EXTRA KOOPAVOND DIGROS VANDAAG GEOPEND I TOT 21.00 UUR I Bontempi voltooit triologie Lelieveld krijgt het moeilijk Competitie begint voor atleten Barcelona moet weer hoge boete betalen Kozakiewicz Westduitser Opvolger voor Elen in prof wielerploeg Van der Velde tweede in Giro-etappe Ajax wil ook Danny Blind Ludwig wint Vredeskoers Trainer-pers Overwinning Roodenburg Toernooi Vlietwijk Belangrijke stap van Ridderveld Lange Gracht Leiden pagina 14 SPORT vrijdag 23 mei 1986 LEIDEN Wybo Lelieveld krijgt het moeilijk op de 1500 meter. Tijdens de avond wedstrijd die gisteravond in Leiden werd alge werkt was hij weliswaar de snel ste streekatlcet. maar de concur rentie zat hem op de hielen. De nationale juniorentopper Evob Muller bleef buiten ieders be reik. Daarachter kwam Lelieveld tot 3.54.4. vlak voor Henk van der Oever (ook Bataven) voor wie 3.55.1 werd genoteerd. Hun club genoot Kees van Klink kwam te gelijk met Theo Haverkamp van AAV'36 over de eindstreep in de lijd van 3.55.5. Jan Laan van De Spartaan kon dit geweld niet weerstaan. In eep voor zijn doen matige 3.57.0 bleef'hij toch ruim schoots onder de vier minuten. Bij de vrouwen stootte Carla Hertog (AAV'36) de kogel 11.62 ver. Jacqueline Baljet (AV Hol land) kwam tot 11.26 en kan daarnaast terugkijken op een snelle 100 meter horden: 15.6. Krista van Huis (AAV'36) wierp de discus 34.80 weg. Dal was bi j na een meter verder dan haar clubgenote Evelien Groen wierp (33.82). die met kogelstolen 11.28 haalde. Verdere verrichtingen: man nen 110 meter horden: Chris Winkel (Holl) 16.4. verspringen Harrie van der Velden (Bal) 6.42. B-jongens 300 meter horden: Menno Jansen (Holl) 43.9. LEIDEN - Wat later dan gebrui kelijk beginnen de Nederlandse atletiekverenigingen aan hun competitie. Aanstaande zondag vindt in verschillende plaatsen de eerste competitieronde plaats. De eersteklassers uil de regio. De Spartaan (mannen) en AV Hol land (mannen en vrouwen) zak ken dan af naar Vught. De twee de klasse teams van De Bataven gaan naar Amsterdam (mannen) en Grotebroek (vrouwen). Of er meer inzit dan behoud van een plaats in de eerste klasse valt moeilijk te voorspellen. Zo wel De Spartaan als AV Holland draaide vorig jaar in de hoogste regionen van die klasse mee. maar met name de Leidse vereni ging wordt nu geplaagd door af zeggingen. Goudhaantje Menno Swier ontbreekt in ieder geval en juist hij kan op twee of drie on derdelen voor talloze punten zor gen. Nu moeten Michel Mooi. de sterke loper, en Arjan de Haan. de meerkamper. al hun troeven uitspelen. De laatste zal niet al leen met de polsstok in actie ko men. maar ook de 400 horden in de plaats van Swier voor zijn re kening nemen. Op de werpnum- mers komt naast de zekere pun- tenpakker Nico Kriatkov uit Oud-Beierland debutant Bas in 't Veld voor Holland uil. De mannen van De Spartaan hebben in ieder geval een kam pioen in hun gelederen. Tom de Koning was afgelopen zaterdag de beste polsstokhoger van de Nederlandse studenten met 4.00 meter. Voeg daarbij alleskunner Erik Opgclder, werper Nico van Noort. afslandioper Jan Laan en het springerscollectief van de Lissenarcn en een degelijke prestatie lijkt niet uit te kunnen blijven. Van de vouwenploeg van Hol land die in Vught aan de start verschijnt mag op voorhand niet teveel worden verwacht. Van het kwartet goede middenafstandat- letes die de Leidse vereniging rijk is verschijnt alleen Regina van Duyn op de 800 meter. Yvon ne van Dorp, de snelle sprintster, en meerkampster Esther Schou ten zullen wel weer schitteren op hun favoriete onderdelen. Ook Jacqueline Baljet lijkt ondanks een rustige winter nauwelijks aan kracht te hebben ingeboet. Maar met name de jonge werp sters van Holland lijken nog niet sterk genoeg om deze ploeg nu al naar de top te stuwen. De Bataven acteren altijd een trede lager. Het is altijd weer spannend of er een doorbraak naar de eerste klasse tot stand komt. Bij de mannen zouden de sterke lopers (Kulker. Lelieveld) daarvoor moeten zorgen. Net als vorig jaar komen de vrouwen misschien verder, omdat zij een iets uitgebalanceerder team op de been kunnen brengen met enig jong talent. ZURICH (SIZ/SID) - De discipli naire commissie van de Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft de Spaanse voetbalclub FC Barcelona een boete van 60.000 Zwitserse francs (ruim 80.000 gulden) opge legd wegens misdragingen van de HANNOVER (SID) - Wladislaw Kozakiewicz. de Olympische kam pioen polsstokhoogspringen van Moskou (1980). heeft gisteren de Westduitse nationaliteit verwor ven. De 32-jarige vroegere wereld recordhouder (5,78 m). die Pools staatsburger was. vluchtte een jaar geleden naaar West-Duitsland. Kozakiewicz en zijn vrouw kre gen de Duitse nationaliteit omdat zij in de zin van artikel 116 van de grondwet als Volksduitsers wor den beschouwd. Wladyslaw Koza kiewicz. gediplomeerd scheeps bouwkundig ingenieur en sportle raar. is als kind van Duitse emi granten in de Sowjet-Unie gebo ren. De ex-Pool kan met onmiddel lijke ingang voor de Westduitse At letiek Bond (DLV) starten. Het is mogelijk dat de Internationale Amateur Atletiek Federatie (1AAF) Kozakiewicz nog een startverbod van drie jaar voor internationale wedstrijden oplegt. Daartoe zal Po len, dat de atleet vorig jaar direct uitsloot, dan wel een verzoek bij de IAAF moeten indienen. Wladyslaw Kozakiewicz heeft in West-Duitsland in zijn levenson derhoud voorzien door onder an dere tijdens kennissen en andere feestelijke gelegenheden demon straties polsstokhoogspringen te verzorgen. toeschouwers tijdens de finale wedstrijd van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen tegen Steaua Boekarest. Tijdens dit duel op 7 mei in Sevilla. waaruit de Roemenen na het ne men van strafschoppen verrassend als winnaars tevoorschijn kwa men, wierpen Spaanse supporters onder meer sinaasappels, plastic flessen en metalen bekers op het veld. Tot tweemaal toe moest de wedstrijd daarvoor korte tijd wor den onderbroken. Beide teams werden voorts wegens onsportief gedrag van de spelers beboet, FC Barcelona met 8.000 francs. Steaua met 5.000 francs. Ook de Spaanse voetbalbond kreeg een geldstraf opgelegd. We gens uiterst onsportief gedrag van het elftal van Jong Spanje (spelers tot 21 jaar) tijdens de wedstrijd van 23 april tegen Jong Hongarije moet de bond een bedrag van 30.000 francs (ongeveer 40.000 gulden) be talen. De masseur van de Spaanse jeugdploeg, Enrique Pagan, mag zijn functie tot 22 maart 1987 niet meer voor een vertegenwoordi gend team uitoefenen. Hij had zich ernstig misdragen tegenover de scheidsrechter. De Spaanse bond moet daarnaast nog 10.000 francs betalen omdat er in de buurt van een grensrechter vuurwerk explo deerde. De Hongaarse voetbal bond kreeg een boete van 25.000 francs (34.000 gulden) eveneens wegens onsportief gedrag van de jeugdspelers. Andere geldstraffen werden op gelegd aan Real Madrid (15.000 francs wegens wangedrag van het publiek tijdens de Uefacupfinale tegen fc Köln) en de Russische voetbalbond (1.000 francs), wegens overtredingen van het Uefa-regle- ment met betrekking tot een wed strijd van een jeugdelftal voor het Europees kampioenschap in Grie kenland. Guido Bontempi (links) schreeuwt hel uit van vreugi Saronni rechtsbleef leider in het algemeen klassement. advertentie Zaterdag a.s. 14.30 uur beslissingswedstrijd voor promotie naar K.N.V.B. V.V. LEIDEN - L.S.V.V.'70 op het terrein K.R.V. te Katwijk. Steun de V. V. Leiden GEBR. OPDAM B.V. AUTOSLOPERIJ Voorschoterweg 41. Valkenburg, tel. 315101 SPORTAGENDA Ronde van (talie De uitslag van de 1. Guido Bontempi (Ita) de 207 kilometer u Jens Veggerby (Den) Algemeen klassement: 1. Giuseppe Saronni (Ita) 53.23,15, 2. Giam- battista Baronchelli (Ita) op 8 seconden, 3. Flavio Giupponi (Ita) op 1,03, 4. Acacio da Silva (Por) op 1,27, 5. Luciano Loro (Ita) z.t., 6. Alfio Vandi (Ita) op 1,48,7. Francesco Moser (Ita) op 1,50,8. Niki Rüttimann (Zwi) op 1,58, 9. Roberto Visentini (Ita) op 1,59, 10. Marco Giovanetti (Ita) op 2,06, 11. Clau- dio Corti (Ita) op 2,09 20. Johan van der Velde (Ned) op 4,30, 26. Kuiper (Ned) op 5,54 89. Habets (Bel) op 38.09. 99. Lam- merts (Ned) op 47,24, 100. Breukink (Ned) op 49,29, 104. Van Poppel (Ned) op 51,10, 108. Lubberding (Ned) op 51.45, 109. Van Vliet (Ned) op 52,27.110. Bontempi (Ita) op 52,34. 116. Jakobs (Ned) op 54,44. 121. Pei- per (Aus) op 58,02,135. Verhoeven (Ned) op 1.05.34, 147. Van der Poel op 1.11.28 152. De Keulenaer op 1.15,44, 154. Vanderaer- den op 1.16,54. 160. en laatste Bohorquez op 1.56.13. Puntenklassement: 1 Bontempi 91 punten, 2. Van der Velde 88. 3. Colage 81. 6. Van Poppel 58. KNVB-amateurs Zaterdag Beslissingswedstrijd eerste klasse A één plaats in extra competitie. Zwart Wit'28-PPSC 21 d2-d4; Pg8-fB. 2. c2-c4; e7-e6, 3. Pgl-13; b7-b6, 4. Pbl-c3; Lc8-b7, 5. a2a3; d7-d5, 6. c4xd5; eCxdö, 7. Lcl-f4; PfB-h5. 8. Lf4g5; LfB-e7. 9. Lg5xc7; Dd8xe7. 10. g2-g3; 0-0. 11. Lfl-g2; Pb8-d7, 12. 0-0; Ph5-f6, 13. Tal- cl; c7-c5, 14 TH-cl; TfB-d8. 15. Ddl-c2; Ta8-c8,16. Dc2-bl; P(B-e4,17. e2-e3; c5xd4. 18 Pc3xe4; d5xe4. 19. TclxcB; Td8xc8, 20. P(3xd4; Pd7-c5. 21. Tel-cl; a7-a5. 22. Lg2- fl, a5-a4, 23. b2-b4; a4xb3 en passant. 24. Pd4xb3; Lb7-d5 remise. BETAALD VOETBAL Volcndam - RKC; Veendam - Telstar; Eindhoven - Vitesse: Helmond - DS (za): Willem II RBC. Cam- buur - Emmen: PEC Zwolle - Den Haag KNVB-AMATEURS mes; VUC - Oud-Bcijerland; UVS - HOV; Sparta - Nicuwcnhoorn TWEEDE KLASSE A: Lugdunum LcnS: RKAVV - Den Hoorn: HMSH SJC AFDELING LEIDEN Periodckampu Leiden LSVV KRV) BEKER Vijfde ronde: Noordwijk FC Den Haag 2 Delo EERSTE KLASSE: Kwiek Achilles - Danaïden: Overkai Donck; Ready - OSCR B: Vianen I De Munnik I. Zaan dam 2 Leidse Hout I. Rnr.mhuig I ELTV 4. Holv 2 Mcicnw.ik I. Rhiinatmen I OLTC I. Acolus Olcdo I TE AN I Tweede kl Zee en Duin I Ucnncbmck 2. la-idse Studenten I Nw. Vennep I. De Munnik 3 Boekhorst I. Victoria 4 Foresciilc I. Thor RW 4 Voorhout I. Zoelei woude I OLTC 3. Stand: 1 Israel 4-7. Polen 4-7. Roemenie 4-7, 4. Bulgarije 4-6, Nederland 4-6; 6. Finland 4-5. Zweden 4-5. Turkije 4-5. CASTIGLIONE DEL LAGO - Van nijd bonkte Johan van der Velde met zijn vuist op het stuur van zijn Fiets. In de kakafonie van lawaai, direct na atloop van de elfde etap pe van de Ronde van Italië in het rustieke vakantiedorp Castiglione aan het meer van Trasimeno klon ken de krachttermen van de Bra bander boven alles uit. Van der Velde was de etappe-overwinning ontglipt. Guido Bontempi voltooi de zijn trilogie. Na de zevende en de tiende etappe was hij ook de snelste sprinter in de elfde rit. Tot honderd meter voor de eind streep had Van der Velde niet in de overwinning geloofd. Nadat Teun van Vliet in het eerste peloton de sprint voor hem had aangetrokken, kroop hij aan het wiel van de hem voorbij snellende Bontempi. Van der Velde redeneerde: „Als ik dat wiel kan houden, zit ik goed voor het puntenklassement". De afwik keling van de sprint leek een abc- tje voor „de buffel". De meeste ras sprinters als Frculer. Vanderaer- den en Van Poppel waren immers achterop geraakt tijdens de be klimming van 'het laatste bergje, dertig kilometer voor de eind streep. Honderd meter voor de finish trad de verzuring op in de kolossa le benen van Bontempi. „Hij viel stil", vertelde Van der Velde, „hij begon een beetje te zwenken. Vol komen onverwacht kreeg ik de kans door te trekken. Ik gal' nog een paar trappen alles wat ik had, maar de afstand was net te kort. Zonde". In de terugtocht van de oostkust via Rimini. San Marino cn San Leo naar Italic's groene long Umbric joeg Van der Velde voor de 55e keer een etappezege in de Ronde van Italië na. Dikwijls was hij er dicht bij. In 1984 werd hij twee keer derde en één keer tweede, vo rig jaar, toen hij het puntcnklas.se ment won. één keer derde en drie keer tweede. In deze Giro was zijn oogst tot nu toe twee vijlde plaat sen. één vierde en in Castiglione del Lago een tweede. Mogelijk had het licht regen buitje - het eerste in de hete Giro - voor de start in Pcsaro hem gcin- spireerd. De renners van Peter Post deden eindelijk behoorlijk mee in de wedstrijd. Er was binnen de ploeg al eerder besloten le pak ken wal er maar te pakken viel. Premies onderweg, tusscnsprinls. de laatste kilometer en de etappes tol negentig kilometer. Teun van Vliet nam. toen de zon weer was doorgebroken, voor de tweede keer de miljoen lires 1700 gulden) behorende bij de „vliegende etap pe" in bezit cn kwam tweede in liet algemeen klassement le staan. Nog slechts één punt achter de Italiaan Patrizio Gambirasio. Van Vliet bleef de gehele etappe een vun de uitblinkers. Een dag vóór de eerste grote tijdrit. 46 kilo meter van Sinalunuu naar Siena. iedereen urenlang door de sterren verplicht „piano te rijden liet ging ook lot fle finale kalmpjes aan. De snelheid lag vergeleken met een dag eerder zes kilometer lager. De 31 kilometer kortere etap pe werd in dezelfde tijd afgelegd. Zo werd het een echte Italiaanse koers. Een snoeiharde finale als vervolg op de gezapige opening. Zo zorgde de Monte Castiglione toch nog voor een grote verbrokke ling. Roze-truidrager Giuseppe Sa ronni maakte grote indruk in de achtervolging op een groepje met Visentini en Da Silva. Van der Vel de. reed naar boven naast de Ame rikaan Greg Lemond. Kort na het begin van de afdaling zag hij zijn helpers Van Lancker. Van Vliet en zelfs debutant Breukink opdoe- VLISSINGEN (GPD) - De kans dat Spartaan Danny Blind de ko mende jaren voor Ajax speelt wordt steeds groter. De Amster damse club heeft de Zeeuwse spe ler inmiddels een driejarig contract aangeboden. Blind zelf verwacht spoedig tot overeenstemming te komen met Ajax. Het contract dat de Amsterdamse club hem heeft voorgelegd zou dan hier en daar nog aangepast moeten worden. ..Maar het gaat om detailpunten", aldus Blind, die momenteel zeven jaar in dienst is van het Rotterdam se Sparta. Bij Ajax zou Blind zowel de posi tie van rechtervleugelverdediger als die van rechtermiddenvelder kunnen bekleden. In het eerste ge val zou Sonny Silooy opschuiven naar het middenveld om het ver trek van Vanenburg op te vangen. PRAAG (DPA) - De Oostduitser Olaf Ludwig heeft de 39e editie van de Vredeskoers gewonnen. Hij zet te in de laatste etappe zijn winst luister bij door zijn zevende ril- overwinning tc boeken. Hij ver sloeg na de 131 klomclcr van Mla- da Boloslav naar Praag dc Sowjcl Asiat Saitov en dc Tsjechoslowaak Anton Novosad in dc eindsprint. Voor dc 26-jarige Oosldqilscr was het gisteren zijn 28ste etappe- overwinning sedert 1980 in de 39- jarige geschiedenis van de Vredes koers. In het eindklassement had Ludwig een voorsprong van 34 se conden op de Rus Poclnikov. Ook de derde plaats ging naai een rijder uit de Sowjcl-Unic. Asiat Saitov. die in dc laatste etappe van Mlada Bolcs'.uv naar Praag over 131 kilo meter. als tweede eindigde, werd in het eindklassement derde op 35 seconden achter Ludwig. Ploegen uit West-Europa namen niet deel aan de Vredeskoers van dit jaar uil vrees voor hel stralingsgevaar als gevolg van het ongeval met de kerncentrale in Tsjernobil. men. Uit de ploeg van Roger Swerts bereikten alleen de oude strijder Hennie Kuiper en Fons de Wolf het koppeloton van 73 ren ners. Bontempi en Rosola. twee specifieke sprinters, maakten in de afdaling een minuut .achterstand goed. Van Poppel. Vandéraerden en Freuler verzeilden in de groep achterblijvers, die ruim drie minu ten achterop raakten. Teun van Vliet was groots met een sprong achter de ontsnapte Ita liaan Ricco, een oude bekende uit Milaan-San Remo. Er werd onder zijn impuls een kopgroep van elf geformeerd. Van Vliet trok tien ki lometer voor de eindstreep een keer zo hard aan de kop dat er een gat van dertig meter viel. Hij zei: „Ik geloof dat ze achter me zaten te bidden". De vluchters werden het niet eens en er kwam snel een her groepering. Van Vliet reageerde te leurgesteld: „Als er in de kop een paar een beetje hadden gewerkt, waren we weggebleven". Van Vljpt. eindelijk in goede doen. vond het zinloos het alleen te pro beren. „Tien kilometer lang zestig per uur rijden, kan absoluut nie mand in zo'n finale". Nadat Van Lancker met een demarrage bij de laatste kilometer de groep op snel heid bracht, trok Van Vliet de sprint aan voor Van der Velde. Ein delijk opereerde de ploeg van Pe ter Post weer eens als een eenheid, wellicht omdat Vanderaerden niet meesprintle. Van der Velde had er zoveel baat bij, dat hij de elfde etappe bijna won. ROOSENDAAL (GPD) - Henk Steevens is met onmiddellijke in gang als ploegleider toegevoegd aan de profwielerploeg Transve- mij-Van Schilt. De Limburger volgt Jos Elen op. die vorige week wegens 'te nadrukkelijke hulp aan de concurrentie' op staande voet werd ontslagen. Steevens werd gisteravond voor gedragen tijdens een bijeenkomst LEIDEN - Op het terrein van asc aan de Kempenaerstraat in Oegst- geest wordt vanavond weer de tra ditionele wedstrijd tussen de trai ners en de Leidse sportpers gehou den. De oefenmeesters stellen alles in het werk om revanche te nemen voor het gelijkspel (3-3) dat de ploeg vorig jaar moest toestaan. Het duel begint om 19.00 uur. VOORBURG - Roodenburg heeft gisteravond het seizoen in de twee de klasse afgesloten met een 0-1 overwinning tegen Tonegido. Het duel stond aanvankelijk voor zon dag geprogrameerd, maar op ver zoek van de opponent werd de ont moeting gisteravond al afgewerkt. Roodenburg behaalde een ver diende zege, die eigenlijk veel ho ger had moeten uitvallen. Zonder Hennie Koet, Arno Lancel en Mar cel van der Burg zetten de Leide- naars hun opponent onder druk. Kees Verver en Marcel Valk raak ten in de eerste helft al het hout werk. Maar het duurde tot halver wege de tweede helft voordat Roo denburg aan de leiding kwam. Ro nald Jansen werd in het straf- schopgebeid onderuit gehaald en benutte zelf de toegekende straf schop. VOORSCHOTEN - Badminton vereniging Vlietwijk houdt mor gen en zondag weer het traditione le Léo Fortunati-toernooi voor A. B, en C spelers. Aan het evene ment, dat is vernoemd naar een oud-trainer van de club. neemt de Nederlandse subtop deel. Morgen om 09.00 uur wordt be gonnen met de wedstrijden (in to taal worden er zo'n 250 partijen af gewerkt). Zondag van 10.00 uur tot 17.00 uur worden de finales ge speeld. Plaats van handeling is sporthal De Vliethorst in Voor schoten. van de profploeg, waarbij ook het programma voor de komende maanden ter sprake kwam. De nieuwe ploegleider van Transvemij heeft een ruime a teurervaring. Negen seizoenen Henk Steevens ploegleider van de gastrennersvereniging Driessens, waarvan Transvemij de laatste drie jaar co-sponsor was. „We weten welke figuur we met hem in huis gehaald hebben", zei manager Piet Bos gisteravond. Hoewel de ploeg van Bos in het voorseizoen weinig problemen te genkwam bij de inschrijving voor buitenlandse wedstrijden, ziet het er voor de komende maanden niet zo rooskleurig uit. Voor de Ronde van Luxemburg is de bescheiden Nederlandse formatie eerste reser ve, de Ronde van Zwitserland er de Ronde van Zweden zitten vol er van de organisatoren van de Midi Libre heeft Bos tot op heden nog niets gehoord. „De ploegen die deelnemen aan de Tour de France krijgen overal voorrang. Ik heb daar wel begrip voor, maar onze voorbereiding op het nationaal kampioenschap wordt daardoor bemoeilijkt. We zijn nu aangewe zen op eendagswedstrijden en die zijn er niet zo veel meer". Voor een van die eendagswed strijden wijkt de jongste Neder landse profploeg uit naar Amerika. Theo Appeldoorn, Jan Jonkers en de Belgen Frank Verleyen en Jan Bogaert nemen op 15 juni in Phila delphia deel aan de open Ameri kaanse kampioenschappen. LEIDEN - Het vrouwenteam Van volleybalvereniging Ridderveld heeft de eerste finalewedstrijd van het toernooi om de districtsbeker met 1-3 van Skania gewonnen. Maandag wordt in Alphen de twee de wedstrijd afgewerkt. In Delft bleek Skania in de eerste set over meer wedstrijdritme te be schikken. Dat was niet zo vreemd, want zaterdag was de ploeg nog in de weer geweest tijdens promotie/ degradatiewedstrijden. Ridderveld verloor het eerste bedrijf dan ook met 15-7. In de tweede set kwamen de bezoeksters met 6-0 achter. On der leiding van Helma Hillebrand zette Ridderveld deze achterstand echter om in een winnende 10-15 score. Het derde speldeel bracht veel spanning. De Alphense ploeg keek onder meer tegen een 7-0 en een 14-9 achterstand aan, maar knokte zich, met Vera Bouwman, Annemarie van Putten en Joke Slottje in de hoofdrol, terug naar 14-16. Die klap kwam Skania niet meer te boven. Ook de vierde set stond de ploeg aan Ridderveld af: 76-15. advertentie DIGROS

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14