5 0 T Oegstgeest en LDWS verrassen in LD-Cup Schilp voorkomt afgang Nederland Schaakliefhebber wacht Leids onderonsje Pronk accepteert excuses van GWV U.V.S. - HEERJANSDAM Da Silva in schijnwerper Winst op RCL en DOSR Benauwde zege op Oostenrijk Nacompetitie Eerste Divisie lyOENSDAG 2 IRIETI (ANP) - Portugal treurt nog pltijd om Agostinho, want het heeft pijn erfgenaam nog nooit aan het Iwerk gezien. Acacio da Silva is tnisschien wel een betere wielren ner dan de twee jaar geleden in de Algarve verongelukte idool. Sinds hij zestien jaar geleden met zijn ou ders en twee broertjes Portugal verliet en zich in Luxemburg ves tigde, kwam hij nooit meer terug in zijn geboorteland. Da Silva (25) had het te druk met wielrennen in West-Europa. In Eieti won hij dins dag de negende etappe van de Ronde van Italië. Het was een bevestiging van zijn klasse. Een week voor de start van de Giro schreef hij ook al de laatste voorjaarsklassieker, het Kam pioenschap van Zürich, op zijn naam. Baron Jean de Gribaldy, de ploegleider, die Sean Kelly groot- maakte, heeft al aangekondigd vanaf volgend jaar een wereldster van Acacio Da Silva te zullen ma ken. Hij kan namelijk alles: tijdrij den, sprinten en klimmen. Volgen de maand debuteert hij in de Ron de van Frankrijk. De Portugees, vorig jaar al win naar van twee Giro-etappes, maak te tenminste nog iets van een met veel tam-tam aangekondigde etap pe over de Terminillo. Deze berg had het klassement op zijn kop moeten zetten. Het gebeurde niet, omdat de kanshebbers op de eind zege op de negende achtereenvol gende warme dag geen trap te veel wensten te doen. Terminillo was een geleidelijk van 405 naar 1901 meter oplopende beklimming van 21 kilometer leng te. In de winter gaan de Romeinen er skiën. De renners konden steeds in dezelfde cadans blijven. Achter af gezien was de klim van de Ter minillo langs de andere kant veel spectaculairder geweest. In de schaduwkant tussen metershoog opgetaste sneeuw boven de boom grens lagen de wisselende stij gingspercentages op slecht onder houden asfalt. Favoriet Greg Lemond en het Italiaanse buitenbeentje Roberto Visentini vielen op de Terminillo enkele keren aan. Francesco Moser en rose-truidrager Giuseppe Sa- ronni, die geacht worden in het hooggebergte niet mee te kunnen komen, waren in staat aan het wiel te blijven. De bijna 50 kilometer lange afdaling naar de eindstreep in Rieti sprak de toprenners ook al niet aan. Voor de start zei Lemond al: „Ik onderneem alleen iets, als ik Saronni of Moser op achterstand kan zetten". Lemond raakte de twee campio- nissimi niet kwijt en liet de wed strijd verder over aan de Italianen Alfio Vandi en Marco Giovanetti plus de Portugees Acacio da Silva. Dit trio stond bij de start als 16e, 17e en 13e geklasseerd. Vandi ont snapte als eerste. Giovanetti, één van de vier gouden-medaillewin naars op de laatste Olympische ploegentijdrit, en Da Silva maak ten in de afdaling anderhalve mi nuut op de solist goed. Da Silva won de sprint met overmacht, klom naar de vierde plaats in het algemeen klassement en stelde zich kandidaat voor de eindzege. Silva LEIDEN - Oegstgeest heeft de halve finale van de Leidsch Dagblad-Cup bereikt. Op het oog was de 1-0 winst een verrassend resultaat, maar tegenstander RCL achtte het niet nodig om met het standaardelftal te komen. Niettemin een goede prestatie van de Afde lingsclub, die hoogstwaarschijnlijk in bezit komt van de beker en een geldprijs van 1000 gulden voor de hoogst geeindigde vereniging uit de LVB. Een tweede verrassing was de winst van LDWS bij DOSR. De Leidse vierdeklasser zegevierde met 0-3 en treedt aan tegen de winnaar van het duel Stompwijkse Boys-Noordwijk, dat vanavond wordt ge speeld. Oegstgeest speelt tegen de winnaar van Lugdunum-FC Lisse (27 mei). Gé Perfors kopt namens Oegstgeest op het Leiderdorpse doel. De actie zou geen treffer opleveren. (foto Holvast) Oegstgeest-RCL 1-0. De kampioen van de zaterdagafdeling kwam uit stekend uit de startblokken. Via de gebroeders Hogewoning verschaf te de thuisploeg zich mogelijkhe den, maar de zuiverheid ontbrak. Oegstgeest raakte door de missers dermate onder de indruk, dat de wedstrijd uit handen werd gege ven. De tweede keus van RCL nam het heft op sportpark De Voskuyl in handen en doelman Cock Bouw man moest een aantal keren han delend optreden. In de tweede helft pakte Oegst geest de zaken beter aan. RCL moest terug en kwam nauwelijks meer in de wedstrijd, ook al zette trainer Laurens Mouter routinier Dick van der Bijl nog in. Zeven mi- LEIDEN - Vandaag zal de korte match over vier partijen tussen Jeroen Piket en John van der Wiel van start gaan. Jeroen Piket treedt het treffen tegen zijn illustere oppo nent onbevangen tegemoet. Slechts zijn be scheiden openingsrepertoire bezorgt hem enige kopzorg: "John weet precies wat ik normaal pleeg te spelen, met ons tweëen hebben we mijn varianten immers uitge breid zitten te analyseren. Daar zal hij zich dan ook zeker op voorbereiden, ik moet daarom erg oppassen met wat ik speel. An dersom is dat veel minder het geval. John heeft namelijk een veel uitgebreider reper toire tot zijn beschikking. Bovendien bezit ik niet over al te veel tijd om mij daarin te verdiepen". De schaakliefhebber wacht vanaf van daag een onderhoudend Leids onderonsje. Dit dankzij een initiatief van schaakvereni ging Philidor, de oorspronkelijke thuisha ven van de twee kemphanen, en de studen- tenschaaksociëteit Morphy. Valentijn Phijffer van Morphy over de in sociëteit Mi nerva te spelen match: "We wilden wat doen aan promotie voor de Leidse schaak sport. Tenslotte kent de stad heel wat goede schakers, die hier maar weinig in actie kun nen komen. Daarom leek het ons wel leuk om deze tweekamp naar ons toe te halen". Joop Piket, de vader van Jeroen, speelde samen met Ton Kohlbeck een belangrijke rol bij de realisatie van de match: "Het idee ontstond toen Jeroen een simultaan op Morphy speelde. Ik ben vervolgens op zoek gegaan naar de benodigde sponsors, die ik uiteindelijk in de vorm van enkele compu terbedrijven heb weten te vinden. Dankzij een match als deze kunnen de mensen in de stad ook eens life zien hoe het met onze ta lenten is gesteld. De speeltijden (in princi pe van vijf tot tien uur 's avonds, inclusief uitvluggeren, red) hebben we daar speciaal op aangepast. Vanuit hun werk kunnen de mensen zo langskomen, terwijl zij dit ook na het eten nog kunnen doen. We rekenen daarbij op flink wat publiciteit. In elk geval komen we naast Radio Rijnland ook in de uitzending bij de KRO-radio". Een boeiende confrontatie zal het stellig worden. De twee grootste talenten van Ne derland, Jan Timman even buiten beschou wing gelaten, zullen het hierin voor het eerst in een serieus treffen tegen elkaar op nemen. Een interessant prijzengeld zorgt daarbij voor een extra stimulans. Van een echt evenwicht zal in deze match nog geen sprake zijn. Grootmeester tegen meester, het verschil in speelsterkte is net als de leef tijd aanzienlijk. Op een gebeuren als dit, kan zoiets echter alleen maar verfrissend werken. John van der Wiel staat met een totaal van 2560 ELO-punten hoog op de interna tionale ranglijsten genoteerd. Indien hij in zijn laatste te Brussel verspeelde groot- meestertoernooi wat beter op dreef was ge weest, had een opmars richting de magi sche grens van 2600 er zelfs dik ingezeten. Eenmaal voorbij die grens, kan Van der Wiel zich onder de wereldtop scharen. Met dien verstande, dat de kloof met het topduo Kasparov-Karpov ook dan nog altijd meer dan 100 punten zal bedragen. Voor de nu 26-jarige Van der Wiel moeten die 2600 pun ten in de toekomst wel haalbaar zijn. Óf er nog meer in zit, lijkt echter de vraag. Heel anders liggen de papieren voor Je roen Piket. De VWO-scholier is pas zeven tien jaar oud, maar bezit al ruim een jaar de titel van internationaal meester. Bovendien zag hij inmiddels zijn rating de grens van 2400 met vijf punten overschrijden. Resul taten, waarvan Jan Timman en John van der Wiel op gelijke leeftijd alleen maar van konden dromen. Piket blijft echter heel nuchter onder dit alles: "Wat het in de toe komst wordt, zie ik nog wel. Ik hoop in elk geval net zo ver te komen als John van der Wiel nu is, maar dat moeten we altijd nog maar afwachten. Gelukkig hoef ik me daar bij niet te haasten, ik heb nog alle tijd". Zijn opponent treedt Jeroen Piket met het nodige respect tegemoet: "John is de laatste twee jaar een stuk solider en daar mee ook sterker geworden in zijn spel. Voor die tijd deed hij nog weieens gekke dingen in een partij. Daar hoef ik nu niet meer op te rekenen. Ik heb al twee keer een demonstratiepartij tegen hem gespeeld en deze allebei verloren. De laatste maal, twee jaar geelden in Leiden, heb ik wel erg goed gestaan". Met de openingen, toch al Piket's zwakste punt, wordt het voor hem oppas sen geblazen. Toch heeft de Leiderdorper wel hoop op een goed resultaat: "Ik reken erop met mijn taktische stijl toch nog wat puntjes bijeen te sprokkelen". Zowel voor John van der Wiel als Jeroen Piket kwam de match niet ongelegen. Van der Wiel zag de rond deze tijd geplande Eu- we-herdenkingsvierkamp (met als verdere deelnemers Timman, Kortsjnoj en ex-we- reldkampioen Karpov) vanwege het weg vallen van de sponsor geannuleerd en zat na enkele maanden van betrekkelijke rust wel weer om wat actie verlegen. Jeroen Pi ket kan op zijn beurt nog wel wat "hard heid" gebruiken met het oog op zijn drukke zomerprogramma, dat bestaat uit het OH- RA-toernooi (juli) en de in augustus te ver spelen wereldkampioenschappen voor ju nioren in Noorwegen. De speeldata zijn gepland op midweekse dagen. Na woensdag volgt donderdag de tweede partij, terwijl in de week daarop de dinsdag en de woensdag voor het gebeuren zijn uitgetrokken. Dit telkens in studenten sociëteit Minerva aan de Breestraat. Na vier uur bedenktijd voor 40 zetten, gaat de klok voor elk een half uur terug en wordt er uit- gevluggerd. In het nabij Minerva in de Vrouwensteeg gelegen sportcafé zal men tegelijkertijd ook niet stilzitten. Daar zullen enkele landelijke topspelers de partijen via een demonstratiebord van commentaar voorzien en is er tevens gelegenheid tot het spelen van snelschaakpartijen. Bovendien zullen er enkele simultaans worden gege ven. RUUD DOBBELAAR De uitslag van de negende etappe van de Ronde van Italië is: 1. Acacio da Silva (Por), 165 km van Avez- zano naar Rieti in 4 uur 48 minuten en 8 seconden, met tijdsvergoeding 4.47.48, 2. 4.49.36, 5. Massimo Ghirotto (Ita) 4.49 41. 6. Johan van der Velde (Ned), 7. Stefano Cola- ge (Ita), 8. Marco Vitali (Ita), 9. Francesco Moser (Ita), 10. Ennio Salvador (Ita), 87. Ni co Verhoeven 4.58.15, 93. Jean Habcts z.t.. 96. Adri van Houwelingen 5.02.31,97. Henk Poel 5.09.30, 114. Gert Jakobs 5.10.19, 119. 162. en laatste Dario Mar tijd als Jakobs. Het algemeen klassement na de negende etappe is: 1. Giuseppe Saronni (Ita) 42 uur 17 minu ten en 58 seconden, 2. Giambattista Baron- :helli (Ita) op 8 seconden, 3. Flavio Giuppo- i3 seconden, 4. Aca- ANTWERPEN - Zonder vechtlust is het Nederlands basketbalteam geen haar beter dan een modale vertegenwoordiger uit de C-categorie. Dat bleek gisteren in het duel tegen Oostenrijk, de afsluiting van de groepswedstrijden in de zogenaamde Challenge-round, het Europese kampioenschap voor B-landen. In de broeierige Arena-hal in Antwerpen hield Ronald Schilp Nederland ternauwernood op de been: 74-73 (41-41). (Ita) zelfde tijd. 6. Alfio Vandi (Ita) op 1.48. 7. Francesco Moser (Ita) op 1.50, 8. Nikl Ruttimann (Zwi) op 1.58,9. Roberto Visen- Kuiper op 5.54, 5 merts op 40.21,97. Jacq van Meer op 41 101. Gert Jakobs op 45.03, 102. Adri t Houwelingen op 46.33, 105. Jean-Paul (Aus) op 54.50, 139. Nico Verhoeven op uur 2 minuten en 19 seconden. 151. Jacq van der Poel op 1.08.16, 156. Ludo de Keu- lenaer (Bel) op 1.12.32,157. Eric Vanderaer- den(Bel)op 1.13.42,162. en laatste Adriano Baffi (Ita) op 1.38.01. Het puntenklassement is: 1. Stefano Colage 70 punten, 2. Johan van der Velde 62 pnt, 3. Jean-Paul van Poppel 55 pnt, 4. Paolo Rossola 51 pnt, 5. Stefano Allochio 46 pnt, 6. Franco Chioccioli cn Greg Lemond 42 pnt. De 27-jarige forward van Den Hel der had een groot aandeel in de ze ge. Hij scoorde niet alleen 24 pun ten, maar was ook bereid defensief veel vuil werk op te knappen. En daar hadden zijn ploegmakkers dinsdag absoluut geen trek in. Zij gingen van de veronderstelling uit, dat de Oostenrijkers geen stap te veel zouden doen na de nachtelijke uitstapjes op de voorgaande speel dagen. En kwamen tot hun schrik bedrogen uit. Vreemd was de gedachtengang van de Nederlandse spelers niet. Na de afstraffing in het openings duel tegen België geloofden de Oostenrijkers het wel. Ze be schouwden de rest van het toer nooi als een betaalde vakantie. Lie ten de dagelijkse trainingen schie ten en vermaakten zich opperbest in Antwerpen. Tegen deze tegen stander was de Nederlandse ploeg niet te motiveren. Ook niet omdat de uitslag van generlei belang was. Nederland had de eindronde al be- reikt in gezelschap van Bulgarije, wecde prijs 3 winnaars, f 100.000,- bruto, derde prijs 74 winnaars, f3394,30 bruto, vierde prijs 4070 winnaars, f61,70, vijfde prijs 65.046 x f5.-. In het cijferspel was er zowel voor de eerste prijs (f. 100.000,-) als de tweede (f 10.000,-) één gegadigde. Toto 20 eerste prijs geen winnaar, tweede prijs 37 winnaars, f386,20, derde prijs 461 win naars. f77,50. Toto-Gelijk 20 eerste prijs een winnaar, f 13.469,90 bruto, SPAKENBURG (ANP) - De voet balvereniging GWV uit Veenen- daal heeft bij monde van voorzitter Budding zijn excuses aangeboden aan IJsselmeervogels en trainer Tonnie Pronk. De club uit Veenen- daal had in een programmablad een vergelijking gemaakt tussen Gaddafi en Pronk. Dit naar aanlei ding van de wedstrijd IJsselmeer- vogels-GVW, die door de thuis club met 2-0 was gewonnen. In dit treffen waren spelers bepaald niet zachtzinnig met elkaar omgespron gen. In een persoonlijk gesprek met Tonnie Pronk heeft GVW-voorzit- ter Budding de gang van zaken be treurd. De woordkeus Gaddafi bleek van Budding afkomstig. Het bestuur van GWV had daarom haar voorzitter opgedragen zelf contact met Pronk te zoeken en de Kwestie uit de wereld te helpen. Volgens Budding was de vergelij king misplaatst. Tonnie Pronk zei desgevraagd, dat hij de kwestie nu als afgedaan beschouwt en hiervan de WON, de vereniging van oe- fenmeesters, op de hoogte zal bren- gen. A.s. donderdag 19.00 uur 5e Ronde KNVB-beker VROUWENVOETBAL (kamp. 1e kl. zaterdag) Deze advertentie is aangeboden door: El. Techn. Install. Bureau Randstad b.v. Leiderdorp Weversbaan 17. 3, Van Noord 13. Oostenrijk: Wellenhofer 15, Seiffert 9, Kil- lian 4, Haid 19, Schiestel 10, Hajda 16. Scheidsrechters: Ohrmann (Zwe), Hall- dorsson (IJs), toeschouwers: 250. Finland en Roemenië, zodat het duel tegen Oostenrijk geen enkele waarde had. Desondanks wilde coach Heger winnen om de tweede plaats in de groep veilig te stellen en Oostenrijk bleek van zins van zijn laatste optreden iets moois ma ken. De instellingen van beide teams botsten. Nederland wilde freew heelen naar de zege, Oostenrijk was er op gebrand de terugreis te aanvaarden met een goed resul taat. Heger stuurde zijn sterkste formatie het veld in, maar de werk lust ontbrak. De aanval miste sys- temtische opzet en opbouw, verde digend was de vertoning zo be schamend, dat menigeen zich af vroeg wie er 's nachts op stap was geweest. De Oostenrijkse spelers kregen onder de basket alle vrij heid en zetten de gespierde re- bounders in de nationale ploeg herhaaldelijk voor schut. De ge tergde Heger wist er nauwelijks raad mee. Wisselde met de draai deur op hoogste snelheid, maar slaagde er niet in de apathie in de ploeg uit te bannen. Slechts door toedoen van Schilp en een korte opleving van zijn ploegmakker van Noordkop, Marco de Waard, kwam Nederland op slag van rust gelijk (41-41). Na de pauze startte Nederland agressief. Maakte drie persoonlijke fouten binnen 22 seconden, scoor de niet en dommelde weer in. He ger schudde zijn spelers pas goed wakker, toen de Oostenrijkers uit gelopen waren naar 43-53. Vooral Hannes Haid, een speler die in geen enkel team zou misstaan, en spelverdeler Lucas Héyda hadden in die demarrage een groot aan deel. Door het net heen tikt Hannes Haid de bal na een score van Peter van Noord (15) terug. Rechts Henk Pieterse. (fotoANP) giaal tegenover Schilp op en lever de een evenredige bijdrage in de score. Zeven minuten voor tijd haakte Henk Pieterse af met vijf persoonlijke fouten. Rik Smits ver ving hem, maar de reus uit Eindho ven was niet vooruit te branden. In goed negentig seconden was hij er voor verantwoordelijk dat de voor sprong van 68-64 ongedaan werd gemaakt en ijlings haalde Heger de langste speler van het toernooi, 2 meter 21 op zijn schoenen, naar de kant. Het in het wit geklede Oranje bleef in de slotfase by de les en met andermaal vier punten voor (74-70) ging de laatste minuut in. Door een driepunter bracht Hiyda 38 secon den voor het einde de spanning te rug (74-73). Aanvoerder Hagens hield de resterende seconden de bal in de ploeg en de overwinning vast, al had hij daarby wel de hulp van de arbiter nodig die een door- dringfout van de robuuste Van Noord niet afstrafte. Een time-out van Heger luidde de ommekeer in. Ronald Schilp zette aan voor een reeks treffers, Henk Pieterse ging in de verdedi ging buffelen, Emill Hagens nam het secure verdelers werk voor zyn rekening en Marco de Waard bracht de aansluiting tot stand met twee driepunters. Tien minuten voor het einde kwam Nederland langszij (63-63). Van dat moment stelde Peter van Noort zich colle- nutuen voor het eindsignaal van scheidsrechter Van der Leek viel de beslissing. Na een actie van broer Jan caramboleerde de bal voor de voeten van Peter Hogewo ning, die vernietigend uithaalde: 1- 0. RCL was daarna niet meer in staat om Oegstgeest de bereikte halve finale-plaats af te nemen. DOSR-LDWS 0-3. LDWS heeft zich gisteravond ogenschijnlijk zonder moeite geplaatst voor de halve finale van de LD-cup. De Leidse zondag vierdeklasser ver sloeg na rust derdeklasser DOSR, dat toen nog met tien man speelde omdat Richard Wesselman uit het veld was gestuurd. Wesselman was het op slag van rust oneens met het toekennen van een strafschop aan LDWS en uitte zyn ongenoegen aan het adres van de arbiter. De DOSR-speler kon daarop vertrek ken. Tegen tien man had LDWS weinig moeite om het vonnis te voltrekken: 0-3. Het vertrek van Wesselman trok de zaken in Roelofarendsveen wat scheef. DOSR, toch al met veel in vallers spelend, kon het in de (ge zapige) eerste helft best bolwerken tegen het compleet aantredende LDWS. De Veners waren zelfs iets sterker. Maar omdat beide verdedi gingen overheersten, ontstonden er weinig echte kansen. Vlak voor rust kreeg LDWS de mogelijkheid om uit een strafschop te scoren toen Marco van der Meer Eric van der Weijden tegen de gTond werk te. DOSR was het daarmee niet eens. Wesselman ging met zijn pro test zelfs zover dat hij het veld werd uitgestuurd. Toen de gemoe deren bedaard waren schoot Cees de Roode de bal op de paal. Rust derhalve 0-0. Tegen tien man spelend kreeg LDWS al in de vijfde minuut na de hervatting de ruggesteun van een tweede strafschop. Dit keer maak te John van Klink de overtreding tegen (weer) Eric van der Weyden. Nu plaatste Bart van der Weyden zich achter de bal en hij wist doel man Ted van Rijn wel te passeren: 0-1. DOSR probeerde toen nog wat het kon en kreeg kansen via Den nis van Veen, Pim van der Meer en Erwin Loos. Maar een doelpunt le verde dat allemaal niet op. Integen deel. LDWS voelde zich lekker op zijn gemak en was via de tegenaan val erg gevaarlyk. Dat bleek in de 80e minuut, toen een uitval een fraai doelpunt van Bart van der Weyden opleverde: 0-2. Daarmee was het verzet van DOSR gebro ken. Vlak voor tijd leverde een goed uitgespeelde aanval LDWS zelfs nog een derde treffer op toen Ger Nagtegeller scoorde. Met 0-3 stapte LDWS de halve eindstrijd binnen. DEN HAAG (ANP) - De nacompe titie tussen de periodekampioenen uit de Eerste Divisie, om één pro motieplaats, begint op woensdag 28 mei met de wedstrijden Veen- dam - Vitesse/RBC en RKC/Telstar - Willem 2. Daarna wordt steeds op zondagen en woensdagen een ron de afgewerkt. Op de woensdagen wordt om 19.30 uur gespeeld, de zondagswedstryden zyn om 18.00 uur vastgesteld. Gisteren heeft in Zeist overleg plaats gevonden tussen de periode kampioenen Veendam en Willem 2, Vitesse dat vry wel zeker is van de vierde periodetitel en RKC dat het kwartet completeert via zijn plaats op de ranglijst. Telstar en RBC, die nog een theoretische kans hebben RKC en Vitesse te verdringen, waren niet vertegen woordigd. woensdag 28/5 (19.30 uur): Veendam - Vi tesse/RBC en RKC/Telstar Willem 2; zon dag 1/6 (18.00 uur): Vitesse/RBC - RKC/Tel star en Willem 2 - Veendam; woensdag 4 6: Veendam - RKC/Telstar en Vitesse/RBC - Willem 2; zondag 8/6: RKOTelstar - Veen dam en Willem 2 - Vitesse/RBC. woensdag 11/6: RKCfTclstar - Vitesse/RBC en Veen dam - Willem 2; zondag 15/6: Willem 2 - RKC/Telstar, Vitesse/RBC - Veendam Indien twee clubs in punten en doelsaldo geluk eindigen, wordt de beslissingswed strijd op 18 juni gespeeld, delen meer dan twee clubs de eerste plaats dan wordt de eerste extra-wedstrijd op die dag gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13