Eerste surprise in Parijs Noordwijk in finale LD-Cup 'We zullen lef tonen tegen Ajax' Scheidsrechters mogen geen moment twijfelen Suvrijn naar Roda Quick Boys ronde verder Joakim Nyström uitgeschakeld, Schapers verder Portugese bond geeft niet toe U.V.S.-SPARTA 2 WOENSDAG 28 MEI 1986 SPORT PAGINA 13 RBC al tevreden met finale ROOSENDAAL (GPD) - Voor RBC is de eigenlijke voorbereiding op de bekerfinale tegen Ajax pas vanmiddag om twee uur begon nen. Eerder kon een aantal semi- profs en amateurs van de Roosen- daalse eerste divisieclub geen vrij krijgen van hun werkgever. En om aan zo'n bekerfinale een hele snip perdag te spenderen, dat ging het merendeel van de RBC-selectie toch weer net iets te ver. Het typeert het enorme verschil tussen de beide bekerfinalisten Ajax en RBC, dat nog altijd verbij sterd is dat die finale bereikt kon worden ten koste van Haarlem (1-0 in de allerlaatste minuut) en in de halve finale tegen FC Den Haag (2- 1 vijf minuten voor tijd). Die neder laag is voor FC Den Haag nog altijd het enige verlies dat in deze lopen de competitie 1985-1986 geincas- seerd moest worden. Waar technisch-directeur Johan Cruijff minimaal het winnen van de vaderlandse voetbalbeker ver langt („Ajax is aan zijn status ver plicht één van de beide beschikba re bekers te winnen"), daar zegt RBC-oefenmeester Hans Verèl: „We zien wel waar we uitkomen. Voor RBC is het bereiken van de finale op zich al een prachtige pres tatie. Dat die wedstrijd ook nog eens tegen een vaderlandse topper wordt afgewerkt, is mooi meegeno men". Hans Verèl is in ieder geval niet van plan zijn spelers stringente be wakingsopdrachten mee te geven. „Gewoon uitgaan van de eigen mo gelijkheden", vindt de oefenmees- ter uit Raamsdonkveer, die eerder de promotie van FC Den Bosch naar de eredivisie hielp bewerk stelligen. „We moeten ons niet aan Ajax gaan aanpassen. Dat heeft ook weinig zin. Daar zou ik een stuk of vijf, zes spelers aan op moe ten offeren. Maar dan hou ik zelf nauwelijks nog voetballers over om in die wedstrijd iets positiefs te ondernemen". Puur op de verdedi ging spelen wil Verèl onder geen enkele voorwaarde. „Een beetje lef tonen; Ajax proberen voor ons doel weg te houden en daar waar mogelijk de aanval zoeken, zijn on ze uitgangspunten voor woensdag avond". De Meer Vanuit sportief oogpunt Heeft Hans Verèl er grote problemen mee dat de bekerfinale niet in Rot terdam, zoals oorspronkelijk was gepland, maar in het Ajax-stadion gespeeld zal worden. „Ajax uit of thuis, dat scheelt toch minimaal een klasse", gelooft Verèl. „Wan neer in De Meer de trein een keer gaat lopen, zal het voor ons ver schrikkelijk moeilijk worden Ajax af te stoppen. In De Kuip zouden we toch wat meer kans hebben ge had om achterin de nul iets langer vast te houden". RBC-voorzitter Adrie de Jong is het wat dat betreft totaal niet eens met zijn trainer. „We hebben op de eerste plaats voor het geld geko zen, omdat we normaal gesproken ook in Rotterdam geen schijn van kans zouden hebben tegen Ajax. Tot aan de halve finale heeft het bekertoernooi ons alleen maar geld gekost Pas tegen FC Den Haag hebben we er iets aan overgehou den. Bij Ajax spelen we op een fifty fifty-basis; in Rotterdam hadden zowel Ajax als RBC extra kosten moeten maken. Bij een toeschou wersaantal van 10.000 tegen gemid deld een tientje de man zouden we in Rotterdam uiteindelijk zo'n klei ne 20.000 gulden aan die bekerfina le hebben overgehouden. Door uit te wijken naar Amsterdam ligt dat bedrag beduidend hoger, terwijl we bovendien in onze deal mee hebben kunnen nemen dat Ajax volgend jaar in Roosendaal een ju bileumwedstrijd komt spelen in verband met het vijfenzeventigja rig bestaan van de vereniging". BEEK (GPD) - Fortuna Sit- tard-middenvelder Wilbert Suvrijn is een tweejarige ver bintenis met Roda JC aange gaan. De 23-jarige internatio nal, die langdurig in de be langstelling van PSV stond, toonde zich na het akkoord met de Kerkraadse club ver heugd over het feit dat de za ken zo snel tot een goed einde waren gekomen. „Roda JC is een nieuwe uit daging. Na vijf jaar Fortuna wil je iets anders. Roda JC heeft bovendien blijkgegeven volgend seizoen gericht te wil len werken naar een UEFA- Cupplaats, dus was deze stap niet moeilijk". Met de komst van Suvrijn is de vacature Pe ter van de Ven (vertrokken naar Charleroi) opgevuld. „Beter kon niet", liet Roda's komende trainer/manager Rob Baan weten. Hoewel RBC dank zij de 'instap- premie' van de KNVB (driejaar ge leden speelden de Roosendalers nog in de amateur-hoofdklasse) ze ker niet armlastig genoemd mag worden, is elke vorm van inkom sten voor de Westbrabanders be langrijk. Al was het alleen maar om de komende weken op de transfer markt op zoek te gaan naar enkele aanvallers om de selectie voor het komende seizoen weer op peil te brengen. Ad de Jong, Addie Gorree en Arie Romijn vertrekken aan het eind van dit seizoen, alle drie aan vallers. In feite houdt RBC dan nog één specifieke aanvaller over: lin kerspits Dirk van der Laan. Hans Verèl: „Als die drie inderdaad op stappen, wordt de spoeling wel heel erg dun.". KATWIJK - Quick Boys heeft uiteindelijk met speels gemak (5-1) de vijfde ronde in de strijd om de districts beker gehaald. Het vorige week bij 1-1 gestaak te duel tegen hoofdklasser RVC werd gisteren met nog 15 minuten speeltijd voortgezet. Quick Boys had het voordeel om met een strafschop te be ginnen, terwijl de tegenstander uit Rijswijk niet dan 9 spelers mocht opstellen. Johan Jonker schoot de bal vanaf elf meter slecht in, maar scheidsrechter Van Egdom constateerde dat Fred van der Kaaij wordt ten onrechte niet afgevlagd door de clubgrensrechter van FC Lisse en kan daardoor Daan Kooimans in stelling brengen. Kooimans zou het buitenkansje benutten: 2-0. (foto Holvast) het speeltuig via de keeper de doellijn was gepasseerd. In de resterende speeltijd schoten Kees Kraayenoord en Mart van der Plas (2) nog raak. Zaterdag speelt Quick Boys op Nieuw Zuid (15.00) tegen Alte- na, een ploeg die in het afgelo pen seizoen in de zaterdageer- steklasse A uitkwam. De win- naar van die krachtmeting speelt tegen de winnaar van Noordwijk-FC Den Haag 2. Die wedstrijd wordt vanavond om 19.00 uur op de Duinwetering afgewerkt. Morgen wordt een deel van de zesde ronde ge speeld: UVS-Sparta 2 (de be taalde jeugd dus van de Rotter dammers, die met oud-UVS'er Richard van Polanen naar Lei den komen) en Rijnsburgse Boys-SSS. Snijders nieuwe trainer DIOK LEIDEN - De nationale rugby- bekerhouder DIOK heeft een nieuwe trainer aangetrokken. Het is de Hagenaar Theo Snij ders, die Michael Patrick het komende seizoen gaat opvol gen bij de Leidse ere-klasser. Snijders, oud speler van HRC, heeft in de loop der tijd een goede naam opgebouwd. Hij trainde onder meer KMD, HRC en was het laatste jaar trainer van Rotterdam. De komst van Snijders naar Leiden komt niet als een ver rassing. Het bestuur van DIOK was al enige tijd op zoek naar een vervanger, omdat Michael Patrick te kennen had gegeven aan het einde van het seizoen wegens privé-omstandigheden te willen vertrekken. Toen Pa trick terugkwam op zijn be sluit, waren de onderhandelin gen met andere kandidaten echter in een vergevorderd sta dium. Reden waarom de club leiding besloot de procedure voort te zetten. Het bestuur heeft Michael Patrick overigens benaderd om andere taken binnen de club op zich te nemen. Wat het resul taat daarvan is, moet DIOK af wachten, nu de Delftenaar nog in het buitenland vertoeft. PARIJS (AFP) - De tweede dag van de open Franse tenniskam pioenschappen leverde gisteren de uitschakeling op van een van de meer succesvolle spelers van het jaar: de Zweed Joakim Nyström. De vijfvoudige toernooi-winnaar, in Parijs als zesde geplaatst, was na winst in de eerste set, kansloos te gen de 31-jarige Australiër Paul MacNamee. Minder schokkend was het verlies van de nummer zes tien van de plaatstingslijst. Heinz Günthardt, in 1985 kwart-finalist op Roland Garros, verloor na een langdurig gevecht in vier sets van de Westduitser Damir Keretic. Be kend werd ook de tegenstander van Michiel Schapers in de tweede ronde. Zoals de verwachting dien de zich daarvoor de Spanjaard Emilio Sanchez aan, die echter op vallend veel moeite had met Todd Witsken. De Amerikaan won de eerste twee sets met groot gemak, maar verloor de laatste drie met even groot verschil. Bij de vrouwen ondervond het gros der favorieten niet meer dan marginale tegenstand. De enige die het tot drie sets liet komen was de Tsjechoslowaakse Hana Mandliko- va. De beschermelinge van Betty Stöve verloor de eerste set na een tie-break, in de tweede en derde liet zij eindelijk wel zien wat het verschil tussen de nummer vijf en 45 van de wereld hoort te zijn. Juist nu de toernooien weer gaan plaatsvinden op zijn favoriete ba nen, lijkt Joakim Nyström aan het einde van het latijn te zijn. De Zweedse base-line specialist begon het jaar 1986 opzienbarend. Hij won toernooien in Toronto, La Quinta, Rotterdam, Monte Carlo en Madrid en versloeg daarin alle gro ten van het hedendaagse tennis. Hij leek op weg naar de topvijf van de wereld. De zege-reeks kwam echter snel ten einde, toen de grote toernooien op gravel werden ge speeld. Bij de open Italiaanse kam pioenschappen werd hij al snel uit geschakeld. Hij klaagde toen al over een nauwelijks te overwinnen vermoeidheid. In Parijs bleek dat niet aleen maar een smoesje voor een onverwachte nederlaag te zijn. Paul MacNamee leek voor hem in de eerste ronde een attractieve maar zeker geen onoverkomenlij- ke opponent te zijn. De 31-jarige Australiër is meer bekend en ge vreesd om zijn sterke optreden in het dubbelspel dan voor zijn indi viduele prestaties. Daar komt nog bij dat hij langzaam herstellende is van een nier-operatie, die hij in ok tober vorig jaar onderging. In de eerste reeks wees ook weinig op een verrassing. Nyström deed ge woon waar hij het beste in is, de bal in het spel houden, en liet de zwoe gende MacNamee de fouten ma ken. In de tweede set veranderde het spelbeeld echter drastisch. De grote variatie die de Australiër al in het begin in zijn spel had proberen te leggen, had opeens wel effect. Nyström kreeg absoluut geen vat meer op de returns van MacNa mee. In de tweede reeks viel de schade voor de Zweed nog enigs zins mee, 3-6, in de vierde en vijfde set werd de ontluistering echter compleet: 1-6, 0-6. zo betrekkelijk eenvoudig als Paul McNamee zijn overwinning uiteindelijk behaalde, zo veel moest Damir Keretic er voor doen. De Westduitser, nummer 104 van de wereld, overleefde in de vierde set, bij een 1-2 achterstand, tegen de Zwitser Heinz Günthardt zelfs een tie-break. In de beslissende vijfde hield het tweetal elkaar tot 6-6 keurig in evenwicht. Het verlies van zijn opslag kostte Günthardt uiteindelijk de overwinning. Uitslagen: zie scorebord. Tegenstander dinsdag bekend Michiel Schapers reikte in Parijs tot de tweede ronde. LEIDEN - Noordwijk heeft het kunstje van vorig seizoen her haald. Via een 3-0 overwinning op LDWS plaatste de zaterdageer steklasser zich voor de finale van de Leidsch Dagblad-Cup, die vol gende week zaterdag op het veld van UVS wordt gespeeld. De zee- kanters hopen het er alleen beter in de eindstrijd af te brengen dan vo rig seizoen, toen werd verloren van Rijnsburgse Boys. Noordwijk treft Lugdunum (dat gisteravond met 3- 1 won van FC Lisse zaterdag) of Oegstgeest in de Kikkerpolder. Die tweede halve finale is door compe titieleider Van Steijn overigens verplaatst naar dinsdag 3 juni, dit in verband met competitiever plichtingen van Lugdunum. Noordwijk-LDWS 3-0. De Leidse vierdeklasser was met opgeheven hoofd naar Noordwijk vertrokken. Immers, de Vlietclub had de KNVB-bekerwedstrijd nog in het achterhoofd. Weliswaar werd die krachtmeting (2-2) via strafschoppen verloren, maar het vertoonde spel gaf hoop op een goed resultaat. LDWS had echter de pech dat Noordwijk de zaken beter aanpakte dan een paar we ken terug. Oefenmeester Eelman kon door uiteenlopende redenen niet be schikken over zijn sterkste elftal, maar het team dat de Haarlemmer gisteren de wei instuurde was goed genoeg om een verdiende 3-0 zege te behalen. Wel moet gezegd dat LDWS in de openingsfase het doel van Johan van der Berg (die terug gaat naar WSB) bestookte. De Leidse voorwaartsen sprongen evenwel te lichtzinnig met de kan sen om. In de tweede helft sloeg het sterk veijongde Noordwijk (Eelman pro beerde een aantal A-junioren uit) toe. Binnen vijf minuten scoorden Andries Wendt en René van Hens- bergen. Die slag kwam LDWS niet meer te boven. De ploeg was welis waar van goede wil, maar kon het hoge tempo van Noordwijk niet bijbenen. Andries Wendt bepaalde de eindstand op 3-0. Lugdunum-FC Lisse (zat.) 3-1. Onder toeziend oog van een deel van de Oegstgeest-selectie, plaat ste Lugdunum zich feitelijk zonder veel moeite voor de halve finale, waarin de Kikkers de kampioen van de zaterdagafdeling ontmoe ten. Als de Oegstgeestenaren (die al in het bezit zijn van de prijs van 1000 gulden) goed hebben opgelet, zullen ze tot de conclusie zijn geko men dat Lugdunum een redelijk getalenteerd elftal heeft, dat onder bepaalde omstandigheden even wel het hoofd verliest. Immers, de tweedeklasser had bij een 2-1 stand de mogelijkheid om een monsterscore te behalen tegen de zaterdagsectie van FC Lisse, die wordt getraind door oud- Lugdunum-oefenmeester Wim Ei lander. Albert Siera, invaller Klaas Dekker (voor Kees van Tongeren) en Kees Schouten kregen in de tweede helft namelijk opgelegde kansen. De jonge aanvallers stuit ten evenwel keer op keer op Lisse- doelman Cock Kaak, die zijn ploeg voor een afgang behoedde. De keeper hield zijn ploeg met goede reddingen in de race, die halverwege de tweede helft leek beslist. Via Albert Siera nam de thuisploeg in de 15de minuut een 1-0 voorsprong, die negen minuten later werd vergroot. Dit tot woe'de overigens van FC Lisse, dat terecht voor buitenspel protesteerde. Toen Fred van der Kaay de bal van Daan Kooimans ontving, stond de jonge vleugelaanvaller duidelijk buiten spel, maar omdat de clubgrens rechter van FC Lisse niet vlagde, mocht Van der Kaay van arbiter Van Tol de bal transporteren naar Daan Kooimans, die het karwei be heerst afmaakte: 2-0. Alber Siera kreeg hierna de mo gelijkheid om FC Lisse al in een vroeg stadium kansloos te maken. De kopbal van de linkerspits zeilde echter over het doel. Die misser leek ernstige gevolgen te hebben. In de laatste minuut van het eerste part verkleinde Gerard van Rooyen de marge uit een straf schop, toegekend nadat Hennie Brakshoven Peter Schalk in het strafschopgebied had neergelegd. In de tweede helft zetten de gas ten alles-op-alles. In hun poging om de gelijkmaker te forceren, ver gaten te Lissenaars evenwel om de linies gesloten te houden. De ploeg van Eilander kreeg desondanks en kele kansen (Erik Wijnhout en ex- Lugdunummer Henri van der Weijden), maar die stonden niet in verhouding tot de mogelijkheden, die de thuisclub kreeg. Dekker, Schouten en Siera verzuimden evenwel hun ploeg in een vroeg stadium in veilige haven te lood sen. Het drietal miste de scherpte, die Edwin Verhoogt vlak voor het einde wel bezat. Op aangeven van Fred van der Kaay scoorde de jon ge middenvelder op fraaie wijze de treffer, die de Leidenaars definitief in de halve finale schoot: 3-1. Nu maar afwachten wat Oegst geest van het 'avondje-Lugdunum' heeft opgestoken. Vrouwen van Lugdunum doen gooi naar titel LEIDEN - De vrouwen van Lugdu num hebben gisteren een goede stap in de richting van het kam pioenschap van de eerste klasse za terdag gezet. De Leidse vrouwen zegevierden met 1-3 bij Maasdijk. Lugdunum is nu afhankelijk van de resultaten van concurrent Ha- zerswoudse Boys, die nog op gelij ke hoogte kan komen. Een beslis- singwedstrijd ligt in het verschiet. Lugdunum liet er geen twijfel over bestaan wie de sterkste was in Maasdijk. De Leidsen namen zelf alle treffers voor hun rekening, waarbij moet worden aangetekend dat de inzet van Jacqueline de Kier onvrijwillig in eigen doel was. Sop hie van Tongeren (2) en Marijke Dubbeldeman schoten aan de goe de kant van het veld raak. Voorts won Oegstgeest met 3-1 van Zevenhoven. Anneke Amir, José van Beek en Annelies Oskam scoorden voor de thuisclub, die een tegentreffer van Gerda van Tol moest dulden. Altior wees FC Lis se gedecideerd terug. Dé Lange- raarse vrouwen wonnen met 5-1 dankzij doelpunten van Karin Koe- leman (2), Elly van Rijn (2) en José Bader. Sandra van Dijk redde de eer voor FC Lisse. MEXICO STAD (GPD) - Na een grondige medische keuring zijn ze dinsdag eindelijk eens allemaal bij elkaar gekomen met hun technische leiding. Het gaat om de scheids rechters, 36 man sterk, inclusief de Nederlander Jan Keizer. En de op drachten van de arbitragecommis sie van de FIFA, de wereld voetbal federatie, logen er niet om: het is de bedoeling om in Mexico elke letter van het reglement strikt toe te pas- Nog nooit zijn er op één WK zo veel scheidsrechters geweest en nog nooit zijn er zoveel van zover geko men. Latijnsamerikaanse sterren als Diego Armando Maradona, Zi- co, Enzo Francescoli en Hugo San chez maken zich nu al druk over de coulante houding die volgens hen sommige Noordeuropese arbiters aannemen ten opzichte van zware overtredingen. In verschillende Eu ropese kolonies bestaat de vrees dat de scheidsrechters uit Latijns-Ame- rika zullen worden omgekocht ten bate van Mexico. En hoe zal straks een Japanner het met de fluit doen? En wat moetje wel niet denken van scheidsrechters uit landen als Mali en Mauretanië. De heren hebben nu allemaal te horen gekregen dat ze geen moment moeten twijfelen met een penalty, of gele of rode kaarten. Elke vorm van geweld, al is het maar een klein zetje of slechts een poging om aan het shirtje van de tegenstander te trekken, alles moet effectief wor den bestreden. Maar dat is nog lang niet alles. Er komt zelfs een censuur op het privégedrag van de spelers. De FIFA wil voorkomen dat doelpunten al te uitbundig worden gevierd en dat spelers met afgezakte kousen lopen of met de shirtjes uit hun broek. Wat men ook wil tegengaan is dat tegenstanders na de veldslag voor de ogen van de toeschouwers hun shirtje uitwisse len. De discipline is dit keer blijk baar belangrijker dan de broeder schap. Michel Platini kon er alleen maar om lachen toen hij het hoor de. „Als ik niet met m'n shirtje uit mijn broek mag spelen dan speel ik zonder shirt", zo grapte het brein van de Franse selectie, „en dan plak ik mijn nummer 10 wel om m'n blote rug". Maar zover zal het beslist niet komen. Het zich niet houden aan de disciplinaire maat regelen zal in eerste instantie al- Donderdag 29 mei de grote finale van het Zilverenmolen toernooi QUICK BOYS-RIJNSBURGSE BOYS <ü?3l Aanvang 20.00 uur. wamtm Boshulzerkade MONTERREY (AFP) - Het bestuur van de Portu gese voetbalbond weigert in te gaan op de financië le eisen van de geselecteerden, die zich voor de eindronde om de wereldtitel in de Mexicaanse plaats Saltillo bevinden. „Het premiestelsel is uit gebreid besproken voor het vertrek naar Mexico. Iedere betrokkene is daarmee akkoord gegaan. Er is geen enkele reden van de regelingen af te wijken of er opnieuw over te praten. De bond blijft op dit standpunt staan", stond in een perscommuniqué te lezen. „De Portugese voetbalbond heeft talrijke ad- nesieueiuigingen ontvangen van sportorganisaties uit het vaderland", werd er nog aan toegevoegd. De spelers van de nationale voetbalselectie heb ben enkele dagen geleden geweigerd een oefen wedstrijd te spelen uit onvrede over de financiële vergoedingen tijdens de eindronde. „Deze affaire is niet van vandaag of gisteren", aldus aanvoerder- doelman Manuel Bento, tevens woordvoerder van de spelers. „Vijf maanden geleden heb ik het pro bleem al aangekaart bij de betrokken officials bij de bond. Maar het eerste antwoord moeten we nog krijgen". leen maar punten voor de fair play-cup kosten. Maar toch, het be gin is er. „Je zou haast denken dat de FIFA liever een world cup heeft van opgetutte theetantes dan van door ervaring geverfde voetbal cracks", aldus een verontwaardig de Schotse collega die zich al druk maakt over de toekomst. In Mexico daarentegen vinden veel mensen de maatregelen volko men terecht. De gemiddelde West europeaan heeft in Mexico, en in mindere mate ook in de rest van Latijns-Amerika, namelijk de naam uiterst slordig te zijn en on hygiënisch. Dat komt gedeeltelijk door wat ze hier kenmerken als het „hippie-toerisme", cocaine-aanbid- ders met spijkerbroeken die stijf staan van de viezigheid en solida- riteitsfreaks op slippers. Maar la ten we eerlijk zijndoor alle libera lisering en het vrijheid-blijheid ge voel in liet Westen is de"persoontijke verzorging bij tal van ons danig achteruit gegaan. Niet dat we allemaal als Mexi caanse kantoorklerken keurig in driedelige pakken met stropdas door alle smog en hitte in Mexico- Stad moeten lopen. Maar juist door al die luchtvervuiling en broeierig heid is het in een metropool als de Mexicaanse noodzakelijk om min stens één keer per dag onder de douche te gaan, zo niet dan ruik je uren in de wind. En als er bij de Mexicanen iets telt dan is het wel de persoonlijke verzorging. Hoe verwerpelijk het ook is, in Mexico maken de kleren nog altijd de mens. Bijna alle Mexicanen, of ze nu rijk zijn of arm, doen altijd hun uiterste best om er zo netjes mo gelijk bij te lopen. En geheel vol gens de Latijnsamerikaanse tradi tie worden uniformen hier nog al tijd aanbeden. Hoe strakker hoe mooier, zo vinden de mensen. Wat dat betreft had de FIFA dus geen betere plek kunnen vinden om alle disciplinaire maatregelen door te voeren. A.s. donderdag 19.00 uur kwart finale KNVB-beker VT I jf (ingevolge KNVB-reglemenl leden en donateurs geen vrije toegang)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13