Racisme vindt weerklank bij Belgische bestuurders Samenwerking bood kleine veilingen nieuw perspectief Achtergrond Geneesmiddelen tegen geheugenverlies Afscheiding in Leiden (150 jaar geleden) herdacht DONDERDAG 29 MEI 1986 PAGINA 11 UTRECHT - Geneesmiddelen, ontwikkeld op basis van neuropep tiden, zullen in de toekomst een zeer belangrijke rol gaan spelen bij de behandeling van leer- en geheu genstoornissen, in de psychiatrie en in de neurologie. Deze nieuwe ontwikkelingen in hersenonder zoek en in behandeling van hersen ziekten komen ter sprake tijdens het symposium 'Neuropeptiden en hersenfunktie', dat deze week in het kader van het 350-jarig bestaan van de Utrechtse universiteit wordt gehouden. Neuropeptiden zijn eiwitachtige verbindingen, die in de hersenen worden gemaakt. Er zijn een stuk of vijftig verschillende bekend, die allemaal invloed hebben op het ze- nuwstelsel. Het zijn 'chemische boodschappers', die belangrijk zijn voor de contacten tussen de her sencellen. Ook bevorderen zij groei en herstel ervan. Dat is belangrijk als er hersencel len zijn beschadigd of als hersen cellen slecht functioneren. Soms is dat aangeboren, maar ook na de ge boorte kan door infectieziekten, vergiftiging, overmatig alcoholge bruik, ongelukken of veroudering schade aan het zenuwstelsel in de hersenen worden toegebracht. Dat leidt tot verminderde activiteit van neuropeptidensvstemen, met als gevolg bijvoorbeeld geheugenver lies. In het Rudolf Magnus Instituut voor Farmacologie van de Utrecht se universiteit is vastgesteld dat het vermogen tot leren en geheu gen mede wordt bepaald door neu ropeptiden. Voor neuropeptiden een belangrijke rol zullen gaan spe len bij de ontwikkeling van ge neesmiddelen, zijn er volgens de Utrechtse hoogleraar De Wied nog vele moeilijkheden te overwinnen. Neuropeptiden zijn kleine eiwit ten, die je niet kunt innemen als aspirine. Ze worden afgebroken in maag en darm voor ze in het bloed worden opgenomen. Prof. De Wied: „Het is mogelijk dat neuropeptiden ook door snui ven, via het reukslijmvlies, recht streeks in de hersenen kunnen worden gebracht. Om ze als medi cijn te ontwikkelen, kun je de structuur zó veranderen, dat ze te gen afbraak beschermd zijn en de bloed-hersen-barrière gemakkelij ker nemen. Ze worden onder meer in de laboratoria van Organon op betrekkelijk eenvoudige wijze ont wikkeld". Tot nu toe is gebleken dat peptiden die als medicijn wor den toegediend, geen bijwerkin gen vertonen: de stoffen bezitten weinig schadelijke invloed. Bij mensen blijft het probleem dat je bij afwijkingen van het ze nuwstelsel niet weet of die het ge volg zijn van een verstoring in een neuropeptidensysteem. Bij de be handeling van mensen met neuro peptiden werkt het instituut sa men met de afdeling biologische psychiatrie van het AZU. Neurop- sychologen kunnen vrij nauwkeu rig vaststellen waar in de hersens een stoornis zit en hoe ernstig die is. Maar de vraag welk neuropepti densysteem is gestoord is nog niet te beantwoorden, „domweg door dat we er niet bij kunnen", zegt De Wied. Veilingdirecteur Jos Kerstens uit Etten-Leur: 'Samenwerking van vei lingen stimulans voor de tuinbouw'. (foto gpd» rand van de financiële afgrond balanceren. Vorig jaar kon Nols zijn gemeentepersoneel enkele weken niet uitbetalen omdat de gemeentekas leeg was. Hij schroomt niet de aanwezigheid van de 30.000 buitenlanders daarvoor als hoofdoorzaak aan te voeren. De 'blanke' Schaarbeek- se bevolking staat achter Nols. Bloedproef Hoewel oorspronkelijk beho rend tot de liberale Franstalige partij PRL, kwam hij in 1985 op onafhankelijke titel in het Belgi sche parlement. Nols stond on deraan de lijst van de PRL, die hem gastvrijheid verleende, maar vergaarde een enorm aan tal voorkeurstemmen. Daardoor gesteund weet deze Belgische Janmaat van geen wijken in zijn strijd tegen de vreemdelingen in zijn gemeente. Nols is trouwens niet de enige Brusselse politicus die deze lijn trekt. Burgemeester Charles Pic- que van Sint-Gillis is zijn even knie. Deze Franstalige socialist stelde een bloedproef voor mi granten in, verbood de vestiging van een Iraans centrum en be perkte het aantal buitenlandse kinderen op de scholen. 'Integra tie' is het toverwoord geworden. Wie zich niet geheel aan de Belgi sche samenleving wil aanpassen, doet er beter aan te vertrekken, is de boodschap. Op sommige scholen in Sint- Gillis wordt het Marokkaanse kinderen verboden Arabisch met elkaar te praten. Het geven van islamitisch onderwijs op scholen waar soms driekwart van de leer lingen moslim is, wordt sinds en kele weken niet meer toegestaan. Alles uit vrees voor de invloed van fundamentalistische theo rieën, die de Koran boven alle burgerlijke wetten plegen te stel len. Onder degenen die deze theorie verkondigen worden veel aanhangers van Khomeiny en Gaddafi gevonden. Rechters Hoe over vreemdelingen en de campagnes tegen hen zelfs op justitieel niveau gedacht wordt, blijkt Uit een uitspraak van de Brusselse rechtbank. Een anti- racisme-organisatie had daar een aanklacht ingediend tegen een organisatie (Delta) die zich in pamfletten nauwelijks verholen racistisch over migranten uitliet. Zo werd gesteld dat de migran ten 'de veiligheid, de welvaart en de rust in gevaar hebben ge bracht'. De klagers beriepen zich op de wet die racisme verbiedt. Maar de rechters dachten daar anders over. Het migrantenprobleem is volgens hen een sociaal-econo misch probleem en geen kwestie van. racisme. Daarom kan ook geen beroep worden gedaan op de anti-racismewet. De klacht werd ongegrond verklaard. Gastarbeiders in België: steeds vaker en scherper worden ze het slachtoffer 1 Discriminatie waaraan zelfs de overheid meewerkt. BARENDRECHT (GPD) - Wat kun je doen als je ziet dat de be langstelling voor de paar produk- ten die je aanbiedt gestaag af neemt, terwijl er wel belangstelling bestaat voor de ruime sortering in de grote etalage van de concur rent? Het antwoord ligt voor de hand: proberen net zo groot te wor den. Die gedachte bracht ruim tien jaar geleden een zestal kwijnende groente- en fruitveilinkjes in en rond Rotterdam noodgedwongen dichter tot elkaar. De een stond er nog beroerder voor dan de ander. Zo haalden er twee, die in Oud-Beijerland en in het Westbrabantse Fijnaart alleen in hardfruit deden, samen niet eens een jaaromzet van vijf miljoen gulden. Met de vier andere (Baren- drecht, Rotterdam Waalhaven. Oostvoorne en Zwijndrecht) werd besloten tot een fusie. De zes con centreerden voortaan alle handel op één grote veiling in Baren- drecht. Nu, precies tien jaar later, is die veiling niet meer weg te denken in het Nederlandse tuinbouwwereld- je. De cijfers spreken boekdelen. De zes hadden tien jaar geleden sa men een omzet van krap 100 mil joen gulden, nu is dat het dubbele: 200 mihoen. Het aantal aangevoer de produkten was toen op twee handen te tellen, nu zijn het er meer dan honderd. Van tomaat tot mango, van spruitjes tot suiker brood. Suikerbrood? „Ja", zegt veiling directeur Jos Kerstens uit het Bra bantse Etten-Leur: „Dat is behalve een Friese lekkernij ook een sla soort. Er zijn maar liefst 21 kwali teiten sla, zeventien kwaliteiten komkommers en 30 kwaliteiten spruiten". Met de spruiten is direct het be langrijkste produkt van de Baren- drechtse veiling genoemd. Met een aanvoer van bijna 33 miljoen kilo in het afgelopen jaar nam Baren- drecht bijna de helft van de totale aanvoer van spruiten in ons land voor z'n rekening. Onbetwist is de veiling Zuid-Holland Zuid, zoals hij officieel heet, de grootste sprui- tenveiling van het land. De veiling draaide al vanaf het onmiddellijke begin in 1976 goed. Dat dit niet zo voor de hand ligt, blijkt uit een mislukte fusie van twee veilingen in Friesland. De twee zijn uit elkaar gegaan en ieder afzonderlijk en op kleine schaal verder gegaan. Dat spijt Kerstens, hoewel de veiling in Barendrecht er direct voordeel bij heeft. Bij ge brek aan een grote veiling in het noorden, ontvangt Barendrecht nu volop komkommers uit Groningen en in het najaar kool uit Friesland. Kerstens: „De kracht van onze veiling is dat we door samenwer king zeer sterk zijn geworden en daarmee interessant voor de han del. Op ons veilingterrein hebben zich inmiddels zo'n 30 handelsbe drijven gevestigd. Alles bij elkaar zijn die goed voor een geschatte omzet van 1.5 miljard gulden. Een kleine veiling die leeft van wat de lokale handel kan opnemen, is ei genlijk ten dode opgeschreven. Die is niet in staat tot prijsvorming en vormt daarmee een belemme ring voor de ontwikkeling van de tuinbouw in dat gebied". Zo is het volgens hem niet aan trekkelijk om in Friesland of Gro ningen een tuinbouwbedrijf te be ginnen. „Behalve de zorg voor je produkten moet je ook beseffen dat je met je spullen naar de Rand stad moet om ze af te zetten. Het zou daarom goed zijn als men in het noorden, ter stimulering van de tuinbouw, de koppen bij elkaar zou steken, het oude zeer laat rus ten en in coöperatief verband tot een groot veilingcomplex zou ko men. Wij hebben laten zien dat het kan en welke vruchten die samen werking kan opleveren". BRUSSEL - Wie zich in de Brus selse deelgemeente Schaarbeek 's avonds na bioscoopbezoek, een feestje of zomaar met een handvol vrienden of familiele den op straat bevindt, loopt het risico door de politie 'uiteenge jaagd' te worden. Maar het helpt als u blank, geen gastarbeider en goedgekleed bent. Dan is de kans groot dat de agenten u niets in de weg leggen. De Marokkaan of Turk die aan de ramadan (de islamitische vas tenmaand) houdt en zich deze weken volgens islamitische ge bruik na zonsondergang naar de moskee gaat, kan echter rekenen op meer dan gewone politiebe- door Hans de Bruijn langstelling. Vorige week vrijdag kondigde Schaarbeeks burge meester Roger Nols - geheel op eigen gezag en zonder de ge meenteraad te hebben geraad pleegd - een samenscholingsver bod voor meer dan 5 personen af. Sinds vrijdagmiddag 4 uur mag men zich tot 10 juni tussen 10 uur 's avonds en 6 uur 's mor gens met hoogstens 5 mensen te gelijk op straat begeven. Als re den geeft Nols de toenemende nachtelijke criminaliteit in zyn gemeente op. Maar zijn verbod lijkt meer een uiting van de vreemdelingenhaat waarvoor Nols in en tot ver buiten Schaar beek berucht is. Nols gebruikt als argument voor zijn samenscholingsverbod een moord op een bewaker in het Brusselse Noordstation, dat op Schaarbeeks grondgebied ligt. De dader was een Marokkaanse jongen. Maar de moord vond plaats 6 uur nadat Nols zijn ver bod had uitgevaardigd. Ook roept hij de toenemende crimi naliteit en de bendevorming in herinnering om het verbod te rechtvaardigen. Nols zegt zich niet specifiek te gen de gastarbeiders te richten. Maar het is wel toevallig dat zijn verbod afloopt op 10 juni, de laat ste dag van de ramadan. Gedu rende die tijd mogen de moslims alleen eten tussen kwart voor 10 's avonds (zonsondergang) en kwart over 3 's nachts, zonsop gang. Vaak gaat daar een nachtelijk moskeebezoek aan vooraf. Haat De afgelopen dagen waren in Schaarbeek - wellicht aange moedigd door het mooie weer - op tal van pleintjes groepen Tur ken en Marokkanen te zien die gezamenlijk de zonsondergang afwachtten. Een gebruikelijk ge zicht, want deze mensen zoeken elkaar altijd al veel op. En het le ven in de migrantenbuurten met hun woonkazernes speelt zich nu eenmaal vooral op straat af. Dat mag nu niet meer. Zoals ook de Turk die met zijn hele - vaak gro te - gezin naar de moskee loopt, in de ogen van Nols ineens een veiligheidsrisico is geworden. Eenderde van de Schaarbeek- se bevolking is gastarbeider, in hoofdzaak Turk of Marokkaan. In het Brusselse geen ongewone situatie. Een kwart van de bevol king van de Brusselse agglome ratie in geen Belg. Een op de drie kinderen die geboren wordt is niet-Belgisch. In 2000 zal dat een op twee zijn. In deelgemeenten als Sint-Joost en Sint-Gillis is het aandeel van de buitenlanders nog groter dan in Schaarbeek. Die situatie heeft bij de 'gewo ne' Brusselse bevolking geleid tot een proces van onverhulde vreemdelingenhaat. Waarbij ove rigens de dikbetaalde buiten landse zakenlui of EG-diploma- ten niets in de weg wordt gelegd. Driekwart van de Belgische Brusselaars vindt dat er teveel migranten zijn, dat werkloze bui tenlanders moeten worden uitge wezen en dat de gastarbeiders te veel van de sociale voorzienin gen profiteren. Deze opvattingen vinden in Roger Nols hun felste woordvoerder. Nols werd jaren geleden be rucht toen hij weigerde nog lan ger buitenlanders in zijn ge meente toe te laten. Dat gold ove rigens alleen gastarbeiders uit de Middellandse-Zeelanden. Uw correspondent woont ook in Schaarbeek en kon zich daar zonder problemen vestigen. Nols' voorbeeld werd door tal van gemeenten gevolgd. Later pleitte Nols ook voor het verla gen van de werkloosheidsuitke ringen aan buitenlanders zonder werk en in zijn gemeentehuis richtte hij aparte loketten voor vreemdelingen in. Schaarbeek is een van de vele Belgische gemeenten die aan de Het 150-jarig bestaan van hun kerkgemeenschap was voor de Leidse gereformeerden gisteren geen reden om de vlag uit te ste ken. Bij de herdenking in de Ou de Vest-kerk - zich kenmerkend door waardige soberheid - lag het accent meer op het nu en de toekomst dan op het verleden. Een toekomst samen met ande ren. Een wat trieste bijkomstigheid was, dat uitgerekend in deze da gen van herdenking werd begon nen met de sloop van de Zuiderkerk, vele jaren de trots van gereformeerd Leiden. "Wij kijken wel terug met dankbaar heid en een gevoel van verbon denheid met de mensen die deze weg zijn gegaan, maar voor een triomfantelijk gevoel is geen plaats", zei ds. H. Hortensius in zijn overdenking. "De werkelijk heid - ook kerkelijk - is anders geworden". Hortensius beschreef de Af scheiding als een 'beweging van bewogen mensen'. Zij gingen uit de vaderlandse kerk weg omdat die onder het reglementenbe- stuur van koning Willem I niet meer was wat zij als kerk, gebon den aan het Woord van God, moest zijn. "Wat dat voor die mensen heeft betekend, is nau welijks voor te stellen. Ze heb ben er veel voor over gehad om zo verder te gaan". Maar dat is geschiedenis. "Voor ons moeilijk meer in te voelen", zei ds. Hortensius. Na scheuring groeien mensen en kerken uit elkaar. Beide kerken zijn in de loop der jaren veran derd - de Hervormde Kerk kreeg na de oorlog weer een echte ker korde - en daarin liggen moge lijkheden om nü weer samen op weg te gaan. "Ook de secularisa tie en de vragen van deze tijd brengen ons bij elkaar. De vraag is niet: wat vinden wij het pret tigst, maar: wat is Gods bedoe ling. Hoe kunnen we het sómen nieuw gaan doen, passend in de ze tijd. Wij herdenken Afschei ding en Doleantie, maar viéren 'Samen op Weg'". Wie aan het 'samen met ande ren' vreugde wil beleven, zal wel openheid moeten betrachten, zo hield ds. Hortensius de aanwezi gen voor. "Pas samen met alle gelovigen is te zien hoe groot en diep de liefde van Christus is". "In geloof en vertrouwen mogen wij de drempel naar dat Beloofde Land overgaan". Ds. Hortensius vond de zin van het herdenken van Afscheiding en Doleantie treffend verwoord in gezang 44: "Van Hem, de ene Heer, gaf het verleden blijk, het heden zingt zijn eer, de toekomst is zijn rijk". Samen. De hervormde pro vinciale kerkvergadering van Noord-Brabant en Limburg en de gereformeerde particuliere synode in dat gebied gaan als eerste proberen een gemeen schappelijke provinciale synode in het leven te roepen. De lande lijke synodes hebben een voor stel voor een regeling gekregen. Die synodes vergaderen van daag, morgen en zaterdag samen in motel 'Postiljon' te Bunnik. Als ze het voorstel aanvaarden. kunnen hervormd en gerefor meerd in Brabant en Limburg hun gang gaan. Overgangen Naar aanleiding van de over gang van christelijke gerefor meerde predikanten naar de Her vormde Kerk merkt hoofdredac teur J. van der Graaf vandaag in het blad 'De Waarheidsvriend' op, dat er van hervormde kant best eens een verantwoording van het beleid in deze mag ko men. ('De Waarheidsvriend' is het blad van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk). "Het lijkt zo te zijn, dat ieder die zich aandient wordt geaccep teerd", schrijft Van der Graaf. Kennelijk is tussen de kerkbe sturen over zulke zaken geen be raad "en zit het met de vraag naar de motieven ook niet zo best". Hij constateert, dat de be trokken christelijke gerefor meerde predikanten het midden van de Hervormde Kerk zoeken en niét de gereformeerde sector in die kerk. Conclusie van Van der Graaf: de 'midden-orthodo- xie' zit ook in de Christelijke Ge reformeerde Kerken. "Wat doet men daarmee in eigen huis?" De secretaris van de Bond vindt het voorlopig 'allemaal nog erg mis tig, zowel van hervormde als van christelijke gereformeerde kant'. En hij besluit niet zonder iro nie: "Als het zo doorgaat, gaat 'Samen op weg' tussen christelij ke gereformeerden en hervorm den vlotter dan het bekende 'Sa men op weg', maar dan op indivi duele basis". Hervormde Kerk: beroepen te Ede A. W. van der Plas Berg ambacht. Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt: beroepen te Heemse P. M. de Wit Lelystad. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Grand Rapids (Ver. Staten) en voor Hamilton (Cana da) A. Moerkerken Nieuw-Beij- erland. Amerika. In de Verenigde Staten stijgt het aantal rooms-ka- tholieken licht, maar blijft het aantal priesters en vrouwelijke religieuzen dalen. Bijna 22 pro cent van de bevolking is nu rooms-katholiek. Twintig jaar geleden waren er ruim 59.000 priesters, nu 2000 minder. In twee jaar is het aantal priester studenten (nu totaal 10.440) met 588 verminderd. De vrouwelijke religieuzen gingen in één jaar met 1843 achteruit. Hun aantal staat nu op ruim 113.000. Dat was 20 jaar geleden nog 181.000. De Amerikaanse bisschoppen gaan volgende maand acht da gen in retraite voor 'geestelijke oefeningen' onder leiding van kardinaal Cairo Martini uit Mi laan. Zij zullen vooral nadenken over-de vraag hoe het aantal roe pingen kan worden vergroot. Werelds. "De Braziliaanse Rooms-Katholieke Kerk WIL NIET rustig in de sacristie af wachten wat de regering al dan niet voor de agrarische hervor ming gaat doen". Zo reageerde de voorzitter van de Braziliaanse bisschoppen, monseigneur Ivo Lorscheiter, op kritiek van mi nister Paulo Brossard van justi tie. Die had gezegd, dat de kerk zich niet met 'wereldse aangele genheden' moet bemoeien De kerkelijke top was bijeen gekomen voor beraad over het geweld op het platteland en de beloofde landhervormingen, een kwesteie waarin, volgens de bis schoppen. de regering stappen terug aan hét zetten is. Polygamie. De rooms-katho- lieke bisschoppen van Oost- en Centraal-Afrika gaan een diep gaande studie wijden aan het verschijnsel polygamie en de ge volgen daarvan voor de kerkelij ke zorg in Afrikaanse samenle vingen. Zij geven de hoop niet op, dat door zorgvuldige geeste lijke bearbeiding de betrokken gezinnen nog eens kunnen gaan beantwoorden aan wat de bijbel leert over het christelijk gezin, zodat zij ten volle deel kunnen hebben aan het leven van de kerk". Bloot. Grieks-orthodoxe en rooms-katholieke geestelijken op het Griekse eiland Korfoe roe pen alle Griekenland-gangers op, meer eerbied te hebben voor 'heilige plaatsen' zoals kerken en kloosters. Het geeft geen pas, daar halfnaakt rond te slenteren. Een kerk is geen strand. Wordt het te grof (al te door zichtige of te korte kleding), dan kan het gebeuren dat toeristen niet naar binnen mogen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11