Renault 21sterke Franse troef in hoge middenklasse RENAULT O ELAMB.V. """ST" Zuidkoreaanse auto-industrie in opmars Hobbyreiniger doet lastig werk A U T O RIJ-IMPRESSIE Tel. 071-213341 Diep vullen ineen keer D O E HET ZELF Afdichtkit voor open haard Horren maken Werkbank met kantelbaar werkblad Closetsteunen DONDERDAG 29 MEI 1986 Wordt een auto uit Zuid-Korea net zo gewoon als een auto uit Japan? Bij GreenibCar in Heemstede verwacht men dat het niet zo lang meer zal duren. De Japanse auto industrie zou zich meer en meer gaan richten op de grotere model len. Daardoor ontstaat er onderaan de markt een gat, waarin de Korea- nen zouden kunnen springen. Zo ziet althans de Heemsteedse importeur van Hyundai de ontwik keling in de naaste toekomst En GreenibCar nam vijf jaar geleden een wissel op deze toekomst, toen het bedrijf dat volmaakt onbeken de Zuidkoraanse automerk om armde. Nog steeds is de naambe kendheid in ons land niet groot, maar GreenibCar is vol vertrou wen: 'Ze zijn er nog niet, maar ze komen er wel' Dat optimisme is vooral geba seerd op de ontwikkelingen in Zuid-Korea zelf, waar de scheeps bouw als zogenaamde 'speerpunt- industrie' plaats heeft moeten ma ken voor de elektronica en de au to-industrie. Die moeten nu de in dustriële kar trekken. Daar over twee jaar de nu nog be schermde Zuidkoreaanse auto markt vrij komt voor alle merken, moet de eigen industrie wel in sneltreinvaart haar positie verster ken. Dat gebeurt vooral door het vergroten van de produktie, het verbeteren van de technieken en het zoeken naar nieuwe markten voor export. Hyundai heeft inmiddels in Ca nada al vaste grond onder de voe ten gekregen. In de Verenigde Sta ten is de start overweldigend ge weest. Dit (eerste) jaar hoopt Hyundai daar al 200.000 auto's te kunnen verkopen. De produktie wordt snel ver groot: dit jaar worden nog geen half miljoen Hyundais gebouwd, maar volgend jaar zullen er dat al 700.000 zijn. En in 1989 moet het miljoen worden gehaald. Die wagens moeten toch ergens moeten worden afgezet. Daarom wordt volgend jaar ook Europa in het offensief betrokken. Tot nu toe werden daar alleen nog de markten afgetast, maar in 1987 wordt het menens. Ook in ons land. 'Vanaf de RAI begin volgend jaar zullen wij hard aan de bel trek ken', kondigt directeur Kreber van GreenibCar nu alvast aan. Als al thans de voor deze operatie zo be langrijke dollarkoers niet weer drastisch omhoog gaat. Hij voegde er verder aan toe, dat Hyundai niet het enige Zuidkore aanse automerk op oorlogspad is. Ook GM-partner Daewoo komt er aan. Die gaat zo'n 400.000 auto's op basis van de Kadett bouwen. En natuurlijk verkopen. En KIA (partner van Mazda en Ford) zal eveneens naar Europa ko men met een auto waarin een 1000 cc motor zit. Pony XP Sedan Maar voorlopig terug naar Hyun dai, het grootste Zuidkoreaanse merk, dat een aantal jaren terug op de Nederlandse markt verscheen met een auto, die Pony heette. Gro te aantallen heeft het weinig ver rassende maar wel ruime model nooit gehaald. Het is nu uit pro duktie genomen. Misschien dat er by de dealers nog wat staan, maar de oude Pony is verdwenen. Er is eind vorig jaar trouwens een nieuwe Pony voor in de plaats gekomen: de Hyundai Pony XP, een modern gestyleerde vijfdeurs voorwielaandrijver. De vormgeving van deze Pony XP werd verzorgd door de beken de Ital-Design-studio van Giorgio Giugiaro, die in aansluiting daarop ook een Pony XP Sedan heeft ont worpen. Een vierdeurs versie met een kofferbak dus. Deze Sedan is 17,5 cm langer dan de vijfdeurs Po ny XP, heeft een andere grill en een deels hoger specificatieniveau. De Hyundai XP Sedan is evenals de vijfdeurs XP uitgerust met een 1300 of 1500 cc motor dwars voor in. Hij kost steeds 500 gulden meer dan de overeenkomstige vijfdeurs versie. De prijslijst begint met de Hyundai Pony XP Sedan 1.3 LE met katalysator, die op 16.495 gul den staat geprijsd. De Pony XP Sedan van Hyundai, Teaanse auto. Zoals alle edities met een 1.3 liter motor heeft deze een vier-versnel- lingsbak, de wagens met een an derhalve liter motor hebben vijf versnellingen. een van de vele te verwachten Zuidko- (foto PR» Alle 1300 Pony's XP zijn met ka talysator leverbaar en kosten dan 500 gulden minder, de anderhalve liter wagens hebben nog geen kata lysator. Samengesteld door Koos Post Meer modellen Overigens is deze Sedan pas het begin van een grootscheepse uit breiding van het Hyundai-pro- gramma. - Er zal een goedkope XP drie- deurs worden uitgebracht en er ko men versies met diesel-, injectie- en turbomotoren. - De (grotere) Stellar zal aan stonds ook worden geleverd met de 2 liter motor, die men nu al kan vinden in de Galant van Mitsubis hi, de Japanse fabriek die korte lings haar belang in Hyundai tot 15 procent heeft vergroot. - Verder staat er b(j Hyundai voor volgend jaar nog een prestige- model met een zescilinder motor (ook van Mitsubishi) op het pro gramma. - Eind volgend jaar zullen ook bestel- en bedrijfswagens in het Nederlandse pakket worden opge- PAGINA 13 Frankrijks supersonische trots, de Concorde, was zater dag voor een deel bezet door Nederlandse verkopers van de Renault 21 (en enige autojour nalisten), toen het ranke toestel extra luister bijzette aan de vlaggetjesdag in Scheveningen door tweemaal laag langs het drukke strand te scheren. Renault trad op als gastheer tij dens dit luxueuze uitstapje, dat 's ochtends in een Boeing 727 od Schiphol begon en vanuit Parijs met de Concorde weer terug naar Schiphol voerde. Het toont het belang aan, dat de Franse staatsfabriek hecht aan het nieuwe model, dat kortgeleden de plaat? van de Renault 18 heeft in genomen. Want Renault heeft grootse plannen met de 21. Er zijn nu al negen verschillende uitvoe ringen (met keus uit vyf motoren, drie benzine en twee diesel), maar er komen er nog veel meer. Het wordt waarschijnlijk de grootste serie, die Renault ooit heeft uitge bracht. Het Franse merk wil daarmee een uitgebreide aanval onderne men op wat het zelf 'de hogere middenklasse' noemt. Een seg ment, dat met 2,65 miljoen auto's zichtbare klokken en meters. meer dan een kwart van de totale Europese markt beslaat. In die klasse is de laatste jaren weinig nieuws verschenen, dus denkt Re-' nault met de 21 hoge ogen kunnen te gooien. Bagageruimte Om te zien is de Renault 21 geen spectaculaire auto geworden. Hij is zeven centimeter langer dan de 18 was, maar door zijn vormgeving lijkt hij nog groter. De verwant schap met de zo succesvolle Re nault 25 kan men er duidelijk aan afzien, maar helaas heeft men bij dit model de karakteristieke bolle achterruit achterwege gelaten. Het kleine extra zijruitje kan dat gemis niet goedmaken. Het dictaat van de windtunnel bepaalde de rest: een lage neus en een hoge achterkant. Maar dat heb ben vandaag de dag zoveel model len, dat het niet meer opvalt. De bagegeruimte is daardoor in elk ge val prettig groot, temeer omdat de klep doorloopt tot de bumper. Al les bij elkaar is de Renault 21 ech ter een wat braaf, bijna klassiek model, maar misschien wordt dat nu juist zijn kracht. Ik reed een tijdje in de Renault 21 GTS, een versie met een dwars geplaatste 1721 cc motor voorin. In de TL levert deze motor 76 pk, maar in de door mij gereden GTS produceert hij 90 pk. Geen echte krachtpatser, maar sterk genoeg om zonder overdreven geluid voor een redelijke trekkracht te zorgen en tot een topsnelheid van over de 180 km/uur te komen. Maar als men het onderste uit deze kan wil hebben moet men wel bereid zijn ervoor te betalen. Vriendelijk rij dend is een gemiddeld verbruik van X op 12 tot 13 best haalbaar, maar als men wat agressiever rijdt kan men ook in de buurt van de 1 op 10 komen. Het interieur van deze Renault 21 ziet er erg goed uit. Het doet sterk denken aan de grotere (en duurdere) 25. Het dashboard is leuk modern gestileerd, de klok ken en meters zijn goed zichtbaar, de nodige hendels zitten op de goe de plaats en de stoelen bieden een goede zit. Het zyn de bekende Renault-stoelen op een enkele slee, die weliswaar wat minder mo gelijkheden tot verstellen bieden, maar aan de andere kant het voor deel hebben dat de achterin zitten de passagiers royaal met hun voe ten weg kunnen. Comfortabel Trouwens, die personen achterin hebben het toch niet zo gek, want de bank heeft een ongebruikelijk goed gevormde leuning. De zitting is nog wat aan de korte kant, maar wat die achterbanken betreft wor den de automobilisten toch zelden De Renault die een duidelijke verwantschap vertoont met de succesvolle Renault 25. (foto PR) verwend. Dan is zo'n comfortabele leuning al een hele winst. Trouwens, wat comfort aangaat komt men in deze Renault 21 toch wel aan zijn trekken. Ik zei het al, de motor is redelijk rustig, mis schien wel de belangrijkste factor voor comfort. De vering is typisch Frans, dus nogal zacht. In bochten hangt de carrosserie wel wat over, maar dat is nauwelijks hinderlijk. Het weggedrag van de Renault 21 kan men ook soepel noemen, de wegligging is uitstekend, mede door de onafhankelijke wielophan ging rondom. Binnenin de auto is de ruimte niet alleen achterin, maar ook voorin voldoende. Alles bij elkaar kan men dus ge rust zeggen, dat deze Renault 21 een uiterst prettige, goed hanteer bare, gemakkelijk te sturen en aan genaam comfortabele auto is. Ten slotte de prijs. De lijst begint bij 27 mille voor de Renault 21 TL (1721 cc - 76 pk - vier versnellin gen), de door mij gereden 21 GTS (1721 cc-90 pk-vijf versnellingen) komt op ruim 30 mille. Flinke be dragen, maar in vergelijking met de concurrentie - zoals de Ford Sierra, Opel Ascona, Nissan Blue bird, en dergelijke - wel aanvaard baar. Technische gegevens Renault 21 GTS. Motor 1721 cc. Vermogen 90 pk. Compressieverhouding 10,0:1. Vijf ver snellingen. Onafhankelijke wielophan ging rondom. Lengte 4,46 meter. Draai- cirkel 10,2 meter. Brandstoftank (su per) 66 liter. Gewicht 980 kg. Aanhan ger geremd 1060 kg. Schijfremmen voor, trommelremmen achter. Top snelheid 185 km/uur. Prijs f.30.225,-. Gaten en scheuren in muren, plafonds enz. vul je met één van de vele verkrijgbare vul- produkten. In de meeste geval len moet achtereenvolgens een aantal lagen vulmiddel aange bracht worden, als het om diepe scheuren en gaten gaat. Dat is tijdrovend en eigenlijk vervelend werk. Een nieuw produkt van Ala- bastine, Vulplasta, is zodanig samengesteld dat ook die diepe openingen in één keer afge dicht kunnen worden. Het wordt als droog materiaal gele verd: na aanmaken met water ontstaat een pasta die licht van gewicht is en dus niet van het plamuurmes valt. Voor grotere beschadigingen kan in plaats van een plamuurmes een plak- spaan gebruikt worden. Vul plasta is zowel voor binnen- als buitengebruik geschikt. Voor de hand liggende toe passingen zijn behalve het vul len van gaten en scheuren: het afdichten van leidingdoorvoe- ren, het egaliseren van muren, het opknappen van pleister werk en het in één bewerking opzetten van wandhoeken. Een pak van een kilo kost f 12.95. De Deense fabrikant van reini- gingsapparatuur, K.E.W., in troduceert de hobby-reiniger, een apparaat dat een handige hulp is voor het klaren van las tige schoonmaakkarweitjes. Terrastegels kunnen ermee van algen worden ontdaan, je kunt er muurtjes mee reinigen, de auto wassen, houtwerk, mo toren en de boot schoonma ken. Met speciale hulpstukken kunnen de gebruiksmogelijkheden worden uitgebreid. Met de watergritstraal- uitrusting kan een hekwerk van maken en de openhaardenkit van uit de koker in de opening spuiten. Even glad strijken, een dag met rust laten en daarna de haard of ka chel zachtjes opstoken tot de kit hard is. De kit hecht zowel op steen en beton als op metalen. Na volle dige uitharding is de oorspronke lijk zwarte massa cementgrijs en ontsiert het binnenwerk van een haard dus niét. Voor f 10,95 kunnen heel wat ka chellekkages opgelost worden. Tussen de wanden van een open haard, in schoorsteen-aansluitin gen van een kachel e.d. kunnen door temperatuurwisselingen scheuren en kieren ontstaan, die 'valse trek' geven en zelfs tot brandgevaar kunnen leiden. Om die lekkages veilig en afdoende op te heffen heeft Bison een speciale kit gemaakt, vuurvast tot ca. 700 graden Celsius. De verwerking is makkelijk: de kier schoon maken, met water nat roestplekken en oude verflagen wordeij ontdaan. Ook de roest op de auto kan ermee worden be werkt. De roterende borstel kan worden gebruikt bij het autowas- sen, het ontalgen van de boot of het verwijderen van witkalk in de broeikas. Met de rioolontstop- pingsset kunnen afvoerbuizen worden ontstopt en schoon ge maakt. De hobbyreiniger, die door de firma Louis Nagel in Nijmegen wordt geimporteerd, weegt 17,5 kg en heeft een vermogen van 2 kW. De machine heeft een vario- mondstuk, waarmee de spuithoek en de waterdruk instelbaar zijn. Het apparaat is standaard voorzien van een ingebouwde injecteur voor chemicalilen of shampoo. De hob by-reiniger is gemakkelijk aan te sluiten op de elektriciteit en met een tuinslang op de waterleiding. De schoonmaakhulp kost bijna duizend gulden. De hobbyreiniger voor lastige schoonmaakkarweitjes. Een precies passend hor voor een raam of een deur maken is een echt dhz-karweitje. Voor dit doel zijn speciale houten profielen ontwor pen van mahonie of grenen. Het zijn stevige houten latten van 4x2 een bijpassend sluitprofiel wordt aangebracht. Tussen die beide de len wordt het horregaas (los ver krijgbaar) gespannen en vastge spijkerd. Het is een éénvoudig karwei: eerst zaag je de profielen op maat in verstek, even controleren of ze goed in het kozijn passen, en dan op de hoeken vastzetten. Dan het gaas (ietwat royaal op maat ge maakt) er overheen leggen en het met de sluitprofielen bevestigen. Het gaas trekt daarbij vanzelf strak. Het buiten de sluitprofielen uitstekende gaas sn(jd je met een stanley-mes weg. Per strekkende meter kost het profiel (merk JeWé) f6,75 en f5,55, afhankelijk van de houtsoort. Een werkbank waar je aan de on derkant van het blad een elektri sche (hand)machine kunt plaatsen is een extra mogelijkheid om van die 'timmerbank' een stationaire machine te maken. Wolcraft heeft een geheel uit staal vervaardigd en van stevige poten voorziene werk bank bedacht, die het 'aanhangen' van bijv. een cirkel- of decoupeer- zaagmachine, of een freesmachine, heel gemakkelijk maakt. De 'tafel' van die Variotec werkbank is na melijk 180 graden kantelbaar. Daarop zitten vier snel instelbare klemmen die vrijwel elke machine stevig vasthouden. Voor de inschakeling hoef je geen 'duik' onder de werkbank te maken, en als extra accessoire is er een veiligheidsschakelaar bij. Ook kun je de werkbank in twee rich tingen vergroten, door er aansluit- stukken van 61 cm aan te zetten: ook grote stukken plaatmateriaal zijn dus op die manier gemakkelijk en veilig verwerkbaar. Parallel- Werkblad kantelen, machine monteren ?n standaard-uitrusting van de Variotec, een verstekaan slag voor nauwkeurig zaagwerk is afzonderlijk verkrijgbaar. Wil je je bovenfreesmachine op de Variotec gebruiken, dan zijn speciale aan slagen voor recht, rond en profiel- frezen ook leverbaar. De basisprijs van deze nieuwe werkbank is f 225, elke tafelopper- vlakvergroting van 61 cm kost f 89, en de aanslag voor fïeeswerk onge veer f 30. Importeur van de Wolfcraft Va riotec is L. Hooghart in Pijnacker, tel. 01736-2413. Een in alle opzichten doordacht systeem om het toilet zo goed mo gelijk bruikbaar te maken voor li chamelijk gehandicapten is door een bekende sanitairfabrikant in samenwerking met het Deense in stituut voor ergotherapie ontwik keld. Het bestaat uit steunen die om hoog geklapt kunnen worden en instelbare voorsteunen. Eventueel nodige voorzieningen als een rug steun en een gemakkelijk bereik bare closetrolhouder zijn in het systeem geïntegreerd, zodat het aan vrijwel elke persoonlijke be hoefte kan worden aangepast. Voor gehandicapten van elke leeftijd, bejaarden met bewegings problemen enz. hoeft de gang naar het toilet geen martelgang te zijn, wanneer die ruimte aangepast is. Met dit nieuwe systeem kan dit 'naar maat' ingesteld worden. Behalve voor inrichtingen zijn deze Pressalit steunen ook voor particulier gebruik bruikbaar. Om dat ze wegklapbaar zijn behoeven ze andere toiletgebruikers niet te hinderen. Het systeem wordt in Nederland vertegenwoordigd door Wijnbeek Sanitair in Uitgeest, tel. 02513-13841,

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13