Jongeren zwerven niet voor de lol Unieke Donald-Duckserie Aangepaste zetelverdeling Meidenfestival: hele dag voor en door meiden PAGINA 17 Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 144941, toestel 242 Jim, 19 jaar, zwerver in Am sterdam. Een wat stoer kij kende, gespannen jongen, die kauwgum kauwend, ro kend en frummelend aan zijn spijkerbroek zijn verhaal ver telt. In het tehuis waar hij zat, het zoveelste in zijn leven, hield hij het vorig jaar augus tus niet meer uit. Sindsdien zwerft hij. De laatste tijd heeft hij wel een vast stekkie: een onverwarmd en onver licht kamertje in een of ander pakhuis. Jim is een van de naar schatting 5.000 tot 10.000 zwervende kinde ren in ons land. Vijf dagen per maand zoekt hij onderdak in het Amsterdamse Poortgebouw. Daar is een voor Nederland uniek project gevestigd. In de voormalige nachtopvang voor zwervers zit sinds anderhalf jaar een nachtopvang voor jongeren tussen de 12 en de 20 jaar. Vijf dagen per maand kunnen ze daar een bed, een avondmaaltijd, een ontbijt, een warme douche en vooral wat rust in hun chaotisch bestaan vinden. Jaarlijks komen er in Neder land 25.000 kinderen op straat te staan. Ze lopen weg of worden door hun ouders dan wel tehuis op straat gezet. Eén op de tien vindt geen onderdak en gaat zwerven. Van vriend naar kraak pand, van kraakpand naar Leger des Heils. Als het tegenzit, sla pen ze een nacht op straat, in het Centraal Station, de metro of Hoog Caterijne. „Een paar honderd van hen zijn echte daklozen: die hebben geen vrienden meer waar ze een paar dagen aan kunnen kloppen. Het zijn kinderen die volledig in een isolement zitten", zegt de Leidse klinisch pedagoog prof. J.D. van der Ploeg. Samen met een aantal studenten is hij bezig met een onderzoek naar het cliëntenbestand van het Poortge bouw. „Jongeren die in zo'n situatie zitten, hebben bijna allemaal een slechte gezinsachtergrond. Ze komen uit tehuizen of uit gezin nen waar de ouders gescheiden Jongeren die bij het Poortgebouw in Amsterdam aankloppen krijgen c bed, eten en kunnen zichzelf en hun kleren wassen. zijn, een ouder overleden is of waar, als het huwelijk officieel nog wel bestaat, altijd veel ruzie thuis is. Voordat ze zijn gaan zwerven, hebben ze vaak te ma ken gehad met hulpverlening, maar op de een of andere manier is dat misgegaan of willen ze er gewoon niet van weten". Problemen „Jongeren gaan niet voor hun lol zwerven. Veel mensen den ken dat jongeren weglopen uit zucht naar avontuur, maar dat is onzin. De meeste kinderen die hier komen, zitten behoorlijk in de problemen en hebben echt wel een reden gehad om weg te lopen. Verhalen dat kinderen weglopen omdat ze een keer om twaalf uur thuis moesten zijn of omdat ze thuis niet mogen ro ken, zijn echt onzin. Een tijd ge leden kwamen hier midden in de nacht twee meisjes uit Haarlem. Die hadden in het donker het he le stuk naar Amsterdam gelopen, dat doe ie echt niet voor de lol". Ook Jim heeft niet direct het soort jeugd gehad datje een kind toe zou wensen. Zijn zwerftocht begon eigenlijk al jaren geleden. Toen hij twee was, brachten zijn ouders hem naar een tehuis. Daarna heeft hij eigenlijk geen vaste adressen meer gehad. Te huizen wisselden elkaar af met een pleeggezin en af en toe een verblijf bij zijn ouders. Hij'werd er niet makkelijker op, geeft hij toe, en is wel eens door een te huis op straat gezet vanwege zijn agressieve gedrag. Zoals Jim zijn er in het Poort gebouw velen, zegt Jan Groet. En toch is hij nog een hoopvol voorbeeld, want het lijkt erop dat het met hem op zijn pootjes te recht komt. Hij heeft een woning gekregen en is daar heel blij over, al weet hij ook wel dat hij met zijn uitkering van 850 gul den per maand iedere cent om "Als uitgever deden wij al ver scheidene dingen in strips, zoals de bundels van Garfield en Snoopy. Ook maakten we schoolagenda's. En zo zijn we in staat geweest de rechten te ver werven op een aantal Disney- reeksen". Aldus Peter Loeb van de gelijknamige uitgeverij in Amsterdam die binnenkort met een aantal strip-projecten op de markt komt, waaronder de reeks Donald Duck Compleet. Voorts de serie Mickey Mouse Klassiek, met de oudste verhalen van deze avontuurlijke muis en ten slotte diverse boekjes voor kinderen van Donald Duck. Donald Duck Compleet zal het volledige oeu vre bevatten dat Carl Barks van deze schepping van Walt Disney heeft gemaakt. Voor dat Loeb de rechten kon verwerven moest hij eerst naar Brussel waar de vertegenwoordi ging zit van Walt Disney. Omdat hij al een schoolagenda van Snoopy had gemaakt verliep het gesprek voor een dergelijke Do nald Duck agenda tamelijk vlot. Zo konden er ook DD-posters en een DD-kalender worden opge zet en ontstond er contact met Oberon. "Het gelukkige toeval was dat Oberon de eerste en oud ste rechten van Walt Disney heeft, die immers het weekblad Donald Duck uitgeeft. Wij wil den zelf ons pakket uitbreiden. We signaleerden dat ontzettend veel Disneyboeken die we in het buitenland zagen hier niet wer den uitgegeven. En dat zijn er werkelijk honderden. Ik schat dat er over de hele wereld zo'n 500 Disney-uitgevers zijn. Wij vonden dat er in ons land weinig gebeurde. Het komt doordat Oberon zich wil beperken tot stripalbums en de uitgaven die ze voor hun Disney-boekenclub doen; andere Nederlandse Dis- ney-uitgeverijen konden boven dien maar een paar titels per jaar aan en niet meer. Dus de volgen de stap was Disney zover zien te krijgen dat ze ons een uitgevers- kontrakt wilden geven. En dat is gelukt", "Het" tweede stripproject is Mickey Mouse. Die is in het bui tenland al op een heleboel ma nieren uitgegeven. Zo hebben ze in Frankrijk de integrale Mickey uitgebracht, maar in kleur. Dat deugt voor geen meter, want de dagstrips waren dat helemaal niet. Ze hebben die strip hele maal opnieuw gelay-out, plaatjes verplaatst, dat is niet goed ge daan". "We brengen Mickey dus in zwart/wit. In tegenstelling tot het Donald Duck-materiaal zag dit van Mickey, afkomstig van King Features, er niet uit. Via Oberon zijn alle rasters weggewerkt, plekken moesten bijgetekend worden, een gruwelijk hoog be drag zit in dergelijke onkosten. Oorspronkelijk zouden het delen worden van 96 pagina's, maar nu worden het albums van 48 pagi na's anders zou het veel te begro telijk worden". "De eerste delen verschijnen ook volgende maand. Het wordt een schier oneindige reeks, want Mickey gaat tot aan de dag van vandaag door en hij is begonnen in 1932. Je krijgt dus de allereer ste Mickey Mouse te zien". "Het derde project dat we gaan doen is de Donald Duck-dag- strip, het zijn gags, grapjes, vaak zonder tekst. Donald en de drie neefjes, getekend door een Ita liaan. Die strip is nog nooit in Ne derland gepubliceerd, behou dens dan deels op een scheurka lender". FRANS KEIJSPER KORTWEG Honger In Amerika, het rijkste land ter wereld, wordt door tussen de twee en drie miljoen mensen honger geleden. Ze leven onder meestal erbarmelijke omstandigheden op straat. Hoewel Amerikanen over het algemeen niet warm lopen voor mensen die het in het leven niet hebben gemaakt en die ze beschouwen als mislukkelingen, werd er afgelopen zondag een merkwaardige manifestatie opgevoerd. 'Hands Across De zetelverdeling die de KITS- redactie, aan de hand van de uit slag van de schaduwverkiezin gen, moest berekenen, dat was net een brug te ver. De echte re kenmeesters ontbraken op dat moment, zodat het belangrijkste werk werd overgelaten aan een - overigens altijd prima functione rende - calculator. Lezer A. de Bruijne uit Voor hout had inderdaad ook gemerkt dat de verdeling van de zetels, op grond van de uitslag van de schoolverkiezingen, niet hele maal klopte. Daarom voor alle volledigheid nu nog even de ze telverdeling zoals die had moe ten zijn, volgens het ingewikkel de systeem waarmee restzetels worden verdeeld. Dat resulteert erin dat het CDA 46 zetels krijgt, WD 39, PvdA 33, D66 15, PSP 4, PPR 3, Loesje 3, SGP 2, CP 2, RPF 1 en CPN 1. De 150ste zetel valt toe aan de lijstverbinding van PSP, PPR en CPN. Die partijen zouden moe ten uitmaken wie van de drie er op mag plaatsnemen. America' heette die manifestatie waarbij miljoenen Amerikanen de handen ineensloegen en op die manier een lange keten vormden om de aandacht te vestigen op honger en armoede. President Reagan deed ook mee, met tegenzin, want volgens hem zijn de voedselprogramma's (waarop zijn regering overigens heeft bezuinigd) voldoende om honger te voorkomen. Blank tegen blank Dat het in Zuid-Afrika goed mis is weten we al jaren. De blanke elite, die ten koste van veel geweld en discriminatie de gekleurde meerderheid onder de duim houdt, is nog altijd niet van plan drastische stappen te zetten op weg naar beëindiging van de apartheid (de scheiding tussen blank en gekleurd). De blanken zijn nu ook onderling slaags geraakt. Zeer conservatieve blanken, met nazi-sympathieën, zijn in het geweer gekomen tegen de regering die zij verwijten te toegevend te zijn op het punt van hervormingen. Minister van buitenlandse zaken, Botha, kwam in het conservatieve bolwerk Pietersburg niet aan het woord. De zaal moest zelfs met traangas worden ontruimd. Beursrecord De verkiezingsuitslag en de waarschijnlijke voortzetting van de CDA/VVD-coalitie heeft vorige week op de Amsterdamse effectenbeurs voor een record verkoop van aandelen gezorgd. De huidige regering heeft in het recente verleden allerlei voor het bedrijfsleven gunstige maatregelen getroffen waardoor de winsten fors zijn gestegen. Omdat voortzetting van dit beleid wordt verwacht - immers, CDA en VVD zullen wel weer een nieuwe regering vormen - gingen de aandelen de dag na de verkiezingen op de Amsterdamse beurs als zoete broodjes over de toonbank. Een hele dag vóór eh dóór mei den. Dat is de bedoeling van het groots opgezette Meidenfestival dat zaterdag 31 mei a.s. in het Leidse Breehuys (Breestraat 19) wordt gehouden. Vorig jaar werd er ook een Meidenfestival op touw gezet en dat was toen een succes. Daarom hebben de organisatri ces er alle vertrouwen in dat het deze keer ook weer een geslaagd festijn zal worden. Het program ma begint om 12.00 uur en telt onder meer de volgende onder delen: informatie-verschaffing (workshop heet dat met een En gelse term) over haar knippen en haar verven, grimeren, schoon heidsspecialiste en portretfoto grafie; - vertoning video's over onder werpen als 'Meiden en werk' en 'Meiden van nu, vrouwen van morgen'; - een praatshow over het thema 'Werk, werkloosheid en vrije tijd' waarbij zes meiden met een ver schillende achtergrond vertellen over hun eigen situatie; - optredens van de Meiden Popgroep, een flamengo dans groep en van Elkie Deadman. Laatstgenoemde is een heel veel zijdige vrouw die imitaties doet van o.a. Madonna en Ann Len- - een disco waarbij het de be doeling is om bij voldoende aan melding de beste disc-jockey te kiezen. Verder is er nog een waarzeg ster. Als je nog meer informatie wilt hebben dan kun je bellen naar 't Breehuys, 071-130983, vragen naar Paulien of Ingrid. De spanning was er vorige week woensdag snel af: al aan het be gin van de verkiezingsavond werd duidelijk dat CDA en WD samen opnieuw genoeg zetels in de Tweede Kamer zouden halen om door te regéren. Hoewel alle onderzoekers hadden voorspeld dat het erom zou spannen, hiel den ze precies evenveel zetels als ze hadden: 81. Maar wel werd het CDA veel sterker. Die won heel verrassend 9 zetels en werd met 54 zetels de grootste partij van Nederland. De VVD verloor er 9 en werd met 27 zetels precies half zo groot als de christen-de mocraten. De dag na de verkiezingen kon het samenstellen van een nieuw kabinet beginnen. De politieke leiders van alle partijen uit het parlement mochten aan het staatshoofd, koningin Beatrix, komen vertellen hoe zij vonden dat het verder moest. De konin gin beslist dan wat er moet ge beuren. Het meest gebruikelijk is dat ze een of meer informa teurs benoemt. In dat woord 'in- ACHTERGROND formateur' zit het woord 'infor matie', en dat is ook precies wat 'zo'n man moet doen: boven tafel halen wie met wie wil regeren, en op welke voorwaarden. Als regel komt die informateur uit de grootste partij. Als dat plaatje op tafel ligt, kan de koningin een formateur aan wijzen. Die moet dan de puntjes op de i zetten: het maken van het regeerakkoord (de overeen komst waarin de partijen die gaan regeren zeggen wat ze gaan doen) en het invullen van de na men bij de ministersposten. CDA en VVD hadden al -voor de verkiezingen gezegd dat ze heel graag met elkaar verder wil den. Nu ze de meerderheid heb- .ben gehouden, neemt vrijwel ie dereen aan dat er weer een CDA/ WD-kabinet komt. Nadat ze Informateur De Koning (links) ontvangt de op dit moment nog poli tieke leider van de VVD, Nijpels. (foto gpd) naar alle politieke leiders had ge luisterd, besloot de koningin om CDA-minister De Ko ning tot informateur te benoe men. Die moet nu onderzoeken op welke voorwaarden CDA er WD willen/kunnen doorrege ren. Dat wordt nog een hele klus, want er liggen nogal wat voetan gels en klemmen. Over een wet voor euthanasie, de anti-discri- minatiewet en de commerciële televisie verschillen beide partij en namelijk hartgrondig van me ning. Ook over de vraag hoeveel en waar nog bezuinigd moet wor den, zijn ze het niet eens. De komende weken gaat De Koning met CDA-onderhande- laar De Vries en VVD-onderhan- delaar Nijpels om de tafel zitten. De WD heeft daarbij de slecht ste papieren. Die heeft immers flink verloren en is nu twee keer zo klein als het CDA. WD-top- man Zoutendijk heeft het CDA al gewaarschuwd dat ze zijn par tij niet de pin op de neus moe ten zetten, want dan konden de liberalen wel eens afhaken. Wat daarvan waar is moet de komen de weken blijken. Maar het kan best nog wel eens heel spannend worden. SJAAK SMAKMAN zal moeten keren. Hij heeft zelfs toekomstplannen: „Ik wil iets in een buurthuis gaan doen, met jongeren zoals ik zelf was". Tot de opening van het Poort gebouw was er eigenlijk geen plaats waar zwervende jongeren konden overnachten. Opvang plaatsen als het Leger des Heils laten geen kinderen beneden de zestien toe. En terecht, vindt Jan Groet: „Dat kan toch ook niet, zie jij kinderen van twaalf, der tien jaar al tussen al die oude zwervers zitten? Dan zorg je er echt voor dat het de verkeerde kant met hen opgaat". In het Poortgebouw is er terde ge rekening mee gehouden dat er jonge kinderen komen. Daarom worden ook eisen aan de bezoe kers gesteld. Jongeren die er wil len slapen, moeten aanspreek baar zijn. Wie totaal bezopen bin nenkomt of met zijn hoofd al te hoog in de hasjwolken zit, komt er niet in. Binnen hel gebouw mag niets gebruikt worden. Harddruggebruikers werden geweerd, maar dat beleid is de laatste tijd een beetje versoepeld. Wie spuit, gaat eruit, dat wel. Maar het komt niet zoveel voor: „Jongeren zitten nog niet in de leeftijd van de zware drugsge bruikers. Ze zitten in die leeftijd natuurlijk wel in de gevarenzo ne, omdat ze graag experimente- Meisjes Er lopen ongeveer even veel jongens als meisjes van huis weg. Maar de laatsten vinden blijkbaar makkelijker onderdak, want maar een kwart van de klanten van Jan Groet zijn meis jes. Degenen die zich aanmelden, zijn gemiddeld een jaar jonger dan de jongens en vooral een stuk moeilijker. Ze hebben vaak een hele moeilijke achtergrond, zijn minder toegankelijk en heb ben grote psychische proble- Als hij over de meisjes praat, wordt Jan Groet een beetje triest: „Voor hun is Amsterdam natuurlijk nog veel gevaarlijke*. De kans dat ze in de prostitutie terechtkomen, is groot, al zie je natuurlijk ook jongens op het Rembrandtplein staan. Meisjes zijn kwetsbaar. Laatst zat hier £en kind van zestien ademloos naar Calimero te kijken, terwijl ze drie dagen daarvoor een abor tus had laten plegen. Zoiets snijdt je door het hart. Het is een hard bestaan, het zijn geen vol wassenen, maar ook geen kinde- Hij laat de slaapzalen zien, sim pele kale ruimten met vier of vijf bedden en per bed een kast. Bij de meisjes wijst hij op een kast plank: „Soms zie je dat ze zo'n plank voor die vijf dagen hele maal volzetten met frutseltjes, beestjes en zo, om het toch een wat huiselijker aanzien te ge ven". Trouwen Voor veel zwervende jongeren is de toekomst somber. Een zin nige dagbesteding hebben ze niet, de tijd wordt meestal gesle ten met een zoektocht naar war me plekjes in koffieshops of speelautomaathallen. Hun inko men, meestal een uitkering, is te laag om een zelfstandig bestaan op te bouwen en hun opleiding onvoldoende om een baan te vin den. Drugs, prostitutie en mis daad liggen op de loer. Uit het onderzoek van Van der Ploeg blijkt dat de medewerkers van het Poortgebouw verwach ten dat vier van de tien jongeren op den duur nog wel goed te recht zullen komen, terwijl ze bij twee van de tien denken dat hun kansen eigenlijk erg klein zijn. De jongeren zelf zijn positiever. De meerderheid denkt dat alles wel in orde zal komen. Trouwen, een huisje en kinderen, dat is wat de meesten van het leven verlan gen. Het Poortgebouw kan iedere nacht zo'n zestien jongeren her bergen. Afgelopen half jaar moesten zo'n 70 mensen gewei gerd worden. Jan Groet: „Ze ko men hier uit alle delen van Ne derland. We zijn het enige nacht verblijf waar ze terecht kunnen. Als je nagaat, hoeveel jongeren er zwerven, dan kun je zelf uitre kenen hoe groot de behoefte aan dergelijke instellingen elders in het land moet zijn. En hoeveel jongeren 's nachts in de kou blij ven staan. Als we een jongere moeten weigeren, geeft dat dra matische taferelen. We hebben niet voor niets een yzeren voor deur met een ruitje met tralies er voor". RUNA HELLINGA ilooDi? kan ii'l 'n /een nieuw ittx-öai-s 'Wk vsw lood eii Gavapendi i blijft m, 43000 jaa^t beton of Zoiets 11 AktiefJ J l d(ë kerncentrale- (WORDT VERVOLGD)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17