PORT Basketbalteam verricht wondertje Het kampioenschap van Melbi Raboen Van Basten: 'contacten met Fiorentina' Spelers belonen knieval van coach Heger niet pr omotie UVS terug in de hoofdklasse MAANDAG 26 MEI 1986 PAGINA 13 Cees Koppelaar wil LMHC snel 'terugbrengen' OEGSTGEEST - Het bestuur van de hockeyclub LMHC heeft Cees Koppelaar aange trokken als trainer voor het raannenteam, dat naar ver wachting zal degraderen. De 45-jarige cx-coach van Bloe- mendaal volgt Nol Baarschers op en wil Leiden dan snel te rugbrengen in de hoofdklasse. Koppelaar is sinds 1975 con ditietrainer van het Neder lands hockeyteam en heeft bij Ajax een staat van dienst op gebouwd als 'looptrainer'. De in het Noordhollandse Aker sloot woonachtige oefenmees- ter, van huis uit gymnastiekle raar, was ook acht jaar bonds coach van de Atletiek Unie. Als hockeycoach werkte Koppelaar sinds 1979 bij Bloe- mendaal, waar hij twee jaar geleden plaats moest maken voor Roelant Oltmans (oud- LMHC). Koppelaar zelf ging daarna naar de overgangsclub 't Gooische. Hoelang hij bij LMHC blijft, weet Koppelaar nog niet. „Maar mijn ervaring is wel dat de clubs mij langer willen houden dan een jaar". BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN - Nog voordat voorzitter Van Leeuwen hoogstpersoonlijk het verlossende woord had gesproken, sprintte Melbi Raboen richting kleedkamer. Terwijl UVS in gezel schap van 2500 toeschouwers na de 3-0 zege op HOV op het veld wachtte op de einduit slag Xerxes-Papendrecht (1-1), kon de trainer zijn emoties niet meer de baas. Op het moment dat praeses Van Leeuwen de woorden "We zijn kampioen" door de luidsprekers schalde, barstte de oefenmeester even verder in tranen uit. ROTTERDAM (GPD) - Marco van Basten ontken de gistermiddag na het duel tegen Sparta een con tract te hebben getekend bij het Italiaanse Fiorenti na. Dat bericht bracht de Italiaanse sportkrant Ga- zetto dello Sport afgelo pen zaterdag. Het trans ferbedrag voor de Utrech ter, die nog een overeen komst heeft van één jaar bij Ajax, zou 6,8 miljoen gulden bedragen. „Een vriend van me belde me zaterdag op dat er inderdaad over me is geschreven in Italië", zo ontweek Van Basten aanvan kelijk de vragen naar een Ita liaans vervolg van zijn carrière. Even later gaf hij echter toe dat er „enige tijd geleden contacten met Fiorentina zijn geweest" en dat hij „er weinig voor voelt bij Ajax te blijven als er niet vol doende versterkingen komen. Ajax moet straks goed kunnen meekomen in Europa, anders ga ik liever weg". Dagelijks Het bestuur van Ajax „weet van niets" en gaat ervan uit dat Van Basten zal blijven: „Dat heeft hij tenminste zelf ook ge zegd, dus waarom zouden we daaraan twijfelen?", aldus vice- voorzitter Van Eijden. Ook pen ningmeester Bartels verbaasde zich over het 'nieuws' uit Italië: „Deze berichten horen we dage lijks". Hoewel de Italiaanse clubs in de divisie A pas volgend seizoen weer buitenlandse spelers mo gen aantrekken, betekent dat niet dat een overgang van Van Basten naar Fiorentina uitgeslo ten moet worden geacht. Ener zijds bestaat de mogelijkheid dat Van Basten zijn afspraken met Ajax om nog één seizoen in 'De Meer' te voetballen gewoon na komt. Anderzijds zou hij kunen gaan spelen by Empoli, de satel liet-vereniging van Fiorentina. Dit team staat thans op de vierde plaats in de eerste divisie. Zou Empoli promoveren dan mag het één buitenlander aantrekken. Blind Inmiddels heeft Ajax de 24-ja- rige Danny Blind definitief ge contracteerd. Vrijdag was er al sprake van een akkoord tussen de Amsterdamse club en de ver dediger. Gistermiddag werd Ajax het na de ontmoeting op 'Spangen' ook eens met Sparta. Blind, die voor drie jaar heeft ge tekend, heeft volgens het be stuur van Ajax „tussen de 0 en 1 miljoen gulden gekost". Blind zelf was veel concreter: „Het transferbedrag is een half mil joen gulden". Brutaliteit Kromme al dagen spoorloos bij Feyenoord BOTTERDAM (GPD - Het be- stuur van Feyenoord is niet van plan disciplinaire maatre gelen te nemen tegen Wim van Hanegem. De Kromme, die in de Kuip onder andere als hulp trainer fungeert, heeft zich sinds vorige week woensdag al niet meer laten zien bij de Rotterdamse club en bleef ook gisteren zonder opgaaf van re denen weg voor het duel bij FC Groningen„Maar daar maken we ons maar niet druk om", aldus secretaris Fred Blankemeijer, die luchthartig verwees naar het naderende afscheid van Van Hanegem. „Hij is aan het laatste hoofd stuk bezig bij Feyenoord en heeft het boek wat te snel dichtgeslagen". Volgens Blankemeijer zal het bestuur dan ook geen maatregelen nemen tegen de oud-voetballer. „We kennen die vogel al wat langer en zo is hij nu eenmaal. Er is ook nie mand die er zwaar aan tilt. Het is alleen jammer dat we niet weten waar hij uithangt, maar we gaan hem toch echt niet zoeken. Misschien heeft bij bet wel heel druk met het vinden een andere club, oi deed hij mee met Sport Aid. Nou, dat mag dan van ons. We zijn wel zo soepel dat we daar alleen onze schouders over op- balen en maar niet meer aan maatregelen denken". Aanvoerder Hans van Leeuwen stelde "dat UVS de brutaliteit van Raboen heeft opgepakt. Hij heeft van meet af aan gezegd dat we kampioen zouden worden omdat we de beste ploeg hadden. Daarin zijn we op een gegeven moment gaan geloven, al waren we soms de draad kwijt. Na Papendrecht bij voorbeeld. Daarna hebben we de puntjes na een goed gesprek op de i gezet. Maar we hebben het kam pioenschap natuurlijk niet in de laatste drie wedstrijden verdiend, het hele seizoen is het voortvarend gegaan". Behalve dan tijdens de ouvertu re, die UVS het schamele totaal van vier punten uit vijf wedstrij den bracht. Op dat moment raakte de blauwwitte achterban in pa niek, behalve Melbi Raboen. "Ik heb altijd in mijn ploeg geloofd, anderen niet. Al die critici uit Lei den heb ik nu mooi de mond ge snoerd met dit kampioenschap. Ik wist dat dit elftal zoveel in huis had, dat het niet mis kón gaan. Het belangrijkste was die gasten van hun kwaliteiten te overtuigen". Terwijl UVS zich straks in het hoofdklasse-avontuur stort, blijft de eerste klasse het werkterrein van Melbi Raboen. Volgend sei zoen pakt hij de draad weer op bij ADO, waar hij voor zijn Leidse pe riode bezig was. Hij liet het giste ren niet met zoveel woorden blij ken, maar de Hagenaar had UVS graag naar de hoofdklasse gevolgd. "Ik ben een gelukkig mens, laten we het daar maar op houden", trok de trainer een sluier van geheim zinnigheid om zich heen. "Ik heb al die jaren fijn met het bestuur kun nen opschieten. Er was een begin, nu is er een einde, dat is nu een maal het lot van een trainer. Ik doe daar niet moeilijk over. Misschien zit ik met ADO binnen een paar jaar in de hoofdklasse". In tact Daarin heeft UVS voldoende mogelijkheden om zich te handha ven. Volgens Raboen is "de top vijf mogelijk, als de groep bij elkaar blijft". Zoals de zaken er momen teel voorstaan, blijft de selectie, op een enkele wijziging na, in tact. Raboen: middelpunt van be langstelling (foto Loek Zuyderduin) ANTWERPEN - Er is op deze aardbol nog altijd geen wezen dat zo veranderlijk is als de mens en in bepaalde gevallen kan dat nog wel eens goed uitpakken ook. In het slotweekeinde van het Europees kampioenschap basketbal voor B- landen bijvoorbeeld kwam bonds coach Vladimir Heger tot groot ge noegen van zijn spelers nog juist op tijd tot inkeer en viel terug op zijn oude speelstijl. Zijn daarnaar hunkerende formatie maakte als beloning voor die knieval dat het 'onmogelijke' toch mogelijk en kwalificeerde zich dankzij twee fraaie overwinningen voor het A- kampioenschap dat volgend jaar in Athene wordt gehouden. Dat Oranje met Polen, Roemenië en Israël straks de Akropolis mag beklimmen kan gerust een wonder worden genoemd, want na het ver loren duel tegen de Zweden geloof de in Deurne eigenlijk niemand nog in een kans op plaatsing voor het Oranje-team. In de finaleronde presteerde de nationale ploeg der mate bedroevend dat met angst en beven naar de resterende wedstrij den tegen Turkije en Israël werd toegeleefd. Die slotpartijen moest Nederland winnen. Alleen, nie mand van de twaalf Oranje-klanten besefte hoe dat diende te gebeu ren. Althans, zolang de technisch ver antwoordelijke man, in casu He ger, maar bleef vasthouden aan zijn strategie die van Oranje een duivetil en van zijn spelers nerveu ze wrakken maakte, die op een ge geven moment tot niets meer in staat bleken. Zij het mondjesmaat - in feite had de Tsjech zijn man nen een spreekverbod opgelegd - spuiden met name kernspelers als Hagens, Heijdeman en Van Helfte ren hun kritiek op de handelwijze van de coach. Die op geheel on-Ne- derlandse wijze al zijn spelers doorwisselde in een tempo alsof de duivel naast hem op de bank zat en daarnaast de meest gecompliceer de combinatie-verdedigingen voorschreef. En dat terwijl bij de hofleveranciers van Oranje (Den Helder, Leiden en Den Bosch) met hooguit zeven man wordt gespeeld en meestal man-tegen-man wordt verdedigd. Na de even eclatante als fraaie overwinning op Israël (96-71) ver dedigde de Tsjech zijn discutabele taktieken met de stelling dat: „de enige kracht van dit team nu een maal was dat ik twaalf min of meer gelijkwaardige spelers had en daarom zoveel mogelijk de mensen moest gebruiken. Om", zo voegde hij er minzaam glimlachend aan toe, „aan het eind van het toernooi met een fitte ploeg toe te slaan". Met die verklaring gaf de kleine Tsjech ronduit aan dat hij maar bit ter weinig vertrouwen stelde in het materiaal waarover hij in Deurne kon beschikken. „Ik had", zo be vestigde hij die indruk in zijn ana lyse over het toernooi en de voor bereiding daarop, „er inderdaad een hard hoofd in. De oefencam pagne was er een van op eenvol- gende mislukkingen en flaters en hoewel we hier tegen Bulgarije knap begonnen geloofde ik niet echt in de goede afloop. Je mag ge rust weten dat ik de afgelopen tien dagen maar hooguit twee of drie uur per nacht heb kunnen slapen. Ik hield rekening met een misluk king". Fouten Wakker liggen van de alsmaar toenemende kritiek op zijn beleid dat naarmate het toernooi vorder de chaos en verwarring teweeg bracht deed hij overigens niet. „Ik heb", zo sprak hij openhartig, „geen kranten gelezen en er ook niet met de spelers over gepraat. Ik moest het zelf oplossen, ik wilde zelf uitvinden hoe we ons konden kwalificeren. Natuurlijk heb ik fouten gemaakt, want net als spe lers begaat ook een coach soms wel eens een misstap. Maar hoe we het hebben gedaan, hoe we ons heb ben gekwalificeerd interesseert me niet. Het belangrijkste is dat we te rug zijn in de A-groep. Niemand ligt straks nog wakker van de ma nier hoe het hier is gegaan". Bij die stelling zette Toon van Helfteren, na een afwezigheid van vier jaar weer terug in Orarye, on middellijk zijn vraagtekens. De Delftenaar, die in de slotwedstrij den uitgroeide tot de absolute uit blinker aan Nederlandse zijde, vindt dat het woord nu aan de Top sportliga is. Zich niet langer ge bonden voelend aan wat voor spreekverbod dan ook, uitte de routinier - die dezer dagen vader wordt - scherpe kritiek aan het adres van de coach. „Ik neem aan dat de verantwoordelijke mensen ook hebben geconstateerd dat hij hier gekke dingen heeft gedaan. Ik verwacht trouwens dat hij zelf zijn conclusies uit de laatste twee wed strijden heeft getrokken. Toen hij ons eindelijk liet gaan, liep het meteen als een trein". Vooruitkijkend naar het WK straks in Spanje hoopt Van Helfte ren dat Heger ten aanzien van de te volgen taktiek in elk geval tot be zinning komt. „Ik weet natuurlijk ook niet wie hij dan zal selecteren. Er komen jongens bij, er zullen er ook moeten afvallen. Maar laat hij in vredesnaam spelen zoals de kern dat gewend is. Dus met een beperkt aantal mensen en zolang mogelijk met een man-to-man-ver- dediging. Dat we dan heus tot wat in staat zijn, dat we wel degelijk over getalenteerde spelers be schikken bewees de partij tegen Is raël". Inderdaad. Want na de uiteinde lijk vrij eenvoudig tot stand geko men 77-61-overwinning op Turkije, de zwakste ploeg in de finaleronde, gooide het van het strakke keurs lijf ontdane Oranje (Van Helfteren: „Volgens mij heeft Heger zich de kritiek wel degelijk aangetrokken, dat kon toch haast niet anders") er tegen Israël een partij tegenaan die zelfs de kenners verbaasde en deed watertanden. Op basis van die strakke man-tegen-man-defensie, spelend zonder de zwakke scha kels Bottse en Ebeltjes en met een excellerende Van Helfteren als „doorgeefluik" op de kop van de bucket, reikte Nederland naar een even ongedachte als in jaren niet vertoonde hoogte. Nu stuitte de ploeg, het zij ge zegd, bepaald niet op een tot de tanden toe gewapend Israël. Behal ve al zeker van kwalificatie en daarom wellicht wat minder gemo tiveerd miste coach Zvi Serf in Bel gië smaakmakers als Berkowitsch, Yanmchi en Aroesti, spelers die om uiteenlopende redenen verstek moesten laten gaan. Desalniette min gold Israël nadat het zwaar te genvallende Bulgarije was geëlimi neerd, als de grote kanshebber voor de eindzege, een rol die de uit gebluste ploeg tegen de -opeens zeer voortvarend optredende Oran je-formatie totaal niet kon waarma ken. Bliksemstart Hoe geolied het liep voor Neder land in de broeierige, redelijk goed gevulde Arena-hal wijzen de tus senstanden wel uit. By 13-0 nam de verder ongeinteresseerd toekijken de Serf een time-out die niets kon veranderen aan het duizelingwek kende tempo waarin Hagens zijn mannen aan alle kanten langs de verbaasde Israëli's stuurde. Bij 23- 12 en na elf minuten pas wisselde Heger zijn eerste basisspeler en bij 33-16 mochten vier anderen een vervolg geven aan Oranje's blik semstart. Dat direct de voorsprong slonk tot 43-36 bij rust gaf nogeens ten overvloede aan dat het eerste vijftal, mits het vertrouwen gekre gen, tot heel wat in staat is. Daarvan legden Hagens, Schilp, Van Helfteren, Pieterse en Heijde man na de pauze nogmaals getui genis af door direct weer de goede draad op te pakken en in ongeloof lijk hoog tempo en met een fantas tische accuratesse bij het afronden ineens weg te lopen naar 70-53. He ger mocht dan in zoverre gelijk hebben dat zijn mannen dankzij het vele wisselen in de voorgaande dagen een veel fittere indruk maakten dan de Israëli's, maar zijn beklag dat hy deed ten aanzien van een gebrek aan talent bleek volko men misplaatst. In de personen van Marco de Waard en Rik Smits dienden zich naast uitblinkers als Hagens, Van Helfteren en Van Noord (tegen de Zweden niet gebruikt, tegen de Turken goed voor 23 punten), twee jonge spelers aan die vervolgens de sterren van de hemel speelden. Met vijf driepunters op rij zette De Waard zijn ploeg definitief op de Akropolis en met drie knalharde dunks over de tot Israëli genatura liseerde Yank Lavon Mercer heen verplichtte de 2.18 meter lange Smits de hele hal aan zich. Heger repte daar na afloop niet over. Hy hield vast aan zijn filoso fie, althans deed in elk geval een poging om zijn gezicht in de plooi te houden. „Ik heb", zo blikte hij nogmaals terug, „tegen Israel de hele wedstrijd man-tegen-man ge speeld en niet alle spelers gebruikt. Waarom? Omdat het kon, vandaar. En inderdaad, misschien beter laat dan nooit". AD VAN KAAM 1 Bestuursleden loodsten de trainer vervolgens naar het feestgewoel buiten, maar daar net gearriveerd, nam Raboen wéér de benen naar de kleedaccommodatie. Hij kon het niet meer aanzien. Nog maar net de ogen droog van de eerste 'huilbui', produceerde de succes- rijke Hagenaar wéér een stortvloed van tranen. "Ik moest even een paar minuten alleen zijn", bekende hij een uur la- i ter, "alles wat ik in die drie jaar heb meegemaakt, kwam naar boven. Maar laat één ding duidelijk zijn: niet ik, maar de spelers zijn kam pioen geworden". Met die uitspraak doet Melbi Ra boen zichzelf tekort. De Hagenaar kwam, zag en overwon. Drie sei zoenen huisvestte de oud-voetbal ler van RVC zich op de Kikkerpol der. Hij bezorgde UVS twee kam pioenschappen, voorwaar geen slecht resultaat. Trouwens, cfè ere lijst van Raboen ziet er voor voet balbegrippen rijk gevuld uit. In een periode van dertien jaar ver gaarde hij bij diverse verenigingen 8 titels. Een kwestie van geluk of voetbalkunde? "Als je zoveel kampioenschap pen hebt behaald", geloofde Bert i Jansen, "dan kun je niet meer van geluk spreken. Wat zijn geheim is, kan ik niet zeggen omdat ik het ge woon niet weet. Hij heeft een spe ciale aanpak, dat wel. Een aanpak die niet iedereen in de afgelopen drie jaar heeft gewaardeerd en mis schien is het prestatief juist daar om wel zo goed gegaan met UVS. Misschien heeft hij bewust conflic ten uitgelokt om de spelers te moti veren. Als dat zijn bedoeling is ge weest, dan is Raboen volledig in die opzet geslaagd. Zijn trainingen zijn in vergelijking met anderen niet speciaal. Hij is bezeten van het spelletje en het is zijn verdienste dat hij iets van zijn enthousiasme heeft overgebracht op het elftal". Het zag er even naar uit dat Hans de Kruijs naar SW zou vertrek ken, maar de Schiedamse eerstedi- visionist hield de Leidse spits, die vooral na de winterstop excelleer de, een te mager contract voor en De Kruijs blijft daarom in de Sleu telstad. Bert Jansen hoopt dat de selectie wordt versterkt. "We hebben een elftal dat goed genoeg is voor de hoofdklasse, maar de basis is te smal". Het is nog de vraag of de 35-jarige ex-Spartaan komend sei zoen als speler op de Kikkerpolder actief is. "Ik heb nog geen beslis sing genomen, want ik wil straks niet voor een soort Heintje Davids worden versleten. Feit is wel dat het voor mij steeds moeilijker wordt om het voetballen en de trai ningen van de UVS-jeugd te com bineren. Door de weeks kom ik ge broken thuis". Evenwichtig Mario Faber maakt op zeker deel uit van het keurkorps van Arie La gendijk, de nieuwe oefenmeester van de Leidse blauwwitten. Aan het kampioenschap heeft de balvaardige spits voor een niet on belangrijk deel bijgedragen. Faber toonde zich dit seizoen een even wichtige speler, die tegenslagen kon incasseren. Dat was vroeger anders. "Noem het een kwestie van volwassenheid", beoordeelde de zaalvoetbalinternational zijn pres tatie. "Ik kan inderdaad meer heb ben dan vroeger. Wat heet, ik geef sommige verdedigers met genoe gen een schop terug. De tijd dat ik mij liet intimideren, is voorbij". Voorbij is ook de tijd van Melbi Raboen. Op een paar bekerwed strijden na heeft de oefenmeester het karwei in de Kikkerpolder ge klaard. "UVS is een kleurrijke ver eniging, daarbij paste een kleurrij ke trainer", sloot hii af in styl. Aanvoerder Hans van Leeuwen wordt door uitzinnige Leidse fans op de schouders genomen. UVS was zeer blij met de titel en wilde dat weten ook (foto Loek Zuyderduin)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13