EXTRA KOOPAVOND Harde confrontatie blijft uit DIGROS VANDAAG GEOPEND TOT 21.00 UUR 'Politiesterkte Leiden fors gedaald Lange Gracht Leiden Meer dreiging dan geweld bij opening politiebureau /RIJDAG 23 MEI 1986 LEIDEN Burgemeester kritiseert rijk bij opening bureau LEIDEN - Demonstraties en onge regeldheden hebben gistermiddag niet kunnen verhinderen dat mi nister De Korte van binnenlandse zaken het nieuwe Hoofdbureau van Politie aan de Langegracht of ficieel voor geopend verklaarde De minister arriveerde om vier uur gistermiddag per auto op de Langegracht via hel terrein van hel Energiebedrijf Rijnland dat in ver binding staat met de Maresingel Andere genodigden bij de officiële opening moesten langs afzettingen bij het bureau komen Pogingen van demonstranten om het ge bouw lot aan het moment van opi ning te blokkeren, mislukten. Burgemeester Goekoop sprak er zijn spilt over uil dal "hel optreden van enkele figuren uit onze kleur rijke samenleving" lot een paar wijzigingen in hel feestprogramma hadden geleid, maar toonde zich juist verheugd over het feil dat de moeite om binnen te komen nu eens niet te wijten was aan hel col lege van B en W: het lag niet aan het college dal de helft van de slra ten was opgebroken en de andere helft met palen afgezet. De burgemeester oefende in zijn openingswoord kritiek uit op zijn partijgenoten in hel kabinet en in de Tweede Kamer. Hi j hekelde met name opmerkingen van de VVD- hjslrekker Nijpels die in de verkie zingscampagne beweerde dal er in de afgelopen kabinetsperiode 3000 agenten zijn bijgekomen "Dat is schitterend". aldus Goekoop. hebben er hiér niets van gen xkt" Er is m Leidon geen enkele agent extra bijgekomen, volgens Goe koop "Integendeel. De Lcidsc be volking is in vier jaar met twee pro cent gestegen, de bebouwde- op pervlakte met zeker tien procent uitgebreid en de criminaliteit is bn na verdubbeld. Tegelijkertijd is de effectieve politiecapaciteit in Lei den. uitgedrukt in uren. met acht a tien proeent afgenomen Den Haag kivi beslist niet beweren dat de po litie enorm versterkt is. in elk geval niet hier", aidus de burgemeester die een uitbreiding van de korps sterkte van middelgrote gemeen ten zoals Leiden beslist geen over bodige luxe noemde Goekoop hief ook hel vingertje over de arbeidsduurverkorting en andere rechtspositionele regelin gen. Volgens de burgemeester zal met name een verdergaande ar beidsduurverkorting bij de politic rampzalig uitpakken indien niet ruim tevoren organisatorische maatregelen genomen worden oirf de gevolgen op te vangen Verdeeld De burgemeester oefende voorts kritiek uit op het feil dat hol beleid voor de politie op landelijk niveau niet bp cén organisatie berust, maar tussen twee ministeries ver deeld is. Volgens Goekoop moet de directie politie bij het ministerie van binnenlandse zaken worden ondergebracht en zou zijn partij, de VVD. dat bij de kabinelslbn clen "ander .Mii n t ster steek net in uw zak en leg het in Den Haag op tafel", aldus maande Goe koop de minister van binnenland se zaken. Minister De Korte, eveneens VVD'cr. gaf Goekoop weinig hoop op verandering. Hij zei kortaf de voorstellen van Goekoop op de sta pel te zullen leggen die de kabi netsformateur moet doorploegen en dat de formateur het verder maar moet uitzoeken. Over de be wering van Goekoop dat Leiden er in geen jaren een extra agent heelt bijgekregen zei de minister te zul len kijken in hoeverre dal verhaal waar is Volgens De Korte is de ge realiseerde uitbreiding redelijk over de gemeenten verspreid. Als officiële openingshandeling onthulde de minister een drietal vaandels van politiebonden die in de kantine van hel nieuwe politie bureau een plaats aan de wand hebben gekregen De vaandels da teren nog uil een li|d voordat het oude gebouw aan de Zonneveld- straal in gebruik werd genomen. DIGROS (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - Twee arrestaties, een bekladde muurschilde ring. kapotte flessen, twee gebroken ruiten en een ver brande vlag. Resultaten van een dagje 'demo/blokkade' door ongeveer honderdvijf tig actievoerders tegen de feestelijke opening van het nieuwe politiebureau aan de Langegracht. door Annemiek Ruygrok en Simone van Driel Politie-woordvoerder Dick Grave- land vindt dat hel achteraf alle maal nog is meegevallen. Hoewel de dreigementen van de actievoer ders in de dagen voorafgaand aan de opening steeds grimmiger wer den, aantallen van zevenhonderd demonstranten werden genoemd en een harde confrontatie werd verwacht, komt het uiteindelijk niet verder dan wat schermutselin gen tussen politie en demonstran ten op het moment dat de Lange gracht voor het nieuwe bureau moet worden 'schoongeveegd' om de gasten te kunnen toelaten Geladen sfeer Toch hangt er de hele middag op het stuk Langegracht voor het hu reau een geladen sfeer Vooral Leidse huismoeders die in de na Een Britse demonstrant wordt gearresteerd nadat hij met sl ifoto Je dankt toch God knieen dat het jouw Ja. neem nog maar bier. Zonder fles in z nergens". bijgelegen supermarkt hun bood schappen willen doen. hebben wei nig waardering voor de kleurrijk uitgedoste actievoerders. "Moet je ze zien die vissekobben. Zelfs voor een 'bevoegd iemand' als wethouder Hans.de la Mar was het moeilijk om toegang tot het nieuwe politiebureau te krijgen. Alleen op vertoon van de uitnodiging werden bezoekers toegelaten (foto wim Dijkman) De Leidse politie-agenten. die in de middenberm staan te wachten op de dingen die komen gaan. wor den veelvuldig aangemoedigd om er op los te rammen. "Dat laat je toch niet over je kant gaan. Dal tuig Waarom doen jullie er toch niks fegen?" De agenten houden zich echter volgens de instructies op de achtergrond. Al staan som migen zich op te vreten. "Dit is erg slecht voor m'n bloeddruk" Waar op een collega hem maant: "Houd je toch maar rustig". Van werken komt er op het te genover gelegen Energie Bedrijf Rijnland, waar overigens minister de Korte zich schuil houdt, weinig terecht. Voor de ramen slaan dc werknemers opeengepakt om de gebeurtenissen gade te slaan. Ook buiten zijn achter het hek meer werklieden aan het kijken dan aan het arbeiden. Dat ontlokt een van de opzichters de aanmoediging: "Jongens, werken, als het even kan". Gevoel voor nuance heeft hij in elk geval. Het politiebureau is de uren vóór de officiële opening (vier uur) een bunker, bemand door ME'ers. Om streeks half drie stelt een aantal ME'ers zich met attributen op ach ter het hek Dat brengt de gemoe deren van de actievoerders, die tot dan toe wat gezapig op de stoep hebben rondgehangen, in beroe ring: "Moordenaars, vuile fascis ten". roepen zij aan het hek ram melend. Drie arrestanten, die eer der op de dag waren aangehouden omdat zij stenen uit hel plaveisel vergaarden, worden vrijgelaten. "Kom ik ga eens naar huis. ik moet nog brood eten", is het com mentaar van een vrouw, die in plaats van boodschappen te kun nen doen naar de gebeurtenissen is blijven kijken. "Heb je je brood dan niet meegenomen", vraagt een ander haar. "Nee natuurlijk niet. ik wist toch niet dat het hier zo'n zooitje was". Gek De omstanders, veel groter in aantal dan de actievoerders, kun nen veelal weinig begrip opbren gen voor wat zich op de Lange gracht afspeelt. Slechts agressie krijgen de demonstranten over zich heen. "Ze moesten dat tuig op hangen", vindt er een "Alles wat er gek uitziet, moeten ze een week niet te vreten geven", toont nok een vrouw weinig meeleven. Haar buurman: "Die 21 cellen in het bu reau. die kunnen ze nou meteen mooi volstoppen". De actievoer ders op hun beurt zijn niet onver deeld blij met die massale belang stelling van de bevolking. "He joh. komen jullie apies kijken? Ga toch naar huis als je het er niet mee eens bent". Hier en daar gaan de Leidenaren een discussie aan met de demon stranten over het nut van de actie, maar die zijn doorgaans vruchte loos "Wat heb je nou aan al dat rot zooi trappen?", vraagt een man. "Wat heb je nou aan politie'.'", re pliceert de actievoerder tot wie het woord wordt gevoerd. Wat hem be treft mag het bureau tot de grond afbranden. Dc Leidcnaar: "Dan moet het weer opgebouwd worden en dat kost geld". De actievoerder "Waarom kost het geld? Omdat je het weer opbouwt. Dat moet dus niet gebeuren Het wordt hier en daar door het publick zeer spijtig gevonden dat het niet echt tot een gewelddadige confrontatie tussen de actievoerders en de politie komt: "Ik had er graag een paar (actievoerders, red.) neergehoekl". Inmiddels is de soepkoning gear riveerd. Zijn wagen trekt veel klan ten. want demonstreren maakt dorstig en hongerig. Er breken wat bierflesjes "Dat is link. als er een tje in dal glas valt Ontruimd Rond een uur of drie komt er wat beweging. ME-bussen rijden de Langegracht op. Ruim dertig ME'ers met vier honden stellen zich over de hele breedte van de Langegracht op ter hoogte van de Korte Mare. Actievoerders dringen op naar het bureau. "Ze komen publiek wordt door agenten ge sommeerd zijn heil wat verderop te gaan zoeken. De politie wil koste wat kost. een confrontatie tussen actievoerdes en publiek voorko men. Door luidsprekers wordt ge roepen dat "de Langegracht zal worden ontruimd". Gejoel van dc kant van de actievoerders. De Leidse politie gaat erop al Pro beert de blokkade te breken. Er vallen klappen, de actievoerders scanderen "Moordenaars!" Maar een aantal van hen is al weg bij de poort. Toch zal de ME oprukken, toegejuicht door het personeel van het EBR. Dat staat te klappen. Vanaf dc Korte Mare nadert dc stoet ME'ers in stramme pas. Hon den blaffen. "Fascisten, moorde naars. SS'ers". wordt er geroepen De ME loopt, strak voor zich uitkij kend door Ze zijn al voorbij de in gangspoort van het bureau. Er wordt met stenen gegooid Een jongen wordt opgepakt en door Leidse stillen' in een arrestanten wagen getrokken. Hij stribbelt he vig tegen. Vier agenten komen er aan te pas. Eenmaal in de wagen hebben zij de grootste moeite om hem de handboeien om te doen Het duurt maar even. dan is de Langegracht schoon, de blokkade opgeheven. De ME blijft over de gehele breedte van de Langegracht opgesteld staan. Ook aan de kant van de Korte Mare staan nu ME'ers in het gelid De gasten kunnen ko men De feestelijke verhuisoptocht van het oude politiebureau naar het nieuwe is dan al afgelast. Te weinig animo. "We gaan onze in strumenten daarvoor niet riske ren". is het commentaar van een lid van hel muziekgezelschap Con cordia. Ook de buitenlandse poli tiegasten hebben weinig zin in een confrontatie met actievoerders Vuistslag De Langegracht is het grimmige toneel van ME'ers die actievoer ders tegenhouden. De Leidse be volking kijkt niet-begrijpend toe Ruim dertig leden van de Mobiele Eenheid voerden een charge uit nadat de actievoerders geen gehoor gaven aan het bevel van de politie zich uit de buurt van het politiebureau te verwijderen ifoto Wim Dijkman) Waarom wordt er niet op losgesla gen'.'" is een veelvuldig gehoorde kreet Een breedgeschouderde man komt in conflict met een actie voerder. Mil slaat hem met een vuistslag tegen de grond Ja als we nou het recht in eigen hand gaan nemen, waar blijven we dan'.', v raagt een ander zich af. Een twee de actievoerder, die door de poli tiebiokkadc wil heendringen, wordt opgepakt Intussen druppelen de genodig den binnen. "Daar komt dat tuig", schreeuwt een meisje met over slaande stem vanuit het raam van een naburig kraakpand, van waar uit inmiddels een anarchistenvlag wappert. Burgemeester Goekoop staat in volle glorie op de minister te wachten Maar De Korte wordt in sneltreinvaart met een busje langs hem heen gereden De gasten hebben dc- grootste moeite om bin nen te komen Wie geen uitnodi ging heeft, wordt de toegang ge weigerd. Zoals Links Leiden-wet houder Hans de la Mar In witte trui en met zijn lange haren onder scheidt hij zich kennelijk maar weinig van de eerste de beste actie voerder "Maar het is echt een wet houder". zeggen mensen bij de poort. '"Ja dat kan iedereen wel zeggen", is het commentaar van de zich aan zijn instructies houdende ME'cr. Na veel gesoebat mag De la Mar toch naar binnen. Om hal! vijf is de rust op de Lan gegracht grotendeels weergekeerd Van de actievoerders is nauwelijks nog een spoor te bekennen De meesten zitten met een ijsje uit tc blazen op het lommerrijke Stad huisplein en de ME heeft derhalve slechts nog tot taak de nog wel in groten getale aanwezige nieuws gierigen achter de hekken te hou den. Die zijn echter geenszins van plan het bureau te blokkeren, veel meer dan wat flauwe vragen I Heb-ie het met warm in zo'n pak-'") beantwoorden valt er voor de ME'ers dan ook niet te doen Sommige Leidse jongetjes zijn erg v asthoudend Jij bent een aardige ME'cr. ju niet. ja nj kan wel la chen" Want ook ME'ers raken wel eens uit de plooi "Hier heb je een ijssie dan staat die bek misschien even stil", probeert een moeder de jongen te lijmen. Maar het ijsje smelt. Geduldig, maar verlangend wachten intussen de ME'ers op het moment dat ook zij een verfrissing tot zich kunnen nemen. Dat mag om zes uur In kleine groepjes wor den zij weggeloodst om koffie te gaan drinken Ook de paarden vvoi den gelaafd. De rest moet blijven staan, om nieuwe actie te voorko men. In de stad zitten groepjes ac tievoerders nog steeds aan ijsjes te likken. Sommigen zijn al per busje vertrokken. Want de demo/blokka de is dan al lang voorbij Weinig omstanders zijn het met de demonstratie eens. Een van hen geeft lucht aan zijn ergernis dooreen actievoerder een vuistslag te verkopen De nog maar net van de sporen van een eerdere kalkactie ontdane muurschildering op de zijgevel van het politiebureau valt opnieuw ten prooi aan verfbommen en spuitbussen. ifoto wim Dijkman* Grimmige demonstrantensommigen met bivakmutsen en doeken voor hun gezicht om herkenning te voorkomentegenover verbeten politie-agenten. Wachtend op de confrontatie. ifoto Loek z„,d.rduta, Politie-agenten en actievoerders in discussie.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3