Verlies posterij neemt verder toe Nieuw koopkrachtplaatje9 bij eenvoudiger belastingheffing Opec wint in VS weer snel terrein Telecommunicatie goudmijn PTT Proef met automatisch betalen nog geen succes Soldaten in België moeten post sorteren Kort Vermindering van straf in Salemaffaire Sigarenboeren: Van Zeil meet met twee maten Beursoverzicht Export naar bondsrepubliek met tien procent afgenomen De PTT verwacht dat het resultaat van de post dit jaar verder daalt, ook omdat de werkgelegenheid bij BRUSSEL (GPD) - In België zijn 200 dienstplichtige militairen inge schakeld om te helpen bij het sor teren van de post die door de sta kingen van de afgelopen weken bij de posterijen is blijven liggen. In het belangrijke sorteercentrum van Brussel liggen meer dan 10 miljoen stukken post op verzen ding te wachten. Ondanks de hulp van de soldaten zal het nog twee tot drie weken duren voordat deze gigantische stapel postzakken is weggewerkt. Zonder de militaire hulp zou dat meer dan een maand gaan duren. Daar komt bij dat veel mensen de voorbije weken geen post ver stuurd hebben omdat gestaakt werd. Men verwacht daarom nog eens een golf aan extra poststuk ken. De posterijen staakten, net als het openbaar vervoer en andere openbare diensten, tegen de bezui nigingsplannen van het kabinet- Martens. Dat maakte vorige week bekend tot eind volgend jaar ruim 11 miljard gulden op de overheids uitgaven te willen bezuinigen. Dat gaat - vooral in het onderwijs en bij de spoorwegen - de komende anderhalf jaar 32.000 banen kosten. De afgelopen veerfïen dagen lag het treinverkeer in België zo goed als stil. Voorts staakten op enkele dagen het bus- en trampersoneel, de onderwijzers, postbeambten,' havenwerkers en het personeel in sommige grote bedrijven.De plan nen van de rooms-liberale coalitie zullen zeker worden goedgekeurd. De fractieleiders van de christen democratische en liberale meer derheidsfracties hebben al laten weten de regering volledig te steu nen. Desondanks gaan de socialisti sche bonden door met acties. In Vlaanderen zal vrijdag door de leerkrachten worden gestaakt. Vooral in Wallonië, waar de sta kingsbereidheid het grootst is, zul len acties worden gevoerd. Het treinverkeer naar en rond Charle roi ligt daar bijvoorbeeld al twee weken zo goed als stil. WMmmmimmgmmgmmmmMmm. NOTU De totale advertentie-omzet van de tijdschriften, aangesloten bij de Nederlandse Organisatie van Tijd schrift-Uitgevers (NOTU), is vorig jaar met gemiddeld 1,1 procent ge groeid. De gemiddelde oplage van de opinieweekbladen daalde met 7 procent. De gemiddelde oplage van de omroepprogrammabladen nam met 0,9 procent toe en van de vaktijdschriften met 2 procent. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1985 van de NOTU. Avebe Het aardappelmeelconcern Ave be heeft vorig jaar een beter resul taat geboekt dan in de voorafgaan de jaren. Het verlies bleef beperkt tot 12,1 miljoen gulden tegen 27,4 miljoen in 1984. De directie van Avebe verwacht voor 1986 een ver dere verbetering van het resultaat, ook indien rekening wordt gehou den met een mogelijk lichte prijs- druk op een aantal produkten als gevolg van grote voorraden in West-Europa. Varkenspest In Groot-Brittannië zijn ruim 5.000 varkens van zeven boerderij en vernietigd in verband met de ergste epidemie van varkenspest die zich in 15 jaar heeft voorge daan. De zeer besmettelijke virus ziekte is geconstateerd bij vier boerderijen. Functionarissen van het ministerie van landbouw ho pen de epidemie te kunnen indam men, maar vrezen dat de export veel schade zal ondervinden. Noro De Noro-groep in Utrecht wil met een bod van 32 miljoen dollar de Amerikaanse Home Federal Loan Administration overnemen. Directie en commissarissen van deze bank in Atlanta hebben inge stemd met deze overneming en als ook de aandeelhouders instemmen met het bod ter waarde van 80 mil joen gulden kan de overneming voor oktober een feit zijn, aldus een bekendmaking van Noro Hol dings, dat enkele tientallen beleg gingsfondsen in de Verenigde Sta ten en in ons land omvat. het postbedrijf de komende jaren nog een beetje zal toenemen als ge volg van de verwachte groei van het postverkeer. Het binnenlands postverkeer steeg vorig jaar met 147 miljoen tot ruim 4,5 miljard stukken. Het aantal poststukken naar het buitenland steeg van 372 naar 533 miljoen. Het verlies van de Post steeg met 36 miljoen gul den. De winst zal steeds meer moeten komen van de telecommunicatie, waarop vorig jaar 200 miljoen gul den meer winst werd gemaakt dan in 1984. De PTT constateert in het jaarverslag dat het informatietijd perk nog maar nauwelijks is be gonnen terwijl „wij nu al beschik ken over een grote know-how en uitstekend personeel". Wel komt bij het telecommunicatiebedrijf de werkgelegenheid „in toenemende mate onder druk te staan door ver anderingen van marktposities en technologische ontwikkelingen". Zoals bekend wordt bij de post per 1 juli een tariefsverhoging doorgevoerd, waardoor bij voor beeld een postzegel voor een brief tot 20 gram vijf cent duurder wordt (75 cent). Deze prijsverhoging is vooral nodig omdat voor de buiten landse post de kosten van bestel ling in het land van bestemming aanzienlijk zijn verhoogd. Voor het internationale telecommunicatie verkeer (zoals telefoontjes naar Amerika) en de semafonie (pie pers) komen er prijsverlagingen. Postbank Met het gezamenlijk resultaat van de Postgiro/Rijkspostspaar bank ging het niet goed: een daling ARNHEM (ANP) - De uitvoer in volume naar Nederlands grootste handelspartner West-Duitsland is in de eerste drie maanden van dit jaar met tien procent gedaald. Over het hele jaar wordt een daling van ongeveer drie procent verwacht. Dit maakte ir. P.J. Lardinois giste ren in Arnhem bekend tijdens de jaarvergadering van de Neder lands-Duitse Kamer van Koophan del. Lardinois, president-directeur van de Rabobank, is gisteren voor zitter geworden van deze handels- kamer. Hij volgt de Duitser W. von Ilsemann op. Lardinois verwacht dat ook het volume van de invoer uit West- Duitsland zal afnemen en wel met ongeveer vijf procent. Het vinden van nieuwe afzetkansen op de bei de huurmarkten wordt daarom steeds belangrijker. Als gevolg van de onlangs opgetreden import- DEN HAAG - Veel mensen zullen er in koopkracht op achteruit gaan, indien het kabinet de belastinghef fing zou inrichten naar het.model dat de commissie-Oort heeft voor gesteld. Het best komen de huis houdens eraf waarop nu de twee verdienersregeling van toepassing is. Voor alleenstaanden van 27 jaar en ouder zitten er bijna alleen ver slechteringen in. De nadelige effec ten zouden niet slechts de hoogste maar ook lage inkomens treffen: tot een daling van het besteedbaar inkomen met 6 procent voor al leenstaanden die het minimum loon (25.641 gulden bruto per jaar) verdienen. door Jan Harren De commissie werd in septem ber vorig in het leven geroepen met de opdracht voorstellen te doen voor een vereenvoudiging van de loon- en inkomstenbelas ting. De plannen die de commissie gisteren presenteerde zouden ertoe leiden dat 1700 belastingambtena ren ander werk zouden kunnen gaeri doen. Het ligt in de lijn dat zij vooral zullen worden ingezet voor de bestrijding van fraude. In het voorgestelde systeem worden de heffing van de loonbelasting en van de sociale premies in elkaar ge schoven. Over de eerste 45.000 gulden (be lastbaar) inkomen zou 40 procent moeten worden ingehouden, waar van 30 procent naar de fondsen van de winst van 706 naar 487 mil joen gulden. Het verlies van de postgiro afzonderlijk verslechterde van negen maar 33 miljoen, de winst van de Rijkspostspaarbank zakte van 715 naar 520 miljoen. Het aantal girorekeningen nam toe met 60.000 tot 5,11 miljoen. Het is voor het laatst dat de inmiddels tot Postbank verzelfstandigde geld- diensten deel uitmaken van het PTT-jaarverslag. Het marktaandeel van Postgiro/ Rijkspostspaarbank in de particu liere betaaltegoeden liep ondanks de gunstige economische ontwik kelingen verder terug. Bedroeg dit aandeel in 1984 nog 45,6 procent in 1985 was dit gedaald tot 44,8 pro cent. Het saldo op girorekeningen bedroeg eind vorig jaar 17,238 mil jard gulden terwijl dit het jaar er voor 16,895 miljard gulden was. Op de zakelijke markt was er sprake van een terugval van het marktaan deel van 11,9 naar 11 procent. Het totale bedrag aan spaartegoeden bij de gelddiensten nam in 1985 toe tot bijna 22 miljard gulden. Het aantal werknemers bij de PTT nam het afgelopen verslagjaar (dus nog met de gelddiensten erbij) toe met 3.000 tot 105.500 mensen. Ruim 27.00 van hen hebben een deeltijdbaan. Er bestond grote be hoefte aan gespecialiseerd perso neel, dat vaak zelf door de PTT werd opgeleid. De bedrijfsleiding rekent erop dat gedwongen ontsla gen binnen het hele concern voor komen kunnen worden. Het perso neel moet dan wel bereid zijn in voorkomende gevallen van woon plaats of functie te veranderen. In verband daarmee komen er om- en bijscholingscursussen. prijsverlaging wordt de concurren tie namelijk verscherpt, aldus Lar dinois. Vorig jaar vertegenwoor digde de handelsstroom tussen beide landen een waarde van bijna 115 miljard gulden. Nederland nam daarvan bijna 64 miljard voor zijn rekening, West-Duitsland ruim 50 miljard.Tijdens de ledenverga dering brak voorzitter mr A.A. Loudon van de raad van bestuur van Akzo een lans voor verder gaande technologische samenwer king op Europees niveau, vooral in de auto-industrie. Nieuwe materia len en procestechnieken, nieuwe informatie-, meet- en testsystemen hebben volgens hem vergaande ge volgen voor alle bedrijfstakken die bij het maken van een auto betrok ken zijn. In vele takken van industrie is nog grote weerstand tegen techno logische samenwerking. Dat komt voor de sociale zekerheid zou moe ten vloeien en 10 procent naar de belastingen. Voor bejaarden zou een tarief moeten gelden van 23,6 procent. Dat houdt verband met de bepaling dat bejaarden geen aow en aww-premie hoeven betalen.1 Zou voor hen ook de 40-procents heffing gelden, dan zouden ze wel in die premie bijdragen. De com missie-Oort wil daarom een bejaar dentarief waaruit de aow/aww-hef- fing is 'weggefilterd'. Problemen geeft het volgens de commissie nauwelijk omdat de betrokken groep zo duidelijk te identificeren is. Het nieuwe systeem pakt gun stig uit voor mensen die (veel) min der verdienen dan het minimum loon. Dan kan gebeuren wanneer men niet een heel jaar heeft ge werkt. Het voordeel ontstaat door dat in het voorgestelde systeem de premieheffing vervalt over de eer ste 4250 gulden. Tot (bruto-)inko- mens van zo'n 12.000 gulden per jaar kan men erop vooruit gaan. De gevolgen voor de bestedings mogelijkheden van mensen die een uitkering ontvangen, zullen volgens de commissie in het alge meen gelijk zijn aan die voor werk nemers met een overeenkomstig inkomen en dezelfde tariefgroep. In veel gevallen zal de grens van 45.000 gulden belastbaar inkomen voor de 'eerste schijf overeenko men met een bruto-inkomen van (globaal) 50.000 gulden. Er gaat, wanneer er geen bijzondere aftrek posten zijn, niet meer af dan een 'heffingsvrije voet' van 4250 gul den. Alle toeslagen op de belas tingvrije voet (zoals voor de alleen- AMSTERDAM - Het is dit jaar precies een eeuw geleden dat alu minium voor het eerst industrieel werd toegepast. Ter gelegenheid daarvan mocht staatssecretaris Brokx, bijgestaan door twee in alu minium 'verpakte' assistentes, gis teren in de Amsterdamse RAI 100 kaarsjes uitblazen op de de ver jaardagstaart. Aluminium is na ij zer het meest geproduceerde metaal ter wereld met een hoeveelheid van 15 miljoen ton per jaar. (f0t0ANP) .Loudon (Akzo): samenwerking (foto ANP) volgens Loudon door de technolo gie-programma's van nationale overheden afzonderlijk. Dat speelt vooral in West-Duitsland, Frank rijk en Groot-Brittannië. Loudon betreurt het dat de Westduitse overheid zich meestal afzijdig houdt van Europees technologie beleid. verdiener en voor ut: aueensiaan- de-ouder) vervallen. De commissie wil een stukje ver eenvoudiging opofferen voor een extra regelingetje ten gunste van alleenstaande ouders die kinderen tot 12 jaar te verzorgen hebben. Die zouden er anders te zeer op achter uit gaan. Deze ouders krijgen in het voorstel van de commissie recht op een aftrek wegens buiten gewone lasten van 3200 gulden. Aftrekposten In het woud van nu bestaande af trekposten wil de commissie flink de bijl gezet zien. Rente-aftrek (bij voorbeeld voor hypotheken) wil ze echter handhaven. Aftrek van so ciale premies kan door het in el kaar schuiven van de heffingen worden afgeschaft. Bij de aftrek voor ziektekosten moet de zogehe ten 'vermenigvuldigingsfactor' vervallen; bovendien zouden de premies voor ziekenfonds en ziek tekostenverzekering niet langer af trekbaar moeten zijn en de bedra gen die nu voor dieetkosten mogen worden afgetrokken, zouden dui zend gulden (per jaar) omlaag moe ten. De aftrekpost voor woon-werk- verkeer moet 200 gulden omlaag; daarbij vervalt dan de voor ieder een geldende aftrek van 200 gulden wanneer de afstand tussen de wo ning en het werk niet meer be draagt dan 10 kilometer. Ook wil de commissie het aftrekken voor groot onderhoud aan de eigen wo ning afschaffen. Ze meent dat het geld dat daarmee wordt uitge spaard, kan worden gebruikt voor het verhogen van subsidies in de- winkels en grenswisselkantoren op het systeem aan te sluiten. Vol gens Rudelsheim voldoen de auto maten als ze eenmaal werken uit stekend. „Zowel de klanten als de pompbedienden zijn er erg tevre den over". De automaten worden geleverd door Philips. Ze worden gemaakt in Frankrijk. Volgens Ru delsheim is een aantal security-bo- xen al kapot bij aankomst in Ne derland. „En dat komt dan kennelijk niet door het transport, maar doordat er aan het apparaat zelf iets man keert". Ook bij de installatie van de betaalautomaat in het benzinesta tion en bij het aansluiten op de computer loopt het vaak fnut ..Bo- WASHINGTON/RIAAD (Rtr./UPI/ AP) - De Verenigde Staten zijn sinds het begin van de sterke da ling van de olieprijzen eind vorig jaar veel afhankelijker geworden van olie uit lidstaten van'de Orga nisatie van Olie-Exporterende Landen (Opec). Dit blijkt uit een studie van de commissie voor eco nomische zaken van het Ameri kaanse Congres. Op het ogenblik importeren de Verenigde Staten ongeveer 5,12 miljoen vaten (van 159 liter) olie per dag. Een jaar geleden was dat nog 4,51 miljoen vaten. Van de toe neming met 610.000 vaten per dag is een hoeveelheid van 500.000 va ten afkomstig van Opec-landen. Als de huidige ontwikkeling zich voortzet zal de Opec volgens het rapport in 1988 meer dan de helft van de Amerikaanse import leve ren. Senator Lloyd Bentsen wees bij de presentatie van de studie op het gevaar van een te grote afhan kelijkheid van de Opec. Hij pleitte voor een importheffing voor olie om zo bij te dragen tot stabilisering van de binnenlandse olie-industrie en vermindering van de afhanke lijkheid van het buitenland. Presi dent Reagan is tegen zo'n heffing. zelfde sfeer. Het nu voorgestelde belasting en premiesysteem kent slecht drie of vier tariefschijven. De eerste schijf loopt tot een belastbaar inko men van 49.250 gulden, waar de be lastingvrije voet van 4250 gulden vanaf gaat voordat er 40 procent belasting en premie over wordt ge heven. Over de volgende 35.000 gulden belastbaar inkomen is 55 procent belasting verschuldigd. Zou een vier-schijvensysteem de voorkeur krijgen, dan is over de volgende 40.000 gulden (tot ca. 125.000 gulden) 65 procent ver schuldigd; van elke gulden die men dan nog meer verdient, zou 70 procent aan de belasting moeten worden afgedragen. Bij het drie- schijvensysteem wordt van ieder een wiens belastbaar inkomen bo ven de 84.250 gulden uitkomt, 65 procent geheven over elke gulden die hij meer verdient dan het maxi mum van de tweede schijf. De heffingen over de inkomens boven de eerste schijf (boven de 45.000 gulden belastbaar inkomen) verdwijnen in hun geheel in de schatkist. Daarvan vloeit niets meer naar de sociale fondsen. T-biljetten In het model van de commissie- Oort kunnen de gebruikelijke be lastingtabellen verdijnen. Werkge vers hoeven nog slechts 40 procent van ieders loon in te houden. Voor 85 procent van de werknemers zou daarmee meteen de zogeheten 'eindheffing' zijn geregeld. De an deren krijgen nog een aanslag. En het aantal T-biljetten zal met hon derdduizenden teruglopen. vendien doen zich nogal eens pro blemen voor omdat de datalijnen van de PTT veel meer storingen vertonen dan we hadden verwacht. Daarover zijn we momenteel een flink robbertje aan het vechten met de PTT". Die storingen veroorza ken op hun beurt weer problemen met de security-box, aldus Rudels heim. Volgens een woordvoerder van Philips worden de meeste storin gen veroorzaakt door de complex heid van het systeem. „Aan de proef nemen zowel de banken als de Postbank deel. Dat maakt het allemaal extra ingewikkeld". In middels is komen vast te staan dat Olieminister Jamani van Saoedi- Arabië heeft er op zijn beurt voor gewaarschuwd dat de Opec te af hankelijk dreigt te worden van Sa- oedi-Arabië, Irak en Koeweit. Ja mani verwacht dat in het volgende decennium driekwart van de ruwe olie in de wereld uit die landen rond de Perzische Golf zal komen. Indien olieproducenten binnen en buiten de Opec niet tot samenwer king kunnen komen om de olie prijzen te stabiliseren, is een nieu we oliecrisis te verwachten, aldus Jamani in een televisie-interview. Jamani gaf toe dat de Opec een fout heeft gemaakt door eind jaren zeventig en begin jaren tachtig de olieprijzen te verhogen, hetgeen bijdroeg tot de crisis in dit jaar, waarbij de olieprijzen gehalveerd zijn tot vijftien dollar per vat (van 159 liter) of minder. Maar ook de westerse landen hebben volgens hem hiertoe bijgedragen door hun olievoorraden te verminderen. Volgens de Indonesische minis ter van olie, Soebroto, is de situatie op de wereldoliemarkt zich op het ogenblik aan het verbeteren en kunnen de olieprijzen stijgen. De verbetering zou voortkomen uit een toeneming van de vraag en uit onvrijwillige vermindering van de leveringen. Soebroto verklaarde dat na afloop van een vergadering van zes van de dertien Opec-lidsta- ten. De ministers werden het daar eens over - niet nader toegelichte - maatregelen om de oliemarkt te stabiliseren. Intussen heeft het Internationale Energiebureau (IEA) er in een zon dag gepubliceerd rapport bij de westerse industrielanden op aan gedrongen tijdig nieuwe aardgas reserves te ontsluiten om in de ko mende 25 jaar aan de toenemende vraag te kunnen voldoen. Zij moe- Jamani: nieuwe oliecrisis. (foto ANP) ten zich er door het lage prijspeil voor olie niet toe laten verleiden het met de exploratie en de ontslui ting van nieuwe gasvelden rustiger aan te doen. Het IEA voorziet voor de periode 1984-2010 een gemiddelde jaarlijk se groei'van de vraag naar aardgas van tussen de 0,7 en 1,3 procent. Daarbij is ervan uitgegaan dat de olieprijzen nog enige tijd onder het niveau van 1985 blijven, maar in de jaren negentig weer zullen stijgen. Op zich is er volgens het IEA vol doende gas om de komende 25 jaar gemakkelijk aan de vraag te kun nen voldoen. PAGINA 9 de helft van de storingen te wijten is aan invloeden van buiten de ter minal, aldus de woordvoerder van Philips. „Vaak wordt verkeerde in formatie ingevoerd, of onjuiste en dat leidt dan tot storingen". Verder heeft Philips de indruk dat een deel van de storingen wordt ver oorzaakt door de omgeving waarin de betaalautomaten zijn geplaatst. „We sluiten niet uit dat rekenma chines, hydraulische bruggen en dat soort installaties storingen ver oorzaken waar we niet op hebben gerekend. Daarom worden nu uit gebreide metingen verricht". Ove rigens is het volgens de zegsman van Philips niet zo dat de betaalau tomaten bij storingen kapot gaan. „Ze gaan niet stuk, maar weigeren te werken". De woordvoerder van Philips zegt de indruk te hebben dat de moeilijke start van de proef teveel verweten wordt aan Philips. „Er wordt te gemakkelijk gewezen naar Philips. Dat is niet terecht". PIREAUS (AP) - Een Grieks Hof van Beroep heeft gisteren de cel straffen verminderd voor zes Griekse verdachten die zes jaar ge leden voor de Afrikaanse kust de olietanker Salem tot zinken brach ten, na een lading Shell-olie ille gaal naar Zuid-Afrika te hebben gebracht. Het zeven leden tellende hof in Pireaus verminderde de straf van Nikolas Mitakis, de agent van de 200.000 ton zware Salem, met vier jaar van twaalf tot acht jaar. De straf van elf jaar van kapitein Dimi- tris Georgoulis werd verminderd tot zeven jaar. De twee mannen werden wel opnieuw schuldig be vonden aan het opzettelijk tot zin ken brengen van een schip, ver duistering en verzekeringsfraude. In de Salem-affaire zijn in vier landen twaalf mensen veroordeeld. De Nederlandse zakenman Anton R., die ook in Rotterdam terecht staat, werd bij verstek vrijgespro ken van betrokkenheid bij het tot zinken brengen van het schip. Hij werd wel gedagvaard voor een mo gelijke beroepszaak over de be schuldigingen van fraude en ver duistering. De onder Liberiaanse vlag varen de Salem zonk in januari 1980 voor de kust van Senegal, nadat illegaal een lading van 180.000 ton ruwe olie van Shell in Zuid-Afrika was gelost. De olie was verduisterd en de levering geschiedde in strijd met een Arabisch olie-embargo te gen Zuid-Afrika. De kapitein ver klaarde vorige week dat hem bijna 40.000 gulden was beloofd als hij het schip tot zinken bracht. BERG EN DAL (ANP) - De siga renwinkeliers zijn ernstig ont stemd over het optreden van staatssecretaris Van Zeil van eco nomische zaken. Zij verwijten hem dat hij met twee maten meet. Aan de ene kant is de verkoop van ta baksartikelen door benzinesta tions verboden, aan de andere kant neemt die verkoop steeds grotere vormen aan. Voorzitter H.J. Hulsman van de Nederlandse Organisatie van Siga renwinkeliers (NSO) zei gisteren op het congres van zijn organisatie dat Van Zeil niets tegen die ver koop doet. Sterker nog, hij wil die verkoop zelfs legaliseren via een wetswijziging. Daarover heeft hij enige tijd geleden een brief aan de Tweede Kamer gestuurd. Een woordvoerder van het ministerie geeft toe dat dit voorstel weinig soelaas biedt voor de sigarenwin keliers. Niet alleen hierdoor gaat het slechter in de branche. De winke liers derven door verschuiving van sigaretten- naar shaggebruik aan inkomsten en ook door het verbod van de Europese Commissie op een bonusregeling. Alles bij elkaar kost dit de winkeliers zeker enkele duizenden guldens per jaar, aldus Hulsman. De winkeliers klagen ook over de anti-rookcampagne. Zij vinden dat die vaak op een het ze lijkt van enkele fanatici. Hun ei gen campagne „Roken moet Mó gen" vinden zij daarentegen te lief en te zacht. AMSTERDAM (ANP) - Op de Amster damse effectenbeurs noteerden de gro te fondsen vanmorgen opnieuw lager. Na de verkiezinghausse van vorige week met haar hoogtepunt op vrijdag gaven de aandelen ook gisteren al ter rein prijs. De handel in aandelen was opnieuw niet echt groot van omvang en op de obligatiemarkt veranderde weinig. In weerwil van een koersstijging van de dollar gingen de internationale waarden Akzo, Hoogovens en Philips achteruit. KLM noteerde daags vóór de bekendmaking van de voorlopige Jaar cijfers opnieuw flink lager en kwam weer beneden de grens van f 50 met een daling van f 1,20 tot f 49,80. Een andere grote verliezer van giste ren, Nationale-Nederlanden, had tegen 12.00 uur f 1,30 moeten afstaan op f 80,90, maar ook de andere verzekeraars gingen f 1 of meer omlaag. Bij de ban ken moest NMB met een verlies van f 5 op f 209 het meest omlaag, terwijl de Friesch-Groningsche Hypotheekbank zes dubbeltjes kwijtraakte op f 40,30. Elders op de markt verloor Ahold f 1,20 op f 81,50 en Heineken f 2,10 op f 167,60. Fokker raakte een daalder kwijt op f92 en Bührmann-Tetterode f 3 op f 184. DINSDAG 27 MEI 1936 DEN HAAG (GPD/ANP) - De PTT heeft vorig jaar een verlies geleden van 50 miljoen gulden op de posterij. Dat is 15 miljoen meer dan begin dit jaar bij de presentatie van het PTT-nieuwjaarsbericht werd verwacht. Daarentegen viel de winst van Telecom municatie (telefoon, telex, beeld- en dataverzending) 46 miljoen gulden mee: 1,076 miljard. Het verlies van de Postgiro pakte 6 miljoen slechter uit en kwam uiteindelijk op 33 miljoen. EINDHOVEN (ANP) De proef met betaalautomaten bij benzine stations in de regio Eindhoven-Til- burg blijft „een zorgenkind". Dat zegt H. Rudelsheim, directeur van de Raad voor het Betalingsverkeer. Volgens hem worden de proble men vooral veroorzaakt door de „security-box", het onderdeel van de betaalautomaat dat fraude moet voorkomen. Met behulp van de betaalauto maat kan worden betaald zonder dat er contant geld aan te pas komt. De klant hoeft alleen zijn gi ro- of bankpas bij zich te hebben. Die pas wordt in de automaat ge schoven, de klant tikt een alleen aan hem bekend geheim nummer in, waarna het verschuldigde be drag automatisch van zijn bank- of girorekening wordt afgeschreven. Momenteel zijn zo'n vijftig auto maten geïnstalleerd. Het is de be- doeling binnenkort ook enkele

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9