'Meerval is een ware lekkerni j 'Joegöslaven zeggen straks: ik ben in Alphen geweest' Nationale visserijvijfkamp in School voor Zeevisvaart Ravage op rijksweg Staatssecretaris opent Hazerswoudse viskwekerij DINSDAG 27 MEI 1986 PAGINA 17 HAZERSWOUDE - Het flamberen van een meerval leverde weinig problemen op voor demissionair staatssecretaris A. Ploeg (Land bouw en Visserij) gistermiddag bij de opening van de Hazerswoudse viskwekerij Delifish. De opening van het bedrijf door Ploeg viel sa men met een promotiedag waarop de meerval centraal stond. De ge kweekte en veredelde Afrikaanse meerval moet de nieuwe consump- tievis worden en daardoor was de promotiedag die samen met de zee vishandel Jan D. Schmidt was georganiseerd vooral bedoeld. Het Hazerswoudse bedrijf Delifish hoopt in de toekomst 200.000 kilo meerval per jaar, oftewel 4000 meervallen per week, te produce- I ren en verkopen. Delifish is een initatief van twee vuilverwerkingsbedrijven. Zeg waard bv uit Delft en het Hazers woudse Kemp bv zijn beide voor de helft eigenaar van de viskweke rij. Dat deze bedrijven met de teelt van meervallen - 'het lelijke eendje onder de vissen' - zijn begonnen, is eigenlijk puur toeval. "Bij Zegwaard werd een experi ment gehouden met biogas", ver telt ir. B.C. Cattel, bedrijfsleider van Delifish. "Bij dat experiment waren mensen van de Landbouw hogeschool Wageningen betrok ken. Een aantal van die mensen was bezig met een laboratoriumex periment met meervallen. Dat was een hobby van hen, maar na twee jaar bleek er vraag te bestaan naar meervallen. Omdat de bakken die waren gebruikt voor het biogas-ex periment toch leeg stonden, is be sloten de teelt van meervallen te "ercommercialiseren. Het enige wat men nog nodig had, was een goed geïsoleerde hal. En die had Kemp". Beide vuilverwerkingsbedrijven besloten met elkaar in zee te gaan en staken elk zo'n 900.000 gulden in het project. In de hal van Kemp aan de Hoogeveenseweg die voor heen in gebruik was voor het fok ken van kippen ("Dat was geen eclatant succes") werden grote bakken geplaatst waarin inmiddels gigantische hoeveelheden meer vallen zwemmen. Dumpen Voor de vis die in de winkel zo'n vijftien gulden per kilo zal kosten, bestond de laatste tijd al meer be langstelling. Het probleem was echter vaak de levering. Volgens S. Boerlage, één van de initatiefne- mers, zijn de ongeveer 25 bestaan de kwekerijen veel te klein om aan een continue vraag te voldoen. "Wat hebben die nu in voorraad? Een kilo of achthonderd. Als er in één ziekenhuis meerval op het me nu wordt gezet, zijn ze er gelijk doorheen", schetst Boerlage de huidige situatie. Een tweede probleem is de te la ge verkoopprijs. Vijftien gulden is eigenlijk te weinig voor een kilo meerval, benadrukt Cattel, die in Wageningen afstudeerde met als specialisaties visteelt en waterzui vering. Maar die prijs wordt zo laag gehouden door wederom die klei ne kwekerijen die slechts een ge ring aantal aquaria hebben. "Ze kunnen hun vissen niet voor lange re tijd vasthouden omdat ze ge woon te weinig ruimte hebben. Daardoor wordt soms de hele meervalproduktie op de markt ge dumpt en dat drukt de prijs". Vol gens Delifish zal het drie tot vier jaar duren voordat het bedrijf ren dabel is. Door de gebrekkige distri butie zijn nogal ^vat restaurants be vreesd meerval op het menu te zet ten. Delifish werkt daarom met de zeevishandel Jan D. Schmidt sa men. Deze samenwerking bete kent dat er een goedlopend distri butieapparaat voor handen is. Gewaagd Echt goed gaat het dus nog niet met de meervallenkwekerijen, zo zei ook Ploeg in zijn toespraak. Een aantal bedrijven is de laatste tijd over de kop gegaan. Volgens Ploeg is het beginnen van een meervallenkwekerij dan ook 'ge waagd. Maar ondernemen is nu eenmaal risico nemen'. Ploeg vergeleek de visteelt met de veehouderij en constateerde dat er grote verschillen zijn die voorlo pig nog in het nadeel van de eerste zullen werken. Zo is op het terrein van de veehouderij het zogeheten klassieke drieluik - onderwijs, on derzoek en voorlichting - 'hoog ontwikkeld' vooral dank zij de steun van het ministerie van land bouw en visserij. "Dit instrumenta rium is echter nog niet volledig in gesteld op een uitgebreide dienst verlening aan de nog zo prille be drijfstak viskweek, al wordt er hard gewerkt aan versterking van het klassieke drieluik", vertelde Ploeg, die toezegde dat de over heid studies naar de technische en commerciële haalbaarheid van het telen van vis zal ondersteunen. Voor de ontwikkeling van de kweektechniek van de meerval komt die toezegging te laat, zo be sefte ook Ploeg. Twee jaar had De lifish nodig om de Afrikaanse meerval zo economisch mogelijk te telen. Daarbij is veel aandacht be steed aan energiebesparing want de meerval groeit op in water met een temperatuur van 25 graden Celsius. Omdat gewoon leidingwa ter wordt gebruikt en het constant vervangen door koel en schoon wa ter veel te kostbaar is, worden bac teriën aangewend. In de natuur houden bepaalde bacteriën het wa ter leefbaar voor de vissen. Het wa ter wordt elke twee uur door een concentratie van deze bacteriën ge leid, waardoor het wordt gereinigd. Zo kan het oorspronkelijke lei dingwater voortdurend worden hergebruikt en simpel op tempera tuur worden gehouden. Lekkernij Het resultaat is dat de Afrikaanse meerval, Clarias genaamd, in acht maanden van een twee millimeter groot eitje uitgroeid tot een vis die tussen de 800 en 1000 gram weegt. Een vis bovendien, die uitermate geschikt is voor consumptie, zo vertelde culinair deskundige H. Andeweg. Samen met studenten van de Hogere Hotelschool had hij de meerval op alle mogelijke ma nieren getest en zijn conclusie was lovend. 'Een welkome uitbreiding van het visassortiment' en 'een wa re lekkernij' waren de omschrijvin gen van Andeweg. Volgens hem zijn de kwaliteiten van de vis uitzonderlijk en de toe passingsmogelijkheden legio. "De meerval bestaat voor meer dan twintig procent uit hoogwaardige eiwitten, terwijl het vetgehalte heel laag is: tussen de twee en vier pro cent. In deze tijd waarin iedereen naar de caloriën kijkt, zal dat zeker aanspreken", aldus Andeweg. die vooral de stevige structuur van de meerval loofde. "In tegenstelling tot vrijwel alle andere vissoorten, viel de meerval niet uiteen". Uniek Chinees restaurant aan Zegerplas wordt bezienswaardigheid ALPHEN AAN DEN RIJN - Alleen het mooiste is mooi ge noeg voor Danny Au (35) en Sa muel Chan (37), twee Chinezen voor wie in de tweede helft van dit jaar een droom werkelijk- door Gerard Haverkamp heid wordt. Voor het einde van 1986 verrijst aan de Burge meester Bruins Slotsingel, langs de Zegerplas, hun 'Gol den Palace'. Een restaurant aan het water, zoals dat in hun thuisland gebruikelijk is. "Mensen willen op een mooie' plaats eten, een beetje roman tisch", zegt Danny Au, die daarbij in gedachten de zon al in de Zegerplas ziet zakken. "Hier heb ik altijd van gedroomd", zegt de sinds acht jaar in Alphen gevestigde eigenaar van een Chi nees restaurant aan de Van Nes straat. Samuel Chan, chef-kok en zoals gezegd mede-initiatiefnemer. knikt bevestigend. Het welslagen van hun bijna drie miljoen gulden kostende plan is voor een groot deel van hem afhankelijk. "Want", zegt de Alphense architect Rinus Wolswijk, "eert goede keuken is een primaire vereiste. Je kunt ver zinnen wat je wilt, maar als het eten niet goed is, kun je wel inpak ken. Een goede keuken, fijne be diening en een gezellige sfeer, daar gaat het om. 't Is een heel plan en dat moet perfect worden opgezet. Ook organisatorisch. Gezien de on dernemingslust van deze heren, zie ik dat wel zitten". Het is niet zomaar een bouw plannetje, waar Au, Chan en Wols wijk reeds twee jaar druk mee zijn. Te lang, naar hun zin, hebben zij moeten wachten voordat werkelijk met de uitvoering ervan mocht worden begonnen. De voorberei dingen liepen gesmeerd, maar toen met de bouw kon worden begon nen, zorgden bezwaarschriften van omwonenden van de Zegerplas voor oponthoud. Die bewoners, verenigd in de belangengroep Wa- terrand, vreesden een ernstige vorm van 'vervuiling' van het re creatiegebied. Even heeft Dannv Au destijds, toen het hem echt allemaal wat te lang ging duren, met de gedachte rondgelopen zijn ideaal dan maar in een andere gemeente te verwe zenlijken. Overleg tussen alle be trokkenen leidde echter tot een aantal wijzigingen in de uitvoering van het plan, waarna de bewoners- groep heeft aangekondigd de be zwaren in te trekken. "Dank zij de gemeente en Waterrand kunnen we nu zo snel mogelijk beginnen", is Wolswijk enthousiast. Dat wordt dan direct na de bouwvakvakantie. Als alles volgens schema verloopt kunnen met de Kerstdagen de eer ste gasten aanschuiven. In groten getale, is de bedoeling. Er komt plaats voor 350 eetlusti- gen, wat werk betekent voor acht koks. Hoeveel personeel er precies aan de slag gaat, is gezien het ge bruik van de hoeveelheid partti mers niet nauwkeurig te bepalen. Vast staat in elk geval dat het een uniek complex wordt, omlijnd met een Chinese tuin waarin waterval letjes kletteren en pagodes (zoge naamde tempeltjes) staan om de bezoekers in de juiste stemming te brengen. Een terras biedt plaats aan 150 mensen. Langs het fiets pad, dat deels wordt omgelegd, komt een Chinees theehuis. Het 'gouden paleis' op zich wordt ook heel apart werkelijk uniek voor Nederland zelfs. "Het wordt een bezienswaardigheid zeggen de initiatiefnemers, die al afspraken hebben met maatschappijen om hun dagtocht jes voortaan in Alphen te onder breken. Wolswijk: "In Joegoslavië zeggen ze straks tegen elkaar: ik ben in Alphen aan den Rijn ge weest". Voor die toeristen komt er een souvenirs winkeltje met origineel Chinese waren. Gezelschappen kunnen terecht in een Chinese, Franse en Hollandse kamer. Maar er is ook een cafetaria, waarmee wordt aangetoond dat elke Zegers- lootbezoeker, ook de dagrecreant, voor welke hap dan ook in het 'Golden Palace' op de juiste plaats is. Het restaurant wordt een copie van de 'eettempel' die in het Duitse toeristencomplex Phantasialand staat. De buitenkant krijgt een geelgroene aanblik. Veel van de bouwstoffen komen regelrecht uit het Verre Oosten, uit Hong Kong en Taiwan met name. Beurtelings namen Au, Chan en Wolswijk daar een kijkje om te zien hoe het alle maal moest worden. Mede aan de hand van foto's ontwierp Wolswijk het project. "Het is eens wat an ders", aldus de Alphense architect. De Chinese eettempelin het Westduitse pretpark Phantasialand, die als voorbeeld dient van het bouwwerk, dat aan de Zegerplas verrijst. ,foto prl Samuel Chan flinks) en Danny Au bestuderen nogmaals de tekening van hun 'Gulden Palace'. Au: "Hu altijd van gedroomd". «fol° w'" "Niet dat afgezaagde werk, echt een uitdaging". Bouwbedrijf Atol uit Mijdrecht, betrokken geweest bij de bouw van Seapalace in Am sterdam, de drijvende Chinees, voert het werk uit. Ook voor dit drijvende restaurant was Wolswijk de architect. Verder wordt getracht zoveel mogelijk Alphense bedrij ven aan het project te laten mee werken. In oktober kunnen de bezoekers een indruk krijgen van hoe het er precies komt uit te zien. Dan arri veren de dakpannen. Die komen eveneens rechtstreeks uit China. Het soort is nergens anders ver krijgbaar. De dakrand wordt ver sierd met beeltenissen van dieren, zoals draken en leeuwen, die in de Chinese geschiedenis stuk voor stuk een bijzondere betekenis heb ben. Ook de twee stenen leeuwen, die als decoratie bij de ingang van het restaurant worden geplaatst, komen uit China zelf. Het inte rieur, puur Oosters handwerk, wordt bruin-, rood- en goudge kleurd. Binnen staat onder meer een open haard en ligt een dans- vloertje. Eens in de maand of in de twee maanden, zo is de bedoeling, speelt in het restaurant levende muziek. "Heel beschaafd, geen dis co", haast Wolswijk zich te zeggen. De toiletgroep, om nog iets te noe men, met invalidentoilet, wordt in marmer uitgevoerd. Want alleen het mooiste is mooi genoeg. KATWIJK - De Katwijkse school voor de zeevisvaart organiseert op donderdag 29 mei de nationale visserij vijfkamp. Leerlingen van de vijf visserij-opleidingen die ons land telt maken in een onderlinge competitie uit wie de beste prestaties levert op het gebied van vakkennis en sportiviteit. De afvaardigingen van de visserij- scholen uit Urk, Den Helder, Stel lendam, Vlissingen en Katwijk be staan uit twintig leerlingen die in kustplaats tegen elkaar uitkomen op de onderdelen netboeten en schiemannen, visherkennen, zwemmen, touwtrekken en roeien. De wedstrijden worden op ver schillende plaatsen in het zeedorp gehouden. De visserijvijfkamp wordt donderdag om 10.45 uur ge opend door burgemeester C.A. Bos van Katwijk. Het doel van de nationale visse rijvijfkamp is overigens niet het aanwakkeren van de competitie- drift tussen de verschillende visse- rijscholen, aldus dekaan A. van Duijn van de Katwijkse school voor de zeevisvaart. "Voorop staat het leggen van onderlinge contac ten tussen de leerlingen, die elkaar ongetwijfeld in een latere loopbaan op de vloot zullen tegenkomen. Met het oog op die toekomstige sa menwerking wordt deze wedstrijd georganiseerd". Aan het leggen van die contacten tussen leerlingen en medewerkers van de visserij-opleidingen wordt het hele jaar door aandacht be steed. Zo treden de visserijscholen geregeld gezamenlijk naar buiten, bijvoorbeeld bij de opening van de Visserijdagen in Urk, Vlaggetjes dag en diverse onderwijsbeurzen. Vakkennis De visserijvijfkamp werd tot voor kort jaarlijks georganiseerd. Vanwege de kosten die aan dit eve nement zijn verbonden is de fre quentie echter onlangs terugge bracht tot een keer in de twee jaar. De vijfkamp wordt steeds betaald door de organiserende school, die daarvoor een speciaal potje heeft. Het evenement wordt verder ge subsidieerd door het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten. Bij de vijfkamp worden de on derdelen waarin de vakkennis cen traal staat het meest gewaardeerd. De deelnemers worden voor deze onderdelen door de leerkrachten geselecteerd en zijn bereid maan den intensief te oefenen om de prestaties verder te verbeteren. De verrichtingen van de leerlingen worden op deze dag onder meer gadegeslagen door inspecteur M. Pool van het nautisch onderwijs. Hij reikt na afloop van de vijfkamp ook de prijzen uit. Er zijn vijf be kers voor de verschillende onder delen en een wisselbeker voor de school die de beste totaal-prestatie, levert. De Katwijkse school voor de zee visvaart is er dit jaar zeer op ge brand de onderlinge competitie to winnen. De hoogste klassering die leerlingen van deze school de afge lopen periode in de vijfkamp heb ben behaald was een derde plaats. De laatste vijfkamp werd gewon nen door Urk. Remmen bus weigeren SASSENHEIM - Op de rijksweg Amsterdam-Den Haag is gisterochtend een flinke ravage ontstaan bij een verkeersongeval bij de brug over de Ringvaart nabij Sassenheim. Er raakte niemand gewond. Het ongeluk ontstond doordat een touringcar inreed op een drietal personenauto's die stond te wachten voor de brug. De lichten van de brug stonden volgens de politie van Sassenheim op rood maar de bomen wa ren nog niet dicht. De chauffeur van de bus, een Utrechtenaar, verklaarde dat zijn remmen weigerden. Hij reed in op drie personenauto's afkomstig uit respectieve lijk Oegstgecst. Alphen aan den Rijn en Amsterdam. Twee van de drie auto's moesten worden weggesleept. Technici van de verkeerspolitie hebben de bus aan een onderzoek onderworpen. Het ver keer op de A44 is enige tijd gestremd geweest.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17