Apart opvanghuis meisjes bij incest Opleiding magazijnmanager in motorvoertuigenbranche Stichting Welzijn over reorganisatie tevreden Stichting nog op zoek naar pand Breestraat Snelle meisjes Visser t Hooft op estafette Braderie op ZATERDAG 24 MEI 1986 LEIDEN Kritiek op woonruimteverdeling LEIDEN - De Stichting Welzijn Leiden is in grote lijnen tevreden over de manier waarop zij de afge lopen vijf jaar, na de reorganisatie in 1980, heeft gefunctioneerd. In het jaarverslag 1985 schrijft de stichting dat de doelstellingen die bij de reorganisatie zijn gesteld, zijn gehaald. Zo is de stichting vol gens haarzelf uitgegroeid tot een herkenbaar, onafhankelijk onder steuningsinstituut voor organisa ties op het gebied van jeugd, cul tuur, samenlevingsopbouw en-kin deropvang en bepleiten die organi saties hun belangen rechtstreeks bij wethouders, raadsleden en ambtenaren. Kanttekeningen stelt de stich ting in het jaarverslag ook. Gewe zen wordt bij voorbeeld op het feit dat er het laatste kwartaal "kwanti tatief minder" werk i§ verricht als gevolg van maatregelen om de werklast van de konsulenten te be perken, arbeidstijdverkorting en deeltijdarbeid. "De prioriteitsstel ling wordt strakker toegepast, waarbij ëen verschraling van dienstverlening onvermijdbaar is. Het komt nu voor dat het aanne men van een project op langere ter mijn gezet moet worden dan de kant wenselijk vindt". De stichting maakt in het jaarverslag melding van het "op vallend" groot aantal 'check-vra- gen' die ze vorig jaar kreeg te ver werken. Mensen belden de stich ting op omdat ze elders een ondui delijk of onbevredigdend ant woord hadden gekregen en dat ge verifieerd wilden zien. Onder hen ook mensen die zich afgepoeierd voelden of wiers klacht niet serieus werd genomen. "Na bemoeienis van consulent of technisch bewo nersadviseur bleek dan opeens wel de gevraagde aandacht opgebracht te kunnen worden. Een gang van zaken waar de stichting niet geluk kig mee kan zijn". Woningtoewijzing De stichting toont zich ook niet onverdeeld gelukkig met een ef fect dat de invoering van het pun tensysteem bij woonruimteverde ling volgens haar met zich heeft meegebracht, namelijk dat nood gevallen niet of moeilijker kunnen worden geholpen. "Het systeem lijkt rechtvaardig: men komt in aanmerking voor een woning als men op grond van het opgebouw de hoogste puntenaantal aan de beurt komt. Rigide en risicoloze toepassing kan er echter toe leiden, dat woonruimteverdeling, hoe pa radoxaal ook, niet meer effieënt plaatsvindt. Bewoners houden wo ningen bezet waar ze niet in willen wonen, maar krijgen niet de moge lijkheid om te verhuizen omdat men niet aan de beurt is De flexi biliteit is eruit, waardoor ook her- huisvestingsproblemen in de stadsvernieuwing niet of niet vol doende konden worden opgelost", aldus het jaarverslag. LEIDEN - Leiden krijgt binnen afzienbare tijd een zogenoemd meidenopvanghuis, be doeld voor meisjes die incestproblemen hebben. Rijk, gemeente en het koningin Juliana- fonds hebben in totaal 34.000 gulden subsidie gegeven en van het Julianafonds valt nog meer te verwachten wanneer er een pand is gevonden waarin het opvanghuis zal worden gevestigd. Het meidenopvanghuis is een ini tiatief van het vrouwenoverleg van het Jongerenadviescentrum (JAC). Ongeveer een jaar geleden werd ten behoeve hiervan de stichting Meidenopvanghuis Leiden opge richt. Els van der Veer van die stichting doet het hoe en waarom van het opvanghuis uit de doeken: "We hebben gemerkt dat meisjes met incestproblemen die in het wegloophuis van het JAC terecht komen, de daar ook aanwezige jon gens nogal eens als overheersend ervaren. Dat is een vervelende si tuatie en daarom leek het ons het beste die meisjes aparte opvang te bieden".' Gedacht wordt aan opvang voor voorlopig zes tot acht meisjes, zo wel Nederlandse als buitenlandse. De toekomst moet uitwijzen of uit breiding nodig en mogelijk is. De meisjes kunnen maximaal drie maanden in het meidenopvang huis blijven. Bedoeling is dat zo'n 20 vrijwil ligsters zich met het dagelijks rei len en zeilen gaan bezighouden en dat het JAC voorlopig voor de be roepskrachten zorgdraagt. De stichting 'leunt.' derhalve op het JAC maar het slieven van de stich ting is er op gericht geheel op eigen benen te blijvt.. staan. Els van der Veer: "In de toekomst zullen we kijken of we ook zeil' betaalde krachten kunnen krijgen. Maar dat is meestal moeilijk omdat er dan ook heel veel eisen aan het opvang huis worden gesteld". De stichting zal, als haar streven wel slaagt, de banden met het JAC evenwel geenszins doorsnijden. "We zullen er intensief overleg mee blijven voeren", aldus Van der Veer. Over leg is er ook met andere meidenop vanghuizen in den lande; Nijme gen, Rotterdam, Den Haag en Utrecht gingen Leiden reeds voor. Nu het geld voor dit jaar binnen is, is het wachten voornamelijk op een geschikt pand. De stichting is er naarstig naar op zoek maar de speurtocht heeft vooralsnog niets opgeleverd. Van der Veer vertelt dat de gemeente, die een subsidie van 10.000 gulden heeft toegekend, de stichting naar een makelaar heeft doorverwezen, maar dat die tot nog toe slechts kantoorpanden heeft kunnen aanbieden. En dat is niet helemaal de bedoeling. Zodra het pand is gevonden, komt het Julianafonds met nog een bedrag over de brug; voorlopig heeft het fonds de stichting een startsubsi die van 4.000 gulden gegeven. Behalve een onderkomen zijn ook de vrijwilligsters die de stich ting nodig heeft, nog lang niet alle maal gevonden. Van der Veer heeft wat dat betreft hoopvolle verwach tingen voor de informatieavond die de stichting woensdag belegt in het pand van de studentenvereni ging SSR aan de Hogewoerd. "Ik hoop dat we daar een hoop vrou wen kunnen vinden die zich aan melden^ Avondvierdaagse De 29ste avondvierdaagse van Leiden wordt van 2 tot en met 5 juni gehouden. De start is elke avond, tussen zes en zeven uur bij de kantine van de voetbalvereni ging VTL aan de Voorschoter- weg. Deelnemers kunnen zich te lefonisch laten inschrijven: 071- 720807, 01717-7315 of 01726- 13470. Tropisch regenwoud ln het museum voor volkenkun de draait zondagmiddag een film die de teloorgang van het tropisch regenwoud overal ter wereld laat zien. De film bevat onder meer een interview met Prins Bernhard die spreekt na mens het Wereld Natuur Fonds. De film wordt kort ingeleid door drs. Jan Avé, conservator van de afdeling Insulair Zuid-oost Azië. Aanvang drie uur. Ruilbeurs Het comité Tuinstadwijkl Staalwijk organiseert maandag avond in samenwerking met de Leidse vereniging De Postzegel vrienden een ruilbeurs in ge bouw De Linde aan de Heren straat 64. Verzamelaars van postzegels, munten e.d. kunnen vanaf zeven uur terecht. Voor de jeugd, is een speciaal hoekje ge maakt. Voor tafelreservering: C. Vinkestein, tel. 071-123692. Fobieën Clubhuis Matilo heeft een des kundige, mevrouw De Wolf uit genodigd om dinsdagochtend te spreken over angstendepressies, dwangneuroseskortom fobieën. De aanvang is om half tien. Er bestaat ook gelegenheid met haar een persoonlijk gesprekje te heb ben. Clubhuis Matilo ligt aan de Zaanstraat. Postzegels De Leidsclie Vereeniging van Postzegelverzamelaars houdt dinsdagavond haar maandelijk se bijeenkomst in restaurant Posthoj aan de Wassenaarseweg 1. De zaal gaat om half acht opende vergadering begint om kwart over acht. Ook een veiling staat deze avond op het program- Leiden-A'dam Politie houdt Streekschool beroepsbegeleidend onderwijs: Treinkaartje te duur en rit te langdurig' DEN HAAG/LEIDEN - „Waarom moeten treinpasagiers vanuit Lei den en Woerden naar Amsterdam meer betalen dan het traject in werkelijkheid lang is en hoe komt het dat de rit langer duurt terwijl de spoorverbinding is verkort en de treinen sneller rijden?" Dat wil het Statenlid E.T.H. Meijer (PSP/ CPN/PPR) weten van het college van Gedeputeerde Staten van de provincie. Het statenlid heeft uit gerekend dat de spoorverbinding vanuit Zuid-Holland richting Am sterdam per 1 juni wordt verkort door het in gebruik nemen van de nieuwe route over Schiphol, maar dat de NS voor de bepaling van de prijs van het treinkaartje drie kilo meter aan het traject toevoegt. Dan komt de lengte ervan op 86 kilome ter, even lang als het huidige tra ject. Maar het Statenlid heeft bo vendien geconstateerd dat de spoorverbinding tussen Rotter dam en Gouda zes kilometer korter is dan de oude verbinding van Rot terdam naar Amsterdam over Haarlem. Doch ook voor die ver binding brengt de NS 86 kilometer in rekening. Bovendien wil Meijer van GS weten of het college kan verklaren dat ondanks de kortere route van Leiden over Schiphol naar Amster dam en het feit dat de treinen er sneller kunnen rijden, de reistijd tussen genoemde plaatsen met twee minuten is toegenomen. Het college moet volgens het Statenlid met de NS gaan overleggen of die de tarieven wil aanpassen aan de werkelijke lengte van de verbin ding en in een nieuwe dienstrege ling een kortere reistijd wil opne- LEIDEN/VOORSCHOTEN - De AbvaKabo afdeling Leiden heeft gisteravond tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Voorschotense restaurant De Gouden Leeuw niet minder dan 51 jubilarissen gehul digd. Districtsbestuurder H. de Jong van deze vakbond voor werk nemers in overheidsdienst of van door d,e overheid betaalde instel lingen, reikte de bijbehorende ca deaus uit. Absolute topscorers on der de jubilarissen was het drietal J.A. van Haaren, H. van Wouden berg en P. Zekveld die zeventig jaar lid van de AbvaKabo zijn. ïviaar ook f. Ueerlings mag er zijn: zestig jaar lid. LEIDEN - De Streekschool voor beroepsbegeleidend onderwijs be gint in september met een oplei ding voor magazijnmanager in de motorvoertuigenbranche en dan vooral in garagebedrijven. Aan de 'vakkenvuller van weleer' is in de garagebedrijven niet langer be hoefte; de functie van magazijnme dewerker krijgt een andere in houd. Zijn taak wordt steeds meer die van service- en adviesgever aan de monteurs maar vooral klanten en steeds minder die van louter be heerder en controleur van de on derdelen. Aan die magazijnmensen nieuwe stijl blijkt in de regio be hoefte te bestaan: "Als zich hier nu Huldiging bij AbvaKabo van 51 jubilarissen De namen van de overige jubila rissen. Vijftig jaar lid: R. Bakker, L. Bon, J.J. de Haas, J. Haneveld, H. Kruit, B. van Loen en W. Nagte- gaal. Veertig jaar lid: I. Baart, J. Chau- dron, D. van Dee, P.F. van Dooyen- burgh, G.A. van Haaren, P. Harte- twintig mensen zouden aanbieden, hebben we voor allemaal een baan", aldus adjunct-directeur Mooijenkind van de Streekschool. Het eerste signaal vanuit de gara gesector in de regio dat er meer ge kwalificeerd en anderssoortig per soneel de magazijnen zou moeten komen bevolken, klonk twee jaar geleden. Een aantal redenen zijn hiervoor. Allereerst gaan steeds meer mensen als gevolg van steeds meer vrije tijd zelf aan hun auto sleutelen. Daar lang niet iedereen daar ook voor geschikt is, is het de taak van de magazijnbeheerder de klanten, mede uit oogpunt van vei ligheid, te adviseren. Hetzelfde velt, J.F. Harwig, H. Hooyerink, J. Immink, H. Jongen, J.Jonk, N. Neuteboom, C.E. van Nierop, I. Pauw, F. Penseel, J.C. de Roode, C. van Roon, P.H. Stouten, A. Stra- ver, W. Veilbrief, J. Vermande, P. Vermond, L. de Vet, H.A.C. Visser en Th.D.J. Welling. Vijfentwintig jaar lid: B.J. van Abswoude, M. van Ark, P. Colpa, W. Dubbelaar, P.J. Engelen, C.G. Harteveld, A. van Heyningen, C.G. van Kempen, T. Leyenaar, A. v.d. Pol, A. van Polanen, J. Ubink, B. Velthuyzen, W. de Vries en C.J.M. Zandbergen. feestelijke tocht LEIDEN - Was de Langegracht donderdagmiddag tijdens de ope ning van het nieuwe politiebureau het strijdtoneel van de ME en de monstranten, gistermiddag eisten musicerende politieagenten de straat voor zich op: diverse korpsen (Rijkspolitie Kapel. Koninklijke Marechaussee, Police Nationale (Parijs) en het Gelders Politie Or kest) paradeerden omstreeks drie uur over de Langegracht. Gister avond was er in Groenoordhallen ook een muzikale show. Hieraan deden behalve voornoemde korpsen ook mee Landestumriege uit Duits land en de Christelijke Muziekver eniging Concordia uit Leiden. (foto Holvast) geldt voor de nog immer opruk kende accessoires-cultuur; ieder een wil van en alles en nog wat op en in zijn auto monteren, bij voor beeld radio-cassetterecorders. Ad vies van de magazijnmanager is ook hier geboden. Computer Omdat als gevolg van de komst van de computer de inventaris van de in het magazijn aanwezige goe deren vrijwel in elk garagebedrijf automatisch geschiedt, heeft die manager voor het geven van servi ce en advies dan ook veel meer tijd dan vroeger. Hij hoeft bij voor beeld niet langer dagelijks met lij sten langs de schappen. Vandaar ook dat hij zowel aan de monteurs in de garage als aan de klanten on derdelen kan verstrekken. En van daar ook dat aan de magazijnmana ger hogere, althans andere eisen worden gesteld. Reeds in de maga zijnen werkende mensen dienen daarom te worden bijgeschoold. Volgens Griffioen, lid van de ad vies- en begeleidingscommissie waarin het bedrijfsleven uit de re gio, de VAM en de Bovag zitting hebben, wacht schoolverlaters (want daarop richt men zich voor al) die de opleiding gaan volgen een hele mooie baan. Bedoeling is dat ze vier dagen per week werken en een dag per week naar de Streekschool gaan om zaken te le ren als computerkunde, admini stratie, typen en organisatie. In het bedrijf zelf leren ze van alles over bedrijfsorganisatie, techniek, ma- gazijnbeheer en verkooptechniek. De opleiding op de Streekschool, die wordt gesubsidieerd door het ministerie van Onderwijs, duurt twee jaar. Volgens Mooijendijk en Griffioen moeten de aanmelders crisisbestendig zijn, organisatieta lent hebben en creatief zijn. Dit laatste vooral met het oog op het aantrekkelijk moeten uitstallen van bij voorbeeld accessoires. De opleiding is nadrukkelijk ook be stemd voor meisjes want, zegt Grif fioen, van het beeld van de maga zijnmedewerker die voortdurend met loodzware onderdelen loopt te sjouwen, klopt niet veel. "Er zijn zo'n 30.000 auto-onderdelen waar van de meesten niet groter zijn dan zó", zegt hij terwijl hij duim en wijsvinger luttele centimeters van elkaar houdt. De minimumeisen die aan de schoolverlaters wordt gesteld is dat ze Engels, Nederlands en wis kunde in het pakket hebben. Gere kend wordt vooral op leerlingen van mavo, havo, lmo en (het hogere niveau van) lbo. Gegadigden kun nen zich aanmelden bij de Streek school, telefoon 769242. H. van Woudenberg (rechts) wordt door AbvaKabo-districtsbestuurder H. de Jong gefeliciteerd met zijn z tigjarig lidmaatschap van de vakbond. (foto h LEIDEN - De Breestraat is volgen de week zaterdag overdag opnieuw afgesloten voor het verkeer. De winkeliersvereniging organiseert dan voor het tweede achtereenvol gende jaar een braderie. Verdeeld over de Breestraat, het Gangetje en de Korevaarstraat zullen er dan zo'n tachtig kramen opgesteld staan. De Waalse Kerk staat dit jaar me de centraal op deze braderie. Deze kerk, die momenteel in de steigers staat, omdat hij wordt gerestau reerd, organiseert een loterij, waar van de opbrengst wordt besteed aan de kerkklok. Al vele jaren luidt de klok van de Waalse Kerk niet meer. De laatste tijd mocht dat niet, omdat de vrees bestond dat de toren het zou kun nen begeven. Als ook de restaura tie daarvan is voltooid, zou de klok weer kunnen luiden, ware het niet dat het daarvoor benodigde me chaniek stuk is. Voor de aanschaf van een nieuw mechaniek is zo'n 5000 tot 8000 gulden nodig (de pre cieze hoogte van het bedrag hangt af of er een volautomatisch mecha niek zal worden aangeschaft of een dat met de hand wordt bediend). Voor de kerk, waarvan de restau ratie aan de buitenkant voor de bouwvak naar verwachting zal zijn afgerond, wordt een terras ge bouwd. Het kerkbestuur hoopt maximaal zo'n 10.000 loten te kun nen verkopen. De braderie zelf begint 31 mei om tien uur, met een optocht van de junioren van de Leidse muziek vereniging K&G. Om één uur zul len de senioren van dezelfde ver eniging optreden. De hele dag door zijn er tijdens de braderie mode shows, optreden van het Leids Poppentheater, de Key Town Jazz Band, de Jolly Jokers clownshow, de country westerngroep Bour bon, er is een springkussen en er lopen bloemenmeisjes rond. De braderie wordt om vijf uur beëin digd. De Waalse Kerk op de Breestraat. Het kerkbestuur organiseert tijdens de braderie een loterij, omdat het graag de klok weer wil laten luiden. (foto Holvast) Ontvangst bejaarde bruidsparen LEIDEN - Burgemeester Goekoop ontvangt aanstaande dinsdag echtpa ren die dit jaar zestig dan wel vijfenzestig jaar getrouwd zijn. De middag - in het stadhuis - begint om 14.00 uur. Na het welkomstwoord van de burgemeester zal omstreeks tien voor half drie een film over Leiden wor den vertoond. Hierna wordt in de Burgerzaal tot half vijf een muzikaal programma aangeboden. De muziek wordt verzorgd door het trio Dorien Mijksenaar, Perry Cavello en Jo Spiers. LEIDEN - Zomaar een vrijdagmiddag in mei. Heel wat middelbare scho lieren uit Leiden en omstreken hebben de buitenlucht verkozen boven de muffe schoollokalen. Vooral uit de laagste klassen was de deelname aan de halfjaarlijkse schoolatletiekwedstrijden in de Leidse Hout gisteren groot. Dat leverde met name bij de jongste meisjes enkele aardige resulta ten op. Geertrui Kloosterman (Agnes College) won de 80 meter (met een super snelle tijd van 10.9) en het kogelstoten met grote voorsprong (9.46). Haar leeftijdgenoot Remco Teske (Nieuwe Vaart) was ook twee keer de beste: hij liep 80 meter in 10.7 en sprong 4.80 ver. Bij de oudste scholieren manifesteerde het Pieter Groen College zich nadrukkelijk: Anneke Hoek won de 80 meter en het verspringen, net als Martin van Dijk die bij het verspringen net zo ver kwam als de winnaar van het kogelstoten, Harald van Dooren (Rembrandt Scholengemeenschap), namelijk 5.72. Op de 4 x 400 meter leverde Visser 't Hooft de snelste meisjes:, met 4.50.6 bleef de jongste lichting ook alle oudere meisjes de baas. Bij de oudste jongens won de Rembrandt SG met een tijd van 4.10.5. Bij de iets jongere scholieren pakte Nieuwe Vaart de eerste plaats en bij de jongste zegevierde het Stedelijk Gymnasium (4.27.1), waarvan de jongens juist wat langzamer liepen dan de meisjes van Visser 't Hoofd (4.50.t). De wedstrijden kenden een vlot verloop. Dat had het prettige gevolg dat het programma niet uitliep. Aan de andere kant was het jammer dat enkele grote scholen gisteren verstek lieten gaan, want nu viel de deelna me bij de hoogste klassen nogal mager uit. Voor degenen die wel de schoolbanken hadden verlaten was het in ieder geval een sportieve en gezellige middag. geen proefwerkblaadjes maar estafettestokken doorgeven. Zes i op de Leidse atletiekbaan goed uil de voeten kunnen. liddelbare scholieren laten zien dat zij

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3