Toeristenindustrie in regio moet veer laten Leiderdorp moet soepeler worden jegens ventwagens Weerstand tegen afbraak voormalige jongensschool Kritiek op inrichtingskosten Voorschotens gemeentehuis Amerikanen mijden Europa: klap komt hard aan PAGINA 2 REGIO LEIDEN Dl Agenda De Amerikaanse toerist mijdt Europa. Om diverse redenen. De angst voor terroristische acties en de kernramp in het Russi sche Tsjernobil zijn wel de belangrijkste. Maar ook de dollar koers speelt een rol. Gevolgen? Ze zijn er wel degelijk. Touringcarbedrijven, ho tels en attracties plukken de wrange vruchten. LEIDEN/REGIO - De klap komt hard aan. Vooral bij de touringcarbedrijven. Want juist zij trekken - juis ter is trokken - met de Ame rikanen Europa door. Nu ze wegblijven staan de bussen Aafke Huininga: "De teruggang over het hele jaar schatten we op zo'n dertig procent. Vermoedelijk praten we dan over rond de hon derdvijftigduizend toeristen die wegblijven. Ja, dat is een forse da ling en een enorme klap voor de toeristenindustrie. Nederland komt nog redelijk uit de bus verge- leeg. De schade loopt in de leken met andere landen in Europa miljoenen. door Jan Westerlaken Luister naar H. Zuidland van Bo- vo-Tours in Roelofarendsveen: "Nog altijd worden er reizen afge- - zegd. Vorig jaar waren er het hele organisaties zelf. Zeg seizoen vijftien bussen met Ameri kanen onderweg. Op dit moment kan ik er misschien net zeven vul len. Maar dat worden er minder, dat staat vast". Catastrofaal, zo zegt Zuidland, is het niet voor zijn onderneming. "Er zijn touringcarbedrijven die dat zich helemaal op het Amerikaanse vee toerisme hebben afgestemd. Ja, w« de indruk dat het toerisme uit dan de helft van de Amerikanen wegblijft". De directe werving van toeristen in de VS heeft het NBT stopgezet. Dat houdt in, dat de advertentie campagne is stopgezet. Aafke Hui ninga: "Het is jammer van al dat werk dat we daar in hebben gesto ken, maar we richten ons nu voor wat die werving betreft op de reis- dat we afwachtende houding aanne men. In het najaar kijken we hoe de situatie is en besluiten dan of we de advertentiecampagne zullen hervatten. We zijn nu druk doende met het opzetten van een werving Engelse toeristen. Ondanks r geruchten over aanslagen op veerboten de ronde doen, hebben DINSDAG Leidsche Ver. van Postzegelverzami laars, 19.30 uur. Schouwburg - i.k.v. Leidse Chanson week. Jenny Arean, Paul van Vlii Liesbeth List, 20.15 uur. De Burcht - Burgsteeg, lezing over fol grafie, 20.30 uur. Lak-cinema - films 'Vertigo', 20 ui 'Rope', 22 uur. K&O-gebouw - film 'Betrayel', 20. LVC - Breestraat 66, sportcafé, 20-2 VVD-fractiekamer - Breestraat 125 Drie ton De Keukenhof in Lisse - de voor malige tuin van Jacoba van Beie ren - heeft te lijden gehad van het feit, dat de Amerikanen zelfs bin nen West-Europa niet mochten rei zen. Een gevolg hiervan was, dat A. A Oegstgeest Gemeentecentrum - Lijtweg, politie forum i.k.v. actie 'Oegstgeest teger apartheid', 20 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - extra vergadering heidsremmende maatregelen Maurits singel, 20 •wegblijven Amerikanen". lijk zullen d.e seizoenchauffeurs dat dertig procent van van de re- wat korter in dienst zijn dan ge- serveringen uit de Verenigde Sta- woonlijk. We zullen er wel zorgen dat ze lang genoeg hebben ten is geannuleerd. Hij zegt: "We -hadden i die komen in de problemen. Voor zover ik het kan overzien blijven, vergeleken met vorig jaar, drie op de vier Amerikanen weg. Anders gezegd, driekwart komt niet. Ge lukkig hebben wij een alternatief. Daarom hoeven we niet veel bus sen leeg te laten staan. Bovo heeft zich op het pendelvervoer van vakantiegangers gericht. Ik ben blij dat we niet naar werk hoeven te zoeken". Toch ervaart Zuidland het weg blijven van de Amerikanen als een financiële aderlating. Ondanks dat hij voor zijn bussen emplooi heeft gevonden, schat hij, dat het weg vallen van de Europese ritten hem tussen de een en twee miljoen gul den aan inkomsten scheelt. Wanneer de Amerikanen weer terugkomen? "Moeilijk te zeggen", stelt Zuidland. "Ik verwacht dat ze zeker tot 1990 niet naar Europa zul len komen. Dan moet het wel rus tig blijven. Wanneer die aanslagen niet ophouden vrees ik, dat het nog wel eens langer zou kunnen gaan duren. Forse daling Zo'n vaart zal dat niet lopen, meent het Nederlands Bureau voor Toerisme. Het NBT bewerkt thans de toeristenmarkt in de Verenigde Staten om de Amerikanen alsnog te doen besluiten naar Nederland te reizen. Hoe groot schat het NBT de te ruggang? niet door wordt beïn- dat gewerkt om aanspraak op een uit- alternatief. Er zou een grote groep kering te kunnen maken. Het enige Japanners komen. Na de kern bedrijf op zit is wat op die manier Niet rooskleurig De Haarlemse touringcaronder nemer Jan de Wit zit helemaal met de handen in het haar. Hy draait - financieel - voor het grootste deel op de Amerikaanse vakantiegan ger. Het wagenpark is dan ook af gestemd op ritten door Europa. Normaal toeren vijfendertig tou ringcars rond. "En nu", zegt John de Wit somber, "kan ik er nauwe lijks tien vol krijgen. Kortom, vijf entwintig bussen staan leeg. Ik denk dat me dit geintje minstens anderhalf miljoen gulden gaat kos ten. Niet rooskleurig dus". Geeft dit consequenties voor de chauffeurs? aanrommelen proberen er nr maken". Helft Zuidland van Bovo-Tours houdt in dit geval een slag om de arm. "Voorlopig heeft het personeel niets te vrezen", zegt hij. "Ik heb zelfs nog mensen moeten aanne men om ritten te kunnen maken. Nee, echte problemen verwacht ik dit seizoen niet. We danken dit aan het feit, dat veel Nederlanders zich met de bus van en naar hun vakan tiebestemming laten rijden". Het Noordwijkse touringcarbe- drijf A. Beuk zag het een paar maanden geleden al aankomen dat de Amerikanen massaal thuis zou- ramp in Rusland stroomde de ene na de andere afzegging binnen. De het beste van te helft komt nu nog maar. Het weg blijven van de Amerikanen kost ons hotel een kleine tweehonderd duizend gulden. We zijn wel druk in de weer met het bewerken van de Engelse markt. Nu zijn er weer geruchten dat de veerboten doel zijn van terroristische acties. Dat zal heel wat Engelsen doen beslui ten om toch maar thuis te blijven. De stijgende lijn die er in het hotel- bezoek zat, ja, die stagneert". van buiten heeft daar instructies voor gekregen. Bij Huis ter Duin in Noordwijk is men enigszins verbaasd. Veel heeft het hotel nog niet gemerkt van de angst onder de Amerikanen. On langs was er een jazz-party, vertelt een woordvoerster, waarvoor der tig artiesten uit de VS moesten ko men. Slechts een bleef er weg. "Wat we wel merken is, dat de Amerikanen niet naar Amsterdam gaan. Die mensen hebben hun bij hebben we zo'n vijfendertigdui zend Amerkanen minder binnen gehad dan vorig seizoen", zegt woordvoerder Van Rijnen. "Als ik dat in geld omzet, dan praten we toch over driehonderdduizend gul den. En dat is een ferme tegenval ler". De allerlaatste dag, zondag, zo vertelt Van Rijnen, waren er toch opmerkelijk veel Amerikanen in de tuin. Vermoedelijk mochten de in Duitsland gelegerde miliatiren toen weer op reis, denkt hij. On danks dat het merendeel van hen toch is weggebleven, heeft Keu kenhof dit jaar 775.000 bezoekers binnen haar poorten gehad. Zo'n zestigduizend minder dan vorig jaar. Eentegenvallend aantal te meer, omdat men had gedacht ver boven de 900.000 bezoekers uit te komen. Het recreatiecomplex Duinrell tenslotte in Wassenaar heeft niet veel gemerkt van het wegblijven van de Amerikanen. "Ze komen hier niet zo veel, alleen op de cam ping verblijven wel eens in West- Duitsland gelegerde Amerikaanse soldaten. Maar ik kan er weinig van zeggen, omdat het seizoen Leiderdorp voor ons nog moet beginnen", al- De Menswording - Heelblaadjespad, WOENSDAG Leiden Openbare Bibliotheek - Nieuwstraat opening actieweken Amnesty Interna tional door burgemeester Goekoop, 9.3 Kapelzaal K&O - Oude Vest, kinder bios, 14.30 uur. Stadsbouwhuis - Langegracht spreekuur verkeersveiligheid, 10.30-1: Le Bambou - Herenstraat 1, benefiet concert Amnesty International doo Conjunto Yaravi, 21 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'La His toria Oficial', 21.15 uur. Schouwburg - concert Gisela May i.k, Leidse Chansonweék, 20.15 uur. Voorschoten Poppentheater - Pr. Marijkelaan 4. kin dervoorstelling 'De TentkarTomobiel' 14.30 uur. dus een woordvoerster. r kinderen, 19-20 l Aarzelend zegt John de Wit: "Op den blijven. "Nee, dat is geen goe- dit ogenblik nog niet. We hebben de zaak", zegt Beuk. "We hebben alle ritten aangenomen die te nemen vielen. Ik houd m'n hart vast want eind juni zijn de ritten i redelijke alternatieven zodat niet aan ontslagen of andere maat regelen hoeft te worden gedacht. Conferenties Holiday Inn wordt ook gecon fronteerd met annuleringen van conferenties. IBM, een computer bedrijf, vertelt Worms, heeft alles stopgezet, omdat de uitgenodigde LEIDERDORP - De gemeente Amerikanen toch niet komen. "Je Leiderdorp zal zich in de toekomst vult de gaatjes wel op, maar het soepeler moeten opstellen bij het gaat zo krampachtig. Zeker, zijn wat fanatieker op de Neder- verstrekken van vent- en stand plaatsvergunningen. Niet langer het binnenland voorbij. Dan valt er Een feit is wel, dat er nog altijd an- i gat. Hoe dat moet worden op- nuleringen binnenkomen. En daar gevuld? Wie het weet mag het zeg- kunnen wij geen enkele invloed op landse en Europese markt aan de kan men zich verschuilen achter we zijn niet het enige de bepaling dat dergelijke vergun- gen. In die periode zijn huurd om de deelnemers wereldkampioenschappen inge- uitoefenen. Zeker de helft lan de ten met Amerikaanse toeristen honk- 'door Europa is afgezegd. Hoe de hotel dat met deze moeilijkheden te maken krijgt. Iedereen wordt e i beetje nerveus van. Wat 2 1 'in het belang 1 htige brancheverdeling' kun- 1 worden geweigerd. Werd een dan? Er wordt aan de prijzen ge- bepaalde ventvergunning aange- bal te rijden. Maar dat is slechts zaak er precies voorstaat weet ik voor een korte tijd. Vermoedelijk pas eind oktober als het zullen chauffeurs gedwongen achter de rug is". sleuteld. Ik ervaar dat als een an paniekvoetbal". De veiligheid lijkt een teer punt. vraagd als er al een vastgesteld aantal in die branche was aangege- 1, dan kon Leiderdorp avond buigen over de vraag: op welke plaatsen in Leiderdorp mo gen straks kraampjes of ventwa gens komen te staan? Een vraag waarmee de commis sie nogal wat moeite bleek te heb ben. Uiteindelijk stelde WD- raadslid De Waard voor om bij de drie winkelcentra Santhorst, Win kelhof en Oranjegalerij de moge lijkheid open te houden om alle zes branches (vis, kaas, bloemen. Aanvullen PvdA-raadslid Holierhoek te kende aan dat bijvoorbeeld de bloemenbranche bij Winkelhof moet worden weggelaten', dit win kelcentrum is immers al ettelijke bloemverkooppunten rijk. "Zet daar dan bijvoorbeeld vakantie moeten opnemen. Een andere oplossing zie ik vooralsnog niet". Meer gevolgen heeft het niet? John de Wit: "Hoogstwaarschijn- Niet alleen de busondernemers krijgen een gevoelige knauw. Bij de hotels regent het eveneens af zeggingen. Directeur M. Worms van Holiday Inn in Leiden schat. Iedere Amerikaan die de oversteek vraag weigeren. Op die manier vin- tóch maakt, begint over de veilig- gen in het verleden een 'soepko- heid in het hotel. Hoewel Worms niet veel over kwijt wil, vertelt hij, dat er extra waakzaamheid wel het eigen personeel als Brandwonden door spetterend frituurvet OEGSTGEEST - Een 40-jarige in woner van Oegstgeest heeft gister avond bij het opruimen van zijn fri tuurvet brandwonden aan banden en gezicht opgelopen. Hij moest worden overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. De man spoelde het gloeiend he te vet door de afvoer weg en gooide er water overheen. Hij kreeg daar door de volle laag van het frituur vet dat verschrikkelijk begon te spetteren. Inbrekers halen gereedschap weg LEIDERDORP - Uit een bouw keet aan de Zijldijk in Leiderdorp hebben inbrekers in het afgelopen weekeinde een gereedschapskist en een zaagbeugel gestolen. Zij WASSENAAR - Enkele honderden meters van het Wassenaarse verkeersknooppunt Den Deyl, daar waar tien verschaften zich toegang tot de jaar geleden een Hotel-wegrestaurant in vlammen opging (zie foto), mag NRV-Holiday een kantoor bouwen. keet door drie hangsloten door te BenW zijn tenminste akkoord, al moet de aanvrager nog wel praten over de parkeersituatie, toegankelijkheid zagen. De waarde van de verdwe- en de plaatsing van bomen. Op dit moment is de plek naast Torro één groot parkeerterrein. Wethouder Cocheret nen spullen was vanochtend bij de de la Morinière beslist wanneer en in welke vorm de plannen naar de raadscommissie voor ruimtelijke ordening politie nog niet bekend. en openbare werken gaan. ning' en een visboer al bot. De AROB-rechter heeft onlangs Zo- echter bepaald dat economische of behoefte-motieven geen redenen meer mogen zijn om een aanvraag voor een vent- of standplaatsver gunning te weigeren. Dus mag Lei derdorp voortaan alleen nog maar 'nee' verkopen als ergens een ver kapte markt dreigt te ontstaan en als de veiligheid van de openbare weg in het gedrang komt. De ge meente moet een -beperkt- aantal vergunningen gaan uitgeven. De leden van de raadscommissie be stuurszaken mochten zich gister- groente, diversen en braderie) toe de plaats, want dat is er niet. Je te staan. Burgemeester en wethou- moet gewoon het assortiment van ders moeten zelf maar verder in- het winkelcentrum aanvullen", stelde ze voor. En: met PPR/PSP- raadslid Van der Zande was ze van oordeel dat moet worden voorko men dat straks op bepaalde plaat sen, bijvoorbeeld by Winkelhof, een verkapte markt ontstaat. De markt moet in het oude dorp blij ven. Hetgeen de burgemeester be aamde, al oordeelde hij dat in Win kelhof "met z'n ruimte en z'n cen traal gebeuren" ook standplaatsen kunnen komen. Burgemeester Bruggeman zal volgende week het vergunningen- probleem bespreken met de Ver eniging voor Leiderdorpse Onder- vullen welke branches op welke plaatsen moeten komen. Overigens had De Waard de grootste moeite met de uitspraak van de rechter. Temeer daar vol gens hem "uit oogpunt van concur- rentie-vervalsing voor onze winke liers" moet worden voorkomen niet-middenstanders ook gaan venten. Als voorbeeld droeg hij een onderwijzersechtpaar aan, dat op bepaalde dagen met bloemen langs de deur trekt. Maar volgens burgemeester Bruggeman is tegen dergelijke 'beunhazerij' niets te doen zolang men over de benodig- VOORSCHOTEN - VerschiUende Voorschotense politici hikken aan tegen het laten verdwijnen van de voorgevel van Leidseweg 33. Zo beseft het CDA dat vele Voorscho tenaren "herinneringen hebben aan deze oude katholieke jongens school". De partij vraagt zich af of het op de lijst beeldbepalende mo numenten moet. Als het bewaren van de gevel er niet in zit, moet er toch in ieder geval iets met de ge velstenen worden gedaan. Dit bleek gisteravond tijdens een gecombineerde commissieverga dering. D66 vindt het historisch ge zien onaanvaardbaar om dit ge bouw, op deze centraal gelegen plek, te slopen. De partij beseft an derzijds dat renovatie en exploita tie gigantische bedragen vergen en stelde daarom voor de gevel te la ten staan met enkele achterliggen de kamers. Daar kunnen dan cultu rele dingen worden gedaan. De PvdA/PPR-fractie heeft even eens moeite met totale sloop, maar kan zich weinig voorstellen bij het laten staan van de gevel. Boven dien vindt de partij het belangrijk dat er woningbouw komt op de be wuste grond. Waarschijnlijk gaat VOORSCHOTEN - De Voorschotense partijen gaan in grote lijnen akkoord met de plannen voor de verbouw van een aan bouw aan het gemeentehuis. Op enkele ondergeschikte punten hebben vooral de fracties van D66, PvdA/PPR en CDA pro blemen. Zo werd in een gecombineerde commissievergadering, gisteravond, de noodzaak van een fietspad naar de Eist- laan (125.000 gulden) unaniem betwist. Hoezeer PvdA/PPR-wethouder J. Visser ook riep dat het gemeentehuis "van alle kanten uit bereikbaar moet zijn". En 43.000 gulden voor beplantingen binnen het gebouw, vonden CDA en PvdA/PPR aan de hoge kant. PvdA/PPR- fractievoorzitter mevrouw Breunesse: "Als ik geen raadslid en docente meer ben, begin ik een winkeltje met planten. Wat een geld! De planten zijn duurder dan het nieuwe meubilair" Een tweede wet houderskamer, voor de som van 54.000 gulden, stuitte bij CDA en D66 op proble men. Terwijl de laatste partij zich afvroeg of er een dure bestuursruimte moet ko men voor de raadsleden: "We zijn toch maar part-time bestuurders?" Eenzaam vroeg het CDA zich af hoe het nu zit met de bewegwijzering binnen het gebouw. Moet dat echt 15.000 gulden kos ten? En de WD-fractie deed voorzichtig over de vervanging van het meubilair in het nieuwe gebouw en voerde aan dat de achterkant van het gemeentehuis bereik baar voor auto's moet zijn. Ook zou er meer parkeerruimte dienen te komen. Bij de behandeling van dit agendapunt zei wethouder Visser keihard dat daar door het Burgemeester Berkhoutpark "enorm geruïneerd zou worden". Maar toen even later de aankoop van het vroe gere Rode Kruisgebouw, Leidseweg 33, ter sprake kwam, bleek dat over het pad dat hier komt auto's kunnen rijden. Ach ter het naastgelegen huis (nummer 35) zou een parkeerplaats moeten komen. Of de voorziening alleen voor bestelwagens en invaliden blijft is onzeker, aldus J. Aikens (D66). "Vaagheid is troef', zei hij. Zes miljoen Volgens de partij, die in het verleden als enige tegen de verbouwing van de Park school stemde, kunnen de totale kosten (813.000 gulden) met 200.000 tot 250.000 gulden omlaag, zonder het plan aan te tas ten. Bezuinigingsposten waren aanwezig, zo bleek tijdens de vergadering, en daar naast zou de nieuwbouw aan de oudbouw moeten worden aangepast en niet ander som. Woordvoerder J. Aikens verbaasde zich dan ook over de 181.000 gulden voor aanpassingen aan de oudbouw. Zijn partij wil een bedrag afspreken omdat zij vreest dat B en W anders niet meer tot schrappen zouden overgaan voor de raad van aan staande donderdag. Inderdaad werd duidelijk dat burge meester en wethouders het zeker niet eens waren met alle kritiek. Zo zou de wethouderskamer niet alleen nodig zijn. maai uuk nel geoouw harmonieuzer ma ken en "allure verschaffen" aan het trap portaal in het oude gemeentehuis. De bur gemeester: "Nu is het niet meer dan een gangetje". De wethouderskamer in het nieuwe gedeelte onderbrengen, zoals het CDA suggereerde, leek eerste burger P. Cannegieter geen goed idee. B en W wil len in de nieuwe situatie juist het bestuur lijke en ambtelijke gedeelte scheiden, zei hij. In het oude raadhuis is plaats voor een goed bereikbare, aangepaste raadzaal, wethouders- en commissiekamers en ver trekken voor burgemeester en gemeente secretaris. In de overige gebouwen moe ten ambtenaren komen. Het gaat om vier delen: het centrale, hoge gedeelte op de plek van de Parkzaal, de vleugel van de afdeling financiën met aaneensluitend de vroegere Parkschool en het gebouw waar in de afdelingen bestuurszaken en bevol king huizen. Achter deze strook, links van het binnenerf, komt een nieuwe vleugel, rond een pleintje. Alles overziende vindt de burgemeester dat de gemeente zorgvuldig het pad heeft gevolgd. Dat de plannen steeds maar duurder werden (het laatste halve jaar al 9,5 procent) wees niet op fouten. De ge meente had te maken met algemene kos tenstijgingen, posten die niet van te voren te overzien waren en de plannenmaker, zorgde af en toe voor "eyeopeners": "Hij deed voorstellen die ons wel wat leken. En uiteindelijk leidt het tot iets dat we ja ren lang voor ons uit hebben geschoven: een adequate huisvesting voor bestuur en ambtelijk apparaat", aldus de burgemees ter. Hij vindt dat de kosten gunstig afste ken bij de kosten die andere gemeentes moesten maken voor het bijdetijds krij gen van het raadhuis. VVD-wethouder van financiën, J. van Dalen, noemde de kostenstijging zelfs zeer gering: "Het verbaast me eigenlijk". Of het nog steeds zo is dat de gemeente vanaf 1994 goedkoper uit is dan wanneer ambtenaren in de fiat boven Albert Heijn zouden blijven zitten, wist hij overigens niet. het om een complex appartemen-1 ten voor alleenstaanden en twee-j persoonshuishoudens, dat wel "moet passen in de gevelwand". Volgens burgemeester P.Canne- gieter verbetert de situatie ter plek ke juist. Nu zou de bebouwing plaatselijk te dicht op elkaar staan. Na de aanpassing komt er wat meer ruimte en is het park vanaf de Leidseweg beter te zien. De PvdA PPR-fractie voelt daar wel voor, maar is bang dat in de toekomst toch extra parkeergelegenheid ge zocht wordt op en naast het Leid seweg 33 terrein. Het uitzicht zou daardoor verloren gaan. De fractie wilde dan ook nog niet voor de plannen stemmen. D66 was tegen en CDA en WD bleken voor, de laatste wat enthousiaster dan de eerste. Overigens is het vol gens de burgemeester goed moge lijk gevelsteentjes van de oude jon gensschool te gebruiken in het nieuwe gebouw. LEIDSCH DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag tussen 18.00 - 19.30 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 16.30-18.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 18.00 uur alsnog bij u bezorgd Kantoor Lelden: 071-144941, maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2