Geflirt niet van de lucht 'Een punt verloren' 'Moeders zien mij als de ideale schoonzoon' In Mexico telt alleen resultaat Rummenigge: 'De ideale Duitser' Hongaarse kranten schrijven ploeg af Madjer in ziekenhuis Sexuele perikelen in Mexico Noord-Ierland niet tevreden WK Bambridge op het matje.... Kulker dicht bij Wülheck 'Commerciële beslissing' WOENSDAG 4 JUNI 1986 SPORT PAGINA 15 QUERETARO (GPD) - De minachtig straalt van zijn gezicht als Franz Beckenbauer voor de zoveelste keer dezelfde vraag moet beantwoorden. "Niet ik, maar Rummenigge zelf bepaalt of hij speelt". Diep verstopt in de rimboe en afgesloten van de buitenwereld is de internationale pers weer massaal afgekomen op de bijna dagelijkse persconferentie op de Hacienda Galindo. De ene vraag is nog stupider dan de ander, het engelengeduld waar mee de teamchef van de Duitse nationale ploeg de vragen aanhoort en van commentaar voorziet verdient op z'n minst bewondering. Met het gezicht strak in de plooi doet Karl-Heinz Rummenigge niet voor 'der Kaiser' onder. Murw ge beukt door het hoofdthema van al le dag weet hij zich andermaal om ringd door een horde verslagge vers, die aan de vooravond van de aftrap tegen Uruquay nu eindelijk wel eens willen weten of de aan voerder speelt of niet. Onder hen Paul Breitner, de eens zo sociaal bewogen international, die in Me xico het reilen en zeilen van 'der Mannschaft' op de voet volgt voor het boulevardblad Bild. De afstand die Rummenigge be waart tot zijn voormalige ploeg- makker is opmerkelijk, behoed zaam als hij is Breitner meer te ver tellen dan strikt noodzakelijk is. Als geen ander kent de sterspeler van Inter Milan, die tien jaar het shirt droeg van Bayern Munchen, de reputatie van Bild. Als geen an der kent hij ook de verhoudingen in de Westduitse pers. "Een krant uit Hamburg zal het altijd opne men voor de spelers uit het noor den, hetzelfde geldt voor de kran ten uit Munchen, bij wie de inter nationals van Bayern altijd een streepje voor hebben. Als aanvoer der is het mijn taak de goede mid denweg te zoeken". Idool Dat is het idool van de natie wel toevertrouwd. Zijn populariteit in de Bondsrepubliek is nog altijd gi gantisch. "Der Kalle", zoals hij lief kozend door pers en publiek wordt genoemd, is blond, heeft blauwe ogen en een atletische gestalte. Hij is bovendien nog succesvol ook. "Ik ben de ideale Duhser", zei Rummenigge ooit van zichzelf. "Ik denk dat iedere Duitse moeder mij als de ideale schoonzoon ziet. Daarbij komt ook dat ik geen ge sloten, schuchter type ben. Ik ben open van karakter en lach graag". Dat is de Karl-Heinz Rummenigge anno 1986, maar niet die van 1976, die verlegen en als valiezendrager van Franz Beckenbauer en de zij nen door het leven stapte. Anderhalve maand eerder. In het luxueuze trainingskamp van Inter Milaan, luttele kilometers van het Comomeer en ver van de stoffige metropool, heeft Rummenigge de training voortijdig afgebroken. De knieblessure die hij in Frankfurt overhield aan een gewonnen inter land tegen de Brazilianen speelt hem nog altijd parten en zal hem de zondag daarop ook buiten de lij nen houden in de plaatselijke voet balkraker. Het is dezelfde blessure waarover de halve natie zich kort voor de WK-aftrap tegen Uruguay nog steeds grote zorgen maakt. De wonden die vier jaar gelegen zijn geslagen in de openingsmatch te gen Algerije zijn nog steeds niet ge heeld. Met schrik en beven kijken de in ternationals vooruit naar de con frontatie met Uruguay, die voor de Duitsers wel eens beslissend kan zijn voor de afloop van dit WK- toernooi. Niet echter Rummenig ge. Gerijpt als hij in de loop der ja ren is en de kracht van de Duitsers taxerend, ziet hii als een der weini gen niet op tegen de zware poule Lothar Matthaus en Pierre Littbarski vermaken zich met leerlingen van het Colegio Aleman de Querretaro. waarin de vice-wereldkampioen is ondergebracht. „Hoe vaak hebben wij al niet bewezen", drukt hij het pessimisme de kop in, „dat de na tionale ploeg juist onder druk tot de beste prestatie komt? Dat was vier jaar geleden in Spanje het ge val, in de kwalificatieduels voor dit WK al precies hetzelfde. Bijna nie mand achtte ons in staat in Portu gal, Zweden en Tsjechoslowakije te winnen. Maar dat waren juist on ze beste wedstrijden". Vedette Niet alleen in eigen land, ook in Milaan blijkt de 88-voudige inter national een absolute vedette, maar mist hjj de uitstraling en de persoonlijkheid van Platini of So crates. Voor het kapitale transfer- bedrag van ruim elf miljoen gulden en met alles erop en eraan, zoals een huis aan het Comomeer, twee auto's en een kindermeisje, verruil de hij twee jaar geleden Bayern Munchen voor Inter Milan. "Na tien jaar Bundesliga wilde ik wel eens wat anders. In Munchen had ik alles gewonnen wat er te winnen viel, als voetballer had ik een nieu we uitdaging nodig, anders had ik beter met voetballen kunnen stop pen". GUDALAJARA (ANP) - De Algerijnse aanvaller Rabah Madjer is nog tijdens de ontmoeting van dinsdagavond in een ziekenhuis van Guadala jara opgenomen. Madjer was in de 23e minuut van de wedstrijd tegen Noord-Ierland in onzachte aanraking gekomen met het hoofd van de stevige verdediger Donaghy. Tien minuten na het incicdent - beide voet ballers gingen keihard met de hoofden tegen elkaar - moest Madjer het veld veriatan. "Voor een korte periode is Madjer buiten bewustzijn geweest", ver klaarde de Rabah Saadane, de Algerijnse ploegarts. "Hij is voor observa tie in het ziekenhuis opgenomen. Ik verwacht dat het niet al te ernstig is en dat Madjer vrijdag tegen Brazilië kan spelen". In Milaan kon hy tot dusver niet aan de hoog gestemde verwachtin gen voldoen, desondanks heeft de bijna 31-jarige aanvaller geen mo ment spijt van zijn overgang. "En dat heeft niets met geld te maken", weert hij onmiddellijk af. "Hier verdien ik natuurlijk meer dan in Munchen, maar bij Bayern had ik het ook goed en kwam ik samen met het geld uit de reclame aan een zeer goed inkomen. Het geld was voor mij daarom niet primair. Dit land spreekt mij echter enorm aan, hier voel ik mij uitstekend op mijn gemak." Heerlijk "Voetbal", prijst Rummenigge zijn tweede vaderland, "wordt hier ook veel meer beleefd als sport. Van zondag tot woensdag hebben de mensen het over de wedstrijd die gespeeld is, vanaf donderdag hebben ze het over de wedstrijd die komt. Dat maak je in Duitsland of Nederland niet meer mee. Voor een voetballer is het bovendien heerlijk om te spelen in een vol sta dion. Waar de mensen het geld vandaan halen weet ik niet, maar bijna elke zondag zijn de tribunes tot de laatste plaats gevuld, terwijl de entreeprijzen hier toch een keer zo hoog zijn dan in de Bundesliga". De druk om te moeten presteren is volgens Rummenigge in de Bun desliga ook veel groter dan in Ita lië. Datzelfde geldt voor de natio nale ploeg. "Hoe goed of slecht de ploeg ook is", kent Rummenigge als geen ander het verwachtingspa troon, "het thuisfront verwacht van ons altijd dat we wereldkam pioen worden. In Mexico hgt dat iets anders. Er is nien>and die de mensen thuis duidelijk kan maken dat wij niet tot de superfavoriteiten behoren. We hebben weliswaar MEXICO STAD (GPD) - Brazi liaans voetbal op z'n Marro- kaans, de Polen kunnen erover meepraten. Na het eerste „succes" beginnen de Marrokaanse leiders al te dromen van een Wereldkam pioenschap met woestijnzand en kasjbah's., „Onze infrastructuur is even geschikt voor een Mundial als die van Mexicozo beweert Bamous Driss, een van de voor mannen van de Marrokaanse de legatie. En hij voorspelt dat Mar- rokko zich vroeg of laat kandi daat zal stellen, „ook al wordt het het jaar 2000". Tegen die tijd zit het er echter in dat de WK niet meer zo gauw door een land zal worden georga niseerd alswel door verschillende landen tegelijk. Het idee is lang niet nieuw, maar het werd vorige week officieel gelanceerd door de Scandinavische landen tijdens het het congres van de internatio nale voetbalfederatie, de FIFA. Niet dat het FIFA-bestuur met een ,ja" zei. Maar het organise ren van een WK is uitgegroeid tot zo'n multimiljonaireoperatie dat het voor kleinere landen een onbegonnen wensdroom is ge worden. En over het algemeen wordt verwacht dat het projekt, nadat het de nodige keren bin nenstebuiten zal zijn gekeerd, dankzij de stemmen van de klei nere landen zal worden aangeno- Een van de problemen waar mee de FIFA zit, is dat in dat ge val de reglementen zullen moeten worden gewijzigd. Zo is het ge bruikelijk dat het gastland auto matisch wordt geplaatst. Maar hoe moet dat straks als de WK door de Benelux wordt georgani seerd, of door een groep van Mid- denamerikaanse of Afrikaanse landen? Plek voor allemaal is er vast niet. Maar het uitsluiten van het nationale elftal van een van de organisatoren die hun deuren en hun schatkisten hebben ge opend voor het voetbalspektakel kan door het lokale publiek of zelfs door de lokale autoriteiten worden opgevat als een beledi ging. Een dillemma waarmee de brainstormers van de FIFA voor lopig nog liggen te tandenknar sen aan de rand van het zwem bad in hun vijf sterren hotel in Mexico Stad. Wie ook het zwembad niet heb ben geschuwd zijn de Portuge zen. Toen ze twee weken geleden aankwamen in het hotel La Torre in de noordelijke stad Saltillo wachtte hen daar een aangena me verrassing: zes aantrekkelij ke Italiaanse vrouwen die dage lijks een frisse duik kwamen ne men. En de Portugezen waren de Portugezen niet geweest als ze niet snel hadden uitgevist dat de dames in kleine bungalows woonden op een paar meter af stand van het hotel. Toen Jose Torres, de vroegere compagnon van Eusebio en nu de trainer van het Portugese elftal, al het geflirt in de gaten kreeg moest hij erom lachen. Maar inmiddels heet het dat de Portugese spelers hun vrouwen mogen laten overkomen als ze kans zien om door te drin gen tot de tweede ronde. Ondertussen is het in Toluca in het hotel Del Rey helemaal drin gen geworden nu ook de Schotten in Mexico zijn neergestreken. Voor de komst van de Schotten zaten de Belgische, Uruguay aan- se en Bulgaarse spelers al op el- kaars lip. Hoe dat de komende anderhalve week met zijn vieren moet weet niemand. Te meer daar de Belgische spelers het af gelopen weekeinde toestemming hebben gekregen om hun vrou wen of vriendinnen te laten over vliegen. Het Belgische schoon zal dan wel niet in het hotel Del Rey worden ondergebracht, maar het is wel de bedoeling dat ze daar hun lieferds zullen bezoeken, zij het onder een strikte voorwaar de: het plegen van sexuele ge meenschap is streng verboden. Guy Thijs en Jose Torres zijn niet de enigen die vrezen dat hun .jongens" hun energie zullen ver liezen in een seksuele uitbarsting. Alleen de Spanjaarden arriveer den in Mexico in het gezelschap •van hun echtgenotes. Na geruch ten in de Braziliaanse pers over homofilie binnen de nationale se lectie is ook Tele Santana door de knieën gegaan. De eerste Brazi liaanse vrouwen zijn al binnen, onder wie de echtgenote van Zi- co. Franz Beckenbauer probeert op zijn beurt de pers buiten de. poorten van de Duitse stek in Queretaro te houden sinds de be ruchte Bild Zeitung vorige week aan het thuisfront sensatie pro beerde te maken onder de vette kop „Sex in het Duitse Hoofd kwartier". Maar volgens insiders zal ook de komst van de Duitse vrouwen slechts een kwestie van tijd zijn. De Sowjet-arbiter Butenkov is tegen de grond gegaan i hilariteit van de toeschouwers. GUADALAJARA (SID/Reuter) - Het enthousiasme van de 25.000 toeschouwers in het '3 Maart-sta dion' in Guadalajara was gister avond groot. Echter niet voor de zwoegers van Noord-Ierland en Al gerije, die in hun eerste wedstrijd 1-1 speelden, maar voor de mede delingen van de omroeper. Die hield de fanatieke Mexicanen op de hoogte van de ontwikkelingen in de 565 kilometer verderop gele gen hoofdstad, waar Mexico een overwinning van 2-1 op België be haalde. Elke mededeling, behalve die over het Belgische doelpunt, werd met gejuich begroet. De ontmoeting' tussen Noord- Ierland en Algerije was een con frontatie van twee geheel verschil lende speltypen. De Britten speel den simpel, rechtlijnig en hard. De Noordafrikanen probeerden hun technische capaciteiten en snel heid uit te buiten. Pas in het twee de gedeelte was underdog Algerije opgewassen tegen de ploeg waarin de 22-jarige Norman Whiteside, vier jaar geleden één van de verras singen in Spaiye, een opvallende rol vervulde. Na vijf minuten spelen gaf de goed leidende scheidsrechter Boe- tenko de Noordieren een vrije trap aan de rand van het strafschopge bied. Maroc had zijn directe tegen stander Penney gevloerd. Whitesi de ontdekte een gaatje in de muur. Via een schouder van een van de Algerijnen verdween de bal met een vreemde curve in het net. Het team van bondscoach Billy Bingham kreeg kort daarop nog twee riante doelkansen. Na een harde kopbal van Whiteside kon Abdellah Medjadi de bal ternau wernood van de lijn werken. Billy Hamilton had op voorgeven van de aanvalsleider moeten scoren, maar schoot naast het doel van El Hadi Larbi. Met het verstrijken van de tijd kregen de spelers, vooral de Noordieren, meer last van de hitte. De Afrikanen profiteerden in de 58ste minuut van het verzwakken van hun tegenstander. De links benige Zidane Djamel passeerde record-international Pat Jennings - de 40-jarige doelman speelde zyn 117e interland-wedstrijd - met een fraai schot. Gaandeweg gingen de Britten ook harder spelen. Wor- thington, Whiteside en O'Neill kre gen evenals de Algerijn Mansouri de gele kaart. De Noordierse trainer Billy Bingham toonde zich na afloop van de matige wedstrijd niet erg te vreden. „Algerije heeft geen punt gewonnen, maar wij hebben er een verloren. De Afrikanen waren erop uit om één punt aan deze ontmoe ting over te houden. Zij mogen dus tevreden zijn. Wij hadden de kan sen in de eerste helft moeten be nutten." Ondanks de magere oogst stelde Bingham dat Noord-Ierland, dat in groep D nog moet spelen te gen Brazilië en Spaqje, goede mo gelijkheden heeft zich te kwalifice ren voor de halve finales. „Dit team is nu negen wedstrijden achtereen ongeslagen." Rabah Saadane, coach van Alge rije, beoordeelde de krachtsver houdingen anders. „Algerije had moeten winnen. Maar in de eerste helft speelde de ploeg veel te ver dedigend. Terwijl ik de instructie had gegeven om te vertrouwen op eigen kracht. Pas in de tweede helft zyn we ons eigen spelletje gaan spelen. Toen kreeg Noord- Ierland, dat eigenlijk te hard speel de, het erg moeilijk." BOEDAPEST (AFP) - De Hon gaarse dagbladen hebben ontzet gereageerd op de desastreuse ne derlaag met 0-6 tegen Rusland in Irapuato. Volgens de Hongaarse sportkrant Nepsport was het lang geleden dat het nationale elftal zo'n wanvertoning .op de grasmat liet zien. "Het ontbrak het Hon gaarse spel aan organisatie en tac tiek", aldus Nepsport. Maar ook andere kranten lieten zich niet onbetuigd in hun kritiek op het spel van de nationale elf. "De Russische ploeg was op alle geen slechte ploeg, maar ook geen goeie. Toch kan deze ploeg een heel eind komen als we de eerste ronde goed doorkomen. Dan is Duitsland tot heel veel in staat". Hardgrondig oneens is Rum menigge het met de vernietigende kritiek van Beckenbauer dat de Duitsers over te weinig talent be schikken om in de eerstkomende jaren een rol van betekenis te kun nen spelen. "Spelers als Thon, Kögl, Berthold en Rahn kunnen wel degelijk volwaardige internationals worden. Maar dan moeten zij wel de tijd krijgen om te rijpen. Het probleem in ons land is echter dat zij na een goeie wed strijd meteen de hemel worden in geschreven en een jongen als Thon onmiddellijk wordt vergeleken met Netzer. Zij krijgen daardoor niet de tijd om zich te ontwikkelen. Je moet ze ook de kans geven om een slechte wedstrijd te spelen. Daar leren ze alleen maar van. We reldvoetballers als Cruijff en Van Hanegem speelden toch ook niet alleen goede wedstrijden, of wel soms?". i^an-tieinz Rummenigge be treurt het oprecht dat Nederland andermaal op het wereldpodium ontbreekt. "Het voetbal dat jullie ploeg in 1974 speelde, heb ik erva ren als een verfrissende prikkel. Daarom doet het me een beetje pijn dat Nederland er hier niet bij is. Maar met Van Basten en Gullit is er kennelijk en nieuwe generatie in opkomst. Datzelfde geldt voor ons land, hoe anders Beckenbauer daar ook over denkt. Hij mag ech ter niet vergeten dat het voetbal een stuk moeilijker en vooral snel ler is geworden en dat het daardoor wat meer tijd kost om de top te ha len. Dat zal dit wereldkampioen schap bewijzen". voetbal GUADALARA (EFE/SID) - De FI FA heeft de Australische scheids rechter Christopher Bambridge op het matje geroepen. Hij moet zich verantwoorden voor het feit dat hij het doelpunt van de Spanjaard Mi chel in de wedstrijd Brazilië - Spanje heeft afgekeurd. De bal kwam via de lat achter de doellijn terecht, maar stuiterde daarna weer terug in het veld. Volgens de neutrale waarnemer raadpleegde de arbiter niet snel ge noeg de grensrechter, die er beter voor stond dan hijzelf. Een lid van de arbitragecommissie stelde dins dag dat de Australiër niet meer in aanmerking komt voor het leiden van een wedstrijd in de halve fina les. De Spaanse voetbalbond heeft een officieel protest ingediend bij de FIFA. Aan de uitslag van de wedstrijd, 1-0 in het voordeel van Brazilië, kan echter niets meer worden veranderd. fronten superieur, vooral op snel heid en tactisch gebied", schreef Nepszabadsag in haar commen taar. De communistische krant voegde daar toe dat het Hongaarse elftal al moe was voordat de wed strijd begon. Volgens Nepszabad sag is het onwaarschijnlijk dat de Hongaarse ploeg zich nog voor de tweede ronde kan plaatsen. ESSEN (ANP/SID) - Han Kulker is tijdens internationale atletiekwed strijden in Essen op de 1500 meter als vierde geëindigd in 3.39,32. De atleet van De Bataven uit Leiden moest de wereldkampioen op de 800 meter, de Westduitser Willi Wülbeck, laten voorgaan. Wül- beck, die drie jaar geleden in Hel sinki Rob Druppers te snel af was, noteerde 3.38,68. Voor de Westduitse atleten was het de eerste test voor het toernooi om het Europese kampioenschap, eind augustus in Stuttgart. De bes te prestatie in Essen kwam op naam van de Keniaan Julius Kariu- ki, die de 3000 meter steeple chase won in 8.20,79. MEXICO CITY (IPA) - De Bra ziliaan Socrates heeft een op zienbarende verklaring gege ven voor de handelswijze van scheidsrechter Brambridge tij dens het duel Brazilië - Spanje. De Australiër keurde in de eer ste helft een zuiver doelpunt van de Spaanse middenvelder Michel niet toe. Volgens Socra tes heeft die beslissing niets te maken gehad met het niet goed waarnemen van Brambridge of zijn grensrechter. „Dit was dui delijk een politiek en commer ciële beslissing. Iedereen weet dat het voor het toernooi van le vensbelang is dat Brazilë en Mexico zeker de kwartfinales halen. En dat was Brambridge van te voren duidelijk ge maakt". WK-column (GPD) - Tot nu hebben vooral de trainers/coaches de wedstrijden beheerst door hun elftallen zon der risico te laten spelen. Het be halen van de tweede ronde is slechts belangrijk. Terecht. Maar angst voor verlies, uithoudings vermogen, klimaat en hoogte heb ben vervelende wedstrijden opge leverd. Veel voetbal in de breedte, aanpassen aan de tegenstander en weinig aanvallers want het resultaat telt. Gelukkig zijn er tot dinsdag twee verfrissende uitzonderingen geweest: Canada en de Sowjet- Unie. Canada heeft geprobeerd met opportunistisch en agressief voetbal een kans te grijpen tegen Frankrijk. Zonder succes helaas. De Russen zijn van hun kracht en kwaliteit uitgegaan zonder zich aan te passen aan de Hongaren. Ze werden beloond met een onge woon grote uitslag (6-0) en de sympathie van het publiek voor hun ongeremde speelwijze. De trainer s/coaches van beide teams hebben getoond vertrouwen te hebben in de keuze van hun spe lers en die niet beperkt tot allerlei verdedigende en dus taktische opdrachten. De eerste ronde zal verder wel een saaie bedoening worden met misschien toch enkele uitschie ters. En ook in de tweede ronde verwacht ik ondanks de aanwe zigheid van allemaal topvoetbal- Iers dat er niet veel wedstrijden, spelers en momenten zullen zijn die het publiek zich blijvend zal herinneren. Ook tijdens deze af- valronde zullen de als zwak om schreven teams moeten kiezen tussen verdedigen en hopen op een gelukkig doelpunt of aan te vallen met risico en voordeel voor de sterker geachte tegenpartij. Deze kunnen zich op hun beurt beperken tot het voorzichtig ver dedigen, stellen weer een extra verdediger op en hopen met coun tervoetbal resultaat te boeken. Hiep hiep hoera voor de verras singen. We zullen moeten wach ten op de confrontaties tussen de gevestigde teams. Deze WK onder de voor de deelnemers ongewone omstandigheden moet vooral voor de individualisten een suc cesvol toernooi zijn. Mits niet af geremd door de taktische aspira ties van de trainers of coaches. Voor aanvang zijn Argentinië, dé Sowjet-Unie en ook Spanje mijn favoriet geweest. Spanje vooral omdat het beschikt over wereldtoppers als Butragueno en Gordillo aangevuld met een ster ke evenwichtige selectie. Maar vooral door haar opstelling en prestatie tégen Brazilië zonder Gordillo en ook zonder Gallego Piet Keizer: saaie bedoening. (foto GPD) zijn ze geen favoriet meer voor mij. Argentinië door de aanwe zigheid van Maradona, Passa- rella en Valdano en andere inter nationaal ervaren spelers. Zij worden bijgestaan door tech nisch sterke voetballers die ook nog de fysieke hardheid als wa pen meebrengen. En de Sowjet-Unie als uitzon dering favoriet omdat het niet gedragen wordt door een of twee vedetten maar een team zonder zwakke schakels is. De Russen hebben een elftal dat mag spelen van zijn trainer op basis van in dividuele kwaliteit waar team- gemeenschappelijk gebruik van wordt gemaakt. Een elftal zonder zwaartepunt zoals Frankrijk met Platini en Argentinië met Maradona wel zijn. Gedragen door voortreffelijke techniek, conditie en persoonlijk taktisch inzicht van enkele spelers. Een sterk geheel in waarde gelaten door de coach. Italië, Brazilië, Engeland en Duitsland zijn favo rieten vanwege hun recente en historische prestaties. Italië bezit echter noch een vedette, noch een sterk homogeen team. Brazilië staa( onder druk van de oudere vedetten zoals So cra tes, Zico, Falcao en Junior. De on-, getwijfeld zeer sterke jeugd moet zich aanpassen aan het gewenste speltempo van de ouderen en krijgt geen vrijuit om te spelen. Duitsland en Engeland missen simpelweg de toppers in hun se lectie om een grote rol te spelen. En Denemarken en Frankrijk zijn onvoorspelbare outsiders zo dat de andere teams slechts een bijrol zullen vervullen. PIET KEIZER

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15