'Een raadsel wat we hier zullen aantreffen Koetshuis in Koudekerk wordt in ere hersteld Strijd om experiment met windturbine duurt voort Wetenschappers duiken bij Paradijslaan opnieuw in Romeins verleden Alphen PAGINA 22 WOENSDAG 4 JUNI 1986 ALPHEN AAN DEN RIJN - De eerste Romeinse vondsten aan de Paradijslaan komen al boven gronds. Met de hulp van een graafmachine ploegt een groep van vrijwilligers en wetenschap pers van de katholieke universi teit uit Nijmegen zich sinds gis teren letterlijk en figuurlijk door de Alphense geschiedenis. In de laat middeleeuwse bodemlagen zijn op de eerste dag reeds em mers vol 'verdwaalde' Romeinse scherven gevonden. door Mark van Dijk "Het blijft toch afwachten of hier werkelijk iets interessants voor ons te zoeken valt", vertelt de '34-jarige leider van het ar cheologisch onderzoek, dr. J.K. Haalebos. Hij lijkt nog niet bij ster onder de indruk van de vondsten achter het pand Cou- vée aan de Julianastraat. De ar cheoloog: "Dit is het begin van het begin. Waar het toe leidt, weet geen mens. Het kan even goed een misser zijn". De graafmachine gaat dieper en dieper in de put van ongeveer veertig vierkante meter. Niet af geleid door overblijfselen uit de middeleeuwen en van later da tum is ieders blik slechts gericht op Romeins materiaal. Met de schep onderzoeken de vijf stu denten en vier vrijwilligers van de Archeologische Werkgemeen schap uit Alphen elk blootgelegd laagje. De grond wordt door de machine op een grote hoop ge gooid, die later secuur zal wor den nagekeken. Limes Het castellum in Alphen maak te vanaf halverwege de eerste eeuw onderdeel uit van de limes, de grensverdediging van het Ro meinse rijk. Dergelijke vestingen langs de tegenwoordige Neder-, Kromme en Oude Rijn stonden doorgaans niet ver uit elkaar. In de omgeving van Alphen zijn ook overblijfselen ontdekt van een enigszins verharde ver bindingsweg. Behalve enkele Romeinse schepen zijn vlakbij in Zwammerdam de funderingen van een fort teruggevonden. Het meest compleet zijn echter de restanten van de Romeinse ves ting in het Zuidhollandse Val kenburg. Het Alphense vestingwerk met grachten moet volgens Haalebos in de buurt van het kruispunt van de Castellumstraat met de Julianastraat hebben gestaan. Bij de bouw van de Adventskerk in 1914 zijn de met houten palen onderheide stenen funderingen aangetroffen. Destijds zijn deze niet nader onderzocht. De huidige chef van Haalebos bij de afdeling voor provinciale Romeinse archeologie in Nijme gen, prof. dr. J.E. Bogaers, heeft in 1959 bij een opgraving even ten noorden van de kerk even eens de resten van een zwaar ste nen gebouw uit de Romeinse tijd ontdekt. Ook in de Sint Jorisstraat hoopt Haalebos heel wat te vin den, maar daar wordt momenteel nagenoeg niets afgebroken. Jam mer voor hem. De archeoloog: "Het is eigenlijk een grote puzzel waar steeds weer stukjes bij ko men. In de bebouwde kom zijn we geheel afhankelijk van toe vallig af te breken panden. Pas dan kunnen we er op een verant woorde manier de grond in". Een doordacht archeologisch onderzoek moet naar de mening van Haalebos groots worden aan gepakt: "Er behoort fiks gewerkt te worden en daar is nog heel wat mankracht voor nodig". Voorts ontbreekt het de amateur-ar cheologen, zoals destijds bij de Romeinse opgraving op de hoek van de Hoflaan met de Juliana straat, veelal aan deskundige planning. Een bodemonderzoek van een maand zou in de bouw- stroom moeten worden opgeno men. Breucorum De archeoloog schat de grootte van het vroegere Alphense castellum op een hectare. In het fort zouden ongeveer vijfhon derd soldaten zijn gelegerd. In middels is duidelijk dat deze hulptroepen van het legioen gro tendeels afkomstig zijn geweest uit Joegoslavië. Die zekerheid is verkregen na dat Haalebos vorig jaar in de grond bij het gebouw van de dienst openbare werken een dak pan heeft gevonden met het stempel Cahors VI Breucorum. Dat betekent zoveel als de zesde infanterie-afdeling, gerecruteerd in Breuci. Deze provincie is te vinden in het noorden van het huidige Joegoslavië. Inmiddels is Haalebos toe aan zijn vierde opgraving in Alphen, ditmaal even ten zuiden van de plaats Archeoloog Haalebos bij de plaats waar het castellum wordt ver moed. In het omleidingskanaaltje van de Oude Rijn langs de Paradijs- laan is dezer dagen een dam ge stort ter hoogte van het voorma lige pand van Couvée. Eerdaags zal een tweede dam volgen. Déze komt eveneens achter Couvée, zij het enkele tientallen meters verderop in de richting van de Kerkstraat. Over de dammen wordt de opgegraven grond afge voerd. De zanddammen passen in het overkluizingsplan van de ge meente, die boven het kanaaltje ruim honderd parkeerplaatsen wil aanleggen. Bovendien wor den daarmee de kosten van het onderzoek gedrukt. Na de bouw- vakvakantie zullen amateur-ar cheologen in het dan drooggeleg i de opgraving: "Als drie dagen niets belangrijks hebben ontdekt. de kanaal zoeken naar midde leeuwse resten. Op verzoek van het bestuur van de Bonifatiusparochie zijn de werkzaamheden voor de ge deeltelijke overkluizing van het omleidingskanaal uitgesteld tot in het najaar. In de laatste twee weken van september wordt na melijk het honderdjarig bestaan gevierd van de rooms-katholieke Bonifatiuskerk aan de Paradijs laan. Fasen De gemeente pakt de recon structie in twee fasen aan. De Pa- 'radijslaan wordt opnieuw be straat. In het omloopkanaal komt een nieuwe kademuur aan de zijde van het schoolgebouw. De oude kleuterschool wordt ge sloopt om aansluiting te geven op de Hoflaan. De feitelijke over kluizing voor de parkeerplaatsen heeft plaats aan weerszijden van de Kerkstraat. De fraaie kastan jebomen aan de Paradijslaan blijven behouden. De tweede fase behelst de aan leg van de andere kademuur aan de achterzijde van de winkels van de Julianastraat. Voorts wordt er een wandelpad annex bedieningsstraat aangelegd. Met de uitvoering daarvan wordt ge wacht totdat duidelijkheid is ver kregen over de bestemming van het pand Couvée. De eigenaar van het pand heeft toestemming gegeven voor de opgraving. Ook de gemeente Al phen heeft haar medewerking toegezegd. De naar boven ge haalde spullen Worden eigen- stoppen we ermee". (foto Nanno Bloupot) dom van de universiteit, maar ook de eigenaar van de grond krijgt wellicht een aandeel. Een nieuwe Monumentenwet schrijft voor dat de vondsten in provin ciaal of gemeentelijk bezit ko men. Die wet is echter nog niet van kracht. Afhankelijk van het belang van de vondsten zal het onder zoek door de archeologen maxi maal een maand duren. De ge meente gaat echter uit van twee weken.' Haalebos: "Het is voor ons een totaal raadsel wat we hier zullen aantreffen. We graven eigenlijk zonder te weten waar om we het doen. Als we over drie dagen niets belangrijks hebben ontdekt,, stoppen we ermee. Maar als we heel opgewonden ra ken, weten we nog nfet wat er gaat gebeuren". Sensatie De archeoloog hoopt op een herhaling van de spanning en sensatie van een jaar geleden. Toen stuitte hij op de restanten van een houten barak op de plaats van de nieuwe winkeltjes naast het bankgebouw op de hoek Julianastraat-Castelum- straat. "We hadden de moed al bijna opgegeven. We waren al zo veel ondergrondse kabels tegen gekomen. Ik had er nog maar één moeten vinden en we waren er mee opgehouden". Gelukkig voor Haalebos dat daar geen leidingen meer lagen. In een 'putje' van vier bij zes me ter werd het kopgedeelte van de barak gevonden, waarschijnlijk van een centurio, een zogenoem de honderdman. In de beerput van het toilet werden pitten van citrusvruchten opgegraven en organische resten die overigens al lang niet meer stonken. Al met al wezen de sporen na gedegen onderzoek op halverwege de eer ste eeuw. In die tijd, om precies te zijn kort na het jaar 47 volgens Haale bos, heeft de provinciale gouver neur Corbulo de verdediging van de noordelijke rijksgrens gereor ganiseerd. Sommige Alphense vondsten uit de Romeinse tijd wijzen echter op de stichting van het castellum rond het jaar 40. "Maar ja, dat is gebaseerd op dat rottige gaatje", vertelt Haalebos, verwijzend naar de opgraving van verleden jaar. Strigilis Destijds is er heel wat naar bo ven gehaald. Omdat de bodem nogal vochtig is, blijven de res ten goed geconserveerd. Door het ontbreken van zuurstof in de waterige grond is na al die eeu wen nog een zogeheten strigilis opgegraven. Dit is een metalen badkrabber, waarmee onder an dere worstelaars het vet en vuil van hun lijf haalden. Voorts is er bijvoorbeeld een bronzen bijl ontdekt. Haalebos blijft graag pessimis tisch gestemd over het graaf werk aan de Paradijslaan: "Dan kan het later niet te veel tegen vallen", verklaart hij. "Ander zijds is het ook nuttige informa tie als je weet dat ergens niets ligt. Verder zoeken is daar dan niet nodig. Maar vorig jaar heb ben we in Alphen interessante ontdekkingen gedaan en er blijft dan een stille hoop over om weer zoiets mee te maken". KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Het Koetshuis aan de Dorpsstraat in Koude kerk, enig overblijfsel van het slot Groot Poelgeest, krijgt eindelijk een waardi ge bestemming. Architect E. Verdoold gaat het restau reren en wil er vervolgens zijn kantoor vestigen. De bovenverdieping zal door de familie Verdoold worden bewoond. Tot voor kort maakte het histo- risch gezien zo belangrijke pand deel uit van het bedrijvencomplex van de graanhandel G. van der Bijl. De overige gebouwen van het be drijf en de graansilo worden ge sloopt en op deze plek wil Ver doold twee woningen bouwen. De firma Van der Bijl heeft zijn bedrijf onlangs verplaatst naar het indus trieterrein in Alphen aan den Rijn. De verhuizing van Van der Bijl, het veilig stellen van het monu ment en de bestemming van de rest van de grond, hebben al een lange geschiedenis achter de rug. Het bedrijf kon ter plekke niet meer uit de voeten en er werd door omwonenden geklaagd over de overlast die het bedrijf veroorzaak te. Alle partijen, inclusief Van der Bijl, waren het erover eens dat ver plaatsing van het bedrijf de beste oplossing zou zijn. Ook het minis terie van ruimtelijke ordening en milieubeheer kwam tot die conclu sie en gaf een verplaatsingssubsi die van drie ton. Het lag in de bedoeling om op het terrein sociale woningbouw te plegen. Ook werd indertijd door de gemeenteraad geëist dat er een ge schikte bestemming voor het Koetshuis zou komen. Sociale wo ningbouw bleek echter geen haal bare kaart. De huren werden te hoog en de gemeenteraad weiger de om er veel geld in te stoppen om zo de huur te drukken. Op 28 juni 1983 zei de raad zelfs in meerder heid nee tegen het collegevoorstel om het perceel aan te kopen en daarna in drie percelen te verko pen. De aankoop leek dus van de baan tot grote teleurstelling onder andere van enkele nazaten van de familie Van Poelgeest die, gewa pend met spandoeken, de vergade ring bijwoonden. Zij betoogden voor behoud van het Koetshuis. Inmiddels tastte het ministerie nog dieper in de geldbuidel en zeg de een extra subsidie van tachtig mille toe. Dit zou de gemeenteraad tot andere gedachten moeten bren gen om de grond met de daarop staande gebouwen voor ruim zes ton van Van der Bijl te kopen en daarbij 380.000 gulden subsidie van ruimtelijke ordening en mi lieubeheer te ontvangen. Op 12 oktober 1983 meldde aan nemingsbedrijf Linstra BV uit Al- phën aan den Rijn zich als gegadig de voor aankoop van het Koetshuis en de percelen grond na sloop van de bedrijfsgebouwen. Het bedrijf bood 275.000 gulden voor het ge heel. Hierna kocht de gemeente op 7 november de grond van Van der Bijl en verkocht deze een week la ter aan Linstra BV. Omdat dit be drijf inmiddels failliet ging, kwam de grond in handen van Rijnzijde BV. Het Koetshuis was al eigen dom van Verdoold die het van Lin stra had gekocht. Energiebedrijf overweegt naar Raad van State te stappen AARLANDERVEEN - Het Energiebedrijf Rijnland wordt al zo lang gedwarsboomd in zijn pogingen om een experiment met het opwekken van wind energie te beginnen, dat de tijd het nut van het experiment zo langzaamaan heeft achterhaald. Al vijf jaar is het EBR bezig om met financiële steun van het rijk een windmolen in Aarlander- veen geplaatst te krijgen. Juridi sche obstakels hebben dit voor nemen tot nu toe verhinderd. In middels is elders in het land al wel veel ervaring opgedaan met windmolens en het EBR*vraagt zich af of het plan uit 1981 nog wel uitgevoerd moet worden. Volgens het bestemmingsplan mag aan de Achttienkavels in Aarlanderveen geen windmolen worden gebouwd. Aanvankelijk wilden burgemeester en wethou ders van Alphen daar ook geen windturbine. Op aandringen vanuit de gemeenteraad wijzigde het college zijn mening, 'maar toen lag het provinciaal bestuur weer dwars. Het energiebedrijf tekende be zwaar aan tegen de afwijzing door de provincie. Een provin ciale arob-commissie (admini stratieve rechtspraak overheids beschikkingen) boog zich over het bezwaar en kwam er ook niet uit. Een meerderheid van die commissie heeft het provinciaal bestuur gelijk gegeven, een min derheid vond het geen bezwaar als in Aarlanderveen de windmo len zou worden gebouwd. De windmolen heeft trouwens toch in de gelederen van de over heid een spoor van tegenstrijdige opvattingen getrokken. Zo heeft de inspecteur voor de ruimtelij ke ordening geen bezwaar tegen de turbine, maar vindt de provin ciale planologische dienst van wege landschappelijke overwe gingen de molen ongewenst. Het curieuze van de zaak is, dat 140 meter verderop al wel een windmolen is gebouwd op het erf van een boer. Omdat die mo len functioneel bij het landbouw bedrijf hoort, vindt de PPD dat gevaarte wel passen in het land schap. Die tegenstrijdigheid doet de kans om het geschil alsnog te winnen, stijgen. De volgende be roepsmogelijkheid voor het energiebedrijf is de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Directiesecretaris mr. J.A.F. Sandbergen verwacht, dat het energiebedrijf inderdaad naar de Raad van State gaat. "We zullen ons eerst bezinnen of het experiment nog wel uitgevoerd moet worden. Aan de andere kant moeten we het algemeen belang van het windmolen-ge beuren ook in de gaten houden en dan zou een principiële uit spraak van de Raad van State daarin welkom zijn", aldus Sand bergen. 'Woubrugse polder niet naar Alkemade' WOUBRUGGE - Het voorstel van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (GS), het dage lijks bestuur van de provincie, om de Woubrugse Rode en Bospolders die ten noorden van de rijksweg A4 liggen aan Alkemade toe te voegen bij de op handen zijnde gemeentelij ke' herindeling wordt door de gemeente Woubrugge afgewe- De polders liggen inderdaad buiten de min of meer rechte afscheiding van de gemeente Woubrugge. "Maar", zei burge meester D. Brouwer de Koning gisteravond in de commissie bestuurlijke zaken, "als we dan toch rechte lijnen moeten trek ken, zijn er wel meer rare hoek jes aan te wijzen die voor een grenswijziging in aanmerking komen". Hij doelde op de Wou- brugseweg, de Heimansbuurt en de Middelweg die bij Al phen aan den Rijn horen, maar qua voorzieningen zijn aange wezen op Woubrugge. VREEMDE VOGELS VOORHOUT/HOOGMADE - Vo gels kiezen soms zeer opmerkelij ke plaatsen uit om te broeden. De voorbeelden dat vogels hun nestjes bouwen in brievenbussen of fiets tassen zijn legio. In deze omgeving legde foto graaf Wim Dijkman ook twee wat afwijkende broedplaatsen vast. De opname links toont een koppeltje broedende houtduiven. Voor het zorgen voor nakomelingen ver koos het vogelpaar een verkeers licht op de drukke kruising bij de Leidsevaart ter hoogte van Voor hout. Kennelijk stond het licht op groen bij het begin van het broed- Een meerkoetenpaar in Hoogma- de had een wat ongelukkige plaats gekozen. Namelijk tegenover pa viljoen 'De Does' precies op een zeer druk belopen steiger. Daarom werd voor het dier een bijzondere plaats gecreëerd in de vorm van een sjieke stoel. Dankbaar voor die zetel begon hij daar onmiddellijk een nest te bouwen en wacht nu tot de eieren uitkomen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 22