Visentini rijdt Beppe Saronni uit rose trui Amnesty: nog veel te doen Extra duel in afdeling John van der Wiel flink in problemen Daams verrast in Dauphiné ELKE WOENSDAG Westduitse handelaars ontdoken wapenboycot PvdA buigt zich over verldezingsuitslag WOENSDAG 28 MEI lüHU SPORT PAGINA 13 Eindelijk strijd in Giro FOPPOLO (Van een speciale ANP- verslaggever) - In het gemeenste decor van de 69e Ronde van Italië heeft zenuwpees Roberto Visentini de paranoïde Beppe Saronni uit de rose leiderstrui gereden. Uitblin ker Greg Lemond bleef na de be klimming van de verschrikkelijke San Marco in kansrijke positie staan. Profiteur Pedro Munoz nam de dagprijs in ontvangst. De Ne derlanders vertoefden veel te ver in de achterhoede om van dit alles getuige te kunnen zijn. Op het allerlaatste moment heeft organisator Vicenzo Torriani de beklimming van de San Marco toch doorgedrukt. Er waren op de Alpenpas van 1985 meter hoogte nog steeds enkele gletsjers van sneeuw, slijk en keien in beweging na de winter. Torriani wilde echter strijd zien voor de rose trui. Saron ni had de leidende positie slechts met verdedigend rijden in bezit ge nomen. Een sterke ploegentijdrit, wat bonificatieseconden en een goede persoonlijke tijdrit waren niet meer dan catenaccio-wielren- FOPPOLO - In het ziekenhuis van Palermo is gistermiddag om twee uur de Italiaanse wielrenner Emi- lio Ravasio overleden. Hij werd 23 jaar oud. Ravasio kwam maandag 12 mei tijdens de eerste etappe van de Ronde van Italië enkele kilome ters voor de flnishplaats Sciacca Terme zwaar ten val. Hij wist niettemin de etappe te volbren gen. Kort na de finish in het hotel zakte Ravasio plotseling in el kaar. In bewusteloze toestand werd hij per helikopter naar het hospitaal van Palermo gebracht, waar hij gisteren aan zijn ver- wondingen overleed. Gehuld in het door iedereen ge ziene rose leed Saronni tien dagen lang aan achtervolgingswaanzin. Hij keek altijd schichtig om zich heen en lachte zelden. Toen be- LEIDEN - ZLC en SVLV gaan in een beslissingsduel uitvechten, welke ploeg degradeert naar de tweede klasse van de Afdeling zaterdag. Naar alle waarschijnlijk wordt die krachtmeting aan staande zaterdag afgewerkt. Competitieleider Van Steijn moet met beide verenigingen overleg plegen over de plaats van hande ling. Gedacht wordt aan het terrein van LSW. SVLV bleek gisteravond niet in staat om in de resterende 36 minuten de eerder opgelopen achterstand van 3-0 weg te werken. Erger, de wedstrijd eindigde in 4-0 voor MVKV, dat bepaald niet van plan was de punten cadeau te doen aan de Voorschotense tegenstander. Dit blijkbaar tot ergernis van SVLV'er Michel Zon neveld, die zijn directe tegenstander Erik Onderwater vlak voor de ogen van de scheidsrechter schopte en kon vertrekken. Van een prettige sfeer was op het veld van Katwijk derhalve geen sprake. Van Katwijkse zijde werd Jan van der Schalk genoteerd. Ronald Maenhout nam op fraaie wijze de enige treffer van de halve wed strijd voor zijn rekening. De wedstrijd betekende overigens het afscheid van Leo de Jong, die de Katwijkse afdelingsclub na een periode van vier jaar, verlaat. Bert Kort wordt zijn vervanger. kend werd dat de San Marco, van niet minder dan 27 kilometer leng te, toch beklommen moest wor den, zag Saronni achter elke boom een vijand staan. Hij bleek er in derdaad velen te hebben. Op de San Marco werd hij gedwongen een strijd van één tegen allen te le veren. Dat was hem te veel en hij leed dan ook een forse nederlaag. Na een mislukte demarrage van de Italiaan Fandi aan de voet van de berg kwamen zes renners op kop: Lemond, Visentini, Munoz, Chioccioli, Baronchelli en Corti. In hun zucht de rose-truidrager te eli mineren, werkten de vier Italianen goed samen met de Amerikaan. De Spanjaard Munoz hield zich echter afzijdig. Hij stond zo ver in het al gemeen klassement achter dat hij alleen de bergprijs op de San Mar co en de etappezegge in Foppolo beoogde. Die snode plannen kwa men helemaal uit. Vierentwintig uur voor het ver trek van Olympia's Ronde was Pe ter Schumans nog niet eens zeker van zijn start. Financiële perikelen rond zijn ploeg leken vrijdag de sportieve ambities van de rappe Limburger te dwarsbomen. Gister middag kon Schumans, als win naar van de vierde etappe van de amateurronde door Nederland, zijn geluk niet op. De ellende was vergeten, de mooiste dag uit de wielerloopbaan van Schumans was een feit. Peter Schumans, de eerste dagen goed meekomend met de top-twin- tig van het veld, imponeerde mët zijn winnende actie in de straten van Amsterdam gele-truidrager John Talen, die zijn leiderschap weer met één dag verlengde. De Sittardse renner, in het voor jaar triomfator in de Ronde van de Costa Brava, maakte de winnende sprong, toen tussen Amstelveen en Amsterdam Eddy Schurer werd in gelopen en het tempo even stilviel. Toch remise tegen Piket LEIDEN - Met sterk spel heeft Je roen Piket gisteravond opponent John van der Wiel flink in de pro blemen weten te brengen. Hevige tijdnood verhinderde de jeugdige Leiderdorper echter om in de der de partij van de tweekamp de stand naar IVfe-lVfe gelijk te trek ken. Toen hem de mogelijkheid tot lijfsbehoud werd geboden, greep Van der Wiel deze kans via het ge ven van eeuwig schaak, overigens noodgedwongen, onmiddellijk aan: remise en daarmee 2-1 in het voordeel van de grootmeester. John van der Wiel nam op socië teit Minerva na het treffen van don derdag gisteren opnieuw de gele genheid te baat om een openings nieuwtje te lanceren. In de Pirc-va- riant deed hij met wit op de zesde zet in strijd met de gangbare theo rieën afstand van het loperpaar, een actie die de Leidenaar aanvan kelijk geen windeieren leek te leg gen. Jeroen Piket had zijn kansen echter goed ingeschat en liet zich ook door een ogenschijnlijk drei gende manoeuvre van de witte da me niet imponeren. De jongste meester uit de Nederlandse schaakhistorie bleek een wending te hebben gezien, die zowel zijn op ponent als het in het sportcafé aan wezige publiek volledig verraste. Vanaf dat moment zat John van der Wiel flink in de knoei, maar ook zijn tegenstander voelde zich op zijn beurt ook niet helemaal happy, gezien de danig geslonken hoeveelheid bedenktijd. Met nog één minuut voor tien zetten zag Pi ket zich voor een dilemma gesteld: of een gunstige maar nog ingewik kelde variant kiezen, of Van der Wiel de mogelijkheid bieden om eeuwig schaak te houden. Piket koos de wijste weg en dus voor het laatste. Met zo weinig bedenktijd is een fout immers snel gemaakt. Vanavond treden beide spelers aan voor hun vierde en laatste par tij. Jeroen Piket krijgt dan met wit de kans om de score alsnog naar 2-2 gelijk te trekken. Gezien het ge leverde spel van gisteren is dat niet ondekbeeldig. Jeroens oudere broer Marcel voorziet ditmaal het gebeuren in het sportcafé van com mentaar. RUUD DOBBELAAR De 24-jarige Hans Daams heeft bij verrassing de eerste etappe van de 38e Dauphiné Libérrè op zijn naam geschreven. De renner uit de ploeg van Jan Raas profiteerde gisteren in de slotfase van de onoplettend heid van de erkende sprinters. De eerste etappe, van Annecy naar Sluitingstijd voor advertenties: dinsdagmiddag 14.00 uur. Int. bij onze advertentie-afdeling: telefoon (071) 14 49 41. TURKS RESTAURANT "DE HOORNBRUG" Nieuwe Rijn 19, Leiden Recepties en grote partijen Dagelijks geopend van 11.00-24.00 uur. Wilt u reserveren bel dan tel. 071-121761. Uw gastheer Sabri Villeurbanne, was nauwelijks inte ressant. Op een hevige onweers bui, vijftig kilometer voor de eind streep, na gebeurde er niets noe menswaardigs. Daams' Belgische ploeggenoot Ludo Peters was de enige, die iets probeerde. Hij trachtte tijdens het noodweer al leen aan de haal te gaan. Dat lukte niet. Daams nam in de eindsprint de honneurs waar door aan de aan dacht van de specialisten te ont snappen en Daniel Wyder, Jean- Claude Leclercq en Vincent Bar- teau achter zich te laten. Duclos Lassalle werd leider in het klasse ment. Zege Krijgsman MONTFOORT - Leden van de boksvereniging Leiden werkten maandagavond in Montfoort enke le partijen af. Junior Peter Willem- sen verloor in het zwaarwelter op punten van Arie Koops uit Delfzijl. Superzwaargewicht Ben Smeenk ging op punten onderuit tegen We- del van de organiserende vereni ging Verbon. Jacob Krijgsman (die nog één ze ge nodig heeft om tot de B-klasse toe te treden) won wel. Hij zege vierde op punten over Elmont, eveneens van de organiserende club. en, gem. 32.955 kmu; 2. Greg Lemond, V S.. 9 seconden achterstand; 3. Roberto Visentini, Italië. 20; 4 Claudio Corti, Italic, 31; 5. Franco Chioccioli, Italië, 43; 6. G.B. Baronchelli, Italië, 1:23; 7. Niki Ruttimann, Zwitserland, 1.29; 8. Francesco Moser, Italië, 2.24; 9. Stefano Colage, Italië, Italië, 1.06 achterstand: 3. G.B. Baronchelli. Italië 1:54; 4 Greg Lemond. V.S.. 2.05. 5. Claudio Corti. Italië, 3.24: 6. Francesco Mo ser. Italië. 3.54; 7 Franco Chioccioli. Italië, 5.21; 8. Marco Giovannetti. Italië, 7.39; 'J. Niki Ruttimann. Zwitserland. 8.20: 10. Aca- cio Da Silva. Portugal. 8.48; 20. Ene Van Lancker, Belgie. 16.42. Leclercq (Frankrijk) z.t.. met tijdvergoe- ding 4u20 46; 4 Vincent Barteau (Frank rijk) z.t.; 5 Rudy Rogicrs (Belgie) z.t 6 Henri Manders (Belgie) z.t 7 Claudio Chiapucci (Italië) z.t; 8. Jacques Decnon (Frankrijk) z.t., 9. Nico Emonds (Belgiék z.t.. 10. Thierry Barrault (Frankrijk) z.t. 1. Gilbert Duclos-Lassulle (Frankrijk) 4u25:27; 2. Jean-Francois Bernard (Frank rijk) z.t.; 3. Daniel Wyder (Zwitserland) 2 seconden achterstand; 4. Laurent Fignon (Frankrijk) 4; 5. Thierry Marie (Frankrijk) 8; 6. Erich Maechler (Switzerland) 8; 7 Je sus Blanco Villar (Spanje) 8; 8. Hans Roland Garros mannen, eerste ronde Mats Wilander (Zwc) - Ricardo Acuna (Chi) 6-0. 4-6. 6-1.6-1; Yannick Noah (Fra> Tank Benhabiles (Fra) 6-3, 6-4. 6-7. 6-7. 6-4, Juan Aguilera (Spa) - Wally Masur (Aus) 1-6. 6-4. goeding); 2. Harmeling (An den (10 seconden tijdsvergoeding): 3. Schurer (Bat) (5 seconden tijsvergocding); 4. Assez (Bel); 5. Talen (Aar); 6. Vopalka (Tsj); 7. Cornelissc (Ams); 8. Dicrckxsens (Bel); 9. Van Lent (Zwa); 10. Bol (Bzw); 11 Zwirs (NHD) Het algemeen klassement na vier etap- L.Talei r 41 n 1 56 sei 6. Jentzsch op 0.50: 7. Berndt op 0 55: 8. Meier z.t.; 9. Van de Akker op 1.15: 10. Lux op 1 19; 11 Van Orsouw op 1.19: 12. Schu rer op 1.33: 13 De Vries op 1 43. 14 Meijer op 1.44; 15. Ocmaras op 1.46; 16. Vcenstra op 1.55; 17 Arntz op 1.57: 18. Kaspoetis op 2.04; 19. Alberts op 2.06; 20. Raas op 2.15 s (Nederland). 4u20:49. met tijdvergoeding 4u20:39. gem 40,488 kmu. 2. Daniel Wyder (Zwitserland) zelfde tijd. met tijdvergoeding 4u20:44: 3. Jean-Claude Ramesh Krishnan (India) 1-6. 1-6. 7-5. 6-3; Ricki Osterthun (WDI) - Eduar- do Bengoechea (Arg) 1-6. 7-6, 3-6, 6-4. 6-1: Kent Carlsson (Zwe) - Alex Stcpanek (WDI) 6-1, 6-2, 6-2; Paul McNarnec (Aus) - Joakim Nystrom (Zwe) 1-6. 6 3. 6-2. 6-0; Henn Le conté (Fra) - David de Miguel (Spa) 6-3, 6-1. 6-3. Andres Gomez (Ecu) - Glenn Michibata (Can) 6-3,3-6,7-5,6-3; John Fitzgerald (Aus) - Peter Doohan (Aus) 3-6, 6-2, 6-0. 4-3 Dooh- an geeft geblesseerd op; Miloslav Mecir (Tsj) - Mike Robertson (ZAf) 6-1, 6-1, 6-3; Claudio Panatta (Ita) - Marcelo Ingai 6-4; Hcnrik Sundstróm (Zwe) - Broderick Dvkc (Aus) 7-5, 7-5, 6-2; Thomas Munster (WDI) - Tim Wilkison (VSt) 6-3, 6-4, 6-3 vrouwen, eerste ronde Zina Garrison (VSt) - Gabriela Dinu (WDI) 6-2,6-3; Mima Jausovec (Joe) - Adnana Vil- lagran (Arg) 6-4. 7-5: Martina Navratilo\u (VSt) - Anna-Maria Cecchini (Ita) 6-3. 6-3. Terry Phelps (VSt) - Betsy Nagclsen (VSt) 6-3, 6-2; Anne Hobbs (GBr) - Jo Durie (Gbn rina Skronska (Tsj) 6-1. 6-2. DUSSELDORF - Vier managers van een van Westduitslands groot ste wapenproducenten, Rheinme- taal-Dusseldorf, zijn gistermiddag wegens illegale wapenhandel ver oordeeld tot voorwaardelijke ge vangenisstraffen tussen 15 maan den en twee jaar. Zij stonden te recht wegens illegale wapenle veranties onder meer aan Zuid- Afrika en'Argentinië. door Hans Hoogendijk Verder kregen ze boetes van 3000 tot 25.000 mark. Het was voor het eerst in de Westduitsè geschiede nis dat wapenproducenten wegens ontduiking van de wapen- en ex- portwet werden veroordeeld. Toen de rechter het vonnis voorlas, rie pen demonstrerende leden van de vredesbeweging Pax Christi: „Voorwaardelijk is vrijspraak". De rechter liet hen verwijderen. Het proces tegen de vier managers heeft maanden geduurd.Zeven jaar had het openbaar ministerie nodig om in elk geval drie zaken water dicht te krijgen. Rheinmetaal ver kocht, zo luidde de beschuldiging, 1500 machinegeweren aan Italië. Daarvoor was toestemming gege ven, maar deze wapens doken bin nen de kortste keren op in Saoedi- Arabië, en aan dat land mocht niet worden geleverd. Verder werden kanonslopen met toestemming aan Spanje geleverd, maar die beland den in Argentinië. En het derde punt dat de rechters nu bewezen achtten, was de zaak rond een mu- nitievulfabriek voor granaten en raketten, die aan Paraguay werd verkocht. Deze apparatuur heeft nooit een Paraguaanse haven ge zien, maar kwam direct in Zuid- Afrika terecht. Voor Zuid-Afrika geldt sinds 1977 een wapenembar go. In alle drie de gevallen achtten de rechters bewezen dat de mana gers van Rheinmetaal van het mis leidend karakter van de transacties op de hoogte waren. De verkopen, waarvoor zij nu tot voorwaardelijke vrijheidsstraffen zijn veroordeeld, speelden zich af tussen 1977 en 1980. Hoe ernstig de justitie de zaak heeft opgenomen, bleek wel uit het feit dat de vier na hun arrestatie pas werden vrijgela ten nadat Rheinmetaal een borg som van 23 miljoen had betaald. Later werd dat bedrag verlaagd tot acht miljoen, maar daarvan moes ten de veroordeelden zelf een be hoorlijk deel betalen om het vluchtgevaar te verkleinen. Justitie kwam al in 1978 de ille gale transacties op het spoor, maar het duurde tot eind 1985 voordat eindelijk strafvervolging werd in gesteld. Een poging van de rege- ring-Kohl om in 1984 de wet op de verkoop van wapens zo te verande ren dat Rheinmetaal slechts 'over tredingen' zou hebben begaan in plaats van de nu in de aanklacht vermelde 'misdaden', mislukte. In dien deze wetswijziging wel gelukt, waren de illegale verkopen verjaard. 'Meer aandacht voor mensenrechten nodig' DEN HAAG (GPD) Hoewel de meeste regeringen meer aandacht hebben voor de mensenrechten, wor den in tal van landen die rechten nog altijd met voeten getreden. Publieke en politieke druk blijft daarom hard nodig om politieke arrestaties, martelingen en executies te voorkomen, aldus Amnesty Internatio nal. De internationale mensenrechtenorganisatie zegt dat in een verklaring ter gelegenheid van het zilveren jubileum. Op papier staat het er met de mensenrechten niet slecht voor. Zo hebben bijvoorbeeld 83 van de 159 lid staten van de Verenigde Naties het internationale ver drag over burgerrechten en politieke rechten onderte kend. Dit verdrag verbiedt onder andere martelingen en willekeurige arrestaties. Maar in de praktijk blijken ook regeringen die het verdrag hebben ondertekend zich schuldig te maken aan het vasthouden van gewetensgevangenen, marte lingen en executies, aldus Amnesty. Om ervoor te zorgen dat de mensenrechten daad werkelijk worden geëebiedigd moet om te beginnen bescherming van de mensenrechten worden vastge legd in de nationale wetgeving, aldus Amnesty. De organisatie heeft nog wel meer punten op het verlang lijstje staan: regeringen moeten internationaal toe zicht en inspectievan de gevangenissen toestaan. Ook dienen mensenrechten een rol te spelen in de betrek kingen met andere landen. Mensen mogen niet worden uitgewezen naar landen waar zij het risico lopen op politieke gronden te wor den gearresteerd, gemarteld of geëxecuteerd. Export van wapens of technologie die gebruikt kunnen wor den voor martelingen of politieke moorden is uit den boze. Tenslotte vindt Amnesty dat regeringen verant woordelijk zijn voor onderricht over mensenrechten. Ook de 'opvoeding' van militairen en politie valt daar onder. Amnesty heeft na 25 jaar meer dan 500.000 leden in ruim 150 landen. De Nederlandse sectie telde tot voor kort 85.000 leden en donateurs. De jubileum-uitzen ding op radio en televisie begin deze maand zorgde ervoor dat het aantal Amnesty-lcden in Nederland groeide tot ruim 100.000. Het 25-jarig bestaan wordt de komende weken gevierd met talrijke manifestaties, schrijfdagen en theatervoorstellingen in het hele land. LONDEN - Lloyd's of London, het grootste en oudste verzekeringscon cern ter wereld, heeft een nieuw on derkomen. De verzekeraars begon nen gisteren hun werk in het nieu we hoofdkantoor, dat is ontworpen door architect Richard Rodgers. Hij ontwierp eerder het Centre Pompidou in Parijs. Het pand bestaat uit een glazen ruimte omgeven door een warnet van roestvrij stalen buizen en be ton. De bouw heeft 5 jaar geduurd en kostte 242 miljoen dollar. De ver zekeraars doen hun werk in een enorm grote ruimte. Lloyd's begon in de 17e eeuw in een koffiehuis en is nu goed voor ruim 23 miljard gulden aan verze keringen per jaar. De scheepsbel van de in 1959 vergane Lutine vormt een van de weinige herinne ringen aan het verleden in de kan toorflat. De bel werd in hel verle den geluid als er goed of slecht nieuws was voor Lloyd's. (foto api DEN HAAG (ANP) - De PvdA-top gaat de balans opmaken van de verkiezingen. Er is onderzoek no dig naar tal van factoren en naar de verschuivingen bij de verkiezin gen, heeft het partijbestuur beslo ten na een weekeinde nadenken over 21 mei. Het onderzoek moet deze zomer worden afgerond cn in september mag de partijraad dan beslissen wat er binnen de PvdA de komende jaren moet gebeuren. De partijraad mag zich zaterdag al uitspreken over een resolutie Uitlevering IRA-leden bij Hoge Raad DEN HAAG (ANP) - De procureur- generaal bij de Hoge Raad, mr Remmelink, acht de bezwaren die de advocaat mr Van Bennekom heeft opgeworpen tegen de uitleve ring van de IRA-leden B.M. en G.K. onvoldoende. Hij steunt de officier van justitie in de meeste van diens bij de Hoge Raad inge brachte argumenten. Hij meent dat de uitspraken van de Amsterdamse rechtbank in bei de zaken vernietigd moeten wor den. De Hoge Raad zal 1 juli beslis sen of het beide Ieren zal oproepen om ze over de uitlevering te kun nen verhoren. De rechtbank besliste eind maart dat de minister van justitie het ad vies moet krijgen dat M. kan wor den uitgeleverd (zij het niet voor al le delicten waarvoor dat wordt ge vraagd) en K. niet. De officier van justitie ging in beide zaken in cas satie, advocaat mr. Van Bennekom alleen tegen de uitlevering van zijn cliënt M. De rechtbank honoreerde het verzoek van Engeland om uitleve ring van M. op grond van hem op gelegde straffen wegens een bom aanslag in de Bayardo-bar in Bel fast waarbij vijf doden vielen. Daar kreeg hij levenslang voor. waarin staat dat het CDA de gele genheid moet hebben een coalitie met de VVD te vormen. Als dat mislukt, is de PvdA beschikbaar voor formatie-onderhandelingen. Teleurgesteld constateert de partij top dat het niet gelukt is de CDA' VVD-coalitie onder de 75 zetels te brengen. Maar ruim 3 miljoen kie zers hebben PvdA gestemd. Dat verplicht. Of het nu is als rege ringspartij of in de oppositie, in beide situaties is het de taak van de PvdA die inzet, belangen en keu zes op wervende wijze te beharti gen, aldus het bestuur. Bij de loting gisteren van de Kiesraad heeft geen enkele van de gekozen leden in de PvdA-kamer- fractic zijn zetel hoeven af te staan aan lijstduwer Kok. Bij de loting kwam Kok, die in elf kringen met voorkeurstemmen werd gekozen, terecht in zijn officiële kieskring Amsterdam. Onder grote belang stelling trok de voorzitter van de Kiesraad. Franssen, voor Kok kies kring 9 uit de bus: Amsterdam. Lijsttrekker Den Uyl, die m alle kieskringen was gekozen, kwam m Middelburg terecht waardoor de kandidaat van Molukse afkomst Lilipaly aanvankelijk niet tot ka merlid benoemd is. Aangezien ten aanzien van Den Uyl de afspraak was gemaakt dat hij uiteindelijk in Friesland gekozen zal worden ver klaard, komt Lilipaly toch op de groene banken terecht. Joekes VVD'er Joekes. die met voor-, keursstemmen gekozen was in de kieskringen Haarlem/Den Helder en Leiden, werd ingeloot in de kieskring Haarlem/Den Helder Als gevolg hiervan zou de VVD'er Korthals dus 'verdwijnen' maar na» zware druk uit het partijbestuur stelde het aanvankelijk onwillige kamerlid Rempt-Halmmans De Jongh haar zetel beschikbaar. Rempt komt echter alsnog in de Kamer wanneer de WD ministers levert.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15