Kletskoek: AZL een dagje pretpark Flinke daling van werkloosheid Leiden een week politiestad Duizenden bezoekers bij open dag Brand bij De Valkenier Ria Beckers i Lijst 8 Katholiek of islamiet festival voor iedereen Een Tweede Kamer zonder CPN is een verlies voor de democratie. WËTRoM Op het Leidse plein DINSDAG 20 MEI 1986 LEIDEN die met een stand, een videopre sentatie of een demonstatie een kijkje achter te schermen boden. Medewerkers van de afdeling nier- dialyse legde uit wat de functie is van dialyseapparatuur. De stich ting Eurotransplant vertelde welke rol zij speelt bij orgaantransplanta ties. En de Centrale Dienst Infor matie Verwerking informeerde de bezoekers over het gebruik van de computer in laboratoria. Wilde men zelf eens achter een beeld scherm kruipen? Geen bezwaar. Demonstratie "Bent u al bloeddonor", vraagt een meisje dat lijkt weggelopen uit Veronica's promotieteam. Geen nood. "Dit is een mooie gelegen heid om een bezoek te brengen aan de stand van de bloedbank en u op te geven als bloeddonor". De men sen van de bloedbank zullen dan meteen even vertellen waarvoor al dat bloed gebruikt wordt. "De afdeling hartziekten ont vangt u op de tweede verdieping graag voor een demonstratie van de pace-maker", vertelt de folder alsof het het nieuwste snufje van de huishoudbeurs betreft. De afde ling hartziekten had de hele dag geen klagen over de belangstelling. Bezoekers konden er ook meer te weten komen over allerlei onder zoeken van het hart, zoals bijvoor beeld het echocardiografisch on derzoek. Vetwijzers en zoutwijzers vonden gretig aftrek. Voor de liefhebbers was er ook de mogelijkheid de bloeddruk of het cholesterolgehalte te laten op meten. Het publiek vondt het hele maal niet erg daarvoor een uurtje in de rij te staan. Breed grijzend wachtte een mevrouw op een prik in haar vinger. "Ik vind het niks niet erg zo'n prikje", riep het be reidwillige slachtoffer op ongeloof waardig vrolijke toon. "Belieft u nog een kopje koffie "Ach, wel ja. Het gaat toch de grote hoop". Kan keronderzoek Veel belangstelling was er voor het kankeronderzoek. Medewer kers van de afdeling klinische On cologie leidden talloze belangstel lenden rond over de afdeling en ga ven uitleg over de wijze waarop kankerpatiënten behandeld wor den. Bestraling is voor veel bezoe kers de meest bekende behande lingsmethode. Het stond dan ook steeds rijen dik rond de nieuwste bestralingsapparatuur. De gezichten staan doorgaans op somber bij de uitleg over bestra lingstechnieken en het nauwkeu rig in kaart brengen van een door ziekte aangetast orgaan of weefsel- deel. Het soms onbegrijpelijke vakjargon doet de belangstelling geen moment verminderen. "Heeft er nog iemand iets te vragen", vraagt de deskundige. "Nee hoor. uw uitleg was heel erg duidelijk". Op naar het volgende standje. "Je kunt je hier de hele dag verma ken". zegt een ouder echtpaar dat rustig verder sloft. "We gaan zo nog even naar de bloedbank". Het parcours langs infectieziek ten. kankeronderzoek. maag-, darm- en leverziekten wordt even wel niet door iedereen volledig af- gelegd. Een mevrouw op leeftijd maakt zich haastig uit te voeten. Ze heeft genoeg gezien. "Het is hier al lemaal narigheid", roept ze. Leidse Plein Vlak voordat de deuren van de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis open gingen voor de open dag werd nog het informatie centrum van het Bureau Voorlich ting en Public Relations van het AZL op het Leidse Plein officieel geopend. Het informatiecentrum wil ook na de open dag een vraag baak zijn voor iedereen die meer wil weten over het Academisch Ziekenhuis. Het is met name ge richt op wegwijs maken van pa tiënten en bezoekers in de comple xe organisatie van het ziekenhuis en de medische faculteit. Grote drukte was er zaterdag middag op dat Leidse Plein. Het hart van de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis met. be halve het informatiecentrum, en kele winkeltjes, een ijsboer. een koffieshop met terras en een arto theek die voor iedereen op elke dag toegankelijk zijn. Hapjes en drankjes vonden za terdagmiddag gretig aftrek. Een drietal bands zorgde voor swingen de muziek. "De tijd dat het zieken huis een in zichzelf gekeerde in stelling was is voorbij", betoogde AZL-directeur Peters voor de zo veelste keer. en niet zonder trots. "Het plein moet een kloppend hart worden van het Academisch Zie kenhuis Leiden, misschien zelfs wel van de stad Leiden". Zaterdag middag leek het daar al aardig op. Burgemeester Goëkoop viel "na de orgie van openingen" de eer te beurt het Leidse Plein officieel te openen. Volgens Goekoop moet het hart van het ziekenhuis een ontmoetingsplaats worden voor patiënten en gewone Leidse bur gers: voor mensen die ziek zijn en mensen die er voor hun plezier ko men. om te winkelen, kunst te kij ken of gezellig iets te drinken. Met volledige vergunning, wat Goe koop betreft. De kennismaking met het bin nenplein op de tweede verdieping van de AZL-nieuwbouw beviel Goekoop kennelijk wel. Met een olijk gezicht verklaarde de burger vader in het Leidse Plein al de no dige Amsterdamse trekjes te her kennen. Dat zit dus wel goed. LEIDEN - De gemeente Leiden is deze week een politiestad. Aan staande donderdag zal het nieuwe Bureau van Politie, aan de Lange- gracht, officieel worden geopend en de dag daarvóór beleeft de veer tigste Internationale Politie Sterrit, een groots motorisch gebeuren, zijn finish in Leiden. Dit evene ment, dat voor de tweede keer in Leiden wordt gehouden, zal niet minder dan 2000 politie-motor- sportbeoefenaars uit dertien Euro pese landen in deze stad bijeen brengen. Voor de Leidse bevolking valt er deze week heel wat te beleven. Om te beginnen is er morgen van 9.00 tot 16.00 uur, op het Groenoordhal- lenterrein, de finish van de interna tionale sterrit. Daarna zal de minis ter van justitie. Korthals Altes. de officiële opening verrichten van de sterrit-evenementen die in de daar opvolgende dagen in Leiden zullen Sterritopening bureau, festiviteiten filé voor het nieuwe bureau aan de Langegracht. Vrijdagavond (20.00 uur) vindt in de Groenoordhallen de Internationale Politie Muziek- show. een soort taptoe, plaats. ADVERTENTIE Open huis plaatsvinden. Dat wordt een plech- Opening tig gebeuren met het. spelen van de r volksliederen en een vlaggenpara- de. Gedurende de hele dag (van 9.00 tot 16.00 uur) bestaat de mogelijk heid om, tijdens de finish, een heli- copterrondvlucht te maken boven Leiden. In het hoofdgebouw van de Groenoordhallén is de hele dag een tentoonstelling, georganiseerd door de korpsleiding van de ge meentepolitie Leiden, over de Ne derlandse politie, en er zijn tal van stands waaronder één van de Inter national Police Motor Corporation over de historie van de politie ster- Aanstaande donderdag zal. om 16.00 uur, het nieuwe politiebureau worden geopend door minister De Korte van binnenlandse zaken. Voorafgaand aan die officiële ope ning zal een optocht worden ge houden met' muziek en medewer king van de internationale deelne mers aan de sterrit. Leidenaren die zich op dat moment op straat be vinden moeten dus nergens gek van opkijken want de Engelse bob by's (agenten) en Franse collega's zouden zich weieens. onder toe zicht van de Leidse politie, met het regelen van het Leidse verkeer kunnen gaan bemoeien. Donderdagavond wordt- er op het terrein van Lugdunum, om 19.00 uur, een voetbalwedstrijd ge speeld tussen een internationaal elftal van sterritrijders en het Ne derlands politie elftal. De volgende dag. vrijdag, zijn er op het Groenoordhallenterrein. van 9.00 uur tot 17.00 uur. behendigheids- ritten voor sterritdeelnemers en is er later op de dag speciaal voor hen gelegenheid het nieuwe bureau aan de Langegracht te bezichtigen. Vrijdagmiddag om drie uur is er een muzikale tocht door de stad van een aantal politiemuziekkorp- sen met als afsluiting een groot de- Aanstaande zaterdag valt ér voor de Leidse bevolking veel te genie ten van een klederdrachtenoptocht, door het centrum van de stad (15.00 uur). Tot 12.00 's ochtends zijn er ook weer behendigheidsrit- ten op het terrein van de Groenoordhallen. Voor de deelnemers aan de Inter nationale Politie Sterrit is er zater dagavond een feestelijke slotbij eenkomst met prijsuitreiking. De meeste evenementen zijn overi geens vrij voor het publiek toegan kelijk. Voor belangstellende Leide naren houdt de politie op 31 mei bovendien nog een open huis in het nieuwe bureau aan de Lange gracht. Wilt u op woensdag 21 mei 1986 stem- MET men en bent u moeilijk ter been, dan zorgen wij voor vervoer. Wilt u wel uw stem uitbrengen, maar u kunt die dag niet, dan kunt u de PvdA uw volmacht geven. Inlichtingen: N. Bouman telefoon 211346 P.V.D.A. LEIDEN - De containerruimte van de protestants christelijke basis school De Valkenier in de Meren- wijk is vannacht nagenoeg hele maal uitgebrand. Ook de school liep daarbij rookschade op. De brand is vermoedelijk ontstaan in een papiercontainer, die in lichter laaie raakte. Volgens de politie is^de oorzaak van de brand mogelijk een smeu- Vooral jongeren komen makkelijker aan de slag LEIDEN - Het aantal ingeschreven werklozen bij de gewestelijke ar beidsbureaus in de Leidse regio is de afgelopen maand aanzienlijk ge daald. Volgens de arbeidsbureaus van Leiden en Lisse is de groei van de werkgelegenheid niet geheel toe te schrijven aan seizoensinvloe den maar ook het resultaat van de oplevende Onder de nieuw ingeschrevenen van de afgelopen maand bevinden zich de eerste schoolverlaters. De aantrekkende economie blijkt vooral aan jeugdige werknemers, en strak? aan schoolverlaters, werkgelegenheid te bieden, al geldt dat niet voor alle opleidings richtingen. Volgens een woordvoerder van de gewestelijke arbeidsbureaus is in het algemeen echter sprake van een gewillige arbeidsmarkt voor schoolverlaters, met narpe in de technische-, economische- en ad ministratieve hoek. "Opmerkelijk is dat dit jaar veel schoolverlaters al voor het behalen van het diplo ma er in slagen een baan te vin den". aldus C.A.J. van der Zwet. De indruk bestaat evenwel dat met name vrouwen bij de keuze van een beroepsopleiding nog onvol doende aansluiting vinden bij de groeiende werkgelegenheid. Met de dalende werkloosheids cijfers scoorde het rayon Leiden relatief het gunstigst: 785 mannen en 373 vrouwen schreven zich uit tegen 238 ADVERTENTIE Alleen een stem op de PvdA houdt Lubbers uit het Catshuis. O ja? 1977 vergeten? Toen de PvdA tien zetels won en we toch Van Agt/Wiegel kregen. Kletskoek dus. Natuurlijk houdt ook een stem op de PPR rechts van de meerderheid af. En wat is beter voor de kwaliteit van het parlement: het 56e kamerlid van de PvdA óf een sterke PPR-fraktie? Nou dan. Laat die PPR maar aan de PvdA blijven trekken. De PPR wil een progressief kabinet. Nu harder nodig dan ooit én binnen handbereik. Een sterke PPR. Wat zou dat goed zijn. in de vestiging tc Lissc. In het rayon Leiden wordt evenwel pas per 1 mei daadwerkelijk begonnen met de registratie van schoolverla ters. In Lisse was dat al eerder. De daling van de jeugdwerkloos heid geeft een relatief sterke bij drage aan de algehele verbetering op de arbeidsmarkt. De leeftijd blijkt dus, lang niet altijd terecht volgens de arbeidsbureaus, een be langrijke steun voör hel kunnen vinden van een baan in het be drijfsleven. Het gewestelijk arbeidsbureau heeft vóór dit jaar weer een aantal terugploegprojecten toegewezen gekregen, bedoeld om langdurig werklozen aan een tijdelijke baan te helpen. Deze projecten hebben vooral betrekking op werkzaamhe den in de bouw. zoals gevelver nieuwing en renovatie van oudere woningen. Zowel in Leiden als in Lisse daalde in de afgelopen maand ook het aantal vacatures. Dit blijkt voor een belangrijk deel het gevolg van seizoensinvloeden. Of de daling van de werkloos heid zich in de komende maanden zal voortzetten is volgens de ar beidsbureaus moeilijk te voorspel len. Zaken waarvan dat afhanke lijk is zijn: de omvang en het tijd stip van de registratie van nieuwe schoolverlaters, de verdere door werking van de werkgelegénheids- toename in het zomerseizoen (vooral in de bouw zou nog een toe name van de economische activi teit kunnen ontstaan) en van het tempo waarin de groei van de werkgelegenheid voortschrijdt. Ook de verkiezingsuitslag van morgen en de kabinetsformatie kan, volgens de arbeidsbureaus van Leiden en Lisse, van invloed zijn. "De arbeidsmarkt is zonder twijfel onderhevig aan psychologi sche factoren, hoewel dit meestal maar kortdurende effecten heeft". Het Volkshuis, afgelopen zaterdag: Nederlanders e en gezamenlijk op muziek van de Turkse band Özlen Werkloosheidsontwikkeling in de verschillende gemeenten, die tot het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden behoren: Mannen Vrouwen maart 1986 april 1986 maart 1986 april 1986 SINGEL 277 1012 WG AMSTERDAM 020-227342 Alkemade 158 139 82 76 Katwijk 620 565 216 202 Leiden 4198 4143 2057 2057 Leiderdorp 347 325 169 162 Oegatgeest 214 211 140 135 Rijnsburg 101 92 56 52 Valkenburg 25 22 17 12 Voorschoten 284 283 173 180 Warmond 75 74 36 34 Zoeterwoude 83 76 47 Overige 4 1 Rayon Leiden 6109 5930 2999 2957 Hillegom 264 269 175 211 Lisse 234 227 165 200 Noord wijk 374 353 214 198 Noordwijkerhout 199 171 121 127 Sassenheim 149 147 113 121 Voorhout 73 73 43 46 Overige Rayon Lisse 1293 1240 833 905 LEIDEN - In het Leids Volkshuis werd zaterdag 't Voor Iedereen Festival' gehouden. Een festival waarmee men wilde laten zien hoé positief het is dat in Leiden men sen uit verschillende culturen sa men wonen. De organisatoren keerden zich met deze activiteit tegen racisti sche groepen (zij noemnden als voorbeeld de Centrumpartij) die proberen verschillende groepen Leidenaren tegen elkaar op te zet ten. "Maar of je nu man of vrouw, zwart of wit, buitenlander of Ne derlander. islamiet of katholiek bent, en of je nu rood, zwart, blond of grijs haar hebt, we zijn gewoon allemaal mensen die wonen, werken en leven in Leiden en er samen een prettige stad van kun nen maken", aldus de organisato- Dat lukte zaterdag in elk geval heel aardig. Vanaf 's middags was er een gevarieerd programma met het optreden van een Turkse band en een volksdansgroep, video's, poppenkast, acrobatiek en nog veel meer. 's Avonds waren er een voorstelling van het Marokkaans Theater Projekt en enkele muzika le activiteiten. De hele dag door konden bezoekers hun eigen anti- racismebutton ontwerpen en ma ken. 't Voor Iedereen Festival' werd georganiseerd door de groep 'Geef racisme geen stem'. lende sigaret, die in het papier ver zeild is geraakt, hoewel brand stichting niet wordt uitgesloten. Nadat de brand telefonisch was ge meld. heelt de brandweer het vuur geblust. Voor welk bedrag het vuur aan schade heelt aangericht is nog met bekend. Inbraak in wagen LEIDEN - Drieduizend gulden aan contant geld. rookwaren en snoepgoed met een gezamenlijke waarde zijn vrijdagnacht gestolen uit een SRV-wagen. De rijdende supermarkt stond geparkeerd op een terrein aan de Roomburger- weg. De onbekende dief verschafte zich toegang tot de wagen door een ruitje in te slaan. Delftenaren belagen Leidse jongen LEIDEN - Een stuk ijzer en een bijl heeft de politie gisternacht uit de handen van twee Delftenaren getrokken, die daarmee een Leidse jongere (17) te lijf wilden gaan. Dit gebeurde nadat de Delftenaren, volgens de politie, kennelijk opzet telijk op de Rijnsburgerbrug met hun auto waren ingereden op een groepje Leidenaars. De zeventien jarige. die deel uitmaakte van dit groepje, trapte een koplamp van deze auto stuk. De Leidenaar werd daarop be laagd door twee Delftenaren die. op het moment dat de politie ter plekke kwam, de jongen met een bijl en een staaf ijzer te lijf wilden. De Delftse jongeren, beiden acht tien jaar oud, werden meegenomen en ingesloten. Een derde Delfte naar (19) is later op het politiebu reau aangehouden. Hij zou ook met een ijzeren staaf hebben ge dreigd, maar deze snel hebben weggegooid toen de politie arri veerde. ADVERTENTIE Ricky Bartéls Reinout Koperdraat Bart Teulings Marianne Braun Rob v.d. Meeberg Boe Thio Peter van Dorp Wimv.d. Meeberg Bernard Tomlov Hetty vanGinhoven Joop Mantel TaraOSingh Duco Hellema M. Mus Varma Peter v.d. Heijden Rob Philips Joop Verroen Ed Klute Guurtvan Schie Herman F. de Wit Verdere informatie:CPU, Hoogte Kadijk 145,1018 BH Amsterdam Tel. 020-239704 Met het oplaten van ballonnen werd zaterdagmiddag het Leidse Plein, een onderdeel van hel i plex van het AZLofficieel geopend. Ziekenhuis Leiden (AZL) zater dagochtend de deuren van de nieuwbouw wijd open zette om be woners uit de Leidse regio kennis te laten maken met het reilen en zeilen van het ziekenhuis. Tussen de vijf- en zesduizend mensen maakten van 'die gelegenheid ge bruik. Ze hadden in de afgelopen weken gratis toegangskaarten af gehaald voor de open dag bij het bureau voorlichting van het AZL, bij het stadhuis of bij het VVV- kantoor in Leiden. Tegen tien uur zaterdagochtend stonden de eerste belangstellen den al voor de deur. Eenmaal bin nen werd hen een fraaie folder in de handen gedrukt: 'Kijkje bin nen'. alsof het een bezoek aan een pretpark betrof. Alle bezoekers kregen ook een gratis kopje koffie. "Wij wensen u veel plezier en kijk genot", werd hen hartelijk toege wenst. De organisatoren van de open dag hadden een wandelroute uitge stippeld over drie verdiepingen van de nieuwbouw, langs ruim twintig afdelingen en stichtingen LEIDEN - Dringen gebla zen om in het ziekenhuis te komen. In de rij staan voor het laten opmeten van de bloeddruk, volop informa tiemateriaal en tientallen deskundigen die aanwezig waren voor het beantwoor den van moeilijke vragen. Het had wel iets weg van eert ram penoefening toen het Academisch ir hingen. Fred Kohdci Bezoekers van de afdeling radiodiagnostiek kregen tekst en nitleg bij de röntgenfoto's di

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3