Beroep in zaak ex-topman RSV 'n Nieuwe auto zonder panne. 'O meneer, we zijn zo 9 Justitie wil vervolging voor meineed Justitie yerbood PTT bezorging krakersblad Ministers: extra miljarden nodig 'Kwijtraken gangsters geen blunder' DINSDAG 3 JUNI 1986 BINNENLAND PAGINA S DEN HAAG (ANP/GPD) - De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft gisteren beroep aangetekend tegen de beslissing van de rechtbank om oud-RSV-topman drs. J. de Vries niet wegens meineed te vervolgen. De rechtbank nam het bezwaar van de raadsman van De Vries, jhr. mr. M. Wladimiroff, over en stelde vast dat het door de officier aangevoerde bewijsmateriaal te mager is voor een veroordeling. Volgens de rechtbank is er geen enkel bewijs geleverd voor de stel ling dat De Vries over 1976 vlieg kosten heeft gedeclareerd aan RSV die hij niet had gemaakt. De parle mentaire FiSV-enquêtecommissie van de Tweede Kamer deed in no vember 1984 aangifte van meineed door De Vries. Tijdens de verhoren van de commissie had hij ver klaard dat hij een bedrag van ruim 648.000 gulden, dat hij had ontvan gen van RSV, had teruggestort op een rekening van Verenigde Be drijven Bredero, waarvan hij presi dent-directeur is geweest. Meer wilde hij er niet over zeggen. Hij verklaarde toen ook de zaak graag over te laten aan 'professionele rechters'. De Vries heeft het geld volgens de rechtbank overgemaakt naar een bankrekening met 'zakelijk ka rakter' en niet op een privé-reke- ning. Die rekening was met in stemming van de president-com missaris van VBB, W.J. Andries- sen, in 1968 geopend bij Vlaer Kol. De rekening was volgens de bankier 'een kredietfaciliteit voor speciale doeleinden', bedoeld voor het overmaken van smeergelden 'naar die landen en in die gevallen waar op andere wijze geen zaken konden worden gedaan'. Van dit smeergeldpotje op naam van De Vries, later voorzien van de toevoeging VBB, was 'om bedrijfs- politieke redenen' verder niemand op de hoogte en al leen hij kon er over beschikken. In feite ging het om een bankkrediet, waarover rente moest worden be taald. De rechtbank wijst er op dat De Vries de negatieve saldi van de rekening en de rente daarover niet heeft opgevoerd in zijn privé-belas- tingaangifte 'hoewel dat voor ver dachte voordelen zou hebben op geleverd'. De rechtbank acht het daarom uitgesloten dat de strafrechter later op basis van het aanwezige bewijs materiaal tot een gehele of gedeel telijke bewezenverklaring komt van de beschuldiging van mei need. Dagafschriften De vervolging van de oud RSV- topman is tot nu toe een problema tische zaak gebleken. De officier van justitie liet vorig jaar juli de moed al varen, omdat hij geen ban kafschriften ouder dan vijf jaar kon krijgen. Het bewijs voor de overschrijving was volgens hem niet meer te achterhalen. Kort daarop bleek echter, dat de Bank girocentrale alle dagafschriften tien jaar bewaart. Op het moment dat het bewuste bewijs van over schrijving was gevonden werd het gerechtelijk vooronderzoek hero pend. Begin maart deelde minister Korthals Altes (justitie) aan de Tweede Kamer mee dat ue vries alsnog zou worden vervolgd we gens meineed. De procedure kan worden doorgezet tot aan de Hoge AMSTERDAM (ANP) - Justitie heeft het afgelopen weekeinde de verzending van 2000 exemplaren van het krakersblad Bluf! tegenge houden. Pas toen duidelijk was dat er geen wettelijk strafbare verha len in het blad stonden, mocht de PTT het nummer gisteren alsnog bezorgen. Het dubieuze verhaal in Bluf! gaat over tijdontstekingen van bommen. In een artikel met illu straties maakt het blad duidelijk hoe tijdontstekingen kunnen wor den gemaakt voor bijvoorbeeld brandbommen. In een inleidend stukje bij vragen de krakers zich af of ze het verhaal wel moesten plaatsen. Dit in verband met een gerechtelijk vooronderzoek dat momenteel tegen de drukkers van het krakersblad loopt. Bluf! zou met het publiceren van namen, adressen, telefoonnummers en vakantiedata van hoge ambtenaren van het Ministerie van Economi sche Zaken mogelijk een strafbaar feit - opruiing - hebben gepleegd. Een eerste poging van de rech- ter-commissaris om een vertegen woordigster van de drukkerij Stichting de Raddraaiers te horen, mislukte omdat de vrouw niet kwam opdagen. De rechter-com- missaris kan de vrouw opnieuw oproepen te getuigen en haar zelfs laten halen door de politie. Justitie beraadt zich daar nog over. De PTT heeft de "medewerkers van Bluf! volgens een Bluf-woord- voerder niet van het tegenhouden van de verzending op de hoogte ge bracht. "Wij merkten pas dat er iets aan de hand was toen abonnees ons meldden dat zij het nummer van deze week niet ontvangen had den", aldus de woordvoerder. Hij is van mening dat het func tioneren van Bluf! als weekblad ernstig in het gedrang is gekomen door het ingrijpen van de PTT. ADVERTENTIE Zorgeloos lenen begint met een goed advies. U wilt natuurlijk gunstige voor waarden en een laag tarief. Kom snel eens met ons N B BANK praten. Lenen? De NMB denkt met u mee. Raad toe. De parlementaire RSV-enquête- commissie liet gisteren bij monde van haar griffier weten teleurge steld te zijn over de afloop van het onderzoek naar meineed door De Vries. De commissie bestaat nog steeds om de nasleep van de RSV- affaire af te wikkelen. Dat betreft onder meer de vermeende mei need van De Vries en het beroep op 'verschoning' dat tijdens de ver horen werd gedaan door de voor laatste voorzitter van de raad van bestuur van RSV, Van Rijn. De Ho ge Raad moet zich over de recht matigheid van dat beroep nog uit spreken. Van Rijn weigerde des tijds antwoord te geven op de vraag waar bepaalde bedragen - er werd gesproken van smeergeld - waren gebleven. Onderzoek bepleit naar stemmachines DEN HAAG (ANP) - De commis sie voor onderzoek van de geloofs brieven van nieuw benoemde ka merleden meent dat er een onder zoek moet komen naar de oorzaak van opvallend vaak gemaakte fou ten bij het gebruiken van stemma chines. De commissie haakt met deze suggestie in op een verzoek van de SGP-fractie in de Tweede Kamer. In het verslag van de commissie, dat gisteren in de Tweede Kamer werd voorgelezen, wordt in het bij zonder geklaagd over de slechte leesbaarheid van nummers en na men van kandidaten en over sto ringen van de machine. In Katwijk kwam de stemmachi- ne onlangs in opspraak toen bleek dat een onwaarschijnlijk groot aan tal stemmen op de CPN was uitge bracht. Vermoed werd dat veel SGP-kiezers de stemmachine ver keerd hadden gebruikt, waardoor die stemmen bij de CPN terecht zijn gekomen. Leden woongroep toch vervolgd voor ontucht ROTTERDAM (ANP) - Twee leden van een Rotterdamse woongroep zullen alsnog worden vervolgd voor het plegen van ontuchtige handelingen met minderjarige kin deren. De raadkamer van de Rot terdamse rechtbank heeft het door het tweetal ingediende bezwaar schrift tegen hun strafvervolging grotendeels ongegrond verklaard. Dit verklaarde gisteren de advo caat van de woongroep, mr. J. Groen. De raadsman zal tegen de uitspraak in hoger beroep gaan bij het gerechtshof in Den Haag. Uit de uitspraak van de raadka mer blijkt volgens Groen dat de rechtbank het niet eens is met het principieel aangevoerde bezwaar van beide leden, dat de overheid zich niet moet bemoeien met de manier waarop ouders hun kinde ren opvoeden. De zaak van de woongroep aan de Schiebroekselaan kwam in april 1985 aan het rollen door een inval van de politie. De ouders werden toen enige tijd uit de ouderlijke macht ontzet. Tegen de leider van de woongroep en nog een lid werd strafvervolging ingesteld. Ernstige gezichten bij de CPN-fractie gistermiddag in de Tweede Kamer, waar afscheid werd genomen van vertrekkende kamerleden. Onder hen alle leden van de driekoppige CPN, v.l.n.r. Ina BrouwerMarius Ernsting en Evelien Eshuis. (foto ANP> DEN HAAG (GPD) - De voorzit ter van de Tweede Kamer, dr. D. Dolman, heeft gisteren in een af scheidswoord aan niet-herkozen kamerleden nadrukkelijk gezwe gen over het vertrek van Hans Janmaat, de vroegere fractielei der van de Centrumpartij. Dolman.noemde wel de namen van de andere oud-fractievoorzit ters Ina Brouwer (CPN), Cathy Ubels (EVP), Henk van Rossum (SGP) en Fred van der Spek (PSP), die de Tweede Kamer gaan verlaten. Ook vergat hij Maarten Engwirda niet, die wel iswaar in de Kamer blijft maar het fractievoorzitterschap van Dolman zwijgt over vertrek van Janmaat D66 heeft overgedragen aan Hans van Mierlo. Over de Centrumpartij, die evenals EVP en CPN niet meer in de Kamer is vertegenwoor digd, wilde Dolman wel een op merking kwijt. Hij constateerde dat de CP met de uitslag van 21 mei ook in geen enkele gemeen teraad zou zijn teruggekeerd. Twee maanden geleden, bij de gemeenteraadsverkiezingen, wist de CP nog zetels te verove ren in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Almere. Dolman stond langdurig stil bij het vertrek van de CPN, die sinds 1909 onafgebroken in de Tweede Kamer was vertegen woordigd. Zonder een waarde oordeel te willen uitspreken, haalde Dolman de woorden aan van de vroegere fractieleider van de CPN, Marcus Bakker, die bij zijn afscheid in 1982 zei: "Als kie zers bent u nog niet van ons af'. Volgens Dolman zijn er aanwij zingen dat Bakkers waarschu wing haar betekenis heeft be houden. DEN HAAG (ANP/GPD) - De de missionaire ministers Deetman (onderwijs en wetenschappen), Brinkman (WVC) en Van den Broek (buitenlandse zaken) vin den, dat er de komende jaren voor hun werkterrein enkele miljarden guldens extra nodig zijn. Dat blijkt uit de 'politieke testamenten' die de drie bewindslieden hebben na gelaten voor informateur De Ko ning. Volgens Deetman zijn de extra miljarden nodig voor het moderni seren van het onderwijs ten behoe ve van nieuwe technologische ont wikkelingen. H(i denkt dan aan modernisering van inventarissen in het beroepsonderwijs, uitbrei ding van opleidingen voor infor- matica-deskundigen, nascholing op dat gebied, volwasseneneduca tie, invoering van de arbeidsom standighedenwet en de veilig heidsbesluiten voor het onderwijs. Brinkman schrijft in zijn notitie aan de informateur, dat de vergrij zing van de bevolking in de ko mende kabinetsperiode 1,6 miljard ADVERTENTIE extra vergt. Ambtenaren hebben uitgerekend, dat de vergrijzing tot 1990 zal leiden tot een toeneming van de overheidsuitgaven met in totaal 2,6 miljard. Daarvan is één miljard al voorzien in de meerja renramingen. Demissionair minister Van den Broek meent, dat er 40 miljoen ex tra nodig is voor een verbetering van de organisatie op zijn departe ment. Bovendien wil hij meer geld voor buitenlands cultureel beleid, waarvoor nu per jaar 20 miljoen wordt uitgetrokken. In zijn politiek testament pleit Van den Broek er ook voor, dat het komende kabinet in zijn regeerak koord vastlegt welk Suriname-be- leid er de komende jaren zal wor den gevoerd. Daarbij zou moeten worden bepaald onder welke voor waarden de Nederlandse ontwik kelingshulp aan Suriname zal wor den hervat zodra daar wordt be gonnen met een echte democratie. Van den Broek zou, volgens goe- dingelichte bronnen, met deze koers in een volgend kabinet meer ruimte willen krijgen om de be trekkingen met Suriname te her stellen. De onderhandelaars van CDA en WD, De Vries en Napels, z(jn het gisteren onder leiding van infor mateur De Koning nog niet eens geworden over het buitenlands be leid en defensie. Een van de pun ten die moeilijk liggen, is de groei van de defensieuitgaven. Definitief zal hierover pas een beslissing wor den genomen als beide partijen het eens zijn over het sociaal-econo misch beleid. Plichtsverzuim zwartreizigers neemt fors toe DEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen dat in de trein wordt be trapt op 'zwart reizen' en daarna verzuimt om binnen vijf dagen het verschuldigde bedrag alsnog te be talen, neemt sterk toe. In 1984 heeft 29 procent van hen aan hun plicht voldaan, 71 procent betaalde echter ook in tweede instantie niet. Dit blijkt uit een artikel in het or gaan van de Koninklijke Neder landse Vereniging van Transport- Ondernemingen. Daarin laten mr. J.A. Seij, com missaris van de spoorwegpolitie, en mr. F. de Graaf, hoofddocent in formaticarecht aan de Universiteit van Amsterdam, zien dat het beta lingsgedrag van de treinreiziger slechter wordt. In 1980 betaalde nog 45 procent van de betrapte zwartreizigers binnen vijf dagen. In cijfers: van de 72.400 mensen die in 1984 van de conducteur in de trein een formulier meekregen om binnen vijf dagen alsnog de prijs van het treinkaartje te betalen, maakten 20.900 het verschuldigde bedrag over. In 1980 reikten de conducteurs 30.200 betalingsvor deringen uit, waarvan er 13.700 werden betaald. De zwartreizigers die niet betaal den hebben een proces-verbaal ge kregen, met uitzondering van de genen van wie de spoorwegpolitie verkeerde persoonsgegevens had. Van de 72.400 zwartreizigers in 1984 zijn er 6.300 nauwelijks te ach terhalen, omdat ze waarschijnlijk een valse naam of een vals adres hebben opgegeven. Overigens mag uit de aantallen betrapte zwartreizigers niet wor den afgeleid dat het verschijnsel zelf ook is toegenomen. Seij en De Graaf wijzen erop dat de controle de laatste jaren is verbeterd, waar door de pakkans groter is gewor den. Volgens de auteurs is het aan tal zwartreizigers bij de NS minder dan twee procent van het totale aantal reizigers. Twee moorden DEN HAAG (ANP) - In een bene denwoning aan de Glasblazerslaan in Den Haag heeft de politie giste ren de lijken van de 78-jarige F.M. Ratelband en een nog onbekende 26-jarige vrouw gevonden. De man lag met een steekwond in de hals in de voorkamer. De vrouw lag in de achterkamer en is volgens de politie waarschijnlijk gewurgd met een elektriciteitssnoer. De vrouw heeft een tweelingzus, die nog niet was opgespoord, zodat ook nog niet kon worden vastgesteld wie van de twee om het leven was ge bracht. Zuiver als het Schotse water: natuurlijk als het f Schotse land- t schap, geadeld I als een Schots I edelman. wijn en gedistilleerd Tel. 015)569324 9 Buurt reageert opgelucht op vrijlating Joke Osterman SPIJKENISSE (GPD) - "Oh meneer", zegt een geëmotioneerde mevrouw Van Leeu wen, buurvrouw van de gisterochtend vrijge laten Joke Osterman uit Spijkenisse, "wij zijn allemaal zo blij. Zo opgelucht. Dat kan ik u niet vertellen". Direct nadat gistermiddag bekend werd dat de ontvoerders de Spijkenisser vrouw in de buurt van het Belgische Nijvel hadden af gezet op de rijksweg ten zuiden van Brussel, stroomde het pleintje aan de Nomadenkreek in Spijkenisse vol met opgeluchte buurtbe woners van het jonge echtpaar Osterman-Ot- to. Ze wilden elkaar allemaal het nieuws ver tellen en de spanning van zich afpraten. "Heel de buurt heeft zo met ze meegeleefd", laat mevrouw Van Leeuwen er nog eens op volgen. "Gelukkig heeft ze het er levend van afgebracht". Geen van de buren heeft eind vorige week iets opvallends gemerkt in het nieuwbouw- wijkje. Op een na. Dat was Els de Laat, die met haar vriend Ruud Eringaard schuin te genover de Ostermans woont. Zij had al woensdagavond bij het uitlaten van de hond twee mannen gezien die zich naar haar ge voel verdacht ophielden. "Ze liepen wat ge heimzinnig rond. De auto die ze bij zich had den, was een hele luxe Rover. Ik heb er maar even naar staan kijken, want ik voelde me er niet zo op m'n gemak. Het waren geen Hol landse jongens, dat weet ik zeker. Ik denk Italianen. Een was er een jaar of 25 en de an der een stuk ouder. De jongste keek me bij het passeren aan en gaf me nog een kni poog", zo weet ze zich te herinneren. Aan de hand van haar gegevens heeft de politie com positiefoto's van de twee kunnen maken. De vriend van Els, Ruud Eringaard, zegt bankfiliaalhouder en buurman Osterman net zo goed te kennen als z'n andere buren. De meesten wonen er sinds de huizen vier jaar geleden werden opgeleverd. "Je komt elkaar tegen b(j de ijswagen of gewoon op straat en dan hou je een gezellig babbeltje. Niks bij zonders, maar nu leefde de hele buurt als een groot team met de buurvrouw mee". Bloemstuk plein opdraaien. "De rechercheurs gingen bij André naar binnen. Even later kwamen ze er alweer uit. Met André. Die had een regenjas en de beauty-case van Joke bij zich. Toen dacht ik: het ergste moet nu voorbij zijn. Ik had het afgelopen weekeinde al in de buurt geld ingezameld om een mooi bloemstuk te kopen. Dat heb ik nog maar niet besteld, want ik hoorde dat ze voorlopig toch niet naar huis komen. Bovendien stonden ze nef op punt om op vakantie te gaan". In de afgelopen dagen heeft de politie de woning in Spijkenisse voortdurend in de ga ten gehouden. Volgens Ruud Eringaard is er afluisterapparatuur naar binnen gebracht en hebben rechercheurs de bankfiliaalhouder al die dagen thuis bijgestaan. Ook Annemiek de Groen, eveneens een van de naaste buren van de familie Osterman, zegt zeer opgelucht te zijn door de goed afgelopen gijzeling. "Ik heb er helemaal niets van gemerkt vorige week. Dat vind ik juist zo eng. Dat zelfs je buren zoiets kan overkomen, doet je meer dan toen met mevrouw Van der Valk en met Heineken. Hoe anders je reageert en hoe het je aangrijpt, juist omdat het je buren zijn". De Rotterdamse hoofdcommissaris Blaauw laat portretten zien van twee van c vrouw Osterman. Een van hen zou zich later vrijwillig melden op het politiebureau i (vervolg van pagina 1) De ontvoering van de 28-jarige Jo ke Osterman heeft bijna vier dagen geduurd. Het begon donderdag avond omstreeks half elf, toen bij de woning van het echtpaar Oster man in Spijkenisse werd aange beld. Een Nederlands sprekende man met een licht Frans accent vroeg Osterman of hij de eigenaar was van een witte Volkswagen Golf. Toen Osterman dat bevestig de drong de man onder bedreiging van een pistool het huis binnen. In de woonkamer moesten Os terman en zijn echtgenote op de grond gaan liggen, waarna de drie andere ontvoerders - onherken baar door bivakmutsen - binnen kwamen. De man en de vrouw kre gen handboeien om en Osterman kreeg te horen dat zijn vrouw zou worden gedood, als hij geen mede werking zou verlenen. De ontvoer ders eisten de inhoud van de kluis van het filiaal van de Verenigde Spaarbank in Rotterdam, waarvan Osterman chef is. Om half twee die nacht reed Os terman met drie van zijn ontvoer ders naar Rotterdam om de route te verkennen die hij de volgende dag zou moeten afleggen. Oster man moest volgens de vastgestelde route het geld ophalen en dat ver volgens aan de ontvoerders over handigen. Ongeveer een kwartier nadat het losgeld zou zijn afgele verd. zouden de ontvoerders dan zijn vrouw vrijlaten. Een uur na de routeverkenning keerde Osterman in Spijkenisse terug, waar hij op nieuw aan handen en voeten werd geboeid. De ontvoerders verlieten de woning en namen zijn vrouw als gijzelaar mee. De filiaalhouder lichtte diezelfde nacht om vyf uur de politie in. Af gesproken werd dat Osterman overeenkomstig de eisen van de ontvoerders zou handelen. De vol gende ochtend om half tien reed hij met twee koffers geld, in totaal 1,4 miljoen gulden, naar een door de ontvoerders via een portofoon meegedeelde plaats in de Maas stad. Daar werd het geld onder toe ziend oog van de Rotterdamse poli tie aan de ontvoerders overhan digd. Tunnel Volgens hoofdcommissaris Blaauw kon de politie op dat mo ment niet ingrijpen, omdat de vrouw nog niet was vrijgelaten. "We volgden de ontvoerders tot in de Schipholtunnel. Daar raakten we het spoor helaas bijster". Hij ontkende dat het kwijtraken van de gangsters een blunder is. "De ontvoerders werden vanuit de lucht in de gaten gehouden door een helicopter. Die kon niet weten dat de gangsters in de Schiphol tunnel van auto waren gewisseld. De achtervolgers op de weg raak ten bekneld in de file, die ontstond toen de ontvoerders de rijstroken in de tunnel blokkeerden". De Italiaanse gangsters verwis selden tijdens hun vlucht vier keer van auto, waarvan drie keer in de Maasstad/Op de Noordsingel werd de VW Passat omgeruild voor een Audi. Op de Bergweg werd na een aanrijding een Ford Escort ge kaapt en in de Beatrijsstraat een BMW, nadat een eerdere poging om de Escort te ruilen voor een Taunus was mislukt. In de Schip holtunnel dwongen de ontvoerders een automobilist tot stoppen om met diens wagen, opnieuw een Au di, verder te gaan. Sindsdien is niets meer van de ontvoerders ver- Tijdens de rit in de BMW hebben de ontvoerders de achterruit ver wijderd en met een Riot-geweer op de helicopter geschoten. Ook is een aantal malen gericht op de ach tervolgende politiewagens, maar daarop is niet daadwerkelijk ge vuurd. Volgens hoofdcommissaris Blauw zijn de patronen van een Riot-geweer 'dodelijk'. De Rotterdamse politie heeft on geveer 100 mensen ingezet om de ontvoeringszaak tot een goed ein de te brengen. Daarnaast werd hulp verleend door de Centrale Re cherche Informatiedienst - de Ne derlandse afdeling van Interpol, de Dienst Luchtvaart van de rijkspoli tie en de gemeentepolitie van Am sterdam.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5