KJeinmetaal: vut in plaats 36 uur V Volvo verwacht forse winststijging Groeiend tekort aan grafici Cao wordt per bedrijf uitgewerkt Europese reders klagen over steun scheepsbouw Kaderleden akkoord met cao zuivel en Unilever Demmenie iubileiun^ ^bieding. HANDIG VOOR AL UW DOKU- MENTEN Anonieme goudhandel moet Franse economie oppeppen 'Geldverkeer EG in 1992 vrij' Importeurs staan te dringen om het nieuwste type Kans op baan hangt sterk af van opleiding Beursoverzicht VRIJDAG 23 MEI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 RIJSWIJK (GPD/ANP) - Werkgevers en vakbonden in de metaalnijverheid zijn het gisteravond vrijwel eens geworden over een nieuwe cao voor de 230.000 werknemers. Kern van het 'voorwaardelijk principe-akkoord' is dat de vut-leeftijd verlaagd wordt van 60 naar 59 jaar, wat naar schatting 1800 banen zal opleveren. Bedrijven waar arbeidstijdverkorting per week wordt ingevoerd, hoeven niet aan de extra vut-premie mee te betalen. BRUSSEL (GPD) - De Europese Gemeenschap zal spoedig met maatregelen moeten komen om de aftakeling van de Europese scheepvaart te voorkomen. De re derijen uit West-Europa kunnen steeds minder concurreren met hun tegenvoeters uit het Verre Oosten. De twaalf EG-landen nemen nog maar 21 procent van het totale we reldtonnage aan koopvaardijsche pen voor hun rekening. Tien jaar geleden was dat nog 29 procent. Het aandeel in de wereldlijnvloot is met 12 procent verminderd, dat in de tankervloot met 7 procent. De Europese koopvaardijvloot is bovendien in de laatste vijf jaar met een vijfde verkleind, terwijl een op de zes schepen is opgelegd. Binnen twee jaar zal nog maar 60 procent van de Europese schepen in gebruik zijn. Dat staat in een rapport over de toekomst van de Europese koop vaardij, dat gisteren in Brussel is gepresenteerd door de organisatie van Europese reders. Omdat de vrachttarieven de afgelopen tien jaar met zo'n 24 procent zijn ge daald, valt er voor de reders steeds minder te verdienen. De grootste teruggang wordt ge noteerd in Griekenland, dat zijn vloot met een kwart zag verminde ren, en Groot-Brittanniê, dat bijna de helft van zijn tonnage kwij traakte. Desondanks is er een over schot van tankercapaciteit van 36 procent, van containerschepen van 33 procent en van bulkcarriers van 22 procent. De reders dringen er bij de EG en de lidstaten op aan geen subsi dies meer te verstrekken voor de bouw van nieuwe vrachtschepen. Daarentegen zouden subsidies ge geven moeten worden voor het verschroten (slopen) van verouder de, inefficiënte of overbodige sche pen. Alleen zo kan de overcapaci teit worden teruggedrongen. Ook zouden subsidies moeten worden verstrekt om de oudere schepen te moderniseren. Dat leidt bovendien tot meer werkgelegen heid voor de werven, zonder dat het gepaard gaat met een capaci teitsvergroting. De reders vragen voorts om gunstiger financierings- voorwaarden, en om het gelijktrek ken van de financieringsregels in de EG-landen. Ook pleiten zij voor het vrije ver keer van werknemers in de scheep vaart tussen alle EG-landen, voor het bestraffen van prijsdumping in de handelsvaart en het opheffen van de beperkingen waaraan de kustvaart nu nog is onderworpen. Al deze ideeën zijn al eens eerder gelanceerd, maar tot nog toe heb ben de regeringen van de lidstaten daar nog weinig mee gedaan. De voorzitter van de Europese reders, J. Groenendijk (NedLloyd) zei in Brussel 'zeer teleurgesteld en be zorgd te zijn over de geringe vorde ringen die in de EG-ministerraad zijn gemaakt'. Volgens Groenendijk staat er iieel wat op het spel voor de EG. Bijna alle handel met niet-EG-lan- den vindt plaats over zee. Er werken in de Europese koopvaar dij nu nog 260.000 mensen, maar die werkgelegenheid loopt gevaar. Dat er nog geen definitief cao-ak koord in de kleinmetaal bereikt is, komt doordat de werkgeverson derhandelaars eerst nog een keer met hun achterban over deze 'ruil' tussen vut-premie en atv willen praten. Bij de 26.000 bedrijven in de metaalnijverheid is invoering van een kortere werkweek altijd op veel verzet van de werkgevers ge stuit. Zij zeiden dat de bedrijven veelal te klein zijn om een kortere werkweek goed te kunnen invoe ren. Gedurende de twee jaar dat de cao van kracht is, zullen de lonen structureel met in het totaal 2,5 procent verhoogd worden. Daar naast komen er eenmalige uitke ringen van bij elkaar 1,5 procent. De bestaande werkgelegenheids plannen voor jóngeren zullen wor- UTRECHT (ANP) - De 120 kaderle den van de Voedingsbond FNV in de zuivelindustrie hebben gisteren unaniem ingestemd met het princi pe-akkoord over een nieuwe twee jarige cao voor de zuivel. Het ak koord, dat na langdurige onder handelingen, een staking en ingrij pen van de rechter werd bereikt, behelst invoering van een gemid deld 36-urige werkweek per 1 ja nuari 1987. De vakbonden krijgen invloed bij het opstellen van de werkroos- ters. De prijscompensatie wordt gehandhaafd en de lonen worden op 1 juli 1986 en 1 april 1987 blij vend verhoogd met 1 procent. De ploegentoeslag stijgt met 2 procent en in 1987 gaat de eindejaarsuitke ring met 0,5 procent omhoog. Ten slotte zijn stringentere regels over eengekomen voor het inschakelen van mensen met afroep- en tijdelij ke contracten. Ook de kaderleden van de Indus triebond FNVjbij Unilever hebben gisteren ingestemd met het onder handelingsresultaat dat woensdag werd bereikt over een nieuwe tweejarige cao. De bond zal het ak koord nu met een positief advies aan zijn leden voorleggen. Onder de nieuwe Unilever-cao vallen 6.000 van de ongeveer 10.000 werknemers van het concern. Voor 1.800 van hen in de twee- en drie- ploegendiensten gaat per 1 januari 1987 een gemiddelde werkweek gelden van 36 uur (nu 38). De 500 personeelsleden die in volcontinu- dienst werken, krijgen er zes vrije dagen bij. Het akkoord omvat ver der afspraken over deeltijdarbeid, jeugdwerkplannen en het terug brengen van overwerk en van het inschakelen van uitleenkrachten. In de materiële sfeer zijn twee loonsverhogingen van 1,75 procent overeengekomen en eenmalige uit keringen van 2 procent dit jaar en 1 procent volgend jaar. den voortgezet. Ook hebben vak bonden en werkgevers in de klein metaal afspraken gemaakt over de scholing. Alle werknemers krijgen één betaalde scholingsdag per jaar, terwijl er geld wordt uitgetrokken voor scholing van werklozen. FNV-onderhandelaar T. Hagen- zei na afloop van de onderhande lingen wat teleurgesteld te zijn om dat de 36-urige werkweek niet in de cao wordt vastgelegd. "Maar door deze constructie kunnen we er op ondernemingsniveau mee aan de slag", aldus Hagen. De In dustriebonden FNV en CNV zullen het voorwaardelijk principe-ak koord neutraal aan hun leden voor leggen. De Unie BLHP denkt posi tiever over het bereikte resultaat. De werkgevers in de metaalnij verheid praten maandag met hun achterban over het bereikte onder handelingsresultaat. Woordvoer der A. van Hardeveld zegt dat de onderhandelaars "achter het be reikte resultaat kunnen staan. Wij zijn er niet ontevreden mee". Vol gens Van Hardeveld ontstaat er een "heel moeilijke situatie, wan neer onze achterban het bereikte afwijst. Een cao-loos tijdperk wordt dan wel heel waarschijn lijk". ADVERTENTIE Asperges Het aanbod van asperges is op het ogenblik zo groot, dat de prij zen voor deze groente zeer sterk zijn gedaald. Op de belangrijkste aspergeveiling in Nederland, die in het Noordlimburgse Grubben- vorst, zijn de laatste drie dagen al 900 ton asperges geveild. Het grote aanbod wordt veroorzaakt door de gunstige weersomstandigheden: de door het koude voorjaar ver traagde asperges schieten nu de grond uit. De telers ontvingen vo rig jaar voor de kwalitatief beste asperges twee keer zoveel als thans het geval is. Lufthansa/Boeing De Westduitse luchtvaartmaat schappij Lufthansa heeft bij het Amerikaanse vliegtuigbouwcon cern Boeing zes jumbojets van de nieuwste versie van het type 747 besteld met een totale waarde van 800 miljoen dollar (ruim twee mil jard gulden). Bovendien is een op tie genomen op nog eens negen van die toestellen. Het gaat bij de bestelling om de 747-400, een toe stel met 418 zitplaatsen en een ver eenvoudigde cockpit die door slechts twee bemanningsleden kan worden bediend. Viditel Viditel, de openbare videotekst- dienst van de PTT, wordt midden 1987 gekoppeld aan zijn Westduit se evenknie Bildschirmtext. PTT- directeur ir. C. Wit en de Westduit se staatssecretaris voor PTT-zaken, dr. W. Florian, hebben donderdag in Amsterdam tijdens het Teleport- congres een samenwerkingsover eenkomst ondertekend. Naast het opvragen van eikaars informatie zullen de Nederlandse en Duitse viditelgebruikers automatisch be richten kunnen zenden aan deelne mers van beide systemen. Viditel heeft voornamelijk zakelijke ge- buikers. Brill Vorig jaar is de winst bij de Leid- se Boekhandel en Drukkerij voor heen E.J. Brill gedaald van een miljoen tot 443.000 gulden. Aan de jaarvergadering wordt voorgesteld het dividend te bepalen op 14 pro cent, waarvan 10 procent naar keu ze in aandelen of contanten en 4 procent in contanten. Over 1984 werd 20 procent uitgekeerd, waar van 12,5 procent in contanten of aandelen en 7,5 procent in contan ten. Het dividendvoorstel is gelijk aan hetgeen over 1983 werd be taald. Geldig tot 31 mei Metalen hangmappen kotter met slot. Kompleet met 10 hangmappen A4. KLeur: bruin/beige van Fl. 1137=" voor Fl. incl. BTW Kantoorinrichtingen Leiden Haarlemmerstraat 167 Tel. 071-141063 Leiderdorp, Rietschans 68 Tel. 071-411141 Tel. SCHEVENINGEN - Het Nautisch Veiligheidsinstituut heeft gisteren in Scheveningen een nieuwe 'overlevingscapsule' in gebruik Bemanningen van boorplatforms kunnen ermee ontsnappen in geval van een calamiteit. De capsule biedt plaats aan 21 personen. (foto anpi PARIJS (DPA) - Fransen kunnen weer zonder legitimatiebewijs goud kopen en verkopen. Met deze regeling heeft de Franse rege ring de anonimiteit op de goudmarkt, die door de vorige socialisti sche regering was afgeschaft, in ere hersteld. Tegelijkertijd be sloot de commissie van financiën van het Franse parlement de verplichting om bedragen boven de 10.000 frank (3.530 gulden) met cheques te betalen af te schaffen. Goud is traditioneel een van de meest geliefde beleggingen in Frankrijk. Volgens schattingen van deskundigen bevindt zich goud ter waarde van 400 miljard frank in particulier bezit. Met het in ere herstellen van de anonimiteitsregel op de goudmarkt en de opheffing van de cheque-plicht hoopt de regering dat de Fransen goud dat zij illegaal in eigendom hebben, zullen verkopen en met de opbrengsten nieuwe investeringen zullen doen. Verder heeft de regering de verzekeringsmaatschappijen van de verplichting ontheven een lijst door te geven van cliënten die sie raden, kunst en antiek ter waarde van meer dan 100.000 frank hebben verzekerd. Volgens minister van financiën Edouard Balla- dur hoopt de regering met de maatregelen „een klimaat van ver trouwen" te scheppen dat nodig is voor het economisch herstel van het land. BRUSSEL (GPD) - De Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, wil dat in 1992 het kapitaalverkeer in de Gemeen schap volledig vrij is. Dat maakte voorzitter Jacques Delors giste ren in Brussel bekend. De vrijmaking van het geldverkeer moet gelijktijdig tot stand komen met de volledige vrijmaking van de goederenhandel in de EG, die de lidstaten ook eind 1992 willen hebben bereikt. Neder land, West-Duitsland en Groot-Brittannië kennen al geen hinder nissen voor het kapitaalverkeer meer. Frankrijk en Italië, en in mindere mate Spanje, Griekenland, Portugal en Ierland, hebben echter nog tal van beperkende maatregelen, om zo hun zwakke munten tegen speculanten kunnen beschermen. Als het kapitaalverkeer inderdaad vrij wordt, zullen banken zon der toestemming van de regeringen in andere landen mogen ope reren, zullen burgers hun spaargeld in het land van hun keuze kunnen onderbrengen en wordt de verrekening van handelstrans acties aanmerkelijk vergemakkelijkt. BORN (ANP/GPD) - Terwijl de nieuwste Volvo, de luxueuze 480 ES, nog in diverse landen geïntro duceerd moet worden, staan de im porteurs in binnen- en buitenland al te dringen om méér wagens af te nemen dan in de produktie is voor zien. Ir. A. Deleye, president-direc teur van Volvo Car, zei dat gisteren in een toelichting op de jaarcijfers over 1985 en voegde er meteen aan toe dat de produktielimiet voor dit jaar (4000 auto's) desondanks ge handhaafd blijft, "omdat de pro duktie geen improvisatiewerk mag worden". Volvo Car denkt de verkopen op te kunnen voeren van 110.000 nu tot -minimaal 140.000 in 1990. Vol gend jaar al verwacht Volvo een verkoop te halen van 125.000 au to's. "Een aantal dat voor een winstgevend exploitatie borg staat", aldus Deleyen. Volgens hem kan Volvo Car de komende jaren een forse toename van de winst verwachten. Binnen enkele jaren zou de winst moeten zijn uitgegroeid tot ongeveer 80 miljoen gulden. Als die verwach ting uitkomt, wordt het bedrijf wel geconfronteerd met afspraken die enkele jaren geleden zijn gemaakt met het rijk en het Zweedse Volvo, de aandeelhouders van het bedrijf. Bij het verlenen van in totaal 618 miljoen gulden steun ten behoeve van de ontwikkeling van het nieu we model, is vastgelegd dat het be drijf dat geld gaat terugbetalen zo dra de winst boven de 30 miljoen gulden uitkomt. "We zullen die verplichting moeten nakomen", al dus Deleyen. Volvo Car voert momenteel over leg met het rijk en Volvo-Zweden om de 618 miljoen gulden ook te mogen gebruiken voor de ontwik keling van weer een nieuwe gene ratie auto's. Dat zou kunnen door per verkochte auto een bedrag in een speciaal ontwikkelingsfonds te storten. "Het is duidelijk dat in het kader van dat overleg ook wordt gesproken over de zogenaamde overwinstregeling", aldus De leyen, die „er overigens geen ge heim van maakte dat hij die rege- AMSTERDAM (ANP) - Er bestaat nu al een tekort aan 450 grafische vaklieden. Dat blijkt uit een enquê te die het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen (KVGO) heeft gehouden onder gra fische bedrijven. Voorzitter M. Handgraaf van het KVGO maakte dat vanmiddag bekend tijdens de algemene ledenvergadering van zijn organisatie in Apeldoorn. Ongeveer een derde van de deel nemende bedrijven heeft één of meer vakatures. Ongeveer 20 pro cent meldt dat één of meer van hun vakmensen werden weggekocht. Binnen een jaar verwachten de be drijven nog eens ruim 500 vakatu res. In totaal zijn er dus het komen de jaar bijna 1000 vakatures te ver vullen, hetgeen wel aangeeft dat de bedrijfstak zich geplaatst ziet voor forse problemen, die alleen door scholing kunnen worden opgelost, aldus Handgraaf. Bij de invoering van de tweede fase arbeidstijdverkorting eind dit jaar zal onvoldoende zijn voorzien in de behoefte aan geschoold per soneel, zo zei de KVGO-voorzitter. Volgens Handgraaf zijn er tekenen dat het niet mee zal vallen om toe treders aan te trekken. Hij herhaal de nog eens het standpunt van de grafische werkgevers dat een werkweek van korter dan 36 uur volstrekt wordt afgewezen. Aluminium industrie Ook de aluminiumindustrie in Nederland heeft grote moeite met het aantrekken van personeel met de juiste scholing. Dit probleem wordt nog groter nu deze bedrijfs tak de komende vijf jaar een stij ging van het personeelsbestand verwacht van tussen de vijf en vijf entwintig procent. De Stichting Aluminium Centrum heeft dit be kend gemaakt naar aanleiding van een bijeenkomst volgende week in de Rai in Amsterdam vanwege het feit dat 100 jaar geleden voor het eerst aluminium werd geprodu ceerd via electrolyse. Het Aluminium Centrum heeft inmiddels een commissie gevormd die tot taak heeft het onderwijs met betrekking tot dit metaal te be vorderen. Uit een onderzoek eind vorig jaar bij 150 bedrijven blijkt namelijk, dat het technisch onder wijs met betrekking tot aluminium veelal slecht tot matig wordt be vonden. Aluminium is thans - na ijzer - het meest aangewende metaal ter wereld. De ontwikkeling van de aluminiupiverwerkende en produ cerende industrie in ons land "is zeer voorspoedig geweest en staat zeker nog niet stil", laat het cen trum weten. De omzet in de bran che bedraagt circa twee miljard gulden per jaar. Circa 4.000 men sen vinden direct werk in deze tak van industrie, terwijl nog eens tus sen de 5.000 en 7.500 mensen werken in aanverwante onderne mingen, zoals ramenfabrikanten, gieterijen en de verpakkingsindus trie. DEN HAAG (ANP) - De kans op een baan is voor schoolverlaters sterk toegenomen, al hangt dat steeds meer af van het soort op leiding. Jongeren die van school gaan zonder hun opleiding af te maken hebben echter een zwak ke positie, evenals leerlingen uit het huishoud- en nijverheidson derwijs, mavo en de Sociale Aca demie. Ook slecht liggen de kan sen voor afgestudeerden in so ciale wetenschappen, psycholo gie en kunsten. De werkloosheid onder school verlaters is voor het eerst sinds 1980 teruggelopen, zo blijkt uit de jaarlijkse rapportage van So ciale Zaken. In maart stonden er bij de arbeidsbureaus 90.000 schoolverlaters ingeschreven, in februari 1985 waren dat er nog 108.000. De daling is naar ver houding groter dan die van de to tale werkloosheid. Voor jonge ren die dit jaar de school verlaten is de kans om snel een baan te vinden aanzienlijk toegenomen. De komende maanden zullen naar verwachting 270.000 280.000 schoolverlaters zich op de arbeidsmarkt melden. Mensen met het diploma meao/heao, mts/hts of havo/vwo hebben daarentegen een sterke positie. Hetzelfde geldt voor af gestudeerden in de economie, medicijnen, rechten en techniek. De kans op langdurige werkloos heid is voor vrouwelijke school verlaters aanzienlijk groter dan voor mannelijke. AMSTERDAM - De Amsterdamse Effectenbeurs, die vorige week vrij dag het 110-jarig bestaan vierde, zette de feestelijkheden gisteren op nieuw in met een enthousiaste reactie op de verkiezingsuitslag. Het per spectief dat premier Lubbers naar alle verwachting zal aanblijven, deed de koersen omhoog schieten, in de ochtenduren zelfs met tientjes tegelijk. Het was zeer druk en de totale omzet kwam uit op het gigantische be drag van 3190 miljoen gulden, waarvan 2426 miljoen aan Nederlandse aandelen. Sommige handelaren ging het in de ochtend wat al te hard. Later op de dag waren er heel wat beleggers die hun kans schoon zagen en hun aandelen weer met een snelle winst weer verkochten. Toch was er aan het eind van de dag nog steeds sprake van een forse vooruitgang. ling het liefst overboord zou willen zetten. Volgens de president-directeur moet het voor Volvo Car mogelijk zijn om in Afrika en Indonesië nieuwe markten aan te boren. In Europa is een structurele overca paciteit op het produktievlak van twee miljoen auto's per jaar. Dat heeft een moordende concurrentie tot gevolg. Door de toenemende druk vanuit Japan en Korea wordt de spoeling nog dunner, aldus De leyen. Toch verwacht hij dat Volvo Car in staat zal zijn de verkopen van de series 340 en 360 op peil te houden. Het nieuwe model, de 480, is bedoeld voor een deel van de markt dat nog een duidelijke groei vertoont. Daimler-Benz Daimler-Benz, de Westduitse producent van Mercedes-auto's, heeft honderdveertig Nederlandse bedrijven uitgenodigd om offertes in te dienen voor de leverantie van onderdelen. Dit plan maakt onder deel uit van het beleid van het be drijf om uit verschillende Europe se landen onderdelen te betrekken voor de produktie van de Duitse automobielen. Dit om "eenrich tingsverkeer" vanuit de Bondsre publiek zoveel mogelijk tegen te gaan. Ook nu al maakt Mercedes ge bruik van een honderdtal Neder landse bedrijven voor de toeleve ring van onderdelen. Totaal kocht het concern vorig jaar voor ruim honderd miijoen gulden aan on derdelen in ons land. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam se effectenbeurs is vandaag na de scherpe opgang van de voorgaande dag in wat rustiger vaarwater terecht gekomen, maar opnieuw kon er wor den gesproken van een overwegend vaste stemming. Zo kon bij de internationale waar den Unilever nog eens f 9 aan de koers toevoegen op f 473,50, Koninklijke Olie f 2,30 op f 194,40 en Akzo f 1,40 op f 179,90. Hoogovens kon zich ondanks de notering ex-dividend met f 119 nage noeg handhaven op het slotpeil van gisteren. Philips was negentig cent be ter op f 60,20, maar KLM moest zes dubbeltjes achteruit naar f 52,60. Ook de financiële sector lag er weer goed bij met een winst van f 7 voor ABN op f 600 en van f 3 voor AEGON op f 113. Amro Bank, die gisteren enigs zins achterbleef in de algemene stij ging, was tegen het middaguur f 3 be ter op f 114. AMEV zag kans op een koers van f 86 het dividend bijna ge heel in te halen. Heineken ging f 1,50 vooruit naar f 172,50 en Gist-brocadcs een rijksdaalder naar f285,50. Océ-van der Grinten verhoogde de koers met f5 op f 496. Buhrmann-Tetterode moest f 1,50 prijsgeven op f 188,50.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9