Steeds 'Woonwagens niet naar regio slepen' Nieuw energiebedrijf mag geen nv worden j Wethouder wijst eis provincie af Toch parkeerverguniiing voor vijf bedrijven Pieterswijk Afbraak van Zuiderkerk DINSDAG 27 MEI 1986 LEIDEN Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Geen bloemen De firma Wolfslag heeft gisteren een nieuw filiaal aan de Bree- straat geopend. Daar worden kantoormeubelen en -machines verkocht. In zo'n geval krijgt een zaak honderden bloemstukken van relaties, maar bij Wolfslag was het gistermiddag maar een kale boel. Dat was ook de opzet, want op de uitnodiging stond: "Mocht u het voornemen hebben ons met bloemen of een ander geschenk te verblijden, dan geven wij u in overweging in plaats daarvan geld te storten op een speciale bankrekening. Het zo bijeen te brengen bedrag zullen wij ter be schikking stellen van een werkervaringsproject voor werk loze jongeren te Leiden. Zij kun nen mede hierdoor een vak lerèn en een baan vinden". "Het is natuurlijk prachtig al die bloemstukken, maar als je nu nagaat dat wij ongeveer vierhon derd uitnodigingen hebben ge stuurd, dan was het hier een vol le boel geworden. Die bloemen zijn prachtig. Voor even. Maar ei genlijk is het zonde van het geld. En je moet er maar achteraan lo pen om ze een beetje goed te houden. Nee we vonden het een beter idee om geld te laten stor ten op een rekening", aldus Leo Martina, die de nieuwe winkel runt. "Er komen hier vaak jongens van De Klos om spullen te ko pen. Om als werkloze aan de slag te komen is moeilijk. Al gauw wordt werkervaring gevraagd. Maar hoe kom je als graficus aan werkervaring? Een beetje goeie tekentafel kost al gauw tweedui zend gulden. Ga daar maar eens aanstaan". Met deze actie hoopt Leo wat geld binnen te krijgen om de jon gens van De Klos wat spullen te kunnen laten kopen. Dan kun nen ze met die spullen werkerva ring opdoen. "En het mes snijdt aan twee kanten, dat moet ik eer lijk toegeven. Want het is de be doeling dat ze hun benodigdhe den bij ons kopen. Dan krijgen ze nog eens tien procent kor ting". Goudkoorts Begerige blikken in de ogen van een groot aantal dames die op een broeierige mei-middag voor de winkel van juwelier Van de Water aan de Haarlemmerstraat staan. Met Argus-ogen wordt ie dere nieuwe klant bekeken. "Dringt zij niet voor, zodat die briljanten ring mijn neus voor bijgaat?", zie je ze denken. Als zoete broodjes gaan kost bare ringen, oorbellen, kettin gen, horloges en andere blinkers de laatste weken over de toon bank. Van de Water heft zijn zaak na vijftig jaar op. En de klanten kunnen echte koopjes halen: kortingen van vijftig tot tachtig procent. Op zo'n manier kun je jezelf nog eens met juwelen be hangen. Vandaar dat er een ware goudkoorts is uitgebroken. Waarom Van de Water zijn zaak wegdoet, vroegen we hem tijdens een rustpauze in de juwe- lenveldslag. "Omdat ik 67 ben geworden. Voordat ik de boel een beetje aan kant heb, ben ik twee jaar verder. Dan wordt het tijd om eens een beetje van het leven te genieten. Ik heb er lang over gedacht, twee jaar bijna. Maar nu moest het maar eens ge beuren". Of hij niet enorm de mist in gaat met die absurd lage prijzen? "Nou, ik hoop quitte te kunnen spelen. Maar zeker weten doe ik dat niet. Dat kan ik pas aan het eind van de rit vertellen. We gaan met deze uitverkoop nog wel een tijdje door. Voorraad genoeg". Niet alleen zijn leeftijd heeft hem tot dit besluit gebracht, hij geeft eerlijk toe dat het in de ju weliersbranche wat minder is ge worden. "Die jonge kinderen hangen liever plastic dingen in hun oren dan een gouden of bril janten oorbelletje. Daar geven ze niks om. Je ziet het overal. In Rotterdam stopt een collega van me er ook mee. Die heeft drie za ken". En dan is er nog een derde re den datVan de Water ermee kapt: het parkeerprobleem: "Je kunt hier in de buurt toch ner gens je auto kwijt? Dat speelt toch ook een rol ja. Maar de be langrijkste reden is dat ik ge woon op mijn leeftijd nu eens rustiger aan wil doen". Voorlopig kan hij die rust nog wel vergeten. Van 's ochtends ze ven tot na middernacht is hij be zig. Op de Haarlemmerstraat is het een drukte van belang. De goudkoortsige klanten worden bij mondjesmaat binnengelaten. Om na een half uur, drie kwartier plaats te maken voor een nieuwe club. Het lijkt wel of ze het écht gratis krijgen. Uitspanning (2) In deze rubriek schreven we op 16 mei dat roeibootbaas Jacques Veringa plannen heeft om bij het Rembrandtbruggetje een uit spanning met terras aan het Gal gewater te openen. Het achterste gedeelte van het Rembrandt- park, dat 'de Schildersplaats' is gedoopt zou daarvoor de goede plek zijn. Een aantal buurtbewoners haakt hierop in. Want niet alleen Veringa is het een doorn in het oog dat deze plek nu al twee j'aar braak ligt, ook de buurtbewo ners balen er zo zoetjes aan van "Hel gebied waar Jacques zijn terras heeft gedacht ligt al ruim twee jaar braak, maar als de plan nen van de kunstenaar in samen werking met de afdeling groen (van de gemeente - red.) worden gerealiseerd zal het voor een groot deel worden betegeld", al dus de buurtbewoners. Inderdaad wist Jaques Verin ga ons indertijd te vertellen dat de gemeente een kunstenaar voor de Schildersplaats in de arm heeft genomen. Over twee jaar zal het plein worden bete geld. Tot die tijd komt er voorlo pig gras te liggen, maar of dat nog deze zomer wordt gereali seerd, is zeer de vraag. Voorlopig gebeurt er nog niks op die plek. De buurt heeft echter bezwaar De juweliers zaak van Van de Water aan de Haarlemmer straat die na vijftig jaar wordt gesloten. De eigenaar zegt: "Kinderen hangen tegen woordig liever plastic dingen in hun oren". tegen zo'n betegeld plein. Maar een inspraakprocedure is er niet geweest. Buurtbewoners hebben het college van B en W laten we ten dat er vanuit de buurt een voorkeur bestaat voor meer groen in dit gebied dat wordt be grensd door Weddesteeg, Witte Poortkazerne, voormalige Zee vaartschool en Galgewater. En wat lazen de bewoners op diezelfde dag in de krant? Dat de provincie een bedrag van een ton beschikbaar heeft gesteld voor de aanleg van het Rembrandt- park omdat er volgens het colle ge van "Gedeputeerde Staten" een dringende behoefte is aan groen in de Academiewijk. In hun brief aan deze krant schrijven de bewoners dat de ge meente nu maar eens moet op schieten met de aanleg van het deel van het Rembrandtpark dat de Schildersplaats wordt ge noemd. Ze hopen dat de gemeen te deze unieke kans om ook dit gebied van meer groen te voor zien niet voorbij zal laten gaan. "De gemeente komt dan tege moet aan het doel van de subsi die en aan de wens van de bewo ners", zo besluiten zij hun brief. En of de afdeling groen, die toch niet voor niets die naam heeft, dat maar eens goed in de oren wil knopen. Leidse gemeenteraad: LEIDEN - De meerderheid van de Leidse gemeenteraad wil dat het eventuele nieuwe distributiebe drijf voor gas, elektriciteit, warmte en mogelijk water - waarin het Energiebedrijf Rijnland moet op gaan - een gemeenschappelijke re geling wordt. De raad legt daarmee de wensen van de 'fusiepartners' (de distributiebedrijven in de duin en bollenstreek, Alphen en Bos koop), de vertegenwoordigers van het personeel en een deel van het dagelijks bestuur van het EBR naast zich neer. Die willen dat het nieuwe nutsbedrijf een naamloze vennootschap wordt. Belangrijkste voordelen van zo'n nv zijn: een grotere slagvaardig heid, een betere medezeggenschap van het personeel en een betere be taling van - bepaalde - medewer kers. De PvdA, Links Leiden, D66 en enige CDA'ers zien desondanks toch meer in een gemeenschappe lijke regeling. Daarin hebben de deelnemende gemeenten meer zeggenschap dan bij een nv. Een minderheid gevormd door WD, Leiden Weer Gezellig en de overige CDA'ers is het daar niet mee eens. Om de nadelen van een gemeen schappelijke regeling weg te werken, dienden Links Leiden, PvdA en D66 in de raadsvergade ring van gisteravond voorstellen in om de medezeggenschap te verbe teren, de salarissen van bepaalde personeelsleden eventueel te ver hogen en om de slagvaardigheid te vergroten. Dat laatste zou kunnen door de bevoegdheden van directie en dagelijks bestuur uit te breiden. Wethouder Fase van economi sche zaken (WD) werd door de raadsbeslisssing in een lastig par ket gebracht. In het college-pro gramma is namelijk bepaald dat vertegenwoordigers van de ge meenteraad in gemeenschappelij ke regelingen, de opvattingen daarvan moeten uitdragen. En hoe wel ze dus eigenlijk tégen een nieu we gemeenschappelijke regeling is, moet zij woensdag tijdens de be stuursvergadering van het EBR vóór stemmen. Fase verwacht dat ook het alge meen bestuur van het energiebe drijf akkoord zal gaan met de vor ming van een gemeenschappelijke regeling voor het eventuele nieuwe nutsbedrijf. Om er een nv van te maken, is namelijk een twee/4erde meerderheid nodig. En die kan Fa se wel vergeten als de gemeente Leiden tegenstemt. Of het besluit van de raad gevol gen heeft voor de fusie - de andere 'bedrijven' zijn immers voor een nv - durfde ze gisteravond niet te zeg gen. "We moeten afwachten. Maar ik doe me best om de fusie te laten doorgaan". het woonwagenschap - de opstel ling van de gemeente Leiden beu werd. Hij wilde duidelijkheid van Leiden. Volgens hem is met de ge meente afgesproken dat het woon- wagenbeleid voor het zomerreces wordt behandeld in de raad. LEIDEN - Het college van burgemeester en wethouders is teruggekomen op zijn be sluit een parkeervergunning te weigeren aan een vijftal bedrijven in de Pieterswijk. B en W besloten daartoe naar aanleiding van adviezen die de gemeentelijke commis sie voor de beroep- en bezwaarschriften heeft uitgebracht over de reeks bezwaar schriften die werden ingediend tegen het sinds 1 januari van kracht zijnde parkeer- vergunningensysteem in de Pieterswijk en Pancras-West. Opzet van het nieuwe ge meentelijk parkeersysteem is dat bewoners en ondernemers in deze wijken slechts mo gen parkeren in bepaalde zones en wanneer men in het bezit is van een parkeervergun ning. De gemeenteraad heeft bepaald dat bij het verlenen van vergunningen voorrang moet worden gegeven aan de wijkbewo ners, vervolgens aan bezoekers en pas in de laatste plaats aan de in de wijk gevestigde bedrijven. Het zijn dan ook vooral bedrij ven, waarvan de aanvraag om een parkeer vergunning is afgewezen, die in beroep zijn gekomen bij de gemeentelijke commissie voor de beroep- en bezwaarschriften. De klagers moesten aantonen dat ze een parkeervergunning echt nodig hebben, dus dat anders de bedrijfsuitoefening in ge drang kan komen. Naar de mening van de beroepschriftencommissie is dat in zeven gevallen op een geloofwaardige wijze ge beurd. Een tuinarchitect, een uitgeverij, een kledingverhuurbedrijf, een postzegel- handel, een boekhandel en enkele advoca tenkantoren zouden naar de mening van de commissie alsnog een parkeervergunning moeten krijgen om te kunnen laden en los sen of omdat ze met zeer grote regelmaat, en soms onvoorzien, van de auto gebruik moeten maken. B en W hebben in vijf gevallen het advies van de commissie opgevolgd. Het gemeen tebestuur blijft de beroepsgroep advocaten evenwel uitsluiten van een parkeervergun ning. Volgens het college bestaat er onvol doende aanleiding het eerder genomen be sluit te herzien. Gevreesd wordt bovendien dat bij een positief besluit ook andere be roepsgroepen in het geweer zullen komen. De te verstrekken vergunning aan de tuin architect en de drukkerij worden door het college gebonden aan het seizoen. In een aantal gevallen hadden B en W overigens al besloten op eerdere besluiten terug te komen, omdat tijdens de behande ling van bezwaren in de beroepschriften- commissie al nieuwe gezichtspunten naar voren waren gekomen. Het leeuwedeel van de bezwaarschriften wordt zowel door de commissie als het college afgewezen, om dat de noodzaak van een vergunning niet kon worden aangetoond of omdat de be zwaren niet waren gericht tegen de afwij zing van de vergunning maar tegen het par keersysteem als zodanig. LEIDEN - Wethouder Hans de la Mar van woonwagenzaken (Links Leiden) blijft op het standpunt staan dat bewoners van het kamp aan het Trekvaartplein niet naar andere centra in de regio mogen worden gesleept. Hij zei dit gisteren in een reactie op een brief van het dagelijks bestuur van de provincie. GS vinden dat de gemeente Leiden desnoods moet meewerken aan gedwongen verhuizingen van woonwagenbewoners als de regio kampen niet vol komen. Onlangs verklaarde De la Mar in een interview met deze krant dat het beter is als de druk van de ketel wordt gehaald en er niet meer wordt gedreigd met gedwongen verhuizingen. Volgens hem komen de nieuwe kampjes in de regio dan vanzelf vol. De Links Leiden-wet- houder ziet in de brief van het pro vinciebestuur geen reden zijn eer dere uitspraken te herzien. De la Mar praat binnenkort met vertegenwoordigers van de woon wagenbewoners. De afspraak voor dat gesprek is trouwens al enige tijd geleden gemaakt. Hij hoopt op korte termijn ook een gesprek te hebben met het provinciebestuur over deze kwestie. Rust Het belangrijkste op dit moment vindt hij echter dat er 'rust komt in de tent'. Over de eis van het provin ciebestuur, dat de gemeente moet meewerken aan eventuele ge dwongen verhuizingen, zegt De la Mar: "Ik geloof dat de provincie en het woonwagenschap (die de ver schillende kampen beheert-red.) onvoldoende beseffen wat de ge volgen zijn van het wegslepen. Als je met dit soort dreigementen gaat werken zullen misschien tien van de veertien woonwagenbewoners die naar andere centra moeten, in derdaad verhuizen". "Maar wat als er vier weigeren? Als je je dreigement niet waar maakt zijn die tien anderen zo weer terug. Ga je echter wel slepen, dan is het oorlog in het kamp. Dan ko men alle frustraties van de afgelo pen tien jaar naar boven". De la Mar voegt er aan toe dat de beslis sing om te slepen niet (foor de pro vincie moet worden genomen, maar door het woonwagenschap. "En dat heeft steeds gezegd dat het op de plannen van Leiden wil wachten". Overigens is De la Mar kort geleden voorzitter geworden van het woonwagenschap. Afwachten Op het kamp aan het Trekvaart- Man gepakt na inbraken in sportkantines LEIDEN - De Leidse politie heeft in de afgelopen nacht omstreeks twintig over één in de Valerius- straat een man aangehouden die even daarvoor had ingebroken in een paar voetbalkantines aan de Boshuizerkade. Hij nam een paar plastic tassen met rookartikelen en wat kleingeld mee. Moeite met het bekennen van de inbraak had de man niet, aldus de politie, alleen heeft hij tot op dit moment zijn naam nog niet willen noemen. De politie heeft op zondagavond omstreeks tien uur een 29-jarige man aangehouden die in de Brouckhovenhof probeerde een woning binnen te klimmën via een regenpijp. Volgens de politie ging het om een verslaafde. plein staan nu nog 75 woonwagens. In het nieuwe college-programma stellen burgemeester en wethou ders dat zij er naar streven om 68 standplaatsen te handhaven plus tien 'trekkersplaatsen'. De provin cie vindt dat daarmee een tien jaar oude afspraak wordt geschonden. In 1976 is namelijk overeengeko men dat Leiden het aantal stand plaatsen in de gemeente terug zou brengen tot 41 standplaatsen, ver deeld over drie verschillende cen tra. De overige woonwagenbewo ners zouden dan moeten verhuizen naar nieuwe kampjes in de regio. Het provinciebestuur heeft dit voornemen van de gemeente scherp afgekeurd. GS willen er zelfs niet eens over overleggen, ook niet over variaties op dit aan tal. Desondanks wil De la Mar er toch met de provincie over praten. Wat de gemeente moet doen als de provincie het plan blijft afwijzen, kon hij gisteren nog niet zeggen. "Er is nog niet in het college over gesproken. We moeten maar af wachten". Onmogelijk GS willen echter dat de Leidse gemeenteraad volgende maand een beslissing neemt over het woonwagenbeleid. Die termijn kan volgens De la Mar onmogelijk wor den gehaald. "We hebben in het college-programma afgesproken dat alles gebeurt in goed overleg met de bewoners. Dan moeten we de zaak niet opeens gaan afraffe len". De provincie heeft gedreigd dat, wanneer de gemeente aan haar huidige aanpak blijft vasthouden, het hele woonwagenbeleid voor deze regio wordt herzien. Volgens GS moeten er dan maar in Leiden 100 standplaatsen worden verwe zenlijkt voor woonwagens, ver deeld over zeven nieuwe kampen. De la Mar is vooralsnog niet erg on der de indruk van dit dreigement. "Daarmee gaat de provincie te gen de wettelijke uitgangspunten in. Leiden is verplicht om min stens 41 standplaatsen te hebben. Als de provincie het dubbele aan tal wil verplichten, moet zij er ook maar voor zorgen dat de gemeente een dubbele uitkering uit het ge meentefonds krijgt en bijvoor beeld een twee keer zo grote ge meenteraad". Hij meent verder dat het provin ciebestuur te weinig rekening heeft gehouden met de college-on derhandelingen en de bestuurswis seling. "Drie dagen nadat ik wet houder was, werd ik al uitgenodigd om over mijn beleid te praten. Dat kon dus echt niet". Overigens maakte hij al meteen een 'slechte beurt' door, twee weken geleden, niet op zijn eerste gesprek met woonwagenschap en provincie te verschijnen. Die afspraak ging de mist in doordat hij er te laat van hóórde. Uit het ambtelijk verslag van die vergadering blijkt dat ge deputeerde mevrouw I. Günther 'verbijsterd' was dat De la Mar een uur van tevoren afzegde. Uit het verslag komt ook naar vo ren dat de voormalige Katwijkse wethouder Parlevliet - en tot voor kort waarnemend voorzitter van Raad stemt in met verkoop gebouw Brill LEIDEN - De gemeente Leiden koopt definitief het kraakpand Brill van de Leidse universiteit. De gemeenteraad is gisteravond met de aankoop akkoord gegaan. Het pand aan de Oude Rijn kost de ge meente 395.000 gulden. De gemeente weigerde het ge bouw waar vroeger drukkery/uit- geverij Brill was gevestigd, aan vankelijk van de universiteit over te nemen. Dat dit uiteindelijk toch is gebeurd, is voornamelijk te dan ken aan de krakers. Die lieten door de technisch bewoners adviseurs (TBA's) onderzoeken of het kon worden gekocht, opgeknapt en te gen een redelijke prijs verhuurd. Eerst hadden de krakers zelf het plan het gebouw aan te kopen, la ter raakte toch ook de gemeente geïnteresseerd. Wethouder Tesselaar legde gis teravond uit dat de gemeente in eerste instantie niet stond te sprin gen om het pand te kopen, omdat hij aan andere zaken voorrang wil de geven en er ook niet zoveel brood in zag. Door het onderzoek van de TBA's werd de gemeente op andere gedachten gebracht. Al gaf Tesselaar toe dat ook het 'zwarte- pietenspel' tussen gemeente en universiteit een rol heeft gespeeld. Of de krakers na de verbouwing van het pand - waarvoor pas tegen het einde van dit jaar plannen wor den ingediend - er kunnen terug keren is nog maar de vraag. 'Brill' wordt ondergebracht bij de nieuwe woningbouwvereniging Leiden die het volgens de normale richtlij nen voor woningverdeling zal ver huren. Toch sluit Tesselaar niet uit dat enkele krakers alsnog gewone huurder kunnen wonen. Diefstal van 23 afdekplaten LEIDEN - Op het terrein van de zuiveringsinstallatie aan de Stads- polderweg zijn in het afgelopen weekeinde 23 afdekplaten gesto len. Totale waarde: ongeveer tien duizend gulden. De dader(s) kwa men op het terrein door prikkel draad stuk te knippen en raster werk van de omheining te vernie len. LEIDEN - De sloop van de Zuiderkerk is in volle gang. Het ge bouw aan de Lammenschansweg moet plaatsmaken voor een nieuw centraal kantoor van het Regio naal Instituut voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (RIAGG), overeenkomstig een plan van de Haagse projectontwikke laar Erica Beheer. Het gebouw was eigendom van de gereformeerde kerk, die het in 1983 om financiële problemen te voorkomen, sloot. Het complex werd vervolgens te koop aangebo den. De kerk dateert uit 1937. In september 1984 werd het leegstaan de gebouw door brand getroffen en in juni vorig jaar nam een twintig tal krakers er bezit van. Zij moch ten er een tijd blijven, maar ver trokken toen de bouwplannen con crete vorm aannamen. Het toekom stig kantoorcomplex van de RIAGG bevat 1800 vierkante meter ruimte. De bouw zal ongeveer een jaar duren. De RIAGG is nu nog over ver schillende gebouwen verspreid.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3