Buurthuis voor ouderen op komst Topdrukte langs de kust Geen aansluitingen S4 bij Katwijk en Leiden Mogelijkheden in Voorschoten op een rijtje gezet Veel nieuwe viervoeters PAGINA 2 REGIO LEIDEN Agenda Toeristen stromen tijdens mooie pinksterdagen toe LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. JuHermans-Duyverman, tel. 071-893256. A Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel. 02522-14192. D. Vink. tel. 079-412440. C. Spigt. tel. 02523-76823 SLEUTELTJES a.-vnj. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE jwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING a -vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16 30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071) 144941 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I J Veldhuizen k Bin./Buitenl./Econ.: W.F J. Wirtz ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67.45 per post (binnenland) 92,55 per half jaar, aan huis bezorgd 134,90 per jaar, aan huis bezorgd 256,90 per post (binnenland) 357,20 losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien éèn maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch vertengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1. Leiden (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718)12383 Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograat) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome. Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. de oorzaak is, weet ik nog niet", al dus de VW-directeur. Ook de dagjesmensen trokken dit weekeinde massaal naar de kust. Vooral gisteren, toen er wat minder wind stond dan zondag, be woog zich al vroeg een grote schare strandliefhebbers in de richting van de badplaatsen. Zij bezorgden de politie van Katwijk, Noord wijk en omliggende plaatsen handenvol werk. "Maar het is allemaal uitstekend gelopen", aldus een woordvoerder van de Katwijkse politie, "we heb ben weinig problemen gehad. Al leen zij die het al te bont maakten bij het parkeren van de auto kre gen een procesverbaal. Voor het overige hebben we ons zeer tole rant opgesteld wat het parkeren betreft". Hetzelfde beeld in Noord- wijk. Ook daar konden de automo bilisten wat het parkeren betreft hun gang gaan. Bijzonder tevreden was de Kat wijkse politie over het feit dat zij tot gistermiddag nog geen enkele melding van autokraken had bin nengekregen. De Keukenhof in Lisse stond dit weekeinde ook goed in de belang stelling. Ongeveer 70.000 bezoe kers passeerden de toegangshek ken van de voormalige kruiden tuin van Jacoba van Beieren. Dat is veel meer dan vorig jaar toen er met pinksteren slechts 28.000 be zoekers werden geteld. Over het algemeen van het be zoek aan de bloemententoonstel ling dit jaar toch wat tegen. Tot nu toe namen 670.000 personen een kijkje in de tuin en kassen. Vol gens persvoorlichter Koos van Rij nen van Keukenhof is dat voorna melijk het gevolg van de slechte eerste maand. "Toen stond er nog maar nauwelijks iets in de bloei buiten en dan komen de mensen niet". Een tweede tegenvaller voor Keukenhof is het wegblijven van de in Duitsland gelegerde Ameri kaanse militairen. "Die hebben in verband met het terrorisme een reisverbod gekregen en dat scheelt ons tot u toe rond de 30.000 bezoe kers", aldus Van Rijnen. Toch heeft de voorlichter van de bloementuin de hoop dat deze week nog velen een kijkje komen nemen in de Keukenhof. "Er staan heel veel bolbloemen en heesters in bloei. Ik verwacht dan ook deze laatste week nog een goed bezoek en hoop dat we daardoor nog met een redelijk aantal belangstellen den kunnen afsluiten". Zuiderkwartier, Anjelierstraat - Bingo avond, 20 uur. Oud katholieke kerk, Zoeterwoudse singel Oecumenisch avondgebed, 19- 19.30 uur. Rechtswinkel, Ketelboetersteeg 10, spreekuur van 18.30-20.30 voor klach ten. NVSH infocentrum, Rapenburg 48 - ge opend van 20-21 uur, tel. 149987. Faciliteitengebouw, Cleveringaplaats - Openbaar college over Erasmus: lezing 'Erasmus als schrijver', 18.45-20.15 uur. Stichting De Burcht, Burgsteeg 14 - Avond 'Cultuur en het politieke bedrijf met gesprek Tom Pauka en John Jan sen van Galen, 20.30 uur. WOENSDAG Leiden Museum van Volkenkunde, Steenstraat 1 - Kinderfilm, 14.30 uur. Stadsbouwhuis, Langegracht 72 Spreekuur verkeer(sveiligheid) voor Leidse burgers, 10.30-12 uur. Bureau voor Rechtshulp, Herengracht 50 - Spreekuur van 13.30-16 uur, tele foon 123942. K O, Oude Vest 45 - Vertoning kinder films, 14.30 uur. Voorschoten Poppentheater, Pr. Marijkelaan 4 - Kin dervoorstelling (5-12 jr.), 'De Tentkarro- mobiel', 14.30 uur. Poppentheater Kinderen van 5 tot 12 jaar kun nen morgenmiddag de voorstel- ling 'De Tentkarromobiel' van het Voorschotens poppentheater 'Wellus-Nietus' gaan zien. De voorstelling begint om half drie in het theater aan de Prinses Ma rijkelaan 4 in Voorschoten. Graag van tevoren reserveren via tele foonnummer 01717-8361. Yahtzee De Leiderdorpse buurtvereni ging 'De Buitengewonen' organi seert komende donderdag de open Leiderdorpse yahtzee-kampioen schappen. Yahtzee-liefhebbers kunnen vanaf acht uur terecht in de Muzenhof, gelegen aan de Cor Gordijnsingel. Voor informatie over inschrijvingen: R. van der Meer, telefoon 413589. Modeshow Een aantal Voorschotense en Leidse modezaken organiseren, in samenwerking met jongerencen trum de Lindehoeve, komende donderdagavond een modeshow. De nieuwe zomermode wordt in de Lindehoeve getoond door leer lingen van de mode- en kledingop- leiding aan de Leidse Noorder- wiek. Tussen de shows door kan er worden geswingd. Aanvang donderdagavond half negen, en tree een rijksdaalder. DEN HAAG/V ALKENBURG - Er wijk komt de provincie op ruim komen geen aansluitingen van de twee mihoen gulden te staan. "Te- nieuwe weg tussen Katwijk en Lei- vens zal de aansluiting van de S4 den, de S4, bij het Haagsche op de SI, de weg tussen De Zilk en Schouw op de grens van Valken- Wassenaar, via Katwijk, in dat ge- burg en Leiden en bij de Molen- val duurder uitvallen dat is be- wijk in Katwijk. Gedeputeerde sta- groot", aldus gedeputeerde staten, ten, het dagelijks bestuur van de Daarbij moet er volgens het col- provincie Zuid-Holland komt hier- lege van GS rekening worden ge- mee onder meer tegemoet aan dé hóuden met het feit dat er bij een wensen van de gemeente Katwijk ontsluiting naar de Molenwijk een om geen aansluiting op de S4 te extra verkeerslichteninstallatie maken bij de Molenwijk. moet worden aangelegd. "Dit laat- Gedeputeerde staten wil echter ste heeft onder meer tot gevolg dat wel de mogelijkheid openlaten om aan de doelstellingen van de S4, zo- in de toekomst de ontsluitingsweg veel mogelijk doorgaand verkeer naar de Molenwijk mogelijk te ma- trekken, niet kan worden vol ken. "Wanneer de weg in de toe- daan", aldus gedeputeerde staten, komst drukker wordt, zodat de S4 Gedeputeerde staten willen in over een tweede rijbaan moet be- hun voorstel aan provinciale staten schikken, dan zal de onstluiting het aanleggen van een weg tussen van de weg naar de Molenwijk op- de S4 bij de Voorschoterweg en het nieuw in overweging kunnen wor- Haagsche Schouw laten vervallen, den genomen", aldus GS. "Deze ontsluitingsweg heeft een Afgelopen vrijdag zou de provin- aantal nadelen", aldus GS. Zo staat ciale verkeerscommissie zich over onder meer het recreatieplan Om- dit voorstel van GS buigen, maar medijkse Polder de aanleg van de de statenleden kwamen niet aan ontsluiting in de weg. dit agendapunt toe. Verwacht Een tweede nadeel is volgens GS wordt dat dit punt nu tijdens de dat de Valkenburgse weg aanzien- vergadering van de verkeerscom- lijk drukker zal worden dan het ge- missie op 13 juni wordt behandeld, val zou zijn als er geen ontsluiting De aansluiting naar de Molen- komt naar het Haagsche Schouw. Grote drukte gisteren op de boulevard in Noordwijk. VOORSCHOTEN - In Voorscho tense bejaardenoorden en service flats voor ouderen wordt enthou siast gereageerd op plannen om met buurtbussen tussen de tehui zen en het dorp te pendelen. Uitge werkt zijn deze plannen nog aller minst, de wethouder J. Visser heeft alleen nog maar toegezegd mogelijkheden en wensen te zullen inventariseren. Willen de ouderen vooral op marktdagen naar het dorp of moet de bus dagelijks rij den? Wordt het een particulier ini tiatief en: wie gaat het betalen? Het moet allemaal op een rijtje worden gezet. Volgens Chr.W.M. Goeting van de Adegeester serviceflats Rossini en Richard Wagner, met 150 bewo ners, hebben ouderen er nu vooral moeite mee dat zij door de grote afstand tot bushaltes, afhankelijk zijn van anderen. "Ze hebben vaak een bepaald patroon van leven. Als het mooi weer is, willen zij gezellig naar het dorp", zegt hij. "Wanneer dat niet direct kan of wanneer ie mand zegt: het kan alleen dan en dan, zeggen ze vaak: nee, ik moet nog dit of dat doen. Het past dan niet in hun patroon". Of zijn huis de bus (gedeeltelijk) kan financieren, is nog maar de vraag. Het zou al snel uitdraaien op een verhoging van woonlasten en dat ligt bij veel bewoners moeilijk. De gemiddelde leeftijd ligt rond de 84. Het betekent dat velen al zo'n twintig jaar interen op een pen sioentje, dat niet altijd is afge stemd op de huidige kosten. Oude plannen om de huismeester met een busje te laten pendelen waren ook op deze financiële overwegin gen afgeketst: "Wij worden niet, zoals bejaardenoorden, helemaal gesubsidieerd". Taxipendel In bejaardenoord Foreschate, ge legen langs de Generaal Spoorlaan, heeft de directie wat op de proble men gevonden. Iedere donderdag, tussen half tien en half twaalf, is er een taxipendel die wordt betaald door 'mensen die het oord goed ge zind zijn'. Eén taxi rijdt in die uren heen en weer tussen flat en dorp, een afstand van ruim een kilome ter. Soms ryden vier mensen mee, bij mooi weer zijn het er wel eens twintig. Een busje zou volgens de directrice mevrouw A. Isarin 60 van de 100 mensen kunnen lokken: "Ze kunnen dan overstappen en lekker naar Leiden, Den Haag of Leidschenhage". Ook 't Hoftlants Huys, gelegen in een uithoek van nieuwbouwwijk Noord-Hofland, heeft een oplos sing gezocht. Sommige bewoners maken gebruik van de Leidse Ster- bus, bemand door vrijwilligers. Een jaarkaart kost zo'n 40 gulden, een ritje vergt een aanvulling. De receptioniste noemt dit een goed initiatief, maar gelooft dat een vas te verbinding veel meer mensen zou lokken: "Stel dat de bus iedere twee uur komt, dan staan er zeker tien mensen. Het wordt dan veel makkelijker". Nu is de dichtstbijzijnde bushal te 500 meter weg en kent het tijde lijke NS-station De Vink onover komelijke hindernissen. De brug over de spoorbaan is ongeschikt voor rolstoelen en kan niet door ie dereen worden beklommen. Som mige ouderen stappen uit bij Voor- schoten-centraal en nemen vervol gens de bus, anderen nemen de bus die via Stevenshof en Leiden Zuid-west naar Leiden-centrum rijdt. Deze laatste stopt net aan de an dere kant van de Noord-Hofland- brug en komt de oudere dus op een flinke wandeling te staan. Op ver zoek van de gemeente gaat de NZH bekijken of de situatie kan worden verbeterd, bijvoorbeeld door een halte aan te leggen aan de Voor schotense kant van de busbrug. Omrijden Andere veranderingen lijken er bij de NZH niet in te zitten. Zo heb ben de verzorgingsflats in 'Ade- geest' de hoop al opgegeven dat ooit nog eens bussen door de wijk zullen rijden. De NZH voert aan dat het ommetje (via Weddeloop en Mozartlaan-oost) niet in het rooster in te passen valt en de gemeente vindt dat de bodem op deze route te zacht is. Ze moet haar nu al re gelmatig herbestraten. Een Rossi ni/Richard Wagner-woordvoerder vertelt dat sommige ouderen daar zo hun twijfels over hebben: "Zij begrijpen niet dat wanneer de jeugd wil schoolzwemmen er wel een bus kan rijden. Terwijl er voor de ouderen, die altijd braaf belas tingen hebben betaald, geen ver binding in zit". Na verschillende, teleurstellende gesprekken, heeft de directie geen pogingen meer ondernomen open baar vervoer te regelen. Aan een kleine bus had zij eenvoudigweg niet gedacht. Achteraf zegt een woordvoerder dat dat een fout is: "daar zijn we blind voor geweest. Jammer, want het is een grandioos idee, zo'n buurtbus. Het aanbod zal misschien klein zijn - 10 tot 15 aar zo kun je niet reke- Ook in bejaardenoord 'Ade- geest', gelegen naast de buslijn Leiden-Den Haag, zijn weinig bus- gangers. "De mensen zijn hier zo oud, gemiddeld 86, die gaan niet meer uit. Ze zitten in de tuin en dat is het enige uitje", zegt directrice mevrouw P. Ruitenbeek. "We zyn laatst een half dagje weg geweest. De mensen kwamen gesloopt te rug". Toen ze enkele jaren geleden de behoefte peilde aan een pendelbus, kwam er geen enkele reactie. De mensen zouden twee uur in het dorp moeten blijven en de mensen voelden zich gebonden. "Moeten ze soms wachten in een cafétje? Daar komen ze toch niet meer", al dus de directrice. Voor een uurver binding zou misschien meer animo zijn, een busje naar het ziekenhuis is zelfs ideaal. Nu kan slechts een enkele bewoner de zieke buurman bezoeken: "Al dat overstappen, dat redden ze niet". VOORSCHOTEN - De Voorscho tense hondencontroleur brengt flink wat geld in het laatje. In de maand dat hij huis-aan-huis speur de naar niet-opgegeven honden, bracht hij 100 'nieuwe' viervoeters aan. En hij heeft nog niet eens de helft van de gemeente gehad. Een woordvoerder verwacht dan ook dat de oud-politiefunctionaris net als driejaar geleden 300 honden zal aanbrengen en "zich dik zal terug verdienen". De controleur werkt vier dagen per week en ontwijkt een wijksge- w(jze aanpak. Dat zou fraudeurs in de kaart spelen. Problemen heeft hij nog niet ondervonden. Veel mensen zijn direct bereid een be lastingformulier in te vullen. Ande ren starten agressief, maar draaien bij wanneer zij horen dat ze alleen een boete hoeven te betalen wan neer ze weigeren aangifte te doen. Of de mensen die wel aangifte doen, eerlijk invullen wanneer zij de hond(en) kochten, valt niet na te gaan. Dat is ook niet de taak van de controleur. Zijn salaris maakt de gemeente niet bekend. Duidelijk is wel dat hij zowel per aangebrachte hond als per dag wordt betaald. De oud-agent werkt vier dagen per week. Wanneer een Voorschotenaar een hond heeft, moet hij per jaar 55 gulden hondenbelasting betalen, twee honden kosten 138 gulden en drie honden 248 gulden. Over twee jaar zou een controleur eer rondgang moeten maken. VOORSCHOTEN/ZOETERWOU- DE - De 3-uurs surfwedstrijd van Vlietland was gisteren windstil en rustig. De 39 deelnemers, 110 min der dan verwacht, moesten het eer ste uur drijven en het tweede uur met handen peddelen. Pas het der de uur konden de surfers surfen met een zwakke windkracht twee. Winnaar bij de heren werd And reas Zwager (27) uit Amsterdam, Peter van Schie (14) uit Pynacker won bij de junioren. De Delftse Ni- col Lesage (16) werd eerste bij de Wind ontbreekt bij surfstrijd in Voorschoten dames. Zij legde van twaalf tot drie 6 rondjes van 2,5 kilometer af, twee minder dan Peter en drie minder dan Andreas. De organisatoren willen volgend jaar de vierde 3-uurs race organise ren. De. wedstrijd heeft landelijke bekendheid en 150 mensen zegden toe te zullen komen. Dat zij het Tweede Pinksterdag lieten afwe ten, wijt de organisator aan de windstilte: "Ze zagen 's morgens dat er weinig wind stond en bleven in bed liggen". Het Vlietpontje tussen de Voor schotense ijsbaan en het recreatie gebied hervatte zaterdagmorgen om elf uur de veerdienst. Door ci- linderpech was het een week uit de vaart geweest. (foto Fred Rohde) OEGSTGEEST-Twintig minuten bouwde bus te doven. De schade be- van zondag op maandag aan de had de Oegstgeester brandweer af- draagt wat de bus betreft 72.000 Oegstgeester Haarlemmertrek- gelopen weekeinde nodig om het gulden; die aan de boot is (nog) on- vaart bij een jachthaven. Bij het vuur dat zich meester had gemaakt bekend. Ook de oorzaak van de uitbreken van de brand zouden en- van een boot op het droge en een brand is nog niet boven water. kele gasflessen zijn ontploft. Er vie- ernaast staande tot snackbar ver- De brand brak uit in de nacht len geen gewonden. Politiek tussen de boodschappen REGIO/LEIDERDORP - Geen winkelcentrum of andersoortige winkelconcentratie of er stond het afgelopen weekeinde wel een poli tieke kraam bij of in. Nog maar één dag hebben de politieke partijen om kiezers te overreden het juiste vakje rood te kleuren. Ook in de Leiderdorpse Winkelhof liep men grote kans in aanvaring te komen met politieke partijen. De opstel ling van de PSP was daarbij wat tweeslachtig. Wel moesten de paci fisten zonodig de ene helft van de PPR-kraam bezetten maar als het er werkelijk op aan kwam, gaf men niet thuis. (foto Fred Rohde) KATWIJK/NOORDWIJK/LISSE - "Zelden heb ik zo'n prachtig week einde aan de kust meegemaakt. Al le factoren voor een topper waren aanwezig". Dat zegt de Noordwijk- se VW-directeur Wim Rovers. Het mooie weer van de pinksterdagen bezorgde hem en zijn collega's aan de kust en in de bollenstreek druk ke dagen. "Dat hadden we nodig, want tot nu toe was het allemaal wat tegengevallen", aldus Rovers. Al vroeg zaterdagmorgen meld den zich de gasten aan de balies van de VW-kantoren in Noord- wijk, Katwijk en Lisse. "Zaterdag vanaf negen uur stonden 40 tot 50 mensen te wachten voor logies en informatie", vertelt Rovers. Alle beschikbare ruimte werd in de loop van de dag snel volgeboekt. Zelfs werden in de bruidssuites van de hotels toerisrten onderge bracht. Daarna werden de gasten doorverwezen naar de bollen streek, Delft, Rotterdam en zelfs naar de badplaats Rockanje op de voormalige Zuidhollandse eilan den. Ook de campings en de jeugd herberg in Noordwijk waren het af gelopen weekeinde volgeboekt, (foto and Volgens Rovers was het pinkster- weekeinde dan ook te vergelijken met een hoogtijdag in de zomer. Ook de horeca in de badplaats deed afgelopen dagen goede za ken. "Dat maakt aardig wat goed van het slechte vooijaar", aldus een strandtenthouder in Noord- wijk. Een opmerking die werd be vestigd door één van zijn collega's aan het strand in Katwijk. Ook de familiebadplaats zat dit weekeinde overvol. Evenals in Noordwijk wa ren ook in Katwijk de Duitsers ver in de meerderheid. Katwijks VW-directeur Kees Verplancke toonde zich ook bij zonder tevreden over het bezoek aan de kustplaats in het afgelopen weekeinde. Evenals in Noordwijk werd zaterdag ook in Katwijk het bordje 'vol' opgehangen en werden de gasten doorverwezen naar ho tels in de omgeving van Katwijk, Delft en Rotterdam. Volgens Ver plancke was het hem opgevallen dat er dit jaar in vergelijking met voorgaande jaren minder Fransen in Katwijk te gast waren. Dit in te genstelling met de rest van het land, waar veel meer Fransen wer den waargenomen. "Wat daarvan

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2