'Zelfs het weer werkt mee' Kampong toont karakter Cooman al bijna zeker van Stuttgart Van Staveren maakt indruk Gezelligheid troef op Pernix Pinkstertoernooi Huls lost in Noordwijk belofte in Waterpoloërs ingedeeld met aartsrivaal Na nationale ook Europese titel Nauwelijks tegenstand voor HGC DINSDAG 20 MEI 1986 SPORT PAGINA 17 LOS ANGELES (Reuter/ANP) - Nelli Fiere-Cooman heeft zich za terdag bij internationale atletiek wedstrijden in Los Angeles vrijwel geplaatst voor de Europese atle- tiekkampioenschappen, die eind augustus in Stuttgart worden ge houden. De Rotterdamse werd in Los Angeles derde op de 100 meter in een tijd van 11,37 seconden. Zij bleef daarmee driehonderdste se conde binnen de limiet die de KNAU voor uitzending naar de Eu ropese titelstrijd heeft gesteld. Aan die eis moet een maal worden vol daan, waarna ook nog een keer de internationale limiet (11,74) moet worden gelopen. Met die tijd zal de tweevoudige Europese indoor- kampioene en wereldrecordhoud ster op de 60 meter geen moeite hebben. Cooman was niet recht streeks geplaatst voor de Europese kampioenschappen omdat zij in 1985 niet tot de beste twintig 100 en 200 meter loopsters van Europa be hoorde. Nelli Cooman moest in Ca- lifornië, waar zij een trainings kamp afwerkt, twee Amerikaanse loopsters laten voorgaan. De twee voudige Olympische kampioene op de 200 en 400 meter, Valerie Briscoe-Hooks (Vst), zegevierde in 10,99 voor Alice Brown, die 11,06 seconden liet afdrukken. Gabriel Tiacoh (Ivoorkust) liep in Los Angeles de 400 meter in 44,32 seconden. Het was de derde prestatie ooit op zeeniveau gele verd. Sneller op een laaglandbaan waren in het verleden alleen de Cu baan Alberto Juantorena met 44,26 en de Amerikaan Alonzo Babers (44,27). Het wereldrecord staat se dert de Olympische finale van 1968 in Mexico Stad met 43,86 seconden op naam van Lee Evans (VSt). Het pinksterweekeinde, waar in zij haar eerste baanwedstrijden liep, is voor Elly van Hulst uitste kend verlopen. Nadat zij zaterdag in Kevelaer (waar de jonge Friezin Krista Aukema zegevierde op de 800 meter) een 3000 meter in 9 mi nuten en 03,39 seconden had ge wonnen, zegevierde de Rotterdam se gisteren in Rehlingen op de 800 meter. Met 2.02,71 zorgde de veel voudige Nederlandse kampioene en recordhoudster voor de beste Nederlandse seizoentijd. Van Hulst trof het in Rehlingen op nieuw niet met het wear. Nadat zij in Kevelaer tegen een harde wind had moeten lopen, stroomde de re gen in Rehlingen. Bovendien had zij maandag opnieuw geen tegen stand van betekenis. De Westduit- se Margit Schultheiss werd op an derhalve seconde tweede in 2.04.25. In de eerste tienkamp na zijn Olympisch kampioenschap heeft Daley Thompson in het afgelopen weekeinde 8667 punten verzameld. De Brit bleef daarmee bijna 200 punten ten achter bij het wereldre cord dat hij in Los Angeles vestig de (8845 punten). Thompson zege vierde dit weekeinde in Arles tij dens een landenwedstrijd meer kamp tussen Groot-Brittannie en Frankrijk. Alleen bij het discus werpen (47,62 meter) en op de 1500 meter (4.30,04) boekte hij een beter resultaat dan twee jaar geleden in Californië. Met slechts een seconde voor sprong veroverde Dirk van der Herten gisteren het Belgische ma rathonkampioenschap. Van der Herten wees op het snelle parkoers te Lommei de titelverdediger Fred Vandervennet in de eindsprint te rug. De winnaar noteerde 2 uur 14 minuten en 12 seconden. Van der Herten en Vandervennet kwalifi ceerden zich voor de Europese ti telstrijd, die eind augustus in Stuttgart wordt gehouden. VASTERAS (ANP) - Mildred Muis heeft zaterdag tijdens internationa le zwemwedstrijden in Vasteras het Nederlands record 200 meter wisselslag (50 meterbaan) gebracht op 2 minuten en 19,19 seconden. Dat was een verbetering van het oude record van Verstappen met 0,46 seconden. Van Staveren maakte in Monte Carlo een succes volle comeback. Ze won zowel de 100 als 200 meter schoolslag. De Kampense zwemster was na een schouder-operatie eind vorig jaar niet meer in grote wedstrijden uit gekomen. Op de 100 meter zege vierde zij met ruim verschil over de kampioenes van Italië en Frank rijk: Brigetti en Louvrier en haar eindtijd mocht er zijn: 1.12.56. De 200 meter ging in verhouding lang zamer: 2.39.44. Frank Drost leverde zijn naar verhouding sterkste pres tatie niet op de vlinderslag, maar op dc 400 meter vrije slag. Met een eindtijd van 4.01.73 (slechts twee seconden boven het Nederlands record) moest hij alleen de West duitser Thomas Fahrner voor laten gaan. Ingrid van Veen van LZ'86 voegde zich zondag bij de vier zwemmers van stadgenoot De Zijl die reeds een dag eerder in Vee- ncndaal de limiet haalden voor de nationale zomerkampiocnschap- pen. Van Veen deed dit tijdens de jubileumwedstrijden van LZ in het Vijf Meibad. LZ'86 won de zes kamp door andermaal sterk te presteren bij de meisjes en jongens onder de 10 jaar. Opvallend was het kringrecord van Antoine van Weerde op de 200m schoolslag. De Zijl/LGB werd derde en was sterk op de 200m wisselslag. Robert Janssen werd hier winnaar met een zeer snelle tijd van 2.25.2, ge volgd door Niels Ouwerkerk in 2.27.8. Was het nu het leve ren van een sportie ve prestatie bepa lend voor de aparte sfeer van het Per- nix Pinkstertoer nooi, of juist de ge zelligheid van het samenzijn met de hele familie? In de Kikkerpolder werd het vermoeden ge wekt dat het preste ren slechts voorop stond voor de spe lers van de top- teams, die de kans grepen zich in de fi nale te manifeste ren voor een groot publiek. De vele honderden re creantenzochten in elk geval de ge zelligheid binnen en langs de lijnen, waar zij zich mas saal koesterden in de zon. Die aparte sfeer, kenmerkend voor korfbaltoemooien als het Pernix Pinkstertoernooi. wordt door Kees Hortensius, speler van Pernix en lid van de organisatie, treffend omschre ven: "We ballen weliswaar met Per nix 1maar we zien wel hoe ver we ko men. Er zijn ook clubs die uitslui tend komen om te presteren. Fiks bij voorbeeld staat hier altijd erg gela den in het veld en behaalde vorig jaar als twee deklasser wel de fi nale, onder andere ten koste van ons". Gezellig Toernooikorfbal is zo oud als de sport zelf. De winnaar van de Bondsdag, het traditionele toer nooi voor alle korfballers van de Christelijke Korfbalbond CKB, stond altijd in even hoog aanzien als de landskampioen. Meer dan vijfhonderd ploegeneen klein zesduizend korfballers, trokken voor dat unieke evenement op tweede pinksterdag jaarlijks naar Utrecht. De christelijke clubs kwamen zelfs vanuit Fries land en Drente, vele uren reistijd op de koop toe nemend. Maar in 1973 fuseerde de CKB met de KNKB en in maart van het jaar daarop werd duidelijk dat het met de Bondsdag gedaan was. "Op zich was dat besluit lo gisch", vertelt coördinator Van der Kooy, "maar iedereen dacht, dat de organisatie van de Bonds dag op dezelfde voet door zou gaan. Op zo'n dag wasje als club gewend naar Utrecht te gaan en wat moest je nu doen op tweede pinksterdag. Als de bliksem heb ben we toen in maart het Pemix Pinkstertoernooi uit de grond ge stampt. Ton Tieleman, Jan Ree dijk, Peter van Duyn, destijds voorzitter van Pernix, en ik". Voor het merendeel van de ongeveer 1800 deelnemers was het Pemix Pinkstertoernooi een gezellig dagje uit voor de hele familie, zoals de voormalige Pemix-voorzitter Wout Pera hier demonstreert. (toto Lock Zuyderduii De omvang van de Bondsdag kreeg het nieuwe toernooi nim mer. De oude CKB-toppers geven aan de uitnodiging geen gehoor, maar vanuit de regio bleek de be langstelling groot, ook van de niet uit de CKB stammende clubs. "Hondertwinig ploegen was het maximum op de Leidse Hout", weet van der Kooy nog, die tien jaar geleden maar met moeite uit het hok van de wed strijdleiding kon worden ge sleept toen zijn vrouw moest be vallen van hun eerste kind. "Maar dan moesten we de velden wel wat kleiner maken. Eén keer hebben we een ploeg uit Fries land gehad, Vlug en Vaardig, maar de meeste ploegen kwamen toch van nauwelijks voorbij Dor drecht, zoals Vriendenschaar, Snel en Kinderdijk." "Toen de kunstofbaan kwam, raakten we in de Leidse Hout het middenterrein kwijt en werd de accommodatie te klein voor ons. We konden toen kiezen tussen De Morsch en De Kikkerpolder. Het werd De Kikkerpolder omdat dat het dichtst bij ons eigen veld lag en het een erg gezellig complex is." Een toernooi organiseren met 149 deelnemende ploegen en rond de 1800 spelers en speelsters, lukt niet zonder de medewerking van anderen. Wat dat betreft heeft Pernix op de Kikkerpolder niet te klagen. Soepel kon worden ge regeld dat de korfballers de bij- velden van UVS mochten gebrui ken, ook op het moment dat op het hoofdveld van de voetbalclub De Sleutels tegen Borussia Mönchen Gladbach speelden.. Enthousiast "De voetbalclubs zijn erg en thousiast", weet Van der Kooy. "Men is ook best wel onder de in druk van de organisatie dit toer nooi". Medewerking is er ook van zusterclubs. Zo staat het Leider- dorpse Velocitas sinds jaar en dag al haar materiaal af en ook op De Algemene kan Pernix reke nen. Want zelfs een grote club als Pernix heeft niet de beschikking over vierentwintig palen van drieénhalve meteren een slordige drie kilometer lint. Alleen het uit leggen van de zestien velden is al Lambooy, ex-speler e de Leidse korfbalclub, was tien jaar al eerder als zodanig actief bij zijn club. Ook trainde hij TOP en de toenmalige derdeklasser Fiks. Lambooy volgt bij De Algemene Lenie Slegtenhorst op, die zich door het bestuur beleidsmatig in de steek gelaten voelde. Fluks speelt vanavond in Krimpen a/d Lek de inhaalwedstrijd tegen Sportief. een enorme klus, waar een groep junioren onder leiding van Jan Reedijk en Kees Hortensius nu de hele zondagmiddag mee bezig Na twaalf afleveringen vergt de organisatie van het Pinkster toernooi nog slechts twee geza menlijke vergaderingen van het drietal Flip van der Kooy, Kees Hortensius en Hans Kuipers, want ieder kent zijn taak. Of het nu gaat om het sturen van de uit nodigingen, zo'n negentig stuks naar de clubs en zestig naar scheidsrechters, het opzetten van het complexe programma, of het regelen van de technische zaken. Voorbereiding vraagt ook de verzorging van de inwendige mens. Wat verstouwen 1800 korf ballers op een zonnige Pinkster dag? Honderdvijftig kratten fris en acht vaten en twintig kratten bier", begint kantinebe heerder Jan van Ek, die tijdens het toernooi werd geassisteerd door een ploeg van vijftig verko pers, ,zijn opsomming. "Verder honderd kilo patat, zo'n zeven honderd kroketten, frikadellen en hamburgers. En niet te verge ten zestig dozen ijs". Dat de voorraad ijs aan het einde van de dag zou zijn wegge werkt, stond voor de organisatie welhaast bij voorbaat vast. Het Pernix Pinkstertoernooi mag zich immer verheugen in de gunst van de weergoden. "Dat zelfs het weer meewerkt is onder deel van een perfecte organisa tie", grapt Van der Kooy. "Ooit hebben we overwogen het toer nooi af te gelasten. Het goot de nacht voor het toernooi van de re gen, maar om negen uur 's och tends hebben we toch maar beslo ten door te gaan en de clubs ge vraagd in allerijl naar Leiden te komen. We begonnen om tien uur en waren met wat inkorten van wedstrijden en pauzes precies op tijd klaar. Verder is het die dag altijd het mooiste weer van de wereld geweest". Zelfs voor de wat meer presta tiegerichte ploegen moet de spor tiviteit centraal staan, zo vindt de organisatie. Zo gaf een scheidsrechter een coach enkele jaren geleden de opdracht een speler te wisselen, omdat deze zijn medespelers uitschold voor alles wat mooi en lelijk was. Het gebeurde zonder enig protest van langs de kant. De regel dat in de finale niet mag worden gedaan aan spelbevriezen, is hiervan ook een voorbeeld. "Zes jaar geleden presteerde VES het om met een 1- 0 voorsprong al na het eerste kwartier te gaan rondspelen. Maar daar organiseren we geen finale voor, het moet geen anticli max zijn". Beretrots Die finales vormden ditmaal wel het sportieve hoogtepunt van het strak volgens de draaiboeken verlopen toernooi. Voor de junio renfinale plaatsten zich Fides Pacta en VES. Een half uur met Leidse goals van Richard Ver beek. Jan Pijnacker en Roland Sjardin bracht geen beslissing (3- 3). maar in de verlenging liep VES onstuitbaar uit naar 3-6. De grote finale bracht opnieuw Pemix en Fides Pacta tegenover elkaar. Ditmaal was het Pemix, dat overtuigend de verkorte re prise van de in de competitie be slissende stadsderby met 3-1 op haar naam schreef. Tegenover de drie Pemix-treffers van Kees Hortensius, Denise Smits en Geerten Breedveld stelde Fides slechts een enkele goal van Karin van der Zeeuw. Pemix-aanvoer- der Peter Kuipers kreeg derhalve van voorzitter Peter Anes de wis- selprijs overhandigd. De Pemix-praeses had daar voor echter beduidend meer res pons gekregen bij het uitdelen van al die andere prijzen. Voor ploegen die in de competitie nim mer in de prijzen zouden vallen, ook al gezien hun bizarre samen stelling met oud-korfballers of andere gastspelers. Of voor de al lerjongsten, die die dag het eerste succes hadden behaald in hun nog zo korte carrière en beretrots rondstapten met het zojuist uit gedeelde vaantje. Want ondanks alle gemoede lijkheid op het toernooi was het hek met de vele uitslagenborden toch het meest bezochte punt. Voortdurend drentelden daar spelers heen en weer, die nauw keurig de uitslagen in zich opna men en de consequenties ervan. "Kunnen we nog kampioen wor den?", was daar de meest gestel de vraag. Zelfs aan het einde van een lang korjbalseizoen. BRAM VAN GENT NOORDWIJK - De grote favoriet Frank Huls was de meest bekwa me atleet van het selecte gezel schap dat in het afgelopen week einde aan de start verscheen van de tweede editie van de Estec triathlon. De triatleet uit Gendrin- gen bleef met een eindtijd van 2.09.33 de winnaar van vorig jaar. Jaap van den Bergh, ruim tweeën halve minuut voor. Huls had veel voordeel van zijn fietservaring bij de amateurs, want vooral tijdens dit onderdeel werden de grootste klappen uitgedeeld. De straffe wind zorgde voor een loodzwaar duinparcours waarin alleen de 'fietsers' staande bleven. Voordeel dus ook voor de regio- atleten Ronald Warmerdam en Ed ward Hagen. Warmerdam klom op naar een tweede plaats en beperkte zijn achterstand op de leider Frank Huls na twee onderdelen tot ander halve minuut. Nog opmerkelijker was de prestatie van Edward Ha gen. Het schaatstalent uit Lisse no teerde de snelste fietstyd: 1.15.44 over 45 kilometer en klom hierdoor van een achttiende naar een derde plaats. Beiden hadden echter de aller grootste moeite om hun topposi ties vast te houden tijdens het looponderdeel van het wederom prima georganiseerde duursport- evenement. Voorhouter Ronald Warmerdam bereikte volkomen kapot de finish die hem een vijfde plaats opleverde. Edward Hagen viel terug naar een zevende plek in de eindrangschikking. Marathon loper Michel de Maat uit Vlaardin- gen, die een persoonlijke record van 2.26 heeft, legde tijdens zijn fa voriete onderdeel beslag op de der de plaats. Leidenaar Jo Ferket realiseerde tijdens dit sluitstuk een toptijd. Ferket had voor de 10,5 kilometer 33 minuten en 40 seconden nodig waarmee hij verreweg de snelste was. Zijn plaatsgenoot Hans Bouwmeester was weer ongenaak baar tijdens het zwemonderdeel. De kopman van het Armando di Sporto triathlon-team begint een enorme reputatie op te bouwen door overal als eerste uit het water te komen. Zijn winnende tijd be droeg dit keer 13 minuten en 40 se conden. Bij de vrouwen kende Carla Krauwel vrijwel geen tegenstand. De regerend nationaal kampioene triathlon van Almere was op elk onderdeel de snelste en noteerde een zeer acceptabele eindtijd van 2.33.40. BONN (SID) - Het Nederlands mannenwaterpolo-team is bij het wereldkampioenschap, dat van 13 t/m 23 augustus aanstaande in Ma drid wordt gehouden, in één poule ingedeeld met aartsrivaal West- Duitsland, Canada en Frankrijk. De nummers één en twee van vier poules gaan over naar de finaleron de. In Madrid wordt tevens voor het eerst gestreden om de titel bij de vrouwen. De tien deelnemende landen zijn ingedeeld in twee groe pen. Nederland, dat als één van de favorieten geldt, lootte de B-groep samen met West-Duitsland. Au stralië, Belgie en Groot-Brittannie. UTRECHT (ANP) - Landskam pioen HGC heeft tweede pinkster dag in Utrecht voor de vierde achtereenvolgende keer het recht verworven de Europese hockeybe- ker voor vrouwen een jaartje in Wassenaar te stallen. In de finale tegen Kolos Borispol was spel van niveau 35 minuten vereist. In de tweede helft werd gedecideerd, maar wat het aantal doelpunten be treft nog niet vastbesloten genoeg, afgerekend met de Sowjet-verte- genwoordiger: 3-1. Het lijkt een prestatie van be lang, de waarheid is dat buiten de landsgrenzen clubhockey amper iets voorstelt. Opnieuw kampioen worden van Nederland is veel moeilijker dan van Europa. HGC verdedigde de nationale titel on langs met succes, zij het dat Hilver sum maar een paar doelpunten te kort kwam om de competitie op de eerste plaats te besluiten. In het Europa Cup-toernooi was daaren tegen alleen in de finale sprake van een wedstrijd. De voorgaande da gen was slechts de vraag interes sant hoe hoog de overwinning zou uitvallen. De nieuwe trainer/coach Tim Steens, die komend seizoen Franklin Dikmoet niet meer als be geleider op de bank naast zich hoeft te dulden, beaamde het grif. ..De poulewedstrijdcn betekenden slechts oefenen. Het is alleen wel zaak in de finale echt scherp te spe len. Maar ook Borispol maakte op mij geen grootse indruk. Je moet eigenlijk alleen rekening houden met Krasnikova. Ik vond die Rus sische finalist van vorig jaar, Skif Moskou, veel beter", aldus Steens, die na een paar jaren sukkelen nu definitief de hoop op een rentree als speler heeft opgegeven. Hij kan zich derhalve geheel op HGC, rich ten. Zijn draagstoel staat klaar. Al leen Sandra le Poole is voorne mens te stoppen, maar volgens Steens is er van buitenaf animo ge noeg de Wassenaarse clubkleuren te dragen. Van een verzwakking in de selectie zal geen sprake zijn. UTRECHT (ANP) - Kampong heeft de doorbraak van de vorige competitie, toen de Utrechtse ver eniging de jarenlang gebruikte succesformule van Klein Zwitser land kraakte, ten volle uitgebuit. De landskampioen haalde de Euro pese titelstrijd naar Utrecht, bracht het organisatorisch tot een voor beeldig einde en de spelers deden gistermiddag de rest. In de eind strijd werd in het met 7000 toe schouwers volgepakte stadion - buurman FC Utrecht heeft het de laatste maanden met minder moe ten doen - met 2-1 gewonnen van Uhlenhorst. Opmerkelijk was de wijze waarop dat resultaat bereikt werd. De Westduitsers werden op inzet en karakter verslagen, een verdienste waar de nieuwe bonds- coaches na het debacle van het Ne derlands elftal in Karatsji hun voordeel mee kunnen doen en deels al hebben gedaan. Van Kam pong werden Boele van Hensbroek en Van 't Hek na het afscheid van Van Heumen al teruggehaald, Do nald Drost vestigde de aandacht van de keuzeheren bij het Europa Cup-toernooi op zijn kwaliteiten als aanvaller. Kampong versloeg Uhlenhorst in de eindstrijd met het wapen van onverzettelijkheid, waarmee de Westduitse selectie vorige maand de Champions Trophy veroverde. Een eigenschap, die in het Neder landse mannenhockey op interna tionaal niveau al enige tijd niet meer in voldoende mate aanwezig leek. Kampong bewees het tegen deel, na in de groepswedstrijden ook al te hebben laten zien tot tech nisch en taktisch fraai hockey in staat te zijn en ook nog de bereid heid te hebben dat zeventig minu ten lang te tonen. De finale zelf haalde misschien niet het technische niveau van de voorgaande wedstrijden, maar de grote winst lag naast de logische spanning in de enorme vechtlust en opofferingsgezindheid. De Utrechters, bij wie de uitblinkende laatste man Rene Klaassen vier da gen lang solliciteerde naar de posi tie van Ties Kruize in Oranje m plaats van een dienende rol, trok ken zich in de eerste helft weinig aan van de tegenslagen, die vooral op rekening van de Spaanse arbi ter Sala konden worden geschre ven. De Spanjaard strooide met strafcorners voor geheimzinnige of onzichtbare vergrijpen. In zijn on kunde gaf hij de Westduitse scherpschutter Carstcn Fischer al le gelegenheid zijn specialiteit op doelman Toft bot te vieren. Als hij in vorm was geweest zou de West duitse international Kampong voor de pauze al op een fikse ach terstand gezet. De scherpte was er ditmaal echter bij de doorgaans keiharde schoten af. Omdat Sala niets aan zyn ziens wijze veranderde, profiteerde dc thuisclub na rust van de voordeel tjes. Een strafhoekslag leverde ook de winnende treffer op. Niet zoals verwacht van Den Hartog, die in de eerste helft een fraaie (met de om gekeerde stick) treffer van Thomas Bnnkmann van dc rand van dc cir kel vereffende. Stopper Tom van 't Hek koos, niet tevreden over de voorgaande missers, voor variatie. De in de nationale selectie terugge keerde spelbepaler legde de bal stil en schoof zelf door naar 'hoekspe- ler' Volkers, tegelijk de al liggende doelman Kröhan omzeilend. Vol kers, die zijn competitie-inzinking volledig te boven was in het toer nooi, zorgde beheerst voor de af werking. Uhlenhorst gaf uiteraard niet op. maar de haast openingen te vinden en het toch al hoge tempo eisten hun tol. Binnen vijf minuten moest de verzorger zes keer het veld in om een gekwetste Westduitser op te lappen. De blessures waren ech ter ook van mentale aard. Waar Kampong zich niet stoorde aan ar bitrale dwalingen daar wond Uh lenhorst zich mateloos op. Fischer keek in de slotfase dan ook vanaf het beklaagdenbankje toe. Kam pong maakte er echter geen ge bruik meer van. „Het was niet onze beste wedstrijd van het toernooi", zei aanvoerder Tom van 't Hek. die van zijn befaamde rushes met de stok in één hand en afgemeten pas ses in de finale minder terecht zag komen dan hem lief was. „De eer ste twintig minuten hield iedereen zijn hart vast. Normaal slaat Fi scher wel een paar strafcorners binnen. Het was ons geluk, dat hij het nu niet deed. Daarna hadden we, zonder echt goed te spelen, de zaak aardig onder controle. Gezien het gehele toernooi, denk ik wel dat we terecht hebben gewonnen. Ik hoop dat het in het Nederlandse elftal ook zo gaat. Ik heb er zin in". Aanvoerster Eveline Kuik (rechts met de kampioensbekerschreeuwt het uit van vreugde nadat HGC beslag heeft gelegd op de Europa Cup voor hockeyvrouwen. (foto anpi

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17