Nog jaar wachten op Alphense meao Meer ligplaatsen in Katwijkse jachthaven Onderzoek naar komst weekmarkt Valkenburg 'De lokale economie is soms zelfs afwachtend' Poging om lek te dichten mislukt Kansen ondernemers breed uitgemeten op OMKA-jubileiun Nieuwbouw nabij NS-station Werkloosheid daalt gestaag Tamils naar Alphen Uitbreiding kost 300.000 gulden PAGINA 18 WOENSDAG 21 MEI 1986 ft ALPHEN AAN DEN RIJN - Volledig in tegenstelling tot de verwachtingen is de Oude Rijn omgelegd en zijn twee jachthavens gereali seerd aan weerszijden van de Alphense brug. De kan torengordel langs rijksweg 11 is nagenoeg geheel uitge geven. Besprekingen met een projectontwikkelaar voor een motel zijn in volle gang. Publieke en zakelijke functies hebben de Hoge Zijde gemaakt tot het zake lijke centrum van Alphen aan den Rijn. Drs. A. Berkhout, secretaris van de Kamer van koophandel voor het district Rijnland, ontpopte zich gisteravond op de jubileumbijeen komst van de OMKA als een fanta sievol amateur-futuroloog. Onder het motto 'Ondernemen in 1996' hield de Ondernemersvereniging voor het Midden- en Kleinbedrijl in Alphen een feestelijke avond in het Alphense Hotel Toor ter gele genheid van haar tienjarig bestaan. Geheel in stijl van de onderne mers werd daarbij slechts mond jesmaat teruggeblikt op het verle den. Een flink voorschot is even wel genomen op de toekomstige ontwikkelingen. Een forum onder voorzitter schap van N.A.G. van Rossum, hoofdredacteur van Elseviers Weekblad, boog zich over de ko mende tien jaar voor het midden- en kleinbedrijf en de zelfstandige ondernemer. Als vertegenwoordi ger van de middenstanders was aanwezig S. Veninga, voorzitter van het Nederlands Christelijk On- dernemersverbond (NCOV). Na mens de dienstenbond FNV sprak voorzitter P. Bruis. Bij het inlei dende praatje kon vooral de eerder genoemde Berkhout bij het pu bliek de gevoelige snaar raken. Hoewel hij nadrukkelijk stelde geen helderziende te zijn, liet Berk hout zijn gehoor van ongeveer hon derd OMKA-leden alvast van de toekomst in 1996 proeven: "Dit jaar worden de nationale kam pioenschappen golf voor de twee de maal in Alphen gehouden. Het Romeins museum aan de Rijnkade is inmiddels een feit. In de Oude Rijn ligt een perfecte replica van een Romeins schip afgemeerd. Er wordt druk gebouwd aan de onder grondse parkeergarage van het Aarplein. Na voltooiing zal een be gin worden gemaakt met het zoge heten Hoefijzercomplex. Alphen zal eindelijk zijn schouwburg krij gen met andere mogelijkheden als expositieruimte en congresfacili teit". De aanwezige ondernemers werd gisteravond lang niet alleen een gouden toekomst voorspeld. Met het oog op de op handen zijn de ontwikkelingen in deze branche is hen meermalen de spiegel voor gehouden. Met name P. Bruis van het FNV stelde dat ook in het mid den- en kleinbedrijf niet langer valt te ontkomen aan de werktijdver korting: "Meer is altijd beter, wordt door de ondernemers nog steeds met hoofdletters geschre ven. Voor hun is het klimaat vrien delijker geworden, terwijl de ver anderingen voor het personeel meer en meer onzekerheid met zich mee hebben gebracht". De vakbondsman sprak zijn af schuw uit over de soms in het mid den- en kleinbedrijf gehanteerde afroepcontracten voor werkne mers en de jaarcontracten waarop een tijdelijk ontslag volgt. Bruis: "We moeten niet alles de vrije loop laten. Flexibiliteit van het bedrij fleven is een goede zaak, tenzij de rechtszekerheid van de werkne mer gevaar loopt". Met zijn opmerkingen joeg Bruis, zoals te verwachten, zijn me- de-forumlid S. Veninga van het NCOV tegen zich in het harnas. Ve ninga: "Die bezwaren raken juist het hart van het midden- en klein bedrijf. Onze branche kan alleen maar voortbestaan met flexibili teit". Over één onderwerp konden zowel Bruis als Veninga zich ge heel vinden, zij het vanuit verschil lende invalshoeken: de handha ving van het huidige besluit op de winkelsluitingstijden. Vakbondsman Bruis droeg een aantal punten aan, waarop het mid den- en kleinbedrijf de komende jaren zou moeten letten. In hechte samenwerking behoren de maat schappelijke ontwikkelingen, al dus Bruis, te worden tegemoet ge treden. Nieuwe vormen van dienst verlening zullen zich aandienen, door onder meer de individualise ring van de samenleving. Voorts laat de automatisering zich opdringen. En dat is ook het geval, zo stelt Bruis, met de ar beidstijdverkorting. Teneinde het vakbekwame personeel in dienst te houden, is een rechtvaardige be loning noodzakelijk om doorstro ming tegen te gaan. De secretaris van de Kamer van koophandel, Berkhout, maakte be kend dat zijn organisatie een nieuw structuuronderzoek heeft verricht naar de mogelijkheden van het bedrijfsleven in Alphen. Hoelwel de uitkomsten pas volgen de maand bekend worden, is reeds komen vast te staan, dat de toe komstige rijksweg 11 grote econo mische perspectieven zal bieden. Vooral in de distributiesector, voor het transport, de groothandel en de informatieverstrekkers liggen straks in Alphen vele kansen. Berkhout, ditmaal eens niet uit de duim zuigend: "Er kan en moet nog veel in Alphen gebeuren. Rijksweg 11 betekent geen garan tie daarvoor, maar is wel een voor waarde". Een belangrijke tekort koming in het Alphense bedrijfsle ven vindt Berkhout dat teveel plaatselijke bedrijven de ontwik kelingen slechts volgen: "De loka le economie is soms zelfs afwach tend. Er zijn juist technologische voortrekkers nodig". De secretaris van de Kamer van koophandel voorziet geen grote groei meer in het winkelaanbod van het Alphense centrum. Daar entegen zullen de middenstanders zich kwalitatief moeten onder scheiden van collega's elders in de regio. Berkhout: "Alphen moet al lure en een eigen imago krijgen. Niet door grootschalige uitbrei ding, maar door het uitbuiten van de huidige sterke punten, zoals de toeristisch-recreatieve ontwikke lingen, de streekverzorgende func tie en de groeiende zakelijke dienstverlening in het centrum". ALPHEN AAN DEN RIJN - De komst van een school voor middelbaar econo misch en administratief on derwijs (meao) naar Alphen is met een jaar uitgesteld, tot september 1987. De bedoeling was dat de Leidse meao aan het Lammenschanspark na de komende zomervakantie al een dependance in Alphen zou openen. Om twee redenen blijkt dat niet haalbaar. Op de eerste plaats heeft het ministerie van on derwijs nog steeds geen toestem ming voor een Alphense vestiging gegeven. Een aanvraag daarvoor ging al begin dit jaar de deur uit, maar het kan nu nog wel twee maanden duren voordat het minis terie akkoord gaat. Dan blijft nog nauwelijks tijd over voor de nood zakelijke voorbereiding. "En we willen het juist heel goed voorbe reiden", geeft directeur C.E. van Oort van de Leidse school voor meao de tweede reden. "Want we dachten aanvankelijk met vier eer ste klassen te beginnen, maar uit verschillende prognoses is geble ken dat we met zeven klassen in Alphen kunnen beginnen. Vier voor het eerste en drie voor het tweede leeijaar". "Geen slechte beslissing", noemt de Alphense wethouder voor on- Wethouder Den Duijn: "Het beter om rustig de tijd te nemen voor de voorbereiding". (foto Wim Dijkman) van onderwijs, zal nauw met het schoolbestuur samenwerken in het gezamenlijk streven naar een vorm derwijs H.W. den Duijn de beslis sing van het schoolbestuur om een jaar met de Alphense dependance te wachten. "Het is veel beter om rustig de tijd te nemen voor de voorbereiding en het geeft ons meer tijd om naar goede huisves ting te zoeken". Alphen, dat alle medewerking geeft aan de komst van deze vorm van nieuwbouw. Aanvankelijk had de gemeente de Leidse meao vijf lokalen aan de De Smethstraat aangeboden. Die ruimte bleek ge zien de grote belangstelling voor deze vorm van middelbaar onder wijs niet toereikend. Vorige week werd bekend dat de noodlokalen in de nabije toekomst onderdak zullen verschaffen aan afdelingen van de gemeentelijke sociale dienst. Bij het ministerie wordt een aan vraag ingediend voor zogenaamde ITH-bouw, wat staat voor integraal tijdelijke huisvesting. Een term die in de praktijk neerkomt op de bouw van een 'vast' onderkomen. De Leidse school voor meao wil vanwege de bereikbaarheid zo dicht mogelijk bij het NS-station worden gevestigd. "Ik heb van de gemeente Alphen begrepen dat daar voor ons een stukje terrein be schikbaar is", aldus Van Oort. Den Duijn beaamde dat gistermiddag, maar kon niet zeggen waar de school precies komt. "Zover zijn we nog niet. Eerst moeten we defi nitief toestemming hebben van het ministerie. We zullen in elk geval bekend maken dat de komst van een meao naar Alphen duidelijk nodig is". De meao in Leiden heeft mo menteel ruim duizend leerlingen, van wie er ruim tweehonderd af komstig zijn uit Alphen en omge ving. Technici bekijken de problemen bij de aanvoerleiding van het drinkwater in de duinen nabij Zandvoort. 0 ALPHEN AAN DEN RIJN - De werkloosheid in de regio Alphen blijft dalen. Het totaal aantal werk zoekenden bedraagt deze maand 2203 personen; 1338 mannen en 865 vrouwen, ofwel 5,6 procent van de beroepsbevolking. In vergelijking met vorige maand zijn er 226 werklozen min der en 584 minder dan in mei vorig jaar. De werkloosheid is al lang over haar hoogtepunt heen. Dat was in januari 1984 met 3755 werk zoekenden. Sindsdien is het aantal alleen maar gedaald. De cijfers van het gewestelijk ar beidsbureau worden niet gecorri geerd op seizoensinvloeden. "De regionale factoren wijken af van het landelijke beeld", aldus H. de Kleer van het arbeidsbureau in Al phen. Het meest opvallende is ech ter dat de werkloosheid in Alphen en omgeving veel lager is dan el ders. Landelijk geldt een werkloos heidspercentage van bijna vijftien procent. LISSE/HILLEGOM - Een poging om het lek in de waterleiding in de duinen nabij Zandvoort te dichten is vannacht mislukt. Technici van het Amsterdamse waterleidingbe drijf proberen vandaag opnieuw de breuk te repareren. Volgens een woordvoerder van het Amsterdam se bedrijf zal de leiding vanavond laat weer zijn gemaakt. Dat betekent dat de watervoor ziening in Lisse en Hillegom waar schijnlijk vanaf morgenochtend weer normaal zal zijn. De inwoners van Lisse en Hillegom zullen van daag nog even zuinig aan moeten doen met het drinkwater. Dinsdagmorgen is in de aanvoer leiding van het water in de duinen een verbindingsstuk gebroken, waardoor Lisse en Hillegom ge deeltelijk zonder water kwamen te zitten. Het watervoorziehingsbe- drijf voor de Bloembollenstreek kon daarop nog slechts water inko pen bij de Leidsche Duinwater Maatschappij en dit in de Lissese en Hillegomse leidingen pompen. De inwoners van de twee dorpen werden verzocht zuinig te doen met het drinkwater totdat de lei ding is gerepareerd. Vanmorgen was nog niet bekend hoelang de reparatie zal duren. Het waterbedrijf heeft vannacht de op slagtorens in Lisse en Hillegom weer volgepompt zodat de inwo ners ook vandaag weer water heb ben. De inwoners van de twee dorpen zijn gistermorgen met geluidwa gens op de hoogte gesteld van het lek in de leiding en de gevolgen daarvan. De telefoon bij het water leidingbedrijf in Hillegom stond gisteren roodgloeiend. Tientallen inwoners van de twee dorpen vroe gen wat er precies aan de hand was en waarvoor het beschikbare drinkwater mocht worden ge bruikt. Volgens een woordvoerder a het Hillegomse bedrijf zal het1 ter de eerste dagen na de reparatie naar chloor smaken. Door het lek heeft het water in de leidingen een tijdje stilgestaan, waardoor er bac teriën in zijn gegroeid. Het is mo gelijk de leidingen door te sppelen, maar dat zou een aantal dagen kos ten. Het chloor doodt de bacteriën. Daarom zal het water na de repara tie tijdelijk niet zo smakelijk zijn als gebruikelijk. Het chloor levert geen gevaar op voor de volksge zondheid. ALPHEN AAN DEN RIJN - Ook de gemeente Alphen zal wellicht onderdak verschaffen aan Tamils. De mogelijkheden worden mo menteel onderzocht om enkelen van deze uit Sri Lanka afkomstige vluchtelingen huisvesting aan te bieden bij een van de plaatselijke woningbouwverenigingen. De Vereniging Vluchtelingen werk Nederland (VVN) in Amster dam heeft deze maand verzoeken voor huisvesting verstuurd naar al le gemeenten en woningbouwcor poraties in ons land. Inmiddels is al voor 475 van de 863 nog in op- vangpensions verblijvende Tamils normale huisvesting gevonden. Het rijk zou vooralsnog de huur be talen. De Woningbouwvereniging Al phen (WVA) heeft eveneens een verzoek van de VVN ontvangen. Er is echter nog geen beslissing geno men over het beschikbaar stellen van woonruimte voor een of meer Tamil-vluchtelingen. Het bestuur vergadert daar donderdagavond over. KATWIJK - De Katwijkse jachthaven wordt uitge breid met 63 ligplaatsen. Wethouder J. Bergman van de kustplaats zette gister middag officieel de werk zaamheden, die ongeveer tien weken zullen duren, in gang. De uitbreiding kost de Stichting Jachthaven Katwijk ongeveer 300.000 gulden. Met hulp van de vaste bemanning sloeg wethouder Bergman gister middag aan boord van een drijven de bok de eerste van de in totaal 170 palen die nodig z(jn voor de aanleg van de extra ligplaatsen en steigers. Het nieuwe deel van de VALKENBURG - Het hoofdbedrijfschap voor de detailhandel zal een onder zoek instellen naar de mo gelijkheid om in Valken burg een weekmarkt te hou den. De leden van de ge meentelijke commissie voor economische zaken ga ven daarvoor gisteravond het groene licht. Hoe lang het onderzoek gaat duren is niet bekend, wel is bekend dat het onderzoek de ge meente geen geld zal kos ten. Voorzitter Guus Westgeest van de Ondernemers Vereniging Valken- moeten eerst maar de resultaten burg (OW) zegt in een reactie op van het onderzoek van het hoofd- het voornemen van de commissie bedrijfschap worden afgewacht, dat er op dit moment bij de onder- Wanneer die resultaten bekend nemers in Valkenburg geen be- zijn wist de wethouder niet. Vol- hoefte bestaat aan een weekmarkt, gens een woordvoerder van de ge- "Maar mochten er plannen in die meente heeft het hoofdbedrijf- we ook niet stellen", aldus de woordvoerder. De discussie over een eventuele komst van een markt naar Valken burg wordt al geruime tijd ge voerd. De ondernemersvereniging heeft zich vanaf het begin gereser- richting zijn, dan gaan wij die ont- schap het onderzoek ter hand wil- veerd opgesteld tegen de komst wikkeling niet uit de weg", aldus- len nemen op voorwaarde dat er Westgeest. geen haast bij is. "Het onderzoek is Volgens wethouder M.J. Vos gratis, dus al te veel eisen kunnen een markt. Mocht een markt evenwel komen, dan zal het vol gens de woordvoerder van de ge meente in elk geval een wekelijkse markt moeten worden. "Een markt die om de twee we ken wordt gehouden heeft geen zin, omdat veel mensen niet weten wanneer de markt wel en wanneer niet wordt gehouden", aldus de woordvoerder van de gemeente. Volgens hem zou een weekmarkt in Valkenburg ook aantrekkelijk kunnen zijn voor de bewoners uit de Molenwijk in Katwijk. "Die hebben immers ook geen markt in de buurt". Voorzitter Westgeest van de OW is echter van mening dat er in de omgeving al voldoende mark ten zijn. "Er is op dit moment geen markt voor een markt in Valken burg", zo verwacht hij. jachthaven grenst direct aan de huidige accommodatie van de Stichting Jachthaven Katwijk, in de voormalige berghaven van de kustplaats. De Katwijkse jachthaven werd in 1976 aangelegd en ondergaat momenteel al zijn tweede uitbrei ding. In 1978 werd het aantal lig plaatsen voor de eerste keer ver groot. Als de huidige werkzaamhe den achter de rug zijn beschikt de jachthaven over ongeveer 250 vas te ligplaatsen. In het hoogseizoen kan er echter plaats worden gebo den aan ongeveer 300 schepen. De stichting pacht namelijk in de drukste maanden van het seizoen een extra kademuur van het Hoog heemraadschap van Rijnland. Erfpacht De behoefte aan een verdere uit breiding van het aantal ligplaatsen in de Katwijke jachthaven dateert volgens bestuurslid J. Kuyt al van 1981. De stichting heeft de werk zaamheden echter uitgesteld toen kort daarna bleek dat de economi sche recessie ook in de jachtbouw haar sporen naliet. De vraag naar nieuwe pleziervaartuigen zakte in en de Katwijkse jachthaven zette de uitbreidingsplannen in de ijs kast. "We hebben een zeer voorzichtig beleid gevoerd", aldus Kuyt, "om als stichting geen enkel financieel risico te lopen". Volgens het bp- stuurslid heeft de opleving van de vaderlandse economie in de afgelo pen periode echter weer tot een op leving in de jachtbouw geleid en kunnen de uitbreidingsplannen weer met een gerust hart ter hand worden genomen. Op de uitbreiding van de jacht haven is het afgelopen jaar ook aangedrongen door het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, dat met een aantal extra ligplaatsen het 'wild' aanleggen door pleziervaar tuigen zoveel mogelijk wil beper ken. Voor de uitbreiding van de jacht haven heeft de Katwijkse stichting een deel van de kade van de berg haven van de gemeente in erfpacht gekregen. Het gemeentebestuur van de kustplaats vormt samen met de Katwijkse watersportver eniging en de watersportvereni ging Skuytevaert het bestuur van de Stichting Jachthaven Katwijk. Loggers De Katwijkse jachthaven is aan gelegd in de voormalige berghaven van de kustplaats, die dertig jaar geleden werd gegraven om plaats te bieden aan vissersschepen die in de wintermaanden voor groot on derhoud naar de kustplaats kwa men. Kort na de ingebruikname bleven de loggers echter weg en lag de berghaven er min of meer doelloos bij. Met de komst van de pleziervaartuigen kreeg de bergha ven in de jaren zeventig een nieu we bestemming. Wethouder Bergman toonde zich gisteren dan ook tevreden overhet succes van de Katwijkse jachtha ven, die na de recente uitbreiding vrijwel de volledige berghaven in gebruik heeft. "Dat die haven nu zo uitstekend van pas komt vind ik een prestatie van het toenmalige gemeentebestuur", aldus Berg man. "Het vraagt namelijk een vooruitziende blik om dertig jaar geleden een dergelijke ontwikke ling al te Aan boord van een drijvende bok slaat wethouder J. Bergman de eerste voor de uitbreiding van de Katwijkse jachthaven. totaal 170 palen die nodig zijn (folo Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 18