Rechter verbiedt stakingen bij NS mUEMA IN EEN NIEUWE REGERING. If AL Hulp op komst voor Opec FNV-bond moet overleg heropenen 459- Tel.01720-3TI02 Sphinx: oude bekende terug op effectenbeurs 0D0 DINSDAG 20 MEI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 UTRECHT (ANP) - De president van de rechtbank in Utrecht, mr. C. L. baron Van Harinxma thoe Slooten, heeft de Vervoersbond FNV gisteren bevolen zijn leden bij NS onmiddellijk op te roepen de stakingsacties te beëindigen. Volgens mr. Van Harinxma heeft de bond ten onrechte rechtstreeks met de NS-directie willen onderhandelen. De bond heeft zijn positie verspeeld door zich niet aan de wettelijk vastgelegde overleg procedures te houden. De Vervoersbond FNV was van plan om vandaag - nadat donder dag en vrijdag al in de Randstad was gestaakt - nieuwe stakingen te houden uit onvrede met onder meer de beloning van het NS-per- soneel, de procesvereenvoudiging en het opnemen van verlofdagen. Nu de rechtbankpresident de eisen van NS in het kort geding heeft toegewezen, zijn verdere acties van de baan. Voorzitter J. Koster van de be drijfsgroep NS van de Vervoers bond FNV toonde zich gisteren te leurgesteld over het vonnis, "te meer omdat de rechtbankpresi dent alleen maar oog heeft gehad voor de formele procedures, terwijl Kort Zakelijk Batavus Batavus Intercycle heeft vorig jaar forse verliezen geleden. Dat blijkt uit het jaarverslag van Laura en Vereeniging, eigenaresse van de fietsenfabriek. Laura heeft 11,6 miljoen gulden uitgetrokken om de verliezen op te vangen. In dit bedrag is een volledige afwaarde ring van Batavus begrepen. Het bureau McKinsey heeft een onder zoek ingesteld bij Batavus en is tot de conclusie gekomen dat het per soneelsbestand met 135 moet wor den verminderd. Collectief ontslag is aangevraagd voor 105 werkne mers in Heerenveen. Krasnapolsky De directie van hotel Krasna polsky vreest dat de resultaten in de komende jaren onder druk ko men te staan door de gedaalde dol larkoers en een teruggang in het Amerikaanse reizigersverkeer als gevolg van de politieke spannin gen (Libië). Omdat er tot en met 1989 in Amsterdam een grote ho teluitbreiding in de duurdere klas se tot stand komt, zal een hevige concurrentie ontbranden, aldus de directie, die het streven om de Olympische Spelen naar de hoofd stad te halen van harte steunt en hamert op het belang van een veili ge stad. Ballast Nedam Volgens het aannemingsconcern Ballast Nedam blijft, in tegenstel ling tot de verwachtingen, de bag- germarkt voorlopig moeilijk. De baggerdivisie heeft 1985 met een negatief resultaat afgesloten. De prijzen stonden onder zware druk. De overcapaciteit aan baggermate- rieel, momenteel 40 procent bij de hoppers en 70 procent bij de cut ters, zou te verminderen zijn door versneld tot het afstoten van oude re schepen over te gaan, aldus het jaarverslag. Sperry/Burroughs De Amerikaanse computerfabri kant Sperry Corporation heeft het overnamebod van 4.6 miljard dol lar van concurrent Burroughs Cor poration geweigerd. Volgens Sper ry heeft Burroughs tijdens onder handelingen in het weekeinde geen woord gehouden en een bod van 75 dollar in plaats van tachtig dollar per aandeel voorgesteld. Burroughs denkt met het samen gaan de concurrentiepositie van de twee computerondernemingen te verbeteren. Samen zouden de twee, na IBM, de grootste compu teronderneming ter wereld vor men. door de onrust onder het NS-per- soneel een noodsituatie is ontstaan die een afwijking van de regels rechtvaardigde". De Vervoersbond FNV zal - als NS de bond tenminste uitnodigt - op 23 mei weer met NS en de ande re spoorwegbonden over de knel punten gaan praten. Als dat over leg niets oplevert, zijn nieuwe sta kingen niet uitgesloten. In het von nis staat alleen dat de Vervoers bond FNV zich in dit geval niet aan de procedures heeft gehouden. Doet de bond dat komende week wel, dan zijn stakingen volgens Koster toegestaan. NS-directeur sociale zaken A. Messing toonde zich tevreden over de uitspraak, hoewel Van Harinx ma in zijn vonnis niet in ging op de stelling van NS dat de stakingen voorbarig waren. Hij stelt wel dat "iedere oproep tot het voeren van acties of het houden van stakingen achterwege dient te blijven totdat behoorlijk is onderhandeld". De rechtbankpresident zegt het in zijn vonnis "logisch en alleszins begrij pelijk" te vinden dat de Vervoers bond FNV na het niet onderteke nen van de NS-cao in 1985 verder niet meer heeft deelgenomen aan het overleg dat betrekking had op uitwerking van cao-afspraken. Dat de bond echter ook tot begin april dit jaar niet meer deelnam aan de besprekingen in het zogehe ten Koördinatie-orgaan Spoorweg- vakverenigingen (KSV), ligt min der voor de hand. Door weg te blij ven was de bond minder op de hoogte van de besprekingen en ontnam hij zichzelf de mogelijk heid heikele zaken die los staan van de cao in een vroegtijdig sta dium bij NS aan te kaarten, aldus Van Harinxma. Bovendien heeft de FNV-bond zich niet gehouden aan het voorschrift dat een bond die rechtstreeks met de NS wil on- ADVERTENTIE Komsteog Auto LOOM B V derhandelen, dit eerst met de ande re bonden moet bespreken. België Het internationale treinverkeer vanuit Nederland naar Frankrijk en omgekeerd lag gisteren nog stil. In Wallonië en Brussel is geen ver voer per trein mogelijk als gevolg van stakingen bij het spoorwegper soneel. In Vlaanderen is wel trein verkeer, al ondervindt men daar enige hinder van de stakingen in het zuiden van het land. Vanuit Ne derland is Oostende als eindbe stemming te bereiken, al moet met vertragingen rekening worden ge houden. Reizigers die vanuit Am sterdam toch per spoor naar Parijs willen, kunnen eerst naar Keulen reizen en van daaruit via Luxem burg de Franse hoofdstad berei ken, aldus een woordvoerder van de NS. Bonden leggen twee bedrijven van DSM 'plat' ROTTERDAM (ANP) - Bij twee DSM-dochters, de Chemische In dustrie Rijnmond (140 werkne mers) op Rozenburg en DSM-Re- sins in Schoonebeek (125 werkne mers), wordt sinds vanmorgen ge staakt. Bij CIR laten actievoerders alleen personeel tot het bedrijfster rein toe dat daar moet zijn voor noodzakelijk onderhoud. Dat hebben woordvoerders van de Industriebond FNV en de In dustrie- en Voedingsbond CNV, die tot de stakingen hebben opge roepen, meegedeeld. De actiebe reidheid is volgens de bonden groot en zal ook gevolgen hebben voor andere DSM-dochters waar tot nu toe geen akkoord kon wor den bereikt. Bij DSM-Resins in Hoek van Holland zijn de rond 500 werknemers per pamflet opgeroe pen om zich vanavond in een per soneelsbijeenkomst uit te spreken over acties. De bonden hebben ook weinig hoop dat er een voor hen aanvaardbare cao kan worden ge sloten voor de 750 werknemers van DSM-dochter UKF Albatros in Pernis. Inzet van de acties is de invoe ring van de 36-urige werkweek. Bij CIR komt daar nog de invoering van een vijf-ploegenstelsel bij. De produktie werd er gisteren al feite lijk stilgelegd. Het bod van de di rectie van CIR is volgens de vak bonden volstrekt onvoldoende. De eerste stakingsdag heeft de direc tie niets van zich laten horen, aldus bestuurder P. Jansen van de In dustriebond FNV. Deze houding wordt hoogstwaarschijnlijk inge geven door het moederbedrijf van CIR, de DSM in Limburg, zo ver onderstelde hij. MAASTRICHT (ANP) - Een van de oudste Nederlandse onderne mingen keert deze week na tien jaar afwezigheid terug op de Am sterdamse Effectenbeurs. Het is de nv Koninklijke Sphinx, de fabri kant van tegels en sanitair die al sinds 1834 het industriële gezicht van Maastricht bepaald. Beleggers kunnen vanaf woens dag (21 mei) via de effectenbeurs in Amsterdam rechten kopen om aandelen Sphinx te verwerven. Wie zb'n recht koopt - de prijs er van is afhankelijk van vraag en aanbod - kan vervolgens een aan deel claimen van 50 gulden uit het bezit van de Algemene Bank Ne derland. Sphinx was tot voor kort eigendom van het Engelse bouw concern Reed, dat de fabriek in 1974 overnam door een bod van in totaal 150 miljoen gulden op alle aandelen Sphinx, die ook aan de Amsterdamse beurs werden ver handeld. Reed heeft Sphinx voor een on bekend bedrag verkocht aan de ABN. Deze bank heeft op haar beurt de helft van de aandelen voor 50 gulden per stuk verkocht aan in stitutionele beleggers en verkoopt nu de overige 740.000 aandelen via de beurs aan het publiek. De op brengst van claimhandel en aande len gaat naar de ABN. Er komen geen nieuwe aandelen bij, want „wij gaan niet uit geldnood naar de beurs", zo heeft president-direc teur G. Kaptein van Sphinx eind vorige week al meegedeeld. Sphinx heeft een periode van herstructurering afgesloten, draait weer met winst en de afschrijvin gen plus de netto winsten zullen de komende jaren ruimschoots vol doende zijn om de geplande inves teringen te Financieren. Bovendien heeft Sphinx met een eigen vermo gen van precies 50 procent geen problemen om geld te lenen bij de banken. Sinds 1969 is het aantal medewerkers met ruim vijfhon derd gedaald tot zo'n vijftienhon derd nu. Om binnen de noodlijdende Westeuropese keramische bedrijfs tak toch winstgevend te kunnen zijn, zijn de produktieprocessen drastisch gemoderniseerd. Er is een automatisering doorgevoerd, per eenheid produkt is de benodig de hoeveelheid energie met dertig procent teruggebracht en de ener gie maakt nu nog tien procent van de kostprijs uit. De waarde van de produktie per werknemer is opge voerd van 100.000 tot 150.000 gul den per jaar. Volgens Kaptein kan zijn fabriek desnoods concurreren met de lage lonenlanden en met het Oostblok. Sphinx is vooral actief in de Bene lux en wil zich wat meer gaan ma nifesteren in Duitsland, Frankrijk en Engeland. Het bedrijf richt zich daarbij op het duurdere deel van de markt. De badkamer-markt biedt volgens Kaptein perspectie ven. Zeventig procent van de pro- dukten wordt verkocht in verband met opknapbeurten van woningen en dertig procent voor nieuwbouw. De renovatiemarkt groeit nog steeds en Sphinx voorspelt een ho gere omzet dit jaar. Adjunct-directeur Pleijers acht een verhoging van de netto-winst met twintig procent mogelijk. De ABN, maar die moet de aandelen dan ook zien te verkopen, is in een beleggingsanalyse optimistischer en voorspelt een stijging van de netto-winst per aandeel van 47 pro cent tot f 5,40 dit jaar en tot zelfs f 6,30 in de komende jaren, vooral gezien de sterk verbeterde efficiën tie. Kaptein tempert dit optimisme door te stellen dat de produktie- middelen sterk verbeterd zijn, maar dat de werknemers nog niet voldoende geschoold zijn om er optimaal gebruik van te maken. Er is een opleidingsprogramma in gang gezet, dat in totaal 2,4 mil joen kost en waarin het Ryk negen ton bijdraagt. Sphinx behaalde vo rig jaar een omzet van 207 miljoen gulden, waarvan drie kwart uit ke ramische artikelen. Daarnaast- ver koopt Sphinx vuurvaste materia len aan de concurrentie. Ook is de onderneming actief op het gebied van huishoudelijke- en geschenk artikelen, voornamelijk gedeco reerd glaswerk. Sphinx koopt het glas kant en klaar her en der in de wereld en decoreert dat zelf. Petrus Regout, de grondlegger van Sphinx, begon in 1834 al met een groothandel in glas. Momen teel is Sphinx een belangrijke fa brikant van papieren koffie- en theefilters, welke activiteit dateert uit de tijd dat nog produkten als koffiepotten en vazen werden ge maakt. EELDE - Het vliegveld Eelde vormde en naar schatting 50.000 toeschouwers gisteren het decor voor een luchtvaartshow ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Rijksluchtvaartschool (foto anpi Olieprijzen stijgen weer door seizoen vraag NICOSIA (UPI) - Olieproducenten van buiten de Opec zouden bereid zijn hun gezamenlijke olieproduk- tie te verkleinen met ongeveer 700.000 vaten (van 159 liter) per dag. Ze zouden het oliekartel hier mee willen helpen bij het stabilise ren vaji de prijzen op de wereldo- liemarkt. Dat meldt Middle East Econo mie Survey (MEES), het vakblad voor de olie-industrie dat door gaans goed op de hoogte is van de ontwikkelingen in de oliesector. De contacten die de ministers van olie van de Opec met producenten van buiten de organisatie hebben gehad verbeteren de vooruitzich ten voor een wereldomvattende vermindering van de olieproduk- tie, aldus MEES. Met name Noorwegen heeft, met de komst van een nieuwe regering, zijn beleid ten aanzien van de Opec gewijzigd. Het land volgde tot voor kort de koers van Groot-Brittan- nie, dat in elk geval nog niet bereid is de Opec tegemoet te komen in haar streven de prijzen van ruwe olie te stabiliseren. Welke andere olieproducerende landen bereid zijn hun produktie te verminderen is niet bekend, aldus MEES. Libië Volgens MEES halen de Ameri kaanse oliemaatschappijen in Li bië op het ogenblik zoveel olie naar boven als is toegestaan. Die hoe veelheid bedraagt 300.000 vaten per dag. Ze proberen nog zoveel mogelijk te produceren voordat ze op 30 juni hun activiteiten moeten staken. De Amerikaanse regering heeft die datum genoemd als uiter ste datum waarop de Amerikaanse ondernemingen zich uit Libië moe ten terugtrekken. Occidental Petroleum, twaalfde op de ranglijst van Amerikaanse oliemaatschappijen, moet intussen 2000 werknemers van de loonlijst schrappen, zo werd gisteren be kendgemaakt. Kortgeleden zorgde Exxon, de grootste oliemaatschap pij in de VS, voor de nodige beroe ring door te laten weten dat zij 40.000 mensen kwijt wilde, onge veer 27 procent van het totale aan tal werknemers. Gisteren is de prijs van Brent- olie uit de Noordzee gestegen met zestig dollarcent tot 15.10 dollar per vat. Aanleiding van de prijsstij ging is de grote vraag naar benzine in de VS, waar het vakantieseizoen aanbreekt. Meer Amerikanen dan normaal zullen hun zomervakantie in eigen land doorbrengen wat de vraag naar benzine alleen maar vergroot. Verder kopen de Europe se raffinaderijen betrekkelijk veel olie om hun verplichtingen in juni na te kunnen komen. SCHIPHOL (ANP) - Vier Chine se meesterkoks zullen op 30 juni beginnen met gespecialiseerde kookcursussen voor hun vakge noten in Nederland. Naar schat ting van het onderwijscentrum van de bedrijfstak Horeca, SHV, zullen gedurende de twee jaar dat de Chinese koks in ons land lesgeven ongeveer 2.400 koks van Chinees-Indische restau rants hun kennis van de Chinese keuken vergroten. De vier Chinese meesterkoks zijn zaterdagavond uit Peking op Schiphol aangekomen. Zij beho ren tot de tien die in 1985 zijn uit geroepen tot de besten van Chi- Chinese koks geven les in Nederland na. Hun verblijf is financieel me de mogelijk gemaakt door de Chinese regering die, zo zei bondsvoorzitter Ezinga van Ho reca Nederland, de koks voor "een symbolisch bedrag" ter be schikking van de Nederlandse organisatie heeft gesteld. De eerste aanzet was de op richting van een sektie Chinees- Indische bedrijven van Horeca Nederland in januari 1985. Deze sektie telt thans 670 leden, onge veer 35 procent van het totaal aantal Chinees-Indische restau rants in ons land. Het geven van kookcursussen stond hoog op het prioriteitenlijstje van de sek tie. De cursussen zullen groten deels worden gegeven in de Flo- ris Vosschool in Utrecht, waar speciale keukens en leslokalen voor de cursussen zijn ingericht. De Nederlandse koks die de cur sus met goed gevolg hebben doorlopen ontvangen het diplo ma Chinese meesterkok. Winst voor Wilton-Fijenoord ROTTERDAM (ANP) - Het gaat goed met de scheepswerf Wilton-Fij- enoord in Schiedam: na de ontvlechting van het RSV-concern was 1985 een gunstig jaar voor de onderneming. De positieve ontwikkelingen, een netto-winst van 13,7 miljoen gulden, werden evenwel nog overschaduwd door de nasleep op enige onderdelen van het losmaken van het bedrijf uit RSV. Dit heeft de directie zaterdag bekend gemaakt. Het gunstige jaar is met name te danken aan de scheepsreparatie-sector en de gestage voortgang van de bouw van twee onderzeeboten voor Taiwan. In de scheepsnieuw- bouw zal er dit jaar echter minder werk zijn. Wilton Fijenoord is, aldus het jaarverslag, een van de werven die nooit financiële steun van de rijks overheid kreeg. Wel leed zij in het faillissement van RSV 226 miljoen gulden verlies en moest zij van overheidswege omvangrijke nieuwbouw- orders annuleren. De werf, die concurreert met de staatswerven RDM en De Schelde, beschuldigde minister Van Aardenne (economische zaken) er oplangs van de werf tegen te werken bij het binnenhalen van buitenlandse orders. ADVERTENTIE Handtekeningen tegen kruisraketten. Demonstreren tegen afbraak van sociale zekerheid. Opkomen voor werk - voor jongeren en vrouwen. Verzet tegen onrechtvaardige behandeling van buschauffeur en verpleegkundige. CDA en WD trokken zich er niets van aan. CDA en WD willen samen verder gaan. Is uw stem machteloos? Op 21 mei kunt u dat gevoel een stem geven. Uw stem en al die andere kunnen zorgen voor een nieuwe regering. Een regering die tussen de mensen staat, die naar ze luistert, die werkt voor de toekomst van iedereen. Uw stem is hard nodig. Uw stem is onmisbaar. Ga stemmen op 21 mei. Geef uw gevoel een stem. Amerika dreigt Brazilië met straf wegens computerboycot RIO DE JANEIRO (DPA) - Er dreigt een handelsconflict te ont staan tussen Brazilië en de Ver enigde Staten. President Reagan overweegt sancties in te stellen te gen Brazilië, terwijl het Braziliaan se parlement overlegt over tegen maatregelen ter bescherming van de nationale belangen. Uiterlijk 8 september zal Reagan besluiten de import van Braziliaanse produkten in de VS al dan niet te stoppen. Aanleiding voor de Amerikaanse houding is het al vyf jaar geldende verbod van Brazilië op de import en de produktie van kleine compu ters uit het buitenland. Dat verbod heeft volgens Washington de VS in de penode 1980 tot en met 1984 an derhalf miljard dollar aan export inkomsten gescheeld. Er gaan ge ruchten dat de VS de import van staal, schoenen, vliegtuigen en landbouwprodukten - in het bij zonder koffie - uit Brazilië zouden gaan bemoeilijken. Brazilië wil een eigen computer industrie opbouwen en staat slechts bij uitzondering de invoer van kleine comuters toe. Brazi liaanse computerfabrieken moeten voor honderd procent Braziliaans eigendom zijn en mogen alleen Braziliaanse technici in dienst heb ben. Deze manier van afschermen van de op zeven na grootste com- putermarkt ter wereld heeft al her haaldelijk protesten uitgelokt van de VS en andere computerexpor teurs. In de Braziliaanse Senaat is daar entegen met grote instemming een wetsvoorstel ter tafel gebracht "ter verdediging van het legitieme na tionale belang". Het voorstel be helst sancties tegen Braziliaanse, vestigingen van buitenlandse be-d drijven als de regeringen van de betrokken bedrijven het nationale belang van Brazilië schaden Japanse auto's Het Japanse concern Fuji Heavy Industries, dat onder meer onder de merknaam Subaru auto's pro duceert, en de autofabrikant Isuzu Motors willen gezamenlijk in de Verenigde Staten kleine personen wagens en bestelauto's gaan ma ken. Gisteren maakten de twee on dernemingen bekend dat ze 450 miljoen dollar willen steken in een fabriek waar vanaf 1989 per jaar 60.000 wagens van de band moeten rollen. Isuzu is voor een deel eigendom van de Amerikaanse General Mo tors (GM). Ook Suzuki Motors is met GM in onderhandeling over de produktier van kleine personenwa gens in Canada. De wagens zouden bestemd zijn voor de Amerikaanse en Canadese markt. Andere Japan se autofabrikanten, zoals Toyota, Honda, Nissan en Mazda, hebben al eigen produktievestigingen in de VS. Deskundigen schatten dat Japanse autoproducenten rond 1990 per jaar ongeveer een miljoen wagens in de VS kunnen maken. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse effectenbeurs heeft vanochtend mooie stijgingen te zien gegeven voor de hoofd fondsen, terwijl diverse obligaties flink lager noteerden. Daags voor de verkiezin gen werden de internationale aandelen zonder uitzondering meer waard, vonden de banken voorzichtig de weg omhoog en voegden de verzekeraars iets aan de UI) de internationals kwam KLM boven de grens van f 50 door f 2,20 te v 107.H0. Koninklijke Olie won f 2.80 op f 188 en Philips vermeerderde de koers met drie dubbeltjes op f 54,10. Bij de verzekeraars sprong AMEV eruit door f 1.50 te winnen op f78.30. VNl' steeg f 12 tot 30'» en ook Elsevier deed er met f 1.50 op f 185 een aardig schepte bovenop. Volker Stevin won f2 op f40.20, Nrdllovd deed hetzelfde op f Iti9. evenals Meineken op f 152 en Pakhoed op f 52. Ahold werd f I duurder op f 78,50.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9