Opluchting na vonnis Passtoors 5 Grote drie nemen D66 onder vuur 'Kerncentrale bij Doel is onveilig' Redders in nood Heineken-ontvoerders in arrest Lubbers als gelaarsde kat PvdA-aanval op kabinet (slot) NCRV-debat zonder Hans Joekes rekent op terugkeer 20 STUKS 365 DINSDAG 20 MEI 1986 Tien jaar cel voor hoogverraad JOHANNESBURG - De rechtbank in Johannesburg heeft Helene Passtoors gisteren wegens hoogverraad tot 10 jaar cel veroordeeld. Rechter Spoelstra had haar vorige week al schuldig bevonden aan hoogverraad. Het vonnis zelf was aanleiding tot grote opluchting bij zowel Passtoors zelf, haar familieleden als de verdediging. Vrijdag nog vertelde haar voornaamste verdediger, Kuny, dat hij rekende op een gevangenisstraf van 15 jaar. "Elk jaar minder moet als een overwinning worden beschouwd", aldus Kuny. In zijn vonnis sprak rechter Spoel- stra zijn waardering uit over de gang van zaken gedurende het pro ces, dat bijna 6 weken heeft ge duurd. Hij zei, dat hij bij de vast stelling van de strafmaat rekening had gehouden met een aantal ver zachtende omstandigheden. Deze waren de leeftijd van Passtoors, het feit dat ze moeder is van vier kinderen en een kleinkind en dat zij opgegroeid is in een naoorlogse omgeving, die was gekenmerkt door strijd tegen fascisme en racis- door Ruud de Wit Volgens de rechter had hij bij zijn oordeel niet het feit betrokken dat Passtoors buitenlandse is. Wel had hij rekening gehouden met het gegeven, dat zij reeds bijna een jaar gevangen heeft gezeten onder de veiligheidswetten en gedurende die tijd psychische schade heeft opgelopen. Hij merkte ook op, dat hij de doodstraf of een zeer lange gevangenisstraf zou hebben uitge sproken, wanneer was komen vast te staan, dat door Passtoors' activi teiten doden en gewonden zouden zijn gevallen. Volgens hem was be wezen, dat zij een belangrijke rol heeft gespeeld binnen de gewapen de vleugel van het ANC, Umkhon- to we Sizwe. Volgens hem is zij ook bij veel meer ANC-activiteiten be trokken geweest, dan voor het hof bewezen is. Nadat de rechter de stampvolle zaal had verlaten, stak Helene Pas toors, die opnieuw in de ANC-kleu- ren goud-groen-zwart was gekleed, de ANC-vuist omhoog en riep luid Amandla, de strijdkreet van het ANC. Deze uitroep werd gevolgd door soortgelijke kreten uit de zaal, die evenals vorige week dansend en zingend de rechtszaal verliet. De massaal aanwezige en zwaarbe wapende politie beperkte zich tot toekijken. Na afloop zei de Neder landse jurist Willem van Manen, die het proces heeft bijgewoond als waarnemer voor de internationale commissie van juristen te Genève, dat het vonnis 'uiterst zwaar is voor Nederlandse begrippen, maar gezien de Zuidafrikaanse veilig heidswetgeving mild is uitgeval len'. 's Middags werd het proces defi nitief beëindigd, toen de rechter uitspraak deed over een verzoek tot de mogelijkheid van hoger be roep. Dennis Kuny had eerder na mens zijn cliënt om toestemming gevraagd om bij de speciale com missie, die uitspraak doet over ho ger beroep, ook daadwerkelijk in beroep te kunnen gaan. Kuny wil in hoger beroep gaan op de eerdere beslissing van rechter Spoelstra, dat Helene Passtoors wegens hoogverraad kan worden gevon nist. Volgens Kuny is zij geen trouw verschuldigd aan de Zuid afrikaanse staat, zoals de rechter eerder oordeelde. Alleen personen die de Zuidafrikaanse nationaliteit hebben of trouw aan de Zuidafri kaanse staat verschuldigd zijn, kunnen wegens hoogverraad wor den veroordeeld. Rechter Spoel stra besliste ten gunste van het ver zoek van de verdediging, maar voor Helene Passtoors zal dit voor alsnog niets uitmaken, aangezien de hogerberoepcommissie zeker een jaar nodig zal hebben om hier over uitspraak te doen. Hierna werd Helene Passtoors onmiddellijk weggeleid en kreeg zij nog slechts gelegenheid om haar aanwezige familie een af scheidszoen te geven. Haar moeder Julie Smith bedankte de talrijke aanwezigen in de rechtszaal met verstikte stem voor hun steun ge durende het proces. Helene Pas stoors zelf had de journalisten al eerder gevraagd iedereen namens haar te bedanken die haar gedu rende de afgelopen maanden heb ben ondersteund met brieven, tele grammen en anderzins. In de ge vangenis mag zij nog slechts een brief per maand schrijven, zodat het voor haar onmogelijk is dat persoonlijk te doen. DODE (ANP) - De Amsterdamse politie heeft zondagmiddag in een auto het stoffelijk overschot aange troffen van een 39-jarige Amster dammer. De man was door het hoofd geschoten. De auto stond ge parkeerd op een vluchtstrook. De man zat op de bestuurdersstoel. Volgens de politiewoordvoerder bevonden zich in de auto verder twee springlevende honden, waar over de politie zich heeft ontfermd. DEN HAAG (GPD/ANP) - D66 wil vandaag minister Van den Broek (buitenlandse zaken) vragen om bij de Belgische regering aan te drin gen op informatie over de veilig heid van de kerncentrales in het Belgische Doel, vlak over de Ne derlandse grens. Tijdens een werk bezoek van D66-lijsttrekker Van Mierlo aan Zeeuws-Vlaanderen vertelde Toine Huysmans van de werkgroep Kernenergie Zeeland, dat de stoomgenerator van een van de kerncentrales in Doel ernstige roestverschijnselen vertoont. Vol gens Huysmans houden de Belgen de centrale met lapmiddelen draai end. D66 wil dat de Nederlandse rege ring België om opheldering vraagt. Volgens Huysmans kan het koel systeem uit elkaar klappen als er niets aan de roestvorming wordt gedaan. Als dat gebeurt, bestaat de kans dat er radioactief materiaal ontsnapt uit de reactor. Om de stoomgenerator te vervangen, zal de koepel van de kerncentrale eraf moeten en ligt deze voor minstens een jaar stil. De hele generator zal volgens Huysmans vervangen moeten worden en dat is een zeer kostbare zaak. Een woordvoerder van de kern centrale in Doel ontkende overi gens dat er problemen zijn. De cen trales bij Doel zijn eigendom van de bankmaatschappij Sociétë Gc- néral. De controle gebeurt door een particulier bedrijf waarvan de aandelen in handen van de bank zijn. SCHEVEN INGEN - Broederlijk naast elkaar zeilden de Equily&Law en de Philips Innovator gisteren de haven van Scheveningen binnen. Het waren de laatste loodjes voor de zeilschepen, die hadden deelgenomen aan de fameuze Whitbread-race, een zeilwedstrijd om de wereld. Het meest succesvol was schipper Dirk Nauta van de Innovator, die tweede werd. Hij werd onder meer verwelkomd door Frits Philips en minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat), die zijn schip ook heeft gedoopt, ifoto anpi BLARICUM (GPD) - De Reddingsbrigade Blaricum is zondag middag het slachtoffer geworden van een zelf op touw gezette reddingsacie. Dat gebeurde toen de hulpverleners afschoten op een in moeilijkheden verkerende catamaran op het Gooimeer. Een felle rukwind liet de mast van deze zeilboot op het vaartuig van de reddingsbrigade dreunen, waarna de motor afsloeg. Omdat het water met bakken naar binnen kwam, zonk de boot gedeeltelijk weg. De 'concurrerende' reddingsbrigade HOGE (Hulp Organisatie Gooi- en Eemmeer) spoedde zich onverwijld naar de plek des on- heils. In afwachting van de reddingsbrigade Huizen, nam HOGE de bemanning aan boord en bleef in de buurt om een oogje in het zeil te houden. De catamaran met de passagiers was intussen in veiligheid gebracht. Na aankomst in Huizen werd het reddingsvaartuig boven water getrokken, leeggehoosd en naar de oude jachthaven gemanoe- vreerd. HOGE zette de bemanning aan land. De mannen van HO GE waren na afloop trots op hun werk, omdat hun pas onlangs in het leven geroepen organisatie als overbodig was gezien. door Rudolph Bakker er en Van Hout zijn gisteren in alle vroegte van hun bed gelicht en overgebracht naar de gevangenis. Ze blijven daar tot de Franse rech ter heeft beslist over het hernieuw de verzoek van de Nederlandse justitie om het tweetal uit te leve- Het tweede Nederlandse uitleve ringsverzoek volgt op een eerste, dat was ingetrokken. Dat gebeurde ADVERTENTIE Vanavond zijn we er niet bij. MORGEN WEL. Vanavond kunnen ze ons negéren. MORGEN NIET. Een rodikaal vredes- en veiligheidsbeleid? - dot is géén kerntaken en uit de NAVO! Een rodikole herverdeling von arbeid inkomen? - dot is 25 uur per week voor iedereen. Een radikool einde oan alle diskriminohe? - dot is voor zwart en witvrouw en mon, homo en hetero, dezelfde kansen én rechten. Daar staan wij voormorgen en na 21 mei. Aktief voor sotialisme en ontwapening PSP] Postbus 700 1000 AS AMSTERDAM na een uitspraak van de Franse Raad van State, dat het tweetal al leen kon worden uitgeleverd als het in Nederland zou worden ver volgd wegens 'schriftelijke bedrei ging'. Op dit misdrijf staat in ons land een maximumstraf van 4 jaar. Een pas door de Fransen mede- ondertekend nieuw uitleverings verdrag houdt in dat Holleeder en Van Hout nu ook wegens de ont voering van Heineken en zijn chauffeur kunnen worden uitgele verd. Daarop staat maximaal 12 jaar cel. Nadat op 12 mei het uitle veringsverdrag in werking trad, diende de Nederlandse ambassa deur nog diezelfde dag namens de Nederlandse justitie bij het Franse ministerie van buitenlandse zaken het verzoek om uitlevering in. Van af dat moment wisten Holleeder en Van Hout dat ze weer ieder mo ment konden worden opgepakt. Ze hadden hun familie naar Neder land teruggezonden en hun beste pakken uit de kast gehaald, om de politie bij hun arrestatie zo waar dig mogelijk onder ogen te komen. Het tweetal stond dag en nacht onder bewaking gestaan van 6 in specteurs in burger en 6 agenten in- uniform. Bovendien waren ze voortdurend geschaduwd door een groep detectives van Freddy Hei neken, die iedere 4 dagen werd af gelost. Vraag raadkamer van de rechtbank in het departement van de Essonne, waar Holleeder en Van Hout de laatste maanden verbleven. De vraag is of het mogelijk is tot uitlevering over te gaan op grond van een verdrag dat is ondertekend nadat het mis drijf waarom het gaat - en dat is in dit geval gijzeling - werd gepleegd. De Nederlandse advocaten van het tweetal spelen vanzelfsprekend aan op de theorie dat de uitlevering in zo'n geval onmogelijk is. Stemt de raadkamer wel in met de uitlevering, dan zullen de advo caten in hoger beroep gaan en net zo lang doorvechten als in de de eerste ronde van dit juridische steekspel op het gebied van de in ternationale rechtspraak, namelijk tot aan de Franse Raad van State toe. Wanneer ook de Raad van Sta te ten tweeden male, en ongeacht het nieuwe uitleveringsverdrag, opnieuw besluit dat uitlevering al leen mogelijk is op basis van de 'schriftelijke bedreiging' doet zich opnieuw de vraag voor wat de Ne derlandse justitie zal doen. Holleeder en Van Hout waren bij hun arrestatie van mening dat ze inderdaad binnenkort wel eens in Frankrijk helemaal op vrije voeten zouden zijn. Dit betekent aller minst het einde van hun martel gang. Want beiden verlangen er bo ven alles naar weer in Amsterdam terug te zijn. Dat ze daarvoor de laagste prijs willen betalen pro beert de Nederlandse justitie nu met alle middelen van internatio naal recht te verhinderen. HILVERSUM (ANP) - Voor CDA-lijsttrekker Lubbers lijdt het geen twijfel dat D66 zal mee werken aan de totstandkoming van een tweede kabinet-Den Uyl als de huidige regeringscoalitie morgen haar meerderheid kwij traakt. Stemmen voor D66 bete kent in die situatie dat Den Uyl de verantwoordelijkheid krijgt voor het formeren van een nieu we regering, zo zei Lubbers za terdag in een debat met PvdA- leider Den Uyl en VVD-lijsttrek- ker Nijpels voor de TROS-radio. Lubbers nam de belofte van Van Mierlo vrijdag voor de AVRO-televisie dat hij zich niet zal overleveren aan de PvdA, weinig serieus: „In feite heeft hij zich al overgeleverd. Hij doet er wel vaag over, maar eigenlijk zegt Van Mierlo: ga over naar een andere minister-president en in dat geval zie ik een kabinet-Den Uyl tot stand komen". De CDA-lijsttrekker zei opnieuw dat hij een dergelijke gang van zaken 'geen goede zaak voor het land' zou vinden, maar 'je moet er wel rekening mee houden'. Nijpels verwoordde deze situatie als volgt: „Een stem voor Hans is een stem voor Joop", daarmee de bijwagenrol van stal halend die D66 onder Terlouw in 1981 kreeg toebedeeld naast de PvdA. Den Uyl kritiseerde Van Mier lo, omdat diens partij aan de ene kant kiest voor een andere poli tiek, maar aan de andere kant steun voor de huidige CDA- VVD-coalitie niet uitsluit. „D66 spreekt weliswaar een eerste voorkeur voor een nieuwe rege ring met de PvdA uit, maar er blijft een marge van onzeker heid". Den Uyl herhaalde nog eens dat hij zelf niet per se minis ter-president hoeft te worden in een kabinet met de PvdA; hij KERKRADE (GPD) - Het CDA wil in een komende kabinetspe riode opnieuw zijn stempel druk ken op het kabinetsbeleid. Net als de afgelopen jaren streeft de partij naar zoveel mogelijk zware ministersposters om het gevoer de beleid te kunnen voortzetten. CDA-lijsttrekker Lubbers zei dit gisteren op de slotmanifesta tie van zijn partij in Kerkrade, waar hij zijn kritiek op D66 nog eens herhaalde. Volgens de orga nisatoren trok de bijeenkomst meer dan 5000 christen-democra tische aanhangers. Het werd een typisch Limburgse bijeenkomst: veel grote woorden, het orkest van Willy Schobbe en een staan de welkomstgroet voor Lubbers, die werd binnengehaald met een pipe-band en het Limburgse volkslied. Geregeld onderbroken door de gescandeerde kreet 'Nog vier jaar' benadrukte de premier dat het kabinetsbeleid in het hart van de samenleving thuishoort. Het beleid moet volgens Lub bers nuchter worden uitgevoerd zal in de komende periode ge richt zijn op zekerheid voor werkenden, uitkeringsgerechtig den en gepensioneerden. Lubbers nam afstand van zo wel de PvdA als - in mindere ma te - de VVD. Hij wees bijvoor beeld met harde woorden het so ciaal-democratische uitgangs punt over de 32-urige werkweek in 1990 van de hand, net als de voorgestelde bezuinigingen op défensie. Hij verweet de VVD onverantwoorde bezuinigingen op sociale zekerheid en de volks gezondheid voor te staan. Oud-premier Van Agt wist op dezelfde bijeenkomst de senti menten als geen ander te bespe len. Met een verwijzing naar een socialistisch strijdlied zette hij zich nadrukkelijk af tegen 'wan delen in het morgenrood'. Lim burg zal woensdag groen (is: CDA) stemmen, voorspelde hij. Zijn vergelijking van Lubbers met de sluwe en slimme gelaars de kat ging er in als koek. En dat alles om de algemene oproep te onderstrepen dat het tijd wordt voor het kabinet-Lubbers II In de Rodahal in Kerkrade bor duurde Van Agt nog even voort op het thema dat de PvdA niets te zoeken heeft in Limburg en ver van het Catshuis moet wor den gehouden. Net als fractieleider De Vries en partijvoorzitter Bukman koos ook Van Agt een harde anti- PvdA-lijn. Zij noemden een om mekeer van de lijn van het kabi net-Lubbers desastreus voor het land. Volgens De Vries appel leert de PvdA vooral aan de ne gatieve gevoelens van groepse goïsme, onvrede en van tekort gedaan zijn. HEERENVEEN (GPD) - De PvdA deed gisteren op haar slot manifestatie in Heerenveen een laatste grote aanval op het kabi net-Lubbers, onder het gehoor van drieduizend sociaal-demo craten die voortdurend enthou siast applaudiseerden. Den Uyl ging voorop met uit spraken als „Lubbers is een re gelrechte bedreiging voor verbe tering van de werkgelegenheid en economie in ons land" en: „Zou u een beslissing over kern energie toevertrouwen aan par tijen die enkele maanden gele den de verkeerde beslissing heb ben genomen, nee toch". En passant leende Den Uyl de verkiezingsleus van D66 'Een an dere politiek', om daarmee dui delijk te maken dat het uit moet zijn met de politiek van het kabi net, „dat goed was voor de bo venste twintig procent van de sa menleving. Wij zullen ons nooit neerleggen bij beleid dat de reke ning aan de armsten presen teert". Andere politiek is volgens Den Uyl „vrouwen weghalen van het aanrecht, weghalen van de reser vebank. Andere politiek is ook een echte aanval op de werkloos heid en mensen weer geloof ge ven in de toekomst. In het tempo waarin het kabinet de werkloos heid bestrijdt duurt het nog tien, vijftien jaar voordat deze is ver dwenen. Er wordt achttien mil jard uitgegeven aan werkloos heidsuitkeringen. Wij willen een beleid, waarbij dat geld niet meer hoeft te worden uitbe taald", aldus Den Uyl. De PvdA-leider ontraadde de kiezers ook op D66 te stemmen. „Als u de kruisraketten niet wilt moet u PvdA stemmen. Dat zeg ik niet alleen aan mensen die twijfelen of ze CDA moeten stemmen, maar ook aan hen die D66 willen stemmen". HILVERSUM (GPD) D66-lei- der Hans van Mierlo zal definitief niet meedoen aan het lijsttrek kersdebat dat vanavond wordt uitgezonden voor de NCRV-tele- visie. PvdA-leider Den Uyl had de NCRV gevraagd Van Mierlo alsnog uit te nodigen, maar deze omroep voelt daar niets voor. Bo vendien heeft Van Mierlo zelf la ten weten niet meer geïnteres seerd te zijn. In een verklaring zegt de pers dienst van de christelijke om roep dat „alleen de NCRV zelf uitnodigt op grond van de reële VERKIEZINGEN krachtsverhoudingen in het hui dige parlement en niet op grond van opiniepeilingen, die geen aanleiding zijn het reeds een jaar geleden genomen besluit te her- De NCRV heeft niettemin nog even met Van Mierlo gebeld te vragen wat hij zou doen als hij alsnog werd gevraagd „Hij heeft laten weten dat zijn standpunt definitief en onherroepelijk is", aldus de verklaring van de NCRV. ZWOLLE (ANP) - Het VVD-ka- merlid Joekes verwacht zoveel voorkeursstemmen te behalen dat hij - ondanks z'n 40ste plaats op de kandidatenlijst - in de Tweede Kamer zal terugkeren. Hij baseert die verwachting op de vele adhesiebetuigingen die hij heeft gekregen voor zijn actie om parlementariër voor de VVD te blijven. Joekes verklaarde dit zaterdag tijdens een speciale tournee die de VVD-afdeling Zwolle voor hem had georganiseerd. De afde ling spande zich op deze mar voor Joekes in om duidelijk te maken dat hij in het parlement moet blijven.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5