LEIDSCH DAGBLAD Ontvoerde vrouw vrijgelaten VOLG MEXICO VAN DAG TOT DAG N Gruijters moet in ABP-zaak getuigen Val van 16de etage overleefd Vuurzee in magazijn van Times Politie bevrijdt directeur VanMesdagkliniek Een van de daders meldt zich bij politie Proces duurt elf dagen Centrale Harrisburg stopt na kortsluiting DINSDAG 3 JUNI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38025 NEW YORK - De 11 maanden oude baby Sea Yung kim uit New York heeft gisteren een val van de 16de verdieping over leefd, doordat zijn val werd ge broken door een appelboom. De baby werd in het zieken huis opgenomen met drie gebro ken ribben, wellicht een gebro ken sleutelbeentje en een bult op het hoofd. Terwijl zijn moeder in een an dere kamer zat te naaien, kroop het kind via een bank het raam uit op de uitstekende rand van een air-conditioner. Toen de moeder haar kind miste, keek ze uit het raam en schrok geweldig toen ze beneden een menigte mensen zag. Rupert Murdoch: brand aangestoken LONDEN (DPA/Rtr.) - Bü een enorme brand in een opslagplaats van uitgever Rupert Murdoch van de „Times" is vanochtend voor rond 25 miljoen gulden schade aangericht. Een woordvoerder van de uitgever verklaarde stellig te weten dat de brand waarbij grote hoeveelheden papier en kranten verloren gingen is aangestoken. Zeker 250 brandweerlieden wa ren vandaag nog in de weer het vuur in het magazijn, dat gister avond rond half elf uitbrak, te blus- sen' öret gebouw ligt in de buurt van Murdochs nieuwe drukcen- trum in de Londense wijk Wap- ping, dat de afgelopen vier maan den het toneel was van felle botsin gen en demonstraties van druk kers. De uitgeverij ontsloeg in januari 5.500 drukkers en produceert sindsdien dagbladen - de Times, de Sunday Times, de Sun en de News of the world - met nog maar 600 man personeel. De brand zal het uitkomen van de dagbladen niet tegenhouden, aldus de woordvoer der. Volgens hem heeft de brand te maken met een stemming onder le den van twee vakbonden die deze week wordt gehouden over een voorstel van Murdoch om het con flict te regelen. De politie behandelt de brand als verdacht, verklaarde een woord voerder. Getuigen verklaarden twee mannen te hebben zien bin nendringen in de opslagplaats. Kijker blijft Nederland 1 en 2 trouw HILVERSUM (GPD) - On danks de oprukkende concur rentie van buitenlandse tv-sta- tions en commerciële satelliet zenders, blijft het publiek de Nederlandse zenders trouw. De Nederlandse bevolking kijkt 85 procent van de tijd naar Neder land 1 of 2. Dit blijkt uit een onderzoek, dat het bureau Intomart in op dracht van NOS, STER en Skij Channel heeft uitgevoerd in maart. In vergelijking met de resultaten van eenzelfde onder zoek in maart 1985, blijken de voorkeuren van het kijkpubliek weinig te veranderen. Sky Channel kan door onge veer de helft van de bevolking worden ontvangen. In die ge bieden was de gemiddelde kijk dichtheid voor volwassenen: 15,6 procent voor Nederland 1, 9,3 procent voor Nederland 2, 0,6 procent voor Sky Channel, 0,1 procent voor Music Box en 0,3 procent voor Europa TV. Van de buitenlandse zenders bestaat de meeste Nederlandse belangstelling voor de BRT 1 en 2, respectievelijk 1,0 en 1.6 pro cent. De drie Duitse televisie zenders trekken gezamenlijk gemiddeld 1 procent Neder landse kijkers. Vrij koel Eerst veel bewolking en af en toe re gen. In de loop van de dag vanuit het noordwesten perioden met zon. Mini mumtemperatuur rond 9, middagtem- peratuur omstreeks 14 graden. Matige westenwind, aan de kust en op het IJs- selmeer af en toe krachtig. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: af en toe regen, maar vooral later ook perioden met zon. Middagtemperatuur omstreeks 16 graden. Woensdag 4 juni 1986 zon op: 05.23 uur, zon onder: 21.53 uur; maan op: 03.50 uur. maan onder: 18.57 Waterstanden Katwijk hoogwater: 02.05 en 14.32 uur, laagwa- ter: 10.07 en 22.42 uur. De baby na de val. Gegijzeld door gevaarlijkste gedetineerde GRONINGEN (GPD) - Een arres tatieteam van de Apeldoomse rijkspolitie heeft vannacht om streeks twee uur een einde ge maakt aan de gijzeling van de di recteur van de Van Mesdagkliniek, drs. H. J. C. van Marle (35). De ont knoping van het drama in Gronin gen. dat gistermiddag om tien over vijf begon, voltrok zich op de par keerplaats van de kliniek. De auto waarmee de 30-jarige ge detineerde samen met de directeur probeerde te ontkomen, werd aan gereden door een politiewagen. Le den van het arrestatieteam sloegen vervolgens de ruiten kapot en maakten de volkomen verraste ge detineerde, die met een mes was bewapend, onschadelijk. Directeur Van Marle kwam met de schrik vrij. De gijzelaar wordt beschouwd als de gevaarlijkste gedetineerde van de Van Mesdagkliniek. De man is voor twee moorden tot twintig jaar gevangenisstraf en tbr veroordeeld. Hij verblijft op de zo genoemde very intensive care-af- deling van de kliniek, waar gevan genen beperkte bewegingsvrijheid hebben. De man heeft tien jaar van zijn gevangenisstraf achter de rug en wist al eerder te ontsnappen. Hij hield zich toen zes weken schuil in België. Anderhalf jaar geleden gij zelde hij een groepsleider. Perso neel van de Van Mesdagkliniek wist dit toen zonder tussenkomst van de politie tot een goed einde te brengen. De gijzeling begon gistermiddag in het verblijf van de man. Hij had bezoek van directeur Van Marle, die hem kwam vertellen dat Justi tie had besloten op zijn verzoek zijn strafverblijf te herzien. De ge detineerde was het niet eens met de aard van zijn verblijf in de Van Mesdagkliniek. Hij wilde meer vrijheid. De man bedreigde de directeur met een extra geslepen broodmes dat hij in zijn cel had. De directeur werd daarna vastgebonden en in de doucheruimte van de cel opge sloten. De gedetineerde eiste een auto en een vrije aftocht. Omstreeks tien uur gisteravond kwam het crisisteam van de Van Mesdagkliniek tot de conclusie dat een interne oplossing niet haalbaar was. Op dat moment werd het ar restatieteam ingeschakeld. Toen de gedetineerde op de achterbank van een surveillanceauto, met di recteur Van Marle achter het stuur, de poort uitreed, greep de politie Medeplichtigen gearresteerd ROTTERDAM (GPD) - Er is plotseling schot gekomen in de gijzelingszaak van de bankiersvrouw Joke Osterman uit Spijkenisse: de ontvoerde vrouw werd vrijgelaten; twee Rotterdamse medeplichtigen werden gearresteerd; een van de vier Italiaanse gangsters meldde zich vrijwillig bij de politie en de bij de gijzeling gebruikte auto's zijn teruggevonden. De gangster die zich in Deventer aangaf bij de politie is de 34-jarige Gianni Cossu, afkomstig van het Italiaanse eiland Sardinië. Zijn fo to was, evenals die van de 27-jarige Natale Piredda, gisteravond ver scheidene malen op de televisie ge toond. Piredda en de beide overige ontvoerders zijn nog spoorloos. Voor hun arrestatie heeft de politie Volgens Interpol ingeschakeld. over elf in de Belgische plaats Ge- nappe volkomen onverwacht vrij gelaten, nadat de bank vrijdag een losgeld van 1,4 miljoen gulden had betaald. De ontvoerders zetten haar uit de auto, waarna een passerende auto mobilist haar naar de rijkswacht in het nabijgelegen Nijvel bracht. Volgens de hoofdcommissaris Blaauw was de vrouw volledig over haar toeren. Na terugkeer in Nederland is zij medisch onder zocht en samen met haar echtge noot overgebracht naar een schuil adres om op krachten te-komen. Vanwege haar gezondheidstoe stand heeft de politie mevrouw Os- Verenigd^Spa'arbanki'pstermans te™an P» gistoavond laat kun- De politie arresteerde gisteren, onmiddellijk na de vrijlating van Joke Osterman in België, een 28- jarige Rotterdammer en diens 22- jarige vriendin. Zij worden ervan verdacht de ontvoerders te hebben getipt. Een van hen heeft bij de leidde dat af uit het veelvuldig vliegtuiggeronk, dat zij tijdens haar gevangenschap heeft ge hoord. Ook moet zij in de buurt van een school hebben vastgeze ten. Zij hoorde regelmatig kinde ren praten, die het onder meer had den over 'juffrouw Anita'. De Am sterdamse politie had de schuil plaats gisteravond nog niet kun nen achterhalen. (voor meer nieuws zie pagina 5) Rodionov juicht na het scoren van het zesde doel punt: Rusland voert in Me xico tegen Hongarije een weergaloze voetbalshow op (6-0). PAGINA 11 Justitie gaat in beroep te gen beslissing rechtbank oud-RSV-topman De Vries niet wegens meineed te vervolgen. PAGINA 5 Frankrijk beperkt zoutlo- zingen in de Rijn. PAGINA 7 Gasunie koopt aardgas in Noorwegen. PAGINA 9 Voor Navajo-indianen is Reagan vijand werkgever, gewerkt. De politie nen ondervragen. "Toen hield de tweeal enige tijd in de ga- *erstïd- Ze v^teMe ten, maar kon pas tot aanhouding g£d Ï2E behandeld". Volgens de eerste mededelingen] Na het bekend worden van de vrijlating van de PTT diverse malen met gelukstelegramn woning. Een familielid nam ze in ontvangst. op vrije Osterman kwam Mevrouw Osterman, die tijdens in Amsterdam gevangen de deur van haar de hele ontvoering geblinddoekt g en- Mevrouw Osterman (foto ANP» was, werd gistermorgen om kwart MAASTRICHT (ANP) - Burgemeester J.PA. Gruij ters van Lelystad zal onder ede moeten getuigen in het proces rond het ABP- schandaal. Dat bleek van ochtend bjj het begin van het proces tegen ir. J. van Zon voor de Maastrichtse rechtbank. Samen met mr. drs. A. J.M. Masson is Van Zon de belangrijkste dachte in de fraude-affaire rond het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds. Hij wordt ervan dacht uit naam van Masson, de toenmalige directeur beleggingen, steekpenningen te hebben geïn casseerd van onroerendgoed-han- delaren en bouwbedrijven die za ken deden met het ABP. Gruijters heeft indertijd ir dracht van de toenmalige ministei Rietkerk (binnenlandse zaken) een oriënterend onderzoek ingesteld naar de geruchten dat er bij het ABP, met een belegd vermogen van ruim 110 miljard gulden, mal versaties werden gepleegd op de afdeling beleggingen. Masson had daar toen de leiding. Gruijters zat bovendien in de Centrale Beleg- gingsraad van het ABP, die de be leggingen moest goedkeuren. Gruijters betichtte zakenman W'. Meijer ervan dat hij geprobeerd zou hebben Masson te chanteren. Dat kwam Gruijters op een schade claim van 10 miljoen gulden te staan wegens aantasting van eer en goede naam. De civiele procedure hierover is nog steeds hangende. Voor het proces tegen Van Zon, waarvoor elf dagen zijn uitgetrok ken, heeft officier van justitie mr. H.J. Laumen 21 getuigen opgeroe pen. De dagvaarding tegen Van Badmode van Bolier voor '87 gestolen AMSTERDAM (GPD) - Bij een inbraak in het modellenatelier van Marielle Bolier in Amster dam is afgelopen weekeinde de bijna complete nieuwe collec tie badmode voor het seizoen 1987 ontvreemd. Stuk voor stuk prototypen die gereed wa ren gemaakt voor fotografie. Marielle Bolier geniet interna tionale faam in de modewereld juist op het gebied van de strand- en badmode. Bij het modellenatelier vreest men dan ook dat de inbraak tot doel heeft gehad de collectie te imiteren, dan wel als eigen creatie als eerste op de markt te brengen. Voor het modellenatelier had de inbraak tot gevolg dat er dag en nacht moest worden ge werkt om met de patronen, die elders veilig waren opgebor gen, de modellen nog deze week opnieuw klaar te maken voor de fotografie. Arbeiders in oktober terug naar Tsjernobil MIDDLETOWN (AFP/AP) - Een reactor van de kerncentrale in Three Mile Island bij de Ameri kaanse stad Harrisburg is gister avond automatisch gestopt na kortsluiting. Er is daarbij licht ra dio-actieve stoom ontsnapt. „Op het moment van de pech is de stoom via veiligheidskleppen uit de turbines gelaten. De stoom bevatte een oneindig kleine hoe veelheid radio-activiteit", verklaar de woordvoerster Robinson van het bedrijf. Volgens het bedrijf toonde on derzoek buiten de kerncentrale geen enkele verhoging van de ra dio-activiteit aan. De reactor, die behoort tot eenheid nummer 1, is vanochtend weer in bedrijf geno- Eenheid nummer 1 van Three Mile Island werd oktober vorig jaar voor het eerst sinds het ongeluk in 1979 weer in bedrijf gesteld. Een heid nummer 2 kan door het onge luk nog steeds niet functioneren. In oktober wordt begonnen met het opstarten van twee van de vier kernreactors in de centrale van Tsjernobil. Dan zullen ook de eer ste arbeiders naar het gebied rond de centrale terugkeren. Dat heeft het partijdagblad Prawda vandaag gemeld. Prawda schrijft dat de arbeiders zullen worden gehuisvest aan boord van luxe cruiseschepen die normaal worden gebruikt voor toe risten die over de Dnjepr en de Pri- pyat varen. Uit het bericht kan worden opgemaakt dat de ont ruimde stad Pripyat op dat mo ment nog niet bewoonbaar zal zijn. (zie ook pagina 7) Te veel cadmium BRUSSEL (ANP) - Uit een nog lo- pend onderzoek van het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne blijkt dat 15 procent van op de markt zijnde kunststof- produkten teveel van het milieuge vaarlijke cadmium bevat. Van de 137 tot dusver onderzoch te artikelen zijn er 21 die een gehal te hebben van ver boven de toege stane 50 milligram. De rode kunst stofdop van een pot Nescafé bleek zelfs een cadmiumgehalte te heb ben van 5.000 milligram. Andere voorbeelde zijn de rode dop van Luyks-azijn (3.600 milligram), de groene fles afwasmiddel van Dreft (2.600 milligram), de rode Pizza- quick-deksel (2.400 milligram), en de gele Ajax-allesreiniger (2.100 milligram). Vier Katwijkers verdacht van bankovervallen (Van één c r verslaggevers) Betondeskundige Van Zon (r) met zijn raadsman r tend op weg naar de rechtbank in Maastricht. Zon is ruwweg ingedeeld in vier onderdelen. Het eerste daarvan (het accepteren van ruim 1 miljoen gulden aan steekpenningen van het bouwbedrijf Nelissen in ruil voor bouwopdrachten van het ABP) wilde officier Laumen van ochtend plotseling voor het laatst bewaren, omdat de betrokkenheid van hoofdverdachte Masson. die KATWIJK - De politie van Kat wijk heeft gisteren vier Katwijkers aangehouden die ervan worden verdacht enkele bankovervallen te hebben gepleegd. Of het viertal vo rige maand ook betrokken is ge- Duijnstee vanoch- weest bij de overval op de Rabo- (foto ANP» bank in Valkenburg wilde de poli- jtie ontkennen noch bevestigen. later pas terecht zal staan, hierbij van vitaal belang is. Van Zon's raadsman De politie van de badplaats wil i belang van het onderzoek geen Duijnstee protesteerde fel tegen verdere mededelingen doen. "Het deze nieuwe indeling waardoor hij onderzoek, dat in volle gang is. zou zich overvallen voelde. Ook het feit daardoor ernstig kunnen worden dat hij pas twee dagen voor de zit- belemmerd", aldus een woord- ting was ingelicht over de 21 getui- voerder van de Katwükse politie, gen die mr. Laumen wil laten op- Hij sluit niet uit dat er i draven zat hem dwars. houdingen zullen volgen. 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I per kwartaal 67.45 1 per half jaar 134.90 O Per laar 256.90 v voorkeur De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straat Postcode Plaats Telefoon (i v controle bezorging) opsturen naar het Leldsch/Alphens Dagblad, Antwoordnummer 10050.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1