'Liever bonen dan doelpunten' Groot deel Mexicaanse bevolldng de wanhoop nabij WK SPORT dan vijfhonderd studenten ver moord door scherpschutters. En nog altijd staat elke vorm van op positie bloot aan talloze intimida ties. Onder de huidige economische omstandigheden lijkt het verzet echter niet veel langer meer te stui ten. In het noorden van Mexico roert de rechtse oppositie zich. Op het boerenland vinden bijna maan delijks opstanden plaats. Ook Me- xico-stad zelf begint een sociaal kruitvat te worden. En dat terwijl in het kader van de bezuinigingen om de buitenlandse schuld te kun nen blijven afbetalen na de wereld kampioenschappen voetbal een nieuwe reeks van drastische prijs verhogingen op het programma staat. Zo zullen alle staatssubsidies op basisprodukten als brood, melk, rijst, openbaar vervoer en tortillas, de typische Mexicaanse maispannekoekjes, abrupt worden afgeschaft. Zelfs sommige woord voerders van de regerende PRI- partij vrezen dat de maatregel tot grote sociale problemen zal leiden. Toch hebben de Mexicaanse au toriteiten zich voorgenomen om van Mexico gedurende het voetbal- festijn het meest vreedzame, vrien delijke en veilige land ter wereld te maken. Terwijl de rijken bij impor teurs voor de deur staan te dringen om nog op tijd een parabool-anten ne op het dak te krijgen en de we reld wordt overspoeld met pitto reske plaatjes van toeristenparadij zen als Acapulco en Puerto Vallar- ta moet de keerzijde van de scheef gegroeide maatschappij zo ver mo gelijk worden verborgen. Niemand mag lucht krijgen van alle arbeids onrust, van de gigantische krotten wijken, van de miljoenen werklo zen, van het leger van bedelaars en straatventers, van de werkende kinderen en de vuurvreters bij de stoplichten, van de tienduizenden jongeren die hun misère proberen te vergeten door tinner en lijm te Zwerfkinderen Ook al is het land door de scherp gedaalde olieprijzen op de interna tionale markt op hel ogenblik com pleet bankroet, de Mexicaanse au toriteiten hebben miljoenen in de wereldkampioenschappen gesto ken. Alleen al de mobilisatie van politie en leger kost zo'n 6 miljoen dollar extra. De staatstelevisie, die vanwege een gebrek aan publiek en daarom ook aan publiciteit diep in de rode cijfers zit, heeft voor meer dan 7 miljoen dollar appara tuur moeten aanschaffen om het voetbalspektakel samen met de commerciële televisie met elektro nische ogen te kunnen registreren. Er zijn tientallen wegen die op nieuw zijn geasfalteerd. En ook een tot voor kort hobbelige lan dingsbaan van het vliegveld van Mexico-stad is gerepareerd. Bij verschillende stadions zijn de toegangswegen verbeterd. In Que- retaro. zo'n 300 km ten noorden van Mexico-stad. is zelfs speciaal voor het voetbaltoernooi een sta dion gebouwd. Maar wat alle re cords slaat is Nezahualcoyotl, de enige stad waar in het kader van de wereldkampioenschappen wordt gevoetbald en niet voorkomt in het adresboekje van hotels dat het or ganiserende comité voor alle be zoekers heeft klaargemaakt. Waar om? Simpel en eenvoudig genoeg omdat er in heel Nezahualcoyotl geen enkel hotel is te vinden dat aan de minimumeisen van de ge middelde voetbaltoerist kan vol doen. Nezahualcoyotl, genoemd naar een revolutionaire dichter wiens naam in een van de Indiaanse dialecten neerkomt op „hongerige prairie hond", ligt even ten oosten van Me xico-stad. precies achter het vlieg veld. Het begon in het begin van de jaren vijftig met een verzameling van illegale krottenwijken, opge richt door immigranten die op het moederland van de honger dreig den om te komen. Door de snelle groei zagen de autoriteiten zich in 1963 gedwongen om het troostelo ze geheel een officiële status te ge ven. een stad dus. Maar ondanks die titel bleef alle misere bestaan, een open riool, talloze vuilnisstort plaatsen en een totaal gebrek aan sociale voorzieningen. Nog altijd is meer dan de helft van de straten van Nezahualcoyotl niet geplaveid. En zit de helft van de meer dan drie miljoen inwoners zonder stromend water of een on dergrondse riool. Neza, zoals de be woners het zelf noemen, is niet al leen straatarm, maar ook uiterst gevaarlijk. Er zijn naar schatting 100.000 zwerfkinderen en een on noemelijk aantal jeugdbendes. Meer dan de helft van de jongeren maakt niet eens de lagere school af. Het enige wat in Nezahualcoyotl floreert zijn de illegale bordelen en de handel in verdovende midde len. Struisvogelpolitiek Het voetbalstadion, waar drie wedstrijden zullen worden ge speeld door de elftallen van Uru- quay. Schotland en Denemarken, is inmiddels vijf jaar oud. En ligt iets ten noordoosten van de „stad". Oorspronkelijk was het de bedoe ling om rondom het stadion een woningbouwproject te starten Maar die plannen verdwenen in de ijskast en het stadion bleef midden in de zanderige woestijn staan met hier en daar een hoop afval. Het was alleen bereikbaar via een van de hobbelige, traditionele straten van Neza. de vierde Avenida. Maar de Mundial heeft nu voor wonde ren gezorgd. De vierde Avenida is opnieuw geasfalteerd en heeft plot seling keurig verzorgde trottoirs gekregen en een middenberm met boompjes. Zelfs de naam is veran derd, het is nu de Avenida van de Wandelaar. De huizen, krotten met daken van karton en golfplaten, zijn verdwenen achter een twee en een halve meter hoge okerkleurige muur die keurig is afgewerkt met sierpasta. Het lijkt wel een andere wereld. Het valt alleen op dat er in de Avenida van de. Wandelaar geen lantaarnpalen zijn. Maar ach. alle wedstrijden in het stadion moeten als het goed is voor het vallen van de duisternis worden beëindigd. De kleine gepriviligcerde boven laag van Mexicanen heeft de groot ste moeite om te erkennen dat Me xico in feite niet meer is dan een typisch Derde-Wereldland. Van daar dat men al het slechte voor de wereld verborgen wil houden. Vandaar de muur in Nezahual coyotl, vandaar de schoonmaakac ties in Mexico-stad. Struisvogelpo litiek, net doen alsof er niets aan de hand is. Voor de organisators van het voetbalspektakel bestaat alle misère doodgewoon niet. Maar is het ethisch wel verantwoord om een wereldwijd voetbalfeest te or ganiseren in een stad waar minder dan negen maanden geleden 20.000 mensen om het leven kwamen bij een aardbeving en waar nog altijd zo'n 40.000 daklozen zijn? De vraag is voor Guillermo Cane- do, de man van de wereld kam pioenschappen in 1970. vice-presi dent van de wereld voetbal federa tie FIFA. vice-president van de commerciële Mexicaanse televisie gigant Televisa die met het voet balfestijn een aardig centje extra zal binnenhalen, president van de OTI. zeg maar de Spaanstalige Eu rovisie, en ook de man die in 1983 de door Colombia geweigerde we reldkampioenschappen wist weg te grissen onder de neus van Henry- Kissinger. Canedo antwoordt met een wedervraag. „En als we deze Mundial niet zouden doen, zouden wc dan al die slachtoffers wel hel pen?". En resoluut geeft hij zelf het antwoord: „Nee, want er bestaan slachtoffers, wereldbeker of niet Wij proberen slechts het land te dienen". Ah mi virgencita. iWOENSDAG 21 MEI 1986 MEXICO-STAD (GPDI - „Ah mi Virgencita" zo beklaagt Maria zich bij de maagd van Guadelupe. de religieuze moeder van alle Mexicanen, als ze terugdenkt aan haar plekje in het metrostation Hidalgo, vlakbij het centrum van Mexico-Stad. Dagelijks moest zij 500 pesos, zeg maar een rijksdaalder, afstaan aan de ter plekke aanwezige politie om in een van de ondergrondse wandelgangen tussen de krioelende mensenmassa haar koopwaar uiteen te mogen stallen: lipsticks, kammetjes, haarklemmen. Maar begin mei was het plotseling afgelopen. Pedro, een van de mannen met een blauwe pet, waarschuwde haar om de volgende dag niet meer terug te komen. „We hebben opdracht om eventueel geweld te gebruiken", zo vertrouwde hij haar toe. „Ah mi Virgencita". Op het ogenblik zit Maria tussen tientallen andere ambulante verkopers in een smal straatje in de wijk achter het nationale paleis. Haar verkopen zijn danig gezakt. Maar dat is nog niet het ergste. Er gaan geruchten dat ook hier de straatventers zullen worden verwijderd voordat op 31 mei de wereldkampioenschappen voetbal daadwerkelijk beginnen. „Wat moet ik straks mijn kinderen te eten geven?", zo vraagt Maria zich wanhopig af. „Van een potje voetbal kunnen ze niet leven". De schrijnende tegenstelling die voor een belangrijk deel hel straatbeeld bepaalt in de grootste metropool ter omrolrt Piet den Blanken I door Rob Sprenkels Temidden van aardbevingen, toe nemende sociale spanningen en een bankroete, tot in de eeuwig heid gehypotekeerde economie is Mexico '86 toch uitgegroeid tot een prestigeproject. De omnipotente heersende klasse wil laten zien dat Mexico voor geen enkel land hoeft onder te doen. In negen maanden is er een gigantisch internationaal perscentrum uit de grond ge stampt met verschillende data banks en honderden computer-ter minals en elektrische schrijfmachi nes, faciliteiten waarvan journalis ten bij eerdere WK's alleen maar durfden te dromen. En de anti-do- pingcentrale is volgens sommige experts 'uniek in de hele wereld', nog efficiënter dan die van de Olympische Spelen in Los Ange les. de hoofdstad uit dan wordt je al be vangen door een betoverende na tuur. Frisse berglucht en een hel blauwe hemel. Uitgestrekte oranje- gelige velden, groen beboste berg hellingen en de imponerende, het hele jaar door besneeuwde toppen van de Popocatepell en de Izlacci- huatl, twee vulkanen die het zuid oosten van de vallei van Mexico begrenzen. Rijdend naar het noordoosten stuitje bijna automatisch op de in drukwekkende piramides van Teo- tihuazan, het religieuze centrum Diaz, die het land op dat moment al 34 jaar op dictatoriale wijze be stuurde. Na een uiterst bloedige strijd trokken de legendarische re volutionaire generaals Emiliano Zapata en Pancho Villa uiteinde lijk in 1917 triomfantelijk Mexico- Stad binnen. Even leek het erop dat er betere tijden zouden aanbre ken voor de gemargineerde boe renbevolking, maar ondanks de overwinning bleef de politieke macht in handen van de gegoede burgerij en het ideaal van 'front en vrijheid' behoorde al weer spoedig politieke macht onafgebroken in handen geweest van dezelfde groep, de revolutionaire Institutio nele Partij, de PRI. Vanwege de toenemende sociale onrust zijn de afgelopen jaren de duimschroeven weer wat strakker aangedraaid. De leidende politici, de zogenoemde nieuwe rijken, hebben vooralsnog niet het voornemen om hun be voorrechte positie uit handen te geven. In Mexico is het een pu bliek geheim dat het vooral voor mannen van de PRI zijn geweest die de afgelopen tien jaar meer dan Op hetzelfde moment begon acht blokken verderop een ware veld slag. Een paar van de onafhankelij ke vakbonden besloten dat hun ei sen - weg met de buitenlandse schuld en een loonsverhoging van 100 procent - ook de oren van de president zouden moeten berei ken. Honderden manschappen van de speciale oproerpolitie hielden de demonstranten tegen. De toe gangswegen naar het nationale pa leis werden met grote metalen hek ken afgezet. En terwijl een meer derheid van de onafhankelijk geor- De Mexicanen willen de show stelen, maar dat is niet eenvoudig. Zo is alleen al Mexico-Stad, met meer dan 18 miljoen inwoners de grootste metropool op onze aard bol, een broeinest van problemen, problemen die nog eens extra zijn aangewakkerd door de verwoes tende aardbevingen van vorig jaar september. Nog altijd zijn er meer dan honderd gebouwen die half op instorten staan. Toch zijn er dui zenden families, wanhopig door het uitblijven van daadwerkelijke hulp, die hun vroegere behuizing weer hebben betrokken. Zo wor den er in Tlatelolco, zeg maar de Mexicaanse Bijlmermeer, weer verschillende flats bewoond die volgens de officiële plannen nog voor het einde van dit jaar totaal gesloopt zullen moeten worden. Verschillende actiegroepen be schuldigen regeringsfunctionari- sen ervan dat ze er met de interna tionale hulpverlening (zo'n 20 mil joen dollar) vandoor zijn gegaan. Pas nu, aan de vooravond van de wereldkampioenschappen, komen er plotseling noodwoningen voor de meer dan 20.000 daklozen die in tentjes een winter hebben moeten doorstaan met voor Mexicaanse begrippen strenge nachtvorsten. Maar lang niet alle slachtoffers zijn blij met die noodwoningen, hokjes van drie bij drie meter in lange ba rakken van met asbest beklede kartonplaten en planken. Veel mensen zijn bang dat het op de lan gere termijn niet een 'voorlopige', zoals het nu officieel heet, maar een definitieve oplossing zal wor den en ze eisen dat er eindelijk eens wordt begonnen met de repa ratie of de wederopbouw van hun oorspronkelijke woningen. Schilderachtig Mexico-Stad, gebouwd op de fundamenten van Tenochtitlas. het centrum van het eens zo machtige Aztekenrijk, is nagenoeg onleef baar geworden. Er is vaak geen gas, geen water, geen licht. Bussen zitten overvol en voor de metrosta tions staan 's ochtends vroeg hon derden mensen in de rij. Het au toverkeer is verstikkend. Om van de ene naar de andere kant van de stad te komen is zelfs buiten het spitsuur meestal meer dan twee uur nodig. Na het vallen van de duisternis is eigenlijk niemand meer veilig. Dagelijks worden er in de Mexicaanse hoofdstad zo'n twintig moorden gepleegd en vin den er honderden gewapende roof overvallen plaats. Oom agent is vaak je gevaarlijkste vijand. De problemen van die giganti sche metropool zijn te veel om op te noemen. In de regentijd spuit het water vaak in fonteinen uit de rioolputten en veranderen tal van de belangrijkste doorgangswegen in modderige rivieren. De lucht vervuiling is een probleem apart. Ademhalen in Mexico-Stad staat volgens sommige studies gelijk aan het roken van twee pakjes siga retten per dag. Ecologen beweren dat de luchtvervuiling dagelijks het leven kost aan meer dan 500 kinderen. Maar Mexico is meer dan de cata strofale hoofdstad. Vele provin ciesteden zijn uiterst schilderach tig en ademen een koloniale sfeer uit. En ook al ga je maar nel even Waar de organisatoren van het wereldkampioenschap voetbal niets van willen weten, de talloze krottenwijken in Mexico Cityzelfs pal achter het grootse prestige-object, het Azteken stadion. (foto Piet den Blanken i van de azteken. Alleen al de 64 me ter hoge piramide van de zon, waarop tienduizenden mensen door hoge priesters het hart werd uitgerukt om het aan de goden te offeren, beslaat met 213 vierkante meter bijna evenveel grond als de grote piramide van Cheops in Egypte. Verder is er de piramide van de maan en ook zijn er de tem pels voor Tlaloc, de regengod, en voor Quetzalcoall, de heerser van de lucht en de wind. Evenals bij de Maya's, in het zuiden van Mexico en het huidige Midden-Amerika werd de dagelijk se gang van zaken bij de Azteken vooral bepaald door godsdienstige sterrenwichelaars. Maar ondanks hun indrukwekkende cultuur stonden ze machteloos tegenover de Spanjaarden, die onder leiding van Hernan Cortes in 1519 aan wal trokken. Met de bijbel in de ene hand en het zwaard in de andere wisten de Spaanse veroveraars hun wil op te leggen. De Azteken werden van alle land en rijkdom men beroofd en moesten slavenar beid verrichten in de goud- en zil vermijnen. Het duurde bijna 300 jaar voordat er daadwerkelijk ver zet tegen de Spaanse kroon uit brak. Maar ook na de onafhanke lijkheid, in 1821, bleef de macht in handen van Spaanse nazaten en mestizen. In 1847, nadat troepen van de Verenigde Staten Mexico- Stad hadden bezet, besloot de toenmalige president, Santana, om voor de belachelijke som van ,15 miljoen dollar al het grondgebied van Texas tot Californië en van de Rio Grande tot Oregon aan de Amerikanen te verkopen. Revolutie Mexico maakte opnieuw wereld geschiedenis toen er in 1910 een opstand uitbrak tegen de paterna listisch gezinde dictator Porfirio 50 miljard dollar uit het land heb ben gesmokkeld, meer dan de helft van de buitenlandse schuldenlast. Veldslag 1 mei. De spanning valt te snij den. In 1984 werd er tijdens de ar beidersmars een bommetje ge gooid naar het balkon van het na tionale paleis vanwaar Miguel de la Madrid de optocht stond toe te wuiven. Vorig jaar kwam het tot klappen toen onafhankelijke vak bonden zich bij de mars van de of ficiële vakbonden wilden voegen. Om dit jaar de orde te kunnen handhaven hadden de onafhanke lijke vakbonden te horen gekregen dat ze een aparte mars moesten houden. En de officiële vakbonden waren door hun stokoude en eeu wige baas Fidel Velazquez <85), verzocht om de president te bedan ken voor de wijze waarop hij de economische crisis had aangepakt. Met een buitenlandse schuld van inmiddels 100 miljard dollar, steeds strengere bezuinigingspro- gramma's, een snel groeiend leger van werklozen, een inflatie die op nieuw de 100 procent dreigt te overschrijden en een minimum loon waarvan de koopkracht in vier jaar tijd met de helft is vermin derd, eigenlijk een onhaalbare zaak. Voordat men in de buurt van het nationale paleis kwam werden de spandoeken van de officiële mars met argusogen gecheckt door hon derden politiemannen. Tientallen spandoeken werden in beslag ge nomen. Toch waren er voor het presidentiële balcon sommige ar beiders die durfden te roepen dat ze geen doelpunten wilden maar bruine bonen. Miguel de la Madrid deed echter alsof hij niets hoorde en verklaarde na afloop trots dat de eenheid van regering en arbeiders opnieuw was bewezen. ganiseerde arbeiders besloot dat verder aandringen nutteloos was, begon de politie op brutale wijze mensen te arresteren. Even voor half twaalf, op zo'n 400 meter van de frontlijn in het koloniale Alame- da-park was ik er persoonlijk ge tuige van hoe een jongen werd in gerekend. Vier agenten in burger sleepten hem naar een personen auto. Maar voordat hij in de auto werd gestopt werd de jongen com pleet in elkaar getrapt. Knietjes, vuisten, schoppen. Er werd zo hard geslagen dat er een wapenstok doormidden brak en dat er een dekplaat van een pistoolhandvat over het asfalt rolde. Tientallen mensen die op een bankje zaten uit te blazen besloten van schrik om de andere kant op te kijken. Zo'n twintig minuten later begon de troep pas goed. Een groepje van zo'n 400 jongeren begon de pelo tons van de-oproerpolitie met ste nen te bekogelen. Verschrikt do ken de agenten onder hun kunst stof schilden en het duurde bijna een half uur voordat ze weer in ac tie kwamen. Tientallen jongeren werden gearresteerd en op brute wijze afgetuigd. De menigte van toeschouwers in het Alameda-park liet af en toe verontwaardigde kre ten horen. Pas tegen een uur of half drie was de rust teruggekeerd. Intimidaties „Hel leven is niets waard", zo luidt het refrein van een van de Me xicaanse liedjes, uitgevoerd door de typische Mariachi-bandjcs, die elke avond op de Plaza Garibaldi te horen zijn. Met smeergelden, be dreigingen en bruut fysiek geweld hebben de Mexicaanse autoriteiten tot nu toe bijna elk verzet in de kiem weten te smoren. In 1968, vlak voor de Olympische Spelen in Mexico, werden er op de Plaza van de drie culturen in Tlatelolco meer tot het verleden. „Revolutie". Nog altijd hebben alle leidende Mexicaanse politici er een mond van vol. Maar nog nooit is er een revolutie geweest die zo hypocriet is als de Mexicaanse. Na bijna 70 jaar van 'revolutie' is er een overgrote meerderheid van de dik 70 miljoen Mexicanen er niet veel beter aan toe dan in de dagen van Porfirio Diaz. De helft van het nationale inkomen belandt bij minder dan drie procent van de to tale bevolking. Meer dan de helft van de arbeidsactieve bevolking heeft geen of bijna geen werk. Er is een gigantisch gebrek aan sociale voorzieningen. Bijna 20 miljoen kinderen zijn chronisch onder voed. Op het boerenland worden de lakens nog altijd uitgedeeld door grootgrondbezitters en hun pistoleros. 12 miljoen boeren heb ben geen centimeter eigen land. Evenals de meesten van zijn voorgangers regeert Miguel de la Madrid, de huidige president, als een Azteekse keizer. Ondanks alle politieke openingen van de jaren zeventig is het bereik van de Mexi caanse democratie nog altijd erg beperkt. Sinds de revolutie is de voetbal De parkjes in de stad worden opgeknapt voor het WK voetbal. gevolgen van de aardbeving zijn op zo'n korte termijn met nu

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15