puur achttiende- eeuws handwerk Muziek maken: KIJK UIT Exposities Concerten Leiden Den Haag Amsterdam Rotterdam Kunstbeurs in Pesthuis Ruud Koumans componist van de 'Leidse miniaturen' VRIJDAG 23 MEI 1986 KUNST PAGINA 25 Leiden Rijksmuseum Boerhaave - Steen straat, 'Balans van een eeuw', Neder landse natuurwetenschappen en ge neeskunde in de 19e eeuw, t/rn aug., di t/m za van 10-17 uur. zo van 13-17 Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, 'Leven en werk van Wal ter Spies', fm 1/6; 'religieuze voor werpen uit de Tibetaanse boeddhisti sche traditie', tot 1/6; 'Katsushika Ho- kusai: de oude tekengek'; 'Borneo: Oerwoud in Ondergang, Culturen op Drift', t/m 5/10; di t/m za van 10-17 uur. zo van 13-17 uur. De Lakenhal - Oude Singel, 'Leidse Ateliers IV', moderne kunst van Trees Klijn, Thon Geraedts en Jac queline Ravelli, t/m 6L/6; di t/m za 10-17 uur. zo 13-17 uur. Pijpenkabinet - Oude Vest, 'Honderd aanwinsten', voorjaarstentoonstelling van aanwinsten van het afgelopen jaar, t/m 8/6; zo 13-17 uur Caeciliastraat 18 - werk van Bea Huij- stee, Ria Krieken, Gertrud Mandel- maum en Ingeborg Olderwald, tot 30/ 5; tel. 413452/122651. Jan Bentveld - Nieuwe Rijn, expositie van kunstwerken in bezit van de kunstuitleen. Le Pigeon - Scheekmakerssteeg, Ja panse prentkunt, t/m 3/6; woe t/m za van 12-16 uur. Stichting Burcht, Burgsteeg, tekenin gen van Gerard Verdijk, t/m 13/6; wo t/m zo van 12-17 uur. Galerie Denise Stephan, Bakker- steeg, schilderijen van John Toren beek en kleine bronsplastieken van Evert van Hemert, t/m 22/6; vr. za en zo 13.30-17.30 uur. Holiday Inn, expositie aquarellen van Danielle Alt, t/m 4/6. Piggelmee, Janvossensteeg 19. Paul de Blocq van Scheltinga, foto's boven en onder water; t/m 30/5 AZL-galerie, Rijnsburgerweg. werk van de beeldende kunstenaars: René Daniels, Mariene Dumas. Joris Geurts, J.C. J. van der heyden, Lucas- sen, Emo Verkerk en Carel Visser, 1 m 15/6; ma t/m vr 10-16 uur. za en zo 14-17 uur Ladie Bossen exposeert tot en met 28 juni olieverf- en acrylschilderijen in de Trommelaar aan de Apothekers- dijk. Deze schilderijen kan men vol gens haar zien als landschappelijke abstracties. Openingstijden dagelijks, behalve op zondag, van 17.30 tot 20.30 De Vereniging van Wassenaarse Beel dende Kunstenaars houdt de komen de week een tentoonstelling in de Wa- renar aan de Kerkstraat. De geva rieerde expositie duurt van 24 mei tot en niet 1 juni. dagelijks van 11-17 uur. donderdagavond van 19-21 uur. AZL, Leidse Plein, portretfotös van het Carnaval van Venetië door de fo tograaf Dirk Ketting, openingstijden: zie boven. LAK-galerie, Cleveringaplaats, werk van Herman van Ommen en Ben Geerts, t/m 27/6, ma t/m vr 10-17 uur Leiderdorp Gemeentehuis - tekeningen en grafi sche techniken van Mary van Delft, t/m 30/6; ma t/m do 8-17 uur, vr van Leythenrode Hoogmadeseweg, schilderijen conté-tekeningen Henk van Hartevelt, t/m 10/6; dag. van 10-20 Muzenhof, Gordijnsingel, weefsels en getouwgebonden technieken van Tjitske Westra en lakverf op papier van Guus Sloos, t/m 4/6, ma t/m vr 14- 18 uur. za 9.30-12.30 uur Noordwijkerhout Congrescentrum Leeuwenhorst werk van Carl Palm e.a., tot 15/6; dag. Giovanni ten Raa met aquarellen, te keningen en etsen; Bep Franzel met keramiek en Rein Bijlsma met olie verf, t/m 29/5; woe, do. zo van 14-16 uur, za van 10-16 uur. De Zilk Duinstudio, zeefdrukken en aquarel len van Bart Filet; keramiek van Geri Graveland, t/m 8/6, wo, za en zo 14-17 Terry en Gerry, landse Kerk. Het programma meldt de Davidde Pendente en het Requiem van Mozart. Aan deze avond werken mee de sopranen Ellen van Lier en Eveline Vis, de alt Myra Kroe- se, de tenor Christofoor Baljon en de bas Peter Dijkstra. De leiding berust bij Hans van der Toorn. Aanvang 20.15 uur. Het Mendelssohn Trio geeft van avond een concert met medewerking van de violiste Isabelle van Keulen in het Groene Kerkje in Oegstgeest. Er zullen werken worden uitgevoerd van Ravel en Fauré. Aanvang 20.15 uur. Het Arnold Schönberg Kamerkoor onder leiding van Maarten Michielsen treedt zondagmiddag in de Lokhorst- kerk op. Met medewerking van een Rotterdams instrumentaal ensemble zullen drie motetten van Bach ten ge hore worden gebracht. Het program ma vermeldt voorts de uitvoering van het Vijfde Brandenburgse Concert en de Eerste Sonate voor vioolsolo. Aan vang 14.30 uur. In de Wassenaarse Pauwhof wordt zondagmiddag het laatste concert van dit seizoen gegeven. Deze keer zal Ernst Stolz de Ballade no 3 in As gr. terts op. 47 van Chopin ten gehore brengen en Hanneke Lethcr de Sona- Svahstrom, Coraïies Noske e Stolz het dubbelconcert van J.S. Bach spelen in een arrangement voor twee violen en piano.Aanvang 16.30 De cellist Anner Bijlsma komt zon dagavond naar de Wassenaarse Dorpskerk. Het programma vermeldt werken van J.S. Bach, die op ver- 19.00 v Het LESKO treedt woensdagavond in het LAK-theater aan. Het program ma is geheel gewijd aan werken van vrouwelijke componisten, te weten Jacqueline Fonteyn, Joanna Bruzdo- vicz, Jana Bacewicz en Thea Musgra- ve. Bovendien zal tijdens dit concert het werk 'Big Marble' van de Neder landse componiste Ig Henneman zijn première beleven. De leiding berust voor het laatst bij Jacques van der Steen, die met dit concert afscheid neemt. Aanvang 20.30 uur. Muziek van de Franse dichter-compo- nist Guillaume de Machaut (ca. 1300- 1377) zal op woensdagavond worden uitgevoerd in de Taffeh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden. Voor de uitvoering zorgt het ensemble Stu dio Laren, in het kader van de series van de Stichting Oude Muziek en Theater. Aanvang 20.15 uur. derdagavond in de Marotzaal op de cellist Jean Decroos en de pianiste Danièle Dechenne. Aanvang 20.30 Pop 'Alles komt terug, er is niets nieuws onder de zon'. Rob de Nijs zei het pas nog op de planken van de Leidse Schouwburg. Zo ook de skiffle, eén van de vergeten Britse voorvaders van de hedendaagse popmuziek. Ter ry en Gerry hebben de skiffle heront dekt. Hun eerste LP From Lubock to Clintwood East werd in Engeland jui chend onthaald. Vanavond rammelen ze er op los in het Leids Vrijetijds cen trum. Met banjo, wasbord en staande bas zijn ze in staat van elk optreden een feest te maken. Aanvang 23.00 In Tent in Wassenaar speelt vanavond Prilius Lacus, een Nederlandse band die weigert een voorbeeld aan ande ren te nemen en het experiment niet schuwt. Aanvang 23.30 uur. Praatmiddag Onder het motto 'Hilhorst houdt huis' is er zondag een praatmiddag bij Stichting Burcht. Marijke Hilhorst praat met een aantal gasten, onder wie de Leidse oud-wethouder Cees Waal. het Leidse PvdA-lid Elly Kerckhofs en een vertegenwoordiger van het Rijksmuseum van Oudheden, die zich bezig houdt met de komende tentoonstelling van Turkse schatten Aanvang 16.00 uur. (Het afchitectencafé op maandag be gint om 19.30 uur en niet om 17.30 zo als eerder aangekondigd. Het betreft een schetswedstrijd tussen architec- Journalistencafé 'Journalistiek en het politieke be drijf. Daarover gaat maandagavond in het kader van het Journalistencafë bij Stichting Burcht de forumdiscus sie onder leiding van Nico Cramer, hoogleraar parlementaire geschiede nis. Aan deze discussie nemen deel Elske ter Veld, lid van de Tweede Ka mer voor de PvdA en (onder voorbe houd) Kees Lunshof, parlementair verslaggever voor de Telegraaf en Cees Sorgdrager, verslaggever voor Den Haag Vandaag. Het onderwerp is de vermeende en bestaande weder zijdse afhankelijkheid van pers en po litiek. Aanvang 20.30 uur. Lezing T.H.C. Visser houdt dinsdagavond bij Stichting Burcht een lezing over 'He dendaagse vrije fotografie. De avond wordt georganiseerd Ontmoeting Voor het TROS-radioprogramma 'Om het boek' zullen woensdagavond op namen worden gemaakt bij Stichting Burcht. Titel van de avond: De Ont moeting met Doeschka Meijsing. De toegang is vrij. Aanvang 20.30*uur. Schouwburg le Internationale Chansonweek. ma 26. Georges Moustaki. di 27. Liesbeth List, Jenny Arean en Paul van Vliet, wo 28. Gisela May. 20.15 uur LAK-theater vr 23. za 24. 20.30 uur. Revue All that sing.danc en talk'. do 29, 20.30 uur.. Toneelschuur met 'Siliconen'. Microtheater Imperium vr 23. za 24. 20 30 uur. 'Niet geschikt voor publicatie'. Koninklijke Schouwburg za 24. di 27. 20.15 uur. 'Ons kent door de Haagse Comedie do 29, 20.15 uur, 'Het park' door Man nen van den Dam. Appeltheater vr 23. za 24. wo 28. do 29. 20 15 uur. 'Midzomernachtsdroom Circustheater vr 23, 20.15 uur, Adèle in korte broek. Solo van Adèle Bloemendaal do 29, 20.15 uur. Nederlands Dans theater i.k.v. Holland Festival. teline' De Jongste Cijfers. Congresgebouw za 24, 20.15 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Hans Vonk Bellevue t/m 31 mei (beh zo en ma). 21 uur. Centrum met 'Fijne slaapkamergor dijnen. 'Verre vrienden' Nieuwe de la Mar t/m 1 jun (beh ma) 20.15 uur. Jan Blaaser 'Klapstool' Stadsschouwburg vr 23, za 24,20.15 uur, Pubhekstheater 'Wat u wilt' ma 26,20.30 uur, Sticht. Dansproduk- tie Concertgebouw vr 23, 20.15 uur. Residentie-Orkest mmv Andre Michel; Nederl. Philhar- monisch Orkest, mmv Glen Wilson, ma 26, 20.15 uur, Murray Perahia, pia- De Doelen vr 23. 19.30 uur, Brabants Orkest met Philips Hirshhom, viool. vr 23,20.15 uur, kleine zaal, koor Com Nu Met Sang met o.a. Wendela Brons- za 24. zo 25. 20.15 uur, zo 25. 14 15 uur. Rotterdamsch Philharmonisch Or kest. ma 26, 20 15 uur, orgelconcert door Arie Keüzer. Luxor Theater za 24, zo 25, 20.15 uur, Palestijnse theatergroep El-Hakawati. LEIDEN - De Culturele Raad Zuid-Holland organiseert van 29 augustus tot 21 september, in sa menwerking met de kunstuitleen centra in de provincie, de 'Eerste Zuidhollandse Kunstbeurs' in het Pesthuis Leiden Het Gemeentebestuur van Lei den heeft het Pesthuis gratis voor deze beurs beschikbaar gesteld. De ruimte van dit uit 1658 daterende Pesthuis wordt zeer geschikt geacht voor een dergelijk groot schalige tentoonstelling. Professionele kunstenaars uit Zuid-Holland alsmede kunste naars uit Breda en omgeving woi den uitgenodigd aan de beurs deel te nemen Voorafgaande aan de publiek stoegankelijke periode van de 'Eer ste Zuidhollandse Kunstbeurs' zul len de kunstuitleencentra in Zuid Holland en de Artotheek Breda hun aankopen doen voor collectie uitbreiding. Uit de totale inzending wordt door een tentoonstcllingscommis sie. bestaande uit Juriaan van Kra nendonk (galerie-eigenaar), Karola Pezarro (samensteller/edukatief begeleider provinciale Tentoon stellingsdicnst Zuid-Holland) en Fré Ilgen (beeldend kunstenaar, lid Overleg Beeldende Kunst) een overzichtstentoonstelling samen gesteld. In totaal zal werk van zo'n 800 beeldende kunstenaars in het Pest huis te zien zijn. Gedurende de 'Eerste Zuidhol landse Kunstbeurs' zullen andere manifestaties (theater, performan ces. film. muziek) plaatshebben in de tuin van het Pesthuis AMSTERDAM - In het veilinghuis Christie's komt op 27 mei een collectie Rietveld-meubels onder de hamer Gisteren werd de eerste kijkdag gehouden Op de foto links de Birza-stoel. die waarschijnlijk ongeveer t 100 000 op zal brengen en rechts de militaire stoel, die op I 25.000 wordt geschal ifoio anpi Mozarts Requiem bij Excelsior Rund Koumans. componist van 'Leidse Miniaturen', ach ter rijn vleugel. RIJSWIJK/LEIDEN - "Het maken van muziek is puur achttiende-eeuws hand werk. Ik geloof niet in een ivoren toren waarin de com ponist al strijkend door zijn weelderige haardos op in spiratie zit te wachten. "Dat stelt de Nederlandse com ponist Ruud Koumans met Haagse nuchterheid vast over zijn lange muzikale carrière in een met tropi sche planten en bloemen overgoten Rijswijkse suite. Zondagmiddag heeft in de Stads gehoorzaal de wereldpremière plaats van de 'Leidse Miniaturen' een koor- en orkestwerk dat CM- reunist en oud bestuurslid in op dracht van Collegium Musicum speciaal heeft geschreven als klap stuk van het tiende lustrumcon- door Anneke van Vliet eert, waarmede CM dit seizoen be sluit. Deze opdracht werd mede ge- financieerd door het Leids Univer siteitsfonds en het Anjerfonds. Rijmgedichten De 'Leidse Miniaturen' zijn geïn spireerd op een achttal rijmdichten van de bekende Leidse studenten dichter Piet Paaltjens alias Fran cois Haverschmidt. waarbij Kou mans vooral gegrepen werd door de literaire stijl en het pittige rijm- ritme: "zo van ralde-ralde-ra. Héér lijk vind ik dat", valt hij met de deur in huis en voegt daar enthou siast aan toe. "en dan nog dat prachtige poëtische woordgebruik waarin, ondanks de tijdafstand, ie dereen zichzelf moet herkennen Dat is andere koek dan geslepen disc-jockey taal. Teksten als in de gedichtjes 'Zoals ik eenmaal be minde' en 'De maan geleidt langs de ruiten' dat is toch van een totaal andere schoonheid. Ik houd van die melancholie van Paaltjens, die de weemoed zo kostelijk relati veert door schromelijk te overdrij ven. En vergeet niet dat het alle maal dateert uit een tijd waarin 'de Meisjesstudent' nog moest worden uitgevonden". Sempre Intussen heeft de fraaie hoornso lo behorende bij het rijmdicht 'Hoor ik op Sempre een wald hoorn?' bij Collegium Musicum wel het nodige stof doen opwaaien, en de oude gevoelens van rivaliteit tussen beide studenten orkesten opnieuw verhevigd. "Sempre Cres cendo bestaat al 155 jaar en dat is niet gering"? probeert Koumans daarover eerst beschaafd te zeg gen. waarna direct daarop het bloed kruipt waar het niet gaan kan en hij niet wil verhelen dat: "Sempre traditiegetrouw nu een maal wat extrovert is en wat ge makkelijk op de publieke trom slaat. Sempre voelt zich bewust een elite, terwijl CM wat dat betreft duidelijk minder kakkineus naar voren komt. Minder lawaai, méér muziek", gooit hij schertsend ko len op het vuur Het is geen toeval dat de banden met Collegium Musicum zo hecht zijn: Op 9-jarige leeftijd compo neerde Ruud Koumans al kleine pianowerken en karakterstukjes waarmee hij op een gegeven mo ment vastliep en is gestopt. Pas in zijn studententijd werd zijn talent herontdekt door de voormalige praeses van de studentenvereni ging Albert Muller. Een man met een vooruitziende blik: in 1953 schreef Ruud Koumans voor CM zijn eerste Opus om na een succes volle muzikale carrière als leraar aan het Koninklijk Conservato rium in Den Haag en als componist er a.s. zondag het zeventigste toon dicht aan toe te voegen. "Al die jaren blijf je schaven aan je stijl", vervolgt hij. "Al: hebben de subtiliteit van Chopin en oer kracht van Bartok mij altijd gefas cineerd en zijn Mozart en Scarlatti altijd mijn huisgoden gebleven' Minder affiniteit voelt Koumans daarentegen met de hedendaagse toondichters: "Hoewel ik er zeker geen moeite mee heb om zo nu en dan op het randje van de vrije ato naliteit te balanceren, mis ik toch de behoefte om met de ene disso nant de andere om de oren te slaan Ik ben bang dat zij onder 'origi neel' verstaan, in feite niet meer betekent dan wat andere toondich ters al in de prullemand hebben ge gooid" "Ik betreur die breuk en isoleer me van mijn componerende vak broeders. Waarschijnlijk komt het doordat ik de oorlog nog bewust heb meegemaakt en daardoor de mogelijkheid bezit om met minder spectaculaire impulsen gelukkig te kunnen zijn", filosofeert hij daar over en vervolgt: "Als ik Bach speel, dan word ik helemaal rustig en evenwichtig, bij Mozart en ook Scarlatti, gereinigd en heel. terwijl Debussv mij volkomen etherisch kan maken" LEIDEN - Het Leids Studentenkoor en -orkest 'Collegium Musicum' bestaat vijftig jaar. Ter gelegenheid van het jubileum werd gisteren op het terras van Art Tea House 'De Oude Rijn' een kamermuziekavond gehouden, tijdens welke diverse leden van het gezelschap beurtelings het podiumpje betraden. Het grote jubileumconcert van 'Collegium Musicum' heeft zondagmiddag in de Stadsgehoorzaal plaats. ifoio Hoivasii LEIDERDORP- De christelijke oratoriumvereniging 'Excelsior' bestaat negentig jaar. Ter gelegen heid van het achttiende lustrum geeft het koor op vrijdagavond 30 mei een feestelijk concert in de Dorpskerk in Leiderdorp. Uitge voerd zullen worden het Requiem van Mozart en Psalm 42 'Wie der Hirsch schreit' van Mendelssohn Bartholdy. Aan de uitvoering werken mee de sopraan Machteld van Woerden, de alt Corrie Pronk, de tenor Harry van Berne, de bas Marcel Moester en de organist Jan Stulp. Het Amsterdams Begelei dingsorkest is ook van de partij, de algehele leiding berust bij Jos Schohaus.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25