Hart van Halley een grote pinda Achtergrond Veelbesproken komeet terug in 2061 V- 'Zo'n nachttrein is wel handig; kan je nog es ruzie maliën' Achtergrond Klokgelui als protest WOENSDAG 4 JUNI 1986 PAGINA 21 De beroemde komeet van Halley trekt zich, na zijn reuzenzwaai om de zon, weer terug in de duistere diepten van de kosmische ruimte. Sinds het ruimtevaartuigje Giotto in de nacht van 13 op 14 maart 1986 een bliksembezoek bracht aan het kometenhart, is de komeet nog veel beroem der. De eerste bewerkingen van de enorme hoeveelheden gegevens die de scheervlucht oplever de vulden een heel nummer van het wetenschappelijke4>lad 'Nature' (nr. 6067, 21 mei 1986). De belangrijkste vondsten op een rij. LEIDEN Heel veel Nederlanders beginnen zich af te vragen waar al die bombarie rond die komeet toch voor nodig was. Er was met het blote oog immers nauwelijks iets te zien en dat kwam enerzijds doordat de komeet slechts laag boven de Nederlandse horizon bleef en anderzijds door het vele slechte weer in de maanden december en januari 1985 en 1986. Voor Nederland was de Halley-verschijning in 1985/1986 bovendien een ongunstige omdat de komeet pas aan de van het zuidelijk halfrond zichtbare sterrenhemel zijn maxi male helderheid bereikte en toen stond hij hier dus onder de horizon. Maar zichtbaar of niet, de roem van de komeet is, zeker na de nacht van 13 op 14 maart 1986, alleen nog maar groter geworden. Die roem is trouwens al zo'n 280 jaar oud en kreeg gestalte in de eerste jaren van de achttiende eeuw toen de Engelse natuurwetenschapper Ed- mond Halley, die leefde van 1656 tot 1742, vaststelde dat de in de ja ren 1531, 1607 en 1682 verschenen kometen dezelfde baan in het pla netenstelsel doorliepen. Dat moest dezelfde komeet zijn, zo redeneer de Halley, en hij berekende dat de komeet eind 1758, begin 1759 zou terugkeren. Niet een erg opwek kende berekening want Halley ver wachtte niet dat het hem was ver gund om als 102-jarige de juistheid van zijn gecijfer te mogen aan schouwen. door Ben Apeldoorn Maar hij kreeg gelijk, want op Eerste Kerstdag van het jaar 1758 werd de komeet teruggevonden door de amateurastronoom Pa- litsch, een Duitse boer die de ster renhemel als hobby had gekozen. Die vondst maakte Halley op slag beroemd; postuum want hij was zestien jaar daarvoor overleden. Chinezen Met de moderne rekenmethoden van tegenwoordig heeft men ver schijningen van de komeet kunnen achterhalen tot het jaar 240 vóór Christus en dat danken we vooral aan de Chinezen die de sterrenhe- En zo moet de Giotto het hart van Halley in het echt hebben waar genomen. Deze versie is gemaakt aan de hand van beschikbaar géko- menfoto's. (foto-animatie Ben A- peldoorn) mei toen al nauwkeurig in de gaten hielden. Sedert het eerste uur van de 14de maart 1986 is de komeet van Halley niet alleen de langst be kende, trouwe kosmische bezoe ker van de 'omgeving' van de Aar de, maar ook de best onderzochte komeet en een de eerste waarvan de tot dan toe in stof en gas gehul de, en daardoor van de Aarde on zichtbare, kern van nabij kon wor den gefotografeerd. De Giotto, het inmiddels onsterfelijk geworden kamikaze-vaartuigje van de Euro pese ruimtevaartorganisatie ESA, verschafte de wetenschappers een onthullend en soms onthutsend beeld. Aanvankelijk werd gedacht dat de Giotto, twee seconden vóór zijn dichtste nadering tot de komeet kern, door talloze stofinslagen de geest had gegeven, maar 34 minu ten later kon de verbinding wor den hersteld en bleek dat alles toch boven verwachting goed had ge functioneerd. De tien boordexperi- menten werkten feilloos. Behalve de camera, de Halley Multicolour Camera (HMC), hebben de overige negen toestellen, zoals de spectro meters voor neutraal gas en ionen- massabepaling, apparatuur voor het bepalen van aard, grootte en sa menstelling van de in en rond de komeetatmosfeer voorkomende stof- en gasdeeltjes, en de magne tometer (voor het meten van het magnetische veld) resultaten opge leverd die een geheel nieuw licht werpen op het fenomeen kometen. Komeetstof Om te beginnen kon men, door analyse van de radiosignalen de Giotto, vaststellen dat het ruim tevaartuig in de komeetkop in to taal tussen eentiende en één gram komeetstof moet hebben 'opge veegd'. Dat lijkt érg weinig, maar bij de enorme snelheid van de Giotto (250.000 kilometer per uur ten opzichte van de komeet) was de invloed van dat beetje stof dui delijk merkbaar: het bijna een ton zware ruimtescheepje werd er elke seconde zeventien centimeter door vertraagd. Daarbij verloor de Giot to tussen de zes en zeven ons van De Giotto kwam de eerste van de komeet afkomstige deeltjes tegen op 12 maart, op een afstand van ruim zeven miljoen kilometer van de kern. Op een miljoen kilometer afstand van de komeetkern trok het voertuig door een soort schok golf, een overgangsgebied tussen de zonnewind (een door de zon zonder ophouden uitgezonden stroom deeltjes; de zon 'blaast' als het ware) en de door die zonne wind gestoorde buitengebieden van de komeet. Dat is een beetje te vergelijken met de boeggolf van een varend schip. Die energierijke zonnewinddeel tjes zorgen er ook voor dat atomen en moleculen niet helemaal intact blijven. Er worden elektronen van af geslagen en wat er overblijft noemen we ionen. De Giotto-appa- ratuur vond ionen van onder meer waterdamp, waterstof, koolstof, methaan, zuurstof, natrium, zwa vel, ijzer, koolmonoxide en kool dioxide. Watermoleculen komen het meest voor: ten tijde van de - Een pinda die ongeveer de vorm heeft van de kern van Halley, op dezelfde schaal als de provincie Zuid-Holland. Zo groot is Halley's hart dus in werkelijkheid: niet meer dan de afstand van een mo daal fietstochtje. Giotto-passage verloor de komeet elke seconde 60 ton water! Vanaf 600 kilometer van de ko meetkern, dus nagenoeg tijdens de dichtste nadering, trad er ineens een sterke concentratieverhoging op van stofdeeltjes die ook groter waren dan tot dan toe door de Giot to was opgemerkt. Door de plotse linge verheviging van het aantal in slagen raakte de Giotto aan het wiebelen waardoor de verbinding met de Aarde gedurende ruim een half uur was verbroken. Het was overigens de Giotto zélf die dat ge wiebel weer onder controle kreeg door een soort correctieraketjes (nutatie-dempers genoemd) te ont steken. Spookachtige gedaante Maar het meest spectaculair zijn toch wel de beelden die Giotto van de mysterieuze komeetkern zelf maakte. In totaal werden 2.043 fo to's van Halley gemaakt maar pas op opnamen die vanaf ongeveer duizend seconden vóór de dichtste nadering werden gemaakt, doem de uit de lichtende nevelen een steeds groter wordende grillig ge vormde schaduw op. Enkele se conden voordat het de Giotto alle maal een beetje te veel werd, was de spookachtige gedaante uitge groeid tot een enorme pinda, een monstrueuze aardappel met een lengte van vijftien kilometer en tussen de zeven en tien kilometer breed; groter en met een heel an der uiterlijk dan men had ver wacht. „Goeie genade", fluisterden we tenschappers nadat de lichtintensi- teitsbeelden door computers in be grijpelijker beelden waren 'ver taald', „dat ding is bijna roet zwart". En inderdaad, het oeroude hart van Halley kaatst nog geen vier procent van het erop vallende zonlicht terug, de rest wordt geab sorbeerd ('opgeslorpt'). De ongewoon donkere tint van de kern denkt men deels toe te fhoetën schrijven aari het feit dat het lichaam overdekt is met een stoflaag van minstens enkele centi meters dik. Onder die stoflaag wordt veel warmte ontwikkeld en dat geeft aanleiding tót heftige pro cessen onder het oppervlak. Door de grote hoeveelheden vrijkomend water denkt men dat dat in de kern als ij» is opgeslagen; bij verwar ming spuit dat in de vorm van wa terdamp door spleten en gaten naar buiten. Daarbij wordt ook stof meegezogen. De komeetkern is dus waarschijnlijk inderdaad een 'vuile ijsberg' zoals de kometen- deskundige Fred L. Whipple zyn studieobjecten 36 jaar geleden noemde. Aan de naar de zon gekeerde kant van Halley's kern fotografeer de de Giotto drie 'spuiters' van stof en gas die misschien in diepe klo ven hun oorsprong vinden. De stof- en gasstromingen vinden dus niet gelijkmatig over het hele li chaam plaats en zijn bijna zeker sterk afhankelijk van de mate van plaatselijke verwarming door de zon. Verder moet de kern een pok dalig uiterlijk hebben; waarschijn lijk is hij bedekt met grote en klei ne littekens van voorhistorische botsingen met kleinere hemelli chamen. Het kolossale lichaam draait eens in de 50 uur rond en de (rotatie-)as wijst nagenoeg in de richting van de zon. Dit betekent dat delen van de kern veel langer aan zonlicht worden blootgesteld dan tot dusverre werd aangeno men. De metingen hebben ook aangetoond dat het door de zon be schenen oppervlak ruim honderd graden warmer is. dan men dacht: het is er dertig graden boven nul. Nieuwe baan Koerscorrecties op 19, 20 en 21 maart 1986 zullen de Giotto op 2 juli 1990 tot op 20.000 kilometer af stand van de aarde brengen. Hoe wel het theoretisch mogelijk is om hem dan op te pikken zal men hem toch onberoerd laten. Sterker nog: hij wordt er weer op uitgestuurd. De aantrekkingskracht van de aar de zal hem in een nieuwe baan brengen voor een ontmoeting met de komeet Grigg Skjellerup op 14 juli 1992. Die nieuwe baan brengt hem in de loop der tijden ook in de buurt van andere kometen en pla netoïden welke laatste misschien wel 'uitgedoofde' stof- en gasloze kernen zijn van kometen die wel licht in oeroude tijden de sterren hemelen van toen verfraaiden. En Halley? Die zien we terug in 2061. Moeten we zolang wachten op de volgende komeet? Nee. waarschijnlijk niet. Nog in maart 1976 verscheen er onverwacht een schitterende komeet aan de vroege ochtendhemel, veel mooier en hel derder dan Halley. Maar die ko meet van maart 1976 (de komeet West) zien we pas over een-paar honderdduizend jaar terug. Er moeten miljoenen, miljarden ko meten bestaan en het is niet on denkbaar dat er volgende maand een komeet aan de hemel staat met een staart die zich over de halve he melkoepel uitstrekt. Het hangt er helemaal vanaf wat de natuur voor ons in petto heeft. UTRECHT - Vanwege de crisis met haar vriend is ze midden in de nacht uit Amsterdam gevlucht. Een Engelse zakenman wil juist naar de hoofdstad toe in verband met een erhstig geval van dorst. Eén keer pas heeft de man met het smalle gezicht zijn sportschoenen gedragen, dat bezorgde hem zweet voeten en dus: kopen? In de nachttrein komen ze alle maal samen. Een nieuw verschijnsel in de nachtelijke Randstad, the night- train, Nederland wordt nog eens door Peter van der Maat Utrecht - Amsterdam - Rotter dam - Amsterdam - Utrecht, van nacht, voor pakweg veertig piek. Gewoonlijk vergt dit reisje twee keer vijfendertig minuten. Als tij delijk bewoner van treinstel 410 doe je er door het schier eindeloze duister - inclusief vertraging - vie reneenhalf uur over. Na zo'n reis zou je de Eifeltoren willen zien, maar je staat heel simpel weer in de Domstad. Vlak voor vertrek ventileert de Amsterdamse machinist zijn wei nig optimistische visie op het feno meen nachttrein. Hij voorspelt een hoop rottigheid, hij weet hoe het er in zijn woonplaats aan toegaat als je daar de nachtbussen meemaakt: altijd hommeles en ellende. Die vent die nou tot half een zit te tan ken in 't café, gaat voortaan lekker door tot half vier. Moetje die disco- treinen in de kop van Noord-Hol land zien, eeuwig rotzooi. Maar goed, de tijd zal 't leren. Conducteur Jos Verhoef is min der zwartgallig. Hoezo bang voor agressie? Hij is voor niemand bang. Hij vindt het eigenlijk wel een uitkomst, die nachttrein: kan- ie zelf ook eens lekker stappen in Amsterdam. Maar voorlopig eerst vier nachtdienstjes draaien, hij is vrijgezel, dus dat is geen probleem. De Brit John Moss is de eerste passagier die zich tegen enen bij de nachttrein op Utrecht CS meldt, 's Middags landde hij per vliegtuig in Maastricht, hij kocht bij de fabriek te Cuijk vijfduizend Lollaballen (twee halve bollen aan weerszijden van een ronde schijf, in Engeland op dit moment grenzeloos popu lair), stalde zijn koffers op het sta tion in Utrecht en gaat er nog even een nemen in Amsterdam. Nee, dat de nachttrein pas een dag oud is, dat weet-ie niet. Hij had gehoord dat er nog een trein ging en wat is daar nou voor bijzonders aan, niks, in Engeland is dat heel normaal. Spoorwegpolitie Twee mannen in uniform, van de spoorwegpolitie zijnze. En dat blijkt een gewichtige materie. Neen, neen, voor informatie moet je niet bij hen zijn, dat is hun pak- kie-an niet. De NS besloot tot het inzetten van nachttreinen vanwege de ver wachte toename van reizigers van en naar luchthaven Schiphol. Het bestaan van het sociaal-recreatief nachtelijk verkeer speelde ook een rol. Van te voren is geen onderzoek gedaan, de nachttreinen zijn voor drie jaar op proef. Het experiment is goed voor an derhalf miljoen gulden extra per soneelskosten per jaar. Er wordt gerekend op 3700 reizigers per week en per jaar zouden zij twee miljoen moeten opleveren. Derhal ve zou een positief saldo van 500.000 gulden resteren. Echt druk wil het vannacht niet worden. Toch heeft conducteur Verhoef werk zat: van hem wordt verwacht dat hij iedere passagier noteert. Op de heenweg telt hij er tót Den Haag 29. Ze hadden de laatste trein ge mist, dat was de twee vriendinnen nog niet eerder overkomen. To neelles gegeven in Utrecht, wilden terug naar Amsterdam, dat leek te mislukken. Gelukkig is de nachttrein er. Ze beoordelen het als een prima initiatief van de Spoorwegen. Maar wel zonde van de nachtelijke stilte, vindt de ene, die gemakshalve vergeet dat er 's nachts altijd al een druk goederen- treinverkeer was. In Hilversum stapt één man in. Hij moet naar Delft, waar hij werkt en een slaapadres heeft. Een paar keer in de week komt hij 's avonds echter terug naar het Gooi en heeft er dan altijd de pest aan om 's och tends vroeg op te moeten en per stampvolle forensentrein te spo ren. De nachttrein lost al die pro blemen op. Helaas kent de trein 'niets aanvullends'. In minder dèf- tige bewoordingen: de fietsenstal ling in Delft is 's nachts potdicht; een nieuw probleem is geschapen. Vertraging In Naarden-Bussum nul nieuwe passagiers. De vertrektijd in Amsterdam staat op 01.40 uur. Een stem kon digt een ruime vertraging aan. Eer der op de avond waren bussen in gezet vanwege een brandje in een schakelkast bij de Schipholtunnel. Na ruim veertig minuten gaat het sein op groen. Jacqueline Ger- brands zit dan balend in het zwarte niets te staren, ze heeft tijd zat, maar zulk oponthoud vindt ze toch knap irritant, ze wil naar bed. De 27-jarige creatief therapeute Maartje uit Schiedam had heibel met vriendjelief in de hoofdstad. Wist toevallig van de invoering van de nachttrein en dacht: ik ga naar huis. Was op straatüog even gezel lig door een aritottemd type ge volgd, wat natüürfgfc doodeng was, maar zegt toch ietwat stoer: handig zo'n nachttrein, kan je nog eens ru zie maken. De aanwezigheid van de spoorwegpolitie - een tijd niet gezien trouwens, ze zijn er toch nog wel? - vindt ze geruststellend. Broers Erik (18) en Alex (20) Pos- tema uit Leewarden verlaten op station Schiphol als enigen het ge le treinstel. Nog vier uurtjes wach ten vóór het vliegtuig naar Grie kenland vertrekt. In Vlaardingen zit het echtpaar Dijkshoorn in sporttenue op het perron. Ook zij willen richting zon en vinden de nachttrein een hele uitkomst. Zo'n twintig vakantiegangers la ten zich naar het vliegveld sporen. Op naar Utrecht, eerst daagt het in het oosten, maar opeens gaat het luid claxonnerend door de dichte mist. Achter in de trein hebben de twee van de politie toch nog steeds alles onder controle. En je weet dat je voorlopig ge noeg hebt gespoord, dit jaar maar eens geen Tienertoer. Met ingang van komende zater dag zal de Rooms-Katholieke Kerk in Paraguay (een land in Zuid-Amerika, ten noorden van Argentinië) een wekelijks terug kerend protest laten horen tegen het nu al 32 jaar durende dictato riale bewind van generaal Alfre do Stroessner. Voorlopig zullen iedere zaterdag de kerkklokken worden geluid als 'signaal van overpeinzing'. Het idee van dit luidruchtige protest kwam afge lopen zaterdag op tijdens een 'mars van de stilte', waaraan ruim 1000 van de 1500 geestelij ken deelnamen. De 'stille omgang' van de geestelijken, waarbij zich onge veer 3000 burgers aansloten, was een van de grootste demonstra ties van de laatste jaren tegen het regime van Stroessner. Doel van de manifestatie was - volgens de voorzitter van de Federatie van Religieuzen, pastor Ignacio Gor- goz - solidariteit te betuigen met hen die lijden onder vervolging en onderdrukking en die door het bewind tot zwijgen zijn ge bracht, en te protesteren tegen omkoping, leugen, corruptie en vertrapping van het volk. In april riepen de bisschoppen op tot een 'nationale dialoog'. Ook de oppositiepartijen nemen hieraan deel. De kerk bundelt op het platteland de oppositie tegen het heersende bewind. Gebruik makend van de 400 basisge meenschappen (15.000 leden), werd eind vorige maand in- 6 van de 21 provincies opnieuw een boerenliga georganiseerd. Deze organisaties waren sinds het be gin van de jaren 70 verboden. De algemene secretaris van de bisschoppenconferentie in dit land, monseigneur Jorge Livie- res, verweet in een vraaggesprek met buitenlandse journalisten de regering, dat ze alleen met de of ficieel erkende partijen praat. De bisschoppen willen alleen vreed zame demonstraties en protes ten. Het is al gebruikelijk gewor den om slaande op lege pannen door de straten te trekken. Daar komt nu dus het wekelijkse klokgebeier op zaterdag bij. Slachtoffers. De Latijnsame- rikaanse rooms-katholieke bis schoppenconferentie 'Celam' heeft in samenwerking met de joodse organisatie ter bestrijding van discriminatie in Amerika een Spaans-talige liturgie uitge geven voor een interkerkelijke herdenking van de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Het is voor het eerst, waar ook ter wereld, dat bisschoppen een niet-rooms-katholieke liturgie publiceren, verklaarde de rab bijn Leon Klenicki van de joodse organisatie. De liturgie bevat on der meer de tekst van het gebed van de paus in het voormalige concentratiekamp Auschwitz (1979) en een gebed van de Duit se protestantse kerkleider Mar tin Niemöller. Eeuwfeest De Lutherse Kerk in Brazilië - door Duitse immigranten ge sticht - heeft alle reden haar eeuwfeest opgewekt te vieren. De- kerk groeit de laatste jaren hard. Waren er in 1980 nog 800.000 lutheranen in dit land, nu zijn er bijna 1,2 miljoen. Deze groei is ook te merken aan het lutherse seminarium even buiten de zuidelijke haven stad Porto Alegre; dat telt een re cord aantal studenten (304). On geveer 75 procent van de lüther- sen woont in het zuiden van het land. De groei van de kerk wordt vooral toegeschreven aan de stichting van nieuwe agrarische kolonies in het noorden van het land en aan overgangen uit ande re kerken. Apartheid. In Durban (Zuid- Afrika) is een commissie geïn stalleerd die in opdracht van de rooms-katholieke bisschoppen gaat onderzoeken, hoe economi sche druk kan worden uitgeoe fend op het apartheidsregime. In een verklaring zeggen de bis schoppen, dat, naar het zich laat aanzien, economische druk in de gegeven omstandigheden nog -het doelmatigst is om de rege ring tot ander beleid te bewegen. Welke maatregelen geoorloofd zijn, geven de bisschoppen niet aan. Voorwaarde is, dat de eco nomie niet te gronde gaat en de zwarten niet werkloos worden. De commissie moet vóór het eind van het jaar verslag uitbren gen. Geen visa. De regering van Nigeria weigert visa te verstrek ken aan buitenlandse priesters die door de rooms-katholieke bisschoppen zijn uitgenodigd om als missarionaris in het land te gaan werken. De autoriteiten in de hoofdstad Lagos vinden, dat het maximum aantal pries ters uit het buitenland al is be reikt. Het kerkelijke weekblad 'Inde pendent' in Nigeria levert kritiek op deze maatregel. Zakenlieden worden wél toegelaten. "Als mis sionarissen, die niet naar dit land komen om er rijker van te wor den, geen toegang krijgen, dan wordt er gemeten met twee ma ten", schrijft het weekblad in een commentaar. Beraadsweekend De Nederlandse Protestan tenbond houdt komende vrijdag, zaterdag en zondag voor leden en belangstellenden een landelijk 'beraads- en ontmoetingsweek end' in het conferentie-oord 'De Bron' in Dalfsen. Uit de aankon diging:- "Vele honderden deelne mers van alle- leeftijden zullen zich daar in vrijzinnig-christelij ke sfeer bezighouden met be langrijke levens- en geloofsvra gen". (De NPB - opgericht in 1870 - telt ongeveer 14.000 leden en be langstellenden. Hij noemt .zich een 'religieuze vereniging zonder toelatingsdrempels'. Ongeveer de helft van de leden is ook aan gesloten bij een - meestal vrijzin nig-protestantse - kerk. Liedboekdag. Zaterdag 7 ju ni, van 10 tot 5 uur, wordt in de Stevenskerk in Nijmegen een landelijke Liedboekdag gehou den, uitgaande van de gerefor meerd-hervormde commissie voor de kerkmuziek. Thema is: 'Mens en maatschappij in lied boek en daarbuiten'. Muzikale medewerking verle nen het koor van de Sint Jan uit Den Bosch en het studentenkoor van het Nederlands Instituut voor Kerkmuziek uit Utrecht. De dag wordt besloten met een ves per. Hervormde Kerk: aangeno men naar Bruchem-Kerkwijk (Geld.) L. Quist Middelharnis. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Vlaardin gen R. Kok Damwoude. Doopsgezinde Broederschap: beroepen te Haarlem A. G. Hoe- kema Alkmaar. Fonds. De vereniging 'Pro testants Nederland' gaat een fonds stichten ter aanmoediging en ondersteuning van protes tantse academici die het rooms- katholieke kerkrecht willen be studeren en de invloed daarvan op de Nederlandse wetgeving en oecumenische contacten tussen de kerken. Dat werd meegedeeld op de jaarvergadering vat* de vereniging in Nykerk.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21