'Wij zijn de winnaars' Ajax sluit matig af Tic kon alleen remmen' Wolven houden adem in HENNY BLIKMAN Van Poppel loopt derde etappezege mis Pechdag voor John Talen Veendam fortuinlijk tegen Vitesse: 2-1 Bakker in Noorse dienst RBC gehuldigd na verlies in bekerfinale Woondecoratie Valkenburg Projekt Decoratie Sassenheim 01718-73035-75356 HEDENAVOND aanvang 20.00 uur FINALE 35e ZILVEREN MOLENTOURNOOILFC LFC Al - RBB Al i8.3oUUr DONDERDAG 29 MEI 1986 PIACENZA (ANP) - Toeval op bo ze opzet? In de massasprint aan het eind van de zeventiende etappe van de Ronde van Italië heeft Jean- Paul van Poppel zijn kans op een derde etappezege niet kunnen ver dedigen. De snelste man moest hard in de remmen knijpen toen de Italiaan Guido Bontempi aanzette voor zijn vierde dagsucces en het bezit van de paarse trui zo goed als veilig stelde. Achthonderd meter voor de eindstreep draaide de laatste bocht scherp naar links. Van Poppel had zich aan het wiel van Bontempi ge nesteld. „Dat was de te kloppen man". Alle renners stuurden in de brede laan van Piacenza keurig naar links. Behalve de Italiaan Mantovani schuin voor Van Pop pel. „Die lomperd reed gewoon rechtdoor", vertelde Van Poppel met vertwijfeling in zijn stem. „Hij ging tegen de grond. Ik kon niet naar links en niet naar rechts. Als ik mijn nek niet wilde breken, kon ik maar een ding doen en dat was remmen. De etappezege kon ik na tuurlijk wel vergeten". Van Poppel sprak geen beschul diging uit. Het was wel raar dat het incident van alle sprinters alleen Van Poppel betrof. Tien minuten na de finish kon de gedupeerde echter al weer lachen. „Ik heb al zo veel geluk gehad, dat een beetje pech er wel bij kan". Met Guido Bontempi, voor de vierde keer op het erepodium en Roberto Visentini in een nieuwe rose leiderstrui bleef de Italiaanse ploeg van Davide Boifava vijf da gen voor het einde in Merano de Giro sterk overheersen. De Ita liaanse feestvreugde werd over schaduwd door het overlijden, dinsdag, van Emilio Ravasio, ge vallen tijdens de eerste etappe. Gianbattista Baronchelli, ploeg genoot van Francesco Moser, etap pewinnaar in Cosenza, ex-rosetrui- drager en derde gerangschikt, be sloot gisterochtend niet meer van start te gaan. De officiële lezing heette: buikpijn, de officieuze: re volutie. Baronchelli had zich dins dag in de bergetappe over de San Marco naar Foppolo niet aan de op drachten van de ploegleiding ge- ROTTERDAM (ANP) - Bemd Dit- tert is de locomotief van de Oost- duitse wielertrein, die deze week door Nederland dendert. De 25-ja- rige Oostberlijnse wielrenner kwam gistermiddag in de vijfde etappe van Olympia's Ronde als eerste aan op de Coolsingel. Door dat tweede succes van de DDR- ploeg in de Nederlandse etappe wedstrijd kon Dittert zijn muisgrij ze tricot verruilen voor de gele lei derstrui, die vier etappes het eigen dom was van John Talen. De rossi ge Zuidhollander, de vorig jaar, zag zijn poging om het geel van start tot finish om het lijf te houden verijdeld. Talen kende na een aantal super dagen een absolute pechdag. In de rit van Amsterdam naar Rotterdam ging de 21-jarige Spijkenisser twee keer hard onderuit en moest drie maal van fiets wisselen. De aan de knie gewonde Talen durfde op de Coolsingel niet meer mee te sprin ten voor de dagwinst, goed voor vijftien seconden bonificatie. houden. Moser zou het wiel van Sa- ronni proberen te houden, Corti moest Visentini schaduwen en Ba ronchelli kreeg de opdracht Le- mond af te stoppen. Corti en Baronchelli kwamen in derdaad in de kopgroep met Visen tini en Lemond te rijden. Ze deden een deel van het werk om de voor sprong op de achtergebleven Sa- ronni op te dry ven. Toen Visentini in het zicht van Foppolo het tempo verhoogde en de wel passieve Spanjaard Munoz aanzette voor de etappezege, moesten Corti en Ba ronchelli lossen. Zo bleef de ploeg van kopman Moser met lege han den staan. Moser besloot voor de buitenwereld geen woord meer te zeggen. Binnenskamers ging hij zo tekeer dat Baroncheli geen meter meer verder wilde fietsen. De sponsor maakte bekend dat het contract van BaTonchelli ver scheurd zou worden. Dauphiné Laurent Fignon heeft gisteren in de tweede etappe van de Dauphiné liberé voor het eerst sedert 16 april toen hij de Waalse Pijl op zijn naam bracht, weer een overwinning be haald. Met de winst in Gueugnon maakte de gebrilde Parijzenaar een dubbelslag. Hij veroverde tevens de leiding in het algemene klasse ment van de Dauphiné. Fignon won in de eindsprint de 185 kilo meter lange rit van Belleville naar Gueugnon. Hij was de sterkste uit een kopgroepje van vijftien ren ners, onder wie vrijwel alle favorie ten voor de eindzege. In de kop groep was niet Gilbert Duclos-Las- salle, die de leiderstrui droeg, ver tegenwoordigd. Duclos-Lassalle arriveerde met bijna een minuut achterstand op Fignon in Gueug non en zakte daardoor naar de zes tiende plaats. Guido Bontempi gaat met ruime voorsprong op Eric Vanderaerden als winnaar over de finish in de ze ventiende Giro-etappe. (foto anp> LEIDEN - Theo Bakker wordt met ingang van het komende sei zoen bondscoach van de Noorse tafeltennisploeg. Dat betekent overigens niet dat de Oegstgeestenaar zijn huidige vereniging Scylla verlaat. Bakker blijft gewoon in Nederland wonen en kan het trainersschap met de Leidse club combineren. "Althans", zegt Bakker, "er moet wel het een en ander geregeld worden. Het is niet zo dat ik elke training van Scylla kan bijwonen. Als er een paar begeleiders bijkomen, moet het te doen zijn". Bakker hult zich volgend seizoen in de gedaante van een ping- pongzigeuner. Wanneer de tafeltennisploeg van Noorwegen inter lands of grote toernooien speelt, vertrekt de trainer richting Scan dinavië. Bakker kan bogen op internationale ervaring, want bij het wereldkampioenschap '83 in Tokio was de broer van de trainer van Bettine Vriesekoop als (interim)cpach van de Nederlandse vrouwenploeg verbonden. DEN HAAG (ANP) - De na-compe titie in de eerste divisie ontleent zijn faam al jaren aan de vaak spec taculaire wedstrijden, maar vooral RKC en Willem II in mindere mate Veendam en Vitesse braken gister avond met die traditie. In een bij vlagen slaapverwekkende verto ning, toonde Willem II zich in Waalwijk de minst slechte (0-2), terwijl Veendam tegen Vitesse aan twee kansen genoeg had (2-1). In Waalwijk kroop Willem II van meet af aan in zijn schulp en trachtte het met counters de thuis club, altijd slecht op dreef tegen defensieve tegenstanders, te ver rassen. Met die tactiek had Willem II ook meer succes dan RKC met zijn doorzichtige aanvalsgolven. De RKC-spitsen Van Velzen en Lammers, in de 'normale' competi tie goed voor 49 treffers, konden nimmer in stelling worden ge bracht. Ook omdat spelmaker Mar cel Brands op het middenveld meer op zoek was naar persoonlij ke eer. Willem II daarentegen kreeg bij de steeds gevaarlijke uitbraken le gio kansen. In feite was het al ver wonderlijk dat de score op twee treffers bleef steken. Vrije verdedi ger Van Gils scoorde in de 23ste minuut uit een vrije trap en Mad- dock strafte in de 65ste minuut een blunder van Heeren af. Tussen de bedrijven door misten Maddock en Van Straalen een hand vol doelry- pe kansen, maar meer dan twee doelpunten zou voor het ook niet grootse Willem II teveel van het goede geweest zijn. Op meer dan fortuinlijke wijze kon het in eigen huis zo gevreesde Veendam de eerste punten incas seren in de na-competitie. Vitesse domineerde vrijwel de gehele wed strijd en was alleen nog niet goed bij de les, toen het beide keren uit de kleedkamer kwam. Eerst scoor de Veendam in de derde minuut via Nygh, die een voorzet van Mul der hard inschoot De tweede maal doelpuntten de Oostgroningers na veertig seconden in de tweede helft. Een vrije trap van Steenge werd door iedereen gemist waarna Veldmate uithalen. Op dat mo ment was het reeds 1-1 geworden, want Talan had in de 36e minuut geprofiteerd van gestuntel in de Veendamse defensie. Vitesse knokte zich helemaal leeg in de tweede helft, maar ma noeuvreerde zich slechts zelden in kansrijke positie. Alleen schoten van Le Grand zorgden voor enig gevaar en drie minuten voor het einde kwam Talan nog alleen voor doelman Hoekstra, die fraai redde. Hoe de Arnhemmers ook aandron gen, de beste kansen over de gehe le wedstrijd waren voor de soms gezapig verdedigende Veendam- mers. Vooral in de slotfase had Veendam de voorsprong kunnen vergroten, maar spits Klompstra schoot eenmaal voorlangs en Vi- tesse-verdediger Bos keerde een andere poging op de doellijn. De 1.99 meter lange Redmeyer, die he vige gevechten leverde met de twee koppen kleinere Bos, was in de 52ste minuut eveneens dichtbij een treffer, maar de onzekere Vi- tesse-doelman Doesburg stond op de goede plaats. Theo Verlangen heeft woens dag besloten zijn contract met Em- men uit te dienen. De trainer blijft nog twee jaar in dienst van de eer- ste-divisieclub. Verlangen probeerde onder de overeenkomst uit te komen, omdat FC Groningen hem de functie van manager had aangeboden. Het be stuur van Emmen hield de trainer echter aan zijn contract en werd daarbij gesteund door de arbitrage- de KNVB. AMSTERDAM (GPD - De rollen werden pal na de bekerfinale toch nog omgedraaid. Niet Ajax als win naar (3-0), maar RBC als „verlie zer" werd gehuldigd. Terwijl de Brabanders zich door hun vierdui zend-koppige aanhang lieten toe juichen, kregen de Ajacieden daar aanvankelijk de kans niet toe. Er werd een cordon van agenten ge legd rond het vak van de F-siders, die daardoor geen bezit konden ne men van het veld. De ergernis daarover werd afgereageerd met een regen van stenen, waarbij een van de agenten in het oog werd ge raakt. Pas na een kwartier durfden sommige Ajacieden aan een ere rondje te denken. Tekenend voor de situatie was het dat de meeste Amsterdammers uit zelfbescher ming hun eigen supporters zoveel mogelijk meden, maar wel gerui me tijd bleven hangen bij de Roo- sendaalse fans. Voor hen hoefden de spelers van Ajax in ieder geval geen enkele vrees te hebben, aan gezien er van die kant totaal geen rancune bestond. Op die manier kopieerden de supporters van RBC de morele overwinning van hun favorieten, die eerder al het nodige respect hadden afgedwongen. Van het gro te klasseverschil dat was voorspeld viel op het „neutrale" terrein in De Meer niets te bespeuren. Vooral in de eerste helft deed het eerste-divi- sieteam nauwelijks onder voor de nummer 2 van Nederland en dat was een sensatie op zich. Vier van de spelers die trainer Verèl tot zijn beschikking heeft - Kerstens, Jur- gens, Van der Laan en Bastiaansen - zijn immers nog amateur. Boven dien hadden de meesten erop aan gedrongen om niet 's morgens om tien uur naar Amsterdam te ver trekken, maar pas om twee uur 's middags. Het voordeel daarvan was dat ze slechts een halve snip perdag hoefden op te nemen. Dat gold overigens niet voor Van Ham, die als militair op herhaling is en voor wie RBC verzuimd had uitstel te vragen. Als daar dan ook nog eens de absentie van de geblesseer de Johan Molenaar (gewoonlijk een van de uitblinkers) bij wordt opgeteld, dan mag het een mirakel heten dat Ajax pas in de 46e mi nuut een voorsprong wist te ne- Ajax' technisch-directeur Cruijff aarzelde in zijn nabeschouwing dan ook geen momentom dit op papier nietige, maar in de praktijk verrassend sterke RBC „een groot compliment" te maken: „Goed, ze komen technisch te kort, maar ze hebben er toch maar een mooie, echte finale van gemaakt. Ze heb ben alles gegeven. En dan kan je wel zeggen dat Ajax wat minder ADVERTENTIE heeft gevoetbald, maar daar is het nu eenmaal bekervoetbal voor". Even leek het erop dat leerling RBC zijn „meester" ielfs de les zou lezen. Al in de eerste minuut kreeg Van de Steene een riante kans, maar hij schoof de bal juist voor langs het doel. Een dergelijke mo gelijkheid heeft RBC daarna overi gens niet meer gehad. Desondanks bedolf Verèl RBC in navolging van Cruijff onder de complimenten: „Met 3-0 ben ik bijzonder tevreden. Zeker omdat wij hebben gespeeld zoals we dat altijd doen. Net als an ders heeft onze libero vrijwel steeds voor de verdediging ge staan, omdat wij zo snel mogelijk de bal wilden veroveren. We heb ben ons bewust niet ingegraven. Als je dat doet, dan krijg je in de 89e of 90e minuut een bal om je oren. Wat heb je daar nou aan? Nee, voor aanpassen voelde ik niets. En dat vind ik toch een pres tatie, zeker in het hol van de leeuw. Daarom zeg ik: "Wij zijn de morele Dat die cijfers door goals van in valler Bosman (tweemaal) en Si- looy in werkelijkheid een andere winnaar aanwezen leek er in de ogen van Verèl nauwelijks toe te doen. „Ik geef mijn spelers hoe dan ook een groot compliment. Dat verdienen ze zonder meer". VOORWEDSTRIJD LEIDEN Het zaalvoetbal team van de Zwarte Wolf beeft zonder te spelen de finale be reikt van de strijd om bet na tionaal zaalvoetbalkampioen- scbap. In het Limburgse Beek zag een Leidse delegatie hoe Bunga Melati er net niet in slaagde om de Wolven de weg naar de eindstrijd af te snij den. De Brabantse kampioen versloeg De Haantjes in eigen bal weliswaar met 1-7, maar kwam uiteindelijk drie doel punten tekort. Bunga Melati stond gister avond in Beek voor de op dracht om met minimaal ne gen doelpunten verschil de laatste wedstrijd in de tweede kampioenspoule te winnen. Pas dan zouden de al uitge speelde Leidse Wolven wor den achterhaald. Met ingehou den adem zag een deel van de Leidse ploeg hoe de Braban ders zonder een strobreed in de weg te worden gelegd naar 0-7 uitliepen. "De Haantjes de den er bijna niets aan, bet was om gek van te worden", aldus Zwarte Wolf-speler Jan van der Heijden. "Er zaten doel punten bij, daar zakte zomaar je broek van af. Schandalig ge woon". Pas op de valreep vervulden de Limburgers hun sportieve plicht, door twintig seconden voor tijd de 'eretreffer' te sco ren. Van der Reijden: "Maar eigenlijk hielden wij eerder rekening met OS dan 1-7. We hebben verschrikkelijk in on ze rats gezeten". Des te groter was uiteraard de vreugde om het behalen van de eindstrijd waarin de Wolven het moeten opnemen tegen de winaar van het vrij dag te spelen duel tussen bet Volendamse Kras Boys en bei Arnhemse Hevez uit de eerste kampioenspoule. 31/5-29/6 WK voetbal in Mexico Met uw eigen dagblad de hele zomer lang op de eerste rang. Want naast het WK Voetballen vindt dit jaar nog veel meer plaats op sportgebied. En waar sportprestaties worden geleverd, is onze sportredaciie ter plaatse om u te informeren, uitvoerig en met veel foto's. teg&B WK honkbal in Nederland Neem daarom snel een sportief besluit en knip de bon hiernaast uit. Oan heeft ook u, nog vóór deze sportieve zomer losbarst, uw eigen dagblad in de bus. KNIP UIT-STUUR OP Postzegel niet nodig. I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' per maand 22.70 (alléén mogelijk met automatische betaling) per kwartaal 67.45 De eerste 2 weken kri/gt u de krant natuurlijk gratis m de bus! Naam Straat Postcode Plaats Telefoon controle bezorging) AMSTERDAM (GPD) - Zo sterk als Ajax aan het seizoen is begon nen, zo matig is het geëindigd. Wel iswaar werd gisteravond voor de tiende maal beslag gelegd op de beker, maai; de wijze waarop dat gebeurde was verre van impone rend. Het hoge niveau, waarop het team zich in augustus vorig jaar tij dens het Amsterdam-toernooi be vond, werd tegen de Roosendalers bepaald niet bereikt. De show, die voor de competitie in het Olym pisch Stadion werd opgevoerd, is daarna trouwens nooit meer te zien geweest. Daarvoor ontbrak ook te vaak de medewerking van ande ren. Zo veel steun als Ajax in zijn streven naar aantrekkelijk spel bij na een jaar geleden kreeg van ploe gen als Atletico Mineiros, zoveel te genwerking werd ondervonden in de competitie. In 'De Meer' viel de bereidheid om 'mee te denken' met Johan Cruijff nog wel mee, maar vooral in uitwedstrijden stuitte Ajax bijna steeds op een muur van verzet. Ajax test Schot AMSTERDAM (GPD) - Ajax zal vandaag, morgen en overmorgen een 21-jarige Schot testen die, al dus technisch-directeur Cruijff „bijna zeker" zal worden gecon tracteerd. Het gaat om Dick Alas- tair, een linker middenvelder die bij het Engelse Tottenham Hot spur pendelt tussen het eerste en tweede elftal. Cruijff: „Anderen hebben hem al een paar keer aan het werk gezien en zijn enthousiast over hem. Zelf wil ik hem in de vriendschappelijke wedstrijdjes die we spelen in Didam, Arnhem en Venray ook nog graag zien voor er definitief zaken worden ge daan". Met uitzondering van Twente en Heracles voelde geen enkel team er voor om voor eigen publiek het ly- dend voorwerp te worden van een door 'professor' Cruijff verzorgde anatomische les. In plaats daarvan werd Ajax regelmatig onderwor pen aan een zelfonderzoek, dat aanvankelijk tot irritatie leidde jen begin november tot de al lang ver wachte koerswijziging. Na maan denlang te hebben verkondigd niets te voelen voor concessies aan zijn vooruitstrevende beleid ging Cruijff in de uitwedstrijd tegen FC Den Bosch overstag. Door het accent niet langer te leggen op het produceren, maar op het voorkomen van doelpunten werd idealisme ingewisseld voor realisme. Enerzijds werd daarmee voorkomen dat PSV al in februari kampioen zou zijn geworden, an derzijds hield Ajax met zijn nieuwe visie meer rekening met de Europa Cup-duels, waarin het zolang de fi gurant is geweest die het in eigen land juist meestal tegenover zich heeft staan. Midden in zijn ontwikkeling heeft Cruyff echter moeten consta teren dat de Europa-weg, die voor Ajax naar nieuwe internationale successen moet voeren, plotseling is opgebroken. Het toeval wil dat de club oók na het vorige succes in het bekertoernooi, in 1983, werd geconfronteerd met een forse ader lating. Toen zwaaiden Schrijvers, Lerby, Cruijff en Kieft af en kon trainer Aad de Mos van voren af aan beginnen. Ditmaal is het ver lies 'beperkt' gebleven tot het ver trek van het duo Vanenburg/Koe man naar PSV, dat zijn enig over gebleven concurrent daarmee bij voorbaat een dubbelslag heeft toe gebracht. Die klap is in Amsterdam onge looflijk hard aangekomen. Dat is vooral duidelijk geworden uit de commentaren. Voorzitter Harmsen merkte onlangs op dat Vanenburg en Koeman alleen tot hun recht ko men als iedereen zich onderge schikt aan hen maakt. Cruijff ging zelfs zover dat hij stelde dat hij „degenen, die nu weg gaan nooit zelf zou hebben aangetrokken". Die reactie staat haaks op zyn in tensieve pogingen om vooral Koe man voor Ajax te behouden, in het besef dat er het komende seizoen vooral behoefte zal zyn aan erva ring en evenwicht. Ook gezien de bepaald niet tot de verbeelding sprekende aankopen, die tot nu toe zijn gedaan (Schol ten, Wouters en Blind) lijkt Ajax aan het eind van een toch nog, ge zien de bescheiden verwachtingen, geslaagd seizoen (beker, tweede plaats in competitie en 50.000 toe schouwers méér) de verliezer te worden van de nieuwe voetbaljaar gang. Om dat verlies voor Ajax, en het totale Nederlandse voetbal, te voorkomen heeft Cruyff nog een vierde nieuweling in het vooruit zicht gesteld, waarby ook de naam van Glen Hoddle (Tottenham Hot spur) is gevallen. Dat Ajax niet met het huidige spelerspotentieel kan volstaan (wil het voetbal althans in meerdere opzichten grensverleg gend worden) is in de afgelopen maanden duidelijk gebleken. Vooral De Wit, Van 't Schip, Boe- ve, Ophof en Rijkaard zyn of blij ven steken in hun ontwikkeling of er zelfs op achteruitgegaan en in feite hebben alleen Silooy, Menzo en Bosman vorderingen gemaakt in het leerproces.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15