'We bedenken alles zelf' Boek over schepper 'Eric de Noorman' striptoptien Winnaars computerwedstrijd mogen naar Florida lie? f4 «JE «K'tHaWe vaimaw PAGINA 19 De Haarlemmer Gert Faken (49) gaat een boek publiceren over de befaamde geestelijk vader van de populaire strip Eric de Noor man, Hans G. Kresse, die een groot deel van zijn jeugd heeft doorgebracht in het Haarlemse. Kresse, die momenteel in de om geving van Arnhem woont, wordt dit najaar 65 jaar. "Of het boek op tijd klaar is voor zijn ver jaardag weet ik niet, maar Kresse is in 1987 ook nog 65", aldus Gert Faken. Faken, in het dagelijks leven organisatie-adviseur, heeft er al Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 Aquino Ruim drie maanden geleden waren de gebeurtenissen op de Filippijnen dagenlang voorpaginanieuws. Dictator Marcos moest de benen nemen en mevrouw Aquino, echtgenote van de vermoorde oppositieleider, nam het heft in handen. Nadat de aanhangers van Marcos zich een tijdje stil hebben gehouden organiseren ze tegenwoordig weer grote demonstraties waarbij ze de regering-Aquino onder meer verwijten te weinig te doen aan de economische chaos. Een chaos die nota bene door het regime-Marcos is bewerkstelligd. Verder willen ze dat de communisten een kopje kleiner worden gemaakt terwijl mevrouw Aquino jnist een verzoenende toon aanslaat. Hoe het verder zal gaan op de Filippijnen is allerminst duidelijk, maar mevrouw Aquino zit zeker niet op rozen. Op het matje De Nederlandse bisschoppen en trouwens de meeste leiders van de roomskatholieke kerk houden er niet van als gelovigen zich onafhankelijk en zelfstandig opstellen. In Nederland bestaat een zogenaamde 8 Mei-beweging van rk-gelovigen die niet alles voor zoete koek wensen te slikken wat door de traditionele leiders wordt voorgeschoteld. Abt Ton Baeten van de abdij in Heeswijk-Dinther moet binnenkort bij kardinaal Simonis op het matje verschijnen omdat hij aanwezig is geweest bij een manifestatie van de 8 Mei-beweging. Hij heeft daar gezegd dat geloven in eigen verantwoordelijkheid een opdracht is die mensen zich niet moeten laten ontnemen. Sympathisanten van Baeten zijn bang dat hij straf krijgt en een aantal bestuursfuncties zal moeten opgeven. ruim twee jaar onderzoek op zit ten. "Alles wat straks in het boek staat moet waar zijn", zegt Gert Faken. Meer dan veertien uur ge sprekken heeft hij op de band staan, die hij nu aan het uitwer ken is. Curieus materiaal van een hard werkende tekenaar, die zelf de publiciteit altijd zoveel moge lijk heeft geschuwd. Naast Fakens interviews komt er in het boek onder meer beeld materiaal dat nooit eerder is ge publiceerd, bijvoorbeeld teke ningen die Kresse op school heeft gemaakt. Er komt een up to date bibliografie en een pictogra- fie over hetgeen Kresse allemaal heeft gemaakt. "Op een gegeven moment merkte ik dat ik alles had, wat van Kresse in druk was versche nen", verklaart Faken zijn be langstelling voor de tekenaar. Twee, drie jaar geleden realiseer de ik me dat Kresse 65 zou wor den. Inmiddels was Toonder al in het zonnetje gezet, evenals Willy Vandersteen. Ik dacht: als Vandersteen een boek kan krij gen, moet Kresse het zeker". "In dat boek moet de echte, ware Kresse-story komen, omdat ik ook al lang vermoedde dat wat er tot dan toe over die man ge Hans G. Kresse, de geestelijke vader van de bekende strip Eric de Noorman, in een strandstoel (derde van links). De foto werd aan het eind van de jaren dertig gemaakt tijdens een reisje van de Hartenlustschool in Bloemendaal naar het nog bestaande vakantieoord De Biltse Duinen in de provincie Utrecht. Kresse was toen 15 jaar. «foto gpd» schreven was, zeer incompleet was en op details fout. Ik kon dat mede beoordelen, omdat ik een jarenlange oude vriend heb, die me vertelde dat hij Kresse kende en hem in de oorlog had ont moet". Via gesprekken met onder an deren oud-klasgenoten van Kres se werd Faken veel wijzer. "Er ging een wereld voor mij open. Het bleek al gauw dat ik op het spoor zat van een heel mooie sto ry, waar een heel stuk primeur in zit. Ik had, fragmentarisch welis waar, uitgezocht wat er écht met die man aan de hand was. Inte ressant is dat Kresse van Duitse afkomst is. Hoe is die man de oorlogsjaren doorgekomen en hoe heeft hij die ervaren? Dat zijn twee aparte dingen". Om verkeerde suggesties te vermijden, vertelt Gert Faken dat Kresse in 1939 voor de Ne derlandse krijgsdienst werd op geroepen, maar dat dit niet is doorgegaan. Hans Kresse dacht de Nederlandse nationaliteit te hebben, maar die bleek Duits te zijn. Hij hoefde dus niet. Maar in november 1941 zat hij aan de Duitse vast. Als 'Rijksduitser' werd hij opgeroepen voor de Wehrmacht, maar wist zich er, met alle risico's van dien, uit te manoeuvreren. "Kresse is in totaal van novem ber '41 tot mei '42 by de Wehr macht geweest. Hij heeft toen ook in een gestreept jasje in een kamertje gezeten, waar hij voort durend geobserveerd werd. Hij heeft de goede symptomen we ten te spelen om ongeschikt te worden verklaard. Uit Kresse's verhaal blijkt dat hij voortdu rend met zijn hoofd schudde en heen en weer liep". "Met ontslag uit dienst hield de angst voor hem nog niet op, want hij moést zich regelmatig in Amsterdam melden om door 'deskundigen' geobserveerd te worden. Of hij al een beetje nor maler werd. Zo heeft hij zich de hele oorlog in een zenuwachtige, paranoide situatie bevonden. 'Ze denken nou wel dat ik gek ben, maar denken ze dat over een half jaar nog?. Dat spel heeft Kresse tot het eind toe moeten spelen. Het heeft ertoe geleid dat hij daarna nooit over die oorlog heeft willen praten". Kresse ging daarna naar Toon der, die hij al voor de oorlog ken de. Hij werd aangenomen. Die studio leverde verhalen als 'Sieg fried' aan het NSB-jongerenblad Jeugd, waarvoor Hans Kresse onder het pseudoniem van Henk Zwart tekende. Het werd kort na D-day in '44 opgeheven. Toonder gaf toen ook het illegale blad Me tro uit. Over het verzetskarakter ervan wordt verschillend ge dacht. In mei '45 werd Kresse aangehouden, maar korte tijd la ter vrijgelaten. Want het bleek, aldus Gert Faken, dat Kresse on der de vleugels van Toonder ge vaarlijk werk had gedaan, zoals het vervalsen van bonkaarten en Duitse stempels. "Iemand heeft me verklaard dat Kresse perfekt de handtekening van rijkscom missaris Seyss-Inquart kon na maken". FRANS KEIJSER 1. (-) De ekster op de galg (De Geuzen), Willy Vander steen (Standaard); 2. (6) Sjakie in de finale (Won- dersloffen van Sjakie), John Giliat/Fred Baker (Oberon); 3. (3) Vuur uit de hemel (Buck Danny), F. Bergese/J.M. Charlier (Novedi); 4. (2) De kattige kat (Suske en Wiske), Paul Geerts/Van- dersteen (Standaard); 5. (1) De weddenschap (Ron nie Hansen), Reding/Hu- gues (Novedi); 6. (1) Donald Duck als verze keringsagent (Donald Duck), Walt Disney, (Oberon); 7. (9) Baby Blue (De Blauw- bloezen), Lambil/Cauvin (Dupuis); 8. (5) De komeet van de tijd (Robbedoes), Tome/Jan- ry (Dupuis); 9. (8) Het land van Qa (Thor- gal), Rosinski/Van Ham- me (Lomard); 10. (4) Eloise van Grimbergen (Torens van Schemer- woude), Hermann (Arbo- ris). Hoewel hij een hoofdprijs in een landelijke compu terwedstrijd heeft gewon nen, piekert Marijn Deur- loo uit Nieuwveen er niet over om later, als hij van school komt, in die com puterwereld door te gaan. Vliegtuigbouwkunde vindt hij nóg interessanter dan de computer. Dus wil hij daarvan zijn beroep maken. Anders ligt het met Jos de Klerk uit Noordwijkerhout. Ook hij won een van de vijf hoofdprijzen in diezelfde computerwedstrijd. Jos denkt dat hij best wel eens zou kunnen besluiten om in formatica - de wetenschap die bestudeert hoe informa tie moet worden verwerkt en wat daarvoor nodig is - te gaan studeren. Overigens, Jos won al eens eerder een prijs voor een computerpro gramma, dat hij had bedacht. De computerwedstrijd, waaraan zowel jongens als meisjes moch ten meedoen, was een initiatief van de ministeries van onderwijs en economische zaken. Het Al- phense Micro Masters Holland was met de organisatie - die be stond uit een voorronde gevolgd door een finale - ervan belast. Vijf hoofdprijzen waren er te ver geven, die bestonden uit evenzo veel reizen naar Florida waar de winnaars onder meer een bezoek aan Disneyworld brengen. Daar mogen ze een kijkje onder de grond nemen. Want Disneyworld wordt geheel met de computer bestuurd. In die voorronde kwamen Jos en Marijn direct al heel duidelijk naar voren. Jos maakte een pro gramma voor de computer waar mee op het beeldscherm anima tiefilmpjes kunnen worden ge projecteerd. Het programma dat Marijn ontwikkelde kan op scho len bij lessen in talen, rekenen, wiskunde enz. worden gebruikt. Een grote computerindustrie heeft inmiddels al bij Marijn aan de bel getrokken. Zij wil zijn be denksel wel hebben, omdat het te gebruiken is in diverse school- pakketten. Verder dan een eerste contact is het nog niet gekomen. Daarentegen heeft Jos de Klerk geen enkele reactie gekre gen. En dat valt hem een beetje tegen. Daarom overweegt hij om zelf maar eens met zijn program ma de boer op te gaan. Van ande re jongens weet hij dat ze hun programma's voor 'dik geld' heb ben verkocht. Dat wil hij eigen lijk ook wel. Proberen i geld i Steken ze veel tijd hun hobby? Bij Marijn varieert dat tussen de drie en acht uur in de week. Meestal computert hij in het weekeinde. Kosten heeft hq niet, omdat de computer eigendom is van zijn vader. "Ik ben geen lid van een club en ik ben niet geabonneerd op bladen. Hoe ik aan m'n informatie kom? Ge woon proberen. Zo ontdek je steeds nieuwe dingen. Als het even kan verzin ik alles zelf. Nee, er zijn geen dingen waarvan ik zeg, dat kan ik niet". Jos wijst de gedachte van 'ver slaving' acuut van de hand. Soms ziet hij dagenlang de com puter niet eens staan. Dan weer is hij elke dag wel een uur doen de om wat uit te proberen. Voor zichtig zegt hij: "Werk ik echt aan een programma, tja, dan is het toch wél een beetje versla ving. Je wilt het zo snel mogelijk af hebben, dus zit je nogal eens achter dat ding. Meer dan een hobby is het niet. Toen m'n broers en ik de computer koch ten hadden we maar een doel voor ogen: gewoon er mee spe len. Meer niet. Maar je leert het apparaat kennen en op een gege ven moment ga je alle mogelijk heden uitproberen. Zo kom je van het een in het ander". Marijn: "Ik zat nog op de lage re school. Tussen de middag ging ik altyd naar een warenhuis waar je wat met een computer mocht spelen. In het begin keek ik even de kat uit de boom. Ik wist niet hoe je ermee moest werken, dus keek ik naar de jon gens die wat tikten. Later ben ik hetzelfde gaan doen en ben ik wat boekjes gaan lezen. Zo is het eigenlijk allemaal gegroeid". En Jos? "Wij hadden er een op school staan. Omdat ik met wis kunde zo ver voor lag, mocht ik gaan computeren. Best leuk hoor. Later besloten we om er zelf een te kopen. Alles beden ken we zelf. Lid van een club? Nee, die heeft mij niets te bieden. Ik denk dat ik de computer beter ken dan zij. Dus heb ik daar niks te zoeken". Toekomst Wat betekent de computer pre cies in hun leven? Anders ge zegd, wat is er zo leuk aan? "Het programmeren", reageert Marijn direct. "Spelletjes liggen De vijf winnaars van de landelijke computerwedstrijd die naar Florida mogen worden geflankeerd door staatssecretaris Ginjaar-Maas (rechts) en ruimtevaartdeskundige Chriet Titulaer. Derde van rechts Marijn Deurloo en tweede van rechts Jos de Klerk. (foto pr» me niet zo. Voor mij heelt de computer de toekomst. Ik denk dat het zelfs zo ver komt, dat de computer dingen ontwikkelt en ze ook nog eens uitvoert. Daar moetje dan toch wel iets van af weten". Jos zegt het zo: "Je kunt je zelf zo lekker uiten in de computer, je kunt er je creativiteit in kwijt. Of het nu gaat om rekenen of gra fische kwaliteiten, het maakt niets uit. Met de computer kun je bijna alle kanten uit. Maar hij be heerst zeker niet m'n leven. De interesse is zonder meer groot. Meer dan dat beslist niet. Ik merk zelf wel als het te gek wordt. Dan stop ik er gewoon mee. Zeker, ik ken jongens die elke dag opnieuw uren achter dat ding zitten. Ze praten ner gens anders over dan compute ren. Voor mij zijn ze gestoord. Daar pas ik voor". JAN WESTERLAKEN tob ral tefckin? afSnd «Wf ACHTERGROND Met zijn twee duimen triomfan telijk in de lucht gestoken stond WD-leider Nijpels op de verkie zingsavond evenals vier jaar ge leden breeduit lachend voor de tv-camera's. Niet dat hij zoveel reden tot lachen had, want zijn party had 9 van de 36 zetels ver loren. Het lachen zou hem later helemaal vergaan: hy werd in een paar dagen door zijn party hardhandig aan de kant gezet als politieke nummer één. Dat gebeurde in de week na de verkiezingen. Toen de WD-ka- merleden na de dag van de ver kiezingen by elkaar kwamen om te bespreken hoe het nu verder moest, kreeg Nijpels al de volle laag. Nijpels, die zijn partij in 1982 nog het grootste verkie zingssucces uit de historie be zorgde, had het nu plotseling al lemaal gedaan. Hy had er de af gelopen jaren met vele blunders voor gezorgd dat de WD zo'n gi gantisch verlies had geleden, luidde het verwijt. Nu heeft Nijpels inderdaad nogal wat politieke fouten ge maakt. Vrijwel elke keer als CDA en WD het niet met elkaar eens waren, begon Nijpels hoog van de toren te blazen tegen het CDA. Vaak zelfs zonder goed te i de verkiezingen met de duimen omhoog. Tegenwoordig heeft hij (foto ANP» overleggen met de WD-minis- sen in het CDA en in zijn eigen Tot overmaat van ramp leidde ters en de rest van de partijtop. partij hem nogal kwalijk geno- dat hoge toontje vaak nog tot Dat stuntwerk hebben veel men- niets ook. Keer op keer bleek het CDA toch sterker. Steeds weer haalde Nijpels bakzeil en droeg het uiteindelijke besluit een CDA-stempel. Soms ging hij, en met hem de WD, zelfs helemaal voor schut. Zoals bij de euthana sie. Ook daar zette de WD heel hoog in: er moest hoe dan ook een wet komen die euthanasie regelde. Maar toen CDA-premier Lubbers uiteindelijk in bedekte termen dreigde de samenwer king met de WD op te zeggen vanwege de euthanasie, bond Nijpels in. Al vóór de verkiezingen begon een aantal WD'ers plannen te maken om Nijpels pootje te lich ten. De rampzalige verkiezings uitslag zorgde voor de rest. Na een paar dagen druk vergaderen kwam vorige week maandag de genadeklap: ook het partijbe stuur vond dat Nypels moet op stappen als politiek leider. Hij mag nog wel onderhandelen met het CDA over een nieuw kabinet, maar hy wordt daarbij 'begeleid' door een flinke groep party bon zen. Hoe het met Nypels afloopt is nog niet duidelijk. Misschien wordt hij 'gewoon' minister, mis schien gewoon kamerlid, en mis schien houdt hij de landelijke politiek wel helemaal voor ge zien. Helemaal eerlijk is het na tuurlijk niet om Nypels de schuld van alles te geven. Maar hoge bomen vangen veel wind. Ook in de politiek. SJAAK SMAKMAN jutfrOOfc.. (WORDT VERVOLGD)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19