viteiten zal toch naar dat com plex verhuizen". En als het uit de hand blijft lo pen? "Dan moet er worden inge grepen". De jongeren op straat gooien, wil ze niet. Maar als uiter ste maatregel denkt de wethou der in dat geval aan het volledig dichtdraaien van de bierkraan. Volledige drooglegging.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3