Coach Heger in dubieuze rol RYC loopt weg uit bekerduel bij QB Leidse schakers blijven feestgedruis de baas Remise na riskant nieuwtje Van der Wiel Wedstrijd bij 1-1 stand gestaakt Poolse PijV rolt Nederlands basketbalteam op LFC meest serieuze in 'komische' partij tegen Abbenes: 4-1 Molenfinale op dinsdag 27 mei Met uw eigen dagblad de hele zomer lang op de eerste rang. VRIJDAG 23 MEI 1986 SPORT PAGINA 13 LEIDEN - "Natuurlijk probeert John van der Wiel met 4-0 te win nen, welke grootmeester wil dat niet?". Schaakcommentator Ale xander Munninghoff had in het Leidse sportcafé deze voor het pu bliek bemoedigende woorden nog maar tenauwernood uitgesproken, of Van der Wiel en Jeroen Piket sloten hun tweede partij op de 24s- te zet met Geen salonremise overigens, want de ogenschijnlijk wat vlakke ontmoeting bleek vol positionele venijnigheden te hebben gezeten. Secuur spel van de zijde van de met wit spelende Jeroen Piket hield de balans, die geruime tijd in het voordeel van Van der Wiel leek door te slaan, uiteindelijk toch in evenwicht. De grote stilte, die woensdag nog de opening van de tweekamp ken merkte, viel gisteren ver te zoeken. In de oase van rust, die de biblio theek van Minerva toen nog was, zagen de beide spelers zich nu plots geconfronteerd met het la waai van een in de ondergelegen zaal gehouden onvervalst studenti koos feest. Joop Piket namens de organisatie over dit onverwachte euvel: "We hebben de zaal van te voren op dit soort calamiteiten ge test, maar kennelijk is het in de praktijk toch erger dan we dach ten". De overlast nam zodanige vor men aan, dat John van der Wiel even overwoog uit protest remise aan te bieden. Zijn ambities liet de Leidenaar uiteindelijk toch preva leren en zuchtend vervolgde de grootmeester zijn speurtocht naar mogelijke winstvarianten. Tever- geefse moeite naar later bleek. Im mers Jeroen Piket liet zich, on danks het feit dat hij woensdag avond in strijd met de goede voor nemens nog tot laat de verkiezin gen had gevolgd, niet kennen. De eerste variant waar beide ri valen zich na afloop in hun analy ses met grote gretigheid op stort ten, was het nieuwtje dat John van der Wiel op zijn zevende zet op het bord bracht. De paardmanoeuvre van de zwartspeler week nadruk kelijk van de geijkte wegen in het dame-indisch af en zag er nogal ge waagd uit. Een onmiddellijke weerlegging had Jeroen Piket ech ter niet bij de hand, dat bleek wel uit het verdere verloop van de par tij. Aanvankelijk vlogen in de Mi- nerva-bibliotheek de varianten over het bord. Het publiek in het sportcafé, onder wie nu toch ook belangstellenden van het organise rende Morphy, diende deze analy ses aanvankelijk per beeldscherm te volgen. Voor de gemiddelde schaker wat teveel gevraagd, maar op speciaal verzoek daalden de twee spelers alsnog af om het ge beurde "live" toe te lichten. Dat resulteerde in een onderhou dende uiteenzetting van John van der Wiel, die haarfijn demonstreer de hoeveel finesses er nog in de partij gezeten hadden. Zo bleek, dat Jeroen het op de tiende zet met Ddl-a4 duidelijk beter had kunnen doen. Over zijn dertiende zet Tal- cl bleek Piket zelf niet erg geluk kig. Hij zag achteraf meer heil in b2-b4 of Ddl-c2. 16 Dc2-bl is pas sief, maar vermoedelijk gedwon gen. Daarna zat Piket enigszins in de problemen, maar telkens weer vond hij de juiste voortzetting. Vooral met 22 Lg2-fl voorkwam hij grotere narigheden. Ook 23 b2-b4 was de enig juiste oplossing, waar mee Piket de remise veilig stelde. Met die demonstratie had het tweetal er nog niet genoeg van. "Blind" bekeken zij het nieuwtje nog eens, waarop Jeroen plots ont dekte wat er mis aan was: "Ik had bij mijn achtste zet de loper niet naar g5 maar naar f5 moeten spe len, dan stond ik goed". Prompt kwam het bord weer tevoorschijn en bleek Piket's gelijk. John van der Wiel over zijn ris kante experiment: "Ik had het maar vluchtig bekeken, maar vond het het proberen waard. Dat kun je dan beter in een match als deze doen, dan in een grootmeestertoer- nooi. In geval van succes, had ik het daar altijd nog kunnen probe ren. Dankzij Jeroen weet ik nu, dat ik er niet aan moet beginnen". Komende dinsdag start om vijf uur de derde partij. Coen Stehou- wer, de tweede bordspeler van Phi- lidor, zorgt in het sportcafé voor commentaar. Partij zie scorebord. RUUD DOBBELAAR LEIDEN - UVS heeft gisteravond de kwartfinale van de strijd om de districtsbeker bereikt. De Leidse zondageersteklasser zette Heeijansdam, kampioen van de zaterdag eerste klasse A, in de eigen Kikkerpolder met 2-1 opzij in een duel waarin Heeijansdam- doelman Kopanicki uit het veld werd gestuurd. Bij het vierde ronde-treffen tussen Quick Boys en RVC moesten meer spelers voortijdig het veld af. Twee Rijswijkers konden een kwartier voor tijd vertrekken, nadat ze de scheidsrechter hadden beledigd. De ontmoe ting op Nieuw Zuid werd een kwartier voor tijd gestaakt, bij een 1-1 stand. Rijnsburgse Boys plaatste zich voor de kwartfinale, door 4-1 winst op Overmaas. Quick Boys-RVC 1-1, gestaakt. De bekerwedstrijd voor het dis trict West II tussen zaterdagclub Quick Boys en zondagclub RVC uit Rijswijk moest in Katwijk een kwartier minuten voor tijd bij 1-1 worden gestaakt wegens ongere geldheden. Scheidsrechter Van Kreuningen meende, dat de ge moederen ook na een afkoelings periode van ongeveer twintig mi nuten nog te zeer verhit waren om de wedstrijd te kunnen vervolgen. In de 75e minuut kende de arbi ter de thuisclub een strafschop toe, (André de Best was gevloerd door Lansink), die de spelers van hoofd klasser RVC heftig aanvochten. Toen Lansink wat al te fel protes teerde werd hij uit het veld ge stuurd. Zijn clubgenoot Sjin Asjoe volgde wegens belediging van de scheidsrechter. Ook RVC-trainer Van der Lubbe, die zich er mee be moeide, mocht van Van Kreunin gen naar de kleedkamers vertrek-, ken, waarop de hele ploeg van RVC van het veld stapte. In de af koelingsperiode kwam het wel tot een gesprek tussen de scheidsrech ter, Van der Lubbe en de uit het veld gestuurde spelers, maar Van Kreuningen achtte het toch beter niet meer te laten beginnen voor het restant van een kwartier. RVC had in de 37e minuut de lei ding genomen via Paul Ostinga. Een minuut na de rust had Jan Hoek gelijk gemaakt voor Quick Boys, dat vijf geblesseerde basis spelers miste. Een treffer van Jo- han Jonker werd nog afgekeurd, voordat de tot dan toe leuke partij ANTWERPEN (GPD) Met het wegtikken van de speelminuten bij het EK basketbal vloeien bij bondscoach Vladimir Heger blijkbaar tevens de inspiratie en creativiteit weg. De Tsjech, toch een kenner bij uitstek van het internationale basketbal, stak gisteren in het eerste duel van de finaleronde geen vinger uit toen zijn ploeg door de Pool Zelig naar een even onnodige als kansloze 74-83 nederlaag werd gespeeld. Hij zat daar maar en verroerde geen vin. Niets ondernam hij, niets deed de kleine Oosteuropeaan tegen de 1,98 meter lange en 29-jarige routi nier van de Poolse ploeg, die de ui termate gebrekkig functionerende 1-3-1-zone van Oranje bijkans in zijn eentje oprolde. Met 35 punten achter zijn naam stapte Darius Ze- lig met geheven vuist uiteindelijk van het strijdtoneel. Voor Polen, de nummer twee achter Israël in de voorronde van Luik, kon het toer nooi al haast niet meer stuk. Pro motie naar de A-groep kan het nau welijks meer ontgaan. Voor Nederland ligt de situatie, wat dat aangaat, beduidend ge compliceerder. Hoewel Oranje - omdat de punten uit de voorronde meetellen - in principe aan twee overwinningen genoeg heeft om zich voor Athene te kwalificeren, meldde zich gisteren in Deurne toch nog een onverwachte concur rent. Zweden namelijk versloeg verrassend Bulgarije en klom daar door op de ranglijst tot naast Ne derland en Bulgarije. In plaats van met een kansloze tegenstander krijgt de formatie van Heger straks te maken met gemotiveerde en van zelfvertrouwen blakende Scandi- naviërs. En dat lag eigenlijk niet in de lijn der verwachtingen. Pijl Maar dat gold al evenmin voor de wijze waarop Heger zich in de kaart liet kijken door Darius Zelig. Toch bepaald geen onbekende voor de Tsjech, want vorig jaar op het EK in Stuttgart eindigde de blonde Poolse pijl te midden van de echt grote jongens als de Joego slaaf Petrovic, de Rus Sabonis en de Israëliër Yamchi als vijfde op de topscorerslij st. Niet verrassend daarom was dat Heger de bewa king in eerste instantie toebedeel de aan zijn allround klusjesman Toon van Helfteren, die als geen ander weet hoe hij man-tegen-man dient te verdedigen. ,,Ik ben", zo sprak de 35-jarige Delftenaar na derhand, „per slot van rekening voor dit soort opdrachten meege- Groot was dan ook zijn verba zing toen zijn coach hem al na tien minuten bij de stand 12-15 terug haalde. Met slechts vier achter zijn naam miste Zelig net als de reste rende spelers in het veld aanvanke lijk alle gevoel voor de juiste rich ting (Nederland zes raak uit 19 po gingen. Polen zeven uit 19). En dat vooral dank zij de felle man-to- man-verdedigingen die de beide coaches verordonneerden. Om on begrijpelijke redenen viel Heger, na de wissel van Van Helfteren, evenwel terug op die 1-3-1-zone. Die, zo bleek al eerder tegen de Roemenen, totaal niet werkte. Jojo De voor Van Helfteren ingeko men Hans Heydeman kwam vanaf dat moment opeens voor de onmo gelijke opgave te staan om én hulp te geven aan de lange mannen én 'het gat' dat vervolgens aan de zij kant ontstond tijdig op te vullen. Gelijk een jojo vloog hij heen en weer, om telkens te moeten consta teren dat de superslimme Zelig net even eerder met de vinger aan de trekker had gestaan. Uit pure wan hoop wendde de Dordtenaar zich bij 33-37 hardop tot de bank. Waar Heger echter geen thuis gaf. Dat Nederland vóór rust de scha de nog kon beperken tot één punt (36-37), was te danken aan een plot selinge oprisping van de kleine mannen Boers en De Waard, die de concurrentieslag met de Poolse te genstrever Fiedler en Zelig aan durfden. Het tweetal vuurde vier maal op rij van achter de drie- puntslijn op de Poolse basket, nam in feite daarbij veel te veel risico, maar kreeg beloning voor het ge toonde lef in de vorm van twaalf punten. Hoewel Nederland achter de feiten aanliep, lachte het geluk Heger nog toe. Maar daar zou na de pauze veran dering in komen, ook al leek het er in eerste instantie op dat Heger in de kleedkamer tot bezinning was gekomen. Met opnieuw de oude rot Van Helfteren, gekoppeld aan de Poolse nummer vier, en met Rick Smits in de basis voor de vóór rust volledig falende Cock van de Lagemaut nam Nederland resoluut een 44-41-voorsprong. Zelig kwam er niet aan te pas (twee punten). Smits dunkte tot tweemaal toe kei hard door en met Peter van Noord keerde het enthousiasme en de vechtlust terug bij Oranje. Dat op weg leek de Polen, van wie in de voorbereidingsperiode éénmaal was gewonnen en éénmaal verlo ren, alsnog op de knieën te krijgen. Ezel Maar Heger himself besloot an ders. De coach, die na afloop slechts repte over wat verloren re boundduels en de slimmere aanpak van de Polen, weekte we derom klever Van Helfteren los van Zelig en gaf opnieuw opdracht voor die gewraakte 1-3-1-zone. Ge lijk een ezel die zich voor de twee de maal stoot aan dezelfde steen kreeg de eigenzinnige Oosteurope aan daarvoor prompt de rekening gepresenteerd. „Wat moet ik ervan zeggen", stel de de teleurgestelde Toon van Helfteren zich na afloop van Zeligs one-man-show (zes punten tegen hem en 29 punten tegen de door de spelers zelf verfoeide verdedi- gingsvorm) hardop de vraag. „We begrijpen het zelf niet, waarom hij per se dit spelletje wil spelen. Te gen Roemenië gingen we er de mist mee in. En nu weer. Dat-ie me wisselt is logisch. Zo'n toernooi is zwaar, dus je moet er af en toe uit. Maar waarom ik niet terugmocht in het veld, toen het nog kon, snap ik zelf ook niet", aldus de 163-vou- dige international. Desastreus De gevolgen waren in elk geval desastreus voor Nederland. Zelig krijgt ten tweede male een zee van ruimte en lanceerde de ene voltref fer na de andere. Nederland, met een in aanvallend opzicht falende frontlijn Pieterse, Ebeltjes en Van de Lagemaat, liep hopeloos op nieuw achter de feiten aan, al kwam de ploeg van 56-65 nog ge forceerd knokkend terug tot 67-69. Ook toen had het misschien nog gekund. Maar Heger liet Van Hclf- teren, Smits, Hagens en Van Noord gewoon op de bank. Verbeten ke ken zij toe. Hoe de seconden weg tikten en de nederlaag zich afte kende. En hoc Darius Zelig nog eens uit een vrije positie vrolijk af drukte. AD VAN KAAM LFC'er Jan Zoetemelk (10) toont hierbij ook in de lucht zijn mannetje te staan. (f( LEIDEN - De mensen die in hun huizen aan de Boshuizerkade gisteravond aan de beeldbuis ge kluisterd zaten, hebben het on gelijk aan hun zijde gehad. Span ning en jolijt deden zich volop voor op het veld van LFC, waar de de thuisclub en Abbenes el kaar bestreden om een plaats in de eersteklasse van de Leidse za terdagafdeling. Uiteindelijk bleek LFC de meest serieuze in deze voorlopig laatste partij. De. Leidse ploeg zegevierde met 4-1. Dat gebeurde in een wedstrijd die in een competitie van het grappigste duel van het jaar heel hoge ogen zou gooien. Om aller lei redenen. Allereerst was daar het arbitrale trio, onder leiding van arbiter Sluymer, dat de meest vreemde beslissingen nam en ten tweede was daar ook weer eens LFC-doelman Sjaak Len- ting die zijn rol van de eeuwige rebel steeds beter gaat spelen.' Bovendien was daar ook nog de als een gewonde frontsoldaat voorthobbelende LFC-aanvoer- der Marcel Rietbergen, die door Sluymer niet kon worden ge waardeerd om zijn gevarieerde verbale uitlatingen. Lenting en Rietbergen moesten het toneel ten. De glansrol tijdens het treffen was weggelegd voor Jan Zoete melk, de grijsgelokte Leidenaar, die de defensie van Abbenes voortdurende sarde met solo-ac ties. Dat leverde de plaagggeest een charge op van Abbenesser Marcel Honcoop, wat de LFC'er bijna een verwijskaart voor het ziekenhuis opleverde. Kees Kattenberg speelde de schlemiel die, bij een 3-0 stand voor LFC (doelpunten van Chris Blok en tweemaal Zoetemelk), na de hervatting een strafschop tegen de paal schoot. Dat had de strijd misschien een andere wen ding gegeven. De tweede straf schop die aan Abbenes werd toe gekend leverde uiterst curieuze momenten op. Lenting stopte de door Peter Kattenberg ingescho ten bal, waarna de voetballer uit Abbenes de bal met de hand (Pe ter Kattenberg: "met m'n kin") meenam en met goedkeuring van Sluymer alsnog inschoot (3- 1). Omdat Lenting daar "niet goed van" werd, plaatste hij zijn han den onzacht rond de keel van de arbiter. De LFC-goalie kon daar op de reeds eerder vertrokken Rietbergen naar de kleedkamer volgen. Eef Groen nam vervol gens zijn plaats onder de lat in en dat verhoogde de pret alleen maar. Het laatste woord was echter aan de verdwaalde fluitist. Blok ging alleen op Abbenes-doelman Rob van den Berg af, die de Lei denaar correct van een scorings kans afhield. Sluymer zag het echter anders en gaf zijn vierde penalty weg. Zoetemelk ontdeed het cadeautje van zijn verpak- kine (4-1). LFC dat het volgens trainer Bles Zuma bij promotie "heel moeilijk zal krijgen", zal het naar alle waarschijnlijkheid in een barrage op moeten nemen tegen Meerburg. De Zoeterwoudse club heeft hetzelfde aantal pun ten (vier) en hetzelfde doelsaldo (plus één). Abbenes heeft ook een gelijk aantal punten maar een slechter doelsaldo. De vraag aan de Leidse Voet balbond is nu op welke wijze (penalties of een wedstrijd) LFC of Meerburg moet promoveren. RUUD PATTIAPON UVS-Heerjansdam 2-1 Tussen alle competitie-perike len door schakelde UVS en pas sant op eigen terrein Heerjansdam uit. De kampioen van de eerste klasse A in het zaterdagvoetbal, die in de strijd om het algeheel ama teurkampioenschap is gewikkeld, toonde aan het KNVB-bekeravon- tuur serieus te nemen. Datzelfde gold voor UVS. Trainer Raboen hield Arthur van Orssagen, Hans de Kruys (zij vie len later in), Fred Filippo en doel man Arno Schouten weliswaar langs de kant, maar de elf die over bleven, maakten de indruk hoe dan ook verder te willen komen. Dat lukte, zij het dat dat zonder goed voetbal gebeurde. De gasten kwamen dankzij een doelpunt van Kees v.d. Putten in de eerste helft op voorsprong. Hans Verkuylen en Theo van Seg- gelen bogen de achterstand nog voor de pauze om in 2-1. In de tweede helft werd UVS met de rug tegen de muur gezet door de zater dagtopper, die via Leen Rijnen berg en Rob Smaal heel dicht bij de gelijkmaker kwam. Laatstge noemde speler kreeg een kans na dat scheidsrechter Claassens Heer jansdam een corner had gegeven in plaats van een achterbal aan UVS. De matig leidende arbiter speel de trouwens toch een belangrijke rol, want vlak voor het einde van de grimmige wedstrijd stuurde hij Heeijansdam-doelman Kopanicki uit het veld. De keeper haalde de doorgebroken Hans van Leeuwen vlak voor het strafschopgebied fors onderuit. Omdat de naam van de keeper in de eerste helft ook al in het boekje van Claassens was verdwenen, kon Kopanicki ver trekken. Dit tot woede van de clubgrens- rechter en van een Heeijansdam- bestuurslid. Beiden kwamen het veld in om de scheidsrechter op andere gedachten te brengen. Even leken zij daar zelfs in te sla gen, maar uiteindelijk verdween de keeper van Poolse afkomst toch in de kleedkmamer. Waar hij zich waarschijnlijk realiseerde welke gevolgen de rode kaart kan heb ben, nu zijn club nog om de lands titel strijdt. UVS had vóór dit incident in de counter goede mogelijkheden om de voorsprong uit te bouwen, maar Verkuylen (kopbal net over) en Van Orssagen (hij zag de vrije Van Seggelen over het hoofd) verzuim den hun ploeg vroegtijdig in de kwartfinale te loodsen. Rijnsburgse Boys-Overmaas 4- 1 Overmaas stak Rijnsburgse Boys gisteravond de helpende hand toe. Timmermans schoot al na tien mi nuten in eigen doel in het beker- treffen in Rynsburg en dat duwtje had RB precies nodig. Rob Gillis sen zorgde al voor de rust voor 2-0 en na de pauze brachten Marcel van der Blom en opnieuw Gillissen de stand op 4-0, voordat Hans La- pré uiteindelijk de eer kon redden in het eenzijdige duel. LEIDEN - De finale van de strijd om de Zilveren Molen wordt aan staande dinsdag (27 mei) afge werkt. Op het LFC-terrein aan de Boshuizerkade zullen de rivalen Quick Boys en Rijnsburgse Boys die avond tegenover elkaar staan. De eindstrijd van het 35ste Zilve ren Molentoernooi begint om 20.00 uur. Carlo 1' Ami naar Excelsior ROTTERDAM - De Rotterdamse eredivisieclub Excelsior heeft de 19-jarige doelman van de Wasse- naarse eerste klasser Blauw Zwart, Carlo l'Ami, voor twee jaar gecon tracteerd. Bü Excelsior vertrekt keeper Jan Stroomberg naar FC Utrecht. ADVERTENTIE 31/5-29/6 WK voetbal in Mexico Want naast het WK Voetballen vindt dit jaar nog veel meer plaats op sportgebied. En waar sportprestaties worden geleverd, is onze sportredactie ter plaatse om u te informeren, uitvoerig en met veel foto's. 19743*8 WK honkbal in Nederland Neem daarom snel een sportief besluit en knip de bon hiernaast uit. Dan heeft ook u, nog vóór deze sportieve zomer losbarst, uw eigen dagblad in de bus. KNIP UIT STUUR OP Postzegel t nodig Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! per maand f 22.70 (alléén mogelijk mei automatische betaling) per kwartaal 67,45 De eerste 2 weken kn/gt u de krant natuurlijk gratis m de bus' Naam Straal Postcode Plaats Teietoon U kunt deze bon opst 2300 VB Leiden controle bezorging) n pleet» van opetui il leidsch'Aiphens Dagblad, i

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13