Populariteit van Chirac over hoogtepunt heen 'VS rriet meer aan Salt-2 gehouden' Zwepen tegen zwarte vrouwen 'Bouterse zette politici onder druk' Westduitse rechter voorkomt SS-reünie Dormaël slaapkomfort. Dat mag u niet missen. Duizenden smaragden uit Spaans galjoen geborgen President Cyprus in ziekenhuis DONDERDAG 25) MEI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 Weinberger rekent af met wapenbeheersing: WASHINGTON (Rtr./DPA) - De Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, heeft gisteren gezegd dat de Verenigde Staten zich niet langer gebonden achten aan het Salt-II-verdrag. Hij acht het waarschijnlijk dat Washington al in augustus zal breken met deze uit 1979 daterende overeenkomst ter beperking van de strategische bewapening. BONN - Overlevenden van de vroegere SS-divisie Todeskopf willen vandaag en morgen een bijeenkomst houden in Dei mold, in de Westduitse deel staat Noordrijn-Westfalen. De Derde SS-pantserdivisie To deskopf was in de Tweede We reldoorlog belast met het bewa ken van Hitiers concentratie kampen. Een jaar geleden ver zamelden de voormalige SS'ers door Hans Hoogendijk zich in het Beierse Nesselwang. Het kwam toen tot ernstige bot singen tussen demonstranten en de Beierse ME. „De president heeft de laatste stap gezet en we zijn niet langer gebon den aan dat uitgeholde akkoord", zo zei Weinberger tijdens een toe spraak op de militaire academie van West Point. President Reagan maakte dins dag bekend dat de VS twee oude Poseidon-onderzeeërs zullen ont mantelen om binnen het Salt-II- plafond voor meerkoppige strate gische raketten te blijven nu deze week proefvaarten beginnen met een nieuwe Trident-onderzeeboot die 24 raketten aan boord heeft. De president dreigde echter later dit jaar het Salt-plafond voor bom menwerpers met kruisraketten te doorbreken als de Sowjet-Unie haar gedrag niet wijzigt en een ein de maakt aan schendingen van Salt-II, waarvan de VS haar betich ten. Amerikaanse functionarissen zeiden na de verklaring van de pre sident dat dit plafond van 130 bom menwerpers vermoedelijk in de cember zal worden overschreden. Maar volgens Weinberger gebeurt het „waarschijnlijk rond augustus of september wanneer de 131e B-52 (bommenwerper) wordt uitgerust voor het vervoeren van uit de lucht te lanceren kruisraketten". „We doen dit omdat het in ons belang is dat te doen. De beperkin gen van het verdrag zijn nooit vol ledig nageleefd door de Russen", aldus de minister.De Russische media hekelden gisteren Reagans dreigement dat hij mogelijk later dit jaar breekt met Salt. „Als het Salt-II-verdrag wordt ondermijnd zullen de VS daar de volledige ver antwoordelijkheid voordragen. De Sowjet-Unie zal de noodzakelijke conclusies trekken en maatregelen nemen om haar bondgenoten en ei gen veiligheid te beschermen", schreef het nieuwsagentschap No- vosti. ADVERTENTIE Variatie in bedbodems en matrassen. U denkt toch niet Dormaël te kunnen missen? gebruik, onder wisselende omstandig- Want dan openen wij u graag even de heden. En aangepast aan uw ledikant, aan ogen. Een bed is al lang geen simpele uw wensen en mogelijkheden, ligplaats meer. Het is een gezondhouder. Dat vraagt om een uitgebreide en Met respekt voor uw rug. gevarieerde kollektie. Dat vraagt ook om Ventilerend en slaap-stimulerend. deskundig en betrouwbaar advies. Berekend op langdurig Dat vraag om Dormaël. Dormaël. Voor het slapen gaan. C*S LAAP-KAMERS l* KEY WEST (AP) - Voor de kust van Florida heeft een duikers ploeg gisteren 3.000 smaragden, met een waarde van ettelijke mil joenen dollars, opgedoken uit het wrak van de Atocha, een Spaans schip uit de 17-de eeuw. Een deel van de smaragden is geheel intact gebleven, terwijl een ander gedeelte behoorlijk door het zeewater is aangetast. Een woordvoerster van het bergingsbedrijf zei dat de totale waarde van de vondst van gisteren zeer moeilijk te schatten is, maar dat het zeker gaat om 'vele, vele miljoenen'. De Atocha ging in 1622 in een hevige storm voor de kust van Florida, in de buurt van Key West, ten onder. Afgezien van de smaragden werden verder nog grote hoeveelheden gouden kettin gen, munten en klompjes en zilveren munten en gebruiksvoor werpen gevonden, waaronder een navigatie-uitrusting, die moge lijk aan kapitein Martin Jimenez van de Atocha heeft toebehoord. De berger heeft gezegd dat hij de totale waarde van de schat van de Atocha op meer dan vier miijard dollar schat. PARIJS - Terwijl de conservatieve regering van premier Chirac nog geen honderd dagen heeft gere geerd, hadden de kiezers tot nog toe bij geen enkele opinie-peiling nagelaten er hun tevredenheid over uit te spreken dat zo'n 'rechts' kabinet kon 'samenleven' met de 'linkse' president Francois Mitter rand. Het woord 'cohabitatie' kreeg vleugelen en zowel over de presi dent als de eerste minister steeg de hartverwarmende zon van de volksgunst sinds de verkiezingen van 16 maart steeds hoger aan de vooijaarshemel. Gisteren bleek bij een opinie-onderzoek echter, dat de zo razendsnel omhoog geklom men populariteit van de nieuwe re geerders alweer even snel begint te tanen. door Rudolph Bakker Reagan wil de genadeslag toe brengen aan Salt, aldus het agent schap, omdat het een obstakel be tekent voor de strategische bewa peningsprogramma's van de VS. Daarom komen Amerikaanse poli tici met leugens over Russische verdragsschendingen en een „my thische Sowjet-superioriteit". Als er sprake is van schendingen van Salt, dan gebeurt dat van de zijde van de Amerikanen. De statione ring van kruisraketten voor de lan ge afstand en van Pershing-II-ra- ketten in West-Duitsland zijn de meest flagrante schendingen, al dus Novosti. De secretaris-generaal van de NAVO, de Brit lord Carrington, noemde Reagans dreigement een signaal aan Moskou. Het betekent dat Washington zijn geduld begint te verliezen over de Russische ver- dragsschendingen, zei Carrington aan de vooravond van een NAVO- vergadering in het Canadese Hali fax. DEN HAAG - De 'oude' politieke partijen in Suriname hebben onder druk van legerleider Bouterse in gestemd met deelname aan het door Bob Mantiri topberaad, het hoogste politieke orgaan in het land, zo wordt uit goedingelichte kringen vernomen. De militairen hebben gedreigd met het platbranden van bepaalde wij ken in Paramaribo wanneer de Hindoestaanse VHP, de Creoolse moeilijkheden te kampen. Presi dent Mitterrand op zijn beurt laat nu geen gelegenheid meer voorbij gaan om zich van de voornaamste besluiten van de regering te distan- In een interview in de Herald Tri bune van gisteren noemde presi dent Mitterrand op honingzoete toon de huidige regeringséquipe „intelligente en vaderslandliefde mensen", al verklaarde hij er met een bij dat hij „de manier waarop ze de dingen zien niet deelt". En in een eerder stadium van dit interview wees de president er op dat hij het recht heeft om op ieder moment dat hij dat wenst het par lement te ontbinden en nieuwe parlementsverkiezingen uit te schrijven, en dat hij met hetzelfde recht zijn eigen functie voortijdig kan beëindigen om dan presidents verkiezingen te doen houden. En de president verklaarde nog dat hij een 'overwegende invloed' heeft op gebieden als de buitenlandse politiek en defensie. Nog dezer dagen liet premier Chirac weten het helemaal eens te zijn met het Amerikaanse Star Wars-programma, terwijl hij weet dat de president er een fervente te genstander van is. En als premier Chirac dan al bezig zou zijn de zaak - op de spits te drijven, zou hij dat doen omdat hij denkt nu de beste kansen te hebben presidentsver kiezingen te winnen En ineens worden de Fransen van alle kanten bestookt met theo rieën over het wanneer van derge lijke verkiezingen, terwijl ze die van 16 maart nog maar pas achter NHP en de Javaanse KTPI weige ren deel te nemen aan het topbe raad, aldus deze kringen. Bouterse nodigde Lachmon (VHP), Arron (NPS) en Soemita (KTPI) afgelopen zondag opnieuw uit om volledig in dit beraad deel te nemen. Het eerste aanbod werd 25 oktober vorig jaar aan de drie poli tieke leiders gedaan. Onder druk van de militairen las Jaggernath Lachmon een verklaring voor waarin hij verklaarde in principe bereid te zijn aan het beraad deel te nemen mits de democratie in Suri name zou worden hersteld. Maar daarna zijn geen contacten de rug hebben. Uit een recent on derzoek blijkt overigens dat als presidentskandidaat de president en de eerste minister elkaar in kans op de overwinning niet veel ontlo pen. Ook blijkt dat de vroegere premier Barre, die zich in de perio de van de parlementsverkiezingen een vurig tegenstander van de 'co habitatie' had getoond, bij presi dentsverkiezingen niet ver van het tweetal Mitterrand-Chirac af staat. Voor Chirac een reden van zorg en eventueel aanleiding tot onver wachte acties. Want hoewel toch al de actie volle eerste honderd dagen van deze re gering nog niet om zijn, is er al een heleboel gebeurd dat de kiezers met zorg heeft vervuld. Daarbij doet zich het vreemde verschijnsel voor dat een aantal programma punten van de beide conservatieve partijen, die hen er toe had ge bracht op 16 maart op deze RPR en UDF te stemmen, nu ineens min der aantrekkelijk lijken. Mona Lisa De wet op de (gedeeltelijke) op heffing van de plicht administra tieve toestemming te vragen in ge val van ontslag is in heel wat krin gen tenslotte met minder enthou siasme ontvangen dan de regering had verwacht. Ook de behoefte een aantal door de socialisten genatio naliseerde bedrijven - zoals ban ken en sleutelindustrieën - weer te privatiseren, wordt plotseling niet meer zo sterk gevoeld. In dit verband heeft het over haast door de regering genomen besluit het eerste televisienet aan meer geweest tussen de drie poli tieke leiders en Bouterse. Tot afge lopen zondag, toen de legerbevel hebber opeens gewag maakte van de uitnodiging aan de drie partijen. Lachmon zei gisteren in een com mentaar dat hij op het aanbod is ingegaan "om het landsbelang te dienen en de democratie terug te brengen". Ook zonder vrije verkiezingen zou hij bereid zijn aan een toekom stige regering deel te nemen als dat de enige wijze is om de democratie binnen de kortst mogelijk tijd te rug te krijgen. Volgens ingelichte kringen heeft Bouterse een toevlucht gezocht tot de oude politieke partijen om bij o.a. Nederland de indruk te wek ken dat hij bezig is de democratie in Suriname te herstellen. Daar mee hoopt hij dat Nederand de ontwikkelingshulp, die na de de cembermoorden werd gestaakt, weer zou hervatten. Hjj heeft ook geprobeerd om bj het IMF een le- Jacques Chirac: in de startblok ken. (foto AP) de meestbiedende te verkopen al leen maar verwarring en onrust verwekt. Van de drie staatsnetten zal ook het derde een nieuwe sta tus moeten krijgen en terwijl de Fransen altijd gescholden hebben op de staatsbetutteling op de tele visie, zien ze nu het eerste net in eens op gelijk nationaal niveau als de Eiffeltoren of het Louvre. „Je gaat de Mona Lisa toch ook niet bij opbod van de hand doeri". sprak een vooraanstaand politicus van links en dat vonden de meeste Fransen ook. Terwijl de werkloosheidscijfers stijgen wordt het duidelijk dat ook deze zich liberaal noemende rege ring de toverdrank niet bezit om het eeuwig tegenwerkende Franse Een nieuwe reünie in Nessel wang werd door de autoriteiten verboden uit vrees voor nieuwe ongeregeldheden. De oud-nazi's meenden in de congreshal van Detmold een al ternatief gevonden te hebben. Onder der naam 'Max von Schenckendorf-stichting' huurden zij het gebouw. Pas nadat het huurcontract was ge tekend kwamen de autoriteiten ning los te peuteren van 140 mil joen gulden, maar dat is hem niet gelukt. De Surinaamse regering dreigt dieper in de rode cijfers te raken. Het tekort op de ontwerpbegroting voor 1986 wordt geaamd op 330 miljoen Surinaamse gulden (ruim 460 miljoen gulden). Dat is, zo blijkt uit de nota van de Surinaam se minister van financien Uden- hout, 41 procent meer dan het be grotingstekort in 1985, dat 234 Su rinaamse gulden bedraagt. De goud en deviezenvoorraad van de staat is sterk afgenomen. De fors teruggelopen deviezenont- vangsten uit exporten en de stag natie van de financiële steun uit het buitenland, doen hun invloed voelen op de Surinaamse econo mie, aldus minister Udenhout. Tot dusver heeft de regering de schul den die zij heeft gemaakt bij het aankopen van olie betaald met geld uit de kas van Suralco. 'patronaat' (de werkgevers) uit hun spreekwoordelijke lethargie op te wekken. Want hoewel de regering van alles bedenkt het de werkge vers naar de zin te maken, weige ren deze voorlopig nog over te gaan tot ruimhartig investeren en dat is nu juist waarvan de regering denkt dat het de enigszins achterg- bleven Franse economie kan opvij zelen. De manier waarop de kleurrijke provencaal Pasqua als minister van binnenlandse zaken meent het terrorisme (en ook gewoon moord, inbraak en diefstal) te moeten te gengaan, heeft ook onrust in de ei gen gelederen teweeg gebracht. Het minst populaire besluit van de minister is wel om onvervalsbare identiteitsbewijzen in omloop te brengen, die iedere Fransman al tijd op zak zal moeten hebben. Als de politie er naar vraagt en hij heeft de kaart niet of weigert die te laten zien is hij strafbaar en kan hij zelfs met gevangenissstraf worden op gescheept. Recht en orde De manier waarop minister Pas qua 'recht en orde' wil 'herstellen' heeft grote vreugde verwekt in de corpsen van de gendarmerie en de politie. Hun relatie met het socia listische bewind was niet hartelijk en het ziet er naar uit dat de diepste hartstochten van de Franse 'flic' des te ongebreidelder een uitweg vinden naarmate het handhaven van recht en orde hen onomwon den in handen wordt gelegd. Een door de minister niet voor- achter de ware identiteit van de mensen die zich verborgen ach ter de naam van de 19-eeuwse lyricus Von Schenckendorf. Maar ook de hoteliers hadden geen idee aan wie zij onderdak zouden verschaffen. Nadat zij op de hoogte waren gesteld, verklaarden ze de contracten voor nietig. Dit accepteerden de oud-SS'ers niet en zij stap ten naar de rechter. JOHANNESBURG (AP/UPI) - De Zuidafrikaanse oproerpolitie heeft gisteren gebruik gemaakt van zwe pen om een einde gemaakt aan een protestmars van zwarte vrouwen. De vrouwen betoogden tegen ge rechtelijke verboden op begrafe nisbijeenkomsten voor de slachtof fers van ongeregeldheden. Het incident in Kempton Park, een blanke woongemeenschap even ten oosten van Johannes burg, vond plaats nadat de vrou wen hadden geweigerd om weg te gaan. De politie meldde dat bij ver schillende ongeregeldheden giste ren vier zwarten waren omgeko men, twee door toedoen van ande re zwarten en twee door politieko gels. Een verslaggever in Kempton Park schatte het aantal deelnemers op ongeveer 300 vrouwen uit de na bijgelegen zwarte woongemeen schap Tembisa. Een politiewoord voerder in Pretoria sprak van 70. De woordvoerder zei dat de politie de vrouwen twee maal had ge maand de mars te beeindigen en dat er vervolgens gebruik was ge maakt van rubber zwepen. Verscheidene vrouwen droegen baby's op hun rug. Enkelen liepen blauwe plekken en kneuzingen op, maar geen van hen leek ernstig te zijn verwond, aldus de verslagge- De vrouwen droegen spandoe ken met teksten als 'Stop het neer schieten van onze kinderen' en 'Stop de beperkingen tegen begra fenissen'. De groep bevond zich ongeveer 500 meter van een ge rechtsgebouw toen zij werd tegen gehouden. De afgelopen maand werd tot twee maal toe een begrafenisplech tigheid voor vijf inwoners van Tembisa verboden. De ceremonie mag vandaag plaatsvinden, aange zien het Hooggerechtshof in hoger beroep oordeelde dat daarvoor geen dwingende belemmeringen gelden. Het aantal begrafenisgan- gers werd echter gesteld om maxi maal 1.300. Dit is overigens aan zienlijk meer dan bij eerdere uit spraken van lagere rechtscolleges het geval was, namelijk 50 tot 100. Onbekenden hebben gisteren een bom geworpen in het huis van de zwarte vakbondsleider David Modimong in Brits, 50 kilometer ten noordwesten van Johannes burg. Hierbij raakten Modimong en zijn beide kinderen ernstig ge wond. Zijn vrouw kwam bij de aanslag om het leven. Een woord voerder van de vakbond beschul digde rechts-extremisten ervan de aanslag te hebben gepleegd. Het huis van Modimong werd door de explosie geheel verwoest. Volgens de politie werd bij de aan slag gebruik gemaakt van een zelf gemaakte bom. ziene activiteit maakte zich bij voorbeeld van enige agenten mees ter, toen ze in het bij de toeristen zo vertrouwde 'forum van de hallen' enige daar geheel onbesproken, laat op de avond wandelende jonge meisjes arresteerden, in de dieven- wagen stopten en hen de nacht op het politiebureau vasthielden. Een van de agenten ledigde eni ge flesen bier in de cel van de meis jes, om hen het leven nog te vero naangenamen. Het verzoek van de 'gevangenen' om hun ouders te mogen opbellen om hen te vertel len waarom ze die nacht niet kon den thuis komen werd van de hand gewezen. De affaire heeft al heel wat menslievende instanties in het geweer gebracht en ze doet de zo stoer van wal gestoken minister Pasqua geen goed. Erger nog werd het, toen de door een jonge vrouw bestuurde Alouet- te-helikopter in het Parijse lucht ruim verscheen en geruime tijd bo ven de beruchte Santé-gevangenis bleef hangen, om vanuit die positie een 'zware jongen' die met' de pilo te gehuwd bleek en die zich op het dak had opgesteld, kans te geven in te stappen en op deze manier zijn gevangenschap van 18 jaren voortijdig te beëindigen. Het echt paar is nog steeds spoorloos. De gehuurde helikopter werd op een voetbalveld buiten Parijs terug ge vonden. Deze affaire brengt niet alleen aan het licht dat ook de eerste do beste terrorist kennelijk zonder enige moeilijkheden het verboden luchtruim van de hoofdstad kan binnen vliegen. En het wekt bo- De rechter in Detmold stelde hen gisteren in het ongelijk. De oud-nazi's hadden de eigenaars van hotels en het congrescen trum erop moeten wijzen dat hun komst aanleiding tot onge regeldheden zou kunnen zijn. Met deze uitspraak heeft de rechbank de bijeenkomst in de stadhal in ieder geval onmoge lijk gemaakt. Maar de SS'ers mogen wel bij elkaar komen als ze een hotel vinden dat hen wil hebben. De politie heeft inmid dels alle daarvoor in aanmer king komende hoteliers op de hoogte gesteld over het verle den van hun eventuele gasten. Het gemeentebestuur van Detmold heeft voor alle zeker heid de voor dit weekeinde ge plande stadsfeesten uitgesteld. Modimong richtte drie jaar gele den in Brits een afdeling op van de Metal and Allied Workers' Union. In die driejaar liep het ledental van de bond in Brits op tot 4.000. De vakbondsleider voerde een cam pagne tegen de plannen van de re gering om de zwarte bevolking van Brits over te brengen naar het na burige Bophuthatswana, een van de vier zwarte thuislanden. Brits is de laatste maanden her haaldelijk het toneel geweest van arbeidsonlusten. Een woordvoer der van de bond in Brits verklaar de dat de vakbond overweegt een staking af te kondigen uit protest tegen de aanslag. Een parlementslid van de Zuid afrikaanse oppositie heeft woens dag een officiéél onderzoek ge vraagd naar de „dubieuze rol" die de veiligheidstroepen hebben ge speeld in de krottenwijk Cross roads. Daar vielen verleden week meer dan 40 doden bij gevechten tussen rivaliserende zwarte groe pen. Ongeveer 30.000 mensen raak ten dakloos. NICOSIA (DPA) - De president van Cyprus, Spyros Kyprianou, is gisteravond met ernstige hartklachten opgenomen in een ziekenhuis in Nicosia. Hij ligt op de intensive-careafdeling. Het bu reau van de president verstrekte verder geen bijzonderheden. vendien de zonderlingste vermoe dens over het zwaarbewapende ge vangenispersoneel op de wachtto rens van de Santé-gevangenis. Met dit alles blijkt dat een aantal van de aanvankelijk zo spectacu laire stormrammen van premier Chirac en zijn mannen nog geen honderd dagen nadat ze in positie waren geplaatst, al in dat soort van Valkuilen is doodgelopen dat voor iedere regering, van welke kleur ook. altijd klaar ligt. Het terrein is er onoverzichtelijk door geworden. Als die situatie is aangebroken komt een politicus als president Mitterrand altijd het verrassendst uit de bus. Over de aard van die verrassing is dc ver hitte discussie in de media begon nen. Alsof de huidige regering al weer op zijn einde loopt. De Franse kiezers waren de co habitatie vooral zo goed gezind, omdat ze dachten dat daarmee een eind was gekomen aan de strijd op leven en dood tussen 'links' en 'rechts', die het politieke land schap sinds mensenheugenis in twee kampen had verdeeld. Nu het de kiezers duidelijk wordt dat zo wel president Mitterrand als pre mier Chirac er voornamelijk op uit zijn zich van de beste plaatsen te verzekeren in de startblokken voor de komende presidentsverkiezin gen, begint het enthousiasme van de ene dag op de andere te tanen. De regering Chirac heeft met steeds grotere - maar voor een deel natuurlijk zelf geproduceerde -

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7