Opmerkelijke vondsten bij Dever Premie voor jachtvliegers Eis bijstandsmoeder uit Alkemade weer afgewezen Amateur-archeologen driftig aan de slag in Lisse Gesprekken over VS-basès in Spanje beginnen in juli PTT-satellieten krijgen concurrentie van Astra Celstraf geëist tegen Voorhouter VRIJDAG 23 MEI 1986 DEN HAAG/ALKEMADE - De ge meente Alkemade hoeft de bij standsmoeder M. Westrate niet te zeggen hoeveel dagen per week haar vriend bij haar op bezoek mag komen zonder dat haar bijstands uitkering in gevaar komt. Het Haagse gerechtshof heeft een eis van de vrouw in deze richting in hoger beroep afgewezen. De Alke- madese bijstandsmoeder had er ook over geklaagd dat de controles op het mogelijk samenwonen met haar vriend haar privacy aantasten. In eerste instantie had de recht bank al in kort geding de eis van de Alkemadese afgewezen. Daarbij speelde een rol dat de gemeente ïad toegezegd voortaan een ge sprek met de vrouw te zullen heb ben alvorens gericht te gaan con- roleren. De gemeente had vorig jaar de bij- tandsuitkering van mevrouw Veststrate korte tijd ingetrokken -mdat zou zijn gebleken dat haar >roefdiervriendelij k DEN HAAG (ANP) - Prinses Mar griet heeft gisteren in Den Haag een wetenschappelijke prijs van de Europese federatie van de associa tes van de farmaceutische indus- rie (EFPIA) uitgereikt aan de Brit dr. Oliver P. Flint. Hij kreeg de prijs, 25.000 Zwitser se franken (bijna 35.000 gulden) en een kristallen object, voor het ont wikkelen van een test die een enor- ne vermindering van het aantal proefdieren kan betekenen in de farmaceutische industrie. Het doel van de prijs, die voor het eerst werd uitgereikt, is de er kenning van nieuwe wetenschap pelijke bijdragen die van bijzonder belang zijn voor de de farmaceuti sche industrie. vriend bij haar inwoonde en zij dus een zogenoemde economische een heid vormden. Na een bezetting van de kamer van de burgemeester door Weststrate kwam de sociale dienst van Alkemade op andere ge dachten en werd de uitkering her vat. Volgens Weststrate was haar uitke ring ingehouden na roddels van buurtgenoten. Zij wilde voorko men dat de gemeente haar eerdere optreden zou herhalen. Vandaar haar eis om bekend te maken hoe veel dagen per week haar vriend 'rechtmatig' bij haar mag verblij- Opnieuw celstraf geëist tegen 'Heer Olivier' HAARLEM (GPD) - Als het aan de Haarlemse officier van justitie mr. Van der Perk ligt, gaat 'meesterop- lichter' Arie Olivier opnieuw voor langere tijd achter de tralies. Hij heeft eerder in etappes elf jaar uit gezeten wegens onder meer oplich ting en verduistering. Van der Perk eiste gisteren voor de Haar lemse rechtbank twee jaar gevan genisstraf met aftrek van voorar rest. De nu 46-jarige Heemstede- naar wordt ervan verdacht zich na zijn vrijlating in november 1984 op nieuw schuldig te hebben gemaakt aan oplichting en verduistering. Olivier ontkent dat. In de dagvaarding wordt onder meer gesproken van het laten in nen van gestolen cheques, het ver duisteren van een groot deel van de erfenis van een ex-vriendin, het helen van gestolen spaarbiljetten en nog een aantal zaken, die het daglicht niet kunnen velen. AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam-noord, is gisteren hel beeld 'Ont moeting in vrijheid' van beeldhouwer Eddy Roos op zijn sokkel geplaatst. Het beeld is ter nagedachtenis aan de ongeveer 700 Nederlanders die tijdens de Spaanse Burgeroorlog (1936-1939) om het leven zijn gekomen en wordt volgende week onthuld in aanwezigheid van de Spaanse ambassa- (fotoANPl deur. Geen vonnis in Salem-affaire ROTTERDAM (ANP) Een 59-jarige zakenman uit Rotterdam, verdacht van Irauduleus handelen in de Salem-alï'aire. kan in Griekenland niet worden veroordeeld. Dit heelt een hoge rechter in hel Griekse Piraeus bepaald. Hij heeft in beroep het vonnis, waarbij de man tot drie jaar was veroordeeld, ongedaan heelt gemaakt. De Salem-affaire dateert van december 1979. De Salem was een Griek se tanker van meer dan 200.000 ton. die met ruwe olie van de Shell van het Midden-Oosten naar West-Europa voer en in januari voor de Afrikaanse kust tot zinken werd gebracht Er werd bericht dat de olie nog aan boord was ofschoon later bleek dat de lading in december in Zuid Afrika was gelost. Er waren nogal wat mensen bij deze fraude betrokken. Verscheidene van hen zijn inmiddels in Griekenland en de Verenigde Staten tot gevan genisstraffen veroordeeld. Tegen de Rotterdammer werden in Grieken land drie zaken aanhangig gemaakt. In één ervan kon hij bij verstek worden veroodeeld en dit vonnis is nu van de baan ANP) - Staal i (defensie) delijk een extra premie ingevoerd voor jachtvliegers van de lucht macht die hun dienstverband ver lengen Hoekzema heelt de militaire be langenverenigingcn gisteren laten weten de zogenoemde ..behoud- premie" en enkele andere regelin gen te hebben ingesteld om een uittocht van deze beroepsgroep naar de beter betaalde burger luchtvaart te voorkomen. De premie is bedoeld voor vliegers, aangesteld voor bepaalde of onbepaalde tud. die jonger zijn dan 33 jaar en die na hun dienstver plichting (zes jaar na het behalen van het vliegbrevet) opnieuw een verbintenis willen aangaan voor zes jaar Aan het eind van die ver bintenis komen de vliegers die bij tekenen in aanmerking voor een premie, die neerkomt op 25.000 gulden bruto per jaar Inbraak uitzendbureau Vedior brengt fraude aan het licht ZWOLLE (ANP) Justitie is een gerechtelijk vooronderzoek begon nen naar fraude bij hqt uitzendbu reau Vedior. een dochteronderne ming van V D. Een paar maan den geleden heeft het,openbaar mi nisterie de beschikking gekregen over een schaduwboekhouding van het bedrijf, waarin een bedrag van tachtig miljoen gulden zou zijn verwerkt. Dit alles bleek gisteren tijdens de behandeling van de zaak tegen een 32-jarige man uit Almere voor de Zwolse rechtbank Al eerder, in 1983. werd er bn een dochteronderneming van Vedior. het schoonmaakbedrijf ISO. een inval gedaan, maar daarbij werd, veel minder belastend materiaal gevonden dan justitie had ver wacht. Deze zaak komt op 5 juni voor de Zwolse rechtbank De nu ontdekte schaduwhoek houding behoorde tot de buil van drie inbrekers uit Almere en Bus- sum. onder wie de verdachte, die bij een kluiskraak in een pand van Vedior in Almere een stel terprogramma s aantroffen en na hun arrestatie hierover met justitie in onderhandeling gingen. Uitein delijk werd voor de programma's door het ministerie van financiën vijfduizend gulden aan een van de inbrekers betaald De raadsman van de inbreker, mr. J.J. van den Berg. omschreef tijdens de rechtzitting de manier waarop door politie en justitie na het bekend worden van de vondst met de verdachten werd gemar chandeerd. als een koehandel, waarvan hij zich afvroeg in welke mate dit rechtmatig is Rechtbankpresident mr. P P. Lampe wilde op de rechtmatig- heidsvraag niet ingaan en stelde dat deze bij de strafzaak tegen Ve dior eventueel aan de orde gesteld kan worden. De officier van justitie mr. A.L. Poerink was het met hem eens en eiste tegen de man en zijn twee medeverdachten ieder twee jaar gevangenisstraf voor inbraken met een totale waarde van 300.000 gulden. Uitspraak 7 juni Oudere vliegers (tot 36 jaar) kun* nen onder dezelfde premievoorj waarde een verbintenis aangaaii voor drie jaar. De maatregel, waar) voor de ministerraad toestemming heeft gegeven, gaat op korte ter* mijn in en wordt in beginsel tot 1989 toegepast Het aantal vliegers dau ervan gebruik kan maken; wordt volgens defensie bepaald od grond van het aantal vliegers dat nodig is om de squadrons jacht- vliegtuigen van de luchtmacht op sterkte te houden. Defensie zegt dat door de uilj stroom van haar piloten naar de burgerluchtvaart de slagkracht van de koninklijke luchtmacht irj gevaar komt Alle andere mogelijk, heden om de militaire vliegers te} vreden te stellen, waren volgens het ministerie uitgeput. Lezers Schrijven Ik leer nog In deze krant van 13 mei schreef de heer P. Zwiksloot uit Ocgstgeest onder deze rubriek over de her berg. 'Ik leer nog'. Mijn grootvader P.G Hoeks pu bliceerde in de Katholieke Illustra tie van 8 augustus 1914 een verhaal met als titel: De herberg 'Ik leer nog'. Daarin beschreef hij de truc van die studenten en dc naamsve randering die erop volgde. Graag zou ik daarom met boven genoemde heer Zwiksloot en ie dereen in contact willen komen die mij verdere informatie kunnen ge ven over deze herberg. W.J.M. Hoeks Formosastraat 34a Leiden MADRID (GPD) - De Spaanse mi nister van defensie. Narcis Serra, en zijn Amerikaanse collega Cas par Weinberger zijn gisteren in Brussel overeengekomen om bin nen twee maanden de onderhamde- lingen te starten over de reduktie van de Amerikaanse militaire aan wezigheid in Spanje. De gesprek ken zullen op 10 juli in Madrid be- door Gerrit Jan Hoek ginnen. Het terugbrengen van het aantal militaire bases van de Ver enigde Staten in Spanje, vier in to taal, en van de Amerikaanse troe pensterkte. op dit moment onge veer 12.000 man, vormde een van de condities in het recente Navo- referendum. Spanje wil met name de volledige zeggenschap herkrij gen over de bases van Zaragoza en Torrejon de Ardoz, in de buurt van Madrid. Washington lijkt intussen een stapje teruggedaan te hebben wat betreft de bereidheid om aan de Spaanse wensen tegemoet te ko men. Tijdens de campagne voor het Navo-referendum was er vol gens welingelichte bronnen in Ma drid sprake van, dat de VS er geen probleem van zouden maken af stand te doen van de bases van Torrejon de Ardoz en Zaragoza. Maar na het conflict met Libië lijkt het Pentagon tot een herwaarde ring van het belang van de bases in Spanje te zijn gekomen. Vandaar, dat verwacht wordt, dat de VS zich bij komende onderhandelingen weinig flexibel zullen opstellen. Spaanse bronnen van het minis terie van defensie verklaarden, dat de onderhandelingen wel eens een jaar zouden kunnen uitlopen. Een indicatie voor de verharding in de Amerikaanse opstelling kan de be noeming zijn van de opvolger van de huidige Amerikaanse ambassa deur in Madrid. Thomas Enders. De meest genoemde kandidaat. Reginald Barholomew, momenteel ambassadeur in Libanon, staat te boek als een stugge onderhande laar, die eerder de Amerikaanse de legatieleider was in de onderhan delingen over de Amerikaanse ba ses in Griekenland. Toename chronische patiënten VUGHT (ANP) - Het aantal chroni sche patiënten neemt toe ondanks behandelingen en maatregelen die gericht zijn op het voorkomen van „hospitalisatie". Dit constateerde de geneesheer-directeur van de Psychiatrische Instituten van de Godshuizen, L.D. Hoff, vandaag in Vught op een symposium ter gele genheid van het honderdjarig be staan van het psychiatrisch zieken huis Voorburg. Voorburg heeft ongeveer 700 pa tiënten. Het is de bedoeling, dat er in het jaar 2000 nog maar 350 zijn opgenomen. Er zijn speciale afde lingen voor kort durende behande lingen, dagbehandeling en een po likliniek in het centrum van 's-Her- togenbosch. Dat het toch niet lukt meer patiënten snel te laten terug keren in de maatschappij, betekent voor de hulpverleners een teleur stelling. In Italië is in 1978 een wet aange nomen die de geleidelijke sluiting van psychiatrische ziekenhuizen beoogde. Het is de bedoeling dat de patiënten door de gemeenschap worden opgevangen en dat er an dere voorzieningen komen, zoals poliklinieken. dagbehandelings centra, beschermende woonvor men, sociale werkplaatsen en psy chiatrische afdelingen in algemene ziekenhuizen. Prof. Michele Tan- sella (psychiatrisch instituut Vero na) zei op het symposium dat de nieuwe aanpak een succes is. AMSTERDAM (ANP) Eutelsat, de Europese organisatie voor het beheer van telecommunicatiesatel- lieten, krijgt binnenkort te maken met concurrentie vanuit de parti culiere sector. Het satellictbedrijf SES (Society Europiène des Satel- lietes). gevestigd in Luxemburg, heeft gisteren aangekondigd in mei 87 een Amerikaans type satel liet te zullen lanceren dat geschikt is voor de transmissie over zestien kanalen. Met deze satelliet, de Astra, wil de SES proberen een deel van de markt voor satelliettelevisie te ver overen. Die Europese markt is mo menteel nog grotendeels in handen van Eutelsat, die zijn ECS-salellie- len behalve voor lelecommunica- tiedoeleinden ook verhuurt aan sa tellietstations als Sky Channel. Music Box en Filmnet. Volgens een woordvoerder van de organisatie heeft de Astra naast het grote aantal kanalen als voor deel dal het signaal met een relatief kleine paraboolantenne (doorsnee 85 centimeter) kan worden onlvan gen. Nadeel van de Astra is dat hij behoort lol do categorie van com municaliesatellietcn. zij hel dal het hier om een iets sterkere versie gaat. Voor een doelmatige exploitatie van de satelliet is daarom de mede werking nodig van de nationale PTT's in landen van waaruit aan bieders van programma's hun pak ket naar de satelliet willen opstra len. De PTT's zijn weer verenigd in Eutelsat en hebben moeten belo ven geen medewerking te verlenen aan organisaties die de exploitatie van de eigen communicatiesatel lieten economische schade zou kunnen toebrengen Vanwege de monopoliepositie van Eutelsat op het gebied van te lecommunicatie zal de SES daar om eerst een overeenkomst met zijn concurrent moeten sluiten voordat hel zin heeft kanalen te gaan verhuren. De SES denkt dc kanalen de kunnen verhuren voor een bedrag dal varieert tussen de- drie en vijf miljoen dollar per jaar. aanzienlijk goedkoper dan dc nog te lanceren omroepsatellieten. Als potentiële klanten zal dc SES tenminste een of meerdere amuse mentsstations, zoals Sky Channel of Super Channel, proberen bin nen te halen B. Bergman aan de rand van de voormalige slotgracht van 't Huys Dever in Lisse. schoongemaakt, gerubriceerd en daarna tentoongesteld op de zol der van Dever of opgeborgen in dozen. Overigens bevestigt de vondst van de houten brug aan de voorzijde van de woontoren, dat de huidige uitgang aan de zij de van de dorjjon historisch ge zien niet juist is. "We hebben dat altijd al min of meer gedacht. Vooral ook omdat op een tekening van het voorma lige Huys Matenes in Schiedam dat is een vergelijkbare woonto ren - ook een uitgang aan de voorzijde stond getekend. Dat was voor ons een voorbeeld hoe Dever er indertijd bij moest heb ben gelegen. Maar deskundigen wisten het indertijd bij de restau ratie in het begin van de jaren ze ventig beter" De houten brug is gevonden in de voorhof (ruim 40 meter lang). Via de brug liepen de bewoners van Dever naar de verdedigings- en woontoren. In de voorhof werd rond 1500 een woonhuis ge bouwd en in 1632 een nog groter voorhuis, waarvan de fundamen ten nu voor een belangrijk deel zijn blootgelegd, dank zij het werk van een grote groep ama teur-archeologen. "Als die men sen er niet zijn. kun je dergelijke opgravingen wel vergetenzegt Bergman. Het is fantastisch wat zij elke zaterdag doen". Jarenlang is de voorhof van Dever in gebruik geweest als bol- lengrond. In november 1983 werd de grond aangekocht door de gemeente Lisse. Daarna kre gen de amateur-onderzoekers de kans om aan het werk te gaan. Sinds vorig jaar is een groep van een man of twaalf zaterdags in de grond aan het werk. Het bestuur van de stichting De ver wil. als de gemeente Lisse en Monumentenzorg toestemming geven, de fundering verder zicht baar maken door middel van het opmetselen van stenen. "En we hebben de indruk dat beide in stanties daar wel wat voor voe len", meent Bergman. "Op die manier kun je de bezoekers laten zien hoe het vroeger is geweest" Geld Ook is het de bedoeling om ook weer een houten brug naar dc woontoren aan te leggen "Maar ook daar geldt voor dat we van de gemeente en Monumen tenzorg toestemming moeten krijgen. Daarnaast is er het pro bleem hoe het te bekostigen. We betalen de opgravingen al uit de kas van de vrienden van Dever, maar daar begint langzamerhand de bodem van in zicht te ko men", aldus de secretaris-pen ningmeester van de stichting. Bergman heeft echter goede hoop dat de gemeente Lisse en ook Monumentenzorg nu de stichting zo is gevorderd met de werkzaamheden, best bereid zijn DEN HAAG/NOÓRDWIJKER HOUT - Achttien maanden gevan genisstraf is gisteren voor de Haag se rechtbank geëist tegen een 26- jarige inwpner van Voorhout die in totaal zo'n 20 inbraken of pogingen daartoe op zijn geweten heeft. Te- lastegelegd waren hem de diefstal van een radio-cassetterecorder, een jack en wat geld uit een rijwiel- zaak aan de Julianastraat in Noord- wijkerhout in oktober vorig jaar en de diefstal van 1000 gulden uit de apotheek van de Stichting Sint Ba- vo aan de Langevelderweg in de zelfde gemeente. om met geld over de brug te ko men om de plannen uit te werken. Voordat de aanvraag de deur uitgaat, moet er eerst een uitgewekt plan op tafel komen "Daar is op dit moment een ar chitectenbureau mee bezig. Als bekend is wat een en ander moet gaan kosten, kunnen we verder werken aan onze plannen", zegt Bergman. Als het aan hem ligt gaat er met de omgeving van het 'oude huys te Deevere' nog meer ge beuren. "Je zou kunnen denken aan een openluchttheater voor het opvoeren van toneelstukken en dergelijke. Dat zijn nog maar wat gedachtenspinsels. Maar het moet toch erg aardig zijn om in deze omgeving, waar de historie nog bijna lijfelijk aanwezig is, iets dergelijks op te zetten. Ik vrees echter dat we dan wel een aantal jaren verder zijn. We moe ten dan ook eerst maar eens geld op tafel zien te krijgen voor het afmaken van ons werk". De man was aan drugs verslaafd en had tijdens een vorige behandeling van zijn strafzaak de rechtbank voorgehouden te willen afkicken. Maar hq had het in het afkickcen trum slechts twee maanden uitge houden en niet een jaar, de duur van de behandeling. De Voorhou ter verklaarde gistermiddag tij dens de zitting dat hij al van de drugs af was toen hij naar de kli mek ging en niet meer tussen ver slaafde of bijna niet meer verslaaf de mensen wilde vertoeven. Hij had inmiddels een baan gevonden als controleur op een bollenbedrijf en had zich voorgenomen tevens een studie ter hand te nemen Zijn advocate pleitte voor een nieuw psychiatrisch onderzoek omdat de man inmiddels ook last had gekregen van epileptici vallen. De rechtbank zal hierover, of over een op te leggen gevange nisstraf, over twee weken. 5 juni. uitspraak doen. LISSE - Bij opgravingen in de voorhof van 't Huys Dever in Lis se zijn opnieuw interessante voqrwerpeft aangetroffen. In een ongeveer 40 centimeter dikke veenlaag werden scherven uit de ijzertijd gevonden. Volgens een eerste onderzoek betreffen het resten van slecht aardewerk. door Kees van Kuilenburg De ijzertijd is genoemd naar de periode waarin de mensen hun wapens en gereedschappen van ijzer maakten. Volgens de secre taris-penningmeester B.B.H. Bergman van de stichting Vrien den van Dever zelf ook hart stochtelijk amateur-archeoloog, is de vreugde onder de vrijwilli gers van de Archelogische Werk gemeenschap Nederland, afde ling Rijnstreek, over de vondsten erg groot. Bergman meent dat uit deze vondsten blijkt dat er al veel eer der sprake is geweest van bewo ning op de plaats van de midde leeuwse woontoren of donjon, dat voor het begin van de jaartel ling een moerasgebied was. "Verder onderzoek bij het Insti tuut voor Pre- en Protohistorie in Amsterdam en bij het A.E. van Geffeninstituut in Groningen zal moeten uitwijzen hoe oud de aar dewerk scherven precies zijn". De archeologen mogen de laat ste tijd toch al niet klagen over opmerkelijke vondsten bij de nog enig gave woontoren in ons land. Ook in Zutphen en Vleuten staan nog dergelijke woontorens, maar die zijn zeer vervallen. Zo werden in Lisse in de grond de restanten aangetroffen van een houten brug, vermoedelijk date rend uit de periode waarin Dever werd gebouwd, zo rond 1380. "Ze hebben daarvoor geen kinder achtig materiaal gebruikt, gezien de stevige houten palen die wij hebuen aangetroffen", vertelt Bergman. Wijn Behalve fundamenten zijn ook talloze andere voorwerpen in de voormalige ruim 20 meter brede slotgracht aaangetroffen. Van kinderspeelgoed tot keukenge rei, bijzonder gave parfumfles jes, munten en leer. Ook werd er Leids aardewerk gevonden en ruim 100 restanten van wijnfles sen. "De heren van Dever waren kennelijk liefhebber van een slokje, dat valt althans af te lei den uit het aantal scherven van wijnflessen dat wij hebben ge vonden. In tegenstelling tot de opgravingen bij het slot Teylin- gen in Voorhout, hebben wij veel meer gevarieerde voorwerpen in de bodem aangetroffen. Bij Tey- lingen werden alleen maar Jaco- bakannetjes en een zwaard ge vonden". Alle voorwerpen die bij de op gravingen soms letterlijk boven water worden gehaald, worden De donjon of woontoren aan de Heereweg in Lisse. (foto wim Dijkman»

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21