'Hier had ik niet op durven hopen' Quick Boys en RB slechte 'maatjes' Zon inspireert Noordwijk niet RCL blijft eersteklasser na verrassende zege tegen WOG Ter Leede blijft in derde Idas Overwinning van FC Lisse Katwijk sluit af met zege Zege Rijnsburgers in te harde derby DINSDAG 20 MEI 1986 HARDERWIJK - Wie in de dagen voorafgaand aan de laatste compe titiezaterdag hardop een 0-3 over winning van RCL op WOG en een 1-5 nederlaag van Huizen tegen Valleivogels zou hebben voor- 8 speld, was waarschijnlijk door wit gejaste broeders naar een plaatsje ergens tussen de eeuwig ruisende bossen afgevoerd. Toch sierden de ze cijfers zaterdag vanaf een uur of s vijf de uitslagenlijst in de WOG- kantine. De Leiderdorpers, nog schor van het zingen, konden er hun ogen niet vanaf houden. Vol gend seizoen weer 'gewoon' in de eerste klasse, geen vermoeiende nacompetitie, wat kan het leven toch mooi zijn.... "Het liep uitstekend vandaag", glunderde aanvoerder Peter Siera. "Alleen in de beginfase van de tweede helft hadden we het een tijdje moeilijk. De bal kwam toen na het uitverdedigen even snel weer terug, omdat de spitsen niet in staat waren hem vast te houden. Probleem was ook dat we het niet in eigen hand hadden. We waren afhankelijk van anderen. Gelukkig heeft Valleivogels ons een handje geholpen". Hans Braat stelde tevreden vast dat hij ook in het nieuwe seizoen het schitterend gelegen sportpark van WOG weer met een bezoek KATWIJK - Bij Quick Boys is het een goed gebruik om direct na af loop van de wedstrijd een pak ha ring in de kleedkamer van de te genstander te bezorgen. Zaterdag middag echter moest in het kamp van Rijnsburgse Boys erg lang worden gewacht op het Katwijkse exportprodukt nummer één. Of het hier ging om een éénmansactie of dat er sprake was van een geor ganiseerde aanklacht, kon niet worden uitgevist. Feit was in elk geval dat het kon worden opgevat als een stil protest aan het adres van de Rijnsburgers, die*kort daar voor met een 1-3 overwinning van het veld waren gestapt. Die actie sproot enerzijds voort uit teleurstelling over de nederlaag en het gemiste kampioenschap en was anderzijds het gevolg van woe de "over het te harde spel van die gasten. Want wat Rijnsburgse Boys deed, had helemaal niets met voetballen te maken", vond trainer Rob Theuns. "Die ploeg heeft zich hier onbeschoft gedragen. Er was maar één elftal dat wilde voetbal len en dat was Quick Boys". HEERJANSDAM (ANP) - ACV is de strijd om het Nederlands kam pioenschap voor zaterdagama teurs voortvarend begonnen. De club uit Assen zegevierde op tweede Pinksterdag met 4-1 in en tegen Heerjansdam. Bij de rust was de stand nog gelijk: 1-1. Met die woorden van de Baren- drechtse oefenmeester werd de ri valiteit, die de laatste jaren iets leek te zijn afgenomen, weer aan gewakkerd. Waarmee niet wordt bedoeld dat dat de schuld was van Theuns. Dat de beide ploegen de eerstkomende wedstrijden waar schijnlijk weer als niets ontziende kemphanen tegenover elkaar staan, was het gevolg van de oor logsverklaring van RB in het alge meen en Paul van der Blom in het bijzonder. Laatstgenoemde speler haalde zich de woede van het Katwijkse publiek op zijn hals door in de 65s- te minuut Kees van Rooyen letter lijk en figuurlijk in de rug aan te vallen. De Oegstgeestenaar kon op dat moment onmogelijk bij de bal, maar deed toch een poging. De Katwijkse middenvelder overleef de de overtreding en kon na behan deling weer verder voetballen. Van der Blom echter, die in de eerste helft wegens praten al een boeking had gehad, werd naar de kleedka mer gestuurd door scheidsrechter De Ruyter. En daarmee is meteen de naam genoemd van de man die een heel belangrijke invloed uitoe fende op de door 4000 toeschou wers bijgewoonde wedstrijd. Belangen In dat duel stonden grote belan gen op het spel, voor zo ver daar in het amateurvoetbal van kan wor den gesproken. Maar toch, Rijns burgse Boys vocht voor de laatste periodetitel, terwijl ook Quick Boys niets aan het toeval wilde overlaten en de allerlaatste wed strijd wenste te winnen. In dat ge val had de ploeg tenminste kunnen zeggen er alles aan te hebben ge daan. Om vervolgens dan maar te hopen op een nederlaag van IJssel- meervogels in de wedstrijd tegen Spakenburg. Dat voelde iedereen aan behalve scheidsrechter De Ruyter, die Nieuw Zuid zaterdagmiddag lou ter van valse fluittonen voorzag. De man vond niet de 22 voetbal lers, maar zichzelf het belangrijk ste. Vermoedelijk in de veronder stelling dat de 4000 supporters al leen voor hem waren gekomen, meende da arbiter een belangrijk stempel op de wedstrijd te moeten drukken. Daarin slaagde hij overi gens voortreffelijk. Vandaar ook dat Rob Theus de oorzaak van de nederlaag naderhand zocht in "ex terne factoren". mocht vereren. "Niet naar Spirit of SHO", constateerde de dit keer als stofzuiger op het middenveld ope rerende Leiderdorper. Ook trainer Laurens Mouter was uiteraard een gelukkig mens. "Dit is een resul taat waarop ik niet had durven ho pen", zei hij. "Ik had WOG op Koninginne dag tegen Spakenburg aan het werk gezien en was onder de in druk gekomen van die ploeg. Maar juist nu speelden wij één van onze betere wedstrijden. En dan zie je waartoe de ploeg in staat is". Als RCL wekelijks acteert zoals het za terdag deed, hoort het inderdaad thuis in de hoogste afdeling. Voor al in de eerste helft werd er naast veel inzet goed voetbal getoond. De ploeg startte brutaal met drie spitsen (Siera: "We moesten win nen...") en was erg beweeglijk. Centrumspits Kees Ruis had op de flanken gezelschap van Pierre van Gemerden en Sieto Schalkers, een gang van zaken die middenvelder Hugo Minderhoud in de dugout deed belanden. Ook Ben Heems kerk (geblesseerd) ontbrak. Hanno van Breugel completeerde daar door het Racing-team. In de regionale pers had WOG al aangekondigd de zege niet ca deau te doen. Streekgenoot Nun- speet immers was ook in de geva renzone te vinden. De 3000 toe schouwers die jaarlijks op deze derby afkomen wilde de Harder- wijkse club niet graag missen, van daar. WOG toonde zijn goede be doelingen vrij snel. Gert Jan Krop verscheen oog in oog met doelman Peter van der Heijden, die zijn in zet evenwel keerde. Vervolgens was het lange tijd RCL dat domi neerde. Veelvuldig werd het hoofd van de lange Ruis gezocht, die zich in de lucht bedrevener toonde dan voorstopper Renger de Groot. Maar ook via andere aanvalspatro- nen was de Leiderdorpse formatie gevaarlijk. Zo kopte de terugge keerde René Kammenga op de kruising na een vrije trap van Sie ra, alvorens Van Gemerden de sco re opende. Hij deed dat in de zestiende mi nuut. Siera, net als Ruud Boender- maker een onvermoeibaar zwoeger op het middenveld, brak op links door de Harderwijkse verdedi gingslinie en besloot zijn optreden met een afgemeten voorzet. Van Gemerden nam de bal vol op de pantoffel en maakte van doelman Hans Jansen een kansloos man. De thuisclub, zonder drie vaste krach ten, probeerde in de levendige eer ste helft wel iets terug te doen, maar stuitte meestal op de stugge defensie van de Racing. Slechts eenmaal glipte Jan Jacob Zwaan door de mazen van het net, maar vanuit een moeilijke hoek kon hij Van der Heijden niet verschalken. Aan de andere kant was Siera nog dicht bij 0-2. Zijn schot werd in eerste instantie gekeerd door Jan sen. Toen hij weer wilde uithalen werd hij opzijgezet, zonder dat de overigens goed leidende Rotter dammer Bindenga daar een over treding in zag. In de wetenschap dat Huizen met 0-2 achterstond, begon RCL vol optimisme aan de tweede helft. Daarin domineerde WOG aanvankelijk. Hoewel de ploeg steeds op de vijandelijke helft te vinden was. bleef het in twintig minuten voetbal bij een ge vaarlijke kopbal van voorstopper De Groot. Bij een van de schaarse uitvallen van de Racing stak vleu gelverdediger Stef Hartog de oppo sitie de helpende hand toe. Hij was zo vriendelijk Van Gemerden on deruit te halen, nadat Kammenga de bal in de doelmond had ge bracht. Dat leverde de Leiderdor pers een strafschop op, die Siera onberispelijk benutte: 0-2. Vanaf dat moment kon de ploeg van Mouter niet meer stuk. Met Ruis als extra verdediger (voor de hoge ballen) kregen de Veluwe-be- woners geen schijn van kans meer. Het werd zelfs nog 0-3, toen de voor Schalkers in de ploeg geko men A-junior Paul Dijkman de bal in de rechter benedenhoek knalde. Hoewel het voetbal in het tweede speldeel beduidend minder van kwaliteit was dan in de eerste helft, was het laatste kwartier een waar genoegen voor RCL. Vanaf de kant kreeg de ploeg te horen dat Huizen met 0-4 en later met 0-5 achter stond, terwijl de aanvallen van WOG veel te slordig van opzet waren om succes te hebben. Ab Braat mocht als invaller voor Van Gemerden ook nog een aandeel hebben in het succes, dat volgens een geémotioneerde Mouter het gevolg was van een jaar ontzettend hard werken. "Ondanks het feit dat ik wel eens een meningsverschil heb met een speler, moet ik zeggen dat het een erg positieve groep is", meldde de oefenmeester. "Als deze groep bij elkaar blijft, zijn er zeker mogelijk heden in rustiger vaarwater terecht te komen. Volgend seizoen krijgen we Leo van de Wetering, een spits die het afgelopen seizoen bij Wou- brugge 34 keer gescoord heeft, er bij. Aan de andere kant stopt Peter van der Heijden waarschijnlijk in verband met werkzaamheden. Als je de ranglijst bekijkt, kan ik mijn ogen natuurlijk niet sluiten voor het feit dat we naast Scherpenzeel en Huizen alleen Nunspeet bij ons in de buurt hebben staan. Dan krijg je een gat van zes punten, waarna en de rest volgt. Maar voor lopig hebben we het gered. Eerst maar even een feestje vieren". CHRIS HARTMAN DEN HAAG - Ter Leede heeft aan een 0-0 gelijkspel tegen JAC ge noeg gehad om het verblijf in de derde klasse met minstens één jaar te verlengen. Het verdiende punt bracht de Sassenheimers op onbe reikbare hoogte van de concurren ten DVO en Loosduinen. Voor de Sassenheimse degrada tiekandidaat stond afgelopen za terdag vooral het resultaat voorop. De ploeg had na het verlies van Loosduinen tegen Katwijk genoeg had aan een gelijkspel, maar dat re sultaat bleek geen goede uitwer king te hebben gehad op Ter Leede. Tenminste, het team maak te een nerveuze indruk tegen de Haagse opponent, die met zeven invallers in het veld verscheen. De ploeg staat al geruime tijd in de veilige middenmoot en had geen enkel belang meer op het spel staan. Het spel van Ter Leede werd op nieuw gekenmerkt door een enor me werklust. Vanaf het eerste fluit signaal namen de gasten het initia tief in handen. Dit leverde binnen tien minuten drie goede kansen op voor achtereenvolgens Rob de Ruyter, Jan van Harskamp en Eric Grosman. Omdat de zenuwen de boventoon voerden, werden de mogelijkheden om zeep geholpen. Daardoor bleef de 0-0 stand ge handhaafd. Langzaam maar zeker begonnen er problemen te ontstaan voor de ploeg van trainer Henk Spaan, die zijn ploeg wel hard zag werken, maar bepaald niet goed zag spelen. Andermaal werd duidelijk dat het team een speler mist die een bal bij zich kan houden. Reden waarom het op halve kracht spelende JAC de gasten zelfs in de problemen konden brengen. Tot treffers kwam het echter niet. Daardoor bleef de 0-0 stand gehandhaafd. Dit tot opluchting van trainer Spaan. "De laatste zeven wedstrijden zijn we anders gaan spelen. Door het degradatiegevaar hebben we het voetbal overboord gegooid en zijn we keihard gaan werken", al dus de oefenmeester. "Alleen de punten waren in dit stadium be langrijk". Deze veranderde speelwijze le verde vorige wéék nog een klin kende overwinning (tegen Rijs- oord) op. Een belangrijke rol in het geheel speelde Nico van de Fange. Spaan haalde de 35-jarige routinier terug uit het tweede elftal om voor de nodige rust te zorgen. Niet zon der succes, want ook zaterdag had Van de Fange geen onbelangrijk aandeel in het gelijkspel en dus in de prolongatie van het derdeklas serschap. RENÉ VAN DER HARST LISSE - FC Lisse heeft het seizoen afgesloten met een verdiende 2-1 overwinning op Exelsior Pernis. Lisse-trainer Wim Eilander, vol gend jaar werkend bij tegenstan der Exelsior, prees na afloop de in zet van zijn ploeg die gebrand was op een zege. De doelpunten van de thuisclub kwamen op naam van Richard Mulder en Gerard van Rooyen. VLAARDINGEN - Katwijk heeft het seizoen van een goed slot voor zien dankzij een 2-3 overwinning op HVO. De formatie van oefen meester Peter Ciere boog een 2-1 achterstand bij rust om in een overwinning door twee doelpun ten van Amerik van Duyvenvoor- de. Katwijks eerste doelpunt kwam op naam van Jan van Duyn. Rijnsburgse Boys-verdediger Wim Driebergen springt hoger dan André de Best en kan daardoor voor opruiming zorgen. Frenk i Hans Zwaan rechtskijken toe. <fo "Rijnsburgse Boys mocht van al les doen zonder dat daar tegen werd opgetreden. Natuurlijk is er bij ons ook het nodige mis gegaan, maar daarover wil ik niet in details treden. In alle nuchterheid stel ik dat de scheidsrechter nadrukkelijk zijn stempel op de wedstrijd heeft gedrukt en dat Rijnsburgse Boys over de schreef is gegaan". "In de duels werd inderdaad scherp gespeeld, maar dat ging over en weer", was de mening van de scheidende Rijnsburgse Boys trainer Arie Lagendijk. "Dat weet je van een derby. Dat is niet nieuw. Het heeft te maken met de entoura ge en het opgeklopte sfeertje", al dus Lagendijk, die de tussentitel op het nippertje aan de neus van RB voorbij zag gaan omdat GVW verassend met 0-3 van Noordwijk won. Genoegdoening "Daarvan hebben we dan nog enige genoegdoening", draafde Rob Theuns door. "Stel je voor dat ze die periodetitel ook nog hadden gepakt. Dat verdiende die ploeg niet". Zoals Quick Boys het kam pioenschap niet verdiende. Dat klinkt hard, maar de Katwijkers hebben het na de overwinning in Spakenburg tegen IJsselmeervo- gels aflaten weten. Tegen Marken, daarna tegen Nunspeet en zaterdag tegen Rijnsburgse Boys opnieuw. Het dit keer noodgedwongen met twee spitsen spelende Quick Boys wilde wel, maar maakte een ver krampte, opgebrande indruk tegen de gasten, die de grens van het toe laatbare inderdaad een paar keer overschreden. Terwijl de ploeg geen hard spel nodig heeft om een goede partij voetbal op de mat te leggen. Dat bleek in de laatste periode toen de Rijnsburgers met tien spelers ge concentreerd de voorsprong verde digden en dat kwam ook tot uiting in de eerste 20 minuten, waarin de ploeg goed combineerde en en pas sant een dubbelslag incasseerde. Na dertien minuten immers scoor de Hans Zwaan 0-1 na een ongeluk kig moment van Freek Rienks, die in een poging de bal weg te werken door zijn knie zakte en zich moest laten vervangen door Martin Haas noot. Een fikse tegenvaller voor Quick Boys, dat zeven minuten later ech ter op gelijke hoogte kwam. In de diepte gelanceerd door Leen van der Plas verscheen Frenk van der Kley alleen voor doelman Henk van Voorbergen, die niets anders kon doen dan de Haagse Katwijker in het strafschopgebeid aantikken. De penalty werd benut door Kees van Rooyen. Quick Boys kwam be ter in de wedstrijd "omdat Rijns burgse Boys een afwachtende hou ding ging aannemen", aldus Arie Lagendijk. "In de dekking verslap ten we en daarom moesten we ach ter de feiten aan gaan lopen". Ernstige gevolgen had dit niet, mede omdat scheidsrechter De Ruyer zichzelf zo graag hoorde fluiten, maar verzuimde te blazen op momenten dat dat echt nodig was. Toch verschenen André de Best en Van der Kley in kansrijke positie. Maar eerstgenoemde inval ler (in de basis door de afwezigheid van de geblesseerde/gepasseerde Mart van der Plas en de geschorste Marco van der Plas) schrok van de misser van Jack Manuputty, ter wijl Van der Kley op het laatste moment tegen de hielen werd ge tikt door Johan de Kroon, die te recht werd geboekt. Vlak daarna ging de Rijnsburgse back opnieuw fors in op Van der Kley, maar De Ruyter bedekte die schop met de mantel der liefde. Misverstand Zonder Leen van der Plas, die kort voor de rust geblesseerd was uitgevallen (zijn vervanger was jeugdspeler Dennis Jan Mieras), probeerden de Katwijkers RB on der druk te zetten. De voor de niet fitte Martin de Louw ingevallen Rob Gillissen gooide roet in het eten. Nadat Arie van Dijk uit een vrije schop tegen de paal had ge mikt en Zwaan de terugspringende bal tegen de voeten van Theo Guyt had geschoten, kopte Gillissen in de 59ste minuut de 1-2 binnen. De aanvaller, die door blessures lange tijd afwezig is geweest, profiteerde na een vrije schop van Paul van der Blom van een misverstand tussen Haasnoot en Guyt. Na het wegzenden van Van der Blom zette Quick Boys zijn oppo nent weliswaar onder druk, maar echt in de problemen kwamen de Rijnsburger§ nauwelijks. "Omdat we de gelegenheid kregen de boel achterin te organiseren", wist La gendijk. "En je weet dat Quick Boys op zo'n moment risico's moet gaan nemen. Daar konden wij van profiteren". Dat gebeurde tien mi nuten voor het einde, al had RB- wel de hulp nodig van scheidsrech ter De Ruyter. Hans van der Plas ontfutselde de bal op correcte wijze aan Martin Toet, die het vlagsignaal van de grensrechter tot zijn eigen verba zing gehonoreerd zag door de arbi ter en een vrije schop méé kreeg Via Gillissen kwam de bal terecht bij Zwaan, die Quick Boys een nekslag toediende: 1-3. Diezelfde Gillissen raakte daarna slaags met Floor van Duyn. nadat de Katwy ker fors was ingekomen. Het inci dent speelde zich af op een méter afstand van De Ruyter, die niet wenste in te grijpen. De irritaties liepen daardoor hoog op. Niet al leen in het veld, maar ook daar bui ten. Ernstige gevolgen had dit ove rigens niet omdat de Katwijkse 'or dedienst' alert reageerde. Johan Jonker (die eveneens werd geboekt na een fikse overtre ding tegen Arie van Dijk), Van der Kley en De Best waren in de slotfa se nog dicht by een treffer voor het plichtmatig aanvallende Quick Boys, maar Henk van Voorbergen en zijn verdedigers hielden stand. "Jammer dat die laatste wedstrijd zo is gelopen", keek Theuns terug. "Ik propageer goed voetbal. Zeker als er zoveel mensen op de tribune zitten. Jammer dat Rijnsburgse Boys daar niet aan wilde mee werken". Vandaar ook dat de haring zo lang op zich liet wachten. FRED SEGAAR NOORDWIJK - Nog niet zo lang geleden heette Noordwijk een ploeg van 'mooi-weer voetballers' te zijn. Die tijd lijkt inmiddels lang vervlogen. Immers, ondanks het feit dat het afsluitende com petitie-duel tegen GVW zaterdag onder ideale omstandigheden werd afgewerkt, zag Noordwijk zich in eigen huis toch met 0-3 door de Veenendalers aan de kant geschoven. Terrwijl er nog een periodetitel aan de zeenanters te vergeven viel. De Noordwijkse nederlaag liet zich vooral door een gebrek aan inzet verklaren. Bij de rood witten was eigenlijk alleen aan de im mer fanatieke Ivan Hermans te merken dat er wel degelijk meer op het spel stond dan een zomeravondpartijtje. Na de rust zag Hermans zich in zijn streven naar beter slechts gesteund door Leo Verbeek. Dat deze invaller uiteindelijk nog aanspraak mocht ma ken op het predikaat 'beste speler van de thuisploeg' zegt al ge noeg over zijn ploeggenoten. Bij Noordwijk ontbrak het aan inzet; GVW ging wel tot het uiterste en kwam dan ook in het bezit van de derde tussentitel. De ploeg vergaarde evenveel punten als Rijnsburgse Boys, maar scoorde één doelpunt meer en neemt vol gend seizoen dan ook deel aan het 'grote' KNVB-bekertoernooi. De derde plaats levert Noordwijk een lot op in de loterij, die wordt gehouden om de overgebleven plaatsen in het toernooi te kunnen vergeven. Met name voor de rust kwam het mentaliteitsverschil tussen beide ploegen goed tot uitdrukking. Terwijl het fysiek sterke GVW voor elke meter vócht en met spitsen als Geo de Leeuw en Wim van Brenk in de voorhoede ook nog individuele kwaliteiten ten toon spreidde, rommelde de thuisploeg maar wat aan. Vooral vlotlopende combinaties bleken een zeldzaamheid te zijn. Met de 0-1 die Van Brenk in de 34ste minuut achter goalie Dick Dort- mundt plaatste, kwam de Eelman-brigade er in wezen nog gena dig vanaf. Na de hervatting leek er aanvankelijk weinig te veranderen. Wel kreeg de Noordwijkse defensie meer grip op de gang van zaken. Toen in de 21ste minuut Leo Verbeek de uitgebluste Sjaak Sluys verving, kwam er plots voor beide doelen meer leven in de wed strijd. Enerzijds deponeerde de in de diepte gelanceerde Van Brenk de bal tegen de paal, maar aan de andere zijde kreeg nu ook Noordwijk kansen via een goed schot van Geert-Jan Bakker en een ternauwernood gekeerde kopbal van Ivan Hermans. Juist tij dens die opleving van de Noordwijkers, leidde een incident voor het doel van Dortmundt alsnog tot de genadeklap voor de thuis club. Siem van Beveren ontnam de doorgebroken Van Brenk met een ogenschijnlijk correcte tackle de bal, maar arbiter Poort dacht daar anders over. Onder hevige protesten van met name Van Be- I veren deponeerde de scheidsrechter het leder op de stip. Muller scoorde vervolgens 0-2. Daarmee was het moreel van Noordwijk definitief geknakt. Het was de opnieuw doorgebroken Van Brenk, die na een foutje van Rob Knauff in de 35ste minuut de eindstand op 0-3 bepaalde en zijn ploeg zowaar nog aan de periodetitel hielp. Trainer John Ee- lam wenste niets op de Veenendaalse zege af te dingen: "Als je denkt een wedstrijd te winnen zonder agressiviteit in je spel te leggen, kun je het wel vergeten. GVW was domweg veel gemoti veerder en won daarom verdiend. Dat er dan zo'n knullige straf schop wordt uitgedeeld, is misschien op zich niet correct, maar daar kon je gewoon op wachten". Op de competitie als geheel keek de Noordwijk-trainer wat posi tiever terug: "Verschillende factoren werkten niet in ons voordeel. Vanwege blessures en het stoppen van enkele spelers misten wó. duidelijk mensen met ervaring en persoonlijkheid. Wat dat betreftk zijn we weer even ver als drie jaar terug. Het competitieprogram ma was ook niet bijster gelukkig: vijf uitwedstrijden na de winter stop op rij, met als gevolg vijf gelijke spelen. Als je daarna ook nog enkele cruciale toppers in eigen huis verliest, dan zit er uiteraard niet meer in dan de derde plaats die we nu hebben". RUUD DOBBELAAR

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15