Extra steun voor 'arme' EG-boeren 'Vereenvoudiging belasting binnen twee jaar haalbaar' VervoersbondCNVbekritiseertFNV Stralingsschade niet vergoed Bladgroente nog steeds niet in trek Industrie bezint zich op wegwerp-verpakking Jonge glastuinders vrezen gevolg van automatisering Ml, Amerika pakt Antillenroute 'keihard' aan WOENSDAG 28 ME! 1986 ECONOMIE PAGINA 9 BRUSSEL (AP/ANP) - De Bondsrepubliek, Spanje en Portugal krijgen van de Europe se Gemeenschap samen 175 miljoen gulden voor hulp aan minder ontwikkelde land bouwgebieden in die landen. De Europese Landbouwraad besloot gisteren tot deze steunverlening, onder druk van vooral de Duitse landbouwminister. De EG-landbouwministers gingen ermee akkoord dat een extra 2,2 miljoen hectare Duitse landbouw grond als 'benadeeld gebied' wordt aangemerkt. De boeren daar kun nen nu uit de Duitse schatkist steun verkrijgen. Een kwart daar van wordt vergoed uit het Europe se landbouwfonds. In totaal kan nu 51 procent van het Duitse land bouwgebied op steun rekenen. De hulp aan Spanje geldt voor 62 pro- DEN HAAG (GPD) - Veel blad groenten zoals spinazie, sla en andijvie, worden op de veilin gen nog doorgedraaid. Volgens het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen wordt 35 procent van de spinazie, 10 tot 15 procent van de sla en 10 pro cent van de aangevoerde andij vie doorgedraaid. Hoewe het wel vaker voor komt dat spinazie bij een grote seizoensaanvoer wordt doorge draaid, gaat het in vergelijking met voorgaande jaren wel om erg grote hoeveelheden. „Dat is duidelijk het effect van de kernramp in Tsernobil", aldus het CBT. Kort na de kernramp werd de eerste oogst spinazie vernie tigd. Hiervoor kregen de kwe kers een vergoeding van 20 cent per kilo. Daarna zat de schrik er bij het publiek goed in. Niet alleen wérd er geen spi nazie meer gekocht, ook andere groenten zoals sla liet men links liggen. Hoewel de vraag nu weer op gang begint 4.e komen, is de prijs die de kwekers voor hun produkt krijgen bijzonder laag. „Als de prijs eenmaal op het minimum zit, krijg je die moei lijk weer omhoog", zegt het CBT. Het publiek is eerder ge neigd een bloemkool te kopen dan een verse krop sla. De afzet van deze groente is van veiling tot veiling verschillend, maar loopt over de gehele linie vrij normaal. cent van het gehele landbouwge bied; Portugal krijgt steun voor 75 procent van de landbouwgrond. Groot-Brittannië protesteerde gisteren tegen de uitbreiding van de hulp aan de minder ontwikkel de landbouwgebieden, maar de Franse minister Guillaume steun de de Bondsrepubliek en herinner de eraan dat het Britse steunge- bied in 1984 nog met 1,4 miljoen hectare werd uitgebreid. Hij zei dat de steun aan Groot-Brittannië ex tra duur was omdat er veel schape- gebieden waren opgenomen, waar onbeperkt premies op ooien kun nen worden geïncasseerd. De Nederlandse minister Gerrit Braks (landbouw) gaf gisteren na afloop van het Landbouwberaad toe dat om de Bondsrepubliek aan 2,2 miljoen hectare extra bena deeld gebied te helpen, "de criteria wel wat zijn versoepeld". Bij die criteria gaat het om zaken als ge ringere vruchtbaarheid van de grond, bevolkingsdichtheid en het gemiddelde inkomen in de regio. De kans is niet gering dat het be sluit een precedentwerking heeft en dat nu ook andere EG-lidstaten verzoeken gaan indienen om meer van hun landbouwgrond als bena deeld gebied aan te wijzen. Frank rijk heeft al zo'n verzoek gedaan. BRUSSEL (ANP) - Kunststoffa brikanten uit Westeuropese landen gaan zich volgende week in Brus sel een paar dagen bezinnen op de problemen met kunststofverpak kingen bij de verwijdering van het huishoudelijk afval. Het is voor het eerst dat de industrie samen met de overheid, wetenschapppers, consumentenorganisaties en mi lieugroepen op een conferentie praat over de gevolgen van deze wegwerpprodukten voor het mi lieu. "Overheidsvertegenwoordigers en leden van consumenten- en mi lieu-organisaties uit veertien lan den krijgen op deze bijeenkomst alle gelegenheid hun opvattingen en meningen naar voren te bren gen", aldus de heren Boël en Wal ker van respectievelijk de bedrij ven Solvay en ICI. Samen met elf andere kunststofindustrieën heb ben beide ondernemingen meege werkt aan de opzet van deze onge bruikelijke bijeenkomst. De initiatiefnemers hebben een van de oprichters van de Club van Rome, professor Pierre Piganiol uit Frankrijk, adviseur van de OE SO en UNESCO, bereid gevonden de conferentie voor te zitten. Het belang van de ontmoeting tussen de industrie en de gebruiker van de eenmalige verpakkingen wordt onderstreept door het feit dat Stan ley Clinton Davis, Commissaris voor Milieuzaken van de Europese Gemeenschap het beschermheer schap van de conferentie op zich genomen heeft. Het initiatief van de kunststof- producenten komt volgens de twee woordvoerders voort uit de be zorgdheid die zij delen met ver schillende groeperingen over het gebruik van kunststofverpakkin gen en de problemen die zich voor doen bij de verwijdering ervan in de afvalstroom. "Noch als leden van de industrie, noch als burgers kunnen wij daar onverschillig bij blijven", aldus Boël en Walker De aanzienlijke groei van kunst stofverpakkingen in de afgelopen jaren is volgens de fabrikanten toe te schrijven aan een samengaan van de verstedelijking, de grote vooruitgang op het gebied van de kunststoftechnologie en de wens van de consument de produkten, die hij nodig heeft, tegen een aan vaardbare prijs, hygiënisch en handzaam verpakt te kopen. De kunststofindustrie stelt zich daar bij op het standpunt dat de voor uitgang niet tegengehouden kan worden. "Men kan niet verlangen dat melk, wyn, suiker, bier, vlees gedroogde groenten nog onver pakt verkocht worden", zegt Boël De industrie realiseert zich echter dat eenmalige verpakkingen het probleem van zwerfvuil met zich brengen, als de consument niet voldoende zelfdiscipline opbrengt. De kunststoffabrikanten erkennen tevens dat verpakkingsafval het probleem van de verwerking 1 huishoudelijk afval vergroot en dat bij verbranding van PVC lucht verontreiniging ontstaat door de uitstoot van zoutzuur. Met de conferentie in het Brus selse Congres Paleis wil de kunst stofindustrie een antwoord zie vinden op de vraag hoe de nadelen van eenmalige kunststofverpak kingen uit de wereld geholpen kunnen worden zonder de voorde len van de nieuwe materialen te niet te doen. De bedrijven, die het initiatief tot deze bijeenkomst heb ben genomen, zijn van mening dat de overheid, de pressiegroepen ook de industrie zelf niet alleen de problemen kunnen oplossen. Tsjernobil Afgesproken is gisteren ook dat de landen van de EG hun boeren geld mogen geven voor geleden schade als gevolg van het nucleaire ongeluk in het Russische Tsjerno bil. Maar ze hoeven er niet op te rekenen dat er geld uit de gemeen schappelijke kas voor ter beschik king komt. Europees landbouw commissaris Andriessen maakte duidelijk dat het Europese budget "nauwelijks aanspreekbaar is", of tewel geen ruimte biedt. Braks verklaarde wel dat er in Brussel is gesproken over het clai men van schadevergoeding bij de Sowjet-Unie. "maar een oordeel daarover hebben we overgelaten aan de minister van buitenlandse zwken", aldus de minister. NAALDWIJK (ANP) - Veel jonge tuinders zijn bang voor de gevol gen van de automatisering in de glastuinbouw. Zij vrezen als ge volg van de daarvoor benodigde in vesteringen een schaalvergroting van de bestaande bedrijven, waar door in het jaar 2000 veertig pro cent van de bedrijven zal zijn afge vallen. Vanwege de hoge investe ringskosten zullen veel jongeren niet in staat zijn een bedrijf over te nemen of te beginnen. Dat is de mening van de Werk groep Glastuinbouw die met steun van de Wetenschapswinkel in Wa- geningen onderzoek heeft laten verrichten naar de gevolgen van de automatisering. De werkgroep is een overlegorgaan waarin de jon gerenorganisaties van de drie Cen trale Landbouworganisaties in Noord- en Zuid-Holland samen werken. De automatisering vindt op drie gebieden plaats: in de teelttechni- sche processen, in het manage ment en in de informatievoorzie ning. Bij de procesautomatisering gaat het onder andere om sorteren en transporteren van de produkten en het regelen van het klimaat in de kassen. Bij het management gaat het om planning, begroting en boekhouding. De informatie-auto matisering ten slotte richt zich op koppeling van de computer op het bedrijf met bijvoorbeeld die van de veiling en de bank. De werkgroep meent dat de com puter het ondernemerschap van de tuinder kan verbeteren, maar die moet dan wel een geschikte oplei ding hebben. Bovendien zijn lang niet alle gegevens op te slaan. Ook vreest de werkgroep dat persoon lijke gegevens buiten het bedrijf komen, die de bank bijvoorbeeld kan gebruiken bij het beoordelen van een kredietaanvraag. Een an der nadeel is dat de automatisering het werk eentoniger maakt, zowel voor de ondernemer, zijn meewer kende familieleden als het perso neel. De werkgroep vindt de schaal vergroting die nodig is om de noodzakelijke investeringen in au tomatisering te kunnen doen een slechte ontwikkeling. Het is een slechte zaak dat grotere bedrijven daardoor hun voorsprong op klei ne kunnen vergroten. Middelgrote en kleine bedrijven met perspec tieven moeten worden gestimu leerd door te gaan. Kleine tuinders zouden moeten worden aangemoe digd gezamenlijk apparatuur aan te schaffen, zodat ook zij van de au tomatisering kunnen profiteren. De NS heeft 200 man ingeschakeld om het nieuwe, voornamelijk uit glas opgetrokken station in Amsterdam- Sloterdijk in gereedheid te brengen. Het is de bedoeling het station vrijdag in gebruik te nemen. Het doortrekken van de Schiphollijn naar Amsterdam-Centraal is dan voltooid. «foto gpdi Champignons De Rabobank Nederland voor ziet een sterke groei van de Neder landse champignonteelt tot 1990. Steeg de produktie vorig jaar met tien procent tot een record van 105 miljoen kilo, in 1990 zal dat volgens Rabo 150 miljoen kilo zijn. Met een aandeel van drie procent in de tota le tuinbouw-produktiewaarde is de champignon naast sla, tomaat, komkommer en paprika nu het be langrijkste tuinbouwprodukt. Van de produktie wordt bijna 75 pro cent uitgevoerd, vers of geconser veerd. Ons land is de grootste ex porteur van champignons. Goedkoper Trein- en buskaarten kunnen twee tot drie procent goedkoper zijn als de olieprijsdaling wordt doorberekend. Konsumenten Kon- takt constateert in zijn blad Koop kracht van juni dat, terwijl de afge lopen maanden de olieprijs met sprongen daalde, strippenkaarten en treinkaarten niet goedkoper en soms zelfs duurder werden. Het rijk pikt het voordeel in, aldus Konsumenten Kontakt. FNV-district De twee districten van de FNV in Zuid-Holland worden op 31 mei sa mengevoegd tot een district, dat met zijn 67-afdelingen, 27 aange sloten vakbondsdistricten en 190.000 leden verreweg het groot ste in ons land zal zijn. De 31ste wordt op de districtsvergadering in Delft het bestuur verkozen en geïnstalleerd, wordt het beleids- en werkplan vastgesteld en wordt het startsein gegeven voor de derde fa se van de campagne Kiezen voor Nieuwe Kansen. Rauwe melk Bijna een maand na de kernramp in de Sowjet-Unie is er volgens het ministerie van landbouw en visse rij geen enkel bezwaar meer om rauwe melk te drinken dat recht streeks afkomstig is van de boerde rij. Dat blijkt volgens het ministe rie uit regelmatige controle van de melk. Daarbij zijn geen uit een oog punt van volksgezondheid ontoe laatbare besmettingen met ra- dioactivteit vastgesteld. Uit voor zorg worden overigens voorlopig wel regelmatig monsters gecontro leerd. UITGAVEN OMHOOG Consuaptie door Nederlandse gezinnen (voluaeJ Procantutl* kMartMlmutatltt t.o.v. voorgaand jaar i i i i i I ii i I i i uranli umnTi urnn i nuii» i umw i 19B1 i 19S2 I 19B3I 1984 1 19B5119B6 De Nederlander geeft steeds meer uit. In het eerste kwartaal van 1986 lag de het uitgavenniveau ruim 3 procent hoger dan een jaar eerder. Behalve in het laatste kwartaal van 1985 heeft een dergelijke stijging zich de laatste zes jaar niet voorgedaan. Met name de auto-aankopen en de uitgaven aan kleding namen toe, in geld (ongeveer vijf procent) maar ook in hoeveelheden (2,5 procent). Alleen tabak vond minder af trek. (cijfers: CBS) DEN HAAG (ANP) - Dr. C. J. Oort denkt dat een vereenvoudigd be lastingstelsel, zoals een commissie onder zijn leiding heeft voorge steld, op 1 januari 1988 in werking kan treden. Anderhalfjaar voorbe reiding moet voldoende zijn als ad visering en technische voorberei ding parallel lopen, aldus dr. Oort gisteren in Den Haag in een toe lichting op zijn voorstel. De voorstellen, die gisteren wer den overhandigd aan de bewinds lieden staatssecretaris Koning en minister Ruding (financiën) en een rol zullen spelen tijdens de Kabi netsformatie, behelzen een inko mensheffing (premies en belastin gen) van 40 procent over de eerste 45.000 gulden belastbaar inkomen. Daarboven wordt alleen nog maar belasting betaald. De vele belas tingvrije voeten worden vervangen door één enkele basisaftrek. Hier mee verdwijnt de fraudegevoelige tweeverdienerswet. Oort pleitte ervoor het totale voorstel in zijn samenhang uit te voeren, omdat het moeilijk is er SPERRY/BURROUGHS - De Amerikaanse computeronderne ming Sperry Coporation heeft haar verzet tegen een fusie met concur rent Burroughs opgegeven. Sperry heeft een verhoogd bod tot overne ming van Burroughs aanvaard, waardoor het vrijwel zeker is dat het grootste computerconcern na IBM zal ontstaan. Burroughs be taalt 76,50 dollar per Sperry-aan- deel. Met de transactie is in totaal ruim 12 miljard gulden gemoeid. Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft afgelopen vrijdag al laten weten de fusie niet te zullen verbieden op grond van de anti trustwetgeving, zodat er van die kant geen problemen zijn te ver wachten. iets uit te halen. Alleen in de sfeer van de aftrekposten zijn mogelijk heden om het voorstel te wijzigi- gen zonder dat de randvoorwaarde dat de vereenvoudiging niets mag kosten wordt losgelaten. De sa menvoeging van loon- en inkom stenbelasting met de premies volksverzekeringen betekent vol gens Oort drie miljoen minder aparte aanslagen premieheffing. Negen van de tien Nederlanders krijgen te maken met één vaste af trek en met één vast percentage voor belastingen en premies sa men. De loonbelasting is veel va ker eindheffing: er komen minder navorderingen en teruggaven. On der meer daardoor worden er ruim 600.000 minder aanslagen inkom stenbelasting opgelegd, aldus Oort. De vaste aftrek van 40 pro cent over elke extra verdiende gul den betekent voorts dat als de ene partner gaat werken, de ander niet meer wordt „afgestraft" door de progressie. Het schrappen van de toeslagen (thans zeven) wordt voor de meeste groepen belastingbetalers op een of andere manier gecompenseerd. Maar alleenstaanden, die de alleen staande-toeslag zien verdwijnen, gaan er wel fors op achteruit (tot meer dan zes procent), moest ook Oort toegeven. Maar het gaat maar om een beperkte groep alleen staanden, zo voegde hij daar aan toe. De meeste alleenstaanden op het sociaal minimum ontvangen een uitkering en gaan er vrijwel niet op achteruit, door de netto netto-koppeling tussen uitkerin gen en minimumloon, aldus de commissie-voorzitter. De drie grote fracties in de Twee de Kamer hebben zich in een eer ste commentaar lovend uitgelaten over de voorstellen van de com missie Oort tot vereenvoudiging van de loon- en inkomstenbelas ting. WD en PvdA maken echter bezwaar tegen het plan om de toe slag voor alleenstaanden om ver eenvoudigingsredenen af te schaf fen. Het CDA meent dat dit vraag stuk nadere bestudering verdient. De PvdA vraagt verder aandacht voor de financiële achteruitgang voor de laagste inkomensgroepen als gevolg van de voorstellen. De WD acht het „verheugend" dat de „zo bekritiseerde tweeverdieners- wet de ijskast in kan." 'Imago vakbeweging onnodig verslechterd' LELYSTAD/NOORDWIJKERHOUT (ANP/ GPD) - Het rechts- en normbesef is verslapt en ook de vakbeweging is in deze stroming mee gezogen, getuige het onzorgvuldig gebruik door de Vervoersbond FNV van het stakings wapen. Dat zei voorzitter C. Groenendijk van de Vervoersbond CNV vanochtend in een felle aanval van kritiek op het beleid van de FNV bij de NS en in het wegvervoer. "De FNV-ac- ties, terwijl het overleg nog gaande was, heb ben veel kwaad bloed gezet en het imago van de vakbeweging volstrekt onnodig verslech terd". De Vervoersbonden FNV en CNV leven sinds jaar en dag praktisch op voet van oorlog. In de havens, bij het spoor en op de weg bij voorbeeld, vliegen de bonden elkaar stelsel matig in de haren omdat de FNV-bond als re gel het oorlogspad op, gaat, terwijl de CNV- bond nog niet is uitgepraat met de werkge vers. Groenendijk vandaag op het CNV- bondscongres: "De vervoersbond FNV wei gert de rol te vervullen van "aanhang- of bijwa gen van de FNV in cao-perikelen". Groenendijk zei dat de FNV-bond zich in het verleden herhaaldelijk heeft bezondigd aan schimpscheuten en scheldpartijen aan het adres van de CNV-bond, omdat men van FNV- zijde geen zakelijke argumenten voor handen had. Een loyale samenwerking was Groenen dijk liever geweest. "Staken moet een uiterste middel zijn en als het even kan wil de CNV- bond een stimulerende en vindingrijke rol ver vullen om er met de werkgevers uit te komen". Op het bondscongres van de FNV in Noord- wijkerhout waren er juist prijzende woorden voor het 'radicale buitenbeentje' binnen de FNV, de voedingsbond. FNV-voorzitter H. Pont zei begrip te hebben voor de zorg die de Voedingsbond FNV heeft over de negatieve uitspraken van rechters in stakingszaken. Wel nam hij wat afstand van de uitspraak van bondsvoorzitster Lubbi, dat rechters die met hun vonnis stakingen breken, de bond tegen zijn wil 'ondergronds' dwingen tot wilde acties die officieel niet door de bond worden georga niseerd. Pont karakteriseerde de voedingsbond als "een vrije kleine, originele, lastige bond die we binnen de vakcentrale nodig hebben". Nu het leeuwendeel van de ledenveragdenn- gen van de industriebonden over het moei zaam bereikte onderhandelingsresultaat in de metaalindustrie achter de rug is, kan worden opgemaakt dat de achterban van de Industrie bonden FNV en CNV zich met ongeveer twee derde meerderheid neerlegt bij een metaal-cao zonder concrete afspraken over invoering van de 36-urige werkweek. Weliswaar ligt het uit blijven van de 36 uur de vakbondsachterban zwaar op de maag, voor de meerderheid wordt de pil minder bitter door een behoorlijke loonsverhoging en een forse verlaging van de vut-leeftijd. De kans is groot dat de achterban van de industriebonden bij Akzo hun onderhande laars wel naar de overlegtafel terug zal sturen om harde afspraken te maken over de 36 uur. In navolging van een reeks andere grote Akzo- vestigigen hebben gisteravond ook de leden van de Industriebond FNV bij Akzo in Oss (to taal 2500 werknemers) het cao-resultaat afge- De leden in Oss vinden het onverteerbaar dat bij Akzo geen harde afspraken zyn ge maakt over invoering van een 36-urige werk week. Volgens vakbondsbestuurder Walra- vens van de FNV zijn de werknemers in Oss bereid om Akzo via acties onder druk te zet ten. Kwaliteit van postbezorging onder de loep DEN HAAG (GPD) - Een ex tern bureau gaat voor de PTT onderzoeken hoe goed de post bezorging is. Met de opdracht aan de Nederlandse Stichting voor Statistiek komt de PTT toch tegemoet aan klachten dat de post zo lang onderweg is. Volgens onder meer de Consu mentenbond komt 25 procent van de post niet de volgende dag aan. De PTT houdt echter vol dat 96 procent van de post op tijd aankomt, zij het dat rond het weekeinde dit percentage 3 procent lager is. Vanwege de aanhoudende klachten wil de PTT nu toch nagaan of de eigen onderzoeken wel kloppen. Het extern bureau zal gedu rende de zomermaanden de be stelling van pakketpost, brief post en vakantiekaarten vol gen. Aan het eind van het jaar wordt hierover een rapport ver wacht. De PTT bezorgt dage lijks 15 miljoen brieven, waar van er volgens de eigen opgave dus ongeveer 750.000 te lang onderweg zijn geweest. Het onderzoek werd gisteren aangekondigd op een perscon ferentie over het jaarverslag 1985. Daar werd ook gezegd dat er zeer veel vraag is naar de au totelefoon. De prognoses die vorig jaar bij de opening van het landelijk autotelefoonnet werden gemaakt, zijn al over troffen. Directeur-generaal C. Wit van de PTT gaf gisteren toe dat de nieuwe digitale telefooncentra les nog kinderziektes vertonen Hele centrales kunnen uitval len, zoals recentelijk in Zwolle, als gevolg van fouten in de computers en in de computer programma's. Wit onderstreep te dat het tijdelijke en geen structurele problemen betref fen. Volgend jaar hebben alle te lefoondistricten een digitale centrale. Nog in 1986 zal de PTT de zesmiljoenste telefoon aansluiten. Een andere mijl paal, het totstandbrengen van meer dan zes miljard telefoon gesprekken. werd vorig jaar al bereikt. WILLEMSTAD (GPD) - De Neder landse Antillen zullen volgend jaar steeds minder aantrekkelijk wor den als belastingparadijs voor Eu ropese investeerders. De belasting- trucs die er tot nu toe via de zoge naamde 'Antillen-route' mogelijk waren, werden fors aangepakt bij de onderhandelingen over een nieuw belastingverdrag met de Verenigde Staten. De Antillen-rou te wordt hierdoor tot een vijfde te ruggebracht van de huidige om vang. De Amerikanen hebben gisteren, by het begin van technische be sprekingen in Willemstad, „een keihard voorstel" op tafel gelegd waardoor de sluiproute voor bui tenlanders vrijwel onmogelijk wordt, zo bevestigde de Antilliaan se regeringsadviseur Damian Leo. Als dat doorgaat wordt het aantal van 25.000 'brievenbusmaatschap pijen' om belasting te vermijden in één klap tót een vijfde deel terug gebracht. Voor de Antilliaanse overheid betekent dit dat de inkomsten uit de financiële off-shore-sector bin nen een jaar dalen van 700 miljoen gulden naar 150 miljoen omgere kend in Nederlandse guldens. In het Amerikaanse voorstel wordt een drastisch einde gemaakt aan het zogenaamde 'treaty shopping'. Een Europese belegger bijvoor beeld kan dan niet langer via een brievenbusmaatschappij op de An tillen belasting ontduiken in de Verenigde Staten. Drugshandel Bij de onderhandelingen over het nieuwe verdrag leggen de Amerikanen grote nadruk op infor matie-uitwisseling. Aandelen aan toonder zijn hun een doorn in het oog. De Antillen moeten op elk ge wenst moment kunnen zeggen wie de eigenaren zijn van een bepaalde beleggingsmaatschappij. Op die manier willen de Verenigde Staten het circuit aanpakken van zwart geld en drugshandel. Volgens de Antilliaanse onderhandelaars ver eist een dergelijke informatie-uit wisseling een uitermate kostbare administratie, voorzover dat prak tisch mogelijk zou zijn. De Antilliaanse delegatie vraagt zich momenteel vertwijfeld af of het niet voordeliger is om het hele verdrag maar op te zeggen De An tillen en Aruba hebben de Verenig de Staten wel gewezen op het grote belang van de financiële off-shore voor de economieën van de eilan den. Als de Amerikanen hun plan nen doorvoeren, bestaat het risico van sociale onrust. Dat lijkt een reëel argument in de onrustige po litiek van de Cariben. Maar de Ver enigde Staten zijn er tot nu toe nog niet erg gevoeüg voor. STAKING - Met overgrote meer derheid van stemmen hebben de leden van de Industriebond FNV besloten de staking bij de Chemi sche Industrie Rijnmond (CIR) in Rotterdam nog een week voort te zetten. Volgens bestuurder P. Jan sen van de bond heeft de directie van deze DSM-dochter geen enkel signaal gegeven om de vastgelopen cao-onderhandelingen te hervat ten. De staking onder de 140 perso neelsleden begon vorige week dinsdag. Het conflict spitst zich toe op koopkracht, arbeidstijdverkor ting en invoering van een vijfploe gendienst. Beursoverzicht Op de Amsterdamse efTectenbeurs zijn de financiële waarden vanmorgen in herstel gekomen van de verliezen eer der deze week. Aegon was na het be richt over een bod op een grote Ameri kaanse verzekeraar tegen het midda guur f 1.40 duurder op f 110,70. Stad Rotterdam ging op gunstige kwartaal cijfers twee kwartjes omhoog naar f 126,50. Ook Amev werd wat duurder. Nationale Nederlanden viel uit de toon met een verliesje van drie dubbeltjes op f 88. Bij de banken noteerden ABN en Amro wat hoger, b!e»f N.MB op zijn plaats en gaf FGH vier dubbeltjes prijs op f 39,60. Een hoger Wall Street stuwde bij een iets lagere dollar de internationale aandelen niet echt omhoog. Akzo. Uni lever en Koninklijke Olie voegden slechts bescheiden bedragen aan de koersen toe. Hoogovens ging met f 1,20 op f115 wel goed vooruit, maar Philips bleef nagenoeg aan dezelfde koers. KLM was enkele uren voor de publica tie van de Jaarcijfers f 0,90 meer waard geworden op f 51,20. Heineken, die gisteren enigszins tegen de markt in een aardig bedrag i koers had toegevoegd, gen f 0.80 terug op f 172.20. Ahold w».. 0.60 op f 82,20 en Gist-Brocades cei rijksdaalder op f286. Pakhoed ging n een winst op dinsdag zeven dubbelje terug op f 53,80.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9