Z.-Afrika neemt ANC onder vuur stoutenbeek Bij Stoutenbeek Zwart circuit harde noodzaak Zeker 3 doden in Frontlij nstaten Russische centrales worden niet aangepast Omstreden vliegtuig in Taiwan terug naar China Honderden Aids-doden in Oeganda Wiesenthal kritiseert JWC over Waldheim Weinberger op bezoek in boos Portugal Zeven magere jaren in Suriname (2) DINSDAG 20 MEI 1986 (Vervolg van pagina 1) JOHANNESBURG - Minstens drie personen zijn gistermorgen om het leven gekomen bij Zuidafrikaanse aanvallen op ANC-bases in Zimbabwe, Botswana en Zambia. De aan vallen zijn de meest vergaande ooit buiten de landsgrenzen door het Zuidafrikaanse leger tegen de illegale verzetsorganisatie uitgevoerd. De aanvallen door het Zuidafri kaanse leger op de Zambiase hoofdstad Loesaka en de hoofd stad van Botswana, Gaborone, werden uitgevoerd met vliegtuigen en helikopters. Volgens de Zam- buiten de stad, bij Mogaditsane. Volgens de Zuidafrikaanse leger bevelhebber, luitenant-generaal A. J. Liebenberg zou het hier gaan om een „doorgangskamp voor ANC- terroristen". Volgens ooggetuigen biase president Kenneth Kaoenda zouden zes tot acht helikopters werd een vluchtelingenkamp bij Makeni, op circa 12 kilometer van het centrum van Loesaka met door Ruud de Wit bommen bestookt. Hierbij werden twee personen, een Zambiase bur ger en een vluchteling uit Namibië gedood. Zeker tien personen raak ten gewond. Volgens de bevelhebber van de Zuidafrikaanse luchtmacht, luite nant-generaal D. J. Earp was het evenwel een 'geslaagde' aanval ge weest op een ANC-trainingskamp, dat tevens werd gebruikt als een informatiecentrum van het ANC. Voor de aanval op Gaborone werd gebruik gemaakt van heli kopters die een complex van 21 huizen met kogels en explosieven bestookten. De huizen liggen iets de aanval hebben deelgenomen. Hierbij zou minstens een persoon, een populaire voetballer uit Botswana zijn gedood, terwijl ook drie militairen Uit dit buurland van Zuid-Afrika gewond raakten. Vanuit een helikopter waren pamfletten gestrooid, die de inwo ners van de wijk aanspoorden in hun huizen te blijven. „Deze actie is niet gericht tegen de bevolking van Botswana, maar tegen ANC- terroristen" stond er onder meer op de pamfletten. Doorgangshuis De aanval in het centrum van Harare, waar in twee gebouwen bommen ontploften, moet zijn uit gevoerd door commando's die naar alle waarschijnlijkheid over een af stand van 350 kilometer per heli kopter zijn aangevoerd. Het is niet bekend of bij deze aanslagen do- MOSKOU/BONN (AP/AFP/Rtr.) - De vooraanstaande Russische atoomgeleerde Ivan Jemeljanov heeft gisteren in een^gesprek met buitenlandse journalisten gezegd dat het lang niet zeker is dat een betonnen ommanteling rond de kernreactor in Tsjernobil de bij het ongeluk vrijgekomen straling zou hebben tegengehouden. Er is daar om geen reden de centrales aan te passen. De Russische geleerde verschaf te geen nieuwe informatie over de aantallen doden en gewonden die bij het ongeluk zijn gevallen. De Amerikaanse beenmerg-speciabst Robert Gale, die in de Sowjet-Ume assisteert bij de verzorging van de slachtoffers, heeft gezegd dat 13 mensen om het leven zijn geko men, en dat er waarschijnlijk nog meer zwaargewonden zullen over lijden. Tussen de 50.000 en de 100.000 mensen zullen volgens Ga- Ie hun leven lang de gevolgen van de ramp blijven merken. Jemeljanov zei dat de onderzoe kers nog steeds niet hebben ach terhaald of de ramp is veroorzaakt door een menselijke of een techni sche fout. Zeker zou zijn dat de reactor, terwijl hij voor onderhoud buiten gebruik was gesteld, binnen 10 sekonden van zes procent naar 50 procent van zijn capaciteit klom, maar de rol die dit bij het ontstaan van het ongeluk speelde werd door Jemeljanov niet verder toegelicht. De Westduitse regering heeft de Sowjet-Unie er gisteren van be schuldigd bondskanselier Helmut Buitenland kort Ontvoering Nicaragua De Westduitse ambassade in de Nicaraguaanse hoofdstad Mana gua is bezet, nadat acht jonge Duit sers zaterdag door rechtse guerril lastrijders in Nicaragua werden ontvoerd. De bezetters van de am bassade zouden de regering in Bonn onder druk willen zetten om zich in te spannen voor de vrijla ting van de ontvoerden. De jonge Duitsers werkten als vrijwillige 'brigadisten' in Nicaragua, en be hoorden niet tot het personeel van de Westduitse ontwikkelings- dienst DED. Het DED-personeel is al sinds 1984 uit bedreigde provin cies teruggetrokken. Bangladesj In Bangladesj heeft de Jatiya Partij van president Mohammad Ersjad de parlementsverkiezingen gewonnen. Afgelopen nacht werd bekend dat de partij, nadat de stemmen uit 295 van de 300 kies districten waren geteld, 151 zetels heeft behaald. De belangrijkste ri vaal van de Jatiya Partij, de Awami Liga, heeft 75 zetels behaald. De bondgenoten in de Awami Liga, een alliantie van acht partijen, be haalden 28 zetels, zodat de grootste oppostitiegroepering in totaal 96 zetels behaalde. Opvolging Defferre Na hevige onenigheid die bijna op een scheuring in de socialisti sche partij van Marseille uitliep, is de 63-jarige neurochirurg prof. Ro bert-Paul Vigouroux zaterdag tot nieuwe burgemeester van de Zuid franse havenstad gekozen als op volger van de onlangs overleden Gaston Defferre op. Kohl tc hebben belasterd om de aandacht af te leiden van haar ver antwoordelijkheid voor de schade die is veroorzaakt door de kern ramp in Tsjernobil. Helmut Kohl had in een rede voor 150.000 Sudetenduitsers de Westduitse eis herhaald dat de Sowjet-regering compensatie dient te betalen voor de schade die West duitse boeren hebben geleden als gevolg van de ramp met de kern centrale in Tsjernobyl. TASS om schreef de eis van de bondskanse lier als onterecht en meldde dat Kohl deze eis had verwoord voor een gehoor van „overblijfselen uit de tijd van Hitier". den of gewonden zijn gevallen. Volgens luitenant-generaal Lie benberg zou het hier een actiecen trum van het ANC in het centrum van de stad en een doorgangshuis voor 'terroristen' verder van het centrum hebben betroffen. De aanvallen van het Zuidafri kaanse leger tegen zogenaamde ANC-bases in de buurlanden had den plaats, nadat zondag in de Transvaal een van de grootste ANC-wapenopslagplaatsen uit de geschiedenis was ontdekt. Al eer der waarschuwde de Zuidafrikaan se regering ervoor, dat zij niet zou schromen ANC-bases in de buur landen aan te vallen, als zij aanwij zingen zou hebben dat het ANC vandaar zou opereren. In 1983 voerde de Zuidafrikaan se luchtmacht bombardementen uit op de Mozambiquaanse hoofd stad Maputo en op 14 juni van het vorig jaar werd Gaborone ook al getroffen door een aanval van Zuidafrikaanse commando's. Toen kwamen hierbij twaalf personen om het leven. De aanval op Gabo rone kwam overigens vijf dagen voor nieuwe onderhandelingen tussen de Zuidafrikaanse regering en die van Botswana over de aan wezigheid van ANC-ers in het land. De regering van president Masire heeft deze besprekingen afgelast. De Zambiase president Kenneth Kaoenda noemde in een televisie- rede de aanval van het Zuidafri kaanse leger „een vorm van staats- terrorisme van het ergste soort". Later op een persconferentie zei een gespannen en woedend ogen de Kaoenda onder meer: „Ik ver oordeel in de meest krachtige ter men deze laffe actie van de Zuid afrikaanse racisten". Hij voegde hieraan toe, dat „het vergoten bloed niet ongewroken zal blij ven". De aanvallen op de drie frontlijn- staten hebben ook reacties opge roepen in het Zuidafrikaanse drie- kamerparlement. Over het alge meen werden zij toegejuicht, voor al door de zeer conservatieve blan ke partijen. Maar de Progressieve Federale Parij (PFP) heeft de aan vallen scherp veroordeeld en een spoeddebat aangevraagd, dat van daag zal plaats hebben. HONG KONG (Rtr./AFP) - De Volksrepubliek China zal het Tai wanese vrachtvliegtuig teruggeven dat begin mei tijdens een vlucht van Bangkok naar Hong Kong uit week naar China en landde in Kan ton. Ook twee van de drie beman ningsleden zullen naar Taiwan kunnen terugkeren. Dit heeft een Chinese luchtvaartfunctionaris gisteren meegedeeld. Hij wilde niets kwijt over de piloot van het toestel, die te kennen heeft gege ven in de Volksrepubliek te willen blijven. De delegaties van China en Tai wan zijn na drie dagen onderhan delen overeengekomen dat de Het verwoeste ANC-kantoor in Harare, Zimbabwe. KYOTERA (AFP) - Ongeveer 500 mensen in het zuidelijke district Rakai van Oeganda zijn in de afgelopen 12 maanden overleden aan de ziekte aids. Dit is uit medische bron in de plaats Kyotera vernomen. In Oeganda worden geen offi ciële cijfers gegeven over men sen die zijn overleden aan aids, maar artsen in de betreffende streek schatten dat een op de duizend inwoners aan de ziekte lijdt. De Pakistaanse arts Bajwa, directeur van een kliniek in Kyotera, zei dat er een ware an- ti-aids psychose heerst onder de bevolking van de streek en dat de aids-patienten door hun medeburgers worden geme den. WENEN (Rtr.) - Nazi-jager Simon Wiesenthal heeft het Joods Wereldcon gres (WJC) er zondag van beschuldigd het antisemitisme in Oostenrijk aan te wakkeren door de aanvallen op presidentskandidaat Kurt Wald heim. In een vraaggesprek met het Britse persbureau Reuter zei de Wiesen thal, die een vernietigingskamp van de nazi's heeft overleefd, dat de ver klaringen van het WJC het vertrouwen hebben geschaad dat sinds de Tweede Wereldoorlog was gegroeid tussen de 10.000 leden tellende jood se gemeenschap en de andere Oostenrijkers. „Ik denk dat we opnieuw moeten beginnen waar we in 1945 waren. Zo erg is het". Over Waldheim: „Ik zeg niet dat hij schuldig of onschuldig is, alleen dat wat ik tot nu toe heb gezien onvoldoende is om hem een oorlogsmisdadiger te noemen". Volgens Wiesenthal gaat het het niet om de beschuldigingen, maar om de dreigementen aan het adres van de Oostenrijkers. Hij verwees naar een vraaggesprek van het Oostenrijkse weekblad „Profil" met de secreta ris-generaal van het WJC Israel Singer, waarin deze zei: „Het Oostenrijk se volk moet terdege beseffen dat de komende jaren voor hen niet aange naam zullen zijn indien Waldheim wordt gekozen". „Een jood moet tegen elke vorm van collectieve schuld of dreiging zijn. Dit gaat in tegen de joodse ethiek. Singer, die voor rabbijn heeft gestudeerd, had zich daarvan bewust moeten zijn", aldus Wiesenthal. MADRID - De Amerikaanse mi nister van Defensie, Caspar Wein berger, heeft gisteren ongezouten kritiek te slikken gekregen by zyn bezoek aan Portugal. Kort voor zyn aankomst in Lissabon was uit gelekt, dat de VS dit jaar ongeveer 30 miljoen dollar minder aan Por tugal zullen geven voor het ge bruik van militaire installaties. Op grond van de akkoord, dat eind 1983 werd afgesloten, zouden de VS gedurende 7 jaar de militaire basis van Ljyes op de Azoren mo gen gebruiken. door Gerrit-Jan Hoek In 1984 werd overeengekomen, dat de VS een militair volgstation zouden mogen bouwen in de Al- garve. Als huur zouden de VS over die periode 1325 miljoen dollar be talen in de vorm van schenkingen, leningen en militaire hulp. Maar op grond van de bezuinigingsmaatre gelen hebben de VS de hulp voor dit jaar drastisch gereduceerd van 218 miljoen tot 178 miljoen dollar. Die eenzijdige maatregel is de Portugese autoriteiten in het ver keerde keelgat geschoten. Portu gal heeft van Weinberger geëist om de gemaakte afspraken na te ko men. Maar of die protesten iets uit zullen halen valt te betwijfelen. Weinberger wilde niet verder gaan dan een vage toezegging om het Amerikaanse Congres voor te stel len om de korting ongedaan te ma ken. Aan de vooravond van Weinber gers bezoek ontplofte een mortier in de buurt van de installaties van het NAVO-commando in Oeiras, even buiten Lissabon. De aanslag, die geen slachtoffers eiste noch materiële schade veroorzaakte, werd opgeëist door de links-radica le organisatie Volkskrachten van de 25e April. ADVERTENTIE Boeing 747 van China Airlines naar Hong Kong zal worden gevlogen en daar aan Taiwan zal worden overgedragen. Een datum voor de overdracht is nog niet afgespro ken. Vandaag komen de delegaties weer bijeen om de laatste details af te handelen. De onderhandelingen over de te ruggave van het Taiwanese toestel vormen de eerste directe gesprek ken tussen functionarissen van beide landen sinds 1949. In dat jaar week de nationalistische regering van China uit naar Taiwan om te ontkomen aan de oprukkende communistische legers van Mao Tse Tung. ROLF BENZ. Wand- en zitmeubelen van wereldklasse. Zeer solide van uitvoering. Per- fekt in afwerking Zitmeubelen leverbaar in stof of leder. Wandmeubelen op maat lever baar. Rolf Benz is slechts één van de vele exclu sieve merken die u bij Stoutenbeek aantreft. Een exclusiviteit die kenmerkend isvoorStou- tenbeeks collectie Totaal Wonen. Van slaapkamers, eethoeken en wandmeu belen en vloerbedekki ng tot advies van Stou- tenbeeks eigen binnenhuisadviseurs bij u thuis Ontdek de exclusieve visie van Stoutenbeek op wonen. In elke stijl en in elke prijsklasse. NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Leiderdorp: (opening 25 juni 1 Donderdag koopavond. Maandagochtend gesloten. Artifort Auping Banz Bord Besouw Bulthaup Castle furniture Cor De Sede Fischbacher Durlet Gelderland Hulsta Castelijn Interiübke JAB. Kendix Koekoek Leolux Miller Montis Musterring M.I.D. Parade Pastoe Ploeg Rolf Benz Saporiti De militaire regering in Para maribo laat geen onafhankelij ke journalisten toe, maar on langs bracht een medewerkster van de Gemeenschappelijke Persdienst toch een bezoek aan dat land. Zij constateerde een algehele crisis van het regime Bouterse, dat elke geloofwaar digheid bij de eigen bevolking heeft verloren. Zij bericht in drie afleveringen over de goede- renschaarste, de arbeidsonrust en het drugsgebruik die de toe nemende spanningen tot uit drukking brengen. Vandaag deel 2: arbeidson rust in Suriname PARAMARIBO (GPD) - Er is de laatste maanden een toene mende arbeidsonrust in Surina me naar aanleiding van hooglo pende geschillen over ontslagen, lonen en prijzen. Bij het belang rijke bauxietbedrijf Suralco is ontslag aangezegd aan 500 werk nemers. Hun 'crisiscentrum' in Paramaribo hangt vol met span doeken, en bereidt diverse acties voor. De laatste jaren vloeiden er na melijk al 1100 werknemers af, en volgens de bonden staan nog eens 800 arbeidsplaatsen op de tocht. Bij het andere belangrijke bauxietbedrijf Billiton verdwe nen de laatste jaren 400 arbeids plaatsen. Volgens de directies is de pro- duktie weliswaar ongeveer gelijk gebleven, maar hebben de dalen de bauxietprijzen geleid tot aan houdende verliezen. De vakbon den vragen de overheid echter de ontslagvergunningen te weige ren, zolang geen inzage is gege ven in de boeken. Volgens de bonden hebben de bedrijven in de voorafgaande winstgevende decennia voldoen de reserves opgebouwd om een kleine recessie op te vangen. De overheid probeert te bemidde len, maar de standpunten over en weer zyn danig verhard. De gedenksteen van de machtsovername i de zeven vette jaren, belooft Desi Bouterse. Het broeit overigens niet al leen in de mijnbouw, maar ook in industrie en handel. Bij de kantoormeubelenfabriek Sampa bijvoorbeeld waren 25 ontslagen aangekondigd, later werd dit aantal teruggebracht tot 15, maar volgens de bonden was ook deze ontslagaanvrage onwettig. Ontslagen Bij het grootwinkelbedrijf Kersten zijn eveneens tientallen ontslagen aangekondigd. Ook bij Parbo (voorheen Amstel Bier) en andere bedrijven is het onrustig. In enkele jaren tijd zijn er over de hele linie meer dan 5000 ar beidsplaatsen verdwenen. De regering heeft een groot aantal onwettige gastarbeiders uit het buurland Guyana uitge wezen, om de arbeidsreserve te verkleinen. Officieel zijn er ech ter nog steeds 15.000 werklozen, waarvan tweederde jongeren. Ieder jaar voegt zich daarbij een nieuwe groep schoolverla ters. Op een totaal van 100.000 ar beidsplaatsen betekent dit een werkloosheidspercentage van 15 procent. Officieus wordt dit cij fer echter twee tot drie maal zo hoog geschat. De meeste ontslagen werkne mers van de grotere bedrijven krijgen een afkoopsom van één maand salaris voor elk jaar dat ze hebben gewerkt. Als dat een maal op is hebben ze geen ande re bestaansbron. Weliswaar is er zojuist een re geringscommissie gevormd die een sociaal verzekeringsstelsel moet ontwerpen met regelingen voor zwangerschap, kinderbij slag, voor weduwen en wezen, voor ziektekosten, ongevallen en arbeidsongeschiktheid, en zelfs voor pensioenen (waarover nu slechts 15 procent beschikt), maar een algemene werkloos heids- en bijstandswet ontbre ken in de plannen. Geen honger Wie een stukje land kan bewer ken, hoeft in elk geval geen hon ger te lijden. Maar voor anderen zit er mets anders op dan te pro beren weg te komen, bijvoor beeld naar Nederland. De nationale produktie is al en kele jaren nauwelijks toegeno men. de lonen stagneren en de inflatie stijgt. Officieel bedroeg die vorig jaar 'slechts' 11 procent, maar officieus is dat veel meer - omdat allerlei produkten niet meer legaal verkrijgbaar zijn. Op de zwarte markt moet een veelvoud worden betaald van de gewone prijzen, als je niet door vriendjes aan je spullen kunt ko men. Op de Dag van de Arbeid werd er dan ook fel gedemon streerd tegen 'profiteurs' en haal den sommige vakbondsleiders fel uit tegen de corruptie. De grote vakcentrales begin nen te radicaliseren. Terwijl de Moederbond op 1 mei een dele gatie naar Moskou stuurde, ont ving C'47 de Russische ambassa deur in Paramaribo. Haar leider Derby hield een lange rede voor een gehoor van enkele honder den aanhangers. Opvallend was daarbij dat slechts één passage tot felle reactie van zijn publiek leidde. Hij herinnerde er daarin aan dat de 'revolutie' van Bouterse en de soldatenvakbond oor spronkelijk tegen de corruptie gericht was. Interruptie uit de zaal: 'het is nu nog veel erger!' Byval. Repliek van Derby: 'dat komt omdat de ministers steeds korter blyven en steeds sneller hun zakken moeten vullen!' Lui de bijval. In de media-verslagen bleef dit veelzeggende gedeelte zorgvul dig onvermeld. Maar zeker is dat weinigen Bouterse geloven, die de bevolking na de zeven magere jaren sinds 1980 vanaf volgend jaar zeven vette jaren heeft be loofd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7