Extra bewaking veerdiensten WIEL 'Onderwijs is slechter geworden' "Dit jaar weerlOOtOOO mensen méér aan het werk. Daar moeten we mee doorgaan" CDA DeééH eeuW dewderl&iz&i van der Groenen West-Duitsland radicaliseren programma Angst voor bomaanslag op schip ■Dinsdag 20 mei i986 PAGINA 23 DEN HAAG (GPD) - Bijna de helft van de Nederlanders vindt dat het onderwijs er met de vele verande- 1 ringen in de afgelopen 20 jaar slechter op is geworden. Dat blijkt uit een onderzoek waarvan de uit komst voor de KRO-televisie be kend werd gemaakt, Een kwart van de ondervraagden vindt dat de veranderingen het onderwijs heb ben verbeterd, 18 procent denkt dat de kwaliteit gelijk is gebleven (11 procent weet het niet). Wel vindt een meerderheid (74 procent) dat leerlingen hun vak kenpakket te snel moeten samen stellen. Een andere klacht is dat leerlingen wel tot mondige burgers worden opgeleid, maar dat ze geen behoorlijke sollicitatiebrief kun nen schrijven (zegt 63 procent). Het onderwijs sluit bovendien slecht aan bij wat het bedrijfsleven vraagt, zegt nog eens 61 procent. En er is in het beroepsonderwijs te veel aandacht voor algemene vor ming en te weinig voor het beroep waarvoor wordt opgeleid, meent 47 procent van de ondervraagden. Voorts is 68 procent van mening dat de overheid strenger moet toe zien op de kwaliteit van liet onder wijs. Ook tijdens het kabinet-Lubbers is er niet veel verbeterd aan het on derwijs, vinden veel deelnemers aan het onderzoek. Een grote meerderheid zegt dat verdergaan de maatregelen om te bezuinigen op het onderwijs (als kleine scho len opheffen, bezuinigen op sala rissen, hogere bijdrage ouders, ho ger aantal leerlingen per klas) niet of moeilijk aanvaardbaar zijn. Het grootst zijn de bezwaren tegen het vergroten van het aantal kinderen per klas en het verminderen van het aantal leerkrachten. Van de ondervraagden kiest 42 procent voor een openbare basis school, 38 procent voor een school op godsdienstige grondslag en voor 20 procent maakt het niet uit. Éen meerderheid van de Nederlan ders (80 procent) vindt dat een christelijke school een homofiele leraar niet mag weigeren op grond van zijn seksuele geaardheid, ook niet als hij daar geen geheim van maakt. Bijna een op de zes vindt zegt dat christelijke scholen wel een homofiele leraar mogen weige ren. WOENSDRECHTIDODEWAARD (ANP/GPD) - Bij de vliegbasis Woensdrecht en de kerncentrale in Dodewaard hebben in het pink- sterweekeinde enige duizenden mensen gedemonstreerd tegen kernwapens en kernenergie. In Woensdrecht waren naar schatting 7500 op de been voor een protest tegen de plaatsing van kruisraket ten. Woordvoerders van politie en luchtmacht complimenteerden de organisatie na afloop met het vreedzame verloop van de mani festatie. De organisatie was in handen van het '17-mei-overleg' waaraan vertegenwoordigers van vredesplatforms, jongerenorganisaties en linkse politieke partijen deelnemen. Het overleg had gerekend op 15.000 demonstranten, die een menselijke ketting om de basis moes ten leggen. De demonstranten werden uit hele land aangevoerd in 120 bus sen, terwijl velen ook met eigen vervoer of het streekvervoer geko men waren. Afgezien van drie kleine knipacties aan het hekwerk richtten zij geen noemenswaardige vernielingen aan. In plaats daarvan werd het hek aan de noordpoort van de basis dichtge plakt met spandoeken, vlaggetjes, panty's, stukken plastic, slin gers en soms moeilijk thuis te brengen materiaal. Aan een demonstratie bij de kerncentrale van Dodewaard na men nog geen 100 mensen deel. Volgens de vereniging Milieudefen sie is de centrale veel gevaarlijk dan wordt beweerd, omdat er geen extra veiligheidskoepel zou zijn. Nadat de toegang tot de centrale een uur was geblokkeerd en er enkele spandoeken waren ontrold onder het oog van de rijkspolitie, sloten de actievoerders symbo lisch met een dunne ketting de centrale. Daarna trokken de beto gers in een kleine optocht door Dodewaard. In Woensdrecht droegen betogers 'Gijs in zijn beste pak' (gedoeld werd op minister Van Aardenne) met zich mee en zet.ten zijn stoffe lijk overschot pontificaal op het gras. (foto anpi POLITIEVROUWEN (ANP) - Het ministerie van binnenlandse zaken gaat dertig vrouwelijke agenten werven voor een speciale arbeidspool waarop gemeenten die tijdelijk een tekort aan agenten hebben een beroep kunnen doen. Minister De Korte (binnenlandse zaken) heeft hiertoe besloten om iets te kunnen doen aan de knelpunten bij gemeen telijke politiekorpsen, maar ook om het aantal vrouwelijke agenten te bevorderen. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken heeft dit vanochtend desgevraagd bevestigd. Tekorten aan agenten bij de korpsen kunnen zich voordoen bij lang durige ziekte, tijdens grote zomerdrukte of als een moeilijke zaak een te grote belasting legt op een korps. Gedetineerde ontsnapt met speedboot AMSTERDAM (ANP) - Een 23-ja- rige Joegoslaaf is gisteravond ont snapt uit de Bijlmerbajes. Via aan elkaar geknoopte lakens zag de man kans van de vijfde verdieping tot NAP af te dalen, waar twee mannen in een speedboot op hem wachtten. De ontsnapte voer ver volgens de Amstel op. Hoewel de politie de rivier afzette, ontbrak vanochtend nog steeds elk spoor. De Joegoslaaf zat in de Bijlmerba jes een straf uit wegens diefstallen. Drankgigant? LONDEN (DPA) - De Britse dran ken- en zoetwarenfabrikant Cad- bury Schweppes wil de bedrijven Canada Dry en Sunkist, dochter ondernemingen van de Ameri kaanse Nabisco, overnemen. Een woordvoerder van Schweppes ver klaarde gisteren in Londen dat er in de besprekingen goede vooruit gang wordt geboekt. Wellicht dat er nog deze week overeenstem ming kan worden bereikt Verdere bijzonderheden zijn niet bekend. Als Schweppes erin slaagt Cana da Dry en Sunkist te kopen ont staat de op Coca Cola en Pepsico na grootste frisdrankenonderne ming ter wereld. Flatgebouw na bommelding ontruimd DEN HAAG (ANP) - Een flatge bouw in Den Haag is gisteren ont ruimd na telefoontje dat een bom was geplaatst in het nabijgelegen kantoor van Neratoom, een onder zoeksbureau voor kernenergie. Na de melding van het 'Rood Revolu tionair Front' vond de politie kort na middernacht bij de achtergevel van het kantoor een brandblusser, die na ontmanteling een ontsteker bleek te bevatten. Of er ook spring stof in zat wordt nog onderzocht. Na de melding dat de bom over drie kwartier zou afgaan, ontruim de de politie het 32 appartementen tellende flatgebouw in de nabij heid. De bijna 100 bewoners wer den opgevangen in een kerk. De bellers gaven geen uitleg over hun melding, maar wel vond de politie op hun aanwijzing een schriftelijke verklaring in een bagagekluis in het Centraal Station in Utrecht. Daar trof de politie een brief aan waarin tegen kernenergie werd ge protesteerd als 'energie des doods'. De flatbewoners konden in de loop van de nacht naar hun wonin gen terugkeren. Kort krachtig Vraag uw slijten j/ wijnhandel In de haven van Dover werden auto's streng gecontroleerd. Een politieman gebruikte een spiegel om aan de onderkant van de wagens te kunnen kijken. (foto api HOEK VAN HOLLAND/VLISSINGEN (GPD/AP) - De Koninklijke Marechaussee in de havens van waaruit passagiersveerdiensten met Groot-Brittannië worden onderhouden, is sinds vrijdagavond extra waakzaam na een tip over een mogelijke aanslag op een veerboot tussen Groot-Brittannië en het vasteland van Europa. In Hoek van Holland, Vlissingen en Rozenburg wordt extra gecontroleerd, vooral auto's worden nagekeken op de aanwezigheid van explosieven. In zeehavens waar veerdiensten voornamelijk goederen vervoeren n beperkte mate personenau to's met passagiers kunnen meene- jmen, wordt door de politie ver scherpt gecontroleerd. De veiligheidsmaatregelen zijn genomen na een waarschuwing Britse geheime diensten. Be halve Nederland zijn ook België en Frankrijk door Interpol op de hoogte gebracht. Volgens Britse politiekringen willen terroristen een auto met explosieven op een veerboot brengen en de bomauto ee laten exploderen. Scotland Yard heeft een beschrijving van het model en de kleur van de bom auto aan alle havens doorgegevens. Een Britse krant meldde zater dag dat een Arabische terroristi sche organisatie van plan is een aanslag te plegen op een Kgnaal- j veerboot. Deze zou tot zinken moe- j ten worden gebracht als vergel- ding voor het Amerikaanse bom- bardement op Libië en de uitwij zing van Syrische diplomaten door j Groot-Brittannië. Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie in Den Haag wilde bevestigen noch ontkennen dat er in Nederlandse havens ver scherpte veiligheidsmaatregelen zijn genomen. „Daarover zeggen jwij niets", aldus de woordvoerder. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse politie gelden de ver scherpte maatregelen voor alle zee havens in West-Europa, vooral die met passagiersdiensten op Groot- Brittannië. In ons land worden vanuit Hoek van Holland, Rozenburg en Vlis singen passagiersdiensten onder houden met Groot-Brittannië. De Koninklijke Marechaussee in Hoek van Holland heeft zondag in samenwerking met medewerkers van de Special Branche van de Britse politie verscherpt gecontro leerd bij de Stoomvaart Maat schappij Zeeland. Dat gebeurde ook in Vlissingen bij de veerboten van de Olau Line. Elke auto die aan boord van de veerschepen ging, werd nauwkeurig gecontroleerd. Tijdens het vakantieseizoen rei zen honderdduizenden toeristen met de veerdiensten naar Groot- Brittannië en het vasteland van Europa. De veerbootondernemin gen zeggen geen extra annulerin gen te hebben gekregen. Vanuit Rozenburg varen twee veerdiensten: North Sea Ferries op Hull en Townsend Thoressen, maar deze dienst ligt al enkele we ken stil door een staking van Britse zeelieden. Bij North Sea Ferries werd gisteren door de marechaus- maar dan wèl van de ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden-071-124108 see eveneens extra gecontroleerd. In de havens van Dover in het Zuidoosten van Groot-Brittannië hebben zwaarbewapende politie- eenheden gisteren duizenden au to's op explosieven onderzocht. Ook in andere Britse havens langs het Kanaal gelden verscherpte vei ligheidsmaatregelen. In Oostende en Zeebrugge mochten passagiers en auto's de veerboten pas verlaten na strenge controle door de Belgi sche politie. In totaal zijn in 27 havens in Groot-Brittannië, Frankrijk, Bel gië, Nederland, Noorwegen, Dene marken en Zweden, en op de veer diensten en hovercrafts die tussen deze landen veerdiensten onder houden verscherpte veiligheids maatregelen van kracht. Buitenlander afgeperst in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - Twee man nen (18 en 22 jaar) uit de Hoekse Waard zijn na een achtervolging in de nacht van zondag op maandag in Rotterdam aangehouden op ver denking van afpersing van een bui tenlander. Ze verklaarden tegen over de politie speciaal naar de stad te zijn gekomen 'om buiten landers in elkaar te slaan'. Het tweetal wordt morgen voorgeleid aan de officier van justitie. De politie in Rotterdam werd in de bewuste nacht door een 54-jari- ge Rotterdammer van Turkse af komst gealarmeerd. Hij liep in ge zelschap van zijn vrouw naar huis en werd in de Kogelvangerstraat in het centrum van Rotterdam door jiet tweetal overvallen. Ze eisten geld van de man. Die zei niets bij zich te hebben. Daarop werd de Rotterdammer gevloerd en met zijn gezicht op het wegdek geduwd en vastgehouden, terwijl zijn zak ken werd nagezocht. De man had evenwel geen cent op zak, aldus de politie. Hij kwam met een verrekte schouder en lichte kneuzingen vrij. Nederlanders vinden veranderingen niet geslaagd BONN - De Westduitse Groenen hebben tijdens hun dit weekeinde in Hannover gehouden congres het partijprogramma dermate geradi caliseerd dat samenwerking met de sociaal-democraten na de ver kiezingen van volgend jaar vrijwel onmogelijk wordt. door Hans Hoogendijk In de ban van het reactorongeluk in Tsjernobil eisten de bijna 900 Groene afgevaardigden een andere koers op bijna alle principes van de huidige Westduitse politiek: on middellijke sluiting van alle kern centrales, eenzijdige ontwapening en opzeggen van NAVO-lidmaat- schap, versoepelde abortuswetge ving en een milieuvriendelijke eco nomische politiek. Ook verlangen de Groenen een liberaler drugsbeleid. Deze eis wordt hier, gezien de zeer strenge wetgeving, als bijna revolutionair gezien. De eerste commentaren, zowel uit de politiek als in de me dia, wijzen erop dat de Groenen zich met dit besluitenpakket bui ten spel hebben gezet. Realistische Groenen als deelstaatminister Fi scher zullen het in de nabije toe komst zeer zwaar krijgen. De Groe nen vormen in de deelstaat Hessen sinds een halfjaar een coalitie met de SPD. De verwachting is dat dit verbond zijn langste tijd heeft ge had. De eerste test voor verdere sa menwerking met de socialisten is bij de deelstaatverkiezingen in Ne- dersaksen over drie weken. Nu re geert daar nog de CDU van bonds kanselier Helmut Kohl met absolu te meerderheid, maar na Tsjernobil en de onrust onder de boeren we gens de EG-besluiten over land bouwprijzen, is winst voor de CDU zeer twijfelachtig en een meerder heid voor SPD en Groenen niet denkbeeldig. Na het congres dit weekeinde is zo'n tweede rood groene deelstaatregering bijna on mogelijk geworden. Als enig achterdeurtje hebben de pragmatische Groenen als Fischer en de advocaat Otto Schilly er op het congres door gekregen dat de besluiten van het congres nog geen coalitie-afspraken betekenen. Toch duiden de eerste SPD-reac- ties erop dat de sociaal-democra ten na dit congres de Groenen nau- weljks nog serieus nemen. Een woordvoerder stelde dat de Groe nen nu duidelijk 'nee' hebben ge zegd tegen elk politiek realistisch denken. De CDU noemde de Groenen een „gevaarlijke samenbundeling van alle nee-zeggers". De FDP stel de dat al diegenen die de Groenen tot nu toe als ongevaarlijke wereld verbeteraars hebben ingeschat, nu beter moeten weten. "De Groenen hebben voor het radicalisme geko zen". Terwijl de Groenen op vreedza me wijze in Hannover hun politie ke lijnen uitzetten, demonstreer den in het Beierse Wackersdorf tienduizenden tegenstanders tegen de geplande opwerkingsfabriek voor uitgewerkte kernbrandstof- staven. Een groep van ongeveer 1000 radicale, veelal gemaskerde demonstranten, leverde drie dagen slag met de Westduitse ME. Daar bij vielen in totaal meer dan 500 ge wonden, van wie enkele tientallen ernstig.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23