5 0 T Italianen beheersen Giro Spannend slot avondzesdaagse Duetz en Bos: zeilpaar apart Lawson maakt gebruik van absentie Spencer 'Fan' zwaar gewond Eindzege Huveneers Bij open NK op IJsselmeer Vanderlijde tevreden met zilver Louter teleurstellingen voor Oranje renners DINSDAG 20 MEI 1986 SPORT PAGINA 19 MEDEMBLIK (ANP) - Een nat pak was de beloning voor de uitblin- kersrol van Hans Duetz en Jan Bos bij de regatta om de open Neder landse zeilkampioenschappen op het IJsselmeer bij Medemblik. De winnaars in de Olympische 470- klasse werden volgens een oude traditie in de slotgracht van kasteel Radboud gejonast. Een aantal prominente Neder landse zeilers ontliep dat vochtige lot juist. De Tornado-zeilers Willy en Cees van Bladel, het Star-duo Bakker/Vandenberg en de damese quipe in de 470, Tonny van de Voo- ren en Henneke Stavenuiter, ein digden in hun klassen als tweede. Met die reeks van topresultaten plus de vele posities in de top-tien van de verschillende velden beves tigde de Nederlandse kernploeg zijn vooruitgang in de sterk bezette tweede editie van open nationale titelstrijd in de Olympische klas sen. Vorig jaar waren er in Medem blik weliswaar twee open Neder landse titels voor pupillen van bondscoach Van der Aat (Van de Vooren en Bakker), maar de tegen stand was toen van geringer ni veau. De regatta in de Zuiderzee stad bleek qua deelnemersveld de vergelijking met de grote zeilwe- ken van Kiel en Hyères te kunnen doorstaan. In kwantiteit en kwali teit. In de 470-klasse, de kleinste tweemansboot uit het Olympisch programma, kwam in Medemblik vast tq staan, dat het Nederlandse zeilers voor de wind gaat in Euro pa. Eind april wonnen John Stave nuiter en Marcel Vermeulen de Olympische week van Hyères. Het tweede grote evenement van het jaar ging naar het andere sterke Nederlandse koppel, Hans Duetz en Jan Bos. De wereldkampioenen Vaurien van 1982 kenden een van de beste series uit hun loopbaan. Na de voorlaatste wedstrijd, op eerste pinksterdag, stond de eind zege van Duetz al vast. Een luxe, die slechts door vijfvoudig Olym pisch kampioen Paul Elvström in de Tornado's werd gedeeld. Duetz en Bos wonnen twee races en boekten een serie van 2-1-6-10-1. Gisteren toen er niets meer op het spel stond, finishten ze niet eens. De 26-jarige ingenieur Duetz uit Ter Aar kwalificeerde de winst in Medemblik als de doorbraak in zijn loopbaan. „We zijn al heel wat keren tweede en derde geweest. Winnen is toch wat anders. Ik ben blij, dat we die ervaring nu heb ben." Duetz bleef in het eindklas sement de Fransen Brenac en Mo- ner voor. John Stavenuiter eindig de als vierde. De Deense ploeg kende de beste score van het weekeinde. In de Finn, de Tornado en de Flying Dutchman was de winst voor de Scandinavische ploeg. Bij de FD's was het geroutineerde Nederland se koppel Haakman/Alkemade za terdag op weg naar een kansrijke uitgangspositie voor de winst in de regatta. Het duo lag in de vierde ra ce ruim aan kop, toen de spinaker door de wind kapot gebeukt werd. Dat kostte Haakman te veel plaat sen, waardoor hij in het eindklasse ment terugzakte naar de vijfde po sitie, nog achter landgenoot Ko ning. Het zware weer van zaterdag kostte overigens vele zeilers duur materiaal. Maar liefst vijftien mas ten werden verspeeld. Veel boten bleven uit voorzorg aan de kant. NOORDWIJK - De Stichting Organisatie Sportevenen- menten (SOS) kon zich nauwelijks een spannender finale van de wieleravondzesdaagse indenken, dan zaterdagmid dag tijdens de slotrit in Noordwijk-binnen het geval was. Pas in de laatste ronde viel de beslissing, omtrent wie zich de definitieve houder van het rode leiderstricot mocht noemen. Dat werd uiteindelijk toch Barend Huveneers, maar dan wel langs het randje van de afgrond. Op het door Joop Riethoven uitge stippelde rondje, dat meer publiek verdiende dan de echte liefhebbers die er nu aanwezig waren, ontsnap te immers in de finale van de koers een kleine groep aan de aandacht van de beide kemphanen Huve neers en Jan Hogervorst. Op zich nog niet noodlottig voor de koplo pers, ware het niet dat Zoetermeer- der Robert-Jan Nuyens zich onder de gelederen van het groepje be vond. Nuyens had in het klasse ment weliswaar een flinke achter stand op leider Huveneers, maar omdat zijn mede-vluchters alle an dere punten voor de neus van Hu veneers konden wegkapen, bezat hij een kans om via een sprintzege de Berkelaar alsnog van de troon te stoten. Huveneers en Hogervorst keken elkaar eerst even aan, maar tenslotte doorbrak een opportunis tisch bondgenootschap tussen de nummers één en twee de impasse. Gebroederlijk reden de oorspron kelijke rivalen met steun van hun ploeggenoten het gat dicht. Die actie kwam geen seconde te laat, want pas op luttele afstand van de meet werd de kloof defini tief overbrugd. Barend Huveneers bleek vervolgens voldoende over te hebben om de koers met een vijfde plaats af te sluiten, waarmee hij van de eindzege was verzekerd. De eindwinnaar over zijn "narrow escape": "Ik had heus wel in de ga ten dat Nuyens in die groep zat. Even twijfelde ik, want ik had niet veel zin om het gat voor Jan (Ho gervorst) dicht te rijden. Ik moet zeggen dat dat knap link werd, maar gelukkig besloot Jan me toch te helpen". Zo op het oog een wat merkwaar dige actie van de kippenboer uit Pijnacker, want daarmee hielp hij immers Huveneers aan de zege. Jan Hogervorst had er echter een simpele verklaring voor: "Als ik niks deed zou ik derde worden, nu ben ik tenminste nog tweede. Ik had van te voren wel een taktische afspraak met Nuyens gemaakt, dat wij niet tegen elkaar zouden rijden. Op die manier hoopte ik nog een vuist tegen Barend te kunnen ma ken. Op het eind lagen de kaarten echter toch weer even anders, ik voelde mij toen niet meer aan die afspraak gebonden". De eindoverwinning van Huve neers kwam niet geheel uit de lucht vallen. Wel werd de Ahoy- renner tot voor kort als een "flyer" beschouwd. Een coureur die op de snelle rondjes goed uit de voeten kon komen, maar in het zwaardere klinker- en 100 kilometerwerk meestal door de mand viel. De on gekroonde koning in het soigneren trainde dit voorseizoen echter har der dan ooit te voren, inclusief hartslagmeter en dubbele ritten per dag. Dat kwam er tijdens de voorafgaande criteria al goed uit. Tijdens de IWAZ bleek Huveneers, ondersteund door een collectief sterke ploeg en begeleid door een professionele masseur, dan ook moeilijk te kloppen. Toch meende Jan Hogervorst, die in de tweede rit de leiderstrui veroverde maar deze in de vierde etappe weer verloor, wel kans te hebben gehad: "Ik heb vandaag nog speciaal om een 100 kilometer- rit verzocht, dan had ik Huveneers wellicht op de knieën gekregen. Daar wilde de organisatie echter niet aan, die had zich al aan een rit over 80 kilometer vastgepind. De voorgaande dagen had ik boven dien de pech dat iedereen overdre ven veel achter mij aanreed, dat werkte alleen maar in het voordeel van Barend". De slotrit van zaterdag leverde een overwinning op voor Peter Ho gervorst, de oudere broer van Jan. Hogervorst ontsnapte halfweg koers in het gezelschap van Carlo van de Berg uit de grote groep en leek nog zelfs even op grond van bonificatiepunten een kansje te maken op de eindzege. Dat was het geval, toen een groep achtervol gers zich uit het peloton losmaakte en Huveneers geen enkel punt meer dreigde te kunnen halen. De tweede groep werd echter terugge pakt, terwijl Hogervorst, door de helse jacht van het peloton in de finale op de nieuwe vluchters- groep, nog maar lvlttele seconden van zijn voorsprong overhield. Swift-renner Richard Ippel, die zich in de tweede vluchtersgroep passief had opgesteld, wist de spurtende groep nog nipt voor te blijven en werd derde voor Tous- saint, Huveneers en clubgenoot Paul Kooijman. Sportief bezien was deze zes- daagde, buiten de chaotische vijf de rit in Scheveningen, een succes. Opvallend was in deze IWAZ het goede rijden van de renners uit Lisse. Bollenstreker Dirk-Jan van Reek werd vierde in het eindklas sement, jongere broer André van Reek won een etappe, terwijl de voor de Swift all-stars uitkomende Marco Vermeij zich elke dag in de prijzen reed en twaalfde in de eind klassering werd. (Zie voor verdere uitslagen scorebord). RUUD DOBBELAAR Motocross Een flinke rechtse van Felix Savon doet Arnold Vanderlijde (rechts) duidelijk pijn. Vanderlijde verloor zijn finalepartij en daarmee de gouden medaille. ,foto AP) RENO (ANP) - Arnold Vanderlijde heeft zaterdagavond in de finale van het zwaargewicht van de we reldkampioenschappen voor ama teurs in Reno verloren van de Cu baan Felix Savon. De vijf juryle den gaven unaniem de partij aan Savon. Arnold Vanderlijde moest tevreden zijn met de zilveren me daille. Zeven wereldtitels kwamen overigens bij Cubanen terecht. Met nog twee zilveren en bronzen plak ken vestigde Cuba een nieuw re cord voor dit evenement. Nog geen 24 uur, nadat hij in de halve finales van Bent had gewon nen, moest de Nederlander aantre den voor de finale. Op verzoek van de Amerikaanse televisie en voor een fors bedrag aan dollars schrap ten de organisatoren de rustdag voor de finales en brachten de voor de televisie aantrekkelijkste zes partijen een dag naar voren. De boksers misten daardoor een dag rust. Hetzelfde nadeel had natuur lijk ook Felix Savon. De Cubaan had in de kwart- en halve finales echter niet de volle drie ronden in de ring behoeven te staan. Natuurlijk had Savon minder inspanningen moeten leveren. Ik voelde duidelijk nog de partij te gen Bent in mijn benen", aldus Vanderlijde na afloop van de fina le. Vanderlijde bleek in het bikkel harde duel tegen de voortdurend aanvallende Cubaan helemaal niet zoveel minder dan zijn tegenstan der. Toen de uitslag bekend ge maakt werd, wist ik het nog niet zo zeker. Ik durfde niet aan een over winning te denken. Met de uit spraak van de jury kon ik het wel eens zijn", aldus de Limburger. MONZA (ANP) - In het Koningspark van Monza heeft Ed die Lawson zondag optimaal gebruik gemaakt van de af wezigheid van Freddie Spencer, zijn grote rivaal in de strijd om de belangrijkste wereldtitel in de motorracerij, die van de 500cc-ldasse. Lawson, in 1984 al wereldkam pioen, won op het circuit in de Milanese voorstad de Grote Prijs van Italië. Spencer was afwezig in Monza. Een pees- schede-ontsteking in de rechteronderarm dwong de Ame rikaan, vorig jaar wereldkampioen in de 250 en 500cc-cate- gorie, aan de kant te blijven. AVEZZANO (ANP) - Een lang en heet pinksterweekeinde heeft de Nederlanders in de Ronde van Ita lië louter teleurstellingen opgele verd. De Italiaanse wielrenners wa ren meesters in eigen land. Giusep pe Saronni heroverde de roze trui op Gianbattista Baronchelli. De drie etappes kwamen op naam van Roberto Visentini, Guido Bontem- pi en Franco Chioccioli. Johan van der Velde en Jean-Paul van Poppel duelleerden tegen elkaar om de paarse trui van het puntenklasse ment en zagen maandag in het stof fige Avezzano de Italiaan Stefano Colage ermee wegrijden. Pinksteren leerde de dertien Ne derlanders vooral hoe moeilijk winnen in Italië is. Zeker in de Gi ro, het hoogtepunt van het seizoen voor de veertien profploegen, die hun publiciteit hoofdzakelijk bin nen de landsgrenzen zoeken. Niet alleen de numerieke Italiaanse meerderheid bepaalde in de zesde, zevende en achtste etappe de moei lijkheidsfactor. De zon brandde onbarmhartig en de parkoersen waren verre van vlak. Niets voor Van Poppel als pure sprinter. De etappes leken meer geknipt voor Van der Velde. De Brabander was in het week einde echter niet in zijn beste doen. Bij het klimmen kwam hij steeds in de tweede groep terecht en in de sprint legde hij het af tegen de spe cialisten. Vandaag begint de twee de fase van de Giro met semi-ber- getappes en tijdritten. In de slot- week moet het hooggebergte be klommen worden. De drie ritten van het pinkster- weekeinde brachten de renners van de hiel van de „laars" naar de grens van het rijke deel van Italië, zo'n honderd kilometer onder Ro me. Het waren drie afzonderlijke wedstrijden, waarbij de roze trui nooit echt in het geding was. Saronni nam zaterdag in Potenza de leiderspositie over van Baron chelli door vijftien seconden tijd- vergoeding voor de tweede plaats achter Visentini. „Beppe" was nog kwaad ook, want hij meende de etappe te hebben gewonnen. De ontsnapping van de leider in het bergklassement was hem ontgaan. De Italiaanse nummer drie be kroonde zaterdag zijn derde solo vlucht met de etappezege. Het ge mak waarmee hij tien kilometer voor het einde op het laatste bergje omhoog uit de groep wegreed, leek hem kanshebber op de eindzege te maken. Visentini heeft echter nooit drie weken op topniveau kunnen rijden. Hij droeg in het verleden meermalen de roze trui van de Giro om in de tweede helft volkomen in elkaar te klappen. Dankzij Hennie Kuiper, die hem als het ware omhoog sjorde, ver overde Jean-Paul van Poppel za terdag de „Maglia Cyclamino", de paarse trui, op Johan van der Vel de, die overigens na de chaotische aankomst het kledingstuk kreeg toegestopt. In de door Guido Bon- tempi, de winnaar van Gent-Wevel- gem, gewonnen massasprint van zondag in Baia Domizia na de ma- rathontocht van 257 kilometer, werd Van Poppel zevende en Van der Velde achtste. Theoretisch was dat een tegenvallende sprintpres tatie van de eerste. Hy was echter al blij het er heelhuids vanaf te hebben gebracht. „Ik moest bui tenom en reed vlak langs de toe schouwers. Ik voelde voortdurend tikken van handen tegen mijn In de binnenbocht veroorzaakte de Belg Frank Hoste een valpartij. De laatste kilometer leidde als een slinger door de badplaats. Hoste begon, schuin in de bocht rijdend, opnieuw te trappen, raakte met zijn voet de weg en viel. De Noor Pedersen viel over hem heen en trok nog een stel renners in zijn val mee. De laatste pechvogel was Ni co Verhoeven. De Brabander maakte een salto voorover over de strobalen en sloeg met zijn schou der tegen een paaltje. Wonderwel bleek hij niets te hebben gebroken en kon hij gisteren opnieuw van start gaan. Gisteren in de betrekkelijk korte rit over 160 kilometer van Cellole naar Avezzano kregen alle sprin ters tegen hun wil een dag pink stervakantie. Tijdens de laatste dertig kilometer voerde de weg licht bergop. Er werd zo hard te genop gereden, dat het peloton in verschillende stukken brak. De sprinters, die al kansen hadden be rekend, zaten allemaal op het twee de rang achter elf sub-toprenners, aangevoerd door ritwinnaar Fran co Chioccioli en weer Visentini. Jacques van Meer was daar me de verantwoordelijk voor. De voor malige amateurkampioen van Ne derland antwoordde na 110 kilo meter op een uitval van de huidige Italiaanse profkampioen Claudio Corti. De voorsprong van het goed samenwerkende tweetal liep op tot meer dan een minuut. De vijftig-procent kans van Van Meer ging echter bruusk verloren. Twintig kilometer voor de eind streep bood hy Corti een slok drin ken uit zijn drinkbus aan. De Ita liaan had geen dorst en nam weer de leiding.Van Meer stak de bidon terug in de houder en zag niet dat er een steen op de weg lag. Zijn voorwiel schoot onderuit, hy raak te een muurtje aan de kant van de weg en smakte hard tegen het as falt. Met ontvelde arm en knie zette hij de etappe achter het, peloton voort. Van Meer stelde na afloop, dat Corti er niets mee te maken had. „Ik heb zelf niet goed opge let", zei hy. „Plotseling lag ik op de grond". De achtervolging achter Van Meer en Corti werd ingzet door on der andere de renners van Peter Post, die tot nu toe betrekkelijk anoniem bleven. De malaise van de vooijaarsklassiekers zette zich ook in de eerste week van de Ronde van Italië voort. Van Lancker en Van Vliet ontsnapten na de her- groeperig in een groepje. Zij mis ten de slag toen vrijwel alle Ita liaanse formaties een pion naar vo ren schoven. De ritzege ging naar Franco Chioccioli, een 26-jarig, laat door gebroken, talent. Vorig jaar won hij ook een etappe in de Giro. Ach ter hem finishte de 23-jarige Stefa no Colage als tweede. Dat leverde hem twintig punten voor de paarse trui oop. Tot ongenoegen van Van Poppel. Ploegleider Roger Swerts bleef optimistisch: „Jean-Paul kan abso luut nog een ritje winnen". Dat zou morgen in Pesaro moeten gebeu ren. In die Adriatische kustplaats is de laatste kilometer kaarsrecht, precies zoals Van Poppel dat graag heeft. In de etappe van vandaag naar Rieti is een berg van de eerste categorie opgenomen. MONZA (DPA) - De Westduitse motorsport-fan Erich Seefried zweeft sedert zaterdagavond tus sen leven en dood. Na afloop van de eerste dag van de Grand-Prix wedstrijden in Monza was de West duitser tegen tien uur in de avond met zijn Kawasaki 750 cc het cir cuit opgegaan. Zonder valhelm botste de onder invloed van alco- John van der Berk was gisteren tijdens de kampioenscross in de 125 cc-klasse op het circuit IJhorst in Staphorst oppermachtig. De coureur uit Oss zegevierde in alle dne manches. Voor 3.000 toe schouwers breidde Van der Berk zijn voorsprong na drie van de acht races uit tot een al haast niet meer te achterhalen marge van 81 pun ten op Pedro Tragter uit Epse, die in Staphorst nogal wat punten ver speelde. Titelverdediger Dave Strijbos verscheen wegens een vo rige week in Amsterdam opgelo pen blessure niet aan de start. Zijspannen August Muller en Henk van Heek hebben gisteren op het cir cuit De Uiterwaarden in Zaltbom- mel de tweede motorcross in de strijd om de Holland Cup zij- spanklasse beheerst Het duo uit Holten en Ryssen won de eerste manche, werd tweede in de tweede manche en vierde in de derde man che. Dat was genoeg voor de totaal zege. Tony Bens en Jan de Wild werden tweede, voor Bennie Jans sen en Hans Geurts van KesseL Voor ongeveer 6000 toeschouwers kwamen de buitenlandse deelne mers er niet aan te pas. In de tus senstand na twee van de vijf races leiden Muller en Van Heek met 21 punten voorsprong op Bens en De Wild. hol verkerende Westduitser op vol le snelheid tegen een ijzeren hek- Volgens de politie, die na het ge beurde met 100 man uitrukte, is de motorsport-liefhebber zwaar ge wond naar een ziekenhuis in Mi laan gebracht. Na een operatie wordt nog steeds voor zijn leven gevreesd. In de eerste race van het seizoen, m Spanje, was de niet fitte Spencer al met een pijnlijke rechterarm uitge vallen. De tegenslag voor de Ame rikaan, die in de komende tien Grote Prijzen een achterstand van 27 punten moet goed maken op Lawson, lijkt op die van het sei zoen 1984. Toen profiteerde Law son in het begin van de competitie ook optimaal van de pech van zyn rivaal Spencer. De teamgenoot van Spencer, de Australiër Wayne Gardner, was niet, zoals bij de Grote Prijs van Spanje, in staat Lawson van de overwinning te houden. Gardner werd bij de start aangereden door de Italiaan Gentile en ging na een nood-operatie aan de afgebroken versnellingspedaal in de kansloos geworden achtervolging. De Au straliër werd uiteindelijk zestien de. Aan de kop bepaalden de Ame rikanen Lawson en Mamola het tempo. In de slotfase schudde Lawson zijn fabrieks- enlandge- noot af. De derde plaats in Monza was voor Mike Baldwin, ook een Amerikaan. Boet van Duimen bewees in Ita lië op zijn 38e jaar nog steeds mee te kunnen in de wereldtop. De cou reur uit Ammerzoden, in eigen land de laatste tijd afgetroefd door Rob Punt, werd zondag verrassend zesde. Van Duimen schoof op naar die voor onmogelijk gehouden po sitie, toen Roche en McElnea hun dure fabrieksmachines uit de baan lieten vliegen. De Nederlander, die in de door Amerikaanse rijders en Japanse machines overheerste competitie bij de halve-liters vorig jaar in Assen zijn uitschieter (vier de) kende, had 55 seconden achter stand op de als vijfde geëindigde Belg De Radigues. Winnaar Law son kwam ééndriekwart minuut eerder dan Van Duimen over de streep. Foto In de 250cc-klasse boekte de Westduitser Anton Mang zijn 31e Grand-Prixzege. Een finishfoto moest het verschil tussen Mang en de Venezolaan Lavado vastleggen. Ook in de 80cc kwam het zondag tot een dergelijke jury-procedure. Wereldkampioen Dörflinger ach terhaalde vlak voor de finish de Spanjaard Martinez. In die lichtste klasse plaatsten twee Nederlanders zich in de top tien. Theo Timmer, met zyn 39 jaar de nestor van de nationale motor coureurs, werd zesde. Timmer, drie keer Grand-Pnxwinnaar in zijn lange loopbaan, bleef teamge noot Hans Spaan juist voor. De Ca- stricummer werd zevende, op ze venhonderdste van een seconde van Timmer. De 125cc-race in Ita lië werd zaterdag gewonnen door wereldkampioen Fausto Gresini, die twee weken geleden in Spanje ook al als winnaar werd afgevlagd. De zijspanrijders beginnen zon dag op de Nürburgring, bij de Gro te Prijs van West-Duitsland, hun competitie om het wereldkam pioenschap. Bij de driewielers ver dedigen de Nederlanders Streuer en Schnieders de titel. Na vijf dagen koersen hebben de amateurwielrenners er nog steeds zin in. Dit getuige de gretigheid waarmee het veld voor de slotrit van de avondzesdaagse in Noordwijk-binnen van start gaat. Winnaar Barend Huveneers is op dit moment nog niet in beeld. (Foto Van Boven) De nieuwkomer Carlo Hulsen uit Son heeft zondag, in de tweede motocross om het Nederlands kampioenschap in de 500cc-klasse, de gevestigde nationale orde ver rast. Alleen Kees van der Ven, de titelverdediger, kon de snelle Hul sen op circuit Bezuidenhout in Boekei voorblijven. Hulsen, na de eerste wedstrijd slechts negende in de tussenstand, won de tweede manche in Boekei. Hij profiteerde van een slechte start van Van der Ven. In de andere twee heats fi nishte Hulsen als tweede, telkens achter Van der Ven. In de strijd om het Nederlands kampioenschap heeft Hulsen na zondag de vierde plaats in handen, ruim achter rang- lijstaanvoerder Van der Ven, maar op korte afstand van Popjee en Herlings.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19