'Origineel zijn door niet origineel te zijn' Katrina and the Waves (morgen in hetLVC): Madrigaalkoor met frappant werk Henk Briër Anna Neagle overleden Praatjes vullen de gaatjes op plaatjes Eerherstel gevraagd voor Kathy Gossehalk WOENSDAG 4 JUNI 1986 Drie jaar geleden was er nog geen platenmaat schappij die vertrouwen had in Katrina and the Waves. De in Engeland gevestigde groep moest naar Canada uitwijken om een plaat te kunnen uitbrengen. 'Klassieke' popsongs van drie minu ten met tussen kop en staart niet meer dan da meszang, gitaren, bas en drums waren in de glo rietijd van Duran Du- ran, Spandau Ballet en Depeche Mode weinig ln tel. Inmiddels is voor Katrina and the Waves het tij gekeerd. Oprech te, onbezorgde gitaar pop ligt weer goed in de markt. 'Walking on suns hine' was vorig jaar een grote hit in Engeland en de Verenigde Staten. Ook de tweede LP, die onlangs verscheen, be vat kandidaten voor de hitlijst. De band maakt op dit moment een tournee door Europa. Daarbij wordt morgenavond het Leids Vrijetljds Cen trum aangedaan, waar Katrina and the Waves één van de hoo ten vormen van viteiten in het kader van het tienjarig bestaan van het centrum. Het kwartet is voor de duur van de tournee versterkt met een toetsenman. 1 1)- Wonderful world - Sam Cooke 2 4)- Bad boy - Miami Sound Machine 3 3)- RockmeAmadeus-Fal- 4 2)- A different corner - George Michael 5 5)- Live to tell - Madonna 6 (13)- J'aime la vie - Sandra Kim 7 (15)- What have you done for .me - Janet Jackson 8 (10)- There'll be sad songs - Billy Ocean 9 9)- Iedereen doet't - Robert Long 10 6)- Dictator - Centerfold 11 (23)- On my own - Patti La- belle M. McDonald 12 (17)- But where my love - Re ne Schumann 13 (18)- Thought you were on my side - Cock Robin 14 (16)- Sledgehammer - Peter Gabriel 15 7)- Living doll - Cliff Young Ones 16 8)- A kind of magic Queen 17 (11)- Quiet eyes - Golden Ear ring 18 (12)- Your love - The Outfield 19 (39)- Turn your love around - Mai Tai 20 (19)- You gotta be mine - No vo Band 21 (14)- A love bizarre - Sheila E 22 (20)- Have you ever had it blue - Style Council 23 (27)- You to me are every thing - The Real Thing 24 (34)- We don't have to take - Jermaine Stewart 25 (26)- Right between the eyes - Wax 26 (28)- The finest - SOS Band 27 (32)- Look away Big Coun- 28 )- Pheard it through the grapevine - Marvin Gaye 29 (21)- Kiss Prince Revolu tion 30 What a fool believes - Doobie Brothers 31 (36)- Greatest love of all - Whitney Houston 32 (22)- Reach - Gerard Joling 33 (25)- Don't you want my love - Nicole 34 )- Touch me - Samatha Fox 35 (40)- Never as good as - Sade 36 )- For the longest time - Satisfy 37 )- Addicted to love - Ro bert Palmer 38 )- In the middle of the - I've Got the Bullets 39 (38)- Nou en of love - Frank en Mirella 40 (37)- That's what they say about love - Flip LONDEN (Reuter) - De Britse film ster en toneelspeelster Anna Neagle is gisteren op 81-jarige leef tijd overleden in een verpleegte huis by Londen. Zij kreeg na de oorlog vooral wij dere bekendheid door haar rol als de Franse verzetsheldin Odette in de Tweede Wereldoorlog en die van koningin Victoria in .Victoria the Great'. In 1979 werd zij tot dame ofwel in de ridderstand verheven door koningin Elizabeth. Bovenstaande foto werd geno men ter gelegenheid van haar tach tigste veijaardag (foto api Concert door het Nederlands Madri gaalkoor en Kamerorkest Madriga- lesco o.l.v. Henk Briér. Solisten Machteld van Woerden, sopraan; Corrie Pronk, alt; Harry van Berne, tenor en Marcel Moester, bas. M.m.v. Monique Visser, piano en Hans Stoop, klarinet. Werken van Haydn, Lutoslawski, Bartók en Briër. Ge hoord in de Evangelisch-Lutherse Kerk, Hooglandse Kerkgracht op 3 juni. LEIDEN - Dat het heel wel mo gelijk blijkt klassieke en heden daagse muziek op harmonische wijze in één programma te com bineren, bleek gisteravond in een boeiend concert in de Evan gelisch-Lutherse Kerk. Het door solisten, Nederlands Madrigaal koor en kamerorkest 'Madriga- lesco' gegeven concert onder lei ding van Henk Briër viel name lijk uiteen in enerzijds muziek uit de 20ste eeuw, en voor de pauze een uitvoering van de Mis- sa no. 10 in Bes ('Theresiënmes- se') van Joseph Haydn, geschre ven in 1799. De Theresiënmesse is welis waar niet zo bekend als de Nel- sonmis, die Haydn een jaar eer der schreef, maar zeker niet min der boeiend. Vooral in de con trasten tussen de soli, ensembles en koor-delen, en de afwisseling van contrapuntische en homofo- ne passages, laat Haydn zich van zijn meest geïnspireerde zijde Deze contrastenrijkdom kwam in de uitvoering helaas wat min der sterk naar voren: het Neder lands Madrigaalkoor had vooral veel moeite om aan de dynami sche verschillen voldoende in houd te geven. Jammer, zeker gezien tegen de achtergrond van het bijzonder fraaie spel van 'Ma- drigalesco' en de bijdrage van de vocale solisten (met name de bas Marcel Moester). Na de pauze imponeerde klari nettist Hans Stoop met zijn inter pretatie van Witold Lutoslaws- ki's 'Dance Préludes' voor klari net en piano. z.eer traai vooral was het Allegro giocoso, en het- daarop volgende Andante, met de zangerige, melodische klari- netlijnen, onderstreept door de assertieve piano-begeleiding (ge speeld door Henk Briër). Zonder twijfel het dramatisch hoogtepunt van de avond was de eerste uitvoering van' Henk Briërs in 1985 gecomponeerde 'Sonata facile voor koor en in strumenten' (2 fluiten, 2 klarinet ten, 2 hobo's, hoorn en piano). Een werk waarin op vroeg-Mid- deleeuwse Latijnse teksten de muziek (en in het bijzonder de zangkunst) wordt geprezen. Een frappant werk waarin het soms bijna Carl Orf-achtig aandoende 'sprekend-zingen' van het koor wordt onderstreept door de blaasinstrumenten, dit alles ver volgens gecomplementeerd en ondersteund door een autonome pianopartij. Als laatste vermeldde het tekstboekje (waain helaas elke vonn van toelichting op de ge speelde werken ontbrak) Vier Slowakische Volkslieder voor koor en Piano van Bela Bartók (1881-1945), die op een innemen de wijze door het Nederlands Madrigaalkoor werden gebracht, waarbij vooral de beheerste op bouw van het laatste lied opviel. Besloten werd met een herha ling (in een ditmaal aanmerkelijk minder gespannen uitvoering) van Briër's nieuwe compositie, die ook op het tweede gehoor blyk gaf de apologetische en ba dinerende toon van de toespra ken, waarin eerder de ontstaans geschiedenis van het werk werd toegelicht, zeker niet te verdie- Integendeel, welverdiend ap plaus voor de componist(-diri- gent) en de uitvoerenden, van wie met name pianiste Monique Visser genoemd mag worden, die op zeer overtuigende wijze gestalte gaf aan de, voor dit werk zo belangrijke, pianopartij. ABRAHAM GOEDHALS VIANEN - "We hadden geen goede songs, we speel den niet goed genoeg, we zagen er niet 'flashy' uit en we waren doorsnee. Be denk een reden en hij werd genoemd om ons af te wij zen. In Engeland was er geen platenmaatschappij die ook maar iets in ons zag". Bassist Vince de la Cruz kan het lachend zeg gen, nu Katrina and the Wa ves inmiddels zelf de pla tenbazen in het ongelijk hebben gesteld. Ze vormen gevieren dan nog wel geen wereldact, maar staan als het ware te popelen om een grote hit te scoren. 'Sun Street', afkomstig van de tweede lp, moet de zomer hit van '86 worden. 'Walking on sunshine' was vorig jaar een eerste aanzet. In Engeland en de Verenigde Staten kwam het nummer in de top tien. Vreemd ge noeg niet in Nederland, dat ge woonlijk toch ontvankelijk is voor jonge bands. Gitarist Kimberley Rew, de schrijver van het nummer: "Er zijn veel theorieën over waar om iets een hit wordt, maar het blijft altijd een gok. Toen ik 'Wal king on sunshine' schreef had ik bepaald niet het gevoel dat dit nummer ons leven zou veranderen. Het heeft het wel gedaan. Sinds dien zijn we dag in dag uit onder weg: op tournee, naar opname- en televisie-studio's, naar promotie praatjes. We zijn voortdurend in de weer om de band over de rand te duwen". De geschiedenis van Katrina and the Waves begint in Cambridge. Kimberley Rew en drummer Alex Cooper studeerden daar, de één ar cheologie, de ander geschiedenis. Ze ontmoetten er Katrina Leska- nich, dochter van een in de omge ving van Cambridge gelegerde Amerikaanse luchtmachtofficier en Vince de la Cruz, zoon van een leraar aan diezelfde legerbasis. Het Brits/Amerikaanse viertal bleek gemeenschappelijke muzikale ideeën te hebben. Kruisraketten In die beginjaren speelden Katri- door Ariejan Korteweg na and the Waves waar het maar kon: op kermissen en onderzee bootbases, op conferenties en in jongerencentra. Dankzij de con necties van de ouders De la Cruz en Leskanich konden Katrina and the Waves in die begintijd vaak op treden in militaire bases. Kimber ley Rew: "Het was het enige wat we konden krijgen. We hebben zelfs gespeeld op bases voor kruis raketten. Je kan daar wel je neus voor ophalen en zeggen dat je die bases moet boycotten, maar ik ge loof daar niet in. Dat die kruisra ketten er staan is een gevolg van de mentaliteit van een land, en niet al leen van de mensen die op zo'n ba sis werken. Die accepteren gewoon hun werk, zoals iedereen dat doet. Je kunt die mensen beter opzoe ken dan hen isoleren". "Die optredens op de bases wa ren een goede leerschool voor ons. Je bent genoodzaakt flink lawaai te maken, anders leg je het af tegen zo'n zal met bijna enkel mannen. Het is een blasé publiek, dat in eer ste instantie absoluut niet is geïn teresseerd in de band die toevallig die avond op het podium staat. En denk niet dat het wat uitmaakt als je een zangeres in je midden hebt. Wij hebben zelf gezien hoe de le den van een band, die voor ons op trad, door een boom van een kerel na één minuut spelen één voor één van het podium werden getild. En daar was ook een zangeres bij". Meezingen Na die krijgshandelingen volgde het eerder genoemde uitstapje naar Canada, waar Katrina and the Waves al vrij snel vaste grond on der de voeten kregen en twee lp's uitbrachten. Daar ook ontdekte de Amerikaanse vrouwengroep The Bangles het nummer 'Going down to Liverpool', geschreven door LONDEN GPD) - Van wie zijn eigenlijk de 20 tot 30 seconden stilte tussen de nummers op langspeelplaten? Over deze vraag begint zich een boeiende strijd te ontwikkelen tussen 's werelds popmusici en hun pla tenmaatschappijen. De vraag is actueel geworden door het idee van Tony James, leider van Sigue Sigue Sputnik, een Britse band die enkele maanden geleden met veel bom barie werd gelanceerd maar tot dusver weinig heeft klaarge speeld op de platenmarkt. James kreeg het wilde idee de seconden stilte op Sigue Sigue Sputnik's nieuwste lp, 'Flaunt it' als reclametijd ter beschik king te stellen aan geïnteres seerden voor een minimumbe drag van 4000 gulden. En die belangstellenden kwamen er. Acht bedrijven, variërend van tijdschriftenmakers tot kle dingwinkels, vullen nu de wei nige seconden die voor menig een tot de beste gedeelten moe ten behoren van Sigue Sigue Sputnik's jongste poging tot muziek, de pauzes tussen de De platenmaatschappij van de groep, EMI, heeft besloten een graantje op de potentieel zeer lucratieve markt mee te jpïkken. De maatschappij heeft haar advocaten aan het werk gezet die tot de weinig verras sende conclusie zijn gekomen dat de seconden stilte eigenlijk het eigendom van EMI zijn. Tony James denkt met EMI uiteindelijk tot een compromis te kunnen komen waarbij beide partijen de revenuen delen. „Het eindresultaat zou kunnen zijn dat de reclame-opbreng sten zullen worden gebruikt om de prijs van platen omlaag te brengen", aldus James. Kimberley Rew. Ze namen het op voor hun debuutplaat en scoorden er een hitje mee. Leuk voor The Bangles en een bevestiging van de kwaliteiten als songschrijver van Kimberley Rew. Katrina and the Waves begonnen in de gaten te lopen. De band bleek minder doorsnee dan aanvankelijk werd gedacht. Het feit dat de gitaar aan z'n derde jeugd in de popmu ziek begon, werkte in hun voor deel. Zodoende werden nummers van de twee Canadese LP's vorig jaar samengevoegd op één plaat, bestemd voor de Amerikaanse en Europese markt. Die plaat gaf een goede indruk van het aanstekelijke repertoire van de groep. Soulstam- pers, ballades, Zuidamerikaans ge tinte nummers, gitaarrock, kort om: een aardige dwarsdoornede van dertig jaar popmuziek. De krachtige zang van Katrina, de vro lijke ondertoon en de treffende, af gemeten gitaarpartijen vormen het samenbindend element. Toetsen en blazers brengen soms een steunkleurtje aan. Een niet te on derschatten voordeel is bovendien dat de meeste nummers na één keer horen kunnen worden meege zongen. Om een indicatie te geven: steviger dan Nena, minder per soonlijk dan The Pretenders. Niet alleen The Bangles, maar ook The Del-Lords zijn geestverwanten. Oppassend In de begintijd was het Rew die zowat alle nummers schreef. Op de onlangs verschenen lp is daar ver andering in gekomen. Katrina te kende voor de helft van de songs, en De la Cruz nam er ook drie voor zijn rekening. Twee van de sterkste songs zijn echter andermaal van zijn hand. Rew: "We hadden voor deze LP wel zo'n 25 songs liggen. We moesten dus een keuze maken. De door Katrina geschreven num mers liggen haar het best, Het is gemakkelijker als muzikanten de zang te volgen, dan omgekeerd. Zang is uiteindelijk het minst ab stracte deel van de muziek". Hoe is het mogelijk dat een in Cambridge academisch gevormde Brit popmuziek schrijft waaraan in de verste verte geen luchtje van studieboeken zit? Rew lacht ver ontschuldigend. "Ik ben altijd een oppassende jongen geweest, deed m'n huiswerk en ging niet over de schreef. Rebelleren deed ik alleen van binnen, dat uitte zich niet door bijvoorbeeld met studeren te stop pen. Pas toen die studie voorbij was, heb ik me volledig op de mu ziek gestort". Rew over het grote scala aan stij len dat de band bestrijkt: "Daar zit geen opzet achter. Wat ons betreft zijn al die stijlen één en dezelfde. Een optreden zonder ballades zou voor mij bijvoorbeeld niet kunnen. Dat zijn rustpunten, vergelijkbaar met de momenten in een voetbal wedstrijd waarop de doelman z'n tijd neemt om een bal uit te schie ten. Kijk naar Prince. Zijn beste nummer is toch zeker Purple Rain, en dat is een eindeloos lange balla de". Integer "Wy moeten het puur van onze muziek hebben. We zijn visueel niet zo spannend als The Bangles, waarmee ik natuurlijk niet wil zeg gen dat Katrina geen aantrekkelij ke jonge vrouw is. In glitterpakken zouden wij er niet natuurlijk uit zien. Het feit dat wij ons minder Katrina and the Waves, v.l.n.r. Ai de la Cruz en Kimberley Rew. aan ons uiterlijk gelegen laten lig gen, maakt dat de muziek meer aandacht krijgt. En dat is precies wat we willen". "In Engeland wordt veel waarde gehecht aan originaliteit in de pre sentatie: mooie kleren, snelle kap sels. De muziek die daarbij wordt gespeeld lijkt nieuw, maar is vaak een handig inspelen op een revival. r, Katrina Leskanich, Vince Wij weigeren te concurreren met de nieuwste modes. Op een bepaal de manier is Katrina and the Waves origineel door niet origineel te zijn. We werken in de traditie van de drie minuten-songs. We willen en tertainen, niets meer en niets min der. Maar het is onzin om ons daar om integer te noemen. We kunnen gewoon niet anders". AMSTERDAM (ANP) - In 'De Meervaart' in Amsterdam gingen gisteren de deuren open van 'La Mode'. Deze in het kader van het Holland Festival georganiseerde tentoonstelling wil een indruk geven van Franse mode- ontwerpen door de jaren heen. De expositie trok, zoals de foto laat zienop de eerste dag veel vrouwelijk publiek. (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - In het Amsterdamse RAI-complex is gis teravond de kunst-RAI '86, de ma nifestatie van beeldende kunst in het kader van het Holland Festival, geopend. Gastlanden zijn dit jaar België en Frankrijk. Zestien gale ries uit deze landen zijn naast ne gentien Nederlandse galeries, op deze expositie, die tot en met 8 juni duurt vertegenwoordigd. De expositie "Een keuzelun choix' geheten is samengesteld door Jan Debbaut, hoofd conservator van het Eindhovense Van Abbemu- seum en Bernard Blistène, conser vator moderne kunst van het Cen tre Pompidou in Parijs. De opening werd verricht door de demissionaire minister van WVC, Brinkman, op de foto samen met zijn echtgenote. (foto anp) ROTTERDAM (ANP) - Zeventien personen uit de Nederlandse kunstwereld hebben gisteren per telegram bij het gemeentebestuur van Rotterdam aangedrongen op herstel in functie van K&thy Gos sehalk, de onlangs aan de kant ge zette artistiek leidster van Werk centrum Dans. Ze zeggen niet te begrijpen hoe het bestuur haar weg kon sturen, terwijl het uit drukkelijk stelt haar prestaties te waarderen. De zeventien zijn overrompeld door het vertrek van Gossehalk. Ze hebben allen in hun onder scheiden functies met haar te ma ken gehad. Gossehalk heeft in elf jaar het Werkcentrum Dans tot ontwikkeling gebracht. In het telegram merken de on dertekenaars nog op dat er alle aanleiding bestaat het functione ren van het bestuur van Werkcen trum Dans in deze kwestie te on derzoeken. Gossehalk dient open lijk te worden gerehabiliteerd, vinden ze. Tot de ondertekenaars behoren: intendant Jan van Vlijmen van de Nederlandse Operastichting, diri gent Rob Tijssen van het Neder lands Balletorkest, Frans de Rui ter en Marian Sarstadt, respectie velijk directeur en adjunct-direc trice van het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag, directeur Ad 's-Gravensande van het Hol land Festival, Carel Birnie en Jiri Kylian, zakelijk en artistiek lei der van het Nederlands Dans Theater en Erik Vos van Toneel gezelschap De Appel. Adverteerders pleiten voor zwevende STER DEN HAAG/HILVERSUM - De Vereniging van Erkende Reclame Adviesbureaux (VEA), de Bond van Adverteerders (BvA) en het Genootschap voor Reclame (GVR) hebben in een brief aan informa teur De Koning gepleit voor snelle invoering van een zwevend STER- blok. Het Nederlands adverterend bedrijfsleven maakt zich grote zor gen over het groeiend tekort aan reclamezendtijd op de STER. Door dit tekort zijn bedrijven nu al ge noodzaakt hun toevlucht te zoeken bij de in Nederland doorgegeven commerciële zenders. Alleen al voor Sky CJhannel heeft dit geleid tot een verdubbeling van de in komsten uit reclamegelden in één jaar tijd tot circa 60 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25