Blanke strijd in Z.-Afrika Verdeeldheid in NAVO blijft over gifwapens EG-landen laken actie tegen ANC Meldingsplicht kernrampen nodig CIA brengt Nicaragua in discrediet Traangas tegen rivaliserende partijen Kreinlin wijst plan voor pensionering af Lek in centrale Doel VRIJDAG 23 MEI 1986 PIETERSBURG - De politie heeft gisteren voor de eerste keer in de geschiedenis van Zuid-Afrika traangas gebruikt tegen blanken. Dat gebeurde op een politieke bijeenkomst van de regerende Zuidafrikaanse Nationale Partij (NP), waarop de minister van buiten landse zaken Roelof 'Pik' Botha de voornaamste spreker zou zijn. Duizenden uiterst rechtse Afrika ners. onder leiding van de leider van de Afrikaner Weerstandsbewe ging (AWB Eugene TerreBlanche verhinderden de bijeenkomst en namen bezit van de Jack Botes-hal van Pietersburg, waardoor de Na tionale Partij de vergadering moest door Ruud de Wit afgelasten. Een uur na het tijdstip, dat de vergadering had moeten be ginnen, vuurde de politie traangas granaten de zaal binnen. Al weken was het duidelijk, dat de door de NP-geplande vergade ring in Pietersburg door de conser vatieve blanken gebruikt zou wor den om hun onvrede met het rege ringsbeleid van president Botha te demonstreren. Vorige maand reeds maakte deze snel-groeiende conservatieve groep, die wordt aangevoerd door Eugene Terre Blanche van de AWB een soortge lijke bijeenkomst in Brits, ten noorden van Johannesburg onmo gelijk. Daar werd de onderminister van informatie Louis Nel het spre ken werd verhinderd. In reactie daarop verklaarde de minister van buitenlandse zaken. 'Pik' Botha, die bekend staat als de meest liberale minister binnen de regering, de strijdbijl te willen op nemen en kondigde een NP-bij- eenkomst aan in Pietersburg, de belangrijkste stad in het traditio neel sterk corlservatief-blanke Noord-Transvaal. Doch TerreBlan che antwoordde onmiddellijk, dat 'geen enkele NP-official nog langer de gelegenheid zou krijgen om een politieke bijeenkomst te houden' en daar heeft hij in elk geval gister avond in Pietersburg gelijk in ge kregen. Zeker tweeduizend zeer conser vatieve blanke Afrikaners waren reeds uren van te voren voor de zaal aanwezig, gewapend met de groen-rood-wit-blauwe vlag van de voormalige Boerenrepubliek Transvaal en tientallen rode vlag gen, met in het midden een witte cirkel met drie zevens - een vlag die onherroepelijk herinneringen DEN HAAG - De twaalf EG-lidsta- ten veroordelen Zuid-Afrika's mili taire acties tegen Botswana, Zam bia en Zimbabwe. Zuidafrikaanse vliegtuigen voerden op 19 mei luchtaanvallen uit op vermeende verblijfplaatsen van leden van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), een verzetsorganisatie die in Zuid-Afrika is verboden. door Bart Jochems De Twaalf hebben daarnaast hun afkeuring laten blijken over de dreigementen van premier Botha, die verklaarde dat de aanvallen slechts het begin vormden van een uitgebreide (mlitaire) campagne te gen het ANC. De negatieve effec ten van de acties van het Zuidafri kaanse regime worden door d'e Twaalf als een bedreiging gezien Buitenland kort Noord-Ierland In Noord-Ierland zijn twee poli tiemannen en een soldaat omgeko men toen ze tijdens een patrouille op een landmijn liepen. Het voor val had plaats bij de plaats Cross- maglen vlakbij de grens met de Ier se Republiek. Het Ierse Republi keinse Leger IRA heeft zich ver antwoordelijk gesteld voor de aan- voor een vreedzame oplossing van de problemen in Zuid-Afrika. Opnieuw wordt er bij de regering van het land op aangedrongen een dialoog te beginnen met vertegen woordigers van de zwarte bevol king die op het moment buiten de politieke lichamen worden gehou den. Die gesprekken moeten lei den tot de-afschaffing van de apart heid. Om die gesprekken op gang te krijgen achten de Twaalf het essen tieel dat het ANC en andere oppo sitionele groeperingen worden er kend door de Zuidafrikaanse auto riteiten. Bovendien dienen alle po litieke gevangenen onmiddellijk op vrije voeten gesteld te worden. oproept aan de 'swaslica'-vlag van de Duitse SS - alsmede talrijke spandoeken, met opschriften als 'Wij blanken zullen ons niet ver mengen'. 'Geef ons de Boerenstaat terug'. 'Men moet Botha niet gelo ven' en met een verwijzing naar het boek Daniel 'Voorkom dat ijzer en klei op een kunstmatige wijze met elkaar vermengd wordt'. De hon derden aanhangers van de NP kon den niet verhinderen, dat de con servatieven zich onder het scande ren van AWB-leuzcn toegang tot de zaal verschaften. Al snel namen zij bezit van het podium, waarop steeds meer NP- ers de zaal verlieten en de zaal vol ledig volstroomde met AWB-ers. Om half acht werd bekend ge maakt. dat de NP de vergadering had afgelast en hierop nam Terre Blanche onder massale toejuichin gen en gezang de microfoon over. Inmiddels hadden zich zowel bin nen als builen enige schermutse lingen tussen voor- en tegenstan ders voorgedaan, waarbij enige personen gewond raakten, politie greep niet in. In zijn toespraak schreeuwde TerreBlanche met overslaande stem, dat 'de Transvaal zich nooit zal laten regeren door de kleurlin gen van de Kaap en de Indiërs van Natal': 'Wij haten niemand en wij hebben iedereen lief aldus Terre Blanche, 'dus ook onszelf. Vandaar dat wij voor apartheid zijn'. Terre Blanche ijvert al jaren voor een zo genaamd 'blank thuisland'. Toen hij uitgesproken was verscheen evenwel de politiecommissaris van Pietersburg ten tonele en som meerde iedereen binnen vijf minu ten de zaal te verlaten. Binnen een minuut echter al gooide een van zijn ondergeschikten een traangas granaat de zaal in, gevolgd door een ander. Ook buiten werden nog enige traangasgranaten afgevuurd om de woedende blanke menigte uiteen te verdrijven. Later verklaarde minister Botha op een haastig belegde bijeen komst in de tuin van het NP-kan- toor van Pietersburg, dat de rege ring door zal gaan met haar hervor mingsbeleid en zich op geen enkel wijze zal laten stoppen door ge weld ter. linker- of rechterzijde en hij noemde daarbij nadrukkelijk de AWB en de in Zuid-Afrika ver boden bevrijdingsorganisatie ANC in een adem. -- - Nadat de Westeuropese autoriteiten het sein op 'veilig' hadden gezet is °e op tal van plaatsen in Europa het werk op liet land weer herval. Deze boerin in de buurt van Stuttgart bemest haar land nog met de hand. MOSKOU (AP) - De ideoloog van het Kremlin. Jigor Ligatsjov. heeft bevestigd dat de Russische com munistische partij zich beraden heeft over een voorstel tot strikte beperking van de ambtstermijnen van partijfunctionarissen. Het voorstel, dat een einde zou hebben gemaakt aan de heersende situatie waarin bureaucraten tientallen ja ren lang aan de macht blijven, werd echter verworpen. Voor het 27ste partijcongres, dat zich in maart afspeelde, gonsde het van de geruchten over een ophan den zijnde pensioneringsregeling. De kwestie kwam evenwel niet aan bod tijdens het congres en werd ook niet opgenomen in de wijzi gingsvoorstellen voor het partij- reglement. Politburolid Ligatsjov roerde het onderwerp woensdag aan in een toespraak tot arbeiders in de olie industrie in Almetyevsk in Tatar. Dat hij de kwestie bijna twee maanden na het congres ter sprake bracht, zou een een signaal kunnen vormen aan het publiek en de par tij dat de partijtop het onderwerp van zich af heeft gezet. Partijleider Michail Gorbatsjov heeft herhaaldelijk gezegd dat de partijgelederen behoefte hebben aan nieuw bloed. Tijdens het con gres werd ongeveer de helft van de leden van het Centraal Comité ver vangen. De Russische partijbureaucratie kent geen pensioneringsregeling. Wie zijn functie neerlegt raakt doorgaans een groot deel van zijn privileges kwijt. Zolang functiona rissen politiek nog gezond zijn kunnen zij hun positie blijven bek leden, ook al zijn ze daar lichame lijk nauwelijks meer toe in staat, zoals Joeri Andropov, die tot aan zijn dood partijleider bleef on danks het feit dat hij zijn laatste le vensmaanden aan het bed gekluis terd was en kennelijk soms niet meer in staat was om beslissingen te nemen. Het nationale nieuwsprogramma 'Vremya' zond woensdagavond on geveer 10 minuten van Ligatsjovs rede uit. Het 65-jarige Politburolid maakte duidelijk dat verplichte pensionering in zijn ogen een kwa lijke ontwikkeling zou zijn. 'Aan de vooravond van het con gres. toen de agendapunten be sproken werden, werd geopperd dat we de ambtstermijn van arbei ders in leidende functies stringen te beperkingen zouden opleggen.' zei Ligatsjov. die als de tweede machtigste figuur in het Politburo wordt beschouwd. 'Men zou kunnen denken dat een dergelijke maatregel de kwaliteit van het leiderschap ten goede komt.' zei hij. 'Bedenk echter eens waar dat in de praktijk toe zou lei den. Iemand doet ervaring op in het leiden van een collectief, maar hij is een communist en krijgt te horen: 'Uw termijn is over. Be dankt en tot kijk." Ligatsjov be toogde dat sommige mensen lange tijd goed kunnen functioneren in een en dezelfde positie en dat an deren op gevorderde leeftijd nog tot grootse daden in staat zijn. 'Men moet niet oordelen op basis van de kalender, maar op basis van de resultaten van de arbeid van een leider.' zei hij. Leden Weense atoombureau bepleiten volledige openheid WENEN (AFP/Rtr.) - De 35 gouver neurs van het Internationale Bu reau voor Atoomenergie (-IAEA) hebben op een buitengewone zit ting in Wenen besloten te streven naar internationale overeenkom sten die de deelnemende landen zullen verplichten bij ongelukken met kerncentrales volledig ope ning van zaken te geven en elkaar de nodige bijstand te verlenen. De gouverneurs drongen aan op een internationale conferentie om op dit gebied tot dwingende af spraken te komen. Experts moeten met spoed de teksten voor zulke akkoorden opstellen. Aangezien daarvoor enige tijd nodig is zullen de lidstaten elkaar voorlopig vrij willig op de hoogte houden als zich op hun grondgebied een ongeluk met een kerncentrale zou voor- spraken zich gisteren tijdens de door Hans de Bruijn Onderzoek Kohl Het onderzoek naar meineed in Bonn tegen bondskanselier Hel mut Kohl gaat door ondanks de stopzetting van een soortgelijk on derzoek door het deelstaatsparle- ment in Koblenz, zo is meegedeeld door het openbaar ministerie in Keulen. Omdat de kwestie in Ko blenz ernstiger was dan die in Bonn verwachten juridische ex perts echter dat het onderzoek in Bonn uiteindelijk ook zal worden afgelast. Artsenstaking: Ongeveer 9.000 Zweedse artsen, tandartsen, psychologen en maat schappelijk werkers zijn in staking gegaan om hun looneisen kracht bij te zetten. De vakbond die de artsen vertegenwoordigt zei dat de staking geen gevolgen zou hebben voor de zorg van kinderen, kanker patiënten, bij infectieziekten en in psychiatrische klinieken. Bijna al le artsen in Zweden zijn in dienst van de uitgebreide nationale volks gezondheidsdienst. Oorlogsmisdadiger De Sowjet-Unie heeft de VS om uitlevering gevraagd van de ver meende oorlogsmisdadiger Sergej Kovaltsjoek, die volgens Moskou verantwoordelijk is voor de moord op 5.000 mensen in de Oekraïne tij- Hens de Tweede Wereldoorlog. Ongeluk Mexico Het ongeluk met een Mexicaanse Boeing 727, waarbij op 31 maart van dit jaar alle 166 inzittenden om het leven kwamen, is niet veroor zaakt door een bom maar door een klapband. Dat is gebleken uit het onderzoek dat een speciale com missie naar de oorzaak van de ramp heeft verricht. BRUSSEL - De NAVO-bondgeno- voornemens door de bondgenoten ten zijn sterk verdeeld over het waren goedgekeurd. Hij zei dat de Amerikaanse voornemen om nieu- Amerikaanse regering met de pro- we chemische wapens te gaan pro- duktie wil beginnen en op korte duceren. Zes van de zestien NA-% termijn aan de bondgenoten plan- VO-landen, waaronder Nederland, nen zal voorleggen voor het even tuele gebruik ervan in oorlogstijd. Volgens de Nederlandse minis ter De Ruiter is van aanvaarding van de plannen echter geen sprake. Elk land staat het vrij om wapens te vervaardigen en de Amerikanen kunnen dus hun gang gaan. Die plannen worden voor kennisge ving aangenomen en in een NAVO- document met defensie-doelstel lingen opgenomen. „Maar dat betekent allerminst dat er eensgezindheid is", zei De Ruiter. Hij noemde de uitleg van Weinberger 'een vertekening van wat is gebeurd'. In het communi qué van de bijeenkomst van het Defense Planning Committee werd over de chemische wapens ook met geen woord gerept. Er werd slechts opgemerkt dat de di verse nationale plannen zijn vast gesteld. Weinberger weigerde in te gaan op vragen over de kritische opstel ling van Nederland, Noorwegen, Denemarken, Griekenland, IJs land en Luxemburg, die tegen de produktie van chemische wapens zijn en deze ook nooit op hun grondgebied zullen toelaten. België, West-Duitsland en Italië lieten weten in vredestijd de che mische wapens niet te zullen toela ten, en pas wanneer een crisis uit breekt te zullen beslissen of zij dat dan alsnog zullen doen. Groot-Brit- tannië is het enige land dat de Amerikaanse plannen van harte steunt. De overige NAVO-lcden spraken zich niet voor of tegen uit. Weinberger zei dat er 'wel enig onbehagen is over het hele idee van chemische wapens', maar dat onbehagen wordt volgens hem ook door de Amerikanen gedeeld. Dat diverse landen zich zeer kritisch hadden uitgelaten over het Ameri kaanse plan wilde hij echter niet toegeven. De Amerikanen hebben geen toestemming van de bondgenoten nodig om de chemische wapens te gaan maken, maar het Amerikaan se Congres heeft wel geëist dal zo'n halfjaarlijkse bijeenkomst van de ministers van defensie van de NA VO in Brussel met kracht tegen dit plan uit. Desondanks deed de Ameri kaanse minister Casper Weinber ger na afloop alsof de Amerikaanse ADVERTENTIE ZANKER Vriendelijk voor 't kleine gezin. Mixprogramma voor gecombineerd wassen. len (kleur iguitkomst voor kleinere gezinnen en alleenwonenden. Maar ZANKER biedt nog meer Voor folders en dealeradressen Zanker Nederland. Postbus 432, 2400 AK Alphen a d. Rijn Tel. 01720-80454. besluit pas na consultatie van de bondgenoten zal kunnen worden uitgevoerd. Of de bezwaren van die bondgenoten zwaar genoeg zullen wegen zal de komende maanden moeten blijken. De Amerikanen zullen - indien het Congres het licht voor de pro duktie op groen zet - met de bond genoten moeten praten over een inzet-plan. Dat kan nog tot proble men leiden, omdat het Congres heeft geëist dat dit in NAVO-ver- band gebeurt. En dat lijkt uitgeslo ten nu minstens zes landen niet van deze wapens willen weten. Weinberger ging er echter van uit dat snel tot produktie kan worden overgegaan. Volgens Weinberger zijn de nieu we chemische wapens nodig om dat ook de Sowjet-Unie doorgaat zich ermee uit te rusten. Alleen wanneer ook de VS nieuwe chemi sche wapens hebben zijn de Rus sen aan de onderhandelingstafel in Genève wellicht bereid afspraken te maken over een verbod van deze wapens, zei hij. „De Russen willen een monopolie op dit gebied. Als ze weten dat wij ze ook hebben, dan valt er voor hun in Genëve wat te verdienen". doen. Voorts moet binnen drie. maanden een bijeenkomst worden gehouden om de kernramp in Tsjernobyl te analyseren. Het besluit volgt de door de geïn dustrialiseerde landen op hun re cente topconferentie in Tokio uit gesproken wens voor een interna tionale conventie die de onderteke nende landen verplicht bij een kernramp volledige informatie te geven. De zitting van de Raad van gou verneurs, het hoogste uitvoerende orgaan van de 112 lidstaten tellen de IAEO, was in verband met de kernramp vervroegd belegd op verzoek van de Bondsrepubliek Duitsland. De leden hebben blijk gegeven van een 'opmerkelijke grote wil tot samenwerking', zo verklaarde de voorzitter van de Raad, de Indonesiër Artati Sudird- jo. Wat de veiligheid van nucleëire installaties betreft is er tijdens het beraad van de gouverneurs geen moment sprake geweest van het voorschrijven van normen of een 'minimum-niveau' die de lidstaten zouden moeten hanteren. 'De ver antwoordelijkheid hiervoor berust bij de regeringen', verklaarde de directeur van het IAEA Hans Blix op een persconferentie. 'De lidsta ten hebben niet de minste belang stelling voor een wijziging van de status van de organisatie in die van een supra-nationaal orgaan'. Blix bracht in herinnering dat er door experts van het atoomureau opge stelde 'aanbevelingen' op het ge bied van de beveiliging van nu cleaire installaties bestaan. De Raad wil evenwel dat de experts gaan zoeken naar mogelijkheden om die normen te verfijnen. Verscheidene landen hebben hun voornemen kenbaar gemaakt om veiligheidsdeskundigen van de organisatie uit te nodigen voor een inspectiebezoek aan hun kerncen trales. Blix tekende hierbij aan dat een dergelijke groei van de werk zaamheden van de IAEA veel geld kost. De huidige begroting be draagt circa 15 miljoen gulden. Hij schatte dat de organisatie voor het extra werk ongeveer 10 miljoen gulden meer nodig heeft. Een vertegenwoordiger van de Sowjet-Unie in de Raad van gou verneurs, Boris Semjonov, zei op een eigen persconferentie dat zijn land alle door de IAEA genomen besluiten steunt. Wat de verplich ting van wederzijdse informatie over radioactieve neerslag betreft moeten eerst grensnormen worden vastgesteld. Een internationale da tabank zou de natuurlijke straling kunnen controleren, zei hij. BRUSSEL - Een van de vier kern centrales in Doel bij Antwerpen is woensdagavond stilgelegd, nadat door een lek radioactief koelwater was vrijgekomen. Volgens de di rectie van de centrale is er echter geen gevaar voor de omwonenden of het personeel van de centrale. Het 'kernpark' van Doel ligt op slechts enkele kilometers van de grens met Zeeuws-Vlaanderen. door Hans de Bruijn Het lek ontstond nadat een pak king van een koelwatersproeier het begaf. Daardoor liep gedurende meer dan een uur 30 liter licht- radioactief water per minuut in de centrale. Het mankement werd di rect ontdekt en de centrale werd onmiddellijk stilgelegd Hoewel al eerder lekken zijn voorgekomen, was het de eerste keer dat dit euvel zich op deze ma nier voordeed. De kraan van de sproeier regelt de toevoer van het water naar 'een drukregelingsvat, waarin de druk constant op 150 at mosfeer gehouden moet worden. Men hoopte gisteren dat de centra le binnen enkele dagen weer zou kunnen worden opgestart. Doel I is in gebruik genomen in 1974 en is de oudste van de zeven Belgische kerncentrales. Het ministerie van leefmilieu zei dat geen onaanvaardbare doses radioactiviteit in de atmosfeer zijn gekomen. Er zou zelfs 30 maal zo veel water hebben mogen wegstro men, zonder gevaar voor de bevol king of het personeel. Niets van het weggelekte water is volgens het ministerie in het milieu terechtge komen. Ook de centrale Doel II (sinds 1975 in gebruik) vertoont, zoals al eerder gemeld, mankementen. Aan de stoomgenerator van die centrale is roestvorming geconstateerd. Ook daarbij is volgens de directie geen sprake van een gevaarlijke si tuatie. Wel zal de generator over enige tijd vervangen moeten wor den, waarvoor de centrale zal moe ten worden stilgelegd. Frankrijk wil met Iran weer normale betrekkingen Iraanse ballingen in Frankrijk, vooral Moedjahedienleider Mas- soud Rgjavi en ex-president Abol- hassan Bani-Sadr. Chirac gaf aan dat zijn regering wellicht stappen zal ondernemen om bepaalde 'excessen' onder Iraanse ballingen te beteugelen 6n hen te dwingen de 'neutraliteit' in acht te nemen die bij de status van politiek vluchteling hoort. Over de lening zei Chirac dat bij de terug betaling rekening moet worden ge houden met de talrijke Frans- Iraanse contracten die eenzijdig door Iran werden opgezegd na de revolutie. PARIJS (AP) - De r van Frankrijk Jacques Chirac heeft gezegd dat dat Frankrijk be reid is zijn betrekkingen met Iran te normaliseren. De Iraanse vice- premier Ali Reza Moayeri is op dit moment voor overleg in Parijs. Chirac beklemtoonde evenwel dat Frankrijk niet van plan is Irak in de steek te laten. Hij noemde dat land 'een vriend'. De Iraniërs maken zich over drie kwesties zorgen: een lening van een miljard dollar die wijlen de sjah aan Frankrijk verstrekte voor een nucleair opwerkingsprojekt, de Franse steun voor Irak en de SAN JOSE (GPD)- De Amerikaanse inlichtin- g*endienst CIA is betrokken bij illegale acties, bedoeld om de Sandinistische regering in Ni caragua in diskrediet te brengen. Tijdens een proces in San José (Costa Rica) heeft een reeks geloofwaardige getuigen verklaard dat de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. Cubaan se tegenstanders van Fidel Castro en anli-san- dinistische Nigaraguanen betrokken waren en zijn bij smokkel en aanslagen die de neutrali teit van dit land moesten ondermijnen en het nauwer moesten betrekken bij de strijd van de contra's. Daarvoor zijn bases geinstallccrd in hel noorden van Costa Rica en is een aanslag uit gevoerd op de dwarsliggende contra-leider Pastora. Die aanslag werd vervolgens toege schreven aan Managua. Ook zijn wapens en drugs gesmokkeld en is een aanslag beraamd op de Amerikaanse ambassade in San Josc. en een plaatselijk parlementslid verdacht ge maakt met gefingeerd bewijsmateriaal. De laatste weken zijn steeds meer losse fei ten over deze complotten en intriges naar bui ten gekomen. Maar pas tijens dit proces is dui delijk geworden dat de aanwijzingen en be schuldigingen duidelijk en samenhangend zijn. In de komende weken wordt dan ook een toenemend schandaal in de Verenigde Staten vervracht, juist nu het Congres moet besluiten over nieuwe hulp aan de contra's. De aanleiding tot het proces in San Josc over de samenzweringen van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA, de Cubanen en anti- sandinistische Nigaraguanen wordt gevormd door de bomaanslag die twee jaar geleden tij dens een persconferentie werd gepleegd op de eigenzinnige contra-leider Pastora. Bij deze bomaanslag werden drie journalisten gedood en twintig gewond. Een van hen was de Ame rikaan Tony Avirgan. tegenwoordig corros pondenl voor de tv-omroep ABC. Zijn vrouw en collega is dc Amerikaanse Martha Honing, tegenwoordig correspondente voor dc tv-om roep CBS. Met subsidie van journalistcnorganisalics hebben zij twee jaar lang een onderzoek inge steld naar het hoe en waarom van de aanslag en daarbij in 13 landen meer dan 100 betrokke nen gehoord. Ze stuitten daarbij op enkele ranches van Amerikaanse hcreboeren in het noorden van Costa Rica, waar volgens hen de CIA met Cubaanse trainers Nigaraguaansc contra's opleidden en bewapenden voor de strijd tegen de Sandinisten. Eén van de meest genoemde hereboeren. John Huil. diende ech ter een klacht in wegens laster - er kennelijk van uitgaande dat de beschuldigingen toch niet sluitend zouden kunnen worden bewezen. Tijdens het proces in het zwaarbewaakte pa leis van justitie in San Jose verschenen echter enkele onverwachte getuigen, die de zaak al leen maar ernstiger maakten. Een opgeroepen getuige, de Amerikaanse huurling Steve Can is overigens enkele dagen geleden verdwenen nadat hij op de Amerikaanse ambassade was ontboden in verband met een 'paspoorlconlio- le'. Zijn onbeheerde plunjezak stond in de marmeren rechtszaal als een stille beschuldi ging.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7