Scholen Oegstgeest laten het afweten' Regen aan problemen in jongerenflat Voorschoten 'Stop bouw Stevensbloem' PAGINA 2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 21 MEI 1986 Agenda VOORSCHOTEN - Acht weken nadat de dakbedek king van de flat aan het Voorschotense Aletta Ja- cobsplantsoen waaide, rol len bewoners van het ene probleem in het andere. De afgedekte afzuigkappen werk en niet en tijdens het koude vooijaar zaten ze met "extra hoge stookkosten". De overvloedige regenval, gisteravond, zorgde voor flinke lekkages. Een bewoonster van een zyflat moest een kwartier na de aanvang van de bui al emmers, dweilen en sponzen laten aanrukken. Vooral rond haar zjjraampje was het een natte bedoening. Zij wijt de proble men aan het wegwaaien van enkele rijen bakstenen aan de bovenkant van de zijmuur, die daardoor ter plaatse zeer zwak zou zijn gewor den. De onderhoudsman van de Alge mene Woningbouwvereniging was gisteravond niet thuis en de pen ningmeester zei tegen de veront ruste huurder: "Meid, wat jammer voor je. Maar je moet toch echt de onderhoudsman bellen". De dame in kwestie, lid van de bewoners commissie, deelde daarop mede dat ze het graag "even wilde mel den". Vanmorgen belde zij de ge meentelijke afdeling bouw- en wo ningtoezicht. Zij hoorde daar iets "zeer interessants": de verzeke ringsmaatschappijen van de wo ningbouwvereniging en de aanne mer zijn er nog steeds niet uit. Enkele weken Voorzitter B. Barten van de Wo ningbouwvereniging beaamt dat nog steeds niet "expliciet is uite- sproken waar en bij wie de fout ligt". Maar hij hoopt toch dat over enkele weken de definitieve dak bedekking er komt en tegelijk een zorgen te maken over stank en vochtigheid in de flats ("Het ont snapt alleen maar wanneer je alles tegen elkaar open zet"), versteviging wordt aangebracht op het dak van deze flat en soortgelij ke gebouwen van de vereniging. Met de offertes zou men alvast ak koord zijn. Het lid van de bewo nerscommissie vindt dat weinig geruststellend. Op 16 april, drie weken na de fatale vooijaarsstorm, zou de penningmeester ook al heb ben gezegd dat het definitieve her stel nog maar enkele dagen op zich zou laten wachten. Zij zegt nu dan ook somber: "Voor je het weet zit je langer dan drie maanden zonder dakbedekking". De opmerking dat een tijdelijke huurverlagvug "niet in de rede ligt" en het moeilijk te controleren valt of de stookkosten hoger uitvallen door de affaire, doet haar niet echt goed. De huurder vindt het bela chelijk dat de woningbouwvereni ging de verantwoordelijkheid te rugschuif* naar de huurders en hen schadeclaims laat indienen bij de verzekering: "Daar zijn wij niet voor. Als leek kun je niet inzien wat voor schade of last je hebt on dervonden. Flauw om ons zo met een kluitje in het riet te sturen". Ook andere dingen bevreemden haar. "Twee jaar geleden, toen we hier kwamen wonen, vroegen we waarom de afzuiginstallatie 24 uur per dag aan moest staan. 'Nou', was het antwoord, 'dat is pertinent nodig'. Nu doet de installatie het al maanden niet en lijkt niemand zich Uitslagenavond verkiezingen LEIDERDORP/OEGST- GEEST - Zowel in Leiderdorp als in Oegstgeest worden van avond verkiezingsuitslag- avonden gehouden. In Oegst geest kunnen politiek geïnte resseerden terecht in gebouw Taberna aan de Julianalaan 1. Vanaf negen uur draait de bar er, staan er tv's aan en kan er worden gediscussieerd. In Leiderdorp kan het ver loop van de verkiezingen ook per tv-monitor worden ge volgd, en wel in het gemeente huis aan de Statendaalder. Me dewerkers van de afdeling voorlichting presenteren de verkiezingsuitslagen daar. Lei derdorpers kunnen tot elf uur in het gemeentehuis terecht. Anti-apartheidswerkgroep teleurgesteld OEGSTGEEST - De werkgroep Oegstgeest tegen Apartheid, die voor zaterdag 24 tot en met zaterdag 31 mei een actieweek heeft georganiseerd, is zeer teleurgesteld in het ver bod dat VVD-wethouder mevrouw Blom heeft doen uitgaan op het ophangen van affi ches en het uitdelen van tekenwedstrijdformulieren in openbare scholen. De onenigheid over de affiches en de formulieren is begonnen toen de werkgroep vorige week donder dag "via kennissen en via ouders van leerlingen" met de papieren in contact trad met één der vier open bare scholen in Oegstgeest. "Ik heb er een vriendin werken dus ik zeg liever nog niet om welke school het gaat", aldus Joar van Raalte, namens de PSP en het Oegstgeester onderwijs lid van de werkgroep. Wel zijn Van Raalte en de werkgroepleden Kwis Kraus (PSP en onderwijs) en Elise Oos- terwerk (namens de kerken) bereid uit de doeken te doen hoe de WD, als enige politieke partij in Oegst geest, zich in "alle mogelijke boch ten heeft gewrongen" om op geen enkele manier met de op stapel staande acties in verband te wor den gebracht. Een tegenstrijdig heid? Van Raalte belooft contact te zullen opnemen met haar vriendin om toestemming voor bekendma king van de naam van de school te vragen. Toen eenmaal de papieren onder ogen kwamen van "een onderwijs kracht" van de betreffende school, nam deze contact op met wethou der Blom. De bestuurster besloot daarop de zaak te verbieden waar door er nu op geen enkele openba re school affiches mogen worden opgehangen of tekenwedstrijdfor mulieren uitgedeeld. Joar van Raalte: "Als PSP'er ben ik natuurlijk een voorstandster van openbaar onderwijs. En vind ik het natuurlijk best goed dat onderwijs hier in handen is van een wethou der van de WD, een partij die zich ook sterk maakt voor openbaar on derwijs. Door deze affaire ben ik er echter anders over gaan denken. Het is toch zeker niet zo dat open bare scholen voor alles wat ze doen toestemming van de wethouder moeten hebben?" Kwis Kraus: "Ik heb mevrouw Blom gebeld en ze zei: jullie zijn al zo drammerig. Als jullie acties nu alleen maar tegen apartheid waren gericht. Maar het is ook die boycot die jullie willen. Er staat inderdaad voor volgende week zaterdag een boycotactie van Zuid-Afrikaanse produkten bij Oegstgeester win kelcentra op stapel, ja. Ik vind hel irreëel om de hele actie af te wijzen omdat je één onderdeel ervan niet zit zitten". Joar van Raalte: "Dat is nu typisch dat Oegstgeester sfeer tje. Iedereen is tegen apartheid, góh wat fijn toch allemaal, maar als het concreet wordt dan is het in eens heel eng". Wethouder Blom reageert be daard en vriendelijk. "Ik heb in derdaad geweigerd toestemming te geven. Je moet dit echter niet Het programma van de door de werkgroep Oegstgeest tegen Apartheid georganiseerde actie week steekt als volgt in elkaar. Zaterdag 24 mei is er een caba ret- en muziekavond met optre dens van Cru en Mother of Spear. Aanvang: 20.00 uur, Taberna. Zondag 25 mei worden in alle Oegstgeester kerken themadien sten over apartheid gehouden. Dinsdag 27 mei is er een politiek forum met Tweede Kamerleden van PvdA, CDA, VVD, D66 en PPR. Discussiepunt: boycot van Zuid-Afrikaanse produkten, ja of neen. Aanvang: 20.00 uur, gemeen tecentrum. Donderdag 29 mei: themadag apartheid en de zwarte Zuid-Afri kaanse vrouw. Aanvang 9.45 uur, Gemeentecentrum. Vrijdag 30 mei: culturele slot middag in het Rijnlands lyceum. Met onder meer de video 'Mayi- buye' en om 15.00 uur een optre den van dichter/schrijver VErnie February en de begeleidende slag- WOENSDAG Leiden De Burcht, Burgsteeg 14 - Verkiezings nacht, vanaf 22.30 uur. Leids Vrijetijds Centrum, Breestraat 66 - Film 'Mon oncle d'Amerique', 20 en 22.15 uur. Leiderdorp Gemeentehuis, Statendaalder - Verkie- zings-uitslagenavond. tot 23 uur. Oegstgeest Gebouw Taberna. Julianalaan 1 - Ver- kiezings-uitslagenavond. vanaf 21 uur. DONDERDAG Leiden Burgerraadslieden. Breestraat 92 - Spreekuur van 18.30 tot 20 uur, tel. 254142. Bureau voor Rechtshulp, Herengracht 50 - Spreekuur van 18.30-20.30 uur, tel. 123942. Zoeterwoude Gemeentehuis. Noordbuurtseweg Burgeravond, 20 uur. De gewraakte tekenwedstrijd. Deelnemers moeten de zin 'Als ik een zwart vriendje zou hebben' én de tekening handelen. afmaken. Wethouder Blom heeft verspreiding van de formulieren op openbare scholen verboden. Maand cel en boete voor incest DEN HAAG/OEGSTGEEST - Zes maanden gevangenisstraf, waar van vijf voorwaardelijk en een boe te van 2500 gulden, werd gisteren door de Haagse rechtbank als straf opgelegd aan een 50-jarige Oegst- geestenaar wegens ontuchtige han delingen met zijn dochter. Tegen de man was zes maanden celstraf waarvan drie voorwaardelijk geëist. De ontuchtige handelingen zou den volgens de officier van justitie zijn begonnen toen het meisje acht jaar oud was en hebben voortge duurd tot haar achttiende. De Oegstgeestenaar zelf had naar vo ren gebracht ermee te zijn begon nen 'toen zijn dochter veertien jaar oud was. De man had zijn slechte huwelijk met de moeder van zijn dochter aangevoerd als oorzaak van zijn Winkeliers Noord-Hofland geven strijd nog niet op ti-anti-apartheidsacties (archieffoto zien als anti-anti-apartheidsacties van mijn kant hoor, ha, ha. Voor werker Zapata, tekenwedstrijden, niet door de Zaterdag 31 mei: Boycotactie scholen zelf georganiseerd, moet van Zuid-Afrikaanse produkten. een procedure worden doorlopen. Plaats de Oegstgeeste winkelcen- En dat is niet gebeurd. Bekeken tra. moet worden of de leerkrachten bereid zijn een les aan Zuid-Afrika den met de wjjze waarop het on. en apartheid te wijden. Scholen derwijs in Oegstgeest in het alge- zyn nu eenmaal geen algemene meen heeft gereageerd op het ver aanplakborden. En de eerstvolgen- zoek deel te nemen aan de acties. de bijeenkomst met de schoolhoof- "Directies van heel christelijke den gedurende welke de wedstrijd scholen reageerden heel verve ter sprake had kunnen komen is lend.. Kwis Kraus. "iedereen had pas over enkele weken. Het is te we, een goede smoes om niet of dat nog rond te krij- maar half mee te doen. Iedereen is bang om zijn neus te stoten. De sloten zich aan. Ook de kerken, die zondag allemaal themadiensten over apartheid zullen houden met Zuid-Afrikaners als voorgangers, hebben hun bijdrage geleverd. Zonder slag of stoot is dat volgens Elise Oosterwijk niet gegaan. "Maar gebleken is toch dat er ruim- te is voor zo'n discussie". VOORSCHOTEN/LEIDEN - wnea,P«n^Winkeliers van het Voorscho- tij blijft van mening dat apartheid tense winkelcentrum Noord en de strijd daartegen geen ge- Hofland geven de strijd tegen meentelijke aangelegenheden zijn het nieuwe, nabijgelegen win- en dat ze er daarom niets mee heeft keicentrum 'Stevensbloem' te maken. Joar van Raalte: "Tij- niet op. In een nieuw schor- dens de behandeling van onze sub- singsverzoek zullen zij binnen- sidie-aanyraag in de raadscommis- kort aanvoeren dat de bouw in sie financien deed Hanne van Vlo- T pjdpn mopt wordPn sestont ten (VVD) heel moeilijk. Ze moest h^en moet woraen gestopt het nog in haar fractie bespreken totdat duidelijk is dat provin- en zo. Weinig consequent van haar. «ale ambtenaren geen gemene Zij heeft nota bene een hoofdrol zaak hebben gemaakt met bou- vervuld in de ook door de WD on- wer Noorlander. Midden en Kleinbedrijf (CIMK) en Koninklijk Nederlands Onderne mers Verbond (KNOV) ideaal en de winkeliers zijn het daar roerend mee eens. Wanneer ze van nie mand gelijk krijgen, schrijven de Noordhoflandse neringdoenden een brief aan de Nationale Om budsman Rang. Dat er sprake is van corruptie weet de woordvoerder, drogist Van Groen, heel zeker ("het zijn zulke linkmichels, met al die dinertjes"). Hij kan het alleen niet bewijzen. Beide verzoeken zijn inmiddels afgewezen, een Kroonberoep loopt nog. Veel verwacht Van Groen er niet meer van. "Staatssecretaris Brokx, die in een (goedkope?) Noordwijkse flat van Noorlander woont, heeft de eerste paal Stevenbloem geslagen. Dan gaat een collega die het Kroonberoep moet ondertekenen, hem toch ze ker niet afvallen?" Ook van de arob-rechter ver wacht hij weinig: "Hij moet onaf hankelijk zijn. Maar toen ik ter zit- dersteunde Sierra Leone acties. Mede dank zij die acties kreeg ze z Wanneer deze eis wordt afgewe zen, moeten de winkeliers veel voorkeurstemmen en kwam stens de toezegging krijgen dat bij kort dag gen. Verder zou toestemming mijn kant de acties een zegel de gemeente meegeven en zo zijn we nog niet. Nee, ik trek heus niet door Oegstgeest om dier ^sOTt^T^ i de gemeenteraad. Toch j al heel wat dat het nu weer in fractie wordt besproken. Zo toekomstig bewijs van fraude, de alsnog het winkeloppervlak van 5.000 vierkante meter wordt terug- nmeldingen van nieuwe leerlin gen staan voor de deur. Dat is in veel gevallen doorslaggevend ge lei affiches van de r ren" te scheu- En: "Die affiches en die formu lieren heb ik niet gezien. Met de in houd heeft mijn beslissing niets te maken. Wel ben ik persoonlijk van mening dat je apartheid niet voor kinderen moet opblazen. Voor die kinderen is het een-ver-van-mijn- bed-show, donkere kindertjes spe len gewoon met blanke kindertjes, zijn zich van geen kwaad of strijd bewust. Dat kan misschien maar beter zo blijven". Joar van Raalte: "Alleen op het Rijnlands lyceum is het voor de volle honderd procent gelukt. Daar wordt nu de culturele slotmiddag van de actieweek gehouden. Maar dat is niet zo verwonderlijk, want Kwis en ik werken op 'het Rijn land' Voor het overige is de werkgroep er wel in geslaagd de acties van een 'brede basis' te voorzien. Bijna een jaar is - aanvankelijk nog met steun en leiding van BOA (Boycot Out- On H prwi i sPan Afrika) - aan de actieweek ge- wnueiwijb werkt Tal van inslanties zoals De werkgroep Oegstgeest tegen Amnesty International, SJJO, de Apartheid is sowieso weinig tevre- Wereldwinkel en de bibliotheek. weest' Kwis Kraus: "Ook K O was niet bereid deel te nemen. Raar. Ze mochten zelf een programma ma ken. Ze hadden dus zelf een leuke spreker en een leuke film kunnen regelen". Nog een algemene indruk van de actièvoersters. "Het blijft moeilijk in Oegstgeest..Affiches ophangen, men vindt het maar eng", zegt Joar van Raalte. Kwis Kraus: "Ach wat, ze hangen wel bij honderden tege lijk VVD-affiches voor het raam". Joar weer: "Ook de jongeren in Oegstgeest vormen nu niet be paald een swingende hap. Maar het is heel spannend geweest, hard werken ook. Na de actieweek moet de continuiteit erin blijven. We gaan door". Politie stuit toevallig op drie inbrekers WASSENAAR - Twee Rotter dammers zijn vannacht bij toe val op heterdaad betrapt toen zij bezig waren om zakken kle ding uit een sportzaak in de Langstraat te stelen. De Wasse- naarse politie kwam eigenlijk een kijkje in de winkelstraat nemen omdat het alarm van de daar gelegen bioscoop afging. Dat bleek loos. Maar wel zag zij de twee Rotterdammers bezig. De auto waarmee zij de gesto len goederen hadden willen vervoeren bleek op het Plein te staan. Zelf begonnen de twee inbre kers, 19 en 18 jaar oud, te pra ten over de vriend die hen naar Wassenaar had vervoerd. Rond vier uur vannacht kon de poli tie ook deze Rotterdammer in de kraag grijpen. De man (21) werd gepakt toen hij al fietsend op de Waalsdorperlaan reed. Het drietal is voor verhoor meegenomen naar het bureau; de kleding is inmiddels alweer in de winkel terug. zijn ze bij de WD nog nooit ge- gebracht tot 3.400. Deze grootte is volgens het Centraal Instituut voor Oegstgeestse (66) overleden na ongeval OEGSTGEEST - De 66-jarige me vrouw A.C. Snieder uit Oegstgeest is gisteravond ten gevolge van een ongeval overleden. Het slachtoffer werd gisteravond rond kwart over tien tijdens het oversteken van de President Ken- nedylaan in haar woonplaats aan gereden door een auto en vervol gens op het wegdek geslingerd. Met ernstige verwondingen moest ze naar het Academisch Zieken huis worden overgebracht, waar ze later op de avond overleed. Waarschijnlijk heeft de vrouw de auto niet opgemerkt: volgens de politie was er op dat moment spra ke van een hevige regenval en on weer. De auto, bestuurd door een 25-jarige inwoner van Voorhout, moest zwaar beschadigd worden weggesleept. Busgebruikers kunnen stem laten horen LEIDERDORP - Leiderdorpers kunnen de gemeente kenbaar ma ken wat ze van de huidige buslij nen vinden en welke veranderin gen daar eventueel in moeten wor den aangebracht. De gemeente roept alle busgebruikers op om vooral hun stem te laten horen. Aanleiding tot dit 'mini-referen dum' is het overleg dat Leiderdorp en andere regiogemeenten binnen kort hebben met de busmaat- Ook de Statenleden Steegh (PSP/ ting kwam, vroeg hij zich meteen PPR/CPN), Van Heemst en De af waarom ik het beroep niet ge- Jong (PvdA), die onlangs begon- typt had. Daar zit hij niet voor. Hij nen over mogelijke corruptie, kon- moet mensen wijzen waar ze recht den hem niet helpen. op hebben". Ook de verdeling van spreekrecht zinde hem niet. Lei den en Noorlander kregen alle tijd en zeiden "onwaarheden", waar Van Groen niet op mocht reageren. Een voorbeeld: Leiden zei slechte ervaringen met noodwinkels te hebben en zou ze niet in Stevenhof bouwen. De bouwvergunning is verleend en de noodwinkels kwa men er. Tennis Ze hadden Gedeputeerde Staten vragen gesteld over een uitgebreid partijtje tennis tussen Noorlander en provinciale ambtenaren, die be trokken waren bij een procedure fout. Door deze fout kon Noorlan der in Voorhout bouwen en wer den bezwaren van omwonenden in één klap weggevaagd. Het provin ciebestuur ontkende echter dat ambtenaren die betrokken waren bij de procedurefout, hebben ge tennist met de bouwer. En de vragenstellers willen het daarbij (voorlopig) laten. PvdA'er De Jong: We hebben het bedoeld als een extra waarschuwing: laten weten hoever men kan gaan. Als we gelijk hadden gekregen, was het geen goede zaak en hadden misschien koppen moeten rolle Bij geen gelijk werd de roddel in gedamd". De zaak is volgens hem heel grondig uitgezocht" en hij heeft de indruk "dat de problemen I—.—B. u.e gi tjes bekend schandaal- termjddag pa? bij de poijtie werd Verkoper mishandeld in Wassenaar WASSENAAR - Een verkoper van een platenzaak in de Wassenaarse Langstraat blijkt afgelopen week einde te zijn mishandeld door vier klanten. Door de mishandeling, die gis- e£erVn°r h°teT echter niet van opgeven. Het nieu- sch0Dt en eeslaeen toen hii een col Z^wnrde^vëor^ndt^T"^ lega-verkoper te hulp schoot die .TdioM ,£en r twee 'verdachte' vrouwelijke klan- WiitNnnrHten verzocht de winkel te verlaten, wijk Noord-Hofland te liggen en vrnnu/pn nampn Hat nipt pn hp H&V'wSL°?LeerWijll de nle,Te g°nnen te schelden. Twee mannen Leidse wijk twee maal zoveel be- jip kiaarbliikeliik bii hen hoorden woners krijgt als de Voorschotense begonnen z^h er vervo^ens mee tegenvoeter, valt het vloeropper- te iemoeien, waarna de vfchtpartij _haar4 wmkelcentrum 2,5 ontstond. De vier wisten per auto gezamen lijk weg te komen: en passant na- ze nog dertig platen i vlak maal zo groot uit. De boterham metjes van de Voorschotense keiiers zijn dan ook ernstig in ge vaar, zeker wanneer c" der de spoorbaan ooit voor gewoon verkeer zou worden opengesteld. Tenminste, dat voerden ze tijdens de twee schorsingsverzoeken aan. LEIDERDORP - Op de dag van de verkiezingen Leiderdorpse Koolmeesstraat. Conclusie: het fascisme gaat het forensendorp allerminst voorbij. Volgens het comité 'Leiderdorp tegen fascisme dergelijke leuzen 'opgesierd leg waarin de bestaande routes on der de loep worden genomen. Voordat de gemeente aan het overleg deelneemt wil ze weten wat er onder de passagiers zelf leeft. Reacties kunnen naar burge- meester en wethouders van Lei- »n stille, maar veelzeggende kreeg op een muur iu de derdorp worden gestuurd of even- ook Leiderdorp niet vreemd én: het verschijnsel graffiti tueel kenbaar worden gemaakt tij dens de eerstkomende vergadering hel dorp afgelopen weekeinde op meerdere plaatsen met van de raadscommissie ruimtelijke «foto Frcrt Kohdci ordening, verkeer en milieu. Diefstallen in Oegstgeest OEGSTGEEST - Diverse aanne mers die in de Oegstgeester nieuw bouwwijk Haaswijk aan het werk zijn, hebben bij de politie aangifte gedaan van diefstal en vernieling van goederen. Zo werden er kozij nen vernield en verdween er een cv-ketel. De totale schade bedraagt enige duizenden guldens. In een kledingzaak aan de Lange Voort in Oegstgeest was gisteroch tend een wel heel brutale dief aan het werk: hij griste dertien jurken weg en verdween per flets. Totale schade bijna tweeduizend gulden. Wassenaarse poUtie is naarstig naar het viertal op zoek. Ze ver zoekt de getuige die het kenteken van de auto heeft opgenomen nog even contact met het bureau op te nemen. LEIDSCH £P. DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag tussen 18.00 19.30 uur. telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 16.30 -18.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 18.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941, maandag Vm vrijdag van 08.00- 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2