over Tweespalt status Berlij n Wapens voor Gaddafi 1.95 Afrika vraagt $80 miljard 'Mogelijk 100.000 kankerpatiënten' 'Bezetters' ruzieën over paspoortcontrole Russisch drankmisbruik nog niet uitgebannen Hoofd Sjin Bet achter moord op Palestij nen Moskou overlegt met Libië en Syrië Syrische leider in Athene m Amerikaanse specialist schat gevolgen Russische kernramp: WOENSDAG 28 MEI1II8B BUITENLAND PAGINA 7 MOSKOU (Rtr/AFP) - Eén jaar na de afkondiging van de maatregelen ter bestrijding van het alcoholisme in de Sowjet-Unie kunnen de auto riteiten er niet op bogen dat zij het drankprobleem hebben opgelost. Wel worden in de Russische medja talloze cijfers gepubliceerd die dui delijk moeten maken dat er resul taten worden geboekt. De verkoop van wodka "is met de helft verminderd en die van wij nen is met 80 procent teruggelo pen", aldus het maandblad Ogon- jok over de eerste vier maanden van dit jaar. Het aantal verkoop punten voor alcoholische dranken ligt nu tweederde lager dan een jaar geleden. In sommige gebieden blijven de drankwinkels op feest dagen gesloten. Zelfs enkele broederlanden zijn getroffen door de maatregelen. Zo BONN - De drie westelijke machten in Berlijn, Frankrijk, Engeland en de VS, dreigen de meldde de Russische televisie dat DDR met het verbreken van de diplomatieke betrekkingen indien dit land in Berlijn de en MearheIïsVgeha?veerd°ngariJe passen van diplomatiek personeel wil controleren. Hoewel dit dreigement niet officieel werd bevestigd, gaan kenners van de situatie ervan uit dat het serieus is bedoeld. Verder hebben de drie contact op- het terrorisme te bestrijden. Waar nemers gaan er na deze bekendma king vanuit dat de Oostduitse stap de Sowjet-Unie. Ook tussen de een soort revanche is voor het feit Bondsrepubliek en de DDR wordt dat de Westberlijnse politie sinds overleg gepleegd over de door de de aanslag op de Westberlijnse dis- Oostduitsers ingevoerde controle, cotheek La Belle een verscherpte de Oostduitsers in de grens tussen beide delen van Berlijn een echte grens zien, terwijl het Westen die grens niet erkent. Volgens het Westen proberen de Oostduitsers met een controle van de paspoorten van diplomaten af te dwingen dat de drie westelijke dagen zal zijn opgelost. door Hans Hoogendijk De Oostduitsers hebben inmid dels gezegd dat de maatregel niets te maken heeft met de status van machten de grens tussen Oost- en Berlijn, maar alleen is bedoeld om West-Berlijn als staatsgrens erken- nen. Dit is volgens hen in strijd met het Viermachtenakkoord dat in 1971 werd afgesloten tussen Moskou, Parijs, Londen en Was hington. Berlijn is volgens dit akkoord geen soevereine stad, maar door de vier machten bezet gebied. Het hoogste gezag in de gedeelde stad wordt uitgeoefend door de Russisi- sche, Amerikaanse, Franse en Brit se militaire commandanten. Tot nu toe was het zo dat mede werkers van ambassades in de DDR die naar West-Berlijn wilden regelmatig niet alleen hun door de DDR-verstrekte vergunning, maar ook hun paspoort moesten laten zien. Nieuw is dat ook geaccredi teerde diplomaten, dus ambassa- .deurs, ambassadesecretarissen en ander diplomatiek personeel om hun paspoort wordt gevraagd. En dat is in strijd met de status van Berlijn. De grens tussen beide stadsde len is een interne afgrenzing, en geen staatsgrens. Dat is de opvat- TEL AVIV (GPD) - Het hoofd van de Israëlische veiligheidsdienst (Sjin ting van de Westerse bezettings- Bet) Abraham Sjalom wordt ervan verdacht twee jaar geleden persoon- machten en van de regering in lijk opdracht te hebben gegeven twee gevangengenomen Palestijnse ter- Bonn. Deze opvatting betekent een roristen te vermoorden. Dat staat volgens de Israëlische televisie onder vrije doorreis uit Oost-Berlijn voor meer in de aanklacht die de procureur-generaal en regeringsadviseur diplomaten. Maar bij Checkpoint prof. Zamir bij de politie heeft gedeponeerd. Niettemin heeft de verdach- Charlie aan de Friedrichstrasse te geheime agent in de ogen van het Israëlische kabinet „binnen de wet" moeten ze sinds gisteren behalve gehandeld en wordt op Zamir nog steeds sterke pressie uitgeoefend 'in hun vergunning ook hun paspoort het belang van de staatsveiligheid' de zaak in te trekken. laten zien. In april 1984 kaapten vier Palestijnen bij Asjkelon een bus. Bij een door De Oostduitse partijleiding is al het leger uitgevoerde bevrijdingsactie in de buurt van Gaza werden twee jaren bezig met kleine stapjes het terroristen en een Israëlische soldaat gedood en twee Palestijnen gevan- eigen deel van de stad tot werkelij- gengenomen. Aanvankelijk had het leger verklaard dat alle terroristen in ke hoofdstad van de DDR te ma- het vuurgevecht waren gesneuveld, maar buiten de censuur om gepubli- ken. Zo wordt er op de eerste mei ceerde foto's in het dagblad Hadasjot toonden aan dat twee van hen na de altijd geparadeerd, terwijl dit ge- beeindiging van de actie nog springlevend waren. Een onderzoekscom- zien de gedemilitariseerde status missie stelde vast dat de twee Palestijnen bij het verhoor vermoedelijk van de stad niet mag. Ook in strijd met geweerkolven waren doodgeslagen, maar kon de verantwoordelijke met de status van Berlijn is dat het officieren en de béiden van dit standrechtelijke vonnis niet achterhalen. Oostduitse parlement, de Volkb- Een woedende Peres verdedigde dinsdagmiddag in de Knesset (het kammer, sinds 1980 direct in het Israëlische parlement) zijn standpunt. „De geheime dienst kan zich niet Paleis van de Republiek in Oost- verweren", zei Peres met een vuistslag op het katheder. „De persoon Berlijn wordt gekozen. De West waar het om gaat heeft een uitstekende staat van dienst en heeft bij de berlijnse bondsdagleden in het strijd tegen het terrorisme in anonimiteit duizenden mensenlevens gered. Westduitse parlement worden niet In de omtreden kwestie heeft hij binnen de wet gehandeld", aldus Peres, direct gekozen maar aangewezen. en Bulgarije is gehalveerd. In mei 1985, twee maanden nadat Michaïl Gorbatsjov aan de macht kwam, startte de nieuwe leider een omvangrijke anti-alcoholcampag ne om een einde te maken aan deze plaag in de Russische maatschap pij. De omvang van die plaag kwam in 1984 ook in het Westen aan het licht toen een rapport van de academicus F^jodor Oeglov in handen van de pers kwam. Oeglov onthulde het bestaan van niet min der dan 40 miljoen alcoholisten in de Sowjet-Unie. De dagbladen hebben sinds het begin van de campagne bijna dage lijks melding gemaakt van de enor me schade die voorvloeit uit dron kenschap. Ook de televisie deed een duit in het zakje. De uitzendin gen toonde vaak uiterst schokken de beelden: verstokte alcoholisten met holle gezichten die geen zinnig woord konden uitbrengen. Dit jaar zal de Sowjet-burger ge middeld 23 liter vruchtensap drin ken, tegen 14 in 1985, zo berichtte Ogonjok. De winkels in de hoofd stad worden daarom ook over spoeld met flessen "sok" (sap), voor het merendeel geïmporteerd uit Bulgarije. Ook de produktie van Siberisch mineraalwater is danig opgevoerd. Maar dat men nog ver van de ge wenste situatie verwijderd is, blijkt uit de steeds groeiende rijen voor de drankwinkels. De alcoholconsumptie is in het afgelopen jaar, volgens officiële ge gevens, met een kwart vermin derd. Er zijn eindelijk "weer plaat sen vrij in ontwenningsinstellin gen", aldus Ogonjok. Het blad "Sowjetfilm" onthulde dat jaarlijks 700.000 personen in de Sowjet-Unie hun rijbewijs kwijtra ken wegens het rijden onder in vloed. En hetzelfde blad bereken de dat de Sowjet-Unie jaarlijk tien tallen miljarden roebel schade lijdt als gevolg van het alcoholisme (1 roebel is ongeveer 4 gulden). Maar hoewel het aantal bars en cafés het afgelopen jaar met 38.000 is verminderd, zet de ijverige ober in de meeste restaurants nog steeds vrijwel automatisch en on gevraagd een onschuldig uitziende karaf zuivere wodka op tafel. Het beeld van waggelende dron kaards in de straten van de binnen stad van Moskou is wat zeldzamer geworden, zeker ook wegens de aanwezigheid van politiepatrouil les, maar in de buitenwijken en in de provincie ziet het er anders uit. Ogonjok noemde Moermansk, Gorki en Jakoetië als gebieden waar het alcoholprobleem nog vol ledig aanwezig is. Partijleider Michaïl Gorbatsjov is weliswaar tegen een volledige drooglegging, maar tijdens een on derhoud met de bewoners van de stad Togliatti in april liet hij wel weten dat de strijd tegen het alco holisme "pas is begonnen". De Algemene Vergadering van de VN hield een minuut stilte in acht i Afrika, alvorens de economische situatie van het continent te bespreken. de slachtoffers van de honger i Positie premier Craxi bedreigd ROME (Rtr./AFP) - De grootste partij van Italië, de Democrazia Christiana wil weer de premier le veren. "Het is regel en geen uitzon dering dat de christen-democrati sche partij de premier van Italië le vert", aldus de scretaris-generaal van de DC Ciriaco de Mita bij de opening van het tweejaarlijkse congres van de grootste partij van het land. De secretaris-generaal van de christen-democraten wees er op dat de vijf partijen in de coalitiere gering van premier Bettino Craxi kort geleden erkend hebben dat zyn partij in beginsel de premier levert. In ruil hiervoor heeft zijn partij steun beloofd aan de coalitie tot aan de volgende verkiezingen. Sinds 1946 heeft Italië vrijwel zonder onderbreking een eerste- minister van chnsten-democrati- schen huize. Maar de uitzondering, de socialist Craxi, is al bijna drie jaar premier van een coalitierege ring van christen-democraten, so cialisten, sociaal-democraten, re publikeinen en liberalen. De poli tieke stabiliteit die de laatste jaren in Italië bestaat, is uitzonderlijk. Het land was tot dan toe gewend aan één regering per jaar. MOSKOU (Rtr./AFP/UPI) - Sow- jetleider Michail Gorbatsjov heeft gisteren beloofd dat het Kremlin de wapenleveranties aan Libië zal voortzetten. Volgens het persbu reau Tass heeft de Russische leider tijdens een ontmoeting met Libië's tweede man, Abdel Salam Jalloed, tevens opgeroepen tot een princi piële en consequente veroordeling van het terrorisme. Gorbatsjov heeft de Amerikaan se bombardementen op Libië gis- Buitenland kort Ruimtewandeling De twee Russische kosmonauten Kizim en Solovev, die al drie we ken verblijven in het ruimtestation Saljoet 7, hebben vandaag op nieuw een ruimtewandeling ge maakt. De twee kosmonauten, die in 1984 een duurrecord van 237 da gen in de ruimte vestigden, testten nieuwe ruimtepakken en brachten apparatuur aan op de buitenkant van het ruimtestation, aldus radio Moskou. Waldheim/Israël Israël zal geen nieuwe ambassa deur naar Oostenrijk sturen als Kurt Waldheim wordt gekozen tot president van dat land en als bewe zen is dat hij zich schuldig heeft ge maakt aan oorlogsmisdaden tij dens de Tweede Wereldoorlog. Dit schrijft het Amerikaanse weekblad Newsweek in zijn jongste nummer. Het bericht is nog niet bevestigd. Emigratie Moskou Moskou heeft Washington laten weten dat ze 119 mensen zal toe staan het land te verlaten om zich bij familie in de Verenigde Staten te voegen. Woordvoerder Charles Redman deelde mee dat de Russen aan het einde van een C VSE-confe- rentie over menselijke contacten in Bern een lijst overhandigden met de namen van de betrokken perso- Overgelopen Een verslaggever van het Sow- jet-persbureau TASS, met als standplaats Helsinki, is met vrouw en kinderen overgelopen naar het westen. De overgelopen journalist is de 39-jarige Raivo Ojasaar, een Est die door de Sowjet-ambassade als vermist is opgegeven. teren veroordeeld, zeggende dat ze raëlische aanval op Syrië of bases de wereld hebben getoond wat het van de Palestijnse bevrijdingsorga- imperialisme werkelijk inhoudt. Volgens het Tass-bericht, dat werd gepubliceerd vlak na de aankomst in Moskou van de Syrische vice- president Abdel-Halim Khaddam, kunnen nieuwe Amerikaanse „avonturen" niet worden uitgeslo ten. De Sowjet-Unie heeft zich bereid verklaard de economische samen werking op de lange termijn met Tripoli verder te ontwikkelen en steun te verlenen bij de verster king van de defensie van het land. Jalloed, die maandag voor een werkbezoek in Moskou arriveerde, bracht een boodschap van de Libi sche leider kolonel Gaddafi mee. Volgens westerse diplomaten en Arabische bronnen is de aanwezig heid in Moskou van zowel Khad dam als Jalloed, die beide de op een na hoogste positie innemen in de landen die gelden als de beste bondgenoten van het Kremlin in het Midden-Oosten, geen toeval. Uit Arabische bronnen werd ver nomen dat beide delegaties hoogst waarschijnlijk zullen overleggen over wat in de Russische media is voorgesteld als een mogelijk op handen zijnde Amerikaanse of Is- nisatie PLO. Volgens een westerse diplomaat streven de Russen naar coördinatie van eventuele tegenac ties. Washington heeft gewaar schuwd dat ook andere landen die steun geven aan het internationaal terrorisme zullen worden getrof fen. Met name Syrië is in dit kader verscheidene malen genoemd. België haalt de Voice of America uit de lucht BRUSSEL (ANP) - De Belgi- sche RTT heeft de Amerikaan se overheidszender Voice of America uit de lucht gehaald. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Brussel is daarbij de zendappa ratuur in beslag genomen. Er zou zonder geldige vergunning zijn gewerkt. Volgens het kabinet van de staatssecretaris voor PTT-za- ken heeft de privézender die de uitzendingen van de Voice of America verzorgt, WROK, ver zuimd hiervoor een officiële aanvraag in te dienen. De fre quentie die door WROK werd gebruikt is nodig voor een an dere zender. Dit station stoorde namelijk de uitzendingen van - curieus genoeg - de Amerikaan se legerradio, AFN. Nederland scheldt rente op leningen kwijt ATHENE (AP) - De Syrische presi dent Hafez Assad heeft gisteren op de tweede dag van zijn driedaags bezoek aan Athene overleg ge voerd met de Griekse premier Andreas Papandreou. In de loop van de middad arriveerde geheel onverwacht ook de Jordaanse pre mier Zaid Rifai in de Griekse hoofdstad. Assad wilde na afloop van het overleg geen commentaar geven, maar premier Papandreou zei later dat ze hadden gesproken over het terrorisme en 'alle problemen in het oostelijk Middellandse Zee-ge bied.' Functionarissen van het Griekse ministerie van buitenlandse zaken wilden alleen kwijt dat de Jordaan se premier een nacht in Athene NEW YORK (GPD/AP) - De Afri kaanse staten hebben de geïndus trialiseerde landen om 80 miljard dollar aan nieuwe hulp en verlich ting van de schuldenlast gevraagd tijdens de speciale Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties over Afrika. De Senegalese president Abdou Diouf, tevens voorzitter van de Or ganisatie van Afrikaanse Eenheid, zei dat de voorgestelde nieuwe hulp - een verdubbeling van het huidige niveau - slechts een 'aan vullende financiële bijdrage' zal zijn om op eigen kracht verder te kunnen. Abdou Diouf opende de vergade ring met een oproep om internatio nale steun voor een economisch herstelprogramma van de OAE. Volgens dat herstelplan zouden de Afrikaanse landen uit eigen midde len tussen 1986 en 1990 minstens 85 miljard dollar in hun ontwikke ling moeten investeren. De Amerikaanse minister ringen, die veroorzaakt zijn door een verkeerd regeringsbeleid, ver zachten.' Nederland zal de komende vijf jaar de rente op leningen kwijt schelden aan alle lage inkomens- landen in Afrika die een herstruc- tureringsbeleid voeren. Voor 1986 komt dit neer op een bedrag van ruim 30 miljoen gulden. Over een periode van vijf jaar kan er een be drag van ongeveer 200 miljoen gul den mee zijn gemoeid. Minister Schoo voor ontwikke lingssamenwerking heeft dit giste ren in New York bekendgemaakt op de eerste dag van de speciale zitting van de algemene vergade ring van de Verenigde Naties. Voorts stelt ons land 12,5 miljoen gulden extra beschikbaar aan het VN-ontwikkelingsprogramma (UNDP) ten bate van projecten ter versterking van overheidsadmini stratie en -management in Afri kaanse landen. ADVERTENTIE wilden niet zeggen of buitenlandse zaken, George hij een ontmoeting zou hebben met Assad. Arabische diplomatie- Shultz, heeft een toespraak voor bereid waarin hij zegt dat de Afri- ke bronnen in de Perzische Golf kaanse landen voor een belangrijk hebben echter gezegd dat Rifai, die ^eei zelf verantwoordelijk zijn met Assad op goede voet staat, de voor de economische crisis omdat Syrische president verslag zal uit brengen van de besprekingen die koning Hoessein van Jordanië het afgelopen weekend in Bagdad heeft gevoerd. Volgens deze Arabi sche bronnen wil Hoessein probe ren Syrië over te halen zijn steun aan Iran in de Golfoorlog te laten vele landen vernieuwing i beleid voeren dat de weg staat. 'Een gebrekkig regeringsbeleid kan de economie net zo goed tref fen als natuurrampen die Afrika kwellen,' aldus Shultz. 'Geen enke le buitenlandse bijdrage noch goe de bedoelingen kunnen de ontbe- LONDEN/MOSKOU (DPA/AP/ AFP/Rtr) - De Amerikaanse been- mergspecialist Robert Gale heeft gisteren gezegd dat meer dan 100.000 mensen een verhoogd kan kerrisico hebben na de ramp met de kerncentrale in Tsjernobil. Gale helpt de Russen bij de be handeling van de slachtoffers van de ramp en zei tijdens een tv-inter- view van de BBC dat vele mensen in het gebied rond de centrale wa ren blootgesteld aan een aanzienlij ke stralingsdosis. Het is volgens hem niet denk beeldig dat duizend, of misschien wel duizenden de komende jaren verschillende vormen van kanker zullen krijgen en bij een nadere schatting kwam hij op het getal van meer dan 100.000. Gale werd in Moskou onder vraagd en zei dat 300 mensen di rect verwondingen hadden opgelo pen en dat 35 van hen zich in acuut levensgevaar bevinden. Gale liet weten dat hij 19 beenmergtrans plantaties heeft uitgevoerd. Bij de explosie in de centrale kwamen twee mensen direct om het leven. Zeventien slachtoffers overleden in het ziekenhuis. Volgens een Russische arts lig gen in een ziekenhuis in Moskou nog 120 mensen die door de ramp in de kerncentrale bij Tsjernobil stralingsverwondingen hebben op gelopen. Van hen verkeren er 70 a 80 in zorgwekkende toestand. Dit heeft de arts gezegd in een gisteren in de "Izvestia" gepubliceerd inter view. Dokter Angelina Goeskova zei dat onder de 120 slachtoffers wei nig vrouwen zijn, maar twee van hen zijn er slecht aan toe, zo zei zij. De slachtoffers zijn voornamelijk jonge mannen, brandweermannen en werknemers van de centrale. Onder de slachtoffers zijn twee art sen die de gewonden per zieken wagen hebben vervoerd. De bekendste popmuzici van de Sowjet-Unie geven vrijdag in Mos kou een benefietconcert voor de slachtoffers van de kernramp in Tsjernobil. Alia Poegatsjova, de beroemdste Russische popzange res, en de rockgroep Avtograf zul len meedoen aan het concert in het Olympisch stadion van Moskou. Officieel is het optreden nog niet bekendgemaakt, maar het nieuws over het concert "Rekeningnum mer 904" heeft zich snel verspreid onder de jeugd van de Russische hoofdstad. De r.aam van het concert ver wijst naar een nationaal gironum mer dat vorige week is geopend en waarop Sowjet-burgers een bijdra ge kunnen storten ten bate van de slachtoffers van het ongeluk. De Russische krant Sowjetskaja Rossija heeft Amerikaanse berich ten tegengesproken dat melk in Moskou radio-actief besmet zou zijn. Gisteren .meldde de krant dat de zuivelprodukten in de Russi sche hoofdstad veilig zijn. Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade in Moskou zei zaterdag dat in proefmonsters van Moskouse melk een stralingsni veau van 1.500 picocuries per liter was gemeten en dat is twee keer zo veel als de Amerikaanse keurings dienst van waren veilig acht voor zwangere vrouwen en baby's. Zweden zal geen schadevergoe ding aan de Sowjet-Unie vragen in verband met het kernongeluk. Het Zweedse dagblad Dagens Nyheter meldde gisteren dat de regering hiertoe besloten heeft na toetsing van het internationale recht. Hierbij is het vooral van belang dat er geen internationale conven tie noch een overeenkomst tussen Zweden en de Sowjet-Ünie bestaat over schaderegeling na kernonge lukken. \t? Ze zijn er weer! De haringvloot is de haven nog maar net binnen gelopen, of u kunt bij V&D alweer terecht voor die heerlijke enige echte Hollandse Nieuwe. De ware haringlief hebber komt dan ook nü naar V&D om onze haringen te proeven. Zo bij de staart. Dat smaakt weèr ouderwets lekker. Zoals het een échte maatjesharing betaamt! Per stuk VROOMS DREESM ANN

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7