Kaoenda maant het Gemenebest De logica van het drugsgebruik Oproer Crossroads: 18 personen gedood Frankrijk ontsnapte aan kernramp 'Actie tegen Z.-Afrika, anders vertrek' Vernietigend rapport over slagkracht leger Israël Chaos na verkiezingen Dominicaanse republiek Reagan: Sacharovdag Zeven magere jaren in Suriname (3) WOENSDAG 21 MEI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG - De Zambiase president Kaoenda heeft gedreigd uit het Gemene best te treden, als de hierbij aangesloten landen niet unaniem over besluiten tot economi sche strafmaatregelen tegen de blanke minderheidsregering in Zuid-Afrika. Kaoenda zei dat gisteren in een reactie op de Zuidafrikaanse aanvallen tegen vermeende ANC-bases in de buurlanden Botswana, Zambia en Zimbabwe. De ministers van buitenlandse za ken van de Frontlijnstaten (Ango la, Botswana, Zambia, Zimbabwe, Mozambique en Tanzania) zijn gis teren in de Zimbabwaanse hoofd stad Harare voor beraad bijeenge komen. Vijf van de zeven leden van de Gemenebest-commissie van Wijze Mannen, die in Zuid- door Ruud de Wit Afrika op bezoek waren om de mo gelijkheden van een bemiddeling tussen het ANC en de regering-Bo- tha te onderzoeken, hebben dat land gisteren uit protest al verla ten. De Zuidafrikaanse actie heeft in het Westen tot scherpe veroorde lingen geleid. De Amerikaanse staatssecretaris Charles Freeman sprak van „zinloze en provocatieve acties tegen de drie frontlijnsta ten". Speculaties doen de ronde dat president Reagan zijn ambas sadeur in Zuid-Afrika, Nickel, voor de tweede maal binnen een jaar zal terugroepen. De Nederlandse mi nister Van den Broek (buitenland se zaken) die als voorzitter van de EG fungeert sprak van een "beledi ging voor de gehele vrije wereld". Verdediging De militaire actie heeft ook ern stige gevolgen voor het Zuidafri kaanse zakenleven en voor de afbe taling door Zuid-Afrika van zijn in ternationale schulden. Zowel de commerciële als financiële rand bereikten gisteren de laagste waar de in meer dan een jaar. De waarde van de rand ten opzichte van de dollar daalde met drie cent tot JOHANNESBURG - Ook gisteren was het weer uiterst onrustig in de krottenwijk Crossroads bij Kaap stad, waar in de afgelopen vier da gen minstens 18 personen om het leven zijn gekomen. Het is niet de eerste keer, dat daar hevige onlusten plaats heb ben. Ook vorig jaar was de wijk, die op slechts 15 kilometer van het centrum van Kaapstad ligt, meer malen het toneel van ernstige moeilijkheden, deels van de inwo- door Ruud de Wit ners met de Zuidafrikaanse politie en deels van de inwoners onder ling. Het geweld van de afgelopen dagen is echter zonder precedent. De onlusten die zaterdag uitbra ken, hebben niet alleen een politie ke achtergrond. Armoede, werk loosheid, slechte hygiënische toe standen en armzalige behuizing alsmede het ontbreken van elke in frastructuur, zijn de belangrijkste oorzaken van het steeds weer op laaiend geweld. Maar bij de huidi ge onlusten schijnt het vooral te gaan om de toegenomen polarisa tie tussen gematigde zwarte Zuid afrikaners en jonge radicalen. Er is geen directe reden aan te geven, waarom het geweld zaterdag plot seling' tot uitbarsting is gekomen, maar het gaat er hard aan toe. De meeste slachtoffers kwamen om het leven door de beruchte 'neckla ce', waarbij een brandende auto band om de nek wordt gehangen. Ooggetuigen meldden dat de wijk is veranderd in een slagveld en de tegenstanders gaan elkaar met allerlei soorten wapens te lijf, variërend van stokken, messen en pijlen tot pistolen en machinege weren toe. De Zuidafrikaanse poli tie probeert steeds weer tussenbei de te komen, maar kan nagenoeg niets uitrichten en hetzelfde geldt voor hulpinstanties. Volgens de laatste berichten zijn zeker 3.000 hutten en krotten uitgebrand en 20.000 van de meer dan 80.000 in woners zijn dakloos geworden. In middels zijn er aan de rand van de wijk tenten geplaatst en eerste- hulpposten ingericht, terwijl de Amerikaanse ambassadeur Nickel namens zijn regering 10.000 dollar heeft geschonken om de slachtof fers van de gevechten te helpen. Ook in Johannesburg kwam.het tot incidenten, toen ruim 2.000 stu denten aan de multi-raciale univer siteit van de Witwatersrand een protestbetoging hielden tegen de aanvallen van het Zuidafrikaanse leger op drie van de buurlanden een dag ervoor. De demonstratieve bijeenkomst liep uit op een massa le manifestatie ten gunste van de vrijlating van Nelson Mandela 0,426 dollar. Pessimisten verwach ten dat de rand zelfs zal zakken tot rond de 0,30 dollar. De Zuidafrikaanse president P. W. Botha heeft de aanvallen giste ren verdedigd. Volgens Botha is het een internationaal erkend ge geven, dat landen die zich be dreigd voelen, het recht hebben om zich te beschermen en zelfs aanvallen uit te voeren die mogelij ke aanslagen kunnen voorkomen. Botha deed deze uitspraak tijdens het spoeddebat, dat door de oppo sitionele Progressieve Federale Partij (PFP) was aangevraagd. De oppositieleider in het blanke parlement, Colin Eglin, noemde de aanvallen evenwel „schadelijk, zo niet desastreus". „Elk voordeel dat eventueel met de aanvallen is be haald, heeft slechts voor korte tijd enige waarde. Maar de schade die ze hebben berokkend op het ge bied van de internationale verhou dingen zal op den duur veel groter zijn", aldus Eglin, die met zijn PFP slechts een minderheid in het par lement vormt. Genegeerd Botha benadrukte in zijn toe spraak, dat hij talrijke keren een hand van vriendschap heeft uitge stoken naar de buurlanden, maar dat deze die hand hebben gene geerd. Hoewel de Zuidafrikaanse president het niet met zo veel woorden zei, kan worden gecon cludeerd, dat hij bereid is in de toe komst opnieuw zulke aanvallen uit te voeren: „Al jarenlang zenden de PLO en het ANC recruten naar op leidingskampen van de Libische kolonel Gaddafi. Evenals ze naar Angola worden gestuurd om opge leid te worden als terrorist. Wij hebben het recht om ons daartegen te verdedigen", aldus Botha. Ook de ANC-leider in balling schap, Oliver Tambo, reageerde vanuit de Zambiase hoofdstad Loesaka op de raids van het Zuid afrikaanse leger. Hij riep tot een nietsontziend internationaal offen sief tegen het apartheidsbewind. Hij voorspelde een bloedbad, als de internationale gemeenschap niet onmiddellijk ingrijpt. Eerder had de woordvoerder van het ANC in Loesaka, Tom Sibena, al gezegd dat de aanvallen hadden aange toond dat de minderheidsregering het politieke initiatief om tot een oplossing te komen defenitief had verloren en dat er nu slechts ge weld overblijft. TEL AVIV - Israëlische generaals hebben geprobeerd een vernieti gend rapport over de slagvaardig heid van het leger onder de tafel te werken. In politiek-Jeruzalem en binnen het defensie-establishment heeft dat grote opschudding ver oorzaakt. Premier Peres verklaar de echter gisteravond dat de strijd krachten nog nooit een oorlog heb ben verloren en dat dit ook in de toekomst niet het geval zal zijn. door Taco Slagter Met de uitspraak beoogde Peres eerder een psychologisch effect te bereiken dan dat hij iets over het schandaal zelf wilde zeggen. Want kort ervoor had de chef van de ge nerale staf, Mosje Levy, tegenover een verslaggever van Radio Israël opnieuw gewaarschuwd voor een oorlog met Syrië. Volgens de be velhebber gaan de Syriërs in Liba non en op de Golan-hoogvlakte door met de militaire voorbereidin gen, die naar zijn inzicht niet an ders bedoeld zijn dan voor een ge wapend conflict met Israël. Diezelfde verontruste legerchef was de afgelopen dagen het mik punt van kritiek. Hij zou een on langs door reserve-kolonel en we tenschapper Emanuel Wald uitge bracht verslag over de belabberde planning, strategie, infra-structuur en commando van het leger heb ben genegeerd. Wald bracht afgelo pen vrijdag zelf details van het rap port in de openbaarheid om naar zijn zeggen 'erkenning' van zijn ja renlange arbeid af te dwingen en de strijdmacht voor fatale vergis singen te behoeden. De aan de universiteit van Tel Aviv verbonden ex-officier en des tijds hoofd van de lange-termijn- planning binnen de generale staf, stelde op de eerste plaats vast dat het Israëlische leger van de ge maakte fouten in de afgelopen drie oorlogen (de Zesdaagse in 1967, Yom Kippoer 1973 en Libanon 1982) nauwelijks iets heeft geleerd. Zowel in de aanval als in de verde diging verloren de troepen aan slagvaardigheid. Forse kritiek leverde Wald op een nog steeds verslechterende commandostructuur van het leger. In de brigades en divisies is het professionele niveau van de com manderende officieren in de loop der jaren achteruit gehold. Bevel voerders van divisies handelden in de Libanon-oorlog alsof ze pelo tonscommandanten waren. Ge bruikten aanvalsdoctrines die ver bezijden de realiteit stonden en waren daardoor op een aantal fron ten in de Libanon-oorlog niet in staat om beduidende gevechtseen heden van de vijand uit te schake len, aldus Wald. Maar ook het middenkader kreeg een onvoldoende van de on derzoeker. Hy meent dat zij slecht zijn getraind, onvoldoende gemoti veerd en veel minder gekwalifi ceerd dan dat het in het verleden het geval was. Eén van Walds con clusies is dat de energie van de ge nerale staf hoofdzakelijk wordt be steed aan de al wurgende bureau cratie binnen het leger en de leger top zich weinig moeite getroost om de vechtcapaciteiten van de veldle gers te verbeteren. „In Libanon werd langs bureaucratische lijnen gevochten in plaats van tactische concepten te volgen", zo is zijn on barmhartige kritiek uit het 700 pa gina's tellende rapport. Volgens chef-staf Mosje Levy gaat het hier meer om rancune. Volgens de generaal is Wald nog steeds razend over de weigering van de generale staf het rapport in aanwezigheid van de onderzoeker uitvoerig te bespreken. Levy had hem aangeboden binnen een uur zijn onderzoek toe te lichten, waar na er een discussie van drie uur met de generaal zal volgen. Maar Wald vond dit een lachertje en eis te serieus te worden genomen. Hij wilde er tenminste met de staf een studie van een dag aan besteden. Presidentskandidaat Balaguer zwaaide gisteren naar aanhangers die zich bij zijn huis hadden verzameld. Balaguer had bij het staken van het tellen van de stemmen een lichte voorsprong op zijn rivaal. (foto api WASHINGTON/BONN (UPI/Rtr.) - President Reagan heeft 21 mei uitgeroepen tot „Andrei Sacharov-dag" als eerbetoon aan de ver bannen Sowjet-geleerde die vandaag 65 jaar is geworden. De Ame rikaanse president, die Sacharov een „reus van de twintigste eeuw" noemde, leverde kritiek op het gedwongen verblijf van de Nobelprijswinnaar in de stad Gorki. Hij beschuldigde het Kremlin van een „grimmig" mensenrechtenbeleid. De Westduitse regering heeft bij de Sowjet-Unie aangedrongen op opheffing van de bin nenlandse verbanning van Sacharov. MEXICO-STAD - Het kan nog da gen duren voordat de dik zes mil joen inwoners van de Dominicaan se Republiek weten wie de nieuwe president van de Caribische staat wordt: de rechts van het centrum door Rob Sprenkels staande sociaal-democraat Jacobo Majluta of de half-blinde ex-presi dent Joaquin Balaguer. Het tellen van de stemmen die afgelopen vrijdag werden uitge bracht, is sinds zondag, toen 92 procent van de stemmen was ge teld, gestaakt. Volgens de officiële telling had de conservatieve Bala guer op dat moment een voor sprong van 1,84 procent op Majlu ta, iets meer dan 35.000 stemmen. De problemen begonnen toen Majluta, die lid is van de op het ogenblik regerende Revolutionaire Partij, zondag plotseling de over winning opeiste. Majluta beweerde PARIJS/MOSKOU (AP/Rtr./AFP/DPA) - In 1984 is in Frankrijk op het nippertje een kernramp voorkomen toen de elektriciteit uitviel in een Franse kerncentrale. Dat is gisteren bekendgemaakt door het Franse week blad Le Canard Enchaine en bevestigd door het hoofd van de dienst nucleaire veiligheid van het Franse na tionale electriciteitsbedrijf (EDF), Pierre Tanguy. De ze voegde hier echter aan toe dat erger was voorko men zonder dat de autoriteiten behoefden te grijpen naar noodmaatregelen. Het doorgaans goed geïnformeerde weekblad publi ceerde uittreksels uit een 73 pagina's tellend vertrou welijk rapport van de EDF over het incident, dat zich voordeed in de nacht van 13 op 14 april 1984 in de kerncentrale Bugey bij Lyon. Le Canard concludeer de dat 'het maar een haartje had gescheeld of reactor nummer 5 van de Bugey-centrale was volledig op tilt geslagen'. Een aantal internationale organisaties is gisteren in Wenen voor het eerst bijeengekomen om nieuwe maatregelen te bespreken, gericht op een betere be scherming van de wereldbevolking tegen de gevolgen van ongelukken met kerncentrales. Zowel de Sowjet- Unie als het Westen hadden hiertoe opgeroepen, na,de ramp met de Russische kerncentrale in Tsjernobil. De besprekingen hebben plaats in het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in Wenen. Als men hier tot nieu we afspraken kan komen, kan dit leiden tot verstrek kende veranderingen in het internationale controle systeem voor nucleaire energie. Enkele dagen na de kernramp in Tsjernobil is het station in Kiev overstroomd door angstige burgers die een goed heenkomen wilden zoeken, zo heeft de Rus sische krant „Sovetskaja Rossija" gisteren bericht. Volgens het blad verdrongen de mensen zich voor de loketten en moesten acht nieuwe loketten worden ge opend om de aan de vraag naar kaartjes te voldoen. Nu is de rust weergekeerd en krijgt het station een stroom van mensen te verwerken die hun ongebruikte treinkaartjes weer inleveren, aldus het blad. dat hij volgens de tellingen van zijn eigen partij de stembusslag met een verschil van 30.000 stemmen had gewonnen. En hij beschuldig de de Verkiezingsraad van fraude ten bate van Balaguer. „Voordat ik als verliezer kan worden be schouwd, zullen ze me eerst moe ten vermoorden", zo waarschuwde Majluta. De officiële telling werd onmiddellijk gestaakt en de presi dent van de Verkiezingsraad, Ca- nabo Fernandez, besloot zich terug te trekken. Toch kon de stemmentelling niet worden hervat. De vervanger van de president van de Verkiezings raad, Ponciano Randon, werd on middellijk als 'partijdig' bestem peld door de Sociaal-Christelijke Partij van Balaguer en ook door de Partij van de Bevrijding van de le gendarische oud-president Juan Bosch, die met zo'n 20 procent van de stemmen de derde plaats bezet. Volgens de twee oppositiepartijen zal Randon een actieve rol hebben gespeeld in dc campagne van Maj luta. De verwarring onder de Domini caanse bevolking is compleet. Le ger en politie patrouilleerden in de straten van de belangrijkste ste den. Kerk-en regering roepen de mensen op om geduld te hebben. Woordvoerders van Majluta probe ren uit te leggen dat het noodzake lijk is om elke stem opnieuw te be studeren, omdat het aantal ongel dige en blanco stemmen - meer dan 100.000 - veel groter is dan het verschil tussen Balaguer en Majlu ta. De voorzitter van de Revolutio naire Partij, José Francisco Pena Gomez, heeft inmiddels Balaguer opgeroepen om samen met Majluta een verkiezingsraad samen te stel len die voor beiden bevredigend is. De conservatieve oud-president, die het land van 1966 tot 1978 re geerde, gelooft echter dat het om pogingen gaat om hem van zijn 'overwinning' te beroven. Ontvoering Nicaragua Ongeveer 70 Westduitse ontwik kelingswerkers hebben gisteren de ambassade van de Bondsrepubliek verlaten na een 38 uur durende be zetting als protest tegen de ontvoe ring van acht van hun collega's door Nicarguaanse Contra's. In een communiqué zeggen de ontwikke lingswerkers dat aan het doel van de actie is voldaan doordat de noodzakelijke druk wordt uitgeoe fend voor de vrijlating van de gijze laars. Ambassadeur Moskou De Sowjet-ambassadeur bij de Verenigde Naties, Juri Dubinin, is benoemd tot ambassadeur in Was hington. Volgens westerse diplo maten toont de benoeming van Dubinin aan dat het buitenlandse beleid van de Sowjet-Unie meer onder directe controle van de com munistische partij komt. In een of ficiële verklaring staat dat Dubinin de vorige ambasadeur in Washing ton, Anatoli Dobrynin, zal vervan gen. Dobrynin kreeg onlangs een hoge functie binnen het partijap paraat in Moskou. Waldheim Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft gisteren ge stemd vóór een snel regeringson- derzoek naar beschuldigingen in verband met een mogelijk nazi- verleden van de vroegere VN-se- cretaris-generaal Kurt Waldheim, die kandidaat is bij de Oostenrijkse presidentsverkiezingen. Bouterse probeert met leuzen de moed er bij de bevolking in te houden. (fotoGPD) De militaire regering in Para maribo laat geen onafhankelij ke journalisten toe, maar on langs bracht een medewerkster van de Gemeenschappelijke Persdienst toch een bezoek aan dat land. Zij constateerde een algehele crisis van het regime Bouterse, dat elke geloofwaar digheid bij de eigen bevolking heeft verloren. Zij bericht in drie afleveringen over de goede- renschaarste, de arbeidsonrust en het drugsgebruik die de toe nemende spanningen tot uit drukking brengen. Vandaag heet derde en laatste deel: drugsgebruik in Suriname PARAMARIBO (GPD) - Aan de vooravond van het proces in Miami tegen de militaire leider Boerenveen en de luchtvaart agent Heymans, heeft de Suri naamse regering met veel na druk een interministeriële Raad voor de Drugsbestrijding inge steld. Volgens een van de twee over gebleven dagbladen in Paramari bo, De Ware Tijd, heeft de Raad onder meer vastgesteld, dat 'de stimulering van een goed gezins leven en andere sociaal-economi sche aspecten van bijzonder groot belang zijn'. Op deze manieren probeert men de indruk weg te nemen dat het militaire driemanschap van Bouterse, Bhagwandas en Boe renveen bereid is drugsgebruik en -handel oogluikend toe te staan. Zo vermeldden de kranten bij voorbeeld met evenveel nadruk, dat de politie in het district Com- mewijne, vlakbij de hoofdstad, 'vijftig marihuanaplanten van 75 centimeter hoogte' had ontdekt. In diezelfde week werden enkele handelaren die 6 kilo aan een un dercover-agent hadden verkocht tot zware straffen van 8 tot 14 maanden veroordeeld. Enkele weken geleden werd een partij van 50 kilo marihuana in beslag genomen. Toch gaat het hier om zaken van ondergeschikt belang. Subcultuur In Paramaribo zijn namelijk vrijwel alle drugs te krijgen die ook in Amsterdam te koop zijn. Aan beide zijden van de oceaan bestaat in feite dezelfde subcul tuur. Op straat zie je jongeren lo pen in T-shirts met het bekende silhouet van de hennep-plant, op bushuisjes zie je bekende grafitti als 'enjoy drugs, fuck the sys tem'. Het gebruik van geestver ruimende middelen is bovendien diep geworteld in regionale tra dities. Een creoolse vriend vertelt sensationale verhalen over de psychedelische en afrodysische planten die de medicijnmannen van de bosnegers gebruiken voor hun voedoe-winti ceremonies. Een rastafari vertelt over het ge bruik van marihuana in de Rock- and-Reggae 'scene' van de Carai- bische eilanden. En een Europe aan herinnert aan de rol van de peyote-cactus in Midden-Ameri- ka en de cola-bladeren in de An- des-landen. In Suriname bestaat tweeder de van de werklozen uit jonge- Met propaganda wordt de Surinamers moed ingepraat. (foto GPD) ren. Ze hebben niets te doen en beschikken over weinig geld. Het enige dat je vrijwel gratis kunt doen is roken. Wat ligt er dan meer voor de hand dan dat vele jongeren voor eigen gebruik wat verbouwen op een afgelegen stukje land, en daarnaast wat gaan handelen? Een groter probleem zijn de beroepsmatige handelaren, zo zegt een kennis. Hij vertelt over een hindoestaanse handelaar die verschillende ladingen uit Brazi lië had binnengekregen. De eer ste maal ging het goed en ver diende hij een flink bedrag. De tweede maal werd de vracht ge stolen en verdiende hij niets. De derde maal werd hij gepakt, moest een forse boete betalen, en draaide een half jaar de gevange nis in. Opium en heroïne Veel ernstiger is evenwel het gebruik van opium en vooral he roine. Op een late avond ontmoet ik in een donkere buitenwijk van Paramaribo een oude vriend die destijds in Amsterdam flink ge bruikte, en een paar jaar geleden is teruggekeerd. Volgens hem wordt er in de omliggende landen ook papaver verbouwd, die op verschillende manieren zijn weg vindt naar Su riname. In het centrum van Para maribo kun je junks en dealers onder meer zien rondhangen bij het veer over de Suriname-rivier. De harddrugs leiden hier, net als in Amsterdam, tot een toene mende criminaliteit. Een omwonende van de gevan genis heeft geconstateerd dat de bezettingsgraad de laatste jaren aanzienlijk is toegenomen. De 'centrale penitentiaire inrichting' is een grote strafboerderij buiten de stad, omgeven door dubbele, manshoge muren met prikkel draad. Het is duidelijk dat de verant woordelijke burgerlijke overheid het drugsgebruik wil beperken, en in verschillende openbare ge bouwen zijn affiches te zien te gen verslaving. Toch is daarmee nog niet alles gezegd. De cocaine-lijnen waarover nu zo veel te doen is, gehoorzamen namelijk aan een heel andere lo gica. Het gaat hier immers alleen om doorvoer, vanuit Andes-lan- den als Bolivia en Columbia, naar Noord-Amerika en West- Europa. Handelaren hebben Suriname hiervoor al geruime tijd trachten te gebruiken. Op het vliegveld Zanderij is bijvoorbeeld een in beslag genomen toestel te zien waarvan de eigenaar naar het buitenland is uitgeweken. Het lijkt er echter op, dat zijn opvol gers hun zaakjes beter geregeld hebben. Controle Er zijn verscheidene omstan digheden die in deze richting wijzen. Allereerst is het voor de integere elementen binnen de Surinaamse overheid nauwelijks mogelijk een effectieve controle over de grenzen uit te oefenen. Het piepkleine leger, de nog klei nere luchtmacht en marine zijn absoluut niet in staat om het land werkelijk af te grendelen of zelfs maar de airstrips in de jungle te surveilleren. Daarnaast hebben de maatre gelen van de regering de laatste jaren geleid tot smokkel op steeds grotere schaal. Dat geldt voor alles van levensmiddelen tot machineonderdelen, die van uit Brazilië, Cayenne en Guyana worden binnengebracht. Voorts houdt een groeiend deel van het legale circuit zich met illegale handel bezig. Het is niet toevallig dat uitgerekend mensen als de grote groente- en fruithandelaar Dassasingh en de luchtvaartagent Heymans in dit verband worden genoemd. De corruptie heeft, en dat is een overduidelijk gegeven, onge kende vormen aangenomen. Vergunningen voor de import en export van goederen zijn goud waard, en worden ook in goud betaald. Ministers en autoriteiten krijgen op allerlei manieren fi nanciële en materiële voordelen toegespeeld. Ook het militaire drieman schap heeft zich daar waarschijn lijk schuldig aan gemaakt. Het is niet toevallig dat Dassasingh een goede vriend is van Bhagwan das, en Heymans van Boeren veen. Iedereen in Paramaribo kan de stukken land aanwijzen die leden van de junta en hun fa milie de laatste jaren hebben ver worven, en de kapitale villa's die erop zijn gebouwd. Geen van de betreffende onderofficieren be schikte over veel geld voordat hij aan de macht kwam. Tenslotte is het heel goed denkbaar dat het driemanschap smeergeld wilde gebruiken om hun kwijnende partij nieuw le ven in te blazen. Bouterse heeft eens gezegd, dat hij zelfs geld van de duivel zou aannemen om zijn plannen door te zetten. Ken nelijk is het nu zover.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7