'Insignificance': denken over de relativiteit van sterren 7// Kurosawa heeft teksten Shakespeare niet nodig Wilma stort zich geheel op projectontwikkeling HET AUTOSCHADEHUIS MAAKT RECHT WAT KROM IS AUTOSCHADEHUIS BEL071-764800 VRIJDAG 23 MEI 1986 immmmmmi ■HgBKBKisaiifaiif^s: a b m m m m s s m m ss m m m r m. m ai p iiiaimii! 'ifyfiaiiaiiaaiaana 'Insignificanceregie: Nicholas Roeg; hoofdrollen: Theresa Russell, Michael Emil en Tony Curtis; theater: Kijkhuis, Leiden. 'Insignificance' is een film die waarschijnlijk niet veel publick zal trekken. Anders dan de titel ('on beduidend') doet vermoeden, gaat het echter om een bijzondere film. die alle aandacht verdient. Wat is immers interessanter dan een confrontatie tussen de grootste sexbom en de grootste geleerde van deze eeuw? 'Insignificance' draait namelijk om de ontmoeting tussen de actrice (Marilyn Monroe) en de professor (Einstein). Monroe is bezig met de opnamen van de beroemde scène uit 'The seven year itch'. waarin haar rokken op waaien boven het luchtrooster van de metro. Na afloop besluit ze een nachtelijk bezoek te brengen aan een collega-beroemdheid. Ein stein. Overrompeld door haar ver schijning laat deze wandelende re kenmachine zich de relativiteits theorie uitleggen. Met behulp van twee treintjes en twee zaklantaarns weet het domme blondje aanschouwelijk te maken, dat waarneming van tijd en ruimte voor elke waarnemer anders en dus relatief is. In ruil voor deze uit eenzetting laat Einstein Monroe zijn blote benen zien. Zo lijken deze twee tegenpolen moeiteloos van rol te kunnen wis selen. Voordat in bed de vereni ging definitief tol stand kan wor den gebracht, dient de jaloerse echtgenoot van Monroe zich aan. Dit is de honkbalspeler (Joe Di- Maggio). die permanent kauwgom eet in de hoop zichzelf tegen te ko men op de bijbehorende plaatjes van honkbalvedetten. Niet alleen Monroe heeft een be lager. maar ook Einstein wordt achtervolgd. De senator (McCar thy) probeert hem ertoe te bewe gen voor een commissie te getui gen. Einstein weigert aan de anti communistische hetze mee te werken en spreekt liever op een vredesconferentie. De film beweegt zich dus rond vier legendarische figuren, die el kaar in éen hotelkamer in New York tegen het lijf lopen. Van een duidelijk verhaal is nauwelijks sprake. De verschillende gebeurte nissen staan op zichzelf en worden bovendien afgewisseld met allerlei andere beelden. Soms zijn dit terugblikken, waarin we bijvoorbeeld zien hoe de kleine Einstein een experiment verknoeit of hoe Marilyn al jong leert van haar uiterlijk te profite ren. Ook is er sprake van angstvi sioenen. nachtmerries en andere onheilspellende beelden die pas gaandeweg hun betekenis krijgen. Deze structuur zorgt ervoor dat 'In significance' niet een eenvoudige komedie is geworden. Hoewel er genoeg gelachen kan worden, begeeft de film zich op een ander niveau door het spelen met ideeèn over tijd en ruimte. Het eerste shot van de film bestaat uil een horloge dat een vrije val door de ruimte maakt. Van horloges blijft in de hele film steeds sprake. Zo is Einstein in het bezit van een horloge dat vanaf z'n elfde op kwart over acht staat, precies hel moment waarop later de atoom bom op Nagasaki zou vallen. In een flashback zien we hoe van Monroe in een meisjesinternaat hel horloge wordt afgepakt. Zij inte resseert zich niet meer in de tijd en leeft steeds in het hier en nu. Het horloge dat ze later van haar man krijgt zal ze tijdens een ruzie kapot slaan. In de film zelf blijkt dat de tijd relatief is. Heden, verleden en toe komst lopen door elkaar. Aan het eind van de film valt het verleden in een verschrikkelijk visioen sa men met het heden. Om kwart over acht. net op het moment dat Mon roe afscheid wil nemen, ziet Ein stein na een helle flits de hotelka mer exploderen, waarbij de actrice vreselijk wordt verminkt. Naast een aardige komedie over de ontmoeting tussen Einstein en Monroe, is 'Insignificance' vooral een zwarte satire over de mens heid. Ieder personage symboliseert een bepaald aspect van de mens. De wetenschap en kennis, de schoonheid en lichamelijkheid, de fysieke kracht en de politieke macht. De suggestie is dat deze vier personen ieder op één gebied uitblinken, maar de kwaliteiten Theresa Russell van de anderen node missen. Ook gankelijk en zet de toeschouwer op al slaagt Nicholas Roeg er niet al- aangename wijze over velerlei on tijd in zijn bedoelingen duidelijk té derwerpen aan het denken, maken, deze film is redelijk toe- LEONARD ENGEL - Scene uit 'Ran' 'Ran'; regie: Akira Kurosawa; hoofdrol: Tatsuya Nakadai; theater: Luxor, Lei den De Japanse regisseur Akira Kuro sawa heeft van 'Ran' een eigenzin nige en bijzonder imponerende King Lear-verfilming gemaakt. Hij gebruikte voor zijn film voorname lijk de basissituatie van dit drama van Shakespeare: een bejaarde vorst verdeelt zijn koninkrijk on der zijn drie kinderen en onterft vervolgens de ogenschijnlijk minst dankbare van het drietal. Bij Shakespeare ging het om dochters, bij Kurosawa zijn het zo nen. De twee aanvankelijk zo dankbaar overkomende erfgena men verdrijven hun vader uit zijn kasteel en gaan vervolgens elkaar te lijf in een oorlog om de alleen heerschappij. De derde zoon keert terug uit ballingschap om zijn va der te redden, maar komt smarte lijk om het leven. Zoals uiteinde lijk trouwens de hele clan jammer lijk tenonder gaat. De Japanse filmer heeft geen Shakespeare-teksten nodig gehad om zijn obligate les over machts honger en tomeloze wraakzucht over te brengen. "De mens verkiest verdriet boven vreugde en oorlog boven vrede", zo heet het in de fi nale. En dat is inderdaad wat we te zien krijgen. De hoofdrol in 'Ran' wordt ge speeld door Tatsuya Nakadai, Ku rosawa's favoriete acteur. Hij de buteerde in de klassieker 'Zeven Samurai' en is ook te zien geweest in 'Yojimbo' en 'Kagemusha'. Alle drie films van Akira Kurosawa. Wie Kurosawa's 'Troom van Bloed' (Macbeth) heeft gezien, weet hoe deze cineast Shakespeare naar zijn hand kan zetten. Wie 'Ka gemusha' heeft gezien, weet bo vendien op wat voor onnavolgbaar imposante en - heel vreemd - es thetiserende wijze de 75-jarige Ja panner veldslagen tussen samou- rai-legers weet te ensceneren. Je kunt je zo al een heel aardig beeld vormen over wat van 'Ran' (het woord betekent chaos) kan worden verwacht. PIETER VAN LIEROP FILMS OP VIDEO In een week waarin het aanbod nogal mager is aandacht voor een griezelfilm die een onver wacht succes werd: 'Friday the 13th'. Het succes was zelfs zo groot dat er vele vervolgen op kwamen. Het is een typisch voor beeld van de horror zoals die te genwoordig wordt gemaakt, subtiliteit ver te zoeken Het gaat allemaal om het zo merkamp Crystal Lake dat naja ren wordt heropend. Een reeks onopgeloste gruwelmoorden was de reden van de sluiting des tijds. Als een aantal studenten bij elkaar komt om het kamp op te knappen, begint de ellende uiter aard weer van voren af aan. Re gisseur van deze in 1980 gemaak te film was Sean Cunningham (volgende week vrijdag, 23.35 uur, Nederland 2). Dat een grie zelfilm ook van niveau kan zijn, bewees Roman Polanski met zijn ijzingwekkende klassieker 'Ro semary's Baby' (Duitsland 2, 23.20 uur, zaterdag). Vrolijker maar even onbenul lig als 'Vrijdag de dertiende' is 'Smokey and the bandit' die op zaterdag om 20.15 uur op hetzelfde net is te zien. Burt Reynolds speelt een drank smokkelaar die tijdens een ellen lange achtervolging uit handen van de sheriff (Jacky Gleason) weet te blijven. Sally Field, toen de vriendin van Reynolds, speelt ook mee en de voormalige stunt man Hal Needham maakte met 'Smokey and the bandit' zijn re giedebuut. 'Los Santos Innocentes' sluit zondag het Spaanse drieluik bij de VPRO af. Een ontroerende film die met succes in de filmhui zen draaide. De feodale verhou dingen op het platteland - een veel voorkomend thema in de Spaanse film - zijn het uitgangs punt in een verhaal over een landarbeidersgezin. Francisco Rabal is onvergetelijk als de zwakzinnige oom die door de grootgrondbezitter terzijde is ge schoven (Nederland 2,22.11 uur). En verder nog: 'Dial M for murder', één van de beste Hitch- cockfilms en met Grace Kelly in de hoofdrol (zaterdag, 20.15 uur, Duitsland 1). 'The times of Har vey Milk' is een reconstructie van de moord op een homosek sueel raadslid in San Francisco. Kreeg in '84 een Oscar als beste documentaire (20.20 uur, België 2, maandag). Roman Polanski, maker van 'Rosemary's Baby'. (foto gpd) ¥118111 188881 mm BIOSCOPEN (OP)NIEUW 'Ran' - Luxor. Leiden 'A Chorus Line' - opwindende dansfilm van Richard Attenbo- rough met een sentimenteel sausje. City. Katwijk 'Hot Bubblegum de boot in' - pu- berpret. Trianon. Leiden BLIJVERS 'Witness' - uitstekende thriller met Harrison Ford in de hoofdrol, Lido. Leiden 'Absolute Beginners' - nu al be faamde maar niet volledig overtui gende muziekfilm. Euro. Alphen. To live and die in LA' - sterke thriller van William Friedkin. Lido. Leiden 'Jewel of the Nile' - het niet in al le opzichten geslaagde vervolg op 'Romancing the stone'. Lido, Lei- 'Weird Science' - twee jongetjes toveren oogverblindend mooie vrouw tevoorschijn. City. Katwijk 'Abel' - enige film van Alex van Warmerdam over jongen die huis niet uit wil. Lido. Leiden. 'Mama is boos' - vervolg op 'Schatjes'. minder venijnig. City en Katwijk. 'Rocky 4' - Rocky Balboa strijdt tegen Rus en ontpopt zich als vre desengel. City, Katwijk. 'Out of Africa' - Meryl Streep en Robert Redford hebben relatie in Afrikaans plaatjesboek, Lido. Lei den en Euro. Alphen. 'Teachers' - lichtvoetige film over het docentenkorps op een high school. Euro. Alphen Delta Force' - matige actiefilm met Chuck Norris. Euro. Alphen SEXFILMS 'Katharina en haar wilde hengsten' - Rex. Leiden. 'Onze eerste wip' - City. Katwijk NACHTFILMS 'Vrouwtjes waar je op terugvalt' - Rex. Leiden. 'Absolute beginners' - Euro. Al phen. 'Hete speeltjes' - Euro. Alphen. 'Delta force' - Euro. Alphen. 'Sense interdit' - Euro. Alphen. DEN HAAG 'Mama is boos' - Asta (463500). al. 'Out of Africa' - Asta. al. 'The jewel of the Nile' - Asta. al. 'Wetherby' - Babyion (471656). 16 jr. al. 'The Coca-Cola kid' - Cineac (630637). 16 jr. 'The Delta force' - Cineac. 16 jr. 'Bedroom eyes' - Cineac. 16 jr. 'The jewel of the Nile' - Euro (667066). al. 'Fool for love' - Metropole (456756), 16 jr. 'Abel' - Metropole. al. 'Un Amour de Sw al. - Metropole. 'The Berlin affair' - Metropole. 16 jr. 'Absolute beginners' Metropole. al. 'Remo' - Odcon (462400). 12 jr 'Iron Eagle' - Odeon. al. 'House' - Odeon. 16 jr. 'Hold-Up' - Odeon. al. ris. 18 jr. AMSTERDAM '3 Mannen en een wieg' - Alfa (278806). al. 'Wetherby' - Alfa. 16 jr. 'Kiss of the spiderwoman' - Alfa. 12 jr. 'Witness' - Alfa. 12 jr. 'Abel' Alhambra (233192). al. 'The Coca-Cola kid' - Alhambra, 16 jr. 'Mama is boos' Bcllevue Cinerama (234876/266227). al. 'The jewel of the Nile' - Cinerama, al. 'Out of Africa' - Calypso (266227/ 234876). al. 'Mishima' - Calypso. 16 jr. 'Lekkere spelletjes' Centraal (248933). 18 jr. 'De aanslag' - Cineac. (243639). al 'Prizzi's honor' Cinecenter. (236615) 12 jr. 'My beautiful Laundrette' - Cine center. 16 jr. 'De nacht draagt jarretelles' - Cine center. 16 jr. 'Police' - Cinecenter. 16. jr. 'Out of Africa' - Cinema (151243). al. 'The jewel of the Nile' - Cinema, al. 'Rocy IV' - City (234579). 12 jr. 'Pyramid of fear' - City. 12 jr. 'Rumble Fish' - City. i2 jr. The Delta force' - City. 16 jr. 'House' - City. 16 jr. Topgeheim (S)pionnen' - City. al. 'Remo' - City. 12 jr. 'Les baliseurs du desert' - Kriterion. (231708). 12 jr. 'Rembetiko'. - Kriterion. 16 jr. 'Death in Venice'. Studio K (231708). 16 jr 'De sex-muskiet' - Pansien (248933). 18 jr. 'The Delta force' - Rembrandtplein- theater (223542). 16 jr. 'Don't kill us we kill you' Rem- brandtpleintheater. 12 jr 'Kaos' - The Movies (245790), 16 jr. 'Tangos' - The Movies. 16 jr. 'Almost You' - The Movies. 16 jr. 'Abel' Tuschinski (262633). al 'Fool for love' - Tuschinski. 16 jr. 'Hold Up' - Tuschinski. 16 jr 'The Berlin Affair' - Tuschinski, 16 jr. 'Absolute beginners' - Tuschinski. al. 'House' - Tuschinski. 16 jr. 'Turtle Diary' - De Uitkijk (237460). 16 jr. FILMHUIZEN LAK-Cinema vertoont dinsdag avond twee films van Alfred Hitchcock. 'Vertigo' (20.00 uur) waarin een ingewikkelde en ver rassende intrige wordt geschetst. Een ex-politieman wordt betrok ken in een moordcomplot, ge smeed door een van zijn vrien den en diens maitresse. Met Ja mes Stewart en Kim Novak. Ver volgens wordt 'Rope' gedraaid (om 22.00 uur), een film die be schouwd wordt als een vorm-ex- periment van Hitchcock, omdat hij hierin de camera steeds tien minuten liet lopen alvorens een nieuwe instelling te kiezen. Het verhaal is gebaseerd op een ware gebeurtenis: twee vrienden, ho- mosexueel en superintellectueel, vermoorden in hun flat een jon geman. Het lijk wordt verstopt in een kist, die tijdens een feestje dienst doet als buffet. K O vertoont dinsdagavond 'Betrayl' van David Jones met Jeremy Irons, Ben Kingsley en Patricia Hodge. Harold Pinter bewerkte zijn gelijknamige to neelstuk voor deze film. die zich afspeelt rond het aloude thema 'overspel'. (20.15 uur) In Het Kijkhuis is nog tot en met zondagavond 'Novecento', deel 1 en 2 te zien (19.00 uur); maandagavond draait hier 'Nia gara' met Marilyn Monroe (20.00 en 22.15 uur). 'The Verdict' van Sidney Lumet toont Paul New man als advocaat die koste wat kost het recht wil laten zegevie ren (dinsdag 20.00 en 22.15 uur); 'Yol' van Yilmaz Guney vertelt de lotgevallen van vijf mannen die een week vrijaf krijgen uit een strafgevangenis (woensdag 20.00 en 22.15 uur); donderdag avond gaan hier 'Kaos' (20.00 uur) en 'Oberst Redl' (19.30 en 22.15 uur) draaien. Het Filmhuis LVC vertoont vanavond tot en met zondag avond 'La Historia Official' (21.15 uur); woensdag wordt het retrospectief rondom Alain Res- nais voortgezet met 'L'annee dernière a Marienbad'; donder dagavond is 'Muriel ou Ie temps d'un retour' van deze regisseur te zien. (20.00 en 22.15 uur). ANTWERPEN (ANP) - De bouw maatschappij Wilma heeft vorig jaar voor 336 miljoen gulden aan beleggingen verkocht. Dit bete kent dat de hele beleggingsporte feuille is geliquideerd. De directie vindt dat beleggen als zelfstandige activiteit minder past in de basisfi losofie van ontwikkelen en bou wen. Dit heeft directievoorzitter L. Maas gisteren gezegd in een toe lichting op het jaarverslag. Behalve de aannemcrij zullen in de toekomst vast-goedonlwikkc- ling en dienstverlening de omvang van de omzet bepalen. Wilma gaat via projectparlicipatic financieel deelnemen in projecten en daar mede risico voor dragen. Als voor beeld van deze nieuwe opstelling in de ontwikkelingsmarkt noemde de heer Maas de samenwerkings overeenkomst met Philips en de PTT, hel zogenaamde transpoli- sprojcct. Dit project beoogt Je ont wikkeling van moderne bedrijven parken. Binnen enkele maanden zal de overeenkomst rondkomen met de gemeenten waar Wilma een dergelijk park tot stand wil bren gen. De totale winst van Wilma zal dit jaar lager zijn dan in 1985, maar toch bescheiden positief uitko- Lufthansa De winst na belasting v duitse staasluchtvaartmaatschap- pij Lufthansa is met zestig procent gedaald van een record van 165 miljoen mark in 1984 tot 66,4 mil joen mark in het afgelopen jaar. Lufthansa schrijft de verslechte ring van de resultaten toe aan de scherpe concurrentie op de Noord- atlantische routes en aan een min der gunstige gang van zaken bij de diensten oo Zuid-Afrika en het Midden-Oosten. Het Utrechtse verzekeringscon cern Amcv heeft over het eerste kwartaal een winst geboekt van 61,5 miljoen gulden. De winst is 5 procent hoger dan in het overeen komstige kwartaal van 1985. Als de Amerikaanse en de Australische dollar niet in koers waren gedaald zou Amcv, dal belangen heelt in de VS en Australië, een winststijging hebben geboekt van 23.6 procent. HES-Bcheor in Rotterdam vci- wachl dit jaar opnieuw een hogere winst te maken, na over 1985 de winst meer dan verdrievoudigd'te hebben en het dividend verhoogd te hebben van 700 naar 900 gulden per aandeel. HES heelt het algelo pen jaar de activiteiten verder ver breed met haven- en transport- dienste, omdat de resultaten in de graanoverslag blijvend onder druk staan als gevolg van hel beleid van de EG. Regel de afhandeling van uw autoschade zelf met het Autoschadehuis in Leiden. Dat kan u heel wat geld besparen! Het Autoschadehuis beschikt over hypermoderne apparatuur en een topteam van vakmensen die elk soort schade aan welk type auto dan ook, vakkundig herstellen. Bovendien neemt het Autoschadehuis de volledige afwikkeling met uw verzekering voor haar rekening en zijn er vervangende auto's beschikbaar. Uw autoschade, hoe spijtig dan ook. regelt u snel en soepel met het Autoschadehuis. Rooseveltstraat 612321 BL Leiden. HARTELIJK WELKOM IN ONZE SHOWROOM Opemngst'iden: ma I m vnj. v« 9 00-12 30 uur e v 13 30 tot 18 00 t. zaterdagmorgen van 10 00 tot 12 30 uur ZONNESCHERMEN- EN DEKZEIIENFABRIEK 0uddkoorn van Qgmond.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17