i D T Talen maakt veel indruk Pedersen lacht om zet Swerts Duitsers zijn woedend Hollandse inbreng nu weer 'normaal' Toch promotie BVO Ridderveld pakt beker Fiks kiest voor Piket DINSDAG 27 MEI 1986 SPORT PAGINA 13 In toernooi Roland Garros PARIJS (ANP) - Op de eerste dag van de open Franse tenniskam pioenschappen op Roland Garros, is de Nederlandse inbreng gisteren weer tot meer normale proporties teruggebracht. Van de grootste Ne derlandse groep, vier stuks, die de laatste jaren tot het hoofdtoernooi doordrong, haalden er twee de tweede ronde. Het waren de beste Nederlandse man en vrouw die hun verblijf in het enkelspel in het eerste van de vier Grand Slam- toernooien met een dag verleng den. De meeste indruk maakte daar bij Marcella Mesker. De al sinds ja ren rond de wereld toerende Haag se, stond de Nieuwzeelandse Be linda Cordwell zelfs geen game toe. Michiel Schapers had wat meer te stellen met de 18-jarige Italiaan Claudio Pistolesi. De talentvolle junior bleek echter op de beslis sende momenten niet opgewassen tegen de Rotterdammer. Een eind kwam er aan het optreden van Tom Nijssen en Menno Oosting. Het tweetal bleek in het kwalifica tie-toernooi te veel van de krachten te hebben verspeeld. Nijssen was geen moment opgewassen tegen de Zweed Jan Gunnarsson. Oos ting slaagde er tegen de Fransman Thierry Pham nog in een set te winnen. Daar bleef het echter bij. Van de favorieten in Parijs werd alleen de Amerikaanse Kathy Jor dan uitgeschakeld. De nummer elf op de plaatsingslijst verloor in drie sets van haar landgenote Camille Benjamin, al eens halve finaliste op Roland Garros. Chris Evert- Lloyd en Steffie Graf, de nummer twee en drie op de ranglijst, ston den beiden slechts een game af. Ivan Lendl, Boris Becker en Stefan Edberg gebruikten de eerste dag om rustig te wennen aan het gravel in Parijs. Binnen drie kwartier stonden Marcella Mesker en haar 20-jarige opponente al weer naast de baan. Vooraf was de Nederlandse niet helemaal gerust geweest op de overwinning. Het verschil tussen het tweetal op de wereldranglijst bedraagt dan wel vijftig plaatsen, Mesker staat 46e, op gras had Be linda Cordwell toch al aardige re sultaten geboekt. Dat het spelen op het gravel van Roland Garros an dere eisen stelt, is^de Nieuwzee landse inmiddels ook duidelijk. Voor haar gold dan ook na afloop 'Roland Garros, eens maar nooit weer'. Mesker staat in de tweede ronde een heel wat serieuzere te genstander te wachten. De West- duitse Bettina Bunge behoort al ja ren tot de top-dertig van de wereld. Michiel Schapers bereikte de tweede ronde op Roland Garros eenvoudiger dan verwacht. Clau dio Pistolesi kan enig talent name lijk niet worden ontzegd. Hij be reikte vorig jaar de eindstrijd in het jeugdtoernooi van de open Ita liaanse kampioenschappen en was verliezend finalist bij de Europese kampioenschappen. Voor Scha pers was hij geen onbekende. De Nederlander gebruikt zijn vrije tijd bij toernooien wel eens om met de Italiaan te oefenen. Van die uurtjes wist hij dat Pitolesi een zeer harde fore-hand en een lastige slice gesla gen back-hand heeft. Door het spel goed te ontregelen slaagde de Ne derlander er in zijn opponent niet in diens spel te laten komen. Voor al op de belissende momenten bleek ook dat Schapers in de loop der jaren heel wat ervaring heeft opgedaan en het niveau van Pisto lesi ontgroeid is. Hij hield op de be langrijke momenten het hoofd koel en zegevierde uiteindelijk nog betrekkelijk eenvoudig. Voor Tom Nijssen en Menno Oosting liep het debuut in het hoofdtoernooi bij de open Franse titelstrijd toch nog op een teleur stelling uit. Het tweetal had zich verrassend via de zware kwalifica ties weten te plaatsen. Nijssen had in het echte toernooi van de drie Nederlanders de zwaarste tegen stander geloot. De Zweed Jan Gunnarsson heeft ondanks zijn 78e plaats op de wereldranglijst een re delijk reputatie, vooral ook als dubbelspeler. Alleen al door zijn opslag kan hij veel tegenstanders in problemen te brengen. Nijssen was er zo een. De Nederlander kreeg geen moment vat op de ser vice van de Zweed, kwam daar door totaal niet in zijn spel en ver dween geruisloos uit het toernooi. Meer kansen op het halen van de tweede dag had Menno Oosting zich zelf toebedeeld. Met de Frans man Thierry Pham kwam hij te genover de nummer 312 van de we reld te staan. Oosting bezet op de meest recente lijst de 148e stek. In het duel bleek er weinig i de derde etappe van Olympia's Ronde i HARDERWIJK (GPD) - Olym pia's wielerronde van Nederland heeft tot dusver niet meer opgele verd dan een spannend seconden- spel. Twee renners spelen hierin de hoofdrol: de Nederlandse troef John Talen en de Oostduitse ach tervolger Bernd Dittert. Tijdens de etappe van Groningen naar Har derwijk knokten zij om de bonifi catieseconden die onderweg en op de meet waren te verdienen. Dittert sprokkelde de eerste winst bij elkaar en leek op weg Ta len te onttronen als klassements leider. Zover kwam het niet. Op het parcours van aankomst her vond 'De Rooie van Spijkenisse' zich en toen de laatste tussensprint was afgewerkt, stonden Talen en Dittert exact gelijk aan de leiding. In de afsluitende massaspurt, die de ritwinnaar moest aanwijzen, ze gevierde Talen echter even verras send als glansrijk. Met deze triomf verdiende Talen 15 tellen winst, zodat de gele trui om zijn brede schouders bleef. Ta len stond er zelf een beetje versteld van dat hij alle sprinters in het in ternationale amateurpeloton de loef had afgestoken. ,.Ik geloof dat ERBA (ANP) - De Noor Dag-Erik Pedersen heeft gisteren dankbaar ge profiteerd van de onderlinge strijd tussen de ploegleiders Peter Post en Roger Swerts. Laatstgenoemde nam in de finale van de vijftiende etappe van de Ronde van Italië een uiterst merkwaardige tactische beslissing genomen. Pedersen kon daardoor in de slotfase toeslaan en de etappe zege, die eerst leek te gaan toevallen aan Gert Jakobs of Eric Breunink, binnenhalen. Na afloop kreeg Swerts de volle laag van zijn renners. Wat was er ge beurd? Vijftig kilometer voor de finish ontsnapten de twee Nederlanders. In hun ontsnapping onder langs de Zwitserse grens waren beiden het eens: zo hard mogelijk naar Erba rijden en daar onderling duelleren voor de etappezege. Het geluk lachte beide debutanten toe. Het peloton onder leiding van rose-truidrager Beppe Saronni reageerde niet. De voorsprong liep snel op naar een minuut en na een korte stagnatie naar twee minuten. Opeens, veronderstelde krachtsverschil te dertig kilometer voor het einde, kwam ploegleider Roger Swerts achter het peloton vandaan aanzetten. Hij riep Jakobs toe: „Niet meer op kop rijden, Breukink alleen maar volgen, je kunt toch niet van hem winnen. We spelen de kaart Van Poppel in de massasprint. Met hem zijn we zeker van de overwinning". Jakobs sputterde nog tegen, maar Swerts was niet te vermurwen. Breukink, uit de ploeg van Post mocht daarna al het zware werk opknappen. Binnen vijf kilometer streken uit de achterhoede allerlei nieuwe initiatiefnemers bestaan. Net als Gunnarsson teert Pham voor een groot deel op zijn voor dit niveau redelijk goede op slag. De veel te gespannen Oosting slaagde er niet in het juiste ant woord op het spel van zijn oppo nent te vinden. op de twee vluchters neer en ontwikkelde zich een totaal andere wed strijd. Het gebeurde allemaal op een moment dat het peloton het wel geloof de. In goede verstandhouding hadden de twee tempobeulen misschien wel vier minuten kunnen uitlopen en hadden ze een goede kans van slagen gehad. De ploeggenoten van beide renners waren in het peloton volop met afstoppingswerk bezig. Zij werden niet van Swerts' tactische zet op de hoogte gebracht. „Doen we daar zo ons best voor", brieste Hennie Kuiper. Wat een idioterie. Waren wij bezig met afstoppen, terwijl Jakobs niet doorreed". Swerts verweerde zich met de mededeling dat de vlucht toch geen enkele kans van slagen had. Hetgeen door de in grandioze vorm stekende Jakobs werd tegengesproken. Het besluit van de ploegleider was eerder een wraakneming op Post. Er werd nogal eens gekibbeld tussen Swerts en Post als ze elkaar 's avonds in het hotel tegenkwamen. „Nu staan we weer gelijk", grijnsde Swerts in Erba. Kinnesinne kostte weer eens de kans op een Nederlandse overwinning. Het was de eerste keer niet en het zal de laatste keer niet zijn. Gert Jakobs was de zielepoot in dit geval. „Dit is dus het profwielrennen", zei de amateur-schaatsenrijder. „Maar ik denk dat ik er de komende dagen be hoorlijk de pest over in ga krijgen". De hergroepering opende de weg voor Dag-Erik Pedersen, die zo bang voor de sprint dat hij als solist op de overwinning afging. het bezit gekomen van het district Zuid-Holland. Gis teravond bracht het Alphense vol- alphen aan den kun - De ZEIST - De clubs uit het betaalde voetbal hebben de voor- vrouwenploeg van Ridderveld is in uitstrevende plannen van de werkgroep competitiezaken over een nieuwe opzet van de competitie opnieuw duide- lijk afgewezen. In plaats daarvan sprak de algemene leden- iëybaïteam" ook de twêëdê'wed- vergadering zich gisteravond in Zeist in grote meerder- strijd tegen Skania tot een goed heid uit voor het alternatieve plan van 12 zuidelijke clubs. ei5?e- Hoewel het slechts een peiling betrof en het sectiebestuur l-3gewonnenete hebben, toonde betaald voetbal zich nog wil beraden, wordt daarmee een -eigen huis an- aantal vernieuwingen, zoals de inkrimping van de eredivi sie, in de ijskast gezet. KNVB eist geld FilmNet ZEIST - De KNVB gaat Film- Net voor de rechter dagen. Het abonnee-televisiebedrijf wei gert het bedrag te betalen dat de voetbalbond heeft geclaimd op grond van verleende dien sten. FilmNet zond in het begin van het voetbalseizoen een aan tal wedstrijden uit, waarna de samenwerking met de bond stukliep voor de rechter. Voor de uitgezonden duels heeft de KNVB aan FilmNet een bedrag van f250.000 in rekening ge bracht. Dat weigert het bedrijf te betalen: „omdat wij met een schade blijven zitten die het ge claimde bedrag ver overtreft". De bond wil nu via de rechter de betaling afdwingen. André van der Louw, voorzitter van de sectie betaald voetbal: „Het is een abc'tje dat er voor gele verde prestaties betaald moet worden, maar kennelijk niet bij FilmNet. Dat houdt in dat we elkaar op korte termijn weer voor de rechter zullen ontmoe ten". Tot grote ergernis van het sectiebe- divisie in een nacompetitie om de stuur dat bij monde van Jacques twee vrijgekomen plaatsen in de Hogewoning liet weten die ijskast hoogste klasse. best nog wel eens een keer open te willen trekken. „Als we nu niet tot een inkrimping van de eredivisie komen", aldus Hogewoning, „moet dat toch zeker volgend jaar, in verband met de Europese kam pioenschappen. Misschien Wel is in het zuidelijke voorstel de bepleite ruimte voor Oranje ge vonden. De winterstop wordt ver lengd naar acht weken. In plaats van een langere nacompetitie in de eredivisie komen er na-wedstrij- den die binnen een week kunnen sectiebestuur dan genoodzaakt zelf worden afgewerkt. Drie kampioe- AC Milan trekt ook Rush aan MILAAN (SID/ANP) - AC Milan heeft Ian Rush gecontracteerd. De verbintenis met de aanvaller van de Engelse kampioen Liverpool is de tweede grote vangst van de Ita liaanse club. Eerder contracteerde AC Milan de Argentijnse centrum spits Claudio Borghi. De transfer som bedraagt 15 miljoen gulden. zijn verantwoordelijkheid te men en een inkrimping dwingend voor te schrijven". Dat is volgens het sectiebestuur hard nodig om het spanningsele ment in de eredivisie terug te bren gen. Onder meer door het gemis daaraan is de belangstelling voor het eredivisievoetbal het afgelopen seizoen zwaar teruggelopen. „Niet met honderdduizend, maar zelfs met honderdvijftigduizend toe schouwers", aldus voorzitter And ré van der Louw in zijn openings woord. Ook hij pleitte daarin nog eens vergeefs voor de inkrimping van de eredivisie. In het plan van de zuidelijke clubs is de versterkte degradatie uit de eredivisie van de baan en blijft het aantal clubs op 18 ge handhaafd. Er degraderen nog slechts twee clubs rechtstreeks en de nummer 16 van de eredivisie speelt met vijf clubs uit de eerste nen van perioden van tien wed strijden en de hoogst geplaatste eredivisie ploeg zonder Europees voetbal strijden met elkaar om het tweede UEFA Cup-ticket. Het eer ste is dan al uitgedeeld aan de nummer twee (de landskampioen speelt Europa Cup I) en de plaats in het Europa Cup Il-toernooi is dan ook al vergeven, omdat de KNVB-bekerflnale voor de nawed- strijden moet worden afgewerkt. Die wedstrijden bestaan uit twee halve finales op de eerste woens dag na afloop van de competitie en een eindstrijd op de daaropvolgen de zondag. De uiteindelijk winnaar verzekert zich van een tweede Ne derlandse plaats in het UEFA Cup toernooi. Tenminste als de Europe- Voorzitter André van der Louw beantwoordt vragen uit de zaal tijdens de algemene ledenvergadering KNVB. Jacques Hogewoning maakt driftig aantekeningen. se Voetbal Unie dat accepteert, wat het nog altijd niet heeft gedaan. Los daarvan kleeft er nog een be zwaar aan deze opzet. De indeling van de halve finales van de nawed- strijden wordt bepaald door loting. „En dan kun je net zo goed direct maar loten wie er deel mag nemen aan de UEFA Cup", merkte Floor Bouwer op. Samen met Feyenoord stemde zijn Sparta tegen het plan van de zuidelijke clubs, dat verder voorziet in een face lift van de na competitie van de eerste divisie. Vier periodekampioenen, de num mer twee van de competitie en de nummer 16 van de eredivisie spe len daar in twee poules van drie om de twee vrijgekomen plaatsen in de eredivisie. Zo lijkt alleen de strijd in de eer ste divisie nog meer aan spanning te hebben gewonnen, terwijl de eredivisie grote verliezer werd van de vergadering van gisteravond. Louis van Gaal drukte het namens de spelersraad onbewust mis schien nog het beste uit: „Dit zijn secundaire lapmiddelen". PAUL DE TOMBE ik als nieuweling eens een keertje een massasprint heb gewonnen, maar verder niet", wist de kopman uit de ploeg van Van der Kruijs. Daarmee geconfronteerd, repli ceerde deze: „Dan is John wel ver geetachtig, want ik heb hem dat vorig jaar ook eens zien doen in Duitsland". Hoe dan ook. Talen bewees giste ren dat hij zich als coureur prima ontwikkelt. De manier waarop hij zijn leiderspositie verdedigt, wekt in de karavaan veel bewondering. Achter deze karaktervolle ma nier van rijden zit de hand van Piet van der Kruijs. John Talen heeft dat leerproces van Van der Kruijs nagenoeg vol bracht en zal volgend seizoen bij de betaalde broers aantreden. Wel iswaar staan de professionele ploegleiders zich niet te verdrin gen rond dit Zuidhollandse wieler- talent, maar uitzicht om van zijn hobby zijn werk te maken heeft Ta len wèl. Jan Raas ziet in hem een welkome aanvulling van zijn Kwantum-ploeg. Eerst wachten Talen echter nog enkele belangrijke wedstrijden bij de amateurs, zoals Olympia's Ron de er eentje is. Hij moet na zijn op treden in de afgelopen dagen in staat worden geacht zijn zege van vorig jaar in deze enige Nederland se etappe wed strijd voor amateurs te prolongeren. Parcours-tech- nisch gezien doemen er voor Talen de komende dagen geen proble men van betekenis op. Deson danks is hij zelf nuchter genoeg om het enthousiasme rond zijn per soon wat te temperen. Talen: „Het zijn vaak de kjeine dingetje die je parten kunnen spelen. Een lekke band op een ongunstig moment of een valpartij, vóór je het weet ben je daardoor achterop geraakt". Bernard wint proloog van Dauphiné ANNECY (AFP) - De Fransman Jean-Francois Bernard heeft giste ren de proloog van de 38e Dauphi né Libéré gewonnen. De renner uit de ploeg van Bernard Hinault had voor de 4100 meter vier minuten en 38 seconden nodig wat een gemid delde snelheid van 52,941 km/uur betekende. Tweede en derde wer den zijn landgenoten Laurent Fig- non en Gilbert Duclos-Lassalle. Voor Bernard betekende de overwinning in Annecy de tweede zege in een proloog van dit seizoen. Eerder was hij al de snelste ge weest in de opening van de Ronde van Romandië. Beste Nederlander in Annecy was Gerrit Solleveld. De renner uit de ploeg van Jan Raas, zaterdag winnaar van de semi-klas- sieke Ronde van Midden-Zeeland, eindigde op twaalf seconden van Bernard als elfde. Zijn ploegge noot Maarten Ducrot werd twaalf de. Wereldkampioen Joop Zoete» melk werd twintigste op zeventien tellen van de winnaar. LEIDEN - De Fides Pacta-speler Henny Piket wordt de nieuwe trai ner-coach van de korfbalclub Fiks. Hij is bij de Oegstgeester ploeg, die volgend seizoen in de eerste klasse uit zal komen, de opvolger van Ni co Steelink, die na een jaar zijn contract niet verlengd zag. "We denken dat Henny Piket ge zien zijn ervaring met diverse trai ners genoeg bagage heeft om Fiks op technisch gebied hogerop te helpen", verklaart Fiks-voorzitter Jeroen Huizing deze toch wel ver rassende keuze. Piket, voor wie dit de eerste maal wordt, dat hij buiten zijn vereniging als trainer werk zaam is, zal bij Fiks tevens de re serves en de jeugdploeg onder zijn hoede nemen. Velocitas is er in geslaagd een opvolger te vinden voor de vertrek kende Piet l'Ami. Het is Arthur van Haastrecht, afkomstig van het Am sterdamse Rohda en thans woonachtig in Hillegom. Momen teel traint Van Haastrecht de der deklasser Hoger Op uit het Noord hollandse Krommenie. ADVERTENTIE Donderdag 29 mei de grote finale van het Zilverenmolen toernooi QUICK BOYS-RIJNSBURGSE BOYS H Aanvang 20.00 uur. wmm Boshuizerkade MORELIA (SID/DPA) - De gepe perde uitspraken van Franz Bec- kenbauer in het afgelopen week einde zijn bij de meeste Westduitse spelers, die zich voorbereiden op de eindronde om de wereldtitel in Mexico, slecht gevallen. „We zul len toch geen wereldkampioen worden", zei de bondscoach onder meer. Deze voorspelling zette voor al kwaad bloed bij Karl-He»nz Rummenigge. „Een dergelijke uit spraak kan eenvoudig niet goed zijn", aldus de nog geblesseerde Rummenigge. „De ploeg, die zijn eigen kracht nog niet goed kan in schatten en in dit toernooi zeer ze ker moed en zelfvertrouwen nodig heeft, moet eigenlijk een extra steuntje in de rug hebben. Dit alles komt negatief op me over. Ik moet met Beckenbauer hier eens ernstig over praten. Nogmaals: zoiets kan een week voor het begin van het „Alle spelers lopen met verbeten gezichten rond. Wat we momenteel missen is rust en ontspanning", al dus middenvelder Lothar Mat- thaus. Beckenbauer zelf leek enigszins verrast te zijn door de reacties op zijn ongezouten kritiek. Hij krab belde alweer een beetje terug: „Het gaat mij toch uitsluitend om de toekomst van ons voetbal. Natuur lijk kunnen we best wel wereld kampioen worden, maar als we realistisch zijn hebben we niet veel kans. We horen gewoonweg niet bij de favorieten". Aan de andere kant wees de bondscoach kritiek op het tijdstip, waarop hij zijn me ning ventileerde, van de hand. „Het is immers vijf voor twaalf. Als ik na het toernooi om de wereldti tel met mijn kritiek aan kom zetten luistert misschien niemand meer. Nu heeft iedereen voldoende tijd er over na te denken". Ronduit geërgerd reageerden vertegenwoordigers van Bundesli- gaclubs op de niet mis te verstane opmerkingen van Beckenbauer. „Een trainer, die voor zo'n belang rijk toernooi zegt, dat zijn ploeg toch geen wereldkampioen zal worden is niet goed met zijn werk bezig", zei Rudi Assauer, manager van Schalke 'O4.0ok Wilhelm Gru- ber, voorzitter van SV Waldhof Mannheim, had geen goed woord over voor Beckenbauer. „Het is een ongehoorde brutaliteit om op dit tijdstip uitspraken te doen over de samenwerking tussen de lei ding van de nationale ploeg en de Bundesligaclubs". ALPHEN AAN DEN RIJN-BVO is door de topsportliga toegela ten tot de eerste divisie. Voor de Alphense baskctbalploeg, die in de rayon hoofdklasse als tweede eindigde achter AMVJ Rotter dam, werd gistermiddag het sein op groen gezet toen Werkendam de liga meedeelde 'geen enkele intentie te hebben om promotiedivisie te gaan spe len'. Werkendam, het afgelopen seizoen nog eredivisionist, ver speelde die status vorige week door niet op tijd het inschrijf geld te voldoen. Daarop volgde een reglementaire degradatie naar de promotiedivisie. Werkendam heeft nu kenbaar gemaakt daar niet in uit te wil len komen. Het bestuur van de topsportliga besloot daarop om Racing Beverwijk van de eerste divisie over te hevelen naar de vrijgekomen plaats in de pro motiedivisie. BVO, dat zich had ingeschreven voor een plaats in de eerste divisie, kon daardoor de plaats van Racing Beverwijk innemen. De Alphenaren spelen het komende seizoen in de A- poule en ontmoeten daarin Hoofddorp, Early Birds, Zee macht, DSS, BV Amsterdam, Ymtr en Groningen. In de B-poule is het Voorscho- tense Blitz ingedeeld met Rot terdam Zuid, Rowic, Voorburg, ASVU, Flash, AMVJ Rotterdam en Landslake Lions. Bij de vrouwen plaatste Gras shoppers zich zoals bekend voor de promotiedivisie. De Kat- wijksen krijgen als tegenstan ders: Sea Devils. Green Eagles. MSV, Jolly Jumpers, Zeemacht, Lisse en PSV of Groningen. De laatste twee spelen nog een be slissingswedstrijd tegen elkaar.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13