'Een nekslag voor Leids basketbal' v!i n makri i j wvi Basketballers doen er na nieuw verlies liever het zwijgen toe Bolides 'getemd' LUGDUNUM LENS Omar Khalifa doet Amsterdam aan Kandidaat-sponsor BS Leiden haakt af ZATERDAG 24 MEI 1986 SPORT PAGINA 13 Gemiste kans "Heeft RCL die drieduizend gul den soms niet nodig?". vroegen vele toeschouwers zich dinsdagavond af in sport park De Voscuvl waar het twee de elftal van de Leiderdorpse za terdageerster de degens kruiste met de kersverse afdelingskam pioen Oegstgeest. dat met 1-0 ze gevierde. Niet zomaar een wed strijdje. maar de kwartfinale van het toernooi om de Leidsch Dag blad-Cup. Dat toernooi beleefde vorig jaar een vliegende start en het absolute hoogtepunt van de eer ste editie was een door meer dan drieduizend toeschouwers be zochte finale tussen Rijnsburgse Boys en Noordwijk. Dit jaar is het allemaal wat minder en daar is de verlengde winterstop na tuurlijk in belangrijke mate schuldig aan. Er zijn clubs die nu nóg aan competitieverplichtin gen moeten voldoen en daardoor niet op volle oorlogsterkte in de strijd om de LD-cup willen aan treden. Best begrijpelijk, maar dat RCL zich dinsdag het kaas (drie duizend gulden) van het brood liet eten door Oegstgeest. is meer dan verwonderlijk. Het eerste elftal had namelijk drie dagen eerder, op de laatste competitie dag. het eersteklasserschap ge prolongeerd. Dus kon trainer Laurens Mouter zijn sterkste for matie de wei in sturen. Boven dien zou RCL. dat kampt met een chronisch gebrek aan publie ke belangstelling, de hoofdprijs van het LD-toernooi natuurlijk prima kunnen gebruiken. Waar om dan tegen Oegstgeest het tweede laten aantreden, dat nota bene in dezelfde afdeling speelt als de Oegstgeester reserves? Laurens Mouter: "Ik heb gezegd dat ik niet met het eerste elftal wilde spelen zo lang we competitieverplichtin gen hadden. RCL l beschikt over zo'n ontzettend smalle basis dat ik elk extra risico op blessures en waarschuwingen wilde vermij den. Na overleg met het bestuur heb ik tegen de jongens van het tweede gezegd: 'Mannen, dit is ei genlijk een toernooi voor 1maar zolang 1 nog tegen degradatie vecht, speelt 2'. Ik heb er aan toe gevoegd dat we het per veertien dagen zouden bekijken". Na gelukkige (strafschoplover- winningen op de afdelingsclubs Leidsche Boys en ZLC volgde een verrassende zege op der deklasser Katwijk, waarna het in de reservederdeklasse ploeteren de RCL 2 opeens in de kwartfina le stond en Oegstgeest de te kloppen tegenstander heette. Mouter: "Het tweede heeft een ver schrikkelijk seizoen achter de rug. Door allerlei oorzaken, wis selingen van begeleiders, spelers wisselingen en noem maar op. Hel opmerkelijke was dat ze in het LD-toernooi steeds aardiger gingen spelen. Dus die gasten wilden ook dolgraag die kwartfi nalepartij spelen". Maar het bestuur had toch kunnen zeggen: 'Tot hier en niet verder, vanaf nu speelt het sterk ste elftal'. RCL had die geldprijs toch prima kunnen gebruiken? Mouter: Natuurlijkmaar voor het af gelopen weekeinde zag het er naar uit dat we met het eerste in de extra degrgdatiecompetitie zouden belanden. We hadden nog tien procent kans om ons via VVOG direct in veiligheid te spe len. Toen we die kans toch gre pen. riep iedereen: 'en nou willen we dinsdag graag voor de LD- Cup spelen Maar in overleg met het bestuur had ik de jongens van het tweede vorige week donder dag al beloofd dat zij tegen Oegstgeest zouden spelen. Dan ga ik ze niet meer op zondag of maandag bellen dat ze thuis kun nen blijven. Vandaar dat we toen hebben afgesproken om met het hele eerste elftal 2 te gaan aanmoedigen". Zonder resultaat dus. Heeft Mouter geen spijt van zijn beslis sing? "Nee dat niet. het is alleen een beetje lullig gelopen". Dat zal de penningmeester van de Racing nog wel zwak uitge drukt vinden. gevallen blind, in het geval Oud- Beijerland gaat dit voetbalgezeg de niet op. Of zou die club juist met een gebrek aan liefde kam pen? Sterke man Het bestuur van Huizen hoopte met het aanstellen van een 'ster ke man' op een schokeffect. In plaats daarvan echter had de be noeming van Paul Kos een ver lammende uitwerking op de voetballers van de zaterdageer steklasser, die in een nacompeti- tie met Zwart Wit'28 en Oranje Nassau om één plaats in de hoog ste klasse van het amateurvoet bal moeten gaan strijden: terwijl Kos de taak had om dat nu juist te voorkomen. Maar het gelijkspel tegen RCL en de nederlagen tegen IJssel- meervogels en De Valleivogels brachten Huizen waar het nu staat: op de afgrond van de eer ste klasse. Daar was natuurlijk geen rekening mee gehouden op het moment dat trainer Rob Bianchi op een zijspoor werd ge rangeerd. Dat gebeurde in de week voor de wedstrijd tegen RCL. die voor de bewoners van het IJsselmeerdorp van zeer groot belang was. De manier waarop de oud-voetballer van FC Amsterdam aan de dijk werd ge zet kon weinig elegant worden genoemd. Twee spelers van het eerste elf tal (Peter Kos en Ronald Smid) stapten op een avond de be stuurskamer van hun vereniging in om een motie van wantrou wen tegen de 38-jarige oefen- meester in te dienen. De voetbal lers vonden een gewillig oor bij de clubleiding, die als 'professio nele' bestuurders in de persoon van Paul Kos een Tcrachtig' fi guur naar voren schoven. Bian- chi trok direct zijn conclusies, want hij achtte zichzelf be kwaam genoeg om de verant woordelijkheden te dragen. Bianchi: "Zo stond dat in mijn contract en daar heeft het bestuur zich dus ook aan te houden. Doen ze dat niet, dan moet je als trainer je biezen pakken. Dat heb ik dus ge daan. Je ziet hoe het is afgelopen. De resultaten zijn er niet beter op geworden". Voelde Bianchi zich niet in de rug aangevallen door Peter Kos en Ronald Smid? "Precies, ja. Ik mijn rug aan gevallen. Zo voel ik het. Maar het ging maar om twee spelers. Met de anderen kon ik wel goed op schieten. Die waren het er ook he lemaal niet mee eens. Als hel in zo'n gemeenschap als Huizen met goed loopt, duiken er allerlei krachten op die zich menen te moeten opwerpen als redders van de club. Ze zijn met het lot van de vereniging begaan. Dat is prima, maar ik moet wel gewoon kunnen blijven werken. Is dat niet mogelijk, dan stap ik op". Bianchi voegde de daad bij het woord en liet Huizen voor wat het was. Volgend jaar gaat hij zich helemaal toeleggen op het vrouwenhockeyteam van Hilver sum. dat in de hoofdklasse uit komt. "Met die ploeg ben ik het afge lopen seizoen net geen kampioen geworden. Dat elftal zit goed in elkaar. Veel beter dan Huizen. Daar hing het als los zand aan elkaar. Door water toe te voegen heb ik het nog een beetje kunnen laten klonten". Als de nieuwe machthebbers in Huizen nu maar niet teveel water toevoegen... Even geduld Ook aan dit moeizaam verlopen seizoen lijkt een eind te komen. De regionale sportvelden en zij die daar al die maanden op en rondom te vinden waren, krijgen de kans weer op adem te komen. Tijdens de zomermaanden zullen de rubrieken 'Suizebollen'. 'Bin nen de lijnen' en 'Aan de zijlijn' uit deze kolommen verdwijnen. Als in september het competitie- geweld weer losbarst, keren zij terug. Keerpunt voor Huizen in de voetbaljaargang '85-'86. Tot ergernis van doelman Mark Hogenbirk wijst De Veenendaalse arbiter Van Kooten naar de slip in het Leiderdorpse sportpark De Bloemerd na een vermeende overtreding van laatste man Piet Honing ten opzichte van Pierre van Gemerden. Peter Siera zou de aan RCL toegekende strafschop benutten waardoor de Leiderdorpers in de race bleven om behoud van het eersteklasserschap. (foto Loek Zuvderduim Realist De samensteller van het pro grammablad van het inmiddels uil de zondageersteklasse gede gradeerde Oud-Beijerland wordt kennelijk niet gehinderd door een chauvinistische kijk op de voetbalwereld. Voor de thuis wedstrijd van tweede pinkster dag tegen koploper UVS liet hij de volgende, voor Oud-Beijer land niet bepaald opbeurende tekst, in het programmablad af drukken: "Wij zijn er van overtuigd dat UVS vandaag zonder al te veel hindernissen de voorlaatste stap zal zetten naar de hoofdklasse en dat is het doel van het bestuur van UVS om met hun dure elftal kampioen te worden". "Wij zijn er zeker van dat de UVS-spelers vandaag Oud-Beij- erland geen enkele kans zullen geven want zonder al te veel in spanning zullen de Leidenaren beide punten mee naar huis ne- Inderdaad zette het 'dure' UVS het povere Oud-Beijerland zon der al te veel problemen opzij (2- 4). Maakt clubliefde in de meeste Volgens het Haagse sportbureau Interaction, die voor de koppeling tussen Leiden en de sponsor zou zorgdragen, kwam het niet tot het ondertekenen van een contract vanwege bepaalde publicaties. Die waren voor de onderneming, die haar naam niet bekend wilde ma ken, aanleiding om het vertrouwen in het bureau op te zeggen en het contact te verbreken. Gé van der Weijden, lid van de stuurgroep van BS Leiden, sprak gisteren van "een nekslag voor ie dereen die in Leiden bij het basket bal is betrokken". Bovendien kon- SPA (SID/Reuter) - De formule 1- bolides worden na het ongeval van vorige week in Le Castellet, waar bij de Italiaan Elio de Angelis om kwam, "getemd". Volgens Jean- Marie Ballestre, voorzitter van de Internationale Autosport Federatie (FISA), bestaan er concrete plan nen het vermogen van de wagens tot 600 PK te beperken. De Frans man verklaarde dit in Spa, waar morgen de Grote Prijs van België wordt gereden. Ballestre zei, dat de beperkende maatregelen uiterlijk 1 januari 1987 van kracht zullen wor den. Volgens Ballestre hebben alle constructeurs in de wijzigingen toegestemd. Tot nu toe beschikten de krach tigste Formule 1-wagens over on geveer 850 PK, bij de training werd zelfs opgevoerd tot 1200 PK. Het voorstel tot inkrimping van de paardenkrachten komt 26 juni tij dens de eerstvolgende vergadering van het FISA-bestuur aan de orde. Ballestre vertelde ook, dat de lengte van het circuit van Le Castellet van 5,81 km naar 3,8 km zal worden teruggebracht. Dit om de omstandigheden voor de rijders veiliger te maken. ADVERTENTIE SPANNING BIJ DE KIKKERS! a.s. zondag 14.30 uur De Tegelhandel digde hij juridische stappen tegen het Haagse bureau aan. "Want dit deugt natuurlijk niet. Tot gisteren hebben we van Hans van der Velde van Interaction steeds gehoord dat het contract voor honderd procent rond was. Vandaar dat ik met spe lers ben gaan onderhandelen. Dat had ik nooit gedaan als de zaak maar voor 99 procent rond zou zijn. Inmiddels hebben we ook zo'n 4500 gulden inschrijfgeld voor de eredevisie betaald. Zoiets doe je natuurlijk niet als je nog geen ab solute zekerheid hebt". Die 4500 gulden zal BS Leiden, dat inmiddels met zeven spelers en coach Ruud Harrewijn een ak koord had bereikt, proberen te ver halen op Interaction. Van der Weij den: "Ik sluit niet uit dat er nog meer claims van de vereniging zul len volgen. Daar zullen we ons maandagavond over beraden. Per soonlijk heb ik het gevoel dat we beet zijn genomen. Door die kandi daat-sponsor of door Van der Vel den, die ons in elk geval aan het lijntje heeft gehouden". Behalve in Leiden sloeg het nieuws van het niet doorgaan van de sponsorovereenkomst ook in Deurne, waar het Nederlands team het Europees kampioenschap voor B-landen afwerkt, in als een bom. Twee spelers van de nationale se lectie zullen volgend seizoen elders emplooi moeten zoeken, Hans Heijdeman en Toon van Helfteren, ANTWERPEN (GPD) - Het gezeg de "Spreken is zilver, zwijgen is goud" ligt de Nederlandse basket- balploeg op dit moment na aan het hart. Voorafgaande aan het crucia le duel met de Zweden, noch na af loop daarvan, wensten de meesten zich uit te spreken over wat er nu toch met Oranje gaande is. Voor dat laatste was misschien nog iets te zeggen. De teleurstelling over de 81-74 nederlaag tegen de Scandina- viërs, was dermate groot dat bij voorbeeld aanvoerder Emiel Ha- gens geen woord over zijn lippen meer kon krijgen. Want ook de tengere spelverde ler van het nationale team overzag uiteraard de consequenties van de ze nieuwe verliespartij. Die in houdt dat Nederland, voor wie dit EK-toernooi voor B-landen zo zon nig en veelbelovend begon, nu vrij wel zeker tot de kanslozen behoort voor een plaatsje bij de eersté vier dat recht geeft op promotie naar de A-groep. Oranje moet nu zijn reste rende twee wedstrijden winnen om nog een theoretische kans te maken. Gezien het vertoonde spel van de laatste dagen en gezien het feit dat het sterke Israël tot die te genstanders behoort, hoeft Neder land zich nog nauwelijks illusies te maken. Wolven moeten nu afwachten ALPHEN - De Zwarte Wolf staat op de rand van de finale van de strijd om het nationaal zaalvoetbal kampioenschap. Na het verdien stelijke 4-4 gelijkspel van gister avond in de uitwedstrijd tegen Bunga Melati moet dit team met minimaal negen doelpunten ver schil de laatse wedstrijd van het al uitgeschakelde De Haantjes win nen om de finale te halen. Het team van de Zwarte Wolf opende vorige week de halve com petitie die de kampioenen van de districten West II, Zuid I en II af werken met een 3-5 nederlaag te gen Bunga Melati. Na een dubbele overwinning op De Haantjes uit Limburg volgde gisteravond m het Brabantse Alphen een halve revan che. De Leidse ploeg, bij winst verze kerd van een dubbele ontmoeting met de winnaar van de 'nacompeti- tie' van de kampioenen uit de dis tricten West I, Noord en Oost, keek al snel tegen een 2-0 achterstand aan. Nadat Hennie Koet een straf schop had gemist, toonde Peter Gijsman zijn ploeggenoot het goe de voorbeeld. Vanaf de strafschop stip halveerde de Leidenaar de marge, die hij zelf, na een combina tie met Ger Nagtegeller, ongedaan maakte. Na de doelwisseling kwamen de gasten door Ben de Roo op voor sprong, waarna een sterke periode van Bunga Melati volgde. Die leid de tot een 4-3 voorsprong, maar routinier Cees de Roode herstelde uiteindelijk het evenwicht door de bal uit een vrije trap in éën keer in keer in het Brabantse doel te schie ten. Daarmee kreeg dit gelelijkop- gaande, even spannende als aan trekkelijke duel de juiste uitslag en is het voor de Leidse Wolven aftel len geblazen als De Haantjes zijn sportieve plicht moet vervullen in het resterende duel met Bunga Me lati. maal toe uit toen Nederland onder leiding van Emiel Hagens en slechts gebruikmakend van een felle man tegen man verdediging de Zweden alsnog danig in verle genheid bracht. Oranje kwam kei hard werkend via 54-61 en 60-67 te rug tot 70-73 en was met nog vijl"r minuten te spelen niet langer meer- die kansloze formatie van voor rust. Alleen toen Nederland tot drie keer toe (Van Helfleren, De Waard en Heijdeman) de kans liet liggen om een voorsprong te ne men, sloeg de nummer negen van de Zweden genadeloos toe. Hij werd daarbij een handje ge holpen door Heger die opnieuw van de goede lijn afweek en zijn team vliegensvlug in een 2-3-zone liet gaan staan. Dat was wederom een staaltje van angst-basketbal en evenals de Pool Zelig dat een dag eerder afstrafte, zo fungeerde dit maal Karlsson als de beul met de 1 bijl. Loepzuiver voegde hij er aan zijn achttien punten in de slotmi nuten nog negén toe. Met stomheid geslagen droop Nederland daarna af. Het gejuich van de nu plotseling in kansrijke positie gekomen Zwe- den galmde daarentegen nog lang door de catacomben van de Arena hal. AD VAN KAAM AMSTERDAM (ANP) - De Afri kaanse atleet Omar Khalifa heeft gisteren op zijn tocht langs twaalf Europese (hoofd)steden in het kader van de manifestatie Sport Aid ook enige uren Am sterdam aangedaan. Hij overhan digde aan het begin van de avond op de Dam aan burge meester Van Thijn een petitie waarin aandacht wordt gevraagd voor het Afrikaanse werelddeel. De in Soedan aan zijn reis be gonnen Khalifa werd tijdens zijn "loop" door de Nederlandse hoofdstad vergezeld door minis ter Winsemius, de Haarlemse bisschop Bomers en wielrenner Gerrie Kneteman. Hij arriveerde 's middags op Schiphol vanuit Keulen (West-Duitsland) en ver trok 's avonds naar Ierland. Sport Aid of te wel „races against time" is een actie van Unicef. Sportmensen in de hele wereld betuigen hun steun aan de noodsituatie in Afrika. De Verenigde Naties in New York beginnen maandag met een spe ciale vergadering gewijd aan de sttructurele problemen van het Afrikaanse continent. Khalifa overhandigt zijn peti tie morgen in New York aan se cretaris-generaal Perez de Cuel- lar van de VN. In ons land wordt die dag ook aandacht geschon ken aan Sport Aid. Minister Win semius loopt dan weer mee aan een "race against time", ditmaal in Arnhem. De Afrikaanse marathonloper Omar Khaiifa (links) deed gisteren op zijn 'Aid Sport' rondreis Amster dam aan waar hij burgemeester Ed van Thijn een fakkel en een petitie overhandigde. ifoio anpi ANTWERPEN - BS Leiden trekt zich toch terug uit de eredivisie. Het bestuur van de Leidse basketbalploeg kreeg gisterochtend te horen dat de kandidaat-sponsor op het allerlaatste moment was afgehaakt. Zonder geldschieter acht Leiden, de nummer vier van het vorig seizoen, het niet verantwoord om opnieuw een jaar op het allerhoogste niveau te spelen met vrijwilligers die slechts een kleine onkostenvergoeding krijgen. die voor het nieuwe seizoen al rond waren met BS Leiden. Scores: Nederland: Schilp 11, De Waard 8. Bottse 2, Hagens 5, Smits 10. Ebeltjes 6, Pieterse 16, Van de Lagemaat 6, Heydeman 10. Zweden: Oscarsson 2, Sabel 12, Karlsson 27. Borg 11, Rahm 18, Eriksson 11. Scheidsrechters. Douvis (Gri). Warnick (Isr), toeschouwers: 400. Voor Ruud Harrewijn, de coach van Leiden en als toeschouwer aanwezig bij het kwalificatietoer nooi in België kwam de medede ling, alsook voor Heijdeman en Van Helfteren, als een volslagen verrassing. Wat hij het volgend sei zoen gaat doen, weet de Haarlem mer uiteraard nog niet. Hij heeft in elk geval nog contacten met lands kampioen Den Bosch dat nog al tijd geen opvolger heeft gevonden voor Jan Dekker. Ook Heijdeman gaf te kennen het liefst zijn ploeg maat Emiel Hagens, die al eerder voor Den Bosch koos, te willen vol gen. Voor Bert Kragtwijk, straks voor Oranje van de partij op het WK in Spanje, en Van Helfteren betekent het afhaken van de sponsor bij Lei den waarschijnlijk het einde van hun basketbalcarriere. Weliswaar hadden beide spelers toegezegd nog een jaar te blijven basketbal len, maar al eerder liet het duo we ten dat als de deal niet zou door gaan zij afscheid zouden nemen van de topsport. Eigenzinnig Hoewel het dus mm of meer on uitgesproken bleef is het een pu bliek geheim dat de Oranje-spelers in Deurne hopeloos overhoop lig gen met coach Vladimir Heger. Waarbij met name de merkwaardi ge combinatie-verdedigingen die de Tsjech voorschreef, niet be paald in goede aarde vallen bij de spelers van Den Bosch, Leiden en Den Helder die bij hun clubs meestal man tegen man verdedi gen. Ter discussie staat al evenzeer het enorme hoge tempo waarin de bondscoach zijn spelers wisselt, hetgeen het zelfvertrouwen van een aantal beslist ondermijnde. Dat de eigenzinnige Tsjech daar naast totaal geen inspraak duldt zit de vaste kern al evenmin lekker. Na de onnodige nederlaag tegen de Polen zochten de spelers steun bij assistent-coach Jan Sikking. "We hebben", zo lichtte Hans Heij deman met de nodige terughou dendheid toe, "gisteravond inder daad een gesprek met Heger ge had. Maar de problemen zijn niet uitgepraat. We hebben afgespro ken ons te concentreren op de nog te spelen wedstrijden. Om dan maandag na het toernooi de zaken door te nemen. Verder mag ik niets zeggen". Het is zeer aannemelijk dat dat gesprek te laat komt om althans in Deurne het tij nog te doen keren. Ook na de verliespartij tegen Zwe den ging de eigenzinnige en starre Tsjech niet bij zichzelf te raden, maar schoof hij zonder pardon de schuld daarvan in de schoenen van zijn spelers, in casu ditmaal Marco de Waard. Hij verweet de driepun ter-specialist uit Den Helder tij dens de inhaalrace die Oranje na de pauze inzette, te snel een schot te hebben genomen. "Ongelofe lijk", zo repliceerde de blonde krullekop, geconfronteerd met die uitspraak. "Eerst moet ik schieten en nu mag het plots niet meer. Ter wijl ik toch helemaal vrij stond". Desastreus Dat wanhoopsoffensief van Oranje was overigens noodzakelijk geworden vanwege een desastreus verlopen eerste helft waarin Zwe den uitliep naar een maximale voorsprong van maar liefst zeven tien punten. Er klopte waarlijk he lemaal niets van Nederland dat geen moment de indruk wekte hier te vechten voor zijn laatste kans. Heger, die tijdens de wedstrijd te gen de Polen geen vin verroerde, zat ditmaal geen moment stil. Maar liefst vier verschillende vcrdedi- gingsvormen schreef hij voor en gebruikte daarvoor op één na al zijn spelers. Slechts de beresterke Peter van Noord mocht zijn trai ningspak aanhouden. Het zelfvertrouwen van de toch al aangeslagen ploeg zakte door al die wisselingen en wijzigingen bij Nederland tot ver beneden het nul punt en de Zweden profiteerden optimaal van deze ondoordachte kans. "Twee factoren", zo sprak de pas 26-jarige uit Amerika afkomsti ge Zweedse coach Charles Barton, "waren verantwoordelijk voor de ze overwinning. Allereerst kwa men we wel erg gemakkelijk aan die grote voorsprong waar we tot ver in de wedstrijd op konden te ren. En vervolgens was daar de in breng van Joon-Olof Karlsson. Toen dat nodig was gooide hij de bal er in". Loepzuiver Die Zweedse schutter pakte in derdaad in de tweede helft tot drie-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13