i 'Veijiglieidsrel schokt Israël Texelsweidelam is de kampioen Gesprekken Van den Broek in Tunis leveren niets op je Molenfinale donderdag Wat maken we Oude of Jonge? De E in eten DINSDAG 27 MEI 1986 PAGINA 11 TEL AVIV - De Israëlische pre mier Shimon Peres heeft gister avond opnieuw het zogenaamde kernkabinet in spoedzitting bijeen geroepen om de affaire rond het hoofd van de veiligheidstroepen te bespreken. De als procureur-gene raal fungerende regeringsadviseur prof. Zamir wil Abraham Sjalom strafrechterlijk vervolgen op ver denking van diens betrokkenheid bij het doodslaan van twee Pale stijnse terroristen, twee jaar gele den, maar de regering is daar om 'veiligheidsredenen' tegen. door Taco Slagter In Israël is grote opschudding ontstaan over deze principiële con troverse tussen het kabinet en Za mir. Daarbij gaat het om de consti tutionele vraag of een regering bo ven de wet staat en strafzaken kan seponeren naar gelang haar dat uit komt. Vanwege het ontbreken van een grondwet in Israël heeft de re geringsadviseur verregaande be voegdheden en heeft deze hoge ambtenaar bij meningsverschillen over wetszaken (civiel en strafrech terlijk) in feite het laatste woord. Aanvankelijk had Peres de cen suur op de kwestie toegepast. Maar na de onthullingen van het Ameri kaanse televisiestation ABC gister morgen over wie die 'hoge ambte naar' was en om welke zaak het ging, was de censor uitgeschakeld en konden politici en deskundigen openlijk tegenover de media hun commentaar geven. Ministers haastten zich te verklaren dat het kabinet niet had beoogd de rege ringsadviseur onder druk te zetten om hem te bewegen van vervol ging af te zien, maar het slechts de bedoeling was geweest prof. Zamir op de consequenties voor de 'staatsveiligheid' te wijzen. In feite gaat het om een oude af faire. Nadat een anti-terreureen- heid in 1984 een bij Gaza door Pale- stijnen gekaapte bus had bevrijd, verklaarde een defensiewoord voerder dat daarbij alle kidnappers om het leven waren gekomen. Maar het dagblad Hadashot ont hulde enkele dagen later, buiten de censuur om, aan de hand van foto's dat twee kapers na de actie nog in leven waren. Dat veroorzaakte een rel en na veel politiek geharrewar en pogingen de zaak in de doofpot •te stoppen, besloot de toenmalige regering-Begin een staatscommis sie te kwestie te laten onderzoe ken. Na een uiterst traag verlopend onderzoek, waarbij de commsssie op alle fronten werd tegengewerkt, kwam er geen eensluidende con clusie uit de bus. Niettemin meen de prof. Zamir dat er voldoende aanwijzingen waren dat de twee Palestijnen tijdens hun ondervra ging waren doodgeknuppeld en wilde de verantwoordelijke com mandant van de anti-terreurgroep, brigade-generaal Itzchak Morde- chai, er om vervolgen. Maar een militair tuchtcollege - tegen de zin van de regeringsdaviseur die meende dat er een militaire recht bank aan te pas had moeten komen - sprak hem wegens gebrek aan bewijs daarvan vrij. Op grond echter van dat staats- onderzoek ging de regeringsadvi seur met de zaak door. Hij ontdek te dat er door het hoofd van de veilgheidsdienst tegenstrijdige verklaringen waren afgelegd en ge tuigen door hem waren gemanipu leerd. Toen vorige week bleek dat Zamir de kwestie Sjalom opnieuw aan de strafrechterlijke toetsing wilde onderwerpen greep het kabi net in. Politieke waarnemers zijn in het algemeen van mening dat het kabi net doodsbenauwd is dat nog ver dere onthullingen over een grof staaltje van machtsmisbruik het functioneren van de veiligheids dienst ernstig zal ondermijnen. Vanwege de niet alflatende strijd van Israël tegen het terrorisme bin nen en buiten haar grenzen ziet de regering-Peres een excuus voor de uitdrukkelijke wens de affaire on der het tapijt te vegen. Daarentegen menen rechtskun digen en het linkse politieke kamp dat in een rechtsstaat een ieder ge lijk is voor de wet. Ook de in het geheim opererende lieden van de veiligheidsdienst. Zelfs als deze spionnen en keiharde vechters zich aan een misdrijf schuldig ma ken kan een regering op grond van de bestaande wetgeving de rechts gang niet beïnvloeden, zo bena drukten nog eens respectabele po litici als de socialist Abban Eban en Sjulamit Aloni van de partij voor de burgerrechten (Rats). In politiek Jeruzalem wordt ver wacht dat Peres en zijn ministers zullen blijven proberen de rege ringsadviseur op andere gedachten te brengen. Zamir heeft echter al in het verleden aangetoond niet voor politieke chantage gevoelig te zijn. Bovendien had hij vanwege de steeds toenemende kritiek op zijn werk uit rechts politieke kringen al enkele maanden geleden ontslag gevraagd en gekregen. Het feit dat er ook een felle polititieke discus sie gaande is over diens opvolging - rechts wil tevens in de bevoegd heden snoeien - heeft Zamir nog niet willen terugtreden. TUNIS - "Ik keer niet optimisti scher noch pessimistischer terug uit Tunesië dan dat ik hierheen kwam", verklaarde minister Van •den Broek (buitenlandse zaken) gisteren in Tunis aan het slot van zijn tweedaags bezoek als EG- voorzitter op zoek naar nieuwe fei ten rond het conflict in het Mid den-Oosten. De Nederlandse mi nister toonde zich lichtelijk geirri- teerd over de overtrokken ver wachtingen van eventuele nieuwe vredesinitiatieven. door Gerrit-Jan Hoek "Ik heb ruim voor mijn bezoek aan Tunesië uitgelegd, dat de opzet alleen was een tussenbalans op te maken op basis van de twee beken de pijlers van het Europee beleid: de veiligheid van Israël en de er kenning van de legitieme rechten van de Palestijnen. In dat kader hebben we voorheen ook gesprek ken gehad met onder meer de Amerikaanse vertegenwoordiger Murphy, met premier Peres van Is raël, met koning Hoessein van Jor danië en president Assad van Sy rië. En op ambtelijk niveau ook met de PLO. Na de nieuwe evalua tie moeten we bezien of Europa in de nabije toekomst nieuwe stap pen kan ondernemen". Na zijn gesprekken met de PLO- voorzitter Arafat en buitenland- vertegenwoordiger Kadoumi in Gammarth stelde minister Van den Broek vast zich gerealiseerd te hebben dat de situatie in het Mid den-Oosten geblokkeerd lijkt te zijn door de geringe flexibiliteit in de standpunten van de betrokken partijen. Vandaar zijn aandringen bij PLO op het herstellen van de dialoog met Jordanië over het Jor- daans-Palestijnse akkoord van 11 februari jl. De breuk in die over eenkomst had volgens Van den Broek verbittering nagelaten, zo wel bij Jordanië als bij de PLO. Maar over de kansen of dat ak koord een nieuw leven ingeblazen kan worden weigerde minister Van den Broek zich aan een voorspel ling te wagen. In het onderhoud met de PLO- leiders had Van den Broek tevens van zijn volstrekte afkeuring blijk gegeven van het gebruik van ge weld, vooral tegen de onschuldige burgerbevolking. "Maar dit bete kent geen goedkeuring van ander geweld". Als persoonlijke kantte kening stelde de minister, dat het gebruik van bepaalde geweldda den niet los gezien kan worden van het bestaan van bepaalde proble men in het Midden-Oosten. "Maar ik weiger mee te werken aan over- versimpeling. Het geweld mag geen alibi zijn, omdat het Palestijn se probleem nog niet is opgelost". Van de kant van de PLO was de officiële reactie op het gesprek met Van den Broek karig en louter za kelijk. In een communiqué van het Palestijnse persagentschap Wafa in Tunis werd slechts melding ge maakt dat het onderhoud had plaatsgevonden. Als punt van se cundair belang rees na afloop van de gesprekken nog enige verwar ring van wie precies het initiatief tot het overleg was uitgegaan. Volgens minister Van den Broek was hij na het bekendworden van zijn bezoek aan de Arabische Liga in Tunesië benaderd of er bereid heid van zijn kant bestond tijdens het bezoek aan Tunis een contact met de PLO in te lassen. De PLO Vlafc voor zijn vertrek bezocht Van den Broek de Tunesische president Boergiba. In het midden minister Essebi van buitenlandse zaken, (foto epa» beweerde daarentegen dat het ge sprek door de EG-missie aange vraagd was in het kader van de vre- desverkenning met andere betrok ken partijen in het Midden-Oosten conflict. Door de ontmoeting tussen Van den Broek en Arafat werd het over leg met secretaris-generaal van de Arabische Liga, Chadli Klibi, enigszins naar het tweede plan ver dreven. Belangrijkste wrijvings punt om de Euro-Arabische dia loog weer op gang te brengen vormt de neiging van de Arabische landen om sociale, economische en culturele thema's niet aan te snij den, als er met tegelijk een ak koord in politieke kwesties bereikt wordt. Aan Klibi overhandigde Van den Broek een compact EG- voorstel, waarin een politieke dis cussie op ministersniveau ingelast zal worden, mits afgezien wordt van de noodzaak om na iedere bij eenkomst een communiqué te ver strekken. 1 Enk Pcdcrscn (Noo) 251 kilometer in 7 uur, 15 minutt-n en seconden, 2. op vijl i Stephen Roche (Ier); 3. Emanue (Ita) z.t.. y Jean-Rene Bernaudeau (Fra) z.t.; 10 Salvatore Cavallaro (Ita) z.t.; 11 Jean Habets (Ned) z.t.; 13. Gert Jakobs (Ned) z.t14 Teun van Vliet (Ned) op 0.40; (Ita) op 1.51; 4. Moser op 2.50; 5. Lemond 3.31; 6. Michael Wilson (Aus) op 3.35. 7 Acacio da Silva (Por) op 4.09; 8. Claudi Cor- der Velde op 11.58; 32. Kuiper op 17.16; 85. Van Vliet op 1.02.02; 86. Habets op 1.02 08; 88. Van Houwelingen op 1.03.37; 96. Lam- op 1.17.33; 116. Van Poppel op 1.23.38; 123. Peiper op 1.26.47; 132. Van der Poel op 1 33.29; 134. De Keulenaer op 1.37.44; 148 Vanderaerden op 1.44.32. Puntenklassement: 1 Bontempi 111 punten; 2 Van der Velde 104; 3. CoUage (Ita) 86; 4 Van Poppel 83; 5. Alloccio (Ita) 80; 6. Rosola (Ita) 77; 7 Le lt cijferspel krijgen i< Zege zaalteam LISSE - Het Leids zaalvoetbal team heeft gisteren in Lisse de oe fenwedstrijd tegen Glasbergen met 8-2 gewonnen. De ploeg van coach Schoen bereidt zich voor op het nationaal kampioenschap voor afdelingsteams, dat op 7 juni in Emmen wordt gehouden. Schoen moest het in de Ter Specke-hal stellen zonder Hans van Leeuwen, Bennie de Roo en Hennie Koet, maar had voldoende alternatieven voorhanden om de strijd met Glas bergen (dat Jan Hogewoning 'inle verde' bij de tegenstander) tot een goed einde te brengen. Mario Fa- ber vervulde daarbij een hoofdrol, met vijf treffers, waaronder één in het verkeerde doel. Jan Hogewo ning (2), Piet Alders en nieuweling Van Rooijen (FC Lisse) zorgden voor de overige Leidse scores. Wim Bouckaert tekende voor de tweede treffer van Glasbergen: 8-2. Het vrouwenteam bereidde zich eveneens voor op de nationale ti telstrijd, die zaterdag in Wychen wordt gehouden. Het afdelings team klopte tegenstandster Lucky Luc met 3-2. vangen Derde prij* 17' vangen Vyfde prys; 75.567 declnerr elk f 5,00 ontvangen Cijferspel 21 Toto 2» Eerste prijs 1 winnaar die bruto i 44 148,00 ontvangt Tweede prijs 8 winnaars die elk bruto f 1.892.40 ontv.meen Derde prijs: 152 deelnemers die elk f249,00 ontvangen. LEIDEN - De finale van de strijd om de Zilveren Molen wordt aan staande donderdagavond gespeeld op het veld van LFC aan de Bos- huizerkade (aanvang 20.00 uur). De eindstrijd van het traditionele door LFC georganiseerde toernooi gaat tussen de beide zaterdageer steklassers Quick Boys en Rijns- burgse Boys. Beide clubs hebben een uiterma te druk seizoenslot want zowel Quick Boys als Rijnsburgse Boys is nog verwikkeld in de strijd om de districtsbeker. Quick Boys komt vanavond al in actie voor een 'mini-duel' met RVC. De Katwij- kers beginnen het restant van de donderdag gestaakte wedstrijd met een strafschop. De toewijzing daarvan was voor de spelers van de zondaghoofdklasser vorige week aanleiding om iq Nieuw-Zuid kwartier voor het einde van veld te stappen. Op dat moment was de stand in het bekerduel uit de vierde ronde 1-1. RVC moet het laatste kwartier vanavond met negen man uitspe len omdat twee Rijswijkse voetbal lers donderdag uit het veld waren gestuurd nadat zij wat al te nadruk kelijk blijk hadden gegeven van hun ongenoegen over de straf schop voor de thuisclub. De winnaar van Quick Boys- RVC speelt zaterdag een thuiswed strijd tegen Altena. Noordwijk komt morgen in de vijfde beker ronde in actie tegen de reserves van FC Den Haag, terwijl UVS en Rijnsburgse Boys later in de week hun kwartfinalwedstrijden spelen. De kersverse hoofdklasser UVS doet dat donderdagavond op eigen veld tegen de amateurs van Sparta, terwijl RB zaterdag het Klaaswaal- se SSS op bezoek krijgt. Volgens competitieleider Peter Vroon van het district West II is het de bedoeling dat de strijd om de districtsbeker nog voor de zo mer wordt afgewerkt. "Weliswaar gaan in de meeste plaatsen de vel den op 1 juni dicht, maar voor die paar clubs die volgende week nog in het bekertoernooi zitten, moet het toch mogelijk zijn daar een mouw aan te passen". "Spinnepoot, paddeoor, vleermuisvleugel, toegestande smaakstoffen en kunstmatige kleurstoffen!" Een cartoon uit het boek "De E in je eten". ii II, Het vlees van het Texels weideschaap is vooral i smaak van te pakken. Veel van ons voedsel komt uit de fabriek, en is industrieel bewerkt. De produktiemethoden en de noodzaak veel levensmiddelen over grote afstand te vervoeren en langere tijd te bewaren, maken al lerlei verfijnde technieken noodza kelijk. De technologen die werk zaam zijn in de voedingsmiddelen industrie achten het noodzakelijk, stoffen aan ons voedsel toe te voe gen die het bederf tegengaan, de produktie vereenvoudigen of de samenstelling ervan verbeteren. Veel van die stoffen, die we voe dingsadditieven (toevoegingen) noemen, zijn van natuurlijke oor sprong: suiker, zout of vitamine C bijvoorbeeld. Maar andere toevoe gingen zijn industrieel vervaardig de chemische verbindingen, en niet iedereen is daarmee even ge lukkig. Er zijn nogal wat mensen die overgevoelig zijn voor bepaalde stoffen. Hoe meer daarvan ze via de ademhaling of met het voedsel binnenkrijgen, hoe erger hun aller gische reactie wordt. Veel andere mensen willen uit gezondheids overwegingen geen produkten ge bruiken waaraan kunstmatige kleurstoffen, emulgatoren of stabi lisatoren zijn toegevoegd. Helaas verschaft de fabrikant erg weinig informatie op dit gebied. Binnen de Europese Gemeen schap is een lijst opgesteld van goedgekeurde toevoegingen. Die krijgen een nummer, dat voorzien is van de letter 'E'. Sommige addi tieven zijn voorlopig toegestaan. Die hebben wel een nummer, maar nog niet die letter 'E' gekregen. Door de Europese Commissie wordt de lijst met enige regelmaat bijgesteld. Wetenschappelijk on derzoek levert namelijk steeds be tere inzichten in de eigenschappen van die additieven. Vanzelfspre kend is zo'n toegestaan voedselad- ditief niet gevaarlijk of verontrus tend. Maar toch zijn er additieven waarvan we ons kunnen afvragen of ze wel echt noodzakelijk zijn, of waarvan we er op zijn minst ver standig aan doen niet al te veel tot ons te nemen. De wetgeving op dit gebied ver schilt nogal in de Europese landen. In sommige landen zijn de fabri kanten verplicht op de verpakking van levensmiddelen heel precies te vermelden welke additieven zij ge bruiken en hoeveel daarvan. Die E- nummers staan dan op de etiket ten, en de consument kan zelf na gaan of hij het produkt wil gebrui ken, als hij weet wat die codes be tekenen. In Nederland hoeft de fa brikant tot nu toe alleen maar op het etiket af te drukken dat hij "geur- en smaakstoffen", of "stabi lisatoren" toevoegde. Maar welke dat zijn, en wat de eventuele min der plezierige bijwerkingen kun nen zijn, staat er niet bij. Over niet al te lange tijd zullen echter ook bij ons dergelijke nauw keuriger mededelingen op het eti ket verplicht worden. Maar de con sument moet dan natuurlijk wel weten waar hij de betekenis van die codes kan achterhalen. Consu menten-organisaties doen op dit gebied goed werk, en er is sinds kort ook een boek waar alle E- nummers in staan beschreven. "De E in je eten" heet dat, en er staat enorm veel informatie in over de aanvaardbare hoeveelheid die we dagelijks van die additieven kun nen gebruiken, over hun mogelijke bijwerkingen, en over de produk ten waarin fabrikanten ze zoal toe passen. Ook verschaft het ophelde ring over al die geheimzinnige, we tenschappelijke benamingen en af kortingen, waar de meeste mensen geen weg mee weten. Wok voor elektrisch koken Fissier, een gerenommeerd pan nenmerk, heeft een wok ontwor pen, die zonder tussenringen zo op de kookplaat kan worden ge plaatst. De wok wordt geleverd in clusief eetstokjes, een kookboek voor Chinese gerechten (helaas in het Duits), een bol deksel, een stoomrand, een frituurring en een kunststoffen roerspaan. We zijn in ons land weer iets meer vlees gaan eten en dit geldt ook voor wat door velen wordt be schouwd als het lekkerste vlees dat hier wordt geproduceerd: Neder lands lam. Hiervan aten we vorig jaar een halve kilo per mond, een ons meer dan het jaar daarvoor. Toch stelt onze lamsvleescon- sumptie nog nauwelijks iets voor. In Nieuw-Zeeland bijvoorbeeld eet men gemiddeld 30 kilo lamsvlees per jaar en in de landen van de Eu ropese Gemeenschap ligt dat ge middelde op 3,5 kg. Kijken we naar de hoeveelheid rund- en varkens vlees die we hier vorig jaar gemid deld consumeerden (respectieve lijk 17,3 en 40,6 kg), dan blijkt hele maal duidelijk hoe zuinig we met ons lamsvlees omgaan. De producenten weten hiervoor altijd maar één verklaring te ge ven: het zal hem in de prijs zitten. Vers Nederlands lamsvlees is na melijk duurder dan de meeste an dere vleessoorten. De prijs in de winkels ligt al gauw boven de 2 gulden a f 2,50 per ons. Wie goed koper lamsvlees aantreft, heeft bij na zeker te maken met geimpor- teerde diepvries uit bijvoorbeeld Nieuw-Zeeland. Export In het buitenland heeft men eerder geld over voor het Nederlandse lamsvlees, zodat bijna alles wordt geëxporteerd. "Onze grootste markt ligt in Parijs en in Noord- Frankrijk", zegt Louis de Wijze, de voorzitter van de Centrale Organi satie voor de Vleesgroothandel. Hijzelf is een groot liefhebber en zegt: "Lamsvlees eten we helaas veel te weinig hier, hoewel mede dank zij de buitenlanders nu meer dan vroeger. Ik heb het liefst de schouder, met bot. Een zaligheid. In ons land krijgen nog hele volks tammen de kriebels bij het woord schapevlees, maar dat komt door vroeger. Toen kreeg je vaak oudere schapen met zo'n geur. Ons lams vlees heeft dat niet. Prachtig, zo'n zadeltje, zo'n schoudertje. Ook achterbout, maar die is magerder dan schouder. Ons lamsvlees is een groot produkt. maar vooral in Frankrijk. En gelukkig ook steeds meer in de betere restaurants in ons land. Ik heb laatst een paar plakjes lamham gehad. Licht ge zouten en een beetje gerookt: heer lijk was dat. Nederlands lam staat met zyn kwaliteit echt aan de top". Driekwart van alle schapen in Nederland is van het ras dat Texe laar heet. Vleesveespecialist ir. D. Oostendorp, werkzaam bij het proefstation voor de veehouderij in Lelystad, is heel stellig in zijn uit spraak: "De Texelaar is van alle schaperassen ter wereld het beste vleesras. De Texelaar is dé kam pioen. Het is een excellent schaap". Echte Texelaars worden overal in ons land gefokt en dus niet alleen op het eiland Texel. Texels lams vlees kan dus ook uit Limburg ko men, maar de fokkers op het eiland hebben er wel iets op verzonnen om hun Texels lam als zodanig te promoten. Voor dit doel hebben ze de Stichting Texels Lam opge richt. Texels lam, geweid en ge slacht op dit eiland, krijgt een spe ciaal stempel en certificaat en wordt hiermee ook herkenbaar ge presenteerd door slagers en restau rants die alleen dit lamsvlees ver kopen. Deze actie van de Stichting Te xels Lam heeft veel succes. Tot voor een paar jaar gingen alle lam meren van het eiland rechtstreeks naar Frankrijk, maar nu worden ze zowat allemaal in Nederland afge zet. Het is nu het seizoen voor dit zogeheten "pré salé"-vlees. Pré sa- lé is Frans voor kwelderland. Te xels weidelam wordt ermee aange prezen, omdat het zich heeft ge voed met mals lentegras waarover dag en nacht de schone, zilte zee wind waait, terwijl de weide (pré) zelf rijk is aan zout (salé) bodem water. De benaming jonge jenever houdt de 'suggestie in at er ook oude jenever bestaat, en dat klopt. Maar in tegenstelling tot het echte leven, zijn in de jene- verhandel jong en oud heel be trekkelijke begrippen. Toch is er een tijd geweest dat ik er echt in geloofd heb: in de natuurwet dat een oude jenever altijd ouder moet zijn dan een jonge. Tot ie mand onder een borreltje (oud? jong? we zullen het nooit weten) vertelde dat hij als vakantie- kracht gewerkt had bij een be kende landelijke jeneverstoker. Hij was inmiddels al wat van zijn verbijstering bekomen, maar het idee moest nog steeds wennen; bij de distilleerderij werd op ge zette tijden geroepen: wat maken we vanmiddag, oude of jonge? Dat duidt niet op een langdurig en eeuwenlang beproefd stook- en rijpingsproces. Het Produktschap voor Ge distilleerde Dranken, dat natuur lijk te Schiedam is gevestigd, ts reëel genoeg om dit snelle pro- duktieproces te bevestigen. Er zijn namelijk twee manieren om jenever te maken: de koude en de warme. De koude methode wordt gebruikt voor verreweg de meeste jonge en oude jenevers in de goedkope prijsklasse, voor zover je bij jenever nog van goed koop kunt spreken. De stoker neemt dan alcohol, voegt daar water plus smaakstoffen aan toe, en dan is de jenever, jong of oud, klaar. Daar is op zichzelf niets straf baars aan. Nergens staat in een wet of voorschrift, waar jenever, los van de alcoholpercentage, qua bereidingswijze aan moet voldoen. Een koud gemaakte borrel smaakt redelijk wel. maar heeft niets te maken met pak huiszolders vol geselecteerde granen en kruiden. Umer: een nieuw zuivelprodukt In de koelvakken van de super markt is sinds enige tijd een nieuw zuivelprodukt te vinden dat de naam umer draagt en bereid is uit halfvolle melk zonder toevoegin gen. Umer, dat door Coberco Deli in Borne wordt geproduceerd, smaakt niet als yoghurt en ook niet als kwark. Umer heeft een heel ei gen smaak, een ander tonggevoel, zoals de heer A. van Gulick, gene ral marketing manager van Cober co Deli het uitdrukt. Het is een lepelprodukt dat een heel ander toepassingsgebied heeft dan yoghurt, kwark en zure room. Je kunt umer, dat een mildere smaak heeft dan de toch wat zure yoghurt, eten bij het ontbijt, de lunch of gewoon als tussendoortje. Het produkt kan heel goed naturel worden genuttigd, maar laat zich ook prima combineren met vers fruit, beschuit, muesli, cacao, vruchtensap of vis. Omdat het om een heel nieuw produkt gaat levert Coberco Deli bij ieder pakje twee gebruikstips. In het bijgesloten informatieboek je staat ook het telefoonnummer van de consumentenlijn van de producent vermeld. Hoewel umer sinds twee weken verkrijgbaar is, stromen de reacties bij Coberco binnen. „De mensen zijn enthou siast, willen meer informatie en ge ven zelfs tips door", aldus Van Gu lick. De warme methode heet in sto kerskringen: over de ketel halen. Deze jenever wordt nog echt in een ketel gestookt. Op het schap van de sluiter herken je ze aan twee dingen: op het etiket wordt het woord „ambachtelijk" meer dere malen en met grote gretig heid gebruikt. En ze zitten zel den of nooit als lokkertje in een voordelige aanbieding. Jenever drinken is nuchterder dan wijn drinken. De afloop is overigens identiek Het prijsverschil tussen warm en koud blijft bij jonge jenever beperkt tot een paar gulden. De echte oude jenevers, de koren wijnen, die uitsluitend over de ketel te maken zijn, koste nu ech ter al bijna dertig gulden de fles. Maar die fraaie, gele parels onder de jenevers staan trots in het glas, lijken zelfs iets minder vloeibaar dan de koud gemaakte jonge.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11